آژانس هواپیمایی
tanki

در مورد هاريكن .... (يك پديده مرگبار)

شروع موضوع توسط Arastoo_Photo ‏7 سپتامبر 2005 در انجمن علم و دانش

 1. Arastoo_Photo

  Arastoo_Photo Guest

  تاریخ عضویت:
  ‏4 فوریه 2005
  نوشته ها:
  108
  تشکر شده:
  0
  - پایان طوفان
  گاهی نوار می چرخد و عرض آن از چند کیلو متر تا ده ها کیلو متر گسترش می یابد و طول آن بین 100 تا 600 کیلو متر است.
  همانگونه که عوامل زیادی در تشکیل هاریکن نقش دارند، دلایل زیادی نیز وجود دارد که هاریکن را تضعیف کند و از بین برود. چینش باد می تواند موجب واپاشی در هاریکن شود. حرکت بر سطوح آب های سردتر یا مناطق خشک تر هم به ضعیف شدن هاریکن کمک می کند.

  صرف نظر از این که چه تعداد نقشه هواشناسی داشته باشیم، هاریکن چیزی بیشتر از یک نقطه است و مسیر آن بیش از یک خط است. سیستم عظیمی که مناطق وسیعی را تحت تاثیر قرار می دهد و برای محل هایی که مورد اصابت چشم طوفان قرار می گیرد و چشم آن به ساحل می رسد باید تدابیر خاصی اندیشیده شود. در این جا توضیحی در باره قسمت های مختلف هاریکن ارائه می کنیم.

  - چشم

  مرکز هاریکن که آرام است و حدود 40 تا 80 کیلومتر عرض آن است، در لحظه ای که چشم طوفان فرا می رسد، کسانی که با آن مواجه می شوند تعجب می کنند که چگونه این همه باران و طوفان یک مرتبه بند می آید و بلافاصله باد و باران در جهتی مخالف شروع می شود.

  - دیوار چشم

  دیواره ای است که دور چشم می چرخد و شدیدترین بادها را ایجاد می کند. تغییر در ساختار چشم و دیوار آن در سرعت باد تغییر ایجاد می کند که نشانه شدت طوفان است. چشم کوچک یا بزرگ می شود.

  - نوار بارانی

  نوار بارانی بیرونی تا چندین صد کیلومتر از مرکز گسترش می یابد. هاریکن اندرو در سال 1992 تا 200 کیلومتر از مرکز چشم طوفان فاصله داشت در حالیکه در هاریکن گیلبرت در سال 1988 تا 1000 کیلو متر گسترش یافت. این نوار بارانی پر حجم به صورت خلاف جهت عقربه های ساعت بارانی و چشم طوفان زیر ابرهای سطوح بالاتر پنهان می شود و دیده بان ها نمی توانند از تصاویر ماهواره ای استفاده کنند.

  - مقایسه های تاریخی

  کاترینا سومین هاریکن بزرگ تاریخ امریکاست. اولین مورد ثبت شده هاریکن گالوستن در سال 1900 بین 8000 تا 12000 نفر تلفات داشت، در حالیکه هنوز نیواورلئان زیر آب رفته 20000 نفر مفقود الاثر هستند. رقم دقیق هنوز معین نشده است. دوازده ایالات امریکا زیر آب رفته اند و آب مساحتی بزرگتر از خاک انگلستان را به زیر آب برده است و چند ماه طول می کشد تا به طور کامل تخلیه شود.

  مرگبارترین هاریکن اقیانوس اطلس میچ نام داشت که در سال 1998 تعداد 18000 نفر را در امریکای مرکزی کشت. بزرگترین هاریکن در سال 1780 ثبت شده که 22000 نفر را به کام مرگ فرستاد. مرگبارترین چرخند هم در سال 1970 در پاکستان شرقی ( بنگلادش فعلی) رخ داد که 500000 نفر را کشت.

  - مقدمات وقوع طوفان هاریکن

  ناپایداری های موجود وضعیت آب و هوا، وجود اقیانوسهای حاره ای گرم، وجود رطوبت و بادهای نسبتا ملایم از عوامل وقوع طوفان های هاریکن می باشند. در صورتی که این شرایط دقیقاٌ و در مدت زمان لازم ادامه یابد با ترکیب یکدیگر موجب بروز بادهای سخت، موجهای عظیم، باران های سیل آسا و همچنین سیلابهایی می گردند که ما را با وقوع این پدیده روبرو می سازد.

  سالانه بطور میانگین 10 طوفان حاره ای بر روی اقیانوس، دریای کارائیب و خلیج مکزیک بوقوع می پیوندد که بسیاری از آنها بر روی این اقیانوس توقف می کنند که از میان آن ها شش طوفان هر ساله به هاریکن تبدیل می شوند. بطور میانگین تقریباٌ هر سه سال 5 طوفان هاریکن در خط ساحلی ایالات متحده بوقوع می پیوندد، که موجب کشته شدن تقریبی 50 تا 100 نفر در سراسر این ایالت ها از ایالت تکزاس تا ایالت مین می گردد که 2 طوفان آن از هاریکن های اصلی ( با وزش بادهایی با سرعت بیش از 110 مایل در ساعت) بشمار می آیند.

  - هاریکن چیست ؟

  هاریکن نمونه ای از یک چرخند حاره ای است و اسم عامی برای یک سیستم کم فشار به حساب می آید که اصولا در مناطق حاره ای تشکیل می شود.

  این چرخند با رعد و برق همراه است و در نزدیکی سطح زمین در نیمکره شمالی بر خلاف جهت عقربه های ساعت می چرخد.

  طوفان های هاریکن بر اساس شدت باد و با استفاده از مقیاس هاریکن سافیر سیمپسون (Saffir-Simpson) طبقه بندی می شوند . در این طبقه بندی طوفان طبقه 1 از کمترین سرعت باد و طوفان هاریکن طبقه 5 از بیشترین سرعت باد برخوردار است .

  شرایط این طبقه بندی نسبی است زیرا طوفان هایی که در طبقه بندی پایین تر قرار دارند گاهی اوقات می توانند خسارت های گسترده تری را نسبت به طوفان های دیگر بوجود آورند، که این امر بستگی به محل وقوع و خطرات بسیاری است که همراه دارند. در حقیقت طوفان های حاره ای می توانند اساساٌ بعلت وقوع سیلاب زیانها و خسارتهای جانی قابل ملاحظه ای را بوجود آورند.

  - اسامی هاریکن ها

  هنگامی که سرعت بادهای ناشی از این طوفان به 59 کیلومتر در ساعت 17 متر بر ثانیه برسد. این چرخند نامی را به خود اختصاص می دهد .

  سالها پیش کمیته ای بین المللی 6 فهرست جداگانه از اسامی این طوفان ها را تحت عنوان تاریخچه نامگذاری هاریکن ها ارائه داد.

  هر یک از این فهر ست ها از اسامی مذکر و مؤنث تشکیل شده است. بخاطر سپردن آسان این اسامی هنگام وقوع دو یا چند چرخند حاره ای همزمان امکان ایجاد اشتباه را کاهش می دهد. هر یک از این فهرست ها هر 6 سال یکبار مجددا مورد استفاده قرار می گیرند. با وجود این، اسامی هاریکن هایی که منجر به خسارت های مالی یا جانی قابل توجهی می گردند از فهرست اسامی مورد نظر حذف می گردند.
   
 2. amirhoman

  amirhoman کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏25 آپریل 2005
  نوشته ها:
  1,095
  تشکر شده:
  6
  محل سکونت:
  Tehran
  مشكل پيش اومده تو نيو اورلئان جالبه
  سطح شهر از سطح رود خونه مي سي سي پي بيشتر از سه متر پائين تره برا همين الان 260 تا پمپ دارن اب تخليه ميكنن.http://news.bbc.co.uk/2/hi/americas/4221310.stm
   
avanak همکاری در فروش عسل طبیعی و گرده گل ایرانیتبلیغات در گوگل