برگزیده های پرشین تولز

خرید گاز هلیوم برای پر کردن بادکنک

وضعیت
موضوع بسته شده است.

Mehdy54

Registered User
لایک‌ها
20
امروز پیدا کردم حدود 250 درمیاد اونم برای 40 تا بادکنک که اصلا نمی صرفه خیلی بالاست هزینش البته برای من
همون خودمون فوت می کنیم کیفشو میبریم 22 لیتر =245 که حالا ارسالش هم هست
گاز رو هم امتحان نمی کنم تو خونه ولی یکی رو تو حیاط تست می کنم
خونه بیمه آتش سوزی و حوادث هست اما خوب نمی خوام درد سوخته شدن رو تو این دنیا تجربه کنم چون با این همه گناه احتمالا اون دنیا به اندازه کافی بسوزیم :(
به هر حال از دوستان ممنون هستم

mamalmal

Registered User
لایک‌ها
192
اقا ما چهار شنبه سوریا از این بادکنک بزرگارو با گاز پر میکردی بعد بایه نخ میبستیمش به یه اجر توری که میچسپبی به اجر و وقتی میذاشتیمش زمین کلا اندازه یه اجر با زمین فاصله داشت!
از قبل یه دایره با بنزین میکشدیم و اووون اجرو وبادکنک رو میزذاشتیم وسط دایره بعد اون دایره بنزین رو با یه خط دیگه از بنزین از دایره فاصله میگرفتیم نزدیک 3.4 متر !بعد کبریت رو میزدیم میندختیم رو بنزین!
این منفجر میشد اتیشش به کنار موجش واییی شیشه میاورد پایین !اینوه این فیما لباسا تکون میخورد!

اقا جون عزیز با گاز پر نکنیا ! یا همون هلیوم پر کن یا با دهنت پر کن بزن به سقف اصلا ارزش ریسک نداره!

M.Saleh

Registered User
لایک‌ها
153
اقا ما چهار شنبه سوریا از این بادکنک بزرگارو با گاز پر میکردی بعد بایه نخ میبستیمش به یه اجر توری که میچسپبی به اجر و وقتی میذاشتیمش زمین کلا اندازه یه اجر با زمین فاصله داشت!
از قبل یه دایره با بنزین میکشدیم و اووون اجرو وبادکنک رو میزذاشتیم وسط دایره بعد اون دایره بنزین رو با یه خط دیگه از بنزین از دایره فاصله میگرفتیم نزدیک 3.4 متر !بعد کبریت رو میزدیم میندختیم رو بنزین!
این منفجر میشد اتیشش به کنار موجش واییی شیشه میاورد پایین !اینوه این فیما لباسا تکون میخورد!

اقا جون عزیز با گاز پر نکنیا ! یا همون هلیوم پر کن یا با دهنت پر کن بزن به سقف اصلا ارزش ریسک نداره!

بروس ویلیس جان سخت شومایی؟ :D

smart.pro

Registered User
لایک‌ها
652
آقا کی بیائیم حلوا بخوریم ؟!
البته دور از جونتون : دی

m_2t_ab

مدیر بازارچه - فروشنده معتبر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,026
داداش یکم تحقیق کن بعد همینجوری از روی باد معده دیگران رو راهنمایی کن تا خونه مردم رو منفجر نکنی :lol:
واحد اندازه گیری متر مکعب برای گازها، رابطه مستقیمی داره با فشار گاز که بر حسب PSI یعنی پوند بر اینچ مربع اندازه گیری میشه. شما میتونی 10 متر مکعب گاز با فشار 1 PSI رو فشرده کنی و به فشار 10 برسونی که در اینصورت حجمش 10 برابر کمتر میشه و انفجار و گسست و تعلیق مهیب تری رو ایجا میکنه در مقایسه با همین مقدار گاز در فشار پایین تر

خدمت شما:

طبق رابطه nRT=PV که قانون جهانی گازهای بی اثر هست. (با کمی اغماض در این مورد هم قابل استفاده است) P=nRT/V و این یعنی فشار با حجم رابطه عکس داره (نه مستقیم)، به عبارت دیگه اگر گازی فشارش 1 PSI باشه و ما فشارش رو به 10 پی اس آی برسونیم حجمش 0.1 حجم اولیه میشه. (که شما درست فرمودید.) اما حجم ظرف صلب ثابته، مثلا یک شیشه نوشابه یک و نیم لیتری، با فرض صلب بودن در تمام فشار ها همون یک و نیم لیتر هست.

از طرفی اگر بادکنک رو کره ای با قطر 50 سانت فرض کنیم حجم اون میشه (3^0.25)*3.14*(4/3)=0.065 متر مکعب.

نکته اینجاست که فشار گاز داخل بادکنک کمی بیشتر از فشار هوا هست. (مقدار کمی بیشتر بخاطر خاصیت الاستیکی بادکنک) و از اونجایی که فشار گاز داخل لوله به گفته شما 0.23 پی اس ای هست، قطعا فشار هوا کمتره،‌ چون گاز داخل لوله با فشار میاد بیرون و این نشون دهنده کمتر بودن فشار هوا هست.

حتی اگر فرض کنیم که فشار گاز داخل بادکنک با قطر 50 سانت همون فشار گاز لوله باشه (که نیست!) بر اساس محاسسبات شما مقدار C4 در بادکنک میشه (0.065/3.5)*50=0.935 یا تقریباً یک گرم.

اما بادکنک هایی که معمولا برای تولد استفاده میشه قطری حدود 20 سانت یا شعاع 10 سانت دارن. در این صورت حجمشون (3^0.1)*3.14*(4/3)=0.004 متر مکعب هست. که بر اساس نوشته شما مقدار 0.6 گرم C4 درونشون وجود خواهد داشت.

واضح است که مقدار گاز C4 درون این بادکنک ها حتی از این عدد (نیم گرم) هم کمتره چون فشار گاز درون بادکنک رو همون فشار گاز لوله فرض کردیم که قطعاً اینطور نیست و فشار کمتری داره.

جهت آشنایی با کره و محاسبه حجم اون: کره (هندسه) - ویکی‌پدیا

از همه این حرفا که بگذریم، اون بادکنک وقتی بترکه گازش پخش میشه و به این راحتی ها قابل انفجار نیست.
من خواستم عمداً منفجر کنم باد کنک رو،‌زیرش شعله گرفتم اما فقط ترکید و هیچ انفجاری رخ نداد.

بهرحال این یه تجربه بود که گفتم و طبیعتاً تصمیم گیری اجرای اون به عهده خود فرد هست.

موفق باشید.

بر فرض یه بچه این وسط بادکنک رو اومد به شمع یا فشفشه نزدیک کرد ، حتی اگر انفجار هم نداشته باشه همون شعله ای که با فشار از بادکنک خارج میشه خیلی میتونه خطرناک باشه ( 100% همراه با فشار هست و شعله به اطراف کشیده میشه )

حالا حتماً باید بادکنک بره بالا ؟!
بادکنک وقتی بترکه سوراخ نمیشه، می ترکه، یعنی گازش از یک جا خارج نمیشه. بنابراین اگر کوچیک باشه، مقدار گاز اونقدر کم هست که اتفاقی نیفته.
به خودی خود که هیچی نمیشه ولی در مقابل حرارت شمع خطرناکه ، بادکنک مثل پلاستیک فریزر نیست که فشارش کم باشه ، مبنای باد شدن بادکنک با فشار اضافه گاز هست که موقع شعله ور شدن خطرناکه ....

در هر حال میشه واسه تست یه دونه بادکنک رو با گاز شهری پر کرد و در فضای باز شعله ور کنید تا ببینید خطرش در چه حدی هست ...
حتما تست کنید. البته همین بادکنک های معمولی رو نه بادکنک های بزرگ که مثل بالون اند!!!
امروز پیدا کردم حدود 250 درمیاد اونم برای 40 تا بادکنک که اصلا نمی صرفه خیلی بالاست هزینش البته برای من
همون خودمون فوت می کنیم کیفشو میبریم 22 لیتر =245 که حالا ارسالش هم هست
گاز رو هم امتحان نمی کنم تو خونه ولی یکی رو تو حیاط تست می کنم
خونه بیمه آتش سوزی و حوادث هست اما خوب نمی خوام درد سوخته شدن رو تو این دنیا تجربه کنم چون با این همه گناه احتمالا اون دنیا به اندازه کافی بسوزیم :(
به هر حال از دوستان ممنون هستم
داداش تست کردی حتما اینجا اعلام کن تا ما هم بدونیم.
ممنونم

Last edited:

ahrad

Registered User
لایک‌ها
4,010
دوستان باهم بحث نکنید
من موضوع رو واسه برنامه "افسانه زدایان" ارسال کردم هفته بعد اینو امتحان میکنن حتما ببینید

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا