برگزیده های پرشین تولز

درخواست راهنمايي در ساخت 2 مدار براي استفاده در اتومبيل

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
الکترون ویزارد عزیز ممنون از توضیحات جامع وکاملتون که البته بیشتر منو یاد درس الکترونیک 1 انداخت
همه اون مواردی که شما بهش اشاره کردین کاملا متین که البته چند نکته ظریف داره که الان فرصتش نیست
من در حد اضهار نطر نیستم و خیلی جالبه که یه سئوال ساده به اینجا کشیده شده تا اونجایی که سواد نصفه نیمه ما قد میده اگه چند تا دیود داشته باشیم و همه اونا رو موازی ببندیم مقدار مقاومتی رو که فرمودید در نهایت ببندیم بر چه اساسی محاسبه میکنیم ؟
خب معلومه ولتاژ باتری منهای ولتاژ گامای یک دیود تقسیم بر جریان کل دیودها درسته ؟
خب اگه یکی از این دیودها ولتاژ آستانه روشن شدنش به اندازه Δ از بقیه کمتر باشه نتیجه می گیریم که این دیود کمی زودتر نسبت به بقیه روشن میشه حال با زودتر روشن شدن این دیود چه جریانی از مقاومت رد میشه ؟
خب اینم معلومه جریان یک دیود پس در نتیجه جریان کمتری از مقاومت عبور میکنه و طبیعتا ولتاژ کمتری روی اون افت میکنه و مقدار بیشتر این ولتاژ روی دیود می افته که چی میشه خب معلومه چون ولتاژ دیود نمیتونه افزایش پیدا کنه جریانش به سمت بی نهایت میل میکنه و منظور همه از عنصر کنترل شده با جریان همینه که ما برای کنترل نور باید ولتاژ رو ثابت و در حد ولتاژ گاما نگه داریم ولی می تونیم جریان رو افزایش یا کاهش بدیم
فکر میکنم اون تابع لگاریتمی رابطه جریان و ولتاژ دیود یادتون باشه ولتاژ یه دیود هیچ وقت نمی تونه از مقدار ولتاژ آستانه بیشتر بشه و فقط جریانش اجازه افزایش داره تا چه زمانی ؟
تا زمانی که نقطه پیوند بر اثر حرارت جریان عبوری از بین بره که این جریان هم به جریان IFmax معروفه تا حالا پارامتری تو دیتا شیت به نام Vghama max دیدین ؟ معلومه که نه پس دیود در بایاس مستقیم فقط و فقط تابعی از جریانه :lol:
همونجور که دوستمون الکترون ویزارد فرمودن الکترونیک یه علم مشتق از فیزیکه ما میتونیم کلیه رویدادهای فیزیکی رو با آزمایش اثبات کنیم بسم ا....
البته اگه با تک تک LED ها یه مقاومت سری کنید میشه همه رو با هم موازی کرد چون جریان هر دیود فقط وابسته به خودشه و مقاومت خودش و خدای خودش:p
در مورد مدار دوم هم باید بگم من کار تجاری نکردم که بخوام بر اساس سلیقه مشتری طراحی کنم این کارو من برای خودم انجام داده بودم و به صورت کاملا دوستانه گذاشتم اینجا تا هر کی دلش می خواد استفاده منه و فکر نمی کنم این مدار بازار ایرانو به خرابی بکشه این دوستمون مشتری من نبود که سئوال کنم آقا شما چی می خوای یا چی بلدی تا من برات طراحی کنم من گفتم قبلا یه همچین چیزی طراحی کردم میزارم اینجا هر کی میتونه ببره استفاده کنه هر کی هم نمیتونه به شرکتهایی مثل شرکت شما مراجعه کنه تا نوع تجاریشو آماده بخره ;) من برای طراحی نیازهای خودم میتونم به علایق خودم توجه کنم درسته؟
یه مدار دیگه هم هست که بدون میکرو و آی سی اینم تست شده ولی Fade نداره و نیازی به 555 محبوب طراحان قدیم هم نداره;) اونم atach میکنم اگه دوستمون خواست از همون استفاده میکنه

فایل های ضمیمه

• Schematic Prints.pdf
    10.4 KB · نمایش ها: 52

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
نه قربان این چه حرفیه کسی ناراحت نشده اینو باور کنید :)
اگه شما هم وقعا تو دلایلتون اثبات میکردین که اون روش درسته همه قبول میکردن من هم گفتم اصلا قصد جسارت یا چیز دیگه ای ندارم من هم مثل بقیه آماتورها نظرمو گفتم چون اینجا یه تالار گفتگوه و همه میتونن نظر خودشونو بگن مطمئن باشید من نه رو حرفام اصرار دارم چون بار اول این توضیحاتو نوشتم و نه از گفتن این حرفا هم پشیمون میشم که بخوام ادیتش کنم نکنه شما حرفاتونو بعد از گفتنش ادیت می کنید؟:lol:
واقعا کاش فرهنگ بحث و تبادل نظر بتونه جای برداشتهای دیگه رو بگیره این یه بحث ساده است که امیدوارم تا بقیه دوستان هم توش شرکت کنن تا من شخصا واقعا یاد بگیرم کجا دارم اشتباه می کنم
البته اکثر اساتید دانشگاه هم اینطور هستن تا باهاشون وارد یه بحث میشی فکر میکنن بهشون توهین شده و آخر ترم هم که معلومه
به هر حال اگه بی احترامی کردم عذرخواهی میکنم چون همیشه پیشکسوتان پیشکسوتن دیگه;):happy:
ولی....

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
من این تاپیک رو مجدداً بالا میارم چون بحث از نظر فنی تکمیل نشده و به نتیجه قطعی نرسیده (البته از نظر کسانی که بعدا به این تاپیک سر میزنن) و این میتونه باعث گمراهی بشه.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
شما کافی بود بجای شعار (اشراقیون و ...) اگر نمیتونین حداقل یک رفرنس در مورد پارالل کردن دیودها (به شکلی که مطرح کردین) معرفی کنین و دیگه نیازی به زور هم نبود.

پیشنهاد میکنم یک تحلیل مونت کارلو روی روش خودتون انجام بدین (با تولرانس فقط 5%) تا تفاوت علم و تخم مرغ رو متوجه بشین!!

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
:specool::whistle:

بدون شرح !!

سایروس

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من در باره مداری که پس از بستن درب ماشین با تاخیر FADE می شه می خواهم بدانم و انجامش بدم. اما از الکترونیک هیچی نمی دانم. از نقشه های مداری هم که گذاشتید. چیزی سر در نیاوردم . (بیشتر از توان و اطلاعات من بود) می توان این مدار را ساده انجام داد؟
اگر پاسخ مثبته نقشه آن را مرحمت نمایید ممنون می شم .
ماشین من رنو 5 و می خواهم آن مدار را در حفره پشت چراغ سقفی تعبیه کنم. پس همانطور که می دانید باید جای کمی را بگیرد. البته من مداری با یک رله 12 ولت 10 آمپر و سه خازن (بطور موازی ) 3300 میکرو فارد در جمع 9900 میکرو فاراد گذاشته ام که بعد از بستن درب با تاخیر 5 ثانیه خاموش می شود. البته بدون Fade شدن نور چراغ سقفی، می خواهم این امکان را به آن اضافه کنم. ایا می شود به همین امکان موجود حالت Fade را اضافه کرد؟
ظاهرا باید از ترانزیستور استفاده کنم. اگر این طوره، از چه ترانریستوری باید بهره برد. منظور مشخصات آن است.
ممنون سایروس:D

Last edited:

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
راستی پست های آقای الکترون ویزارد کجاست؟

سایروس

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من در باره مداری که پس از بستن درب ماشین با تاخیر FADE می شه می خواهم بدانم و انجامش بدم. اما از الکترونیک هیچی نمی دانم. از نقشه های مداری هم که گذاشتید. چیزی سر در نیاوردم . (بیشتر از توان و اطلاعات من بود) می توان این مدار را ساده انجام داد؟
ماشین من رنو 5 و می خواهم آن مدار را در حفره پشت چراغ سقفی تعبیه کنم. پس همانطور که می دانید باید جای کمی را بگیرد. البته من مداری با یک رله 12 ولت 10 آمپر و سه خازن (بطور موازی ) 3300 میکرو فارد در جمع 9900 میکرو فاراد گذاشته ام که بعد از بستن درب با تاخیر 5 ثانیه خاموش می شود. البته بدون Fade شدن نور چراغ سقفی، می خواهم این امکان را به آن اضافه کنم. ایا می شود به همین امکان موجود حالت Fade را اضافه کرد؟
ظاهرا باید از ترانزیستور استفاده کنم. اگر این طوره، از چه ترانریستوری باید بهره برد. منظور مشخصات آن است.

از دوستان کسی نیست جواب من را بده؟:blink:

استیل آذین

Registered User
لایک‌ها
5

خب باید از یک ترانزیستور برای فرمان دادن به لامپ استفاده کنید. برای FADE شدن بایستی یک خازن در حلقه ورودی ترانزیستور قرار بدید که وقتی تغذیه قطع شد حلقه ورودی از انرژی الکتریکی خازن که در حال دشارژ هست استفاده کنه. البته بخاطر لگاریتمی بودن دشارژ خازن ممکنه میزان نور در لحظه اول نصف بشه.

lamp.jpg

Last edited:
بالا