ipop

درس های کوتاه عکاسی دیجیتال

شروع موضوع توسط Gt_Max ‏6 آگوست 2007 در انجمن عکس و عکاسی

 1. Gt_Max

  Gt_Max Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 آگوست 2003
  نوشته ها:
  1,663
  تشکر شده:
  80
  محل سکونت:
  In Your Pantz
  درس های کوتاه عکاسی دیجیتال

  با توجه به این که فروم کم کم داره مثل قبل شلوغ میشه و کاربر های جدیدی به فروم سر میزننتصمیم گرفتم یه سری از اطلاعات خودم رو در رابطه با مبانی عکاسی به شکل درس های کوتاه و چند پاراگرافی اینجا بنویسم که در آخر یک منبع اطلاعاتی عکاسی داشته باشیم و هم بچه های جدید عکاسی بتونند از اون ها استفاده کنند ولی خوب این کار فقط از عهده من بر نمیاد...! [​IMG] برای همین از تمامی " کاربر های فعال " این بخش خواهش می کنم که دانسته های خودشون رو در هر ضمینه عکاسی اینجا به صورت مقالات کوتاه قرار بدند تا همه بتونیم استفاده کنیم...

  مطالبی که اینجا میذارید می تونه از اطلاعات شخصی خودتون باشه و یا مقالات کوتاهی که در اطراف وب می خونید ... نوشته هاتون می تونند از وب سایت های فارسی دیگه و یا ترجمه ها و یادگفته های خودتون باشند ولی در صورت استفاده از هر کدوم از منابع فارسی لطفا نام و آدرس منبع رو ذکر کنید و به نویسنده نوشته اصلی کردیت بدید ...
  اگر بحث یا سوالی در رابطه با نوشه های کسی بودی یا سوالی برای کسی ایجاد شد همین جا سوال ها رو بپرسید. در صورت شلوغ شدن صفحات هر کدوم از مطالب آموزشی رو در صفحه با اسم خود نویسنده ایندکس می کنیم تا راحت تر قابل دسترسی باشند...

  امیدورم که بتونیم از آموزش های هم دیگه استفاده کنیم...[​IMG]
   
 2. Gt_Max

  Gt_Max Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 آگوست 2003
  نوشته ها:
  1,663
  تشکر شده:
  80
  محل سکونت:
  In Your Pantz
  آپاچر - مقدماتی

  یک مثال ساده برای درک هرچه بیشتر و راحت تره نحوه کار آپاچر در دوربین عکاسی مقایسه اون با مردمک چشم انسان هستش.در جاهایی که معمولا نور کمی در اطراف برای دیدن وجود داره مردمک چشم با گشاد شدن سعی می کنه نور مورد نیاز خودش رو برای یک بینایی بهتر تامین کنه در صورتی که در جاهایی که نور زیادی وجود داره چشم با منقبض کردم عضله های مردمک سعی می کنه از ورود نور زیادی به چشم جلوگیری کنه.آپاچر در دوربین عکاسی , که در واحد f-stops سنجیده میشه , سعی می کنه با استفاده از تکنیک مردمک چشم میزان نوری رو که به CDD میرسه کنترل کنه. هر چه عدد انتخابی شما برای f-stop کوچیک تر باشه ( برای مثال 2.8 ) , اپاچر باز تر میشه و اجازه ورود نور بیشتری رو به داخل دوربین و CDD میده در حالی که اگر عدد بزرگ تری رو برای f-stop انتخاب کنید ( 16 یا 22 ) , میزان ورود نور به دوربین با کوچک تر شدن آپاچر به مراتب کمتر میشه. به این نکته توجه کنید که اگر آپاچر به میزان یک stop باز تر بشه , میزان نوری که به CCD میرسه 2 برابر میشه.همیشه در یک مقدار مشخص میزان تابش , آپاچر و سرعت شاتر به هم وابسته هستن به ای معنی که اگر یکی رو تغییر دادید , دیگری رو هم باید تغییر بدید تا میزان تابش نور یکسانی رو داشته باشید.
  [​IMG]
  [​IMG]
  باز و بسته کردن آپاچر در کنترل عمق میدان ( depth of field ) نیز نقش مهمی داره به این شکل که کم باز کردن آپاچر باعث میشه قسمت زیادی از عکس دقیقا در فکوس قرار بگیره در حالی که باز کردن زیاد آپاچر جسم مورد نظر رو در عکس در حالت نیمه فکوس قرار میده و بقیه عکس رو به حالت بلور و تار در میاره. این حالت در لنز های تله به دلیل داشتن عمق میدان کم ( depth of field ) نسبت به زاویه باز اون ها به راحتی قابل مشاهده هستش.
   
 3. Gt_Max

  Gt_Max Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏13 آگوست 2003
  نوشته ها:
  1,663
  تشکر شده:
  80
  محل سکونت:
  In Your Pantz
  عمق میدان - مقدماتی

  Depth Of Field یا همان عمق میدان به اختصار ( DOF ) , به تمامی موارد شارپ و غیر شارپ در عکس گفته میشود.
  عکس هایی با DOF زیاد شارپنس بالایی دارند به همین دلیل تمامی موارد موجود در عکس از چند قدمی دوربین تا بینهایت به صورت شارپ دیده میشود. عمق میدان در یک عکس از یک فاصله فکوسی تعیین شده حدود 3/1 مواردی جلویی عکس ( جلو نقطه فکوس ) و حدود 3/2 موارد پشت نقطه فکوس را شامل میشود.
  توجه داشته باشید که 3 نکته کلیدی در عمق میدان به ترتیب آپاچر - مدل لنز و فاصله جسم ( از دوربین ) میباشند و تغییر هر کدام باعث تغییری در عمق میدان ایجاد شده در عکس میشود.

  [​IMG]

  آپاچر : با بستن آپاچر در دوربین عکاسی شما نه تنها از کم شدن مقدار ورود نور به دوربین و برخورد اون با CCD جلوگیری می کنید بلکه با این کار فضای بیشتری رو در عکس به زیر فکوس میبرید.
  به همین دلیل هرچه مقدار انتخابی برای آپاچر شما در دوربین عکاسی کمتر باشد ( برای مقال 16 یا 22 ) عمق میدان ایجد شده در عکس بیشتر میشود.

  مدل لنز :در هر مقدار آپاچر انتخاب شده , یک لنز باز ( wide-angle lens ) یا تنظیم زاویه باز در لنز های زوم عمق میدان بیشتر و عمیق تری را نسبت به لنز های تله و یا تنظیمات تله در دوربین ایجاد می کنند.
  برای مثال : یک لنز 28 میلیمتری با مقدار آپاچر 8 ( F8 ) , ناحیه خیلی بیشتری را در مقایسه با یک لنز 300 میلیمتری به زیر فکوس می برد.

  فاصله جسم : هرچه فاصله جسم نسبت به لنز دوربین کمتر باشد - عمق میدان ایجاد شده به همان نسبت کمتر میشود . به همین دلیل در عکاسی ماکرو ( Macro Photography ) , به دلیل نزدیک بودن خیلی زیاد جسم به دوربین عمق میدان کمی ایجاد میشود.
  [​IMG]
   
avanakbron talent عسل طبیعی و گرده گل ایرانی