برگزیده های پرشین تولز

حکم دلارا دارابی انجام شد

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
وقت خودمو تلف نمی کنم تا جواب یه عده که دنبال بحثهای بی سروته هستن رو جواب بدم ولی چون دیدم بحث یه طرفس و خبر اینکه موضوع چطوری بوده فقط از دیدگاه مخالفین گفته شده ، خبر روزنامه جام جم رو میزارم:
ضمنا هر چقدر خواستید پست منو کوت کنید تا عقده گشایی بشه

باور کنید همین افرادی که میگن چرا باید اعدام بشه ، همین بلایی که سر مقتول اومده بود سر مادر یا مادربزرگشون اومده بود زمین و زمان رو به هم می دوختن و عمرا رضایت میدادن. (فقط تو حرف استادن )
=========
جام جم آنلاين: دختر جواني كه پس از ارتكاب جنايت و قتل يكي از بستگان پدري‌اش با درخواست قصاص از سوي خانواده مقتول به مرگ محكوم شده بود، صبح ديروز در زندان مركزي رشت به دار آويخته شد.

به گزارش جام‌جم، ساعت 20:45 شامگاه هفتم دي‌ماه سال 82 ماموران انتظامي رشت اطلاع يافتند زن 65 ساله‌اي به نام مهين در منزل مسكوني خود با 16 ضربه چاقو به قتل رسيده و مقاديري از اموال وي نيز به سرقت رفته است.

به دنبال اين جنايت و عزيمت بازپرس ويژه قتل دادسراي جنايي رشت به محل، دستور انتقال جسد به پزشكي قانوني صادر و پرونده‌ اين جنايت براي پيگيري و تحقيقات به پليس آگاهي رشت ارجاع شد.

يك روز پس از اين جنايت، اين بار تماس مردي با مركز فوريت‌هاي پليسي 110 پرده از راز اين جنايت برداشت و مرد تماس‌گيرنده عنوان كرد، ساعتي پيش از طريق خواستگار سابق دخترش باخبر شده است كه فرزند وي به نام دل‌آرا با همدستي جواني كه خواستگار ديگر دخترش بوده است، دخترعموي او را به قتل رسانده‌اند.

دستگيري و اعتراف

به دنبال اين تماس، ماموران با عزيمت به محل، دختر جوان را دستگير كردند كه وي در تحقيقات مقدماتي به قتل زن 65 ساله اعتراف كرد و گفت: وسوسه به دست آوردن پول‌هاي مقتول، او و جواني به نام اميرحسين را به محل سكونت دخترعموي پدرش كشانده و پس از قتل و سرقت مقاديري از اموال از محل متواري شده‌اند.

به دنبال اين اعترافات، اميرحسين همدست دل‌آرا نيز دستگير شد و در حالي كه تحقيقات در اين زمينه ادامه داشت، پزشكي قانوني با گزارشي اعلام كرد مقتول با 16 ضربه مرگبار چاقو جان خود را از دست داده است.

انكار

گزارش حاكي است، پس از اعترافات دل‌آرا و اميرحسين، قاضي پرونده هر دو متهم را با صدور قرار بازداشت موقت روانه زندان كرد و چند ماه بعد دل‌آرا با ارسال نامه‌اي به قاضي پرونده خود بيان كرد به دليل علاقه‌اي كه به اميرحسين داشته، قتل را گردن گرفته است.

وي در اين نامه نوشته بود اميرحسين به او قرص‌هايي داده بود كه هيچ اراده و اختياري نداشت و به درخواست اين فرد كه گفته بود من 17 سال دارم و در صورت اعتراف به قتل مجازات نمي‌شوم، قتل را گردن گرفته‌ام، اما واقعيت اين است كه من تنها تماشاچي بودم و ...

محاكمه

اگرچه دل‌آرا اين نامه را براي قاضي پرونده ارسال كرد، اما بازسازي صحنه جنايت حاكي از آن بود كه وي نقش اصلي را در قتل به عهده داشته است. به همين دليل وي پس از محاكمه در شعبه 107 دادگاه رشت به درخواست بازماندگان مقتول به قصاص محكوم كرد و همدست وي (اميرحسين)‌ نيز به 13 سال حبس محكوم شد.

پس از صدور اين حكم، وكيل مدافع وي نسبت به حكم صادره اعتراض كرد و پرونده براي بررسي و تاييد حكم به شعبه 33 ديوان عالي كشور ارسال شد كه قضات ديوان عالي كشور نيز با توجه به دلايل و مدارك موجود و اعترافات متهم، حكم صادره از سوي قاضي شعبه 107 مبني بر قصاص را تاييد كردند.

پس از تاييد حكم در حالي كه پرونده به شعبه اجراي احكام دادسراي جنايي رشت ارسال شده بود، قوه قضاييه با دريافت نامه‌اي درخواست كرد حكم فوق اجرا نشود تا شايد در فرصتي كه براي اين منظور در نظر گرفته مي‌شود، خانواده دل‌آرا بتوانند رضايت خانواده مقتول را اخذ كرده و او را از مجازات قصاص رهايي بخشند.

اگرچه تلاش‌ها در اين زمينه ادامه داشت، اما بستگان مقتول با انتشار نامه سرگشاده‌اي در جرايد كشور، اعلام كردند پرونده دل‌آرا سوژه‌اي براي برخي افراد شده كه بدون توجه به حقوق مقتول، سعي در استفاده سياسي دارند و در اين نامه يكي از دلايل اصرار خود را براي اجراي حكم، مصاحبه‌هاي متعدد وكيل‌مدافع دل‌آرا با رسانه‌هاي خارج از كشور عنوان كردند.

سرانجام تمام تلاش‌ها بي‌نتيجه ماند و با اصرار اولياي دم مقتول، صبح ديروز دل‌آرا در محوطه زندان مركزي رشت به دار آويخته شد و پرونده وي پس از ماه‌ها جنجال به بايگاني شعبه اجراي احكام دادسراي رشت سپرده شد.

DomainX

Registered User
لایک‌ها
7
باور کنید همین افرادی که میگن چرا باید اعدام بشه ، همین بلایی که سر مقتول اومده بود سر مادر یا مادربزرگشون اومده بود زمین و زمان رو به هم می دوختن و عمرا رضایت میدادن. (فقط تو حرف استادن )
من هم می‌خواستم این رو بگم اما باز نگفتم گفتم مشکلی پیش نیاد.
خودتون رو بذارین جای خانواده مقتول، واقعا سخته!! قبول ندارین؟
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اگر این حرف درست باشه که واقعا حاضر به عذرخواهی نشده! فکر نمی‌کنین کمی داره حمایت‌ها بیش از حد انجام میشه؟
من نظر خاصی روی این قضیه ندارم، اما خوب اگر با یه عذرخواهی درست میشد چرا حاضر نشد این عمل رو انجام بده، به فرض قاتل نبوده بالاخره توی قتل دست داشته یا نه؟!! اظهار ندامت کمترین کاری هست که می‌تونسته بکنه.

Dariush

Registered User
لایک‌ها
4
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
اگر این حرف درست باشه که واقعا حاضر به عذرخواهی نشده! فکر نمی‌کنین کمی داره حمایت‌ها بیش از حد انجام میشه؟
من نظر خاصی روی این قضیه ندارم، اما خوب اگر با یه عذرخواهی درست میشد چرا حاضر نشد این عمل رو انجام بده، به فرض قاتل نبوده بالاخره توی قتل دست داشته یا نه؟!! اظهار ندامت کمترین کاری هست که می‌تونسته بکنه.

دوست عزیز موضوع شما با یک کسی مثل mehdy فرق میکنه ایشون شاید جوابش حتی به انتقاد قتل و اعدام باشه اگر دستش میرسید ما رو هم میکشت. ولی شما در نظر بگیرید که در قانون و قضاوت احساس رو نباید دخیل کرد این که خانواده مقتول حس خیلی بدی دارند که مسلما ولی آیا قانون برای ارضای احساس افراد است؟ توی همین فروم مثلا شروین با افتخار میگه که کسی به زنم چپ نگاه کنه میکشمش! احساس ایشون مبنای قانون قتل برای چپ نگاه کردن باید بشه؟
حالا این جدا در این پرونده اعتراف به قتل و قتل قبل از 18 سالگی انجام شده و کسی که در این سن حتی برای گواهینامه رانندگی اعتبار نداره رای نمیتونه بده و ... نباید مثل یک مجرم بزرگسال باهاش رفتار میشد.

ataamini

Registered User
لایک‌ها
8
مطمعن باشید اگه تو 9 سالگی هم کشته بود بازی اعدامش میکردن

sara__joon

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
5,607
جریان فیلم شهر زیبا مثل جریان این نیست ؟

mandegar2

Registered User
لایک‌ها
12
چون بعضی دلسوزی کردند این را می گم ! ( البته بحث من این نیست که مجازات اعدام برای این بچه کم بوده یا زیاد ) من وقتی بچه بودم حتی جرات کوچکترین آزاری به حیوانات یا بچه های کوچکتر از خودم نمی دادم(ترس + دلسوزی) اونوقت چطور یک دختر بچه تونسته یک انسان را بکشه ؟
البته بچه با بزرگ زیاد فرقی با هم ندارن ولی آدم وقتی بزرگ میشه مجبورش می کنن کارهای مختلفی را انجام بده و ... کم کم عادت می کنه به روحیه خودخواهی ولی بچه ها نباید اینطور باشن

maloose...to

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
متاسفم...شما یعنی خودتون خطا نکردید و نمیکنید؟؟؟
قتل ممکنه در یه لحظه یا به دلیل بسیار محکمی که ما خبر نداریم اتفاق بیفته
کی میدونه چه بلایی سر اون بیچاره آوردن ...مگه الکیه که یه 17 ساله بره یه نفرو بکشه
تازه اگه کشته باشه که اونم مشکوکه

mandegar2

Registered User
لایک‌ها
12
خطا که همه خطا کارن ! ولی شدت خطاهاست که ادمهای خوب و بد را دسته بندی می کنه .
چرا تاوان اشتباه اون دختر را مقتول باید بده ؟ شما خودت را جای مقتول بگذار ! شخصی آمده و علاوه بر وارد کردن درد و رنج بسیار مرگ 60-70 سال از زندگی شما را که خیلی می تونست خوب باشه گرفته . آیا حاضر نبودی که به جهنم بری ولی قاتل خودت را زنده نبینی ؟

CP-YOU

Registered User
لایک‌ها
193
شما ها وقتی یکی میزنه به ماشینتون ازش نمی گذرید
اونوقت الان اومدید می گید انسان جایز الخطاست و باید بخشید و ...
هروقت پای منافع خودتون در بین نباشه بخشنده می شید ؟ اگر فرزند ، پدر یا شوهر خودتون رو کسی می کشت انقدر راحت از بخشش صحبت می کردید ؟

تنها همدردی من با خانواده این خانم وقتیه که ایشون قاتل نبوده باشن
ولی اگر قاتل بوده ، حقشم اعدام بوده

این اداهای عجیب و غریب که وای اعدام اخه و وای اعدام انسانی نیست ، واسه ممالکی مثل ما نیست
خود امریکا و فرانسه هم وقتی فرهنگشون درحد ما بود ، با گیوتین سر می بریدن !
اونا پیشرفت کردن و فرهنگشون رو بالا بردن و رسیدن بجایی که اعدام رو انسانی و کارساز نمی دونن
اما
ما طبق معمول
بدون هیچ پیش زمینه ای و هیچ تلاش قبلی
یکباره می خوایم جای اونها باشیم

اعدام ممنوع
ما دموکراسی می خواهیم
ما چیمون از مردم امریکا و فرانسه و نروژ کمتره
و ...

هرچیزی یکسری مقدمات می خواد
ولی ما ایرانی ها همیشه بدون هیچ پشتوانه ای خواستیم یکدفعه بریم سر خونه آخر !
همیشه هم ته چاه موندیم ، هیچوقتم نفهمیدیم از کجا می خوریم
فقط غرشو به دولت و قسمت و پیشونی و دین و ... زدیم

نه عزیز جان
اعدام برای قاتل لازمه
تمام مدعیان فعلی حقوق بشر هم
وقتی اندازه ما فرهنگ و شعور اجتماعی داشتند ، اعدام می کردند ( هم سیاسی هم جنایی )
حالا شما برو امضا جمع کن ...

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
خیلی ممنون که منطقی برخورد میکنی
اصلا خودت رو بزار جای قاضی . طبق قانون قاضی فقط میتونه با وجود مدارک و شواهد بگه کی قاتله ... مدعی العموم که نداشته
شاکی خصوصی داشته و اونا هم درخواست اعدام داشتن . اگر این مخالفین حرفشون حرفه و می خوان اعدام رو کم کنن ، میرفتن با اولیا دم صحبت می کردن و رضایت می گرفتن
فحاشی به دولت ، دین و مذهب و قاضی و... در این مورد مخصوصا ، دقیقا مثل آب در هاون کوبیدن است

Dariush

Registered User
لایک‌ها
4
شما ها وقتی یکی میزنه به ماشینتون ازش نمی گذرید
اونوقت الان اومدید می گید انسان جایز الخطاست و باید بخشید و ...
هروقت پای منافع خودتون در بین نباشه بخشنده می شید ؟ اگر فرزند ، پدر یا شوهر خودتون رو کسی می کشت انقدر راحت از بخشش صحبت می کردید ؟

تنها همدردی من با خانواده این خانم وقتیه که ایشون قاتل نبوده باشن
ولی اگر قاتل بوده ، حقشم اعدام بوده

این اداهای عجیب و غریب که وای اعدام اخه و وای اعدام انسانی نیست ، واسه ممالکی مثل ما نیست
خود امریکا و فرانسه هم وقتی فرهنگشون درحد ما بود ، با گیوتین سر می بریدن !
اونا پیشرفت کردن و فرهنگشون رو بالا بردن و رسیدن بجایی که اعدام رو انسانی و کارساز نمی دونن
اما
ما طبق معمول
بدون هیچ پیش زمینه ای و هیچ تلاش قبلی
یکباره می خوایم جای اونها باشیم

اعدام ممنوع
ما دموکراسی می خواهیم
ما چیمون از مردم امریکا و فرانسه و نروژ کمتره
و ...

هرچیزی یکسری مقدمات می خواد
ولی ما ایرانی ها همیشه بدون هیچ پشتوانه ای خواستیم یکدفعه بریم سر خونه آخر !
همیشه هم ته چاه موندیم ، هیچوقتم نفهمیدیم از کجا می خوریم
فقط غرشو به دولت و قسمت و پیشونی و دین و ... زدیم

نه عزیز جان
اعدام برای قاتل لازمه
تمام مدعیان فعلی حقوق بشر هم
وقتی اندازه ما فرهنگ و شعور اجتماعی داشتند ، اعدام می کردند ( هم سیاسی هم جنایی )
حالا شما برو امضا جمع کن ...

اعدام نکردن زیر 18 ساله ها که در تمام دنیا (فکر میکنم فقط ایران قبول نداره و یا حداکثر چند تا کشور اگر باشه که بعیده) چه ربطی به مقدمه چینی داره؟ این که اعدام چیز خوبی نیست درسته درک و فهمی میخواهد که برای این جامعه خیلی زوده ولی دیگه اشتباه بودن اعدام مجرم زیر 18 ساله بعید میدونم اینقدر فهمش سخت باشه.

بعد هم این مثال بی معنای اگر فلان کس خودتون رو میکشتند رو بگذارید کنار چرا جو رو احساسی میکنید چون نمیتونید منطقی بحث کنید!؟ شما نباید خودتون را جای خانواده مقتول یا حتی قاتل بگذارید چون دیگه در اونصورت بیطرف نیستید و شایستگی قضاوت ندارید. برای قضاوت باید همیشه بی طرف بود برای همینه که هیچ جا نمیگذارند فک و فامیل و آشنای یکی از دو طرف ماجرا قاضی باشه. باز هی بگید اگر یکی از شما رو میکشتند فلان و بهمان! خوب اگر متهم به قتل خواهر شما بود باز هی میگفتید بکشید حقشه!؟

Last edited:

F A R A M A R Z

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
1,642
توی تموم دنیا کسانی که زیر 18 سال قتل انجام دادن رو اعدام نمی کنند چون به سن قانونی نرسیدند
ایران هم این رو قبول کرده ولی بهش عمل نمی کنه

من نمی خوام بحث اینکه اعدام خوب هست یا نه را بگم فقط اینکه کسی را که به سن 18 سال نرسیده رو هیچ جای دنیا قصاص نمی کنند

البته اینجا ایران هست و همه اتفاقی هم می افته از اینکه برای انتخابات سن رای رو میارند 15 سال

موفق باشند

Last edited:

mandegar2

Registered User
لایک‌ها
12
چه چیزها که ادم نمی شنوه ...! مگه هر کاری که کشورهای جهان 1 انجام می دهند درسته و ما باید مقلد اونها باشیم ؟

بیاید از زاویه دیگری مطلب را ببینیم ! ( به قصاص زیر 18 سال کاری ندارم ) در کشورهایی که برای قتل مجازات اعدام در نظر گرفته شده آمار مقتول ها خیلی خیلی کمتر از کشورهایی است که برای اعدام مجازات اعدام در نظر گرفته نشده !

fanoos

Registered User
لایک‌ها
0
همون طور که تو فقه اسلام هم اومده مجازات قصاص برای افراد نابالغ اجرا نمیشه
حالا به نظر شما این معیار 18 سال برای سن قانونی وحی منزله؟
چون طرف 17 سالش بوده اونوقت نابالغه و بچه حساب میاد؟
اگه یه سال بیشتر داشت و بالای 18 سال بود اونموقع راحت باید اعدام میشد و کسی اعتراض نمی کرد!
خودتون رو یه لحظه جای خانواده مقتول بزارید ببینید که چه دردی می کشند وقتی مادرشون رو از دست دادن اون هم با 16 تا ضربه با چاقو!!

Dariush

Registered User
لایک‌ها
4
بیاید از زاویه دیگری مطلب را ببینیم ! ( به قصاص زیر 18 سال کاری ندارم ) در کشورهایی که برای قتل مجازات اعدام در نظر گرفته شده آمار مقتول ها خیلی خیلی کمتر از کشورهایی است که برای اعدام مجازات اعدام در نظر گرفته نشده !

آمار بدید. به حرف که نیست.

F A R A M A R Z

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
1,642
اگه یه سال بیشتر داشت و بالای 18 سال بود اونموقع راحت باید اعدام میشد و کسی اعتراض نمی کرد!
خودتون رو یه لحظه جای خانواده مقتول بزارید ببینید که چه دردی می کشند وقتی مادرشون رو از دست دادن اون هم با 16 تا ضربه با چاقو!!

یعنی چی اجرا نمیشه الان خیلی هستند که در سن 15 یا 16 سالگی مرتکب قتل شدند و اعدام هم می شن
اما این 18 سال چه غلط و چه درست یک سن پذیرفته شده در تمام جهان هست حالال بحث اینکه چرا 18 سال هست دیگه روی اون هم باید بحث بشه

اگه می خواستند قوانینی اجتماعی را اینطور بچینند که قانونی درست نمیشد
درست هست خانواده مقتول واقعا آسیب دیده اند و این هم خیلی آزاردهنده هست ولی ما اگه می خواهیم در موردش قضاوت کنیم نباید جای هیچ کدوم از طرفین باشیم ما اصولا باید جای خودمون باشیم و با توجه به شرایط موجود قضاوت کنیم

حالا نمی دونم قانونی رو که خود ایران در سازمان ملل قبول کرده و متعهد شده که اون رو اجرا کنه چرا اجراش نمی کنه و به تعهدش عمل نمی کنه خوب شاید بخاطر اینکه اینجا ایران هست

واقعا عجب جواب باحالی شده هر وقت چیزی درست نیست میگیم خوب اینجا ایران هست :rolleyes:

08610023

Registered User
لایک‌ها
9

یه سوال .
پس چرا یه دختر 9 ساله به زور باید روسری بکنه سرش ولی یکی که 8 سالشه یا یکی که 10 سالشه چرا؟؟؟
این قوانین همش یه مشت حرف مفته.:hmm:

Dariush

Registered User
لایک‌ها
4
کمترین آمار آدم کشی و قتل در دنیا متعلق به اروپای غربی هست که حکم اعدام رو به کلی حذف کردند. لذا اعدام کوچکترین نقشی در جلوگیری از قتل ندارد:

West and Central Europe 1.5
Near and Middle East/South-west Asia 4.4

Homicide rates per 100,000 population by region and subregion, 2004

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_murder_rate

fanoos

Registered User
لایک‌ها
0
منظورم این بود که بچه ها نباید اعدام بشن به شرطی که واقعن بچه باشن
در مورد سن بلوغ برای دختران که 9 ساله منم قبولش ندارم
حالا این بحث حجاب اجباری خودش یه بحث جداست

بالا