برگزیده های پرشین تولز

حق با انیشتین بود

Ittl.ir

Registered User
تاریخ عضویت
8 اکتبر 2015
نوشته‌ها
232
لایک‌ها
38
سن
28
1 روز پیش

واقعا این روزها به عظمت انیشتین بیشتر و بیشتر پی می بریم،کسی که قوانینی که الان اثبات شده را یک قرن پیش حدس زده بود،اما این موضوع هیچ‌گاه به مرحله اثبات نرسید. همانگونه که خبر دیروز “احتمال تایید شدن تئوری امواج گرانشی انیشتین در امروز” را به اطلاع شما رساندیم ،تیم پژوهشگران رصدخانه لیگو (LIGO) به بررسی دقیق نظریه انیشتین پرداختند و نتایج حاصل را منتشر ساختند. در ادامه با ittl همراه باشید.

شاهد تحولی معادل آنچه X-ray در پزشکی ایجاد کرد هستیم.

دانشمندان برای اولین بار یکی از عجیب‌ترین نظریه‌های انیشتین را به اثبات رسانیده و سرافرازانه از آن دفاع می‌نمایند. این کشف جدید پیشگام عصر جدیدی از پژوهش‌ها و اکتشافات برای فیزیک‌دانا ن سرتاسر دنیا خواهد بود.

کارکنان رصدخانه واشنگتن و لوئیزیانا پیش از این نیز از مشاهده این امواج در بعد فضا-زمان که به واسطه برخورد دو سیاهچاله در ۱.۳ میلیارد سال پیش ایجاد شده بودند خبر دادند. گفته می‌شود جرم این سیاهچاله‌ها حدود ۳۰ بار از جرم خورشید بیشتر است. اما در دنیای علمی امروزی هیچ مبحثی بدون توجیه و اثبات علمی پذیرفتنی نیست.

امواج جاذبه‌ای هنگام برخورد دو سیاهچاله، دو ستاره نوترونی یا یک ستاره نوترونی با یک سیاهچاله ساطع شده و بعد فضا-زمان اطراف خود را از نظم خارج می‌سازند و در ادامه مسیر خود، دیگر اجرام سرراه خود را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

همچنین این کشف جدید وجود سیاهچاله‌ها را نیز اثبات می‌کند. شاید این، موضوعی پیش پا افتاده باشد، اما وجود سیاهچاله‌ها نیز هیچ‌گاه به مرحله اثبات نرسیده و دانشمندان تنها به صورت ضمنی وجود آن را تایید می‌کرده‌اند. حال پس از سال‌ها بارقه‌های امید بر اثبات وجود سیاهچاله‌ها تابیده و برای اولین بار مستقیما دررابطه با حضور آن‌ها سخت به میان آورده شده است.

Szabolcs Marka، از دانشمندان رصدخانه LIGO در ابتدای مراسم اطلاع‌رسانی امواج جاذبه‌ای بیان کرد :

کشف امواج جاذبه‌ای، تنها یک کشف جدید در دنیای علمی نیست، بلکه دری است به سوی میلیون‌ها کشف جدید.جالب است بدانید ۱,۰۰۴ نفر از ۹۰ موسسه در ۱۵ کشور مختلف جهان برای این پژوهش‌ها کمک مالی فرستاده‌اند. امواج جاذبه‌ای قبل از نظریه نسبیت آلبرت انیشتین، فیزیکدان مشهور آلمانی توسط خود او مطرح شد. نظریه نسبیت وی رابطه بین انرژی و جرم اجسام را تشریح می‌کرد، درحالی‌که قانون نیوتون میزان تاثیرپذیری جاذبه اجسام در محیط نسبت به یکدیگر را بیان می‌کند.

به‌طور کلی، هرگاه دو جسم با جرم بسیار بالا به یکدیگر برخورد کنند امواج گرانشی از خود ساطع می‌کنند و این نظریه یکپاچه را به اثبات می‌رسانند.

با کشف امواج جاذبه‌ای توسط تیم دانشمندان رصدخانه LIGO، متفکران اصلی این پروژه را جزو کاندیدهای اصلی دریافت جایزه نوبل فیزیک قرار می‌دهد.
منبع:
حق با انیشتین بود

شاید این مطالب برایتان مفید باشد

بررسی کشف بزرگ امواج گرانشی سیاه چاله های فضایی
11 دقیقه پیش


رونمایی های مورد انتظار از اپل در 25 اسفنداحتمال تایید شدن تئوری امواج گرانشی انیشتین در امروز


 

hadiforever

Registered User
تاریخ عضویت
18 ژانویه 2014
نوشته‌ها
455
لایک‌ها
817
محل سکونت
دیار ترس وحماقت
اخرین بار یادمه اقای دکتر ظریف گفتند "حق با اوباماست "
 
بالا