برگزیده های پرشین تولز

درباره تجارت، پس انداز و سرمايه گذاري

farajoon

Registered User
لایک‌ها
131
سلام. اين پست اوله. اميدوارم مفيد باشه.

اين روزا همه خبره در زمينه سرمايه گذاري حرفه اي شدن. البته هر كسي در يك حوزه متفاوت.

سرمايه گذاري انواع مختلفي مي تونه داشته باشه:
1- سرمايه گذاري از نظر زماني: موردي، فصلي، كوتاه مدت، ميان مدت و بلند مدت
2- سرمايه گذاري از نظر مدت بازدهي: زود بازده، دير بازده

3- سرمايه گذاري از نظر ميزان بازدهي: كم بازده، متوسط، پر سود و پر بازده
4- سرمايه گذاري از نظر حوزه كلان اقتصادي: توليد، خدمات (مثلا تبليغات. بازاريابي. توزيع. انبار و نگهداري. فروش و خدمات پس از فروش)
5- سرمايه گذاري از نظر حجم سرمايه مورد نياز: كم سرمايه، متوسط، سرمايه زياد
6- سرمايه گذاري روي: خودم، افراد دور و برم، كالاها و تجهيزات و اقلام دارايي، و يا خدمات
7- سرمايه گذاري از نظر نوع: نقدي (اوراق بهادار، سهام بورس، طلا و سكه، ...)، نيمه‌نقدي (تجهيز، اتوماسيون، ...؟)، غيرنقدي (آموزش و ارتقاي دانش، كسب اعتبار، تبليغات، ايجاد و توسعه ارتباطات، تهيه و تكميل بانك‌هاي اطلاعات، ...)

8- سرمايه گذاري از نظر ميزان ريسك و خطر: ايمن، كم خطر، با ريسك متناسب، با ريسك نسبي بيشتر(سفته بازي)، سرمايه گذاري پر خطر يا ريسكي(قمار).

9- سرمايه گذاري برحسب تعداد سرمايه گذاران: سرمايه گذاري فردي، سرمايه گذاري گروهي دو يا چند شريك، سرمايه گذاري سازمان يافته از طريق شركت هاي تعريف شده سرمايه گذاري در حوزه اوراق بهادار، ارز، املاك، و ...، سرمايه گذاري در بانك‌ها يا شركت هاي دولتي.

10- سرمايه گذاري از نظر هدف: موردي، تك منظوره و تك محصولي، دو منظوره يا دو محصولي، چند منظوره، شبكه اي
11- سرمايه گذاري بر اساس موضوع: سرمايه گذاري واقعي (خريد دارايي)، و سرمايه گذاري مالي (خريد نوعي دارايي مالي مثل اوراق بهادار) و ....

خوب كه چي؟!!!!
براي هر كاري بايد ابعاد اونو تا حد امكان بيشتر موشكافي كرد تا براي تصميم گيري بتوان گزينه بهتر رو انتخاب كرد.

Last edited:

farajoon

Registered User
لایک‌ها
131
تا پس اندازي نباشه، سرمايه گذاري معني نداره.
يعني پس انداز و سرمايه گذاري دو جزء بهم وابسته و لازم و ملزوم هم و مكل هم هستند.

سئوال اينه كه پس انداز و سرمايه ام رو تو چه كار و رشته اي بذارم كه با كمترين ريسك، بيشترين بازدهي رو داشته باشه؟
همه كسايي كه جواباي درستي براي اين سئوال پيدا كردن و اجرا كردن، پولداراي امروزن كه دور و برمون هم زيادن.
مسلم است هر قدر صندوق سرمايه گذاري فرد، قوي تر باشد، دايره انتخاب هاي او بيشتر است. متاسفانه يا خوشبختانه همچون سال هاي گذشته، بازار ساخت و ساز خيلي پر سود است. اما و اما .... نيازمند حجم سرمايه گذاري زيادي است كه در قالب ارقام 10 تا 20 ميليوني نمي گنجد.

در اين شرايط چه بايد كرد؟
1- مي توان با شراكت چند سرمايه گذار كار را در يك قالب قانونمند پيگيري نمود.
2- مي توان به دنبال سرمايه گذاري هايي با سود كمتر، اما نيازمند به سرمايه اوليه كوچكتر بود.

Last edited:

farajoon

Registered User
لایک‌ها
131
كيا مي تونن پولدار شن؟خودم چندتا رو اسم ببرم: دكتراا، بازاريا، روسا يا اونايي كه مامان باباشون پولدارن. همين؟ نه...........
خب؟
در واقع پولداراي زياد ديگه هم داريم كه از راه درست هم موفق شدن.
بعضياشون يه ايده خيلي جالب به ذهنشون رسيده، با قرض و قوله كارشون رو ثبت كردن. بعد از مدتي موفق شدن.

گروه دوم كسايي هستند كه روابط عموميشون عاليه. كانالسازي مي كنن.
گروه سوم بازاريابها و فروشنده هاي حرفه اي هستن.
گروه چهارم ممكنه واقعا هنر زيادي نداشته باشن. اما يا به جايي وصلن كه اطلاعات مهمي بهشون مي رسه مث اينكه كي چي قراره چقد گرون بشه. يعني رانت خوارند كه البته روش خوبي نيست.
و يا مهمتر از همه اينكه خودشون به سطحي از قدرت درك و تحليل بازار رسيدن كه مي تونن با ضريب بالا، پيش بيني كنن و درست هم از آب در بياد. خيلي از شركتايي كه تو زمينه سرمايه گذاري و فعاليتاي مالي مجوز دارن و به مشترياشون خدمات مشاوره مالي و سرمايه گذاري ميدن به اضافه كسايي كه با اونا كار مي كنن تو اين گروه جاي مي گيرن.
دسته پنجمي هم وجود داره. اينا كارشون اينه كه آدما و روش هاي موفقيتشون رو پيدا مي كنن و همون روش رو كپي مي كنن و موفق ميشن. اين روش بشرطي كه صدمه اي به كسب و كار كسي نزنه، خوبه.

Last edited:

ali__amiri

Registered User
لایک‌ها
42
كيا مي تونن پولدار شن؟خودم چندتا رو اسم ببرم: دكتراا، بازاريا، روسا يا اونايي كه مامان باباشون پولدارن. همين؟ نه...........
خب؟
در واقع پولداراي زياد ديگه هم داريم كه از راه درست هم موفق شدن.
بعضياشون يه ايده خيلي جالب به ذهنشون رسيده، با قرض و قوله كارشون رو ثبت كردن. بعد از مدتي موفق شدن.

گروه دوم كسايي هستند كه روابط عموميشون عاليه. كانالسازي مي كنن.
گروه سوم بازاريابها و فروشنده هاي حرفه اي هستن.
گروه چهارم ممكنه واقعا هنر زيادي نداشته باشن. اما يا به جايي وصلن كه اطلاعات مهمي بهشون مي رسه مث اينكه كي چي قراره چقد گرون بشه. يعني رانت خوارند كه البته روش خوبي نيست.
و يا مهمتر از همه اينكه خودشون به سطحي از قدرت درك و تحليل بازار رسيدن كه مي تونن با ضريب بالا، پيش بيني كنن و درست هم از آب در بياد. خيلي از شركتايي كه تو زمينه سرمايه گذاري و فعاليتاي مالي مجوز دارن و به مشترياشون خدمات مشاوره مالي و سرمايه گذاري ميدن به اضافه كسايي كه با اونا كار مي كنن تو اين گروه جاي مي گيرن.
دسته پنجمي هم وجود داره. اينا كارشون اينه كه آدما و روش هاي موفقيتشون رو پيدا مي كنن و همون روش رو كپي مي كنن و موفق ميشن. اين روش بشرطي كه صدمه اي به كسب و كار كسي نزنه، خوبه.
ایول داداش مطالبت خلاصه و جامع و مفید بودی زدی تو خال حالا بیا پیدا کنیم پرتقال فروش را ( نوع سرمایه گذاری خیلی موفق و قابل گسترش و زود بازده و خوب بازده و کم سرمایه و ..... );)

gheysar.

همکار بخش خودرو و رانندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
4,492
روش آخر هم خوب روشیه برا ما بی مغزا:دی

farajoon

Registered User
لایک‌ها
131
مطالبي كه جاهاي ديگه مي نويسم و بنظرم جالب ميان رو اينجا تكرار مي كنم. اگه يهو ديدن از موضوع اول پرديم يه جا ديگه، تعجب نكنين.

وقتي صحبت از سرمايه ميشه، اولين ضرورت، تامين امنيت سرمايه است. پس پيشنهاد اول من اينه كه هر قدر سرمايه وسط گذاشتين، 50 درصدشو براي تضمين امنيت همش بذارين كنار!!! يعني چي؟ خوب شرايط هميشه ممكنه ناپايداريهايي داشته باشه. توي موج هاي ناگهاني ممكنه صدمات جبران ناپذيري ببار بياد. طبيعيه كه يه تاجر باتجربه، فقط با نصف سرمايه اش قمار كنه. اما چطور؟
1- 50% سرمايه رو يه جاي باثبات ذخيره كنين. يعني يه جاي خوب در يه سرمايه گذاري تضميني و كم سود.
2- روي خودتون سرمايه گذاري رو ببرين بالا. دوره هاي كاربردي بگذرونيد، روابط را با منابع موثر تقويت كنين و از اينجور چيزا كه بهتر از من مي دونين. اينطوري قدرت خودتون را بدون وابستگي محض به پول افزايش ميدن تا اگه مشكل مالي پيش اومد، بلد باشين چطور و با كمك چه افراد يا روش هايي اونو جبران كنين.

اينجا يكي از كاربراي خوب يه توضيح داده كه: با اعتبار به راحتی میشه پول و ثروت کسب کرد ولی با پول نمیشه اعتبار رو خرید، شما تا خاک یه کاری رو نخورید و شما رو 4 نفر نشناسن یا کاری رو درست انجام ندید، بعد از یه مدتی تنها میشین. اونموقع دیگه پول براتون بی ارزشه،مگر 4 نفر که به خاطر پول شما با شما ارتباط داشته باشن و از همه بدتر اینجاس که شما خودتون میدونید که اونها برای پول شماس که شما رو میخوان

حالا ادامه مطالب خودم: اما در مورد 50% بعدي، بتدريج ميگم. بدونم ايده هام بدرد كسي ميخوره و ميتونه بهش سود برسونه، خوشحال ميشم. اگه كپي رايتشو بده كه ديگه تمام انرژيمو روي كار ميزارم تا منافع دو جانبه بيشتر و بيشتر بشه. اما ايده دادن، سخته. بخصوص اگه قرار باشه ايده هاي درستي بدين، بايد خيلي اونو بپزين و صبر داشته باشين. بعد از كوچيك شروع كنين، تجربه كنين، اطلاعات بگيرين و روابط ايجاد كنين، و بتدريج اونو توسعه بدين. آخرشم بايد بدونيد كه سقف اون كار كجاست تا انتظار غير عادي براي نتايج نهايي نداشته باشين.

و اما درباره ايده پردازي هاي تجاري و درآمدزا:

بزارين مطالب و ايده ها رو قبل از طرح، در قالب يه دسته بندي تعريف كنم:

اصولن همونطور كه ميدونيد، سه حوزه اصلي فعاليت هاي اقتصادي داريم: صنعت، كشاورزي و خدمات. هر كدوم از اينا يه دنيا زمينه هاي فرعي دارند اما در عين حال وابسته به هم و مكمل هم هستند. تو شرايط فعلي و بازار متحول روز، تمركزها روي انواع خدمات هست. خوب هزينه بري كمتر و سوددهي سريعتر و بيشتر بزرگترين مزيتاشه. وارد جزئيات تحليلي نميشم چون اينجا جاش نيست.
اون دو ايده اول رو كه در زير گفتم، در حوزه خدمات و در شاخه هنر جا مي گيرند. سومي هم مياد تو گروه صنعت. پس ايده هاي بعدي رو با يكي از سه كد 1= صنعت، 2= كشاورزي، و 3= خدمات معرفي مي كنم. اميدوارم بدردتون بخورن .

ايده شماره 1:
يه فيلمنامه نويس حرفه اي پيدا كنين، يا تهيه كننده اش بشين و يا از تهيه كننده فيمش حمايت مالي كنين و در مقابل، كل امتياز تبليغاتشو بگيرين. مثل فيلمايي تو مايه هاي قلب يخي، يا كارايي كه اين نابغه طنز كشورمون انجام داده و داره ادامه ميده. منظورم قهوه تلخ اثر مهران مديري عزيزه.

ايده شماره 2:
با يه تيم هنري خوب قرارداد ببندين و در زمينه موضعات جالبي مثل دوربين مخفي فيلم هاي كوتاه تهيه كنيد و به سيما بفروشيد. اين روزا اونقدر خبراي نگران كننده اقتصادي و ... هست كه همه تشنه كمي آرامش و شادي هستند. ميتونه اين كار ادامه دار و سريالي بشه. در ضمن تبليغات ضمن برنامه رو هم اگه بتونين براي شركتايي كه تو تلويزيون و ويدئو تبليغ ميدن، بگيرين و به منابع درآمديتون اضافه كنين. اينكار واقعا هزينه زيادي نداره اما سود زياد و مدت بازگشت كوتاهي داره. كمك خواستين، منم هستم.

ايده شماره 3:

جايي رو مي شناسم كه در قبال ايده هاي نوآورانه كه در صنعت عظيم ساختمان كاربرد داشته باشند، اونها رو ثبت مي كنه، حمايت مالي براي توليدشون مي كنه، و سازنده و سرمايه گذار رو به صنعت وصل مي كنه تا به توليد انبوه برسن. فقط كافي تاييديه ثبت نوآوري رو ازش بگيرين، ميلياردي همون تاييديه رو حاضرن بخرن. اين جايي كه ميگم يه سازمان معتبر دولتيه. منم با يكي از مديراي ارشد اون دوست صميمي هستم. اگه تو صنعت ساختمون حرفه اي كار كرده باشين، هم متوجه شدين كجا رو ميگم، و هم براي خيلي از مشكلات اجرايي حين ساخت و ساز، فكرايي كردين و ايده هايي دارين كه بلاتكليف موندن. اين يه فرصت خوبه كه اونا رو ببار بنشونين. يه كار ملي و خداپسندونه و در عين حال درآمدزا و صد در صد حلال هم انجام ميدين.

farajoon

Registered User
لایک‌ها
131
تو اين مدتي كه وارد پي تي شدم، خيلي وقت گذاشتم. تمركز كارم رو روي انجمن سبك زندگي و روي گروه تجارت و سرمايه گذاري گذاشته ام. تا بحال تقريبا تمام وقت من صرف مطالعه مطالب قبلي دو تايپيك شده:
1- سرمايه گذاري روي سكه و طلا
2- با چهار ميليارد و ... چه كاري مي توان كرد.

البته بطور موردي تايپيك هاي ديگه رو هم مي بينم مثل:
- مشاور حقوقي و وكيل معرفي كنين
- ايده هايي براي سرمايه گذاري

فك مي كنم كمتر كسي پيدا بشه با شرايط خاصي كه من دارم حاضر بشه اينهمه وقت بزاره و لابلاي مطالب مختلف دنبال چيز جديد بگرده!!! اما تا حالا اطلاعات فوق العاده مفيدي گرفته ام كه راستش اگه توانايي جسمي بهم اجازه مي داد، حتي خواب و خوراك رو فعلا تعطليل مي كردم هر چند كه طي چند روز گذشته بشدت از نظر اين دوتا كه گفتم دچار فشار و كمبود شدم!!!
ولي واقعن ميارزه. واقعن ميارزه. واقعن ميارزه.

اين مطالبي كه نوشتم ظاهرا ربطي به موضوع يا همون خارجيش تايپيك، نداره. اما اينطور نيست. اين توضيح براي اينه كه دوستاني كه لطف مي كنن و وقت ميزارن و مطالب رو ميخونن و يا بيشتر، مي نويسن توجه كنن كه مطالبشون هدفمند باشه. البته همراه با شوخي هاي دوستانه باشه كه چه بهتر. همينطور لطف كنن اگه درخواست دوستي و ايميل و مث اون ميدن، دنبال نتايج مفيد باشن. من 44 سالمه و يه كار ثابت و يه روال مشخصي تو زندگيم دارم. خيلي ممنون ميشم كه درخواستها و دوستي ها در راستاي موضوعات جدي و مفيد مطرح بشن تا بشه اونا رو به نتيجه مفيدي برسونيم.

Blue Moon

Registered User
لایک‌ها
50
خیلی عالیه ادامه بدید لطفا

farajoon

Registered User
لایک‌ها
131
ايده شماره 4:
خريد زمين در حد 500 متر و ساخت يك استخر مناسب براي پرورش ماهي به تعداد كم.

farajoon

Registered User
لایک‌ها
131
هر چي كه بتونه ارزش افزوده ايجاد كنه، ارزش سرمايه گذاري داره. اينا رو بهش مي گن دارايي. ساده تر بگم: يه چيزايي رو ميشه اجاره داد. اين يه جور داراييه. هزينه مي كني و ميخري، ميدي رهن و اجاره و درآمدزا ميشه. اين يه جور سرمايه گذاريه. ميشه يه دستگاه بستني ساز باشه يا يه غلطك راهسازي.
اما بعضي داراييها در طول زمان به جواب ميرسن. شناخته شده ترينشون هم ملك و زمينه. بخر. بخوابون، چند سال بعد يا بساز يا بفروش يا هم بساز و هم بفروش. تازه بسته به موقعيت مكاني، ابعاد، استعدادهاي محيطي و امكانات تكميلي، ميشه از همون ابتداي خريد، ازش درآمدزايي داشت. مثلن تبديلش كنين به باغ يا مزرعه.
اگه باز جاش اجازه بده و حاضر باشين روش سرمايه گذاري كنين، ميتونين يك يا چندتا كاربري ديگه دربيارين. زمين بازي، مركز تفريحات، پاركينگ، و ...
بعضي دارايي ها ارزش ذاتي خوبي دارن و در طول زمان رشد مي كنن. اما اين رشد بها به معني سودآوري واقعي نيست بلكه به معني حفظ ارزش پول در طول زمانه. بهترين اين نوع دارايي ها هم انواع مصنوعات طلاست.

بطور كلي سرمايه گذاري هميشه يه اقدام مشروط محسوب ميشه. يعني كي، كجا، چطور، چقدر.
اگه زمان حال رو در نظر بگيريم من شخصا ترجيح ميدم سرمايه گذاري رو اول از همه تو يه جاي مطمئن و براي يه سوژه مطمئن اختصاص بدم.

mohebali

Registered User
لایک‌ها
6,494
از استارتر عزیز کمال تشکر رو دارم.
امیدوارم مطالبشون رو ادامه بدن

drdexter

مدیر بازارچه و اقتصاد - فروشنده معتبر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
3,550
ایده شماره 5 : خرید باغ میوه (البته بدون درخت وارد کردن درختچه های جدید پایه کوتاه و گلخانه کردن سرتاسری آن)

میترکونه ولی خفن پول میخواد ولی 12 ماه سال به توجه به اینکه درختچه های جدید مدت استراحتشون 45 روز هست و دوباره باردهی میکنن توجیه اقتصادی پیدا میکنه
i298960_ddd.gif

farajoon

Registered User
لایک‌ها
131
ایده شماره 5 : خرید باغ میوه (البته بدون درخت وارد کردن درختچه های جدید پایه کوتاه و گلخانه کردن سرتاسری آن) میترکونه ولی خفن پول میخواد ولی 12 ماه سال به توجه به اینکه درختچه های جدید مدت استراحتشون 45 روز هست و دوباره باردهی میکنن توجیه اقتصادی پیدا میکنه
i298960_ddd.gif

ايده تاييد ميشه. بهتره كار در چند مرحله انجام بشه. ابتدا يك قطعه زمين كوچك تحت گلخانه طراحي و تجهيز شود. از محل درآمد كل باغ + گلخانه، بتدريج بقيه زمين تحت پوشش قرار گيرد.

به عنوان ايده شماره 6:
بخشي از محصولات و زايدات گياهي براي مصرف تعدادي دام و طيور مناسب با قابليت هاي باغ اختصاص يابد. هزينه هاي نگهداري و توسعه از طريق خدمات زنجيره اي و چندمنظوره بكمك زايدات و توليدات باغ، دام، گلخانه تقسيم و سرشكن شوند. زايدات در توليد كود حيواني و گياهي بكار برده شوند.

از درختان و درختچه هاي غيربومي، كمياب و پربازار ميوه در گلخانه استفاده شود. محصولات محلي براي عرضه در بازارهاي محلي فقط در فصول نامرتبط به شرايط طبيعي محل تكثير شوند. مثلا مركبات در فصل گرم، هلو و موز در فصل سرد.

farajoon

Registered User
لایک‌ها
131
خوب، مدتي نبودم. سرگرم كار بودم. از طرفي كاراي اداره و از طرفي كاراي خودم. هفته گذشته دو تا سفر يه روزه داشتم. سنندج + رشت. اين هفته هم تا حالا اليگودرز رفتم و احتمالا بازم برم رشت. اوضاع حسابي شلوغ پلوغه.

در مورد ايده خريدن زمين تو شمال دارم به نتايج خوبي مي رسم. دو تا پيشنهاد تاپ بهم شده. كلي نقشه هاي جور وا جور كشيدم. اگه ايشاله بگيره، واي نگو كه چي ميشه!!!

ايده هاي زيادي براي طراحي زمين خودم دارم. به دوستم كه ميخواد يه تيكه از زمينشو بهم بفروشه اين ايده ها رو گفتم. نزديك بود معامله بهم بخوره!!! تازه فهميده بود داشتن زمين تو همچين جايي به چه دردايي ميخوره!!!
بازم مي نويسم. تا بعد....

farajoon

Registered User
لایک‌ها
131
خب مقدمات انجام شدند. الان فقط يه ضربه آخر مونده. كي ميدونه كجا 20 ميليون وام كم بهره با اقساط مناسب ميشه تهيه كرد؟ لطفن راهنمايي كنين خيلي ضروريه. ممنون.

vazirnia

Registered User
لایک‌ها
80
سلام
در مورد استخر پرورش ماهی اطلاعات دارین ؟
جهاد کشاورزی ماهی میده ؟
هزینه روزانه نگهداری چقدره واسه یک استخر 100 متری ؟مثلا 7*14
تمام هزینه ها شامل آب ، برق ، غذا .
سوداوری چه جوریه ؟ بازار هدف ؟

بالا