برگزیده های پرشین تولز

در چنین مواردی چه باید کرد؟

tkavosh

Registered User
لایک‌ها
71
یک اقایی حدود برج 7 یک اپارتمان اجاره میکنه و بعد از 2ماه می خواد بلند بشه چون از لحاظ مسیر رفت و امد تا محل کارش مشکل داشته و همچنین یک جای ارزونتر رو می خواسته اجاره کنه . ایشون به مالک میگه که می خوام بلند بشم مالک هم میگه باشه مشکلی نیست ولی من پول رهنی که به من دادی رو ندارم (1.5 م ) هر موقه که یک مستاجر جدید امد پول اون رو به شما می دم . مستاجر هم قبول میکنه و بلند میشه . بعد از 2 ماه و اندی مالک با مستاجر تماس میگیره و میگه بیا بنگاه تا پول رو بدم و اجاره نامه رو باطل کنیم ولی من این دو ماه که خالی بوده پول اجاره یک ماه رو از شما میگیرم یعنی 120 تومن چون من ضرر کردم و همچنین اون 1.5 تو هم 2 ماه دستم بعد یک چک 1 ماهه میدم در ضمن میگه من مستاجر جدید که اوردم اجاره بیشتر ازش میگیرم نسبت به تو البته اینو میگه منظورش اینه که اجاره کم می گرفتم ازت
مستاجر میگه که شما موقه ای که می خواستم خالی کنم یه یک همچین حرفی نزدی وگر نه من بلند نمیشدم هم کلی بد بختی سر اسباب کشی کشیدم هم اجاره جایی که توش نبودم دارم میدم مالک میگه من فکر میکردم خودت میدونی این معموله همه جا تازه چون شما برج 7 که مستاجر بیشتر دنبال خونه میگرده اومدی ولی 2 ماه بعد که خالی کردی مستاجر بد گیر می اد من کلی ضرر کردم به خاطر خالی کردنت

ایا واقعا اینطوریه؟

dedboy

Registered User
لایک‌ها
102
فکر میکنم از نظر قانونی حق با موجر باشه .

tkavosh

Registered User
لایک‌ها
71
پس اگر به گفته شما حق با موجر باشه خوب شده که نگفته 2 ماه اجاره رو باید بده خدا پدرشو بیامزه

اگه از دید انسانی و اخلاقی به قضیه نگاه کنیم چی؟ ایا مالک نباید به مستاجر میگفته که تا زمانی که مستاجر بعدی نیاد شما باید اجاره رو بدید ؟
مستاجر اصلا تصور نمیکرده که مالک یک همچین کاری رو بکنه ولی چاره ای هم نداره چون 1.5 پولش بعد از 3 ماه که دست اون بوده هر چی بخواد کم میکنه و بقیشو بهش میده
در ضمن مالک به مستاجر گفته که پول کمسیون بنگاه هر دو طرف رو باید بدهد یعنی چیزی حدود 70 تومن سهم خودش و 70 تومن هم که سهم مالک میشه

فکر میکنم قانون در این موارد چیزدقیقی نگفته باشه فکر کنم باید دادگاه حکم بده

در ضمن مالک یک ادم روحانی هست ( سید هست) و این قضیه رو پیچیده تر میکنه چون اگر هم دادگاهی در کار باشه یک دادگاه عادی نیست وباید در دادگاه ویژه روحانیون مطرح بشه که احتمالا کاری از پیش نمیشه برد

dedboy

Registered User
لایک‌ها
102
بهتر بود قبل از بلند شدن مستاجر باهم حداقل یک توافق شفاهی میکردند .
با توجه به اینکه در مورد پرداخت اجاره سندی وجود دارد اما در مورد فسخ سندی وجود ندارد ( واگر موجر موافق نباشد مستاجر باید تا پایان مدت قرارداد اجاره دهد ) فکر میکنم دادگاه به نفع موجر رای دهد .
بهتر است با صحبت قضیه را تا حد ممکن حل کنید .
دادگاهها از پرونده ها پر هستند . باور کنید این را جدی میگویم شما اگر سر جمع یک میلیون هم ضرر کنید باز نهایت خوشبختی است در مقابل اتفاقاتی که در جامعه ما برای افراد می افتد . کافی است سری به دادگاهها بزنید .
موفق باشید .

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
علاوه بر همه اینها که صاحبخانه گفته (و درست هم هست) کمیسیون بنگاه هم به عهده مستاجر هست. مگر اینکه قولنامه به شکل دیگه ای تنظیم شده باشه.

tkavosh

Registered User
لایک‌ها
71
با توجه به اینکه در مورد پرداخت اجاره سندی وجود دارد اما در مورد فسخ سندی وجود ندارد ( واگر موجر موافق نباشد مستاجر باید تا پایان مدت قرارداد اجاره دهد ) فکر میکنم دادگاه به نفع موجر رای دهد .
بهتر است با صحبت قضیه را تا حد ممکن حل کنید .
دادگاهها از پرونده ها پر هستند . باور کنید این را جدی میگویم شما اگر سر جمع یک میلیون هم ضرر کنید باز نهایت خوشبختی است در مقابل اتفاقاتی که در جامعه ما برای افراد می افتد . کافی است سری به دادگاهها بزنید .
موفق باشید .

بله تا حدودی با شما موافقم که می گویید
در سایر گفته هایتان هم همینطور
ولی چون مالک بر این موضوع تاکید می کرد که این کار همه جا عرف است برای من تعجب اور بود

علاوه بر همه اینها که صاحبخانه گفته (و درست هم هست) کمیسیون بنگاه هم به عهده مستاجر هست. مگر اینکه قولنامه به شکل دیگه ای تنظیم شده باشه.

بله من هم تا حدودی موافقم ولی در مورد اجاره گرفتن از مستاجر بدون اینکه او را در جریان قرار دهد ( به این بهانه که این کار همه جا عرف است ) و آن هم بعد از 2 ماه (که در این مدت هیچگونه اخطاری هم نداده است که قصد دارد این روش را پیاده کند )
این کار را غیراخلاقی میدانم

sokOoooot

همکار بازنشسته
لایک‌ها
77
سلام

طبق عرف در ایران و طی تجربه ایی که خود من دارم در زمان دانشجویی

اگر در زمان قرارداد مستاجر بخواد بلند شه باید پول کرایه 1 ماه یا 2 ماه رو به صاحب خونه بده که معمولا همون 1 ماه رو میگیرند البته عرفش 2 ماه هست پول پیشم وقتی پرداخت میشه که اجاره نشین جدید ساکن خونه بشه به همین راحتی فکر کنم همه جای ایران هم همینطوری باشه

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
بله من هم تا حدودی موافقم ولی در مورد اجاره گرفتن از مستاجر بدون اینکه او را در جریان قرار دهد ( به این بهانه که این کار همه جا عرف است ) و آن هم بعد از 2 ماه (که در این مدت هیچگونه اخطاری هم نداده است که قصد دارد این روش را پیاده کند )
این کار را غیراخلاقی میدانم

چیزی که عرف هست یک دفعه وضع نشده ، بمرور زمان شکل گرفته و دلایلی باعث ایجاد اون عرف میشه و عرف هم نیازی به اخطار قبلی نداره.

اجاره کوتاه مدت برای مالک به صرفه نیست مگر قیمت هتل حساب کنه! این فصل سال هم از بدترین مواقع برای اجاره دادن هست. بین هر نقل و انتقال هم مدتی ملک خالی میمونه.

برخلاف تصور همگانی اجاره دادن ملک برای کسب درآمد از نظر اقتصادی ضرر محسوب میشه!

tkavosh

Registered User
لایک‌ها
71
چیزی که عرف هست یک دفعه وضع نشده ، بمرور زمان شکل گرفته و دلایلی باعث ایجاد اون عرف میشه و عرف هم نیازی به اخطار قبلی نداره.

عرف و بالاتر از ان قانون در یک کشور میتواند غیر انسانی وغیر اخلاقی باشد ولی به هر حال عرف هم در موارد استثنایی نیاز به اخطار دارد پس این حرف شما منطقی نیست

برخلاف تصور همگانی اجاره دادن ملک برای کسب درآمد از نظر اقتصادی ضرر محسوب میشه!

اگر منظور شما از اجاره دادن ملک در مورد ایران است می شود در این مورد کمی توضیح دهید ؟

poolaky

Registered User
لایک‌ها
40
دوست گرامي الان مسئله ديگه از اخلاقي و غير اخلاقي گذشته

الان مي گه فقط قانون

و فك كنم طبق قانون حرف صاحب ملك درست باشه

هيچ كاري نمي شه كرد مگر اينكه با صاحب ملك كنار بيايين

درباره پول پيش هم بايد بگم اون نمي تونه حتي 1 قرون از اون پول رو كم كنه

بايد كليد ملك رو به صاحبخونه داده نمي شد تا موقعي كه ايشون پول پيش رو مي دادن

با سپاس

بالا