برگزیده های پرشین تولز

درباره الی

amirepsilon

Registered User
لایک‌ها
2
سلام
دوستان کسی درباره الی رو دیده ؟
میشه بگید نتیجه فیلم چی بود ؟
به نظرم مسکل فیلم، پایانش بود

manuela89

مدیر انجمن ادبیات
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
1,241
سلام دوست عزیز
منم با آخرش مشکل داشتم.
میشد فیلمه جالبتری بشه بازی بازیگراش ، کارگردانیش عالی بود ولی آخرش اصلا نفهمیدم چیو میخواستن بگن.

H-C

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
414
http://forum.persiantools.com/t21309.html

در رابطه با فیلم.

شخصا برداشتم این بود :

خیلی تعریف ساده از این برداشت من این میشه که اونها برای حفظ آبروی خودشون، آبروی الی رو جلوی نامزدش بردن، در صورت اینکه الی برای این مرد که جون اون بچه رو نجات بده. آخرش هم به نظرم مفهوم دیگه ای بجز «پایان» نداشت ! یعنی اینکه اونها همه چیز رو یادشون رفت. چون دیگه خودشون مشکلی نداشتن، پس با خیال راحت داشتن ماشین رو در میاوردن تا برگردن تهران !

آبروی آدمها چیز کمی نیست، آدم مرده هم آبرو داره. اون سکانسی که صابر ابر با گلشیفته تو آشپزخانه بودن و صابر سوالی میپرسه که جوابش اگه «نه» باشه آبروی یک نفر میره (حتی اگر مرده باشه) و خود کسی هم که داره سوال میکنه خورد میشه. به قوله خودش چند سال از زندگیش رو گذاشته بود.

در مقابل اگه جواب «آره» بود، بدون شک اون آدم تمام اون آدمها رو مقصر میدونست، شاید زندگیشون رو خراب میکرد اصلا، میتونست از نظر شرعی و قانونی پدرشون رو دربیاره !

پس اینجا به این نتیجه میرسیم !

اون دروغ گفت برای خودش، میتونست راست بگه برای الی.

در اینکه شخصیت الی و گلشیفته مقصر بودن شکی نیست. الی نباید میومد و گلشیفته هم باید از اول حقیقت رو به همه میگفت درباره الی ...

Dark Knight

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
37
+

مشکل من هنوز حل نشده. به فرض فیلم رو بکنیم 3 قسمت

- شروع سفر - معرفی شخصیت ها
- روابط شخصیت ها - گرم شدن داستان و شروع جستجو برای الی
- تصمیم گیری برای گفتن/نگفتن اصل موضوع به نامزد الی

حالا تمام هدف و ارزش و اعتبار و جذابیت فیلم و مشخصا اگر بخوایم پیامی براش در نظر بگیریم این هست که آیا این گروه برای حفظ آبرو و اعتبار خودشون حاضر هستند که الی رو جلوی نامزدش خراب کنن یا نه ؟ یعنی بخش سوم
حالا سوال اینجاست ( یادآوری = دختری که الی باشه نامزدی داره که حالا به هر دلیلی نمیخواد باهاش ادامه بده. حاضر میشه به پیشنهاد شخص دیگه ای به سفری بره و به نوعی با فرد دیگه ای آشنا بشه ) : چرا گروه فکر می کنند در صورتی که به صابر ابر بگن که الی قبل از اومدن به اونها گفته بوده که نامزد داره آبروش حفظ میشه؟ صورت مسئله در هر 2 صورت ( گفتن/نگفتن ) یکی هست. شخصی که نامزد داره برای آشنایی با فرد دیگه ای به سفر میره, عملا هیچ تفاوتی نمی کنه که اون به بقیه گفته باشه یا نگفته باشه

البته اگر پاسخ یکی از این دو مورد نیست :

- ترس از پلیس ( شخصا از کسی که اطلاع داشت پرسیدم. چنین موضوعی اصلا پرونده ای براش تشکیل نمیشه, منظورم اعتماد کردن و رفتن به جایی با افرادی )
- ارزش قائل شدن برای نامزدش در صورت گفتن این موضوع که نامزدی داره. به هر ترتیب وقتی قصد این دختر آشنایی با فرد دیگه بوده یعنی نامزد فعلیش براش اهمیتی نداره

چون به نظرم اینها نمیتونن دلیلی بر کتمان اصل موضوع باشند
خلاصه فیلم که تموم شد با وجود همه لذتی که بردم به یه جور پوچی رسیدم. انگار که این همه شلوغ بازی اون گروه برای هیچ بوده

به نظرم مشکل فیلم، پایانش بود

دقیقا کدوم قسمت ؟ یعنی سکانس پایانیش ؟

sina86

Registered User
لایک‌ها
35
منم دیدم به نظرم میخواست بگه فرهنگ مذهبی متعصبانه باعث شد الی بدنام بشه یعنی جرات نکنن حقیقتو بگن درسته؟

Dark Knight

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
37
1.jpg

براي ديدن در سايز اصلي کليک کنيد | براي ديدن در سايز اصلي کليک کنيد

22.jpg
33.jpg

44.jpg
55.jpg

66.jpg
77.jpg

88.jpg
99.jpg

100.jpg
111.jpg

122.jpg
133.jpg

Stras

Registered User
لایک‌ها
9
عالی بود علیرضا !
abbraccio.gif

Dark Knight

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
37
این هم دیدنش خالی از لطف نیست. 18 دقیقه مربوط به جشنواره برلین با حضور فرهادی-فراهانی-آزادی و دیگران ( البته دقیق یادم نیست از همینجا گرفتم یا نه )

عالی بود علیرضا !
abbraccio.gif

مهدی
abbraccio.gif

اوپسس اون La Haine بود
dazeda.gif
فکرم نرسید
dazdrool.gif
فقط ترانه های محلیش
greenshy.gif

با این روزها هم یکمی جور هست

Cut Killer ×
Nique La Police

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
چرا گروه فکر می کنند در صورتی که به صابر ابر بگن که الی قبل از اومدن به اونها گفته بوده که نامزد داره آبروش حفظ میشه؟ صورت مسئله در هر 2 صورت ( گفتن/نگفتن ) یکی هست. شخصی که نامزد داره برای آشنایی با فرد دیگه ای به سفر میره, عملا هیچ تفاوتی نمی کنه که اون به بقیه گفته باشه یا نگفته باشه

البته اگر پاسخ یکی از این دو مورد نیست :

- ترس از پلیس ( شخصا از کسی که اطلاع داشت پرسیدم. چنین موضوعی اصلا پرونده ای براش تشکیل نمیشه, منظورم اعتماد کردن و رفتن به جایی با افرادی )
- ارزش قائل شدن برای نامزدش در صورت گفتن این موضوع که نامزدی داره. به هر ترتیب وقتی قصد این دختر آشنایی با فرد دیگه بوده یعنی نامزد فعلیش براش اهمیتی نداره

چون به نظرم اینها نمیتونن دلیلی بر کتمان اصل موضوع باشند
خلاصه فیلم که تموم شد با وجود همه لذتی که بردم به یه جور پوچی رسیدم. انگار که این همه شلوغ بازی اون گروه برای هیچ بوده

من کلآ از طرفداران اصغر فرهادی هستم! چه وقتی که فقط مینویسه! چه وقتی که هم مینویسه و هم کارگردانی میکنه! چه وقتی که همسر نویسنده و کارگردان هست :دی

اما این فیلمش به نظرم ضعیف ترین کارش از نظر داستانی اومد! اون مشکل تکونهای دوربین که تو پست اول علیرضا بود هم فکر کنم از مشکلات کارگردانیش بود! هرچند شخصآ با صحنه های توی آبش هم خیلی ارتباط برقرار نکردم اما از خیلی ها در این مورد شنیدم که مورد استقبال بوده اون قسمتش!

در مورد پیام فیلم! فکر کنم همون یک جمله پیام فیلم هست! پایان تلخ بهتر از تلخی بی پایان هست.
هیچ ما به ازای بصری هم براش نیست. شاید تلخی زندگی الی با صابر ابر :دی که البته اون هم خیلی ساخته و پرداخته نشده! مشخص نیست سختی های زندگی الی چقدر سخت هست! در کل اگر اینجوری به مضمون فیلم نگاه کنیم یک نگاه غیر شرعی و غیر اخلاقی رو داره القا میکنه (مرگ بهتر از زندگی تلخ هست. )

در مورد اون بحثهای گفتن و نگفتن ها همونطوری که علیرضا هم گفت! اصولآ فرقی نداره جمع بدونه که الی نامزد داشت یا نه! وقتی الی با علم به اینکه داره برای چی سفر میاد ، اومده سفر گفتن یا نگفتن این موضوع فرقی به حال اون نمیکنه! فقط در صورتیکه فرق میکرد که الی نمیدونست چرا داره میاد سفر
تنها دلیلی که میتونه برای بحث ها باشه! (که البته اشاره زیادی بهش نمیشه) اینکه جمع اگر با علم به اینکه الی نامزد داره (حتی مشکل هم داره با نامزدش) از نظر اخلاقی وقتی همه چیز تموم نشده نباید اون رو به این سفر میبردن! در واقع گلشیفته (اسم کارکترش یادم نیست) با دروغش آبروی خودش رو خرید نه الی رو!
برای الی (حالا منهای اون دیدی که آدم مرده آبرو میخواد چی کار؟) فرقی نمیکرد! چون اومده بود به سفر

کلآ خیلی از داستان پردازیش خوشم نیومد. با توجه به موضوعی که هنر سینما به سیگار گرفته! در تمام دنیا و در ایران البته تاکید روی سیگار کشیدن های پیاپی بازیگران خیلی جالب نبود! نمیدونم شاید به خاطر اینکه تو ذوقم خورد اینجوری هست اما یکی از نکات منفی و بازی های مصنوعی موقعی بود که سیگار رو به هر بهونه ای بهم تعارف میکردن!

رقص مردهای فیلم هم یکمی زیادی بود! تا یه جاهایش خوب بود! اما احساس میکنم یه کمی توش زیاده روی کرد. یه نکته دیگه غیر همخون بودن مریلا زارعی بود! هر چند در حقیقیت خیلی ها هستند که چهره اونها با سنشون همخونی نداره! اما خب تو فیلم میشه این موارد رو کمتر کرد! مثل اینکه پارسا پیروزفر در یک سال تو یک فیلم نقش پدر رو داشت یه جا دیگه نقش بچه دبیرستانی! خب این انتخاب های خیلی جالب نیست به نظرم!
نکته جالب توجه اون حضور کاملآ بدون آرایش بازیگران زنش بود برای لحظاتی که در سینمای ما خیلی کم رخ میده

چندتا نکته دیگه هم بود که یادم نمیاد الان دقیقآ در کل هرچی در مورد فیلم به ذهنم میرسید رو گفتم :دی

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
با اینهمه انتقاد و ضعف که شما نوشتید و حتی یک نفر هم تعریفی از فیلم نکرد ، آدم دودل میشه که بره فیلم رو ببینه یا نه
پس اینهمه سروصدا و خرس نقره ای و ... کشک بود؟

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
با اینهمه انتقاد و ضعف که شما نوشتید و حتی یک نفر هم تعریفی از فیلم نکرد ، آدم دودل میشه که بره فیلم رو ببینه یا نه

فیلم اصلآ ، فیلم ضعیفی نیست! اما خب اون انتظاری که داشتیم (یا حداقل داشتم) رو برآورده نکرد!

من به جایزه های برده شده و جنجالهای فیلم کاری ندارم! از نظر یک طرفدار اصغر فرهادی این فیلم رو یک حرکت رو به جلو نمیبینم!

amirepsilon

Registered User
لایک‌ها
2
جالبه
بعضی به اخراجی ها بد میگن - - - به درباره الی خوب !

H-C

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
414
فیلم اصلآ ، فیلم ضعیفی نیست! اما خب اون انتظاری که داشتیم (یا حداقل داشتم) رو برآورده نکرد!

من به جایزه های برده شده و جنجالهای فیلم کاری ندارم! از نظر یک طرفدار اصغر فرهادی این فیلم رو یک حرکت رو به جلو نمیبینم!

آفرین ! این بهترین و مختصر ترین نظری هست که میشه داد !

فیلمی که اینهمه سر و صدا کرد و حتی تو جشنواره های خارجی هم عملکرد عالی داشت خیلی سطح توقعات رو برد بالا !

بعد هم شخصا وقتی به فیلم قبلی فرهادی یعنی چهارشنبه سوری نگاه میکنم (که بارها گفتم، بهترین فیلم ایرانی هست که دیدم) مسلما این یک گام رو به عقب هست.

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
جالبه
بعضی به اخراجی ها بد میگن - - - به درباره الی خوب !

خب در واقع اگر نظر من رو بخواین! اگر درباره الی بد باشه اخراجی ها افتضاح هست!

اما نظر نزدیک به واقعیت از نظر من اینکه درباره الی فیلم متوسطی بود و اخراجی ها فیلم بدی بود

Dark Knight

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
37
در مورد اون بحثهای گفتن و نگفتن ها همونطوری که علیرضا هم گفت! اصولآ فرقی نداره جمع بدونه که الی نامزد داشت یا نه! وقتی الی با علم به اینکه داره برای چی سفر میاد ، اومده سفر گفتن یا نگفتن این موضوع فرقی به حال اون نمیکنه! فقط در صورتیکه فرق میکرد که الی نمیدونست چرا داره میاد سفر

آره خلاصه تنها مشکل من با این فیلم همین بود ( که یجورایی میشه گفت کل فیلم هم بر همین پایه می گشت )

نه تنها کشک نبود, بلکه نسبت به اکثر کارهای داخلی حداقل در این 5 سال چند سر و گردن! هم بالاتر بود -البته اگر " وقتی همه خوابیم " عزیز رو در نظر نگیریم
به هر حال سلیقه رو هم باید در نظر گرفت. 100% برو و فیلم رو ببین

اسم کارکترش یادم نیست

سپیده
epaily.gif

جالبه سایت SourehCinema که به حق برترین سایت ایرانی هست در نوع خودش, صفحه بسیار بی ربط و پر از اشتباهی رو برای درباره الی تنظیم کرده

amirepsilon

Registered User
لایک‌ها
2
مگه واژه رسانه با مخاطب معنی پیدا نمیکنه ؟
در روز های اولیه که درباره الی توی اصفهان اکران شد شاید هر سانس بیش از 50 نفر نداشت !
بالاخره تعدد مخاطب هم به کیفیت کار بر میگرده

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
«درباره الی» به کارگردانی اصغر فرهادی که در نخستین هفته نمایش با فروش بالا روبه‌رو شد و به رقم 200 میلیون تومان رسید، نتوانست در هفته‌ای که گذشت به اندازه هفته اول نمایش عمومی‌اش در جذب مخاطب موفق باشد، هرچند این فیلم هنوز پرفروش‌ترین فیلم روی پرده است. فیلم پنج‌شنبه گذشته 28 و جمعه 35 میلیون تومان فروش داشته است که در این شرایط قابل قبول است.

چهارمین فیلم اصغر فرهادی پس از 16 روز نمایش در 25 سینما، در سینماهای تهران 313 میلیون و520 هزار تومان فروش داشته است. گلشیفته فراهانی، ترانه علیدوستی، مانی حقیقی، شهاب حسینی و مریلا زارعی بازیگران این فیلم هستند که داستان سفر چند خانواده به شمال است، حادثه‌ای این سفر را بهم می‌زند.

بالا