برگزیده های پرشین تولز

دروغ از چه زمانی در میان ایرانیان رواج یافت؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

persianperper1

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
در متون و فرهنگ کهن ایران هر جا نگاه می کنیم از دروغ بد گفتند و دروغ رو همیشه نکوهیده می دونستند.

در اوستان ده ها بار که چه عرض کنم صدها بار از دروغ به بدی یاد شده و حتی اون رو دیو دروف می نامد. برای نمونه یک بخش کوچک:

از هيبت و سختي خشم او، اهريمن تبه كار به لرزه در مي‌آيد، أإشم (ديو خشم) آن ديو بدكار در بيم و هراس شود، ويذاتو (ويدتو)آن ديو پليد از كار درافتد (بند 93) و ديوبوش ياست (ديو خواب)، آن درازدست (درغوگو)ناپاك لرزان گردد و همة دروغ پرستان وَرِنَ به ترس و بيم دچار گردند (بندهاي 95 تا 98)

داریوش بزرگ هم در سنگ نبشته ای که داره (به اندازه ای دروغ بد بوده که در کنار خشکسالی و لشکر دشمن میاد)می گه

داریوش بزرگ: اهورامزدا این کشور را از لشکر دشمن، از خشکسالی و از دروغ پاس دارد.

(زرین کوب، عبدالحسین . تاریخ مردم ایران قبل از اسلام. تهران: انتشارات امیر کبیر، ۱۳۶۴)

Darius-Vase.jpg

با این شرایط چرا وضعیت ایرانی ها اینجوری شده. نه اینکه دروغ وجود نداشته در همون زمان ولی مشکل اینه که از یک زمانی دورغ مصلحتی رو مجاز دونستن و حتی خوب دوسنتند!

معلوم نیست ار کی اینجوری شده!!!

Last edited:

s e v d a

Registered User
لایک‌ها
1,498
دروغ چیه اصن؟ شوما اونی نیشان من بده
910.gif

khabaloo

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
603
"روزی روزگاری پسری دروغ نام که از وقتی به دنیا آمد منفور همگان بود... بار سفر بست و عزم دیار دیگری کرد،
دروغ هرچه تلاش کرد پاسپورت به او ندادند و گفتند راهی ندارد مگر اینکه با یکی از شهروندای اینجا مزدوج شوی تا گرین کارتت بدهیم...محمود نامی در گوشش گفت من یکیو سراغ دارم اسمش مصلحته ، دختر سربه زیری است ،بیا باهاش ازدواج کن...دروغ پذیرفت ...بچه به دنیا آمد ، اسمش را دروغ مصلحتی گذاشتند، دروغ مصلحتی تا بالغ شد مادر را کشت و برای همیشه باعث افتخار پدر شد... "

قسمتهایی از کتاب " افسانه های کهن مزخرف" نوشته شیخ مصلح الدین خابالو

Arya Man

Registered User
لایک‌ها
3
از همون اولش بوده...

fariddelaram

Registered User
لایک‌ها
6
قاعدتا ادیان و آیین هایی که منشا الهی دارند همگی از دروغ نهی می کنند مانند آیین زرتشتی. حتا آیین های انسان بنیاد نیز با توجه به فطرت های بشر دروغ را مایه پلیدی میدانستند مانند مانی و آیینش و البته مشخص است که سابقه دروغ به درازای وجود بشر است و از زمانی که انسانی وجود داشته دروغ هم وجود داشته است اما اینکه چه اتفاقی می افتد که پدیده ای مانند دروغ به صورت اپیدمی در می آید و از حالت یک استثنا خارج می شود به گمانم مربوط به تحولات عمیق جوامع در اثر عوامل سیاسی و اجتماعی است

بسیاری از عادات بد اجتماعی که در ایران امروز ما رایج است از جمله دروغ ، چاپلوسی و ریا به زمان تسلط مغول بر ایران مربوط می شود . زمانی که یک مشت انسان بدوی زمام امور جامعه ای فرهیخته را در دست میگیرند، برای در امان بودن از شر آن ها، ریا و چاپلوسی رایج می شود و اساس همین دو بر دروغ نهاده شده

Last edited:

kebrity

Registered User
لایک‌ها
3
خدا را شکر من از این لحاظ شبیه دیگر ایرانی ها نیستم. شاید هفته ای یک بار هم دروغی نگم.

Portre.Ir

Registered User
لایک‌ها
1,347
خدا را شکر من از این لحاظ شبیه دیگر ایرانی ها نیستم. شاید هفته ای یک بار هم دروغی نگم.

شما یه ذره از خودت تعریف کن :lol:

به هرحال همه که دروغ نمی گن بستگی به وجدانشون داره. منم برام کم پیش میاد, همچین عذاب وجدان می گیرم که حد نداره :blink:

به هرحال نمی شه انکار هم کرد برای همه شرایطی پیش میاد که اگه حقیقت رو بگن ممکنه دعوا یا مشکلات دیگه ای پیش بیاد که خیلی براشون سنگین تموم بشه, برای همین مجبور می شن حقیقت رو پنهان کنن.

pershang@nine

Registered User
لایک‌ها
4
دروغ مختص ايراني نيست همه جاييه و از اول تاريخ بوده

persianperper1

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
توهین نکید. دین ما یعنی اسلام دروغ را در جاهایی مجاز شمرده است و دین ایرانیان یعنی زرتشت کار بدی کرده است که کلا دروغ را رد کرده است. توجه داشته باشید که این توصیه خیلی کلی گفته شده است

خصال : عن على عليه السلام قال : قال رسول الله صلى الله عليه و آله : ثلاث يحسن فيهن الكذب ، المكيدة فى الحراب ، و عدتك زوجتك و الاصلاح بين الناس ، و قال : ثلاثة يقبح فيهن الصدق ، النميمة ، و اخبارك الرجل عن اهله بما يكرهه ، و تكذيب الرجل عن الخبر. ))
از على عليه السلام نقل شده است كه فرمود: رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود: در سه مورد دروغ خوب و پسنديده است ، مكرر حيله در جنگ ، وعده به زوجه ، و اصلاح و آشتى دادن ميان مردم .

Last edited:

persianperper1

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
این هم تصویری از سرزمین زیبای عربستان و حجاز که همون طور که می بینید بر خلاف دروغ هایی که گفته می شود (البته در دین عربی ما مجاز است) آب هم در آن پیدا می شود:

2592936640102347975S600x600Q85.jpg

sinnaa

Registered User
لایک‌ها
3,555
چرا همه چیز رو می خواین به دین اسلام ربط بدین!؟

خوبه که پیامبر خودش به محمد امین معروف بوده یعنی محمد راستگو و صادق!

ArMin_KhAn

Registered User
لایک‌ها
185
بله دقیقا ... دروغ در دین زرتشت هیچ جایی نداره ... در حالی که اسلام گفته دوروغ بگین اگه مسلحتی بود ایرادی نداره
2753.gif

اگه دروغ بده خوب همش بده دیگه
2753.gif
یعنی چی دروغ مسلحتی و غیر مسلحتی
2753.gif

E=MC²

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
دروغ چيـــــه؟! :eek: كيـــــه؟! كيــــــه؟! :D:D:D

iGeek

Registered User
لایک‌ها
122
این هم تصویری از سرزمین زیبای عربستان و حجاز که همون طور که می بینید بر خلاف دروغ هایی که گفته می شود (البته در دین عربی ما مجاز است) آب هم در آن پیدا می شود:

کجا دروغ گویی مجازه؟!

اگر میتونی یک آیه از قرآن یا یک بند از نهج البلاغه بیار که دروغ رو تایید کرده باشه.

wow

Registered User
لایک‌ها
13
یه برنامه از تلویزیون خودمون دیدم

که یه آخوندی هم داشت آموزش دروغ گفتن یاد میداد همه مثالهاش رو به خاطر ندارم ولی میگفت با کنایه دروغ بگید

مثلا همسایه ای از شما جاروبرقی می خواست و شما مایل به دادنش نبودید بگید ((الان کار نمیکنه!)) یعنی طرف فک کنه خرابه

اینطوری دروغ نگفتید چون واقعا الان کار نمیکنه و خاموشه:دی

shervin_r

Registered User
لایک‌ها
5
با آمدن دین اسلام، دروغ و دروغگویی هم رواج پیدا کرد! همه اینها از صدقه سری اسلام ناب محمدیه!

iGeek

Registered User
لایک‌ها
122
پیامبر اکرم به علی (ع) : ای علی در 3 جا دروغ نیکوست : میدان جنگ ، وعده به زنان و اصلاح بین مردم (وسایل الشیعه –ّ جلد 12)

:D

وسائل الشیعه الان قرآنه یا نهج البلاغه ست؟!

من کاری ندارم چه چیزی به پیامبر منسوبه. هر دینی کتابی داره. از قرآن آیه بیار.

sinnaa

Registered User
لایک‌ها
3,555
پیامبر اکرم به علی (ع) : ای علی در 3 جا دروغ نیکوست : میدان جنگ ، وعده به زنان و اصلاح بین مردم (وسایل الشیعه –ّ جلد 12)

:D

برو مردمو سیاه نکن!

این حدیث ها همش جعلیه
اصلا راجع به اسراییلیات و احادیث جعلی چیزی شنیدی؟
یا هر چیزی که در مورد پیامبران و امامان شنیدی طوطی وار قبول کردی و گفتی درسته؟

iGeek

Registered User
لایک‌ها
122
تمام باورهای تو( شیعیگری=رافضیگری) بر پایه همین سنخ کتابهاست وگرنه در کتاب اصلیتان

چیزی درباره رافضیگری موجود نیست ! و اگر بحار و وسایل را از شما بگیرند که دیگر چیزی

از باورهایتان باقی نمی ماند.

:cool:

پس جناب استدلال معلومه خود شما هم سنی گرا هستید که از لغت رافضی استفاده میکنید چون فقط سنی گرایان از این عبارت استفاده میکنن.

من خودم گفتم نه بحار نه وسائل! یا از قرآن رفرنس کن یا از نهج البلاغه.

باز کم آوردی داری بحث رو عوض میکنی؟!

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا