برگزیده های پرشین تولز

خرید سکه بجای سود بانکی بهتره باسم؟

hossputer7

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوستان من دارم 100 ت از هزینه دانگشاهمو هر ماه میزارم کنار(به عنوان پس انداز دیگه ول خرجی رو گزاشتیم کنار به حد خرج میکنم) و تا فارغ التحصیلیم یعنی 3.5 ساله دیگه حدودا 5 میلون تمون میشه که اگه هر شش ماه بزرامش سود بانکی در کل میشه 6 میلون تومن که آخره فارغ التحصیلیم یه ماشین ساده تمیز پراید بگیرم (صرفه جویی دیگه)

اما وقتی حساب میکنم میبینم ماشینا همینطوری قیمتشون میکشه باالا و قیمت پولم که همینطوری کم تر میشه !!!

حالا اگه هر 2 3 ماه که 250 300 هراز تومن پول پسنداز میکنم اینو برمو سکه بخرم در طول این 3.5 سال سود بیشتری نسبت به بانک نمکینم؟

حالا تمام سکه یا نیم سکه ؟ اگه نیم سکه باشه هر یک ماهو نیم میتونم بگیرم اما تمام هر 2 3 ماه

من میخوام این پولی که جم میکنم ارزشش رو از دست نده و بشه اون موقع یه ماشین تمیز خرید همین

سود بانکی یا خرید سکه یا کاره دیگه هم هست!!!!

اگه سکه خوبه کی بگیرم؟ الان؟ نیم بهتره یا تمام یا فرقی نمیکنه ؟ آخه رب که بگیرم هر ماه یکی میشه گرفت نمیدونم والا

بی جواب نزاریدمااا

my7xN

Registered User
لایک‌ها
1,343
سکه اگه برای پس انداز بخری حرومه:دی(شوخی نکردم)
ولی سکه بخری بهتره

hossputer7

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
شوخی کردی یا نکردی :D

یعنی بهتره نگه داتشن توی بانکه دیگه؟

حال کیا آدم بخره؟ الان خوب هست؟

260 270 ت میدن

نیم چطوره... ربع چطوره....؟

تمام یه ذره دیر دیر میشه خرید...

نیدونم...

reza_6272

Registered User
لایک‌ها
231
خوب یه حسابی بکن ببین اگه سال پیش این موقع با همون قیمتا سکه خریده بودی الان چی میشد , اگه پولتو بانک گذاشته بودی الان چقدر داشتی؟!
سخت نیست که!

hossputer7

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
چشم
crazy.gif

اما بیشتر سره قضیه ربع گرفتن با تمام سودش فرقی نداره!!

و کی خردینه الان خوبه رو نمیدونم :happy:

آخه الان عید تازه شده منم زیاد چیزی نمیدونم ....(دارم فعلنا تحقیق مکینم اما همه میگن دمه عید نرو سمتش)...

کی؟

hossputer7

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوستان من که توی سایت http://mesghal.info/ نرخ قیمتای سال 86 87 88 رو نگاه که کردم

86 سود خوبی داشت

87 اصلا سود نداشت!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

88 سود خوب اما خوب خوب نبود

کسی نظره قطیی نداره خوب اینطوری که مسخرست یه سال سود نده!

Ahmadreza_b

Registered User
لایک‌ها
24
ببینید مسلماً سود طلا و سکه تضمین نشده هست. چون قیمتش هیچ ثباتی نداره

ولی بانک حتی اگه سودش پایین باشه ریسکش کمه.

با این حال میتونین سرمیه گذاری های دیگه را هم در نظر بگیرید.

hossputer7

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوستان چه نظره دیگه ای دارن در این مورد؟

والا فعلنا دارم یه شغل هم میگیریم اگه جور شه اونوقت ماهی 250 ت رو راحت پسنداز میکنم بازم به همون مدت 3 سال

نظره قطیی نمیشه داشت؟:blink:

Captive

کاربر قدیمی پرشین تولز* مدیر بخش ارز دیجیتال
مدیر انجمن
لایک‌ها
16,633

hossputer7

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
تو همون سایتی مه بالا داده بودم یکم نمودارارو بالا پایین کنی میببینید که نه پایین اونقدر نمیاد مثلا الان 260 ت ممکنه 240 بشه اما پایین تر نمیاد اما ساله دیگه بازم احتمالش زیاده که 280 به بالا شده باشه

در کل آخر نفهمیدیم ما سود بانکی سا خرید سکه بطور منظرمو دوره ای!! هیچی معلوم نیست سود بانکی مشخصه اما سود سکه ممکنه کمو زیاد شه پس بیخیال :wacko:

واسه همون باسه :baaasmile

Asadi

Registered User
لایک‌ها
449
اما وقتی حساب میکنم میبینم ماشینا همینطوری قیمتشون میکشه باالا و قیمت پولم که همینطوری کم تر میشه !!!

سلام...الان برخلاف گذشته، چند ساله که قیمت خودرو تقریبا ثابت هست.... پراید دوسال پیش چند بوده؟ به عبارتی خودرو از لیست کالاهای سرمایه ای خارج شده.... قبلا یارو پیکان می خرید بعد از 3 سال یه چیزی هم سود می کرد و می فروخت!

یه سئوال
سکه قیمتش ممکنه کم بشه؟

بله.... نوسان داره اما در مجموع پایین نمیاد و بالا میره!:eek:

من یه جا خوندم سپرده 5 ساله پارسیان رو با سکه مقایسه کردم سپرده بیشتر سود داده.
بله...بعید نیست.. .... ضمن اینکه سرمایه گذاری بلندمدت سود در سررسید در این بانک ها ریسک کمتری هم داره. (البته اگه سرمایه راکدی داشته باشی)

hossputer7

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوستان من هنوز به راه درستی دست پیدا نکردم

شرایط من اینه که دارم پوله اضافیمو(ماهی 100 150 ) پس انداز میکنم وگرنه من که الان 5 میلون تومن رو ندارم

حالا سوالم اینه که این پولو من چطور پس انداز کنم

راه اول----------بزارمش هر شش ماه که جم شد بانک سود بیاد روش؟(اینطوری من حس میکنم که ارزش این پول که قراره توی 3 سال جم بشه خیلی کم میشه این نظره خودمه نمیدونمم اشتباست یا نه)

راه دوم----------یا بیام هر شش ماه بجای اینکه بیام این پولو که مثلا طی شش ماه میشه 800 ت بیام برم سکه طلا بخرمو بزارمش گوشه خونه و کاری باش نداشته باشم و هر شش ماه همین کارو کنم تا اینکه این سه سال تموم شه

راه سوم------- من نظری ندارم چون دوست ندارم این همه سختی بکشم صرفه جویی کنمو بعد بریزمش فرکس بپره!! یه راه دیگه ندارید شما عزیزان؟

کدوم راه عاقلانه هست؟

راه اول اگه این پولو ذره ذره که پس انداز میشه بره توی بانک با سودش در کل میشه شش میلون

راه دومم خوب نمیشه که طلا قیمتش نره بالا پس بگیم من خیلی بدشانسم این 5 میلون میشه 5500 شش میلون نشه(این دیگه خیلی بد روالیش باشه) یا شایدم بیشتر از این روال بالا بشه اما مطمئنم که از ارزش پولم کسر نشده نه؟

کسی نمیتونه راهنماییه درستی کنه؟

والا با این تورما که قراره به زودی بیاد باسه این هدفمند کردن به نظرم طلا بهتره؟

راه دیگه ای هم هست ؟که بی خطر باشه!؟؟؟؟

میدونم 5 میلون هیچی نیست اما بهتر از اینه که من طول این یه سال از دانشگام میگزره یه میلونو خرج سیستم بازی ماشینی که ماله خونوادست کردم پس بهتره یه سرمایه شه باسه بعد از دانشگاه هر چند محدوده اما باسه من خیلیه

من چکار کنم ! نظر قطی ندادید دوستان

Last edited:

Duke

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
105
کسی نمیتونه راهنماییه درستی کنه؟

والا با این تورما که قراره به زودی بیاد باسه این هدفمند کردن به نظرم طلا بهتره؟

من چکار کنم ! نظر قطی ندادید دوستان

دوست عزیز،

در دوران تورم های شدید همین سکه یا دلار (یا سایر ارزهای خارجی) کلا بهتر هستش. می تونیم بگیم که "تقریبا" با سرعت تورم قیمت اینها هم تغییر می کنه. یه زمانی بود که طلا پشتوانه ی پول های ملی بود، که در اون زمان در واقع قیمت پول های ملی و طلا برابری می کرد. اما الان اینطوری نیست، قیمت طلا بیشتر تابع عرضه و تقاضای طلا هست، که البته در نهایتش که حساب کنین باز هم سرعت رشد قیمتش با تورم "تقریبا" زیاد می شه.

قیمت ارز خارجی هم تابع عرضه و تقاضای اون در بازار هست. (یه چیزی مشابه طلا)...

اگر بنا بود که من شخصا کاری انجام بدم، ارز رو انتخاب می کردم. انتظار می ره که توی امسال قیمت ارز نوسان زیادی داشته باشه. (یعنی زیاد بشه) اما از طرفی اگر بانک مرکزی هنوز به اندازه ی کافی ارز داشته باشه، قیمت رو کنترل می کنه. طلا هم همین طوره، منتها فرقش اینه که عرضه ی طلا دست بانک مرکزی هست، و می تونه قیمت رو کنترل کنه. در هر صورت اینا در دوره ی تورم شدید کم ریسک ترین راه نگهداری پول هستن.

کلا از نظر توضیه ی اقتصادی برای دوره ی تورم شدید پولتون رو اصلا در بانک نذارید. ابدا...

hossputer7

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
مرسی دوست عزیز

پس با این حساب من میرم سراغ خرید سکه اما خوب این سکه خریدن هم ذره ذره هست اینطوری خیالم راحتتره.

دوستان حالا چطور سکه بخرم؟

من میرم سراغ تمت سکه آخه غره تمام آدم بخره موقع فروشش چند تومنی از قیمتش میزننو میرخن پس هر چی تعداد سکها کمتر باشه کمتر میتونن ازت کم کنن(نکنه خوبیه باید راعت کنید)

اما حالا از طلا فروشی معتبر بخرم؟

من خودم که یه طلا فروشی قدیمی سراغ دارم طرف جونه اما 4 5 سالی هست که ازش خنواده ازش طلا خرید کردن

اما چه نکاتی رو باید رعات کنم که تقلبی بمون ندن؟

فاکتور خیلی مهم نه دوستان؟

این پرس و اینا قضیشون چیه؟

Duke

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
105
مرسی دوست عزیز

پس با این حساب من میرم سراغ خرید سکه اما خوب این سکه خریدن هم ذره ذره هست اینطوری خیالم راحتتره.

دوستان حالا چطور سکه بخرم؟

من میرم سراغ تمت سکه آخه غره تمام آدم بخره موقع فروشش چند تومنی از قیمتش میزننو میرخن پس هر چی تعداد سکها کمتر باشه کمتر میتونن ازت کم کنن(نکنه خوبیه باید راعت کنید)

اما حالا از طلا فروشی معتبر بخرم؟

من خودم که یه طلا فروشی قدیمی سراغ دارم طرف جونه اما 4 5 سالی هست که ازش خنواده ازش طلا خرید کردن

اما چه نکاتی رو باید رعات کنم که تقلبی بمون ندن؟

فاکتور خیلی مهم نه دوستان؟

این پرس و اینا قضیشون چیه؟

خواهش می کنم،

خوب سکه بانکی بخرید. خیلی از بانکا می دن، و البته مطمئن هم هست و نیاز به بسته بندی و وکیوم نیست.

yekarbar

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
18
1- اگر بخواید از طلا فروشی سکه بانکی بخرید معمولا سکه بانکی رو یکی دو هزار تومن گرون تر میدن.
2- خرید از بانک مطمئن تره ولی من تا به حال موردی رو ندیدم که از جایی سکه بخرن و مشکلی پیش بیاد.
3- این نمودار رشد قیمت سکه بهار آزادی هست، همونطور که میبینید هیچ وقت نبوده که قیمتش خیلی بیاد پایین و نمودار در کل سیر سعودی داره و در سال های اخیر هم سیر سعودیش بیشتر شده، ولی اگر روی همین نمودار یه محاسبه سر انگشتی بکنید متوجه میشید که روند افزایش قیمت سکه فقط در چند سال اخیر و فقط در دو، سه سال از سال هایی که در نمودار اومده از نرخ تورم بیشتر بوده، البته اگر ضریب دروغ ا.ن رو هم در نرخ تورم محاسبه کنیم در هیچ سالی رشد قیمت سکه از رشد تورم بیشتر نبوده و شاید با خرید سکه تنها ارزش اصل پول شما حفظ بشه و شاید اگر خیلی خوش شانس باشید درصد بسیار کمی هم سود کنید.
Iranian_gold_coin_pice.png
در بهترین سال قیمت سکه حدود 35 درصد رشد داشته و در بد ترین سال ها منفی یکی، دو درصد افت داشته.
4- روند رشد قیمت سکه های طرح قدیم با گذشت زمان بیشتر از سکه های طرح جدید میشه چون علاوه بر قیمت طلا به دلیل اینکه دیگه تولید نمیشن و تعدادشون محدوده هم به قیمتشون اضافه میشه.
5- در کل اگر متوسط نمودار رو در نظر بگیریم اگر پولتون رو تو بانک بگذارید بیشتر سود میکنید، ولی اگر فقط سالهای اخیر رو در نظر بگیریم با خرید سکه سود بیشتری میکنید.
6- دو پیشنهاد دارم، 1- برید با بانک مشورت کنید و ببینید چه حسابی میتونید باز کنید که وقتی در سر رسید خواستید پولتون رو بردارید با توجه به نحوه سپرده گذاری شما سود بیشتری بهتون تعلق میگیره 2- اگر آدم خوش شانسی هستید سکه بخرید و اگر گیرتون اومد سکه بانکی طرح قدیم بخرید.

hossputer7

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوست عزیز توضیحاتت خیلی خوبو کامل بود مرسی :)

بازم روش فکر میکنم یعنی باید روی حوصله بیام و قسمتای روز روز هر سال از سایت بگیرمو حساب کنم به صورت پیش بینی که اگه اینطور میکردم چقدر سود میداد در سال 87 یا 88 یا ...

در کل 87 سود ندشات 88 سود داشت یه چیزی توی این مایععا میشه

یکم بیشتر بالا پایین میکنم نتیجه اصلی رو میگم چه میکنم مرسی

بالا