برگزیده های پرشین تولز

خبر غم انگیز , آرتور سی کلارک فوت کرد

oggy

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام

متاسفانه , آرتور سی کلارک , نویسنده شهیر ادبیات علمی- تخیلی

فوت کرد.

لینک خبر

_44502012_clarke_ap203b.jpg

:(

oggy

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
2757374.jpg

او آخرین بازمانده از نسل نویسندگان بزرگ علمی تخیلی بود.

یادش گرامی .

.

Arianna

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
11
بله...نويسنده بزرگي كه از قدرت تخيل بالا و پيشرفته اي نيز برخوردار بود! :(

يادش گرامي باد.

mehran50

کاربر فعال موسیقی
لایک‌ها
1,690
گفت کسی خواجه محمد بمرد ------------- مردن این خواجه نه کاریست خرد

سر آرتور چارلز کلارک زادهٔ ۱۶ دسامبر ۱۹۱۷، سامرست در انگلستان و وفات امروز 19 مارس 2008 بر اثر مشكلات تنفسي در خانه‌اش در سريلانكا

آرتور سي. كلارك" كه از دهه‌ي 60 از علايم ناتوان‌كننده‌ي فلج رنج مي‌برد و مدتي نيز بر روي ويلچر مي‌نشست

"كلارك" در سال 1968 به شهرت رسيد؛ زماني‌كه داستان كوتاهي به‌نام «نگهبان» را در قالب فيلم‌نامه نوشت، تا فيلم «2001؛ اوديسه‌ي فضايي» به كارگرداني "استنلي كوبريك" ساخته شود.

به گزارش رويترز، وي كه زماني "اولين ساكن كلبه‌ي الكترونيكي" لقب گرفته بود، با نوع خاص نگاهش به مسافرت فضايي در آينده و همچنين دنياي رايانه، تخيل مردم را جلب خود كرد. توصيفات مشروح "سي. كلارك" درباره‌ي سفينه‌هاي فضايي، ابررايانه‌ها و سيستم‌هاي ارتباطي سريع، مورد علاقه‌ي ميليون‌ها خواننده در سراسر جهان قرار گرفت.

در دهه‌ي ‌40 ميلادي، اين نويسنده‌ي سرشناس پيش‌بيني كرده بود، بشر تا سال 2000 به فضا خواهد رفت، كه البته در آن زمان به آن توجهي نشد.

"كلارك" عضو هيأت امناي انجمن ملي هوافضاي انگلستان بود كه "جورج وايت سايدز" - مدير اجرايي آن - امروز در پيامي به مقام او اداي احترام كرد. "كلارك" در سال 1976 به عضويت افتخاري سازمان هوافضاي آمريكا نيز درآمد.

او اخيرا پيش از مرگ گفته بود: «اغلب از من مي‌پرسند دوست دارم در آينده با چه عنواني در يادها بمانم. من در نويسندگي پيشينه‌ي طولاني دارم، كاوش‌هاي زير‌آب كرده‌ام و سازمان‌دهنده‌ي فضايي نيز بوده‌ام؛ با اين حال دوست دارم به عنوان يك نويسنده مرا به ياد بياورند.»

"سي. كلارك" در زمان حيات، بيش از يكصد كتاب داستاني و غيرداستاني نوشت. پرفروش‌ترين اثر او به‌نام «3001؛ آخرين اوديسه» در سن 79سالگي نويسنده منتشر شد.

از مهم‌ترين آثارش به «پايان كودكي» (1953)، «شهر و ستارگان» (1956) ، «ملاقات با راما» (1973)، «زمين پادشاهي» (1975) و «ترانه‌هاي زمين دورافتاده» (1986) مي‌توان اشاره كرد.

از افتخارات "سر آرتور سي. كلارك" در عرصه‌ي نويسندگي به كسب سه جايزه‌ي Nebule(در اصطلاح ستاره‌شناسي به معناي "سحابي") از انجمن نويسندگان آثار علمي - تخيلي آمريكا در سال‌هاي 1872، 1974و 1979 و همچنين كسب دو جايزه‌ي "هوگو" از مجمع جهاني علمي - تخيلي در سال‌هاي 1974 و1980 مي‌توان اشاره كرد.

"كلارك" در سال 1986 به عنوان استاد بزرگ انجمن نويسندگان آثار علمي - تخيلي آمريكا برگزيده شد.
وي متولد 16 دسامبر 1917 در غرب انگليس بود كه از پدري كشاورز به دنيا آمد. تنها 11 سال زندگي مشترك را تجربه كرد و پس از جدايي از همسرش در سال 1964، ديگر ازدواج نكرد و فرزندي نيز نداشت.
(مرجع عصر ایران)

به شخصه از سریال جهان شگفت انگیز آرتور سی کلارک که بر پایه تحقیقات و نظریات ماورائی این محقق و نظریه پرداز شهیر و بر اساس وقایع حقیقی در 4 گوشه جهان تهیه شده بود و از شبکه 4 سیما هم پخش شد بسیار لذت بردم

ظاهرا" شبکه فرهیخته 4 سیما در برنامه مستند 4 خود در یکی از شبهای ایام نوروز مستندی را از این بزرگمرد پخش خواهد نمود

یادش گرامی باد

Asura

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
اون رفت به همون دنیایی جاودانه ای که همیشه توصیفشو می کرد...
126899-4yajuyo.gif

oggy

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوشبختانه , اکثر کارهای مهم او به فارسی

ترجمه شده است.

:happy:

Asura

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
تصمیم دارم به یاد اون یه دور کتاباشو بخونم...
6qaxgjn.gif

oggy

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
از نظر من , بهترین کتاب او پایان کودکی است که سه بار به

فارسی ترجمه شده است.

..

کپی رایت پرست

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
جمعه نهم فروردین , مستند 4 , به مرحوم کلارک اختصاص

دارد.

باید برنامه جالبی باشد.

ارزش دیدن دارد

.........................

siavash78

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
3
یادش به خیر... داستان هاشو در ماهنامه دانشمند میخوندم... یاد این شعر از سعدی افتادم :
تنی زنده دل خفته در زیر گل
به از عالمی زنده مرده دل
دل زنده هرگز نگردد هلاک
تن زنده دل گر بمیرد چه باک

کپی رایت پرست

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
یادش به خیر... داستان هاشو در ماهنامه دانشمند میخوندم... یاد این شعر از سعدی افتادم :
تنی زنده دل خفته در زیر گل
به از عالمی زنده مرده دل
دل زنده هرگز نگردد هلاک
تن زنده دل گر بمیرد چه باک

فکر می کنم که 10 -15 از کارهای او در دانشمند دهه 60 و اوایل 70 چاپ شده است.
.
/

البته کلارک در 10 سال اخیر , کار ادبی چندانی انجام نداده است.

:hmm:
:hmm:

oggy

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دیشب شبکه چهار , مستند کلارک را پخش کرد,

اگر ندیده اید تکرارش ساعت 11:30 امروز است.

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
یادتونه یه مستند دیگه هم کلارک داشت ... شبکه چهار خیلی وقت پیش پخش می کرد ... فکر کنم به اسم " جهان شگفت انگیز آرتور سی کلارک" ... یه برنامه ای بود که خودش مجری اش بود و می رفت پدیده های مافوق طبیعی رو بررسی می کرد و از نظر علمی تفسیر و توجیه شون می کرد ... خیلی آموزنده بود ...

x3124.jpg

صفرمطلق

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
یادتونه یه مستند دیگه هم کلارک داشت ... شبکه چهار خیلی وقت پیش پخش می کرد ... فکر کنم به اسم " جهان شگفت انگیز آرتور سی کلارک" ... یه برنامه ای بود که خودش مجری اش بود و می رفت پدیده های مافوق طبیعی رو بررسی می کرد و از نظر علمی تفسیر و توجیه شون می کرد ... خیلی آموزنده بود ...

x3124.jpg

دقیقا یادم است , فکر میکنم سال 76 بود.

بالا