خال ترک های شیرازی دلیل درگیری حافظ و صائب و شهریار

شروع موضوع توسط sa ‏25 فوریه 2007 در انجمن گفتگوی آزاد

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.
  1. sa

sa کاربر تازه وارد

حکایت دعوا بر سر " خال " از زمان خواجه حافظ شیرازی آغاز گردید و تا زمان معاصر ما کشیده شد ! داستان با بیتی از اشعار حافظ شروع گردید . سپس صایب تبریزی در سالهایی بعد بگونه ای انتقادی و با الگو برداری از اصل شعر حافظ را محکوم به اشتباهش کرد و نهایتا شهریار پاسخی زیبا و شنیدنی برای صایب تبریزی سرود

حافظ
    اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل ما را _______________ به خال هندویش بخشم سمرقند و بخارا را

صایب تبریزی
    اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل ما را _______________ به خال هندویش بخشم سرو دست و تن و پا را
    هر آنکس چیز می بخشد ز مال خویش می بخشد _______________ نه چون حافظ که می بخشد سمرقند و بخارا را

شهریار
    اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل ما را _______________ به خال هندویش بخشم تمام روح و اجزا را
    هر آنکس چیز می بخشد بسان مرد می بخشد _______________ نه چون صایب که می بخشد سرو دست و تن و پا را
    سرو دست و تن و پا را به خاک گور می بخشند _______________ نه بر آن ترک شیرازی که برده جمله دلها را

البته موارد بالا بصورت رسمی و از قول شاعران شناخته شده بود . بهرحال داستان به اینجا ختم نشد و در گوشه کنار اشعاری را با مضامینی مشابه داریم

مثلا

اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل ما را _______________ فدای مقدمش سازم سرودست و تن و پا را
    من آن چیزی که خود دارم نصیب دوست گردانم _______________ نه چون حافظ که میبخشد سمرقند و بخارا را

ویا در جایی دگر کمی طنزآلود

آگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل ما را _______________ به خال هندویش بخشم یه من کشک و دو من قارا
    سر و دست و تن و پا را ز خاک گور میدانیم _______________ زمال غیر میدانیم سمرقند و بخارا را
    و عزراییل ز ما گیرد تمام روح اجزا را _______________ چه خوشترمیتوان باشد؟؟ زآن کشک و دو من قارا

اما داستان باز هم ادامه یافت

اگر آن ترک شیرازی بدست آرد دل ما را _______________ به خال هندویش بخشم سریر روح ارواح را
    مگر آن ترک شیرازی طمع کار است و بی چیز است؟ _______________ که حافظ بخشدش او را سمرقند و بخارا را
    کسی که دل بدست آرد که محتاج بدنها نیست _______________ که صایب بخشدش او را سرو دست و تن و پا را

و نهایتا به این شعر میرسیم که با کمی تغییر در وزن. حافظ را مسؤل تمام این دعاوی میداند

چنان بخشیده حافظ جان! سمرقند و بخارا را _______________ که نتوانسته تا اکنون کسی پس گیرد آنها را
    از آن پس بر سر پاسخ به این ولخرجی حافظ _______________ میان شاعران بنگر فغان و جیغ دعوا را
    وجود او معمایی است پر از افسانه او افسون _______________ ببین! خود با چنین بخشش معما در معما را

2. خدمات پی پالبازدیدیار - افزایش بازدید سایت و سیگنال های برند
  3. shervin

shervin ASP.net

یادم میاد 20 سال پیش 60 امین سالگرد درگذشت این متنو در سن 120 سالگی گرفتیم
    یاد دوران دبیرستان و PersianTalk افتادم [​IMG]

4. Amir_2591

Amir_2591 Registered User

بنظرم این بیت اشاره به غلام بارگی حافظ دارد !!

5. shervin

shervin ASP.net

به نظر من حافظ خیلی بیشتر از این یارو صائب و شهریار میفهمیده شما شعرای حافظو بخونید
    من متنفرم از شعر و شاعری ولی واقعا جلو شعرای حافظ آدم زانو میزنه
    من فکر نمیکنم حافظ این منظوری رو که صائب برداشت کرده رو داشته
    که بخواد از چیزی که مال خودش نیست رو ببخشه
    البته نظر شخصیه و من زیاد تو خط شعرو شاعری نیستم

6. parsbin

parsbin Registered User

استاد ادبیات ما یک حکایت در این باره برامون تعریف میکرد:
    در زمان تیمور فاتح و خونریز بزرگ ترک
    حافظ رو نزدش میبرن و حافظ همین بیت شعر رو میخونه
    تیمور طنزآلود بهش میگه :
    من با هزاران کشته و جنگ های زیاد شهر ها رو فتح میکنم و اون وقت توی فقیر به همین سادگی اون ها رو می بخشی؟!
    و حافظ پاسخ میده همین طوری بخشش کردم که این چنین فقیر شدم!
    تیمور از جواب حافظ خوشش میاد و دستور میده کیسه زری به او بدهند

7. shervin

shervin ASP.net

لامصب حافظ خیلی خفن بوده
    به خدا مغز میخواد فهمین یه بیت شعرش

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.
عسل طبیعی و گرده گل ایرانی