برگزیده های پرشین تولز

دریغ است ایران که ویران شود، احتمال موافقت جهت آبگیری سدّ سیوند تا چند روز آینده.

ایرانی آزاد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
حامیان آثار تاریخی و مخصوصا پاسارگاد دیروز رویروی وزارت نیرو تجمع کرده بودند کسی خبر دقیق تری داره؟؟؟

Persiana

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
129
به نقل از Mahdy2021 :
اگر واقعا اثر خیلی ارزشمند بود هزینه بیشتری برای توسعه از نقطه ی دیگر می پردازیم ولی نباید انتظار داشت برای هر خانه خرابه کلی هزینه بپردازیم!شما مخالفید؟
اگر واقعا ارزشمند بود؟!!!!!!!!!!! خانه خرابه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! پاسارگاد از نظر شما خانه خرابه است؟!!!!!!!!!! يه چيز بي ارزشه؟!!!!!!!!!!!!!!!!! تخت جمشيد، بيستون، نقش رستم، عالي قاپو، حتي آرامگاه فردوسي و ميدان نقش جهان؟!!!!!!!!!! مثلا اون برج جهان نما اينقدر نقش مهم و شگفت انگيزي در پيشرفت شهر اصفهان داره که يک ميدان تاريخي و ارزشمند بايد قرباني بشه و بره تو فهرست ميراث در خطر يونسکو؟

اسکندر ملعوني الان داره تو گورش از خوشحالي بال بال ميزنه!

darya_s

کاربر فعال دوربین دیجیتال
کاربر فعال
لایک‌ها
5
فرازهایی از نامه سرگشاده تجمع کنندگان به وزرای نیرو ، جهاد کشاورزی و رئیس سازمان میراث فرهنگی (به نقل از همان وبلاگ پست قبلی) :

خواهشمندیم پاسخ دهید که آیا در اجرای طرح های بزرگ سد سازی ، با توجه به هزینه های سنگینی که از محل فروش سرمایه های طبیعی (نفت و گاز) انجام می شود و با توجه به هدر رفتن میراث های فرهنگی و طبیعی مانند مراتع ، جنگلها ، زمین های کشاورزی و محوطه های باستانی و تاریخی که به زیر آب می روند ، محاسبه ی سود زیان صورت می گیرد ؟

لطفا توضیح دهید که : « با چه قیمتی می توان آثار طبیعی میلیون ها ساله و آثار تاریخی چند هزار ساله ای را که در اجرای پروژه های سد سازی از بین رفته یا می روند ، دوباره بدست آورد ؟ »

به نظر ما قرار گرفتن در رتبه سوم کشور های سازنده سد های بزرگ ــ آن هم پس از چین و ترکیه که نمی توانند الگوهای مطلوب کشور ما باشند ــ افتخار آمیز نیست . افتخار این است که ببینیم روش های کشاورزی و دام داری کشور و ضریب بهره وری آب ارتقا یافته ؛ وابستگی به سرمایه های طبیعی کاهش یافته ؛ و حفاظت از میراث های طبیعی و تاریخی به شکل مناسبی اجرا شده و به منابعی برای درآمد پایدار تبدیل شده اند .

در زیر فقط چند مورد از آسیب های وارد بر میراث فرهنگی و طبیعی کشور در جریان پروژه های سد سازی اشاره می شود :

محوطه تنگه بلاغی که با آب گیریسد سیوند به زیر آب می رود ، کلکسیونی از دوره های مختلف زندگی بشری ، از دوران غارنشینی تا دوران تاریخی هخامنشی و غیره را در بر می گیرد ؛ با پر شدن سد حدود صد محل باستانی برای همیشه غرق و نابود می شود .

اختلاف تراز نهایی سطح آب با محوطه ی آرامگاه کوروش به یک روایت چهل متر و به روایت دیگر چهار متر خواهد بود . فاصله ی این آرامگاه با دریاچه سد در حدود پنج کیلومتر خواهد بود که در نتیجه ، رطوبت سد ممکن است موجب آسیب دیدگیاین محوطه بی نظیر گردد .

محدوده آرامگاه کوروش در منطقه ای سیل خیز قرار دارد ؛ برای مثال در زمستان سال 1377 با جاری شدن یک سیل ، تا پله دوم آرامگاه به زیر آب رفت . وجود دریاچه ی سد در پایین دست آرامگاه ، می تواند خطر آب گرفتگی محوطه ی پاسارگاد را به مراتب بیشتر کند .

با آب گیری سد سیوند ، حدود هشت هزار اصله درخت و چند هکتار زمین کشاورزی و مراتع 400 ساله به زیر آب می رود . احیای پوشش گیاهی در این مناطق خشک امکان پذیر نخواهد بود .

با احداث سد کارون سه چندین محوطه بی نظیر مربوط به دوران پیش از تاریخ ، دوران یلامی ، دوران اسلامی و ... به زیر آب رفت .

با ساخت سد شیان در استان کرمانشاه محوطه باستانی مربوط به دوره اشکانی از بین خواهد رفت .

با ساخت سد رامهرمز ، سد باستانی جره مربوط به دوران ساسانی از بین خواهد رفت .

با آب گیری سد کبودوال در استان گلستان چندین هکتار از جنگل های منحصر به فرد منطقه علی آباد به زیر آب خواهد رفت .

ساخته شدن سد زاینده رود و رعایت نکردن حق آبه ی تالاب گاو خونی ، سبب کم آبی و خشک شدن تدریجی این تالاب مهم شده است .
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ایرانی آزاد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
پست بالاییمو خوندم

اگر واقعا اثر خیلی ارزشمند بود هزینه بیشتری برای توسعه از نقطه ی دیگر می پردازیم ولی نباید انتظار داشت برای هر خانه خرابه کلی هزینه بپردازیم!شما مخالفید؟

تو دیگه آخرشی. هر کس یه ذره ایرانی باشه به پاسارگاد نمی گه خانه خرابه . حیف که بن میشم وگرنه بهت می گفتم خانه خرابه کجاست و چقدر هزینه ها هم بابتش داده میشه.

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
بابا شما دیگه کی هستید
78.gif

اول تکلیفتون رو با خودتون روشن کنید!

اول که آقا میفرمایند:
شما از کجا به این نتیجه رسیدی که پاسارگاد قرار هست بره زیر آب؟؟؟ کسی نگفته که پاسارگاد به زیر آب خواهد رفت.
دوست عزیزم شما مطلب رو درست متوجّه نشدی، اولّین پست این تاپیک رو لطفاً با دقّت بیشتر و دوباره بخوانید.
بعد ما گفتیم که پاسارگاد که نیست!منم که نمی دونم این آثار عجیب و غریب که شما می فرمایید چیه؟! گفتم اگر ارزشمند باشه خب هزینه بیشتری می دیم و جای دیگه سد می زنیم.

با کمال تعجب میبینم بعضی انگار از کره ی ما پردین وسط و میگن
48.gif

اگر واقعا ارزشمند بود؟!!!!!!!!!!! خانه خرابه؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! پاسارگاد از نظر شما خانه خرابه است؟!!!!!!!!!! يه چيز بي ارزشه؟!!!!!!!!!!!!!!!!! تخت جمشيد، بيستون، نقش رستم، عالي قاپو، حتي آرامگاه فردوسي و ميدان نقش جهان؟!!!!!!!!!! مثلا اون برج جهان نما اينقدر نقش مهم و شگفت انگيزي در پيشرفت شهر اصفهان داره که يک ميدان تاريخي و ارزشمند بايد قرباني بشه و بره تو فهرست ميراث در خطر يونسکو؟

اسکندر ملعوني الان داره تو گورش از خوشحالي بال بال ميزنه!

یا
71.gif

تو دیگه آخرشی. هر کس یه ذره ایرانی باشه به پاسارگاد نمی گه خانه خرابه . حیف که بن میشم وگرنه بهت می گفتم خانه خرابه کجاست و چقدر هزینه ها هم بابتش داده میشه.

بابا حداقل تاپیکو کامل بخونین !!!!!! ضمنا شما اگر حرف حق میزنی دیگه نیازی نیست طوری حرف بزنی که بن بشی
81.gif

darya_s

کاربر فعال دوربین دیجیتال
کاربر فعال
لایک‌ها
5
بعد ما گفتیم که پاسارگاد که نیست!منم که نمی دونم این آثار عجیب و غریب که شما می فرمایید چیه؟! گفتم اگر ارزشمند باشه خب هزینه بیشتری می دیم و جای دیگه سد می زنیم.
بابا حداقل تاپیکو کامل بخونین !!!!!!

خوب شما تاپیک رو کامل نخوندین، مشکل همینجاست که اونهایی که باید بفهمند ارزش این آثار رو و سد نسازند روی همین آثار "عجیب و غریب که شما نمیدونید چیست" ( و گویا ندونستنش هم براتون افتخار هست!!) یا نمیفهمند یا نمیخواهند بفهمند ارزش اونها رو.

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
كورش بزرگ مي‌گويد:

اي آن‌كه بر خاك من مي‌گذري بدان و آگاه باش كه پاي بر خاك كسي نهاده‌ايي كه در تمام زندگي نگاهبان نيكي بوده و جز به انديشه و گفتار و كردار نيك با كسي رفتار نكرده.
بدان شهرياري من موجب آزار هيچ انسان بي‌گناهي نشده.
بدان كه سرزمين پارس بسيار گسترده بوده و در تمام اين گستره هيچ‌كس توان زورگويي بر ناتواني را نداشته.
بدان كه ارتش من ، ارتش رهايي‌بخش همه‌انسان‌هاي ستمديده بوده و من بدون چشمداشت به تاج و تخت و دارايي آنها همواره يار و پشتيبانشان بودم.
پس به پاس نيكويي‌هاي من اين يك وجب خاك را بر من ببخش.

ايراني ؛
مغول‌ها, ترکها و تازيان و همه‌ي قبايل بيابانگرد ويرانگر كه بر اين سرزمين اهورايي تاختند به پاس نيكي اين مرد بزرگ بر آرامگاه او گزندي نرساندند اما افسوس كه تمام تلاش‌ها براي جلوگيري از آبگيري سد سيوند در داخل و خارج ايران بي‌نتيجه مانده و شمارش معكوس براي آبگيري سد سيوند و نابودي هميشگي آرامگاه كسي كه تا ابد افتخار بشريت است ، آغاز شده ، اگر نمي‌خواهيد آيندگان ما را به بي‌لياقتي ياد كنند ، اگر نمي‌خواهيد اين لكه‌ي ننگ كه ساخت يك سد اينگونه بخش بزرگي از يادگارها و تمدن هخامنشي را به آب داد تا جاودان بر دامن نسل ما بماند ، كاري كن :
نمي‌گويم حاشيه‌‌ي امن خود را به‌خطر بيانداز
نمي‌گويم همچون نياكان دلير و غيرتمند خود جان بر سر باور خويش فدا كن...
تنها يونسكو مي‌تواند به سكوت شگفت‌آور خود پايان دهد و پاسارگاد را كه جزو ميراث بشريت به ثبت رسيده نجات دهد.
چند دقيقه وقت بگذار و به پايگاه‌هاي يونسكو ، كه در زير نشاني پست الكترونيك آن‌ها آمده ، متن انگليسي را ايميل كن.
بگذار تا بدانند خون رستم و گودرز و سياوش و گيو هنوز در رگ‌هاي ما جاري‌ست . بگذار تا باور كنند كه آريوبرزن‌ها وبابك‌ها هنوز در اين سرزمين زنده‌اند...

لطفا فقط چند دقيقه از وقت تان را به پاسارگاد دهيد
و اين جمله ی ساده و کوتاه را به موسسات زير بفرستيد
"Please save Pasargad The city and mausoleum of Cyrus the Great"
Please dedicate a few minutes of your time to pasargad
And send this simple and short sentence to the following organizations
«Please save Pasargad The city and mausoleum of Cyrus the Great
Lotfan chand daghigheh az vaghtetan raa be Pasargad dahid
va in jomle saadeh va kotaah raa be moasesat zir beferestid

"Please save Pasargad The city and mausoleum of Cyrus the Great"

يونسکو (فرانسه)
fax : 33-1-45 68 55 70
E-mail: wh-info@unesco. org

UN
سازمان ملل متحد (نيويورک):
Fax +1-212 963 8712
Email: [email protected]
ژنو:
Fax 41-22-917-0432
ngls@unctad. org Email:

سازمان هاي ميراث جهاني
در شهرها يا کشورهاي نزديک به شما :
نروژ:
fax: 47-24-14-01- 01
E-mail: [email protected]
آلمان:
F.: + 49-89-30765102
E-Mail: info@welterbestiftu ng.de
کانادا :
fax : 1-418-692 5558
E-mail : secretariat@ ovpm.org
انگلستان:
fax : 44-1223-277 136
E-mail : info@unep-wcmc. org

سازمان هاي حقوق بشر در شهرها و کشورهاي نزديک به شما:
شيکاگو:
Fax: 312-572-2454
chicago@hrw. org
نيويورک:
Fax: 1-(212) 736-1300
[email protected]
واشنگتن:
Fax: 1-(202) 612-4333
[email protected]
لس آنجلس :
Fax: (310) 477-4622
hrwlasb@hrw. org
سانفرانسيسکو:
Fax: 415.362.3255
[email protected]
انگلستان:
Fax: 44 20 7713 1800
[email protected]
بلژيک:
Fax: 32 (2) 732-0471
[email protected]
ژنو:
Fax: +41 22 738 17 91
[email protected]
برلين -آلمان:
Fax. +49-(0)30-259306- 29
[email protected]
کانادا:
Tel: 416.322.8448
Fax: 416.322.3246
toronto@hrw. org
براي آگاهي بيشتر در مورد موضوع كليك كنيد:
http://www.sivand. com /

Persiana

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
129
لطفا فقط چند دقيقه از وقت تان را به پاسارگاد دهيد
و اين جمله ی ساده و کوتاه را به موسسات زير بفرستيد
فعلا که ظاهرا فقط همين کار ازمون برمياد
306.gif

Nazanin_1366_fe

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
oh oh oh oh
مردم بیحال ایران یاد گرفتن تظاهرات یعنی چی؟

poolaky

Registered User
لایک‌ها
40
اقايون بجاي اين همه بحث بي خودي بيايين كمي عاقلانه بررسي كنيم
اول به نظر من از بحث اقتصادي وارد بشيم كه من جواباي كوتاه مي دم
اگه فكر مي كنيد كه با ابگيري سد سيوند يه تومن به جيب شما خواهد اومد سخت در اشتباهيد
ولي چرا سخت در اشتباهيد
رژيم جمهوري اسلامي الان 28 ساله كه داره نفت ميده بيرون يا بقول خودمون ميفروشه
تا حالا يه قرون از اون نفت به ما نرسيده
يا دست وزيران بوده و ساير آقا زاده ها يا اينكه داديم به عراق يا به لبنان يا تو جنگ همه رفته به باد
حالا با يه سد امكانش نيست كه به ملت ايران 1 تومن پو ل برسه

من الان از نظر اقتصادي اين رو شرح دادم كه البته شرحم كامل نيست
و جواب كوتاه دادم

دوستان از هر نظر بگن من با اطلاعات كمي كه دارم در خدمتم

Nazanin_1366_fe

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اقايون بجاي اين همه بحث بي خودي بيايين كمي عاقلانه بررسي كنيم
اول به نظر من از بحث اقتصادي وارد بشيم كه من جواباي كوتاه مي دم
اگه فكر مي كنيد كه با ابگيري سد سيوند يه تومن به جيب شما خواهد اومد سخت در اشتباهيد
ولي چرا سخت در اشتباهيد
رژيم جمهوري اسلامي الان 28 ساله كه داره نفت ميده بيرون يا بقول خودمون ميفروشه
تا حالا يه قرون از اون نفت به ما نرسيده
يا دست وزيران بوده و ساير آقا زاده ها يا اينكه داديم به عراق يا به لبنان يا تو جنگ همه رفته به باد

من الان از نظر اقتصادي اين رو شرح دادم كه البته شرحم كامل نيست
و جواب كوتاه دادم

دوستان از هر نظر بگن من با اطلاعات كمي كه دارم در خدمتم
پول نفت به ما ندادن ؟

همین اینترنتت از پول نفت هست!

نکنه میخوایی به جای اینترنت چند لیتر نفت بگیری؟
چه جوری باید بهت پول بدن که بفهمی پول نفت بوده؟

poolaky

Registered User
لایک‌ها
40
پول نفت به ما ندادن ؟

همین اینترنتت از پول نفت هست!

نکنه میخوایی به جای اینترنت چند لیتر نفت بگیری؟
چه جوری باید بهت پول بدن که بفهمی پول نفت بوده؟
عزيز من كشوراي عقب مونده تر از ما مثل تركيه كه تا حالا دو بار ورشكست شده و غير از توريست منبع در امد ديگه اي هم ندارن
پهناي باند اينترنت اونا لااقل 10 برابر ماله ماست من خودم اونجا بودم adsl512 رو مي دادن ماهي 18 هزار تومن

كه من خودم adsl 128 رو مي گيرم ماهي 28 تومن

حالا شايد كمي متوجه بشي

Nazanin_1366_fe

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
عزيز من كشوراي عقب مونده تر از ما مثل تركيه كه تا حالا دو بار ورشكست شده و غير از توريست منبع در امد ديگه اي هم ندارن
پهناي باند اينترنت اونا لااقل 10 برابر ماله ماست من خودم اونجا بودم adsl512 رو مي دادن ماهي 18 هزار تومن

كه من خودم adsl 128 رو مي گيرم ماهي 28 تومن

حالا شايد كمي متوجه بشي
در این ایام مبارک سعی کنید بیشتر تلویزیون گوش بدید

در سالهای انقلاب به پیشنهاد حضرت امام ***** (ره) بعد از یک رای گیری مشخص شد که 98% مردم حکومت اسلامی میخواهند.
اگر پدران و مادران شما و ما رای مثبت نداده بودند الان اینترنت پرسرعت داشتیم.
پس مقصر خود ما هستیم .

منم ای دی اس ال 128 دارم و ماهی 33 میدم . راضی هم هستم .

نازی

poolaky

Registered User
لایک‌ها
40
در این ایام مبارک سعی کنید بیشتر تلویزیون گوش بدید

در سالهای انقلاب به پیشنهاد حضرت امام ***** (ره) بعد از یک رای گیری مشخص شد که 98% مردم حکومت اسلامی میخواهند.
اگر پدران و مادران شما و ما رای مثبت نداده بودند الان اینترنت پرسرعت داشتیم.
پس مقصر خود ما هستیم .

منم ای دی اس ال 128 دارم و ماهی 33 میدم . راضی هم هستم .

نازی
دوست عزيز نميخوام بحث به جاي ديگه بره ولي اگه پدر من خواسته كه حكومت اسلامي بياد به من ربط نداره و من مقصر نيستم
بعدشم يه ر *ف*ر*ا*ن*د*و*م بزارن
شما خودتون با جواب دادن به سوال من جواب خودتونو دادين

Mahdy2021

Registered User
لایک‌ها
74
گزارش تصویری از تجمع اعتراض آمیز به آبگیری سد سیوند http://www.aariaboom.com/content/view/746/2
عجیبه !!!

این همه به من توپیدید و گفتید تو ایرانی نیستی و... پاسارگاد رفت زیرآب نه نمیره و....

حداقل 2 ساعت وقت میذاشتید میفتید این تجمع و حداقلش این بود که مخالفان طرح مشخص میشدند!

چون اینجا یه نفر میتونه 7-8 تا آیدی بسازه و هی شعار بده!

البته این بحثا فایده نداره ولی من یکم میگم ببینم که چقدر منصفید!

میدونی روی چند تا کالا الان از پول نفت یارانه میدن؟ نان شیر و.... میدونی سالی چقدر پول بنزین میدیم؟
سد سازی پل سازی جاده و اتوبان کارخانه و نیروگاه تصفیه خانه و... قسمتی یا تمامشون از پول نفته

یارانه بهداشت و بیمه و....

حقوق تمام افرادی که به نوعی به دولت وابستن معلم پزشک وزیر وکیل و....

و هزاران هزینه ی دیگه.......

کلی حرف زدن که کاری نداره ولی وقتی بشینی بصورت ریز و دقیق کل مخارج و سرمایه گزاری و ... یک کشور 72-3 میلیونی با مساحت بیش از 1 میلون کیلومتر رو محاسبه کنی یکم کمتر به حرفای 4 تا مغرض توجه میکنی

poolaky

Registered User
لایک‌ها
40
عجیبه !!!

این همه به من توپیدید و گفتید تو ایرانی نیستی و... پاسارگاد رفت زیرآب نه نمیره و....

حداقل 2 ساعت وقت میذاشتید میفتید این تجمع و حداقلش این بود که مخالفان طرح مشخص میشدند!

چون اینجا یه نفر میتونه 7-8 تا آیدی بسازه و هی شعار بده!

البته این بحثا فایده نداره ولی من یکم میگم ببینم که چقدر منصفید!

میدونی روی چند تا کالا الان از پول نفت یارانه میدن؟ نان شیر و.... میدونی سالی چقدر پول بنزین میدیم؟
سد سازی پل سازی جاده و اتوبان کارخانه و نیروگاه تصفیه خانه و... قسمتی یا تمامشون از پول نفته

یارانه بهداشت و بیمه و....

حقوق تمام افرادی که به نوعی به دولت وابستن معلم پزشک وزیر وکیل و....

و هزاران هزینه ی دیگه.......

کلی حرف زدن که کاری نداره ولی وقتی بشینی بصورت ریز و دقیق کل مخارج و سرمایه گزاری و ... یک کشور 72-3 میلیونی با مساحت بیش از 1 میلون کیلومتر رو محاسبه کنی یکم کمتر به حرفای 4 تا مغرض توجه میکنی
دوست عزيز شما درست مي گيد ولي كشوراي ديگه كه قبل از رژيم شاه (من اصلا طرفدار رژيم قبلي و اين رژيم نيستم) كشوراي بودند كه ما لااقل از نظر رفاه و از نظر درآمد و ..... 10 بربر اونا بوديم

در حالي كه الان اونا از همه نظر از ما 20 برابر جلوترند

عزيز من اينا رو كه ندن و اين سد سازي و پل سازي و اين جور چيزارو كه نسازن كه نمي شه
يعني اگه پوله واقعي نفت براي ايران و مردم ايران مصرف بشه
ما در 10 سال از امريكا هم جلو مي زنيم

بالا