برگزیده های پرشین تولز

حجامت

تا حالا حجامت کردی؟

• Total voters
    100

CP-YOU

Registered User
لایک‌ها
193
CP-YOU خیلی ممنون خداییش از صحبت هایی که تا اینجا کردی استفاده کردم، می خواستم برم حجامت که کلاً پشیمون شدم! اصلاً نظرم به کل عوض شد!!
حالا به نظرت بهترین کار برای تصفیه خون چی هستش؟ یعنی چیکار کنیم خون تمیزی داشته باشیم. من دوستی دارم از بس قلیون کشیده خونش مثل قیر غلیظ شده!! این جور آدم ها چکار باید بکنن؟
ببخش اگه سئوال خارج از بحث می پرسم.

شما لطف داری
ببین دوست عزیز غلظت خون به موقعی می گن که به هردلیلی سیستم اکسیژن رسانی خون دچار نقص شده باشه . زیادم نباید روی رنگ خون حساس بود . غلظت خون نشانه هایی مثل بی حالی و تحریک جلدی و خواب آلودگی و ... داره و با یک آزمایش ساده گلبول قرمز و هماتوکریت قابل تشخیصه

بنظر من مهم ترین مسئله در درمان این مشکل پرهیز از استعمال دخانیات ( هر مدلش ) و دوری از استرس است . همچنین رو آوردن به ورزش که خیلی مفیده . گاهی وقتا پزشکان لازم می بینن از کاهنده های غلظت خون مثل آسپرین هم استفاده کنن .
اضافه می شود که مصرف آنتی اکسیدان ها بطور کلی - در حد معقول البته - برای سلامت عمومی بدن مفید هستند . مثل میوه های قرمز و نارنجی . مثل چای سبز

امیدوارم لینک زیر هم کمکتون بکنه

با غلظت خون آشنا شویم

rapfa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
از بحث منحرف نشید چای سبز و میوه های آبی مقوله دیگه ایه
همسایه ما تریاکی تشریف داره تعریف میکرد بعد از 20سال تریاک کشیدن به جایی رسیدم
تریاک دیگه نشئه نمیکرد هم منقلیام پیشنهاد دادن برم حجامت و دسته جمعی رفتیم حجامت
کردیم میگفت با تبر زدن پشت کمرمون و قیر بیرون اومد فت بعد از حجامت تریاک کشیدیم
و پونزده % اثر نشئگی داشت ولی قبل از حجامت تریاک هیچ اثری رو بدنم نداشت

نتیجه اخلاقی: حجامت بدرد معتادا میخوره

Miracles

Registered User
لایک‌ها
805
حجامت از سنت های عرب های بیابانگرد و بدون تمدنه قرنها پیشه که وارد فرهنگ ایرانی شده.
در این عصر و زمان دیگر این عمل وحشیانه و جاهلی جایی نداره.

SilentStar

Registered User
لایک‌ها
230
سلام

جا داره از دوستانی که در این بحث مفید شرکت داشتند تشکر کنم (هر چند یه جاهایی بحث به بیراهه رفته بود! :دی)... برای خود من هم سوال بود که حجامت خوبه یا بد! به همین دلیل کل تاپیک رو از اول تا آخر خوندم ... جالب بود کلا :دی

نتیجه گیری شخصیه من:

حجامت یک شیوه درمانی سنتی با شکل شمایلی نسبتا عجب غریب (و البته کمی ترسناک است) , که جزو روشهای درمانی مکمل (طب مکمل) محسوب میشود... هر چند هیچ گونه تایید علمیه قابل توجهی برای برتری آن نسبت به اهدا خون ارائه نشده است اما ظاهرا تفاوتهایی در مکانیسم تاثیر گذاری بر روی بیماران دارد, بطوری که قادر است پروسه اصلی درمان بیماری را به تاخیر بیندازد و بعضا بصورت تخصصی و به هدف درمان بیماری های خاص و در نواحی متفاوتی از بدن اعمال شود.

به سختی میتوان از متخصصین علم پزشکی توقع داشت که در مورد شیوه های درمانی مکمل نظرات چندان مثبتی داشته یا تحقیقات چشمگیری در تایید آنها ارائه کنند... چون شاید خواسته یا ناخواسته اینطور به نظر برسد که با این کار طب مکمل (طب گیاهی, سوزنی و....) جای طب نوین را تنگ میکند... به هر حال رقابت (هر چند کم) وجود دارد... اما با این وجود ظاهرا حجامت از نظر علمی حرفی خاصی برای گفتن نداشته است!

حتی در صورت مفید بودن این عمل, با توجه به احتمال بسیار بالای غیر اصولی (از نظر فنی) و غیر بهداشتی انجام شدن حجامت, فرد عاقل کمتر دنبال این عمل خواهد رفت ... مخصوصا که به گفته دوستان حجامت پروسه اصلی درمان بیماری را به تاخیر میندازد یا علائم آنرا تا مدت زیادی از بین میبرد که این میتواند بسیار خطرناک باشد ... (البته ممکن است بیماری های خفیفی هم باشند که با همان حجامت بصورت ریشه ای درمان شوند!) از این گذشته دوستانی که حجامت میکنند هم گفتند این عمل باید مداوم باشه که همین در بلند مدت معایب و ریسک کار رو چندین برابر میکند ....

بنابراین عقل سالم میگویید برای هر بیماری ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کنید در صورتی که آن پزشک, درمان مکملی را در کنار درمان اصلی توصیه کرد (البته معمولا چنین اتفاقی نمیوفته... ولی اگه افتاد, در صورت حصول اطمینان از بی خطر و بهداشتی بودنش) آنرا نیز انجام دهید .... اگر پزشکتان چیزی را تائید نکرد حتی اگر تمام دنیا هم گفتند خوب است ( و حتی خودتان هم مطمئن بودید در مورد بیماری شما تاثیرش از قرص و آمپول بیشتر است) باز هم آنکار را انجام ندهید, چون ممکن است بنا به دلایلی (که فقط پزشک مسئول قادر به تشخیص آن است...) به ضررتان باشد !

این بود انشای من :دی

CP-YOU

Registered User
لایک‌ها
193
اما ظاهرا تفاوتهایی در مکانیسم تاثیر گذاری بر روی بیماران دارد, بطوری که قادر است پروسه اصلی درمان بیماری را به تاخیر بیندازد
مخصوصا که به گفته دوستان حجامت پروسه اصلی درمان بیماری را به تاخیر میندازد یا علائم آنرا تا مدت زیادی از بین میبرد که این میتواند بسیار خطرناک باشد ...

اگر نوشته های بالا رو از حرفهای من نتیجه گرفتید باید بگم مثکه من بد توضیح دادم
حجامت و 4 تا تیغ پشت کتف نمی تونه علائم بیماری رو مخفی کنه یا درمان رو طولانی کنه و ...
حجامت کلا هیچ کاری نمی تونه بکنه !

حرف من این بود که وقتی برای عملی که بطور علمی هیچ فایده ای نداره ، هزار جور فایده جور می کنیم

اونوقت ممکنه یکنفر با سردرد شدید که می تونه نشانه ی فشار خون بالا یا شروع یک سکته ی مغزی باشه . بجای اینکه بره پیش پزشک ، روزها و هفته ها معطل حجامت میشه و خدایی نکرده ممکنه بلایی سرش بیاد که جبران ناپذیر باشه .
از این جهت هست که می گم دل بستن به حجامت می تونه پروسه اصلی درمان رو به تاخیر بیاندازه و بیمار مثلا با یک تومور داخل سرش بجای اینکه امروز به پزشک مراجعه کنه ، ده بار میره حجامت - چون گلین باجی گفته برای سردرد خیلی موثره - بعدش که هیچ نتیجه ای نمی رسه میره دکتر و دکتر بهش می گه : متاسفم . اگر یکماه پیش می اومدید می شد کاری کرد !

اینم بود انشای من :دی

SilentStar

Registered User
لایک‌ها
230
اگر نوشته های بالا رو از حرفهای من نتیجه گرفتید باید بگم مثکه من بد توضیح دادم
حجامت و 4 تا تیغ پشت کتف نمی تونه علائم بیماری رو مخفی کنه یا درمان رو طولانی کنه و ...
حجامت کلا هیچ کاری نمی تونه بکنه !

حرف من این بود که وقتی برای عملی که بطور علمی هیچ فایده ای نداره ، هزار جور فایده جور می کنیم

اونوقت ممکنه یکنفر با سردرد شدید که می تونه نشانه ی فشار خون بالا یا شروع یک سکته ی مغزی باشه . بجای اینکه بره پیش پزشک ، روزها و هفته ها معطل حجامت میشه و خدایی نکرده ممکنه بلایی سرش بیاد که جبران ناپذیر باشه .
از این جهت هست که می گم دل بستن به حجامت می تونه پروسه اصلی درمان رو به تاخیر بیاندازه و بیمار مثلا با یک تومور داخل سرش بجای اینکه امروز به پزشک مراجعه کنه ، ده بار میره حجامت - چون گلین باجی گفته برای سردرد خیلی موثره - بعدش که هیچ نتیجه ای نمی رسه میره دکتر و دکتر بهش می گه : متاسفم . اگر یکماه پیش می اومدید می شد کاری کرد !

اینم بود انشای من :دی

مرسی بابت شفاف سازی :happy:
درسته, به هر حال خیلی از به تعویق انداختن پروسه اصلی درمان بدم میاد ...!! نظرات گلین باجی که جای خود داره :دی ولی فکر کنم اکثرا به خاطر (نداشتن ظرفیت و) ترس از روبه رو شدن با حقیقتِ مشکلات و ناراحتی ها , و در نتیجه ترس های موهوم از بیماریهایی که ممکنه داشته باشیمه ... از این گذشته اکثر ما اصل و ریشه دردها و ناراحتی ها رو ول میکنیم و میریم دنبال حواشی و چیزهای مسکن که به نظر آسون تر میان...!... غافل از اینکه سلامتی شوخی بردار نیست!!

Last edited:

CP-YOU

Registered User
لایک‌ها
193
مرسی بابت شفاف سازی :happy:
درسته, به هر حال خیلی از به تعویق انداختن پروسه اصلی درمان اصلی بدم میاد ...!! نظرات گلین باجی که جای خود داره :دی ولی فکر کنم اکثرا به خاطر (نداشتن ظرفیت و) ترس از روبه رو شدن با حقیقتِ مشکلات و ناراحتی ها , و در نتیجه ترس های موهوم از بیماریهایی که ممکنه داشته باشیمه ... از این گذشته اکثر ما اصل و ریشه دردها و ناراحتی ها رو ول میکنیم و میریم دنبال حواشی و چیزهای مسکن که به نظر آسون تر میان...! غافل از اینکه سلامتی شوخی بردار نیست!!

آفرین :)
تایید میشه شدیدا

ghanari_ghermez

Registered User
لایک‌ها
5
اگه پوست صورتتون جوش و آکنه داشته باشه و برید حجامت کنید، خون زیر پوست کشیده میشه. اون جوش های روی صورت زیرش خالی میشه و جاش برای تمام عمر می مونه. این بلا سر رفیقم اومده :eek:

در مورد خوبی یا بدی حجامت نمی دونم ولی :
به هیچ عنوان چنین چیزی صحت نداره ، چون خون در حال گردش بوده و با حجامت کردن نمیشه که خون آن قسمت از بدن خشک شود ، خون در رگ ها جریان دارد

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,258
پس یه مسئله نا شناخته است (از نظر علم پزشکی روز) ویه مسئله اثبات شده (از نظر طب سنتی)

من فکر می کنم هنوز به توافق نرسیدیم (به نظر من چیز خاص و عجیب غریبی در مورد حجامت وجود نداره که بخواد برای علم روز ناشناخته باشه)، ولی با این وجود به نظرم بحث یه خورده داره حالت فرسایشی پیدا می کنه و بهتره ادامه ندیم. :)

bloody

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
17
من فکر می کنم هنوز به توافق نرسیدیم (به نظر من چیز خاص و عجیب غریبی در مورد حجامت وجود نداره که بخواد برای علم روز ناشناخته باشه)، ولی با این وجود به نظرم بحث یه خورده داره حالت فرسایشی پیدا می کنه و بهتره ادامه ندیم. :)
شما زمانی میتونید بگید که چیز خاص و عجیبی در موردش وجود نداره که کامل مورد بررسی قرار بگیره تا زمانی که هیچ بررسی صورت نگرفته و به صرف اینکه یه روش قدیمی هست نمیشه گفت چیز خاص و عجیبی در موردش وجود نداره ،بدن انسان خیلی پیچیده و ناشناخته هست من چون خودم بررسی کردم و نمونه های شگفت آوری دیدم نمیتونم به همین راحتی این مسئله رو رد کنم نمیدونم شما یا سی پی یو عزیز چقدر در این مورد تحقیق کردید آیا فقط به شنیده ها و چد سایت اینترنتی اکتفا میکنید ؟به هر حال من هنوز معتقدم حجامت یه مسئله ناشناخته از نظر علم پزشکی روز هست و باید در موردش تحقیقاتی صورت بگیره بالاخره یا ردمیشه (با دلیل و مدرک) و یا پذیرفته میشه ...همینجوری نمیشه در موردش نظر داد...
ببخشید که باز ادامه دادم بحث زمانی حالت فرسایشی به خودش میگیره که بی پایه و اساس صحبت بشه و بیشتر بخوایم نظر شخصی رو اعمال کنیم من هنوز هیچ نظر قطعی در مورد حجامت ندادم دلایلش رو هم در پست اول خودم گفتم .

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,258
شما زمانی میتونید بگید که چیز خاص و عجیبی در موردش وجود نداره که کامل مورد بررسی قرار بگیره تا زمانی که هیچ بررسی صورت نگرفته و به صرف اینکه یه روش قدیمی هست نمیشه گفت چیز خاص و عجیبی در موردش وجود نداره ،بدن انسان خیلی پیچیده و ناشناخته هست من چون خودم بررسی کردم و نمونه های شگفت آوری دیدم نمیتونم به همین راحتی این مسئله رو رد کنم نمیدونم شما یا سی پی یو عزیز چقدر در این مورد تحقیق کردید آیا فقط به شنیده ها و چد سایت اینترنتی اکتفا میکنید ؟به هر حال من هنوز معتقدم حجامت یه مسئله ناشناخته از نظر علم پزشکی روز هست و باید در موردش تحقیقاتی صورت بگیره بالاخره یا ردمیشه (با دلیل و مدرک) و یا پذیرفته میشه ...همینجوری نمیشه در موردش نظر داد...
ببخشید که باز ادامه دادم بحث زمانی حالت فرسایشی به خودش میگیره که بی پایه و اساس صحبت بشه و بیشتر بخوایم نظر شخصی رو اعمال کنیم من هنوز هیچ نظر قطعی در مورد حجامت ندادم دلایلش رو هم در پست اول خودم گفتم .

خوب دیگه، دقیقا همین جا اختلاف عقیده داریم.

ببین من هم به عنوان کسی که چهار تا ورق کاغذ در مورد بدن انسان خوندم به خوبی می دونم که دانش ما در مورد بدن انسان خیلی جاها ناقصه، ولی در مورد یه مساله ای مثل حجامت، قبول نمی کنم که ما "نقص علمی" داشته باشیم. چون اصولا اگر مسیر حرکت خون در بدن رو بدونیم و از فیزیولوژی دستگاه گردش خون مطلع باشیم، می تونیم به طور قاطعانه بگیم که این کار هیچ فرقی با اهدای خون نداره.

این آخرین پست من بود، امیدوارم اینجا کسی از من چیزی به دل نگرفته باشه. :)

phoenix_i06

Registered User
لایک‌ها
175
شما چقدر زود عصبی میشید. احترام به بقیه به کنار، احتمالا شما باید بهتر بدونید عصبانی شدن خودش باعث بروز خیلی از بیماریها میشه. بیت و شاه بیت و مقاله چیه؟ اینجور حرف زدن درست نیست. فرض کنیم شما پروفسور در زمینه پزشکی هستید به نظر من هرچقدر یکی دانشش بیشتر میشه باید مودب تر و متواضع تر باشه.

همونطور که گفتم تا حالا حجامت نکردم صرفا یه بار از نزدیک دیدم. خون خودم رو هم فقط وقتی دستم زخم شده دیدم و اونطور که شما گفتید کثیف هم نبود! دیدم اون نصف لیوان خونی که اومد بیرون خیلی تیره و غلیظ بود حالا شما میگید به خاطر لخته شدن هست؟ باشه ممنون که توضیح دادید! نه اینکار رو رد میکنم و نه به کسی توصیه میکنم. در مورد فواید حجامت زیاد صحبت میشه حالا یا خیال بافی هست، یا اینکه در طول تاریخ واقعا مردم اثری دیدن. در مورد احساس سبکی بعد از حجامت هم با توجه به اظهارات کسی که حجامت کرده بود گفتم حالا یا واقعا اینطور بوده یا تلقین میکرده. در مورد معایب و مضرراتش هم این رو شنیدم که میتونه باعث عود بیماری بشه و پروسه درمان رو به تاخیر بندازه (به هرحال اون زخم هرچقدر هم سطحی باشه به هرحال باعث واکنش دستگاه دفاعی بدن میشه، که بیچاره خودش جای دیگه مشغول نبرد هست!)، اگر از زخم بخوبی نگهداری نشه عفونت ایجاد میکنه، اگر زیاد اینکار انجام بشه شاید اون زخم سرطانی بشه. از طرف دیگر در مورد اینکه اینکار در 90 درصد مواقع توسط افرادی انجام میشه که اطلاعات کافی ندارن و اگر ابزار استریل نباشه یا در محیط آلوده اینکار انجام بشه موجب بیماری میشه هم به نظر اگر ثابت بشه که اینکار فوائد قابل توجهی داره، نمیتونه دلیلی برای کنار گذاشتن حجامت بشه.

جناب بدلایل واضح دیگری وزارت بهداشت که متولی بهداشت و درمان مملکته خواستار ممنوعیتش بود و تلویحا هست ( مثکه لینکهای تقبیح این عمل رو از قول مسئولین وزارت بهداشت نمی خونید ) اما بدلایلی که واضحتر است نگذاشتند ممنوع بشود

حکم دیوان عدالت ادرای جهت ملغی نمودن بخشنامه وزارت بهداشت جهت ممنوعیت حجامت
http://tarh.majlis.ir/?ShowRule&Rid=C7E68A30-CD9E-4C2F-94AC-329C6C1E6161رأی

این حکم حکومتی آن سالها سرو صدایی بپا کرد و البته مثل همه چیز در این مملکت بعد از مدتی به فراموشی سپرده شد

سیب نشسته هم اگر باعث انتقال ایدز می شد یا پروسه درمان بیماری رو به تاخیر می انداخت قطعا مثل سوزن ته گرد که از ادارات جمع شد ، جمع آوری می شد
البته حجامت را خواستند جمع کنند اما نشد چون اونوقت مسائل دیگری زیر سوال می رفت

نکته اینجاست که
1- تقریبا پشت کوه هم می دانند سیب رو باید شست درحالیکه اینجا ما برای مهندس مملکت باید توضیح بدیم بین دوکتفتون خون کثیف رسوب نمی کنه ! پس بحث اطلاع رسانی درست مطرحه که در مورد حجامت بدلایلی صورت نمی پذیره
2- کسی رو موقع خوردن سیب نشسته با تیغ زخمی نمی کنن !
و از همه مهمتر
3- کسی نگفته خوردن سیب نشسته بر هر درد بی درمان دواست ! اگر می گفت حتما با اونم همینطور برخورد می شد . قضیه اینه که واسه حجامت هزار تا فایده تخیلی ساخته اند

شما هم اگر بفرمایید حجامت عمل بی فایده ایست که در شرایط استریل مشکلی ایجاد نمی کند . بنده هم موافقم
اما مشکل از جایی شروع میشه که 90% حجومت کارا ، دست چپ و راستشونم از هم تشخیص نمی دن و مهندس مملکت هم میاد میگه حجامت برای آکنه ، برونشیت ، میگرن ، بیماری قلبی ، آسم و ... خوبه !!

شاهد از غیب رسید
اولا بنده نگفتم به رگها آسیب میزنه . شاید معنی اسکار رو نمی دونید . اسکار به باقی ماندن جای زخم می گن
اما برام جالبه که این تیغ سطحی روی پوست چطور فقط سیاهرگها رو پاره می کنه و سراغ سرخرگها نمیره ؟!
اینم از عجایب روزگاره مگر اینکه بفرمایید بین دوکتف فقط محل عبور سیاهرگه !!!
و تازه همونطور که پیش از این گفتم اصلا فکر اینکه توی سیاهرگ خون کثیف درجریانه یک فکر بچگانه و فرسنگها دور از علم پزشکیه . چون چنین چیزی نیست

این جمله آخرتونم دیگه شاه بیت مقاله تونه
شما از خود قلب هم این مدلی خون بگیری ( از یک شکاف ظریف به واسطه مکش ) خون بصورت لخته میکروسکپی خارج میشه که طبیعتا تیره رنگتر از خون عادی هست . مثکه تا بحال ندیدی پشت کسانی رو که حجامت شده اند ؟
مکش این لیوانها بعضا بقدری زیاده که خون از سطح سالم پوست هم بصورت ملکولی خارج میشه . انتظار داری این خون سریعا تیره و لخته ملکولی نشه ؟

برادر خون کثیف نداریم
یا شما مشکلی توی خونت هست که اونوقت توی تمام خونته . سیاهرگ و سرخرگم نداره
یا مشکل و عفونت و کثیفی نداری که اونوقت بازهم تمام خونت رو شامل میشه

bloody

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
17
خوب دیگه، دقیقا همین جا اختلاف عقیده داریم.

ببین من هم به عنوان کسی که چهار تا ورق کاغذ در مورد بدن انسان خوندم به خوبی می دونم که دانش ما در مورد بدن انسان خیلی جاها ناقصه، ولی در مورد یه مساله ای مثل حجامت، قبول نمی کنم که ما "نقص علمی" داشته باشیم. چون اصولا اگر مسیر حرکت خون در بدن رو بدونیم و از فیزیولوژی دستگاه گردش خون مطلع باشیم، می تونیم به طور قاطعانه بگیم که این کار هیچ فرقی با اهدای خون نداره.

این آخرین پست من بود، امیدوارم اینجا کسی از من چیزی به دل نگرفته باشه. :)

بله من یه جور دیگه فکر میکنم :rolleyes: (توجه داشته باشیم که حجامت فقط محدود به ناحیه بی دو کتف نمیشه و همونطوری که قبلا گفتم انواع و اقسام داره که قابل بررسی هست )
ماهی جان من که به شخصه خوشحال میشم با دوستانی مثل شما مصاحبت کنم که منطقی هستن و از روی آگاهی حرف میزنن.(سعی میکنم اگه تونستم پرونده هایی که مربوط به بیمارانی بوده که با حجامت درمان شدن بعدا برات بفرستم)

Duke

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
105

بلادی جان، در مورد تبیین اجازه بده یه کمی بیشتر برات کیبورد فرسایی (
icon10.gif
) کنم.
دانشمندان از یه طرف، و فلاسفه ی علم به طور مشخص از طرف دیگه روی یه موضوع حساسیت دارن: شبه علم. شبه علم چیه؟ مشخصا چیزی است که علم نیست، ولی در قالب علم عرضه می شه. حالا ما از کجا بدونیم که یه چیز کی شبه علم می شه؟ یه راه خوبش همین تبیین هست.

یعنی چه طور؟ مثلا علم پزشکی از ساختار بدن و عملکرد بیماری ها تببین های خیلی خوبی عرضه کرده، تببین هایی که سال ها آزمون شدن و دیگه از "شک معقول" علمی خیلی فراتر رفتن. مثلا اینکه می دونیم عمده ی بیماری ها چی هستن، چه طور کار می کنن. اینکه می دونیم عملکرد داروها چی هست. می دونیم بدن خودش با بیماری ها چه طور برخورد می کنه و الی آخر.
خوب حالا شبه علم چیه؟ شبه علم تبیین هایی ارائه می ده که با تببین های شناخته شده ی علمی مغایرت دارن. مثلا یا شما باید بپذیری که "خون کثیف" داریم، یا باید بپذیری که رنگ خون تحت تاثیر همون عواملی هست که علم پزشکی عنوان می کنه.

نکته ی اصلی اینه که "نمی تونی هر دو تبیین رو با هم بپذیری". برای اینکه بخوایم صحبت های این شبه علم هایی نظیر هومیوپاتی، تماس بهبود بخش (بهش می گن TT به طور مخفف)، عنبیه شناسی، و همین حجامت رو بپذیریم، باید تببین های شناخته شده ی علم خودمون رو ول کنیم. اینطور نیست که اینها بتونن در قالب پزشکی خودشون رو ارایه کنن. و این خیلی مهمه.

ازت سوال می کنم: آیا این کار معقوله؟
سوال: سرمایه گذاری توش معقوله؟ حداقل آیا معقول تر از پزشکی شناخته شده ی خودمون هست؟

یه سوال دیگه: گیاهان دارویی چه طور؟ (به عنوان بخشی از پزشکی سنتی شاید هر کشوری)
آیا شبه علم هست؟ آیا سرمایه گذاری توش نامعقوله؟

CP-YOU

Registered User
لایک‌ها
193
شما چقدر زود عصبی میشید. احترام به بقیه به کنار، احتمالا شما باید بهتر بدونید عصبانی شدن خودش باعث بروز خیلی از بیماریها میشه. بیت و شاه بیت و مقاله چیه؟ اینجور حرف زدن درست نیست. فرض کنیم شما پروفسور در زمینه پزشکی هستید به نظر من هرچقدر یکی دانشش بیشتر میشه باید مودب تر و متواضع تر باشه.

.

بقیه صحبتاتون که جواب دادن نداره
اما اگر یک جمله " شاه بیت مقاله " از نظرتون توهین به خودتون یا مقدسات و خداوند بزرگ و هر چیز دیگه تلقی شده ازتون عذر می خوام . واقعا هم عذر می خوام چون بهرحال حس کردی بهت توهین شده .
اما اتفاقا سر تا ته پاسخی که برای شما نوشتن عاری از توهین کنایه بود چون حضرتعالی هم مودبانه صحبت کرده بودید . شاه بیت هم بنظر من معنی " مهمترین قسمت " رو می ده و کمترین ارتباطی به توهین نداره

شما شاید پاسخهایی که به دیگران دادم رو خوندی و عصبانی شدی که
اولا مخاطب اونها شما نبودی
دوما من فی البداهه به کسی کنایه نمی زنم اما توی همین تاپیک کسانی بودند که حرفهای صد من یک غاز زدند و من هم پاسخشون رو البته مودبانه تر از خودشون اما با گوشه و کنایه دادم

در مورد حجامت کردن هم مختارید
من هم ممانعتی نمی توم داشته باشم
اما اگر بخواید و بخواهند برای این عمل بی فایده یک داستان علمی جور کنند
حتما وظیفه خودم می دونم که بیام و بی فایده بودن این عمل منسوخ رو بعلاوه مضرات جانبیش به اطلاع سایرین برسونم .

bloody

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
17
بلادی جان، در مورد تبیین اجازه بده یه کمی بیشتر برات کیبورد فرسایی (
icon10.gif
) کنم.
دانشمندان از یه طرف، و فلاسفه ی علم به طور مشخص از طرف دیگه روی یه موضوع حساسیت دارن: شبه علم. شبه علم چیه؟ مشخصا چیزی است که علم نیست، ولی در قالب علم عرضه می شه. حالا ما از کجا بدونیم که یه چیز کی شبه علم می شه؟ یه راه خوبش همین تبیین هست.

یعنی چه طور؟ مثلا علم پزشکی از ساختار بدن و عملکرد بیماری ها تببین های خیلی خوبی عرضه کرده، تببین هایی که سال ها آزمون شدن و دیگه از "شک معقول" علمی خیلی فراتر رفتن. مثلا اینکه می دونیم عمده ی بیماری ها چی هستن، چه طور کار می کنن. اینکه می دونیم عملکرد داروها چی هست. می دونیم بدن خودش با بیماری ها چه طور برخورد می کنه و الی آخر.
خوب حالا شبه علم چیه؟ شبه علم تبیین هایی ارائه می ده که با تببین های شناخته شده ی علمی مغایرت دارن. مثلا یا شما باید بپذیری که "خون کثیف" داریم، یا باید بپذیری که رنگ خون تحت تاثیر همون عواملی هست که علم پزشکی عنوان می کنه.

نکته ی اصلی اینه که "نمی تونی هر دو تبیین رو با هم بپذیری". برای اینکه بخوایم صحبت های این شبه علم هایی نظیر هومیوپاتی، تماس بهبود بخش (بهش می گن TT به طور مخفف)، عنبیه شناسی، و همین حجامت رو بپذیریم، باید تببین های شناخته شده ی علم خودمون رو ول کنیم. اینطور نیست که اینها بتونن در قالب پزشکی خودشون رو ارایه کنن. و این خیلی مهمه.

ازت سوال می کنم: آیا این کار معقوله؟
سوال: سرمایه گذاری توش معقوله؟ حداقل آیا معقول تر از پزشکی شناخته شده ی خودمون هست؟

یه سوال دیگه: گیاهان دارویی چه طور؟ (به عنوان بخشی از پزشکی سنتی شاید هر کشوری)
آیا شبه علم هست؟ آیا سرمایه گذاری توش نامعقوله؟

ممنون از وقتی که گذاشتی ،خب ادب حکم میکنه در جواب شما بنده هم کیبورد فرسایی کنم !
قبل از پرداختن به بحث علم و شبه علم شما یک نکته مهم رو روشن نکردی و اون اینکه علم به ذات وجود داره یا تبعیه؟زمانی که این موضوع روشن شد میبینیم به راحتی نمیشه این مرزبندی که شما انجام دادی رو در نظر گرفت و دوم اینکه (برای بار 1000 میگم) به هیچ وجه تا زمانی که از یک پدیده شناخت نداریم نمیتونیم در گروه خاصی قرارش بدیم خیلی از دوستانی که اینجا هستن حرف هایی میزنن که نشون میده کوچکترین آگاهی از حجامت ندارن !اصطلاح "خون کثیف" که نمیدونم از کجا آوردید فقط میتونه یک جواب "عامه فهم" تلقی بشه و هیچ ارزش دیگه ای نداره ...چرا نمی آیم /یا نمیخوایم دقیق تر بررسی کنیم واقعا ببینیم خون کثیف یعنی چی ؟آیا نمیتونه به معنی لایروبی از رگ هایی باشه که خیلی به قلب نزدیک هست ؟مواردی هست که گرفتگی عروقی (لخته) که باید با عمل جراحی بر طرف میشده تنها با یک دوره حجامت برطرف شده و آزمایشات قبل و بعد از حجامت موجود هست که کاملا مورد تائید پزشکانی هست که نظر به روش هایی مثل استنت یا لیزر داشتن .یعنی به نظر شما مشاهده این نمونه و موارد مشابه که بعضا" شگفت آوره و تمامی پرونده ها بیماران موجود هست نمیتونه ارزش سرمایه گذاری و تحقیق جامع علمی برای حجامت فراهم کنه ؟!( اگه واقعا همچین تحقیقی در کشورهای دیگه صورت نگرفته باشه ،به مزایاش پی نبرده باشن ، ازش استفاده نکنن !!)
حجامت اونقدر ها هم که میگید غیر معقول نیست ،که بخوایم از دایره علم خارجش کنیم و بخوایم از سر تبیین های شناخته شده خودمون بگذریم !من معتقدم با همون تبیین های شناخته شده علمی به راحتی میشه حجامت رو در این دایره کوچک علم وارد کرد (یا شایدم یه لیبل شبه علمی بهش زد و کنارش گذاشت)
و در آخر یک نمونه مثال میزنم که بیش از پیش ارزش مطالعه و تحقیق رو برامون روشن میکنه ، اینکه یک روش/تئوری از چهارچوب ادراک فعلی ما خارج بود دلیل خوبی نیست که به راحتی کنارش گذاشت و بهش گفت شبه علم!
نظریه :بعضی از روشنایی ها اگر از بیمار بر سالم بتابد او را بیمار میکند !
خب به نظر این حرف خیلی عجیب میاد ،حتی عجیب تر از حجامت...ولی یک عده دانشمند و محقق روسی به جای اینکه به این حرف بخندن و بگن این حرف یه عربه و ارزش سرمایه گذاری نداره !! اومدن و طی 20 سال 5000 آزمایش انجام دادن و به طور علمی و بدون هیچ گونه تردیدی ثابت کردن این نظریه درسته ! و این شد یکی از خواص آنتی بیوتیک ها که از شدت اشعه ماورای بنفش بیمار کم میکنه تا اینکه از پخش اون اشعه از طرف سلول های بیمار به درجه ای میرسه که دیگه زیان بخش نیست !!و باب جدید که در پزشکی باز شد و به جایی رسیده که دانشمندان علم پزشکی با استفاده از همین حقیقت به دنبال درمان سرطان هستن

حتما اینکار رو بکنید!
:rolleyes:

بروی چشم ،اگرچه چند مورد نزدیک سراغ دارم ولی فعلا تا مدرکی ندارم از گفتنش امتناع میکنم ;)

اه ... چقدر حرف می زنید ؟؟!!!
parting2.gif

فرزان شما یه چیزی بگو قضیه خاتمه پیدا کنه :D

بالا