برگزیده های پرشین تولز

جودو

@gh@m@hdi

Registered User
لایک‌ها
219
هنر رزمی جودو که بر خاسته از ژاپن است جزء هنر های رزمی مثل کاراته ، تکواندو و کونگ فو می باشد با این وجود بسیار متفاوت از سایر هنرهای رزمی می باشد چرا که در آن مشت زدن و لگد زدن در مسابقات ممنوع است .

جودو هنری رزمی است که اساسا گلاویز شدن در آن زیاد بوده و هدف آن زمین زدن ، گیر انداختن ، مهار کردن و حتی از کار انداختن بازوان حریف می باشد به گونه ای که منتهی به تسلیم شدن وی شود . تاکید اصلی جودو روی توانایی به کار بردن نیروی حریف می باشد به گونه ای که منتهی به تسلیم شدن وی شود . جودو تنها یک مبارزه فیزیکی نمی باشد بلکه یک مبارزه فکری نیز هست بدین گونه که یک جودو کار موفق باید قادر باشد حرکات حریف را از قبل پیش بینی کرده و با عکس العمل خود پاسخ مناسبی به آن بدهد .

ابسیاری از افراد جودو را از سنین خردسالی و در سنین 5 یا 6 سالگی شروع می کنند و برخی این هنر را تا سنین بالا و در حدود سنین 60 یا 70 سالگی ادامه می دهند . جودو باعث بهبود سطح آمادگی عمومی بدن همراه با افزایش قدرت بدنی می شود . در برخی افراد جودو باعث به وجود آمدن حس اعتماد به نفس ، نظمی درونی و خویشتن داری می شود که همگی آنها مهارت های لازم در زندگی می باشند . پدر و مادر ها اغلب این ورزش را دوست دارند چرا که این ورزش به کودکان آنها انضباط و احترام می آموزد . این ورزش علاوه بر اینکه باعث حفظ آمادگی و آراستگی هنر آموزش می شود مهارت های دفاع انفرادی خارق العاده ای را نیز به همراه دارد .
مسابقات جودو برای کسانیکه مایل به مبارزه هستند هر هفته در سطح محلی ، منطقه ای ، کشوری و بین المللی برگزار می شود . جودو ، ورزشی است که تغییرات در آن وجود ندارد یعنی اینکه تمرینات و مبارزه به این ورزش در همه نقاط دنیا به یک طریق صورت می گیرد .
جودو اولین هنر رزمی بود که به دلیل شهرت جهانی آن برای اولین بار در المپیک توکیو در سال 1964 وارد بازیهای المپیک شد . در حال حاضر در حدود 175 کشور در این رقابت ورزشی حضور دارند و این امر باعث شده تا این ورزش در بازیهای المپیک تبدیل به دومین ورزش جنجال بر انگیز شود .

@gh@m@hdi

Registered User
لایک‌ها
219
منشا جودو از هنر رزمی جوجیتسو می باشد . لغت جوجیتسو در قرن 16 میلادی در ژاپن به وجود آمد . این کلمه به همه هنرهای رزمی که با دست خالی انجام می گرفت اطلاق می شد . جودو قبل از آنکه در المپیک سال 1964 به عنوان یک رشته ورزشی پذیرفته شود سیستمی از دفاع شخصی بود که توسط جیگوروکانو بنیانگذاری شده بود .
جودو ریشه در هنرهای رزمی سامورایی دارد که با دست خالی مبارزه می کردند و بر اساس دست به یقه شدن می باشد .
در ژاپن اسم های زیادی برای هنرهای رزمی که بدون وسیله و با دست خالی انجام می گیرد وجود دارد . از میان آنها می توان به توریتی ، واتسو ، یاوارا ، گوگوسوگو ، تایوتسو و کمپو اشاره کرد .
در سال 1882 استاد جوانی به نام جیگوروکانو باشگاهی را برای آموزش هنر رزمی خود به وجود آورد . وی نام این باشگاه ( یا مدرسه ) را باشگاه کودوکان و نام هنر رزمی خود را جودو نامید . همانگونه که جوجیتسو به معنای هنر ملایمت است جودو نیز به معنای روش ملایمت می باشد . آقای کانو می خواست با انتخاب این کلمه نه تنها به شاگردانش هنرهای رزمی عالی را نیز بیاموزد .
هدف ورزش جودو پرتاب کردن ، گیر انداختن ، خفه کردن و قفل مفصل حریف به منظور تسلیم کردن وی می باشد . در این ورزش ضربه مشت و لگد وجود ندارد و همین باعث تمایز این ورزش با بسیاری دیگر از هنرهای رزمی شده است . حتی زمانی که فرد جودو را به عنوان دفاع شخصی فرا می گیرد چگونگی دفع مشت ها ، لگد ها و سلاح ها را با پرتاب کردن ، خفه کردن و قفل های مفاصل می آموزد . این ورزش اگر به درستی تعلیم داده شود یکی از بهترین روش های دفاع شخصی می باشد .
بزرگترین ارزش جودو در تاکید آن روی ملایمت و اعتدال به عنوان یک روش است .
جودو به شخص می آموزد که از درگیری پرهیز کند و به دنبال معتدل ترین راه حل برای همه درگیری ها باشد .

@gh@m@hdi

Registered User
لایک‌ها
219
pedulla.jpg

اجرای تکنیک سوکویناگه (پرتاب درویی)

@gh@m@hdi

Registered User
لایک‌ها
219
اولین مزیت جودو ایجاد آمادگی جسمانی فوق العاده در فرد است . از این طریق فرد می تواند هم انعطاف پذیری و هم قدرت بدنی خود را بالا ببرد . تمرین فنون مربوط به جودو باعث می شود بدن قوی تر شده و مقاومت دستگاه های قلبی _ عروقی بیشتر گردد .
هنر آموزان جودو می توانند قدرت تمرکز خود را بالا برده و دارای حافظه قوی شوند . این قابلیت ها نه تنها در تمرین جودو تاثیر دارند بلکه در تحصیل و در شغل افراد نیز تاثیر مثبت دارند . هنر آموزان از طریق تعلیم ذهنی جودو یاد می گیرند چگونه در زیر فشار های زندگی آرامش خود را حفظ کنند . این توانایی در همه چیز از رانندگی گرفته تا امتحان و از کسب درآمد گرفته تا ارتقاء سطح زندگی و غیره تاثیر مثبت دارند .

ضروری ترین وسیله برای آموزش جودو تشک جودو می باشد . تشک جودو باید به اندازه کافی ضخیم باشد تا در موقع پرت شدن حریف صدمه ای به وی نرسد . همه فنون جودو را می توان روی تشک انجام داد توجه داشته باشید که هرگز با کفش روی تشک جودو نروید زیرا ممکن است نوک کفش شما بلوک های کوچک تشک را از جا بکند و یا چیزهای دیگر از کف کفش شما به تشک بچسبد در نتیجه پا یا بدن افرادی که روی تشک تمرین می کنند را مجروح سازد .
وسیله دیگری که برای آموزش جودو لازم است جودوگی یا همان لباس جودو است . انواع مختلفی از این لباس ها مورد استفاده قرار می گیرند لباس جودو باید به اندازه کافی ضخیم باشد تا در موقع کشیده شدن پاره نشود . نام ژاکت جودو اوواگی و نام شلوار جودو زوبون است .
جودو کار باید طرف چپ لباس را روی طرف راست آن گذاشته و با کمربند ( ابی ) آن ار محکم کند همان گونه که قبلا گفته شد رنگ کمربند نشان دهنده رتبه جودو کار است . کمربند باید محکم باشد و به آسانی پاره نشود .
همچنین یک ترازوی ماشینی (یا یک باسکول ) در باشگاه جودو مدرن لازم است . هر چند در برابر یک حریف ماهر مهارت بالا ضروری است ولی قدرت بدنی بالا و توسعه یافته حرف اول را در برد و باخت می زند

یه باور غلط در مورد جودو هست که می خوام در موردش حرف بزنم...خیلی ها فکر می کنند توی جودو ضربات مشت و لگد وجود نداره.در صورتی که این حرف 100%اشتباهه....توی جودو ضربات مشت و لگد به تمام نقاط بدن وجود داره اما استفاده از اونها توی مسابقات ممنوعه.چون استفاده ازس خطرناکه.حتی یک سری تکنیک ها مثا کانی باسامی یا قیچی با اینکه مشت و لگد هم نیست اما زدنش توی مسابقه ممنوعه.چون باعث شکستن هر دو زانوی حریف میشه.یکی دیگه از این تکنیک ها جوجی کاتامه پرنده هست .چون قالبا زننده تکنیکی نمی تونه این حرکت رو کنترلی انجام بده و باعث شکستن گردن حریف می شه

سین سی: استاد جودو
دوجو: زمین جودو
یوکه: کسی که فن روی او اجرا می شود
توری:اجرا کننده فت
شیدو:اخطار
کوکا...یوکو....وازاری...ایپون:امتیاز های جودو

@gh@m@hdi

Registered User
لایک‌ها
219
ستاد کانو (بنیانگذار جودو) برای مدرنیزه کردن باشگاه خود سیستم رده بندی کمربند ها را به وجود آورد . وی این درجه ها را به دو سطح تقسیم کرد : سطح کیو و سطح دان .
کیو معمولا به معنای کلاس است و اشاره به آموزش مقدماتی یا تدارکاتی دارد . افرادی که در سطح کیو هستند به مودانشا معروف هستند یعنی "افراد بدون درجه" . دان به معنای درجه یا رتبه است و درجه های آموزش را نسبت به آن می سنجند . استاد کانو با توجه به وجود 12 پایه در باشگاه ها 12 درجه را برای کمربند ها به وجود آورد . وی هرگز بالاتر از دان 10 را به کسی اعطاء نکرد . از این رو درجه دهم بالاترین درجه ای است که در جودو اعطاء می شود . افرادی که در سطح دان هستند به یودانشا معروف هستند یعنی "افراد دادای درجه" .
زمانی که جودو برای اولین بار به ایالات متحده آمد و شهرت جهانی یافت گرفتن کمربند مشکی تبدیل به یک هدف آرمانی شد . و این بدان علت بود که برای بسیاری کمربند مشکی به معنای استاد مطلق در مبارزه بود . بسیاری بر این باور بودند که کسی دارای کمربند مشکی است شکست ناپذیر است . هر چند ژاپنی ها این گونه فکر نمی کردند .
کمربند مشکی نمادی از دانش یادگیری و همانند دیپلم است . واژه شودان که اولین درجه کمربند مشکی است به معنای "فرد مبتدی" می باشد . از این رو فردی که کمربند مشکی را گرفته در حقیقت به اندازه کافی تعلیم دیده است تا به عنوان هنر جوی جدی و مصمم محسوب شود . هدف از آموزش در هنر رزمی جودو تعلیم و توسعه مقررات جهت شرکت در تمرینات روزانه جودو است .
کمربند مشکی نمادی از سخت کوشی و انظباط است . شخصی که دارای کمربند مشکی است باید همانند یک جودو کار واقعی رفتار کند یعنی دارای شخصیتی معتدل بوده و با دیگران در صلح و صفا زندگی کند . کمربند مشکی همچنین سنبلی از رشد کامل فرد از طریق جودو می باشد

fardin59

Registered User
لایک‌ها
75
با سلام
بسیار تاپیک زیبایی درست کردید من مدتی است به جودو علاقه مند شدم البته 3 سال کشتی گرفتم و مدت 2 سالی است که البته ورزش نمیکنم قصد دارم باز ورزش را شروع کنم یکی از ورزشهایی که مورد نظرم است جودو میباشد اتفاقا یک کتاب هم در این زمینه دارم مطالعه میکنم باید از کجا شروع کنم و دضمن دریافت کمربند مشکی جودو چقدر طول میکشد آیا شرائط سنی هم دارد ممنون

@gh@m@hdi

Registered User
لایک‌ها
219
به نقل از fardin59 :
با سلام
بسیار تاپیک زیبایی درست کردید من مدتی است به جودو علاقه مند شدم البته 3 سال کشتی گرفتم و مدت 2 سالی است که البته ورزش نمیکنم قصد دارم باز ورزش را شروع کنم یکی از ورزشهایی که مورد نظرم است جودو میباشد اتفاقا یک کتاب هم در این زمینه دارم مطالعه میکنم باید از کجا شروع کنم و دضمن دریافت کمربند مشکی جودو چقدر طول میکشد آیا شرائط سنی هم دارد ممنون

خوب دوست خوبم این ورزش هیچ محدودیت سنی نداره....حتی اگر سن 40-50 سالگی هم شروع کنی اگر زیر نظر مربی خوبی باشی ....انگیزه داشته باشی....زحمت بکشی و وقت بگذاری حتی به قهرمانی هم می تونی برسی
یک پیشنهاد خوب هم از برادر کوچک تر خودتون بشنوید....هر ورزشی که میکنید هیچ وقت به فکر بالا رفتن سریع توی مراتبش نباشید...الان بعضی ورزش های فرعی مثل های فول کنتاک......کیک بکسینگ.....تاپ کونگ فو هست که در عرض 1 سال به شما دان 3 هم می دهند!!!!!!!!اما خوب می دونید که این اصلا ارزشی نداره....اون ارزش داره که شما مرتب تمرین کنی.....سعی کنی و زحمت بکشی و وقتی نتیجه اعجاب آور ورزش(حالا هر سبکی که باشد)روی ذهن و بدن خودتون ببینیئ و ازش لذت ببرید

@gh@m@hdi

Registered User
لایک‌ها
219
این یه تکنیک ساده و بسیار کار آمده.....اول بگم که تکنیک های انسداد مسیر تنفسی بسیار خطر ناکند و توی 4-5 ثانیه حریف رو می کشند پس اصلا برای شوخی نیست......لازم هست کسی که تکنیک روش اجرا می شه(یوکه)به محض احساس خفگی با دست به بدن اجرا کننده (توری)بزنه
http://judoinfo.com/images/shime/hadaka_jime.gif
http://web1.vattnet.com/judo/katamewaza/hadakajime.htm
پشت یوکه قرار بگیرید و دستتون رو از دور گردنش به سمت دیگر ببرید طوری که آرنجتون بغل گردن یوکه باشه و ساعدتون دقیقا روی خر خره یوکه باشه(مهمترین قسمت همینه تیغ ساعد روی خر خره)حالا کافی هست با کف اون یکی دستتون کف همون دستی که دور گردن هست رو بگیرید و فشار بدید....در همین حال سینتون رو به پشت حریف بچسبونید و سرتون رو بغل سر حریف بگذارید و به سمت عقب دستتون رو بکشید
این تکنیک به دلیل فشار روی خرخره باعث شکستکی اون می شه و در بهترین حالت در 3 ثانیه حریف بیهوش و در ثانیه 4-5 باعث مرگ میشه
http://judoinfo.com/hadaka.jpg

@gh@m@hdi

Registered User
لایک‌ها
219
اجرای جوجی کاتامه ........با این یه آدم 30 کیلویی می تونه یه حریف 100 کیلوی رو از پا در بیاره....خیلی ساده فقط کافیه یه کم سرعت عمل داشته باشه وتکنیک رو خوب تمرین کنه......شاید باورتون نشه اما من خیلی ها رو دیدم که با کسانی مبارزه کردند که وزنشون 2 برابر خودشون بود اما در نهایت پیرزو بودند
http://judoinfo.com/images/ejc/class10.jpg

hamedsullivan

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
137
مرسی از تاپیک خوبت دوست عزیز امیدوارم که ادامه بدی.

بعضی از عکسات رو نمیشه دید.

Muhammadinfo

کاربر فعال علم و دانش
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
72
چرا تاپیک به این مهمی خوابیده.اگه کسی نیست ادامه بدهد بگویید کمک میکنم.

roozen

Registered User
لایک‌ها
1
سلام دوستان
تاپیک خیلی خوبیه.

من هم کیو 4 دارم و حدود 3 سال در باشگاه کبگانیان زیر نظر استاد زینال و استاد حیدری جودو کار میکردم.
خب الان هم هیچ کاری نمیکنم.!!!!!

وقتی مرور تکنیک استادایی که از کدوکان اومده بودن از نزدیک می دیدم فهمیدم که واقعا جودو در ژاپن یک جور دیگه تعریف شده.اونا از نحوه تمرین ایرانیها تعجب می کردن.(اینجا همه موقع تمرین می زنن همدیگرو لت و پار میکنن!!)

f14

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
چند روز پیش تیکه های کوتاه از مسابقات قهرمانی کشور ژاپن از هر مسابقه یه فن دیدم واقعا لذت بردم تازه فهمیدم اجرای زیبای یه فن تو مسابقه چقدر می تونه متفاوت باشه. دنبال فیلمهای المپیک هستم و بازیهای جهانی اگه از دوستان کسی جایی رو سراغ داره به ما آدرس بدبد.
اگه از دوستان پایه باشید یه کم این بخش رو راه بندازیم

f14

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
راستی از آقا مهدی که این تاپیک رو باز کردن تشکر می کنم.
بنده در جودو نسبتا تازه کار هستم و مرکز آموزش کبکانیان میرم
یه چیز که بعضیا می خوان بدونن اینه که هزینه این ورزش چقدره باید بگم به غیر از لباس و شهریه کلاس هزینه دیگه ای نداره و اگه مفتخر به کسب درجه بشید برای گرفتن مدرک مثلا اولین کمربند زیر 10 هزار تومن به باشگاه میدید.
لباس هم با توجه به اینکه در تمرینات خیلی مورد استفاده قرار می گیره باید از جنس محکمی باشد و در ضمن مفاومت بالا زبر هم نباشه که هم خودت و هم حریف اذیت نشن.
برای شروع دوستانی که علاقه مند باشن می تونن با لباسهای حدود 30 هزارتومنی خودشونو بسنجن و اگه دیدید ورزشیه که بهش علاقه دارید بعد از یه مدت لباس بهتر تهیه کنید که از 60 تومن چیز خوب شروع میشه
در جودو به لباس جودو اصطلاحا جودوگی گفته میشه
در سایت جودو اینفو یه سری مطالب از یاماشیتا اولین دان 10 دنیا هست که شاید براتون جالب باشه:
http://www.judoinfo.com/yoshiaki.htm
البته ترجمه نکردم چون احساس کردم واضحه ولی اگر کسی خواست بفرمایید انجام می دم.

kagero

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
اينقدر كه از جودو تعريف كرديد علاقه مند شدم.من حدودا 20 سال دارم و دختر هم هستم.2 سال بيشتر است كه كاراته كار ميكنم.به نظر شما خوبه كه برم جودو؟براي من دير نيست؟ديگر اينكه يك باشگاه خوب معرفي كنيد.اين ورزش در ايران خوب اموزش داده ميشه؟يكي از دوستان ميگفت همديگرو لت و پار ميكنند سر تمرين!

بالا