حذف اسپم ها از ام تي (Spam Remover for MT)

شروع موضوع توسط MoZa ‏14 اکتبر 2004 در انجمن MovableType - مووبل تایپ

1. MoZa

MoZa Registered User

دارويي براي MT داران
    يکي از مشکلاتي که اخيرا گريبانگير کساني که از سيستم وبلاگ نويسي (مديريت محتواي) موبل تايپ (همون MT دامت درازاته ) استفاده ميكنند شده، همانا «کامنت آشغالي» :) است. (به خارجکي ميگن Spam که ترجمه فارسيش ميشه «هرز نامه» ولي من از اين کلمه خوشم نمياد).
    احتمالا اين يکي دو ماه اخير که شدت اين حملات ناجوانمردانه افزايش پيدا کرده، شما هم موقعي که ميخواستين داخل يک وبلاگ نظرتون رو بنويسين، ديدين که کامنتهاي چرند و پرند و طولاني (البته خوشبختانه هنوز انگليسي هستن) توي ليست کامنتها هست.
    اين کامنتها رو کسي نيومده بفرسته، بلکه يک برنامه اينترنتي شروع کرده به گشتن توي سايتهاي اينترنتي و هر سايتي که از سيستم MT استفاده کرده باشه رو گير بياره، شروع ميکنه به ارسال کامنتهاي بيخودي.
    من خودمون اين يکي دو ماهه اخير واقعا کلافه شدم. يک هفته نبودم و نرسيده بودم ايميلهام رو چک کنم و کامنتها رو نگاه کنم، وقتي برگشتم و ايميل هام رو چک کردم ديدم 612 تا ايميل دارم. همه رو دانلود کردم و با يه فيلتر کردن ساده (مرتب کردن از روي نام فرستنده و طبقه بندي) ايميلهاي بيخودي رو جدا کردم. باور نميکنيد از اين 612 تا ايميل 567 تا ايميل بيخودي بود و فقط 45 تا کامنت واقعي توي اين مدت دريافت کرده بودم.

ميان کلاممان نکته!! من همه کامنتها رو از طريق ايميل دريافت ميکنم و تازه اينطوري ميتونم کامنتهايي رو که افراد به مطالب خيلي قديمي هم ميدن بخونم، باور کنيد همه کامنتها رو با دقت ميخونم و اونوقت دو حالت پيش مياد، يا فحش و بد و بير و تقدير و تشکر و قربان صدقه است که ميخونيم و فيض ميبريم يا سئوال که اونوقت دو حالت پيش مياد، يا وقت دارم که بهشون جواب بدم يا وقت ندارم که اون موقع هم دو حالت پيش مياد يا سئوال خيلي واضح و مشخص نيست که بهش جواب بدم يا سئوال کامله و ميشه يه جواب درست و حسابي بهش داد، باز هم دو حالت پيش مياد، يا حال دارم يا ... (کسي که از اين هفت خان رستم گذشته باشه و پاسخ کامنتش رو گرفته باشه بايد کلاهش رو بندازه هوا، آخه حق بدين روزي 30 تا ايميل رو چطوري ميشه جواب داد- تازه با اين وسواس من به جواب دادن)

خلاصه ديگه کفرمان در آمده گرديد و گشتيم دنبال يک راه حل. با يک جستجوي مختصر در گوگل به نتايج جالبي رسيدم. يکي دو تا پلاگين براي ام تي پيدا کردم، يه چندتايي هم راه حل بود که به نظرم جالب اومد. بدم نيومد که اين راه حلها رو با شما هم در ميون بگذارم شايد به دردتون بخوره.

چرا Comment Spam وجود دارد:کامنتهاي بيخودي از نظر ظاهري مشابه اجدادشون ايميل هاي بيخودي (Email Spam يا بطور خلاصه Spam) هستند ولي از نظر محتوا و فلسفه چند اختلاف عمده با اونها دارن. ايميلهاي بيخودي رو معمولا براي دو مقصود ارسال ميکنند، يکي ارسال ويروس و ديگه تبليغات. معمولا در ايميلهاي تبليغاتي، لينکي به سايت مورد نظرشون وجو داره که اگه ايميل بتونه شما رو راضي کنه، شما روي اون لينک کليک ميکنيد و از سايت اونها ديدن ميکنيد.
    در کامنتهاي تبليغاتي هدف اين نيست که کساني که از سايت شما ديدن ميکنن روي اون لينک کليک کنند و به سايت اونها برن، بلکه هدف بالا بردن رتبه سايتشون توي گوگل (Google PageRank) است. همونطوري که احتمالا ميدونيد، سايت گوگل يه رتبه بندي داره که به سايتها يک امتياز از 1 تا 10 ميده و هر سايتي که معروفتر باشه و توي سايتهاي زيادتري لينکش پيدا بشه، امتيازش بيشتر ميشه. (امتياز سايت ما فعلا 4 هست که امتياز خيلي خوبي هم محسوب ميشه) اين رتبه بندي موقعي که شما به دنبال يک سايت ميگردين خيلي به درد ميخوره، چون گوگل از بين سايتهايي که پيدا ميکنه، اونهايي که امتياز بيشتري دارن رو اول نشون ميده. يعني نتايج جستجوها در گوگل بر اساس امتيازشون (PageRank) از بيشترين به کمترين مرتب ميشن. پس بعضي سايتها هستن که سعي ميکنن لينک سايت خودشون رو داخل سايتهاي ديگران بکارن اينطوري وقتي گوگل اين سايت رو بگرده، لينک سايت اونها هم ديده ميشه و PageRank گوگل اونها بالاتر ميره.

مسئله:اگه از سيستم MT استفاده ميکنيد و Spam Comment زياد دارين ميتونيد از راه حلهاي زير استفاده کنيد.

راه حل ها:

1- يک راه حل ساده وجود داره و اون هم اينه که برنامه CGI که مسئول فرستادن کامنت در MT هست رو تغيير نام بدين، چون اکثر برنامه هايي که تبليغات ميفرستن وقتي وارد يک سايت ميشن اون سايت رو به دنبال "mt-comments.cgi" ميگردن و اگه پيداش کنن متوجه ميشن که سايت با MT ساخته ميشه و از اين برنامه استفاده ميکنن و تبليغ خودشون رو ارسال ميکنن. به نظر مياد کافيه اسم اين فايل رو تغيير بدين تا همه چيز درست بشه. البته اين يک راه حل قطعي نيست و باز هم ممکنه کامنت بيخودي دريافت کنيد. براي اين کار کافيه به محلي که MT رو اونجا نصب کردين برين و فايل "mt-comments.cgi" رو به يه نام عجيب غريب تغيير بدين مثلا بزارين "nazarha.cgi" بعد بايد فايل "mt.cfg" رو باز کنيد و خطي که نوشته:

کد:
    # CommentScript mt-comments.pl 
    رو پيدا کنيد و "#" اول خط رو برداريد و "mt-comments.pl" رو تغيير بدين. مثلا توي اين مورد مثال ما ميشه:

کد:
    CommentScript nazarha.cgi 
    بعد فايل رو ضبط کنيد و منتقلش کنيد به سايت. يادتون نره که حتما بعد از انتقال به سايت (با استفاده از برنامه هاي FTP) بايد حالت فايل رو به 755 تغيير بدين. در برنامه هايي مثل "WS-FTP" وقتي روي يک فايل راست کليک کنيد، منوي باز شده "Operations > FTP Commands >CHMOD" رو بزنيد و عدد 755 رو توي کادر وارد کنيد. (755 در يونيکس يعني اجازه خواندن و اجرا به فايلها رو به همه بده)

اينطوري بدون هيچ تغيير ديگه اي جلوي کلي از کامنتهاي بيخودي گرفته ميشه.

2- راه حل دوم که خيلي باحاله و من خيلي ازش خوشم اومد، نصب کردن يک پلاگين (Plug-in) اضافه براي MT هست. (پلاگين يه برنامه است که به برنامه اصلي اضافه ميشه و امکاناتي جديد رو به برنامه اوليه ميده)

اسم اين برنامه BlackList هستش. براي گرفتنش به سايت زير برين و نسخه Zip رو دانلود کنيد.

ملزومات:بايد MT نسخه 2.6 به بالا روي سرورتون نصب باشه. (مثلا نسخه هاي 2.63 يا 2.64 يا 2.66 - البته با نسخه 3.1 مثل اينکه مشکل داره)

نصب:بعد از باز کردن فايل Zip بايد فايهاي داخلش رو به سرور انتقال داد. معمولا ام تي رو در شاخه اي مثل lostlord.com/cgi-bin/mt نصب ميکنن.
    * پس بعد از کانکت شدن به سايت به شاخه ام تي برين و "mt-blacklist.cgi" رو همونجا آپلود کنيد. (در کنار "mt.cgi")

* اجازه دسترسي يا حالت فايل (Premission يا Chmod) رو به 755 تغيير بدين (در برنامه هايي مثل "WS-FTP" وقتي روي يک فايل راست کليک کنيد، منوي باز شده "Operations > FTP Commands >CHMOD" رو بزنيد و عدد 755 رو توي کادر وارد کنيد.)

* بعد نگاه کنيد ببينيد داخل شاخه mt زير شاخه اي به اسم "plugins" وجود داره يا نه. اگه نداشت يکي بسازيد. (حتما با حروف کوچک باشد).

* بعد فايل "Blacklist.pl" رو به شاخه "plugins" آپلود کنيد. ( "lostlord.com/cgi-bin/mt/plugins" )

* اجازه دسترسي فايل رو به 755 تغيير بدين

* دوباره به شاخه mt برگردين و به زير شاخه "extlib" بريد. ( "lostlord.com/cgi-bin/mt/extlib" )

* يک شاخه به اسم "jayallen" بسازيد و تمام فايلهاي با پسوند "pm" رو توي اون کپي کنيد. ( "lostlord.com/cgi-bin/mt/extlib/jayallen" )

* اجازه دسترسي رو به 755 تغيير بدين.

به طور خلاصه اين عمليات بصورت زير نشون داده ميشه:

کد:
    lostlord.com/cgi-bin/mt/mt-blacklist.cgi ---» توشه mt.cgi همون شاخه اي که فايل
    lostlord.com/cgi-bin/mt/plugins/Blacklist.pl 
    lostlord.com/cgi-bin/mt/extlib/jayallen/Blacklist.pm 
    lostlord.com/cgi-bin/mt/extlib/jayallen/MTBlPing.pm 
    lostlord.com/cgi-bin/mt/extlib/jayallen/MTBlPost.pm 
    يادتون نره که حالت همه اين فايلها رو به 755 تغيير بدين. ---» Chmode=755

اجراي برنامه:
    ديگه همه چيز تموم شده و بقيه کار خيلي ساده است. کافيه در محل نصب ام تي برنامه "mt-blacklist.cgi" رو اجرا کنيد.
    (مثلا براي ما ميشه "http://lostlord.com/cgi-bin/mt/mt-blacklist.cgi" و کافيه داخل اينترنت اکسپلورر اين آدرس رو بزنيم تا به اون صفحه بريم.)

اگه همه چيز درست انجام شده باشه بعد از پرسيدن نام و رمز سيستم MT، به صفحه تنظيمات وارد ميشين.
    فقط کافيه "BlackList" رو فعال (Active) کنيد. پس گزينه "Activate MT-Blacklist" رو به "Yes" تغيير بدين و دکمه ضبط پايين صفحه رو بزنيد.

افزودن ليست اسپمها به برنامه: اين برنامه هم دقيقا مثل همه ويروس يابها احتياج داره که ليست سايتهاي مزاحمش هر چند وقت يکبار به روز بشه. وقتي شما براي اولين بار اين سيستم رو نصب ميکنيد. اين ليست کاملا خاليه، يعني خود برنامه هيچ اسپمي رو بطور پيشفرض نميشناسه. دليلش هم اينه که شايد شما فقط يکي دو تا کامنت مزاحم داشته باشيد. براي اينکه ليست مزاحمها رو تغيير بدين، از منوي بالاي صفحه "Add" رو انتخاب کنيد. اينطوري به صفحه اي ميرين که ميتونيد به سادگي هر مشخصاتي که از اين کامنت بيخودي داشته باشين وارد کنيد. مثلا به ليست زير نگاه کنيد.

کد:
    partypokeronline.org
    heavy-equipment-direct.com
    stair-lifts-handicap.com
    savings
    توي اين ليست من چند تا از کلماتي که توي کامنتهاي بيخودي که براي من فرستاده شده بود رو وارد کردم.
    بنابراين، از اين به بعد اين برنامه بطور خودکار هر کامنتي که توي هر قسمتش (نام، ايميل، آدرس سايت يا حتي متن کامنت) يکي از کلمات ليست بالا باشه رو پيدا کنه، خود به خود حذف ميکنه و کل اون مطلب و صفحات "index" رو هم بطور خودکار «دوباره سازي (Rebuild)» ميکنه. [​IMG]
    يک کاربرد ديگه که اين ليست ميتونه داشته باشه، جلوگيري از کامنت دادن افراد مزاحم هست. مثلا شما ميخواهيد که ديگه کسي از طرف ما توي سايت شما کامنت نده، کافيه کلمات lost و lord رو در دو خط جداگانه وارد کنيد. ديگه از اين به بعد، هر کسي داخل کامنتش يا داخل کادرهاي نام و ايميل يا سايت، يکي از کلمات lost يا lord رو وارد کنه، اون کامنت بطور خودکار حذف ميشه.[​IMG]
    توي ليست بالا من کلمه "savings" رو هم وارد کردم. اينطور کلمات خيلي عمومي هستن و ممکنه يک بنده خدايي توي کامنتش اين کلمه رو بنويسه و اونوقت کامنتش حذف ميشه. براي جلوگيري از اين کار يا سعي کنيد کلمات تخصصي تري وارد کنيد يا اينکه از ليست کاملي از فرستندگان اسپم که توسط نويسنده خود اين برنامه هر چند وقت يکبار به روز ميشه استفاده کنيد.
    براي اينکه ليست کاملي از فرستندگان اسپم رو داشته باشيد و بتونيد جلوي اکثر کامنتهاي نا خواسته رو بگيريد کافيه به آدرس زير برين و هر چي نوشته رو کپي کنيد و بعد در قسمت "Add" برنامه "MT-Blacklist" اضافه کنيد. در قسمت "List" ميتونيد ليست مشخصات کامنتهايي که قراره حذف بشه رو ببينيد و در صورت تمايل حذف کنيد يا تغيير بدين.

حذف دستي اسپمها: درسته که اين برنامه بطور خودکار تمام اسپمهايي که وارد ميشن رو حذف ميکنه، ولي اسپمهاي قبلي چطور؟!
    براي حذف اسپمهايي که قبل از نصب اين برنامه وارد کامنتها شدن، کافيه از منوي بالاي صفحه گزينه "De-Spam" رو انتخاب کنيد. در صفحه اي که باز ميشه، کافيه تعداد کامنتهايي که ميخواهيد به دنبال اسپم جستجو بشن رو وارد کنيد. بعد جستجو رو شروع کنيد. اگه برنامه بتونه کامنتهايي با مشخصات وارد شده در ليست مزاحمها پيدا کنه، اونها رو ليست ميکنه و شما ميتونيد به راحتي اونها رو حذف کنيد.

اگه باز هم کامنت بيخودي پيدا شد چي؟ در اين صورت کافيه يا کلماتي کليدي از نام يا آدرس فرستنده يا متن کامنت رو به قسمت "Add" اضافه کنيد، يا اگه شما هم کامنتها رو با ايميل دريافت ميکنيد، در زير کامنت ارسالي يک لينک هست که با کليک کردن بر روي اون ميتونيد خود به خود مشخصات اين کامنت رو به ليست کامنتهايي که در آينده حذف ميشن اضافه کنيد.

سلامت باشيد و بي اسپم زندگي کنيد.

2. خرید بک لینکبازدیدیار - افزایش بازدید سایت و سیگنال های برند
  3. mehrdad1355

mehrdad1355 Registered User

من کل کامنتها رو می بندم و لینک به یه گست بوک رو تو صفحه اول می زارم تموم! :happy:

4. rouhollah

rouhollah کاربر تازه وارد

لاست عزيز به نظر من راه اول كاربردي و درسته و بقيه راهها بيشتر سر كاريه و الاف شدن بيش از حده و در ضمن احتمال خطا و اشتباه و .... هم توش خيلي زياده اما راه حله اول از همشون بهتره ولي فقط يه فوت كوزه گري داره اونم اينكه بايد بعد از انجام همه كارها ، هر چند تا وبلاگی كه داريد رو بازسازي كنيد بعدش به راحتي همه چي درست ميشه . من از زماني كه اينكار رو كردم حتي يك اسپم هم برام نيومده و دارم همچنان از ام تي لذت ميبرم . راستي همه راههاي اين آنتي اسپم اينجا هستش كه اگر دوستان خواستند ميتونند اطلاعات بيشتري كسب كنند.

5. MoZa

MoZa Registered User

نريمان عزيز. اين پلاگين خصوصيات ديگه اي هم علاوه بر جلوگيري از كامنت هاي اسپم داره كه مثلا يكيش ميشه فيلتر كردن كامنتهاي بيخودي. مثلا شايد من دوست نداشته باشم كسي كامنتهاي غير اخلاقي بگذاره . كافيه يك سري از كلماتش رو توي BlackList قرار بدم.

در ضمن اگه كسي يك وبلاگ داشته باشه كه يه مدت داشته كار ميكرده و كلي هم كامنت داشته, بعد بخواد اين كامنتهاي بيخودي رو دستي حذف كنه, بيچاره ميشه. من خودم با حذف يك سري از كامنتها با اين برنامه 12 مگ از حجم سرورم رو كه توسط اونها (داخل آرشيوهاي تكي) اشغال شده بود آزاد كردم.

6. rouhollah

rouhollah کاربر تازه وارد

پس جالبه که بدونی بعضی از کسایی که از این پلاگین استفاده کردن بخاطر گیج بودن مخابراتی های ما فیلتر شدن . و اصولا احتمال اینکه حتی پیج رنکت هم بیاد پایین هست . ولی راه حل اولی بدون درد و خونریزی هستش . البته اگر کسی مثل شما 12 مگ از هاستش رو به همین خاطر اشغال شده میبینه خب طبیعیه که باید این خطرات رو هم به جون بخره و از بلک لیست استفاده کنه .

7. Azemati

Azemati کاربر فعال مووبل تایپ<br> فروشنده معتبر [<a title= کاربر فعال

اولا مرسي از اين مقاله جالب و مفيد.

بعد اينكه كامنت اپسم خيلي زياد شده لعنتي، اگه ديده باشيد من اصولا كامنت رو فعال نمي‌كنم به دو دليل؛ يكي اينكه ايراني زياد بلد نيستند درست و حسابي كامنت بدن و هي مي يان مي گن لينك بده و اينها، ثانيا واسه همين بحث اسپم‌ها.

بعد هم كامنت هايي كه باز دارم رو با اجراي يك فايل مي‌بندم. چگونگي اين روش هم توي بلغات تولز هست هم توي سايت اصليش.

8. كم پشت

كم پشت کاربر تازه وارد

:lol: :lol: :lol: :lol:

9. MoZa

MoZa Registered User

آقا جون اومديم يكي دوست داشت كامنتهاش فعال باشه. بايد بشينه و هر روز اين كامنتهاي آشغالي رو دريافت كنه؟! :)

10. Mashaheer

Mashaheer مدیر بازنشسته کاربر فعال

من از روشي كه در بلغان تولز نوشتم استفاده ميكنم به اينصورت كه كامنتها رو بعد از چند روز كه از ارسال مقاله گذشته به صورت اتوماتيك بسته ميشه و كسي ديكه نميتونه كامنت بذاره

عسل طبیعی و گرده گل ایرانیخدمات پی پال، وسترن یونیون