آژانس هواپیمایی
tanki

دفاع از نام تاریخی جاودان و ابدی خلیج پارس

شروع موضوع توسط parsbin ‏15 ژانویه 2006 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. parsbin

  parsbin Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 جولای 2005
  نوشته ها:
  1,157
  تشکر شده:
  2
  محل سکونت:
  كرج- پلاك 10
  اسناد و تصاویر تاریخی و جالب درباره سرگذشت و دیرینه خلیج فارس رو در این تاپیک ببینید!

  خليج فارس، نام تاريخي آبهايي است كه از زمان باستان تا به حال به كار برده شده است. بنا بر مدارك متقن، يونانيان آن را «Sinus Persicus»، روميان «Mare persicum» و عربها نيز قرنها آن را «خليج فارس» يا «بحر فارس» مي‌ناميدند. در زير به چند سند مهم تاريخي اشاره مي‌شود:
  1ـ در سنگ‌نبشته داريوش هخامنشي در مصر متعلق به سال 518 تا 515 پيش از ميلاد، در عبارت «درايه تپه هچا پارسا آيي تي هني»؛ دريايي كه از پارس مي‌رود يا سر مي‌گيرد، نام درياي پارس آمده است.
  2ـ بطلميوس، عالم و جغرافيدان مشهور قرن دوم ميلادي، در كتاب جغرافياي عالم كه به زبان لاتين نگاشته شده، از نام (پرسيكوس سينوس) به عنوان خليج فارس ياد كرده است.
  3ـ در سال 425 پيش از ميلاد، هرودت، مورخ مشهور يوناني در كتاب تاريخ معروف خود، نام خليج فارس را «بحر احمر» يا «درياي سرخ» ناميده است.
  4ـ در سال 1892، لرد كرزن، وزير خارجه انگلستان، در كتاب «ايران و قضيه ايران»، بارها به نام خليج فارس اشاره كرده است.
  5ـ ويليام راجز، وزير امور خارجه وقت ايالات متحده آمريكا، در گزارش مورخ 1971 ميلادي خود در مورد سياست خارجي اين كشور از نام خليج فارس استفاده كرده است؛ از جمله فرهنگهاي آلماني،‌ انگليسي، آمريكايي، فرانسوي، تركي و... .
  6ـ در فرهنگهايي كه به زبانهاي مختلف تدوين و چاپ شده است؛ از جمله فرهنگهاي آلماني، انگليسي، آمريكايي، فرانسوي، تركي و... خليج فارس نيز به همين نام آورده شده است.
  4ـ نام خليج فارس در سازمان ملل متحد: دبيرخانه اين سازمان در سند مورخ 5 مارس سال 1971 ميلادي و يادداشت AD311/IGEN به دولت ايران، يادآور مي‌شود كه عرف جاري در دبيرخانه سازمان ملل متحد در اسناد و نقشه‌هاي جغرافيايي منطقه آبي بين ايران از سمت شمال و خاور و تعدادي از كشورهاي عربي از سوي جنوب و باختر به نام خليج فارس ناميده شود و اين، بنا بر عرف قديمي انتشار اطلس‌ها و فرهنگهاي جغرافيايي است.
  اين دبيرخانه همچنين بابت اشتباهاتي كه سازمان ملل در برخي اسناد در به كار بردن نام خليج فارس مرتكب شده، عذرخواهي كرده آن را اشتباه سهوي دانسته (سند 26 ژوئن 1991 ميلادي در سازمان ملل) و از كارگزاران سازمان خواسته است كه همواره اين موضع ايران را در نظر داشته باشند.
  با توجه به اسناد و مدارك متقن فوق اذعان مي‌دارد كه:

  درج نامهاي جعلي در كنار يا به جاي درياي خليج فارس، نشأت‌گرفته از سياستهاي خصمانه شبكه‌هاي فرهنگي غرب است كه سعي در شكاف و اختلاف‌افكني بين كشورهاي خاورميانه و حوزه خليج فارس را دارد، چون اين منطقه از نظر حوزه جغرافيايي و ژئوپلتيكي، يك منطقه واحد و همگراست.
   
 2. parsbin

  parsbin Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 جولای 2005
  نوشته ها:
  1,157
  تشکر شده:
  2
  محل سکونت:
  كرج- پلاك 10
 3. parsbin

  parsbin Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 جولای 2005
  نوشته ها:
  1,157
  تشکر شده:
  2
  محل سکونت:
  كرج- پلاك 10
  نقشه جنجالی موسسه natinal geografic
  [​IMG]

  اگر گفتید اونی که سمت چپ ایستاده کیه؟!
  [​IMG]

  یک نقشه تاریخی دیگه
  [​IMG]
   
 4. parsbin

  parsbin Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 جولای 2005
  نوشته ها:
  1,157
  تشکر شده:
  2
  محل سکونت:
  كرج- پلاك 10
  اگر هیچ کس هم به کار من اعتنایی نکنه من باز کار خودم رو ادامه میدم!
  امروز واژه persian gulf رو در گوگل جستجو کردم.نتایج یافت شده برای این واژه 14,700,000 بود.
  arabian gulf هم به تعداد 5,720,000
  درسته که خیلی باهم فاصله دارند ولی توجه داشته باشید که 10 سال پیش اصلا چنین نامی وجود نداشته.
  خدا میدونه که با این ثروتی که اعراب دارند 10 سال دیگه چه نتیجه ای حاصل بشه؟

  به این تصویر توجه کنید:

  [​IMG]
   
 5. parsbin

  parsbin Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 جولای 2005
  نوشته ها:
  1,157
  تشکر شده:
  2
  محل سکونت:
  كرج- پلاك 10
  یک مقاله جامع دیگر:

  زمين‌شناسان معتقدند كه در حدود پانصد هزار سال پيش، صورت اوليه خليج فارس در كنار دشتهاي جنوبي ايران تشكيل شد و به مرور زمان، بر اثر تغيير و تحول در ساختار دروني و بيروني زمين، شكل ثابت كنوني خود را يافت.
  قدمت خليج فارس با همين نام، چندان ديرينه است كه عده‌اي معتقدند: «خليج فارس، گهواره تمدن عالم يا مبدأ پيرائي نوع بشر است». ساكنان باستاني اين منطقه، نخستين انسانهايي بودند كه روش دريانوردي را آموخته و كشتي اختراع كرده و خاور و باختر را به يكديگر پيوند داده‌اند. اما دريانوردي ايرانيان در خليج فارس، قريب پانصد سال پيش از ميلاد مسيح و در دوران سلطنت داريوش اول آغاز شد. داريوش،‌ نخستين ناوگان دريايي جهان را به وجود آورد. كشتي‌هاي او طول رودخانه سند را تا سواحل اقيانوس هند و درياي عمان و خليج فارس پيمودند، و سپس شبه جزيره عربستان را دور زده و تا انتهاي درياي سرخ و بحر احمر كنوني رسيدند. او براي نخستين بار در محل كنوني كانال سوئز فرمان كندن ترعه‌اي را داد و كشتي‌هايش از طريق همين ترعه به درياي مديترانه راه يافتند. در كتيبه‌اي كه در محل اين كانال به دست آمده نوشته شده است: «من پارسي هستم. از پارس مصر را گشودم. من فرمان كندن اين ترعه را داده‌ام از رودي كه از مصر روان است به دريايي كه از پارس آيد پس اين جوي كنده شد چنان كه فرمان داده‌ام و ناوها آيند از مصر از اين آبراه به پارس چنان كه خواست من بود.»
  داريوش در اين كتيبه از خليج فارس به نام «دريايي كه از پارس مي آيد» نام برده است و اين نخستين مدرك تاريخي است كه درباره خليج فارس موجود است.
  اولين بار يوناني‌ها بودند كه اين خليج را «پرسيكوس سينوس» يا «سينوس پرسيكوس» كه همان خليج فارس است، ناميده اند. از آنجا كه اين نام براي اولين بار در منابع درست و معتبر تاريخي كه غير ايرانيان نوشته اند آمده است، هيچ گونه شائبه نژادي در وضع آن وجود ندارد. چنان كه يونانيان بودند كه نخستين بار، سرزمين ايران را نيز «پارسه» و «پرسپوليس» يعني شهر يا كشور پارسيان ناميدند. استرابن جغرافيدان قرن اول ميلادي نيز به كرات در كتاب خود از خليج فارس نام برده است. وي محل سكونت اعراب را بين درياي سرخ و خليج فارس عنوان مي كند. همچنين «فلاريوس آريانوس» مورخ ديگر يوناني در كتاب تاريخ سفرهاي جنگي اسكندر از اين خليج به نام «پرسيكون كيت» كه چيزي جز خليج فارس، نيست نام مي‌برد.
  البته جست‌وجو در سفرنامه‌ها يا كتاب‌هاي تاريخي بر حجم سندهاي خدشه‌ناپذيري كه خليج فارس را «خليج فارس» گفته‌اند، مي‌افزايد. اين منطقه آبي همواره براي ايرانيان كه صاحب حكومت مقتدر بوده اند و امپراطوري آنها در قرن‌هاي متوالي بسيار گسترده بود هم از نظر اقتصادي و هم از نظر نظامي اهميت خارق العاده‌اي داشت. آنها از اين طريق مي توانستند با كشتي‌هاي خود به درياي بزرگ دسترسي پيدا كنند و به هدفهاي اقتصادي و نظامي دست يابند.
  آثار عرب‌زبان نيز بهترين و غني ترين منابعي هستند كه براي شناسايي و توجيه كيفيت تسميه اين دريا مي‌تواند در اين بررسي مورد استفاده قرار گيرد. در اين منابع و آثار از درياي فارس و چگونگي آن بيش از آثار فرهنگي موجود در هر زبان ديگري گفت و گو شده است. تمام كساني كه نسبت به متون دوره اسلامي شناختي حداقل داشته باشند با نام مسعود ابن بطوطه، حمدالله مستوفي، ياقوت حموي، حمزه اصفهاني، ناصرخسرو قبادياني، ابوريحان بيروني، ابن بلخي وديگراني كه اكثر آنان كتاب‌هاي خود را به زبان عربي نيز نوشته اند، آشنا هستند. گذشته از متقدمان نامبرده مي توان از نويسندگان عرب متاخر نيز نام برد كه در آثار خود از نام «خليج فارس» بدون كم و كاست ياد كرده اند.
  سابقه جعل عنوان خليج
  درباره نام خليج فارس تا اوايل دهه 1960 ميلادي هيچ گونه بحث و جدلي در ميان نبوده و در تمام منابع اروپايي و آسيايي و آمريكايي و دايرة‌المعارف‌ها و نقشه‌هاي جغرافيايي اين كشورها نام خليج فارس در تمام زبان‌ها به همين نام ذكر شده است.
  اصطلاح «خليج عربي» براي نخستين بار از طرف يكي از نمايندگان سياسي انگليس در خليج فارس به نام «سر چارلز بلگريو» عنوان شده و در واقع او بوده است كه به قصد تفرقه بين ايران و كشورهاي عرب اين تخم لق را در دهان اعراب شكسته است. سر چارلز بلگريو كه بيش از 30 سال نماينده سياسي و كارگزار دولت انگليس در خليج فارس بوده است، بعد از مراجعت به انگلستان در سال 1966 كتابي درباره سواحل جنوبي خليج فارس منتشر كرد و در آن براي اولين بار نوشت كه «عرب‌ها ترجيح مي دهند خليج فارس را خليج عربي بنامند». اين نماينده قطعا قبل از انتشار كتاب و مراجعت به انگلستان در تماس با مقامات امارات جنوبي خليج فارس اين فكر را در آنها القا كرده است و تصادفي نيست كه بلافاصله پس از انتشار كتاب سرچارلز بلگريو كه نام قبلي سواحل جنوبي خليج فارس يعني «ساحل دزدان» را بر روي كتاب خود نهاده اصطلاح «الخليج العربي» در مطبوعات كشورهاي عربي رواج پيدا كند و در مكاتبات رسمي به زبان انگليسي نيز اصطلاح «آرابيان گولف» جايگزين اصطلاح معمول و رايج قديمي «پرشين گولف» مي شود.
  دولت ايران در همان زمان در برابر اين نام مجعول عكس العمل نشان داد و گمرك و پست ايران از قبول محموله‌هايي كه به جاي خليج فارس نام خليج عربي بر روي آن نوشته شده بود، خودداري كرد. ايران همچنين در مجامع و كنفرانس‌هاي بين المللي نيز در صورت به كار بردن اين اصطلاح ساختگي از سوي نمايندگان كشورهاي عرب عكس العمل نشان مي داد. در اين زمان بعضي از كشورهاي عربي حتي اعتبار هنگفتي از محل درآمدهاي كلان نفتي خود در اختيار بعضي از ماموران سياسي در خارج مي گذاردند تا با تطميع مطبوعات خارجي نام مجعول خليج عربي را به جاي خليج فارس رواج بدهند.
  در نيمه نخست بهمن ماه سال 1370 شمسي سر ويراستار سازمان ملل متحد با اشاره به اعتراض‌هاي پياپي نمايندگان ايران در آن سازمان به استفاده از نام ساختگي خليج عربي در اسناد اين سازمان از كاركنان سازمان ملل خواسته تا اعتراض دولت ايران را هميشه در نظر داشته باشند. كار به جايي رسيد كه در يازدهم شهريور ماه سال 1371 هنگامي كه حيدر ابوبكر العطاس نخست وزير جمهوري يمن در اجلاس سران جنبش عدم تعهد كه در جاكارتا پايتخت اندونزي برگزار مي شد، از نام ساختگي خليج عربي استفاده كرد، با اعتراض شديد نمايندگان ايراني رو به رو شد. او سرانجام از نمايندگان ايران عذرخواهي كرد. و اين عمل را غير عمد خواند. همچنين در سال 1337 شمسي در روز 13 مرداد دولت ايران به رژيم عراق «عبدالقاسم» مبني بر تغيير دادن نام خليج فارس به خليج عربي اعتراض كرد.
  هدف انگليس از نام گذاري ساختگي خليج فارس
  انگليس‌ها نخستين عاملان كاشته شدن اين تخم نفاق بودند زيرا از قديم در صدد بودند كه خليج فارس را تبديل به يك درياي انگليسي كنند. بعدها در دهه 1980 آمريكايي‌ها هم به پيروي از آنها از تبديل خليج فارس به خليج آمريكايي سخن گفتند. از نظر آمريكايي‌ها و اروپايي‌ها اين منطقه «شريان حياتي غرب» در منطقه «استراتژيك غربي» و «حوزه منافع ويژه» است، لذا اگر قادر باشند خليج فارس را به طور مستقيم يا غير مستقيم تحت تسلط خود در مي آورند.
  اما واقعيت مطلب اين است كه خليج فارس يك نام كهن تاريخي است كه از بدو تاريخ بر روي اين خليج گذاشته شده است و انگيزه تلاش حساب شده‌اي كه براي تغيير اين نام به عمل مي آيد جز ايجاد فتنه و اختلاف بين كشورهاي اين منطقه نيست. همچنان كه «ژان ژاك پريني» نويسنده كتاب خليج فارس اعتراف مي كند. «ملل و طوايف بسياري بر كرانه‌هاي خليج فارس استيلا يافته و فرمانروايي كرده اند ولي روزگارشان سپري شده و منقرض شده اند. تنها قوم پارس است كه با هوش و درايت خود همچنان پا برجا زيسته و ميراث حاكميت خود را تاكنون نگهداري كرده است».
   
 6. saeed_violinist

  saeed_violinist Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏1 آپریل 2004
  نوشته ها:
  1,275
  تشکر شده:
  3
  محل سکونت:
  Netherlands
  مرسی . کار قشنگیه ادامه بده !
   
 7. خرید بیت کوین
 8. korosh bozorg

  korosh bozorg Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏9 ژانویه 2005
  نوشته ها:
  294
  تشکر شده:
  6
  با درود
  بسیار آموزنده و. نغز
  سپاسگزار از شما
  اما به هر روی این مشکل کنونی تنها با یاری دولت میتواند حل شود. وگرنه همه چیز از دست میرود. همه چیز.
   
 9. DariushAgah

  DariushAgah کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏3 جولای 2005
  نوشته ها:
  2,850
  تشکر شده:
  5
  ثروت اعراب بکارشون نمیاد اگر ما مشکلات سیاسیمون رو با جهان حل کنیم
   
 10. parsbin

  parsbin Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 جولای 2005
  نوشته ها:
  1,157
  تشکر شده:
  2
  محل سکونت:
  كرج- پلاك 10
  بالاخره یک نفر پیدا شد کار من رو نگاه بکنه!
  میدونم که کسی حوصله خوندن مقالات رو با این هزینه اینترنت نداره
  راستی کسی حدس زد در تصاویر بالا فرد سمت چپ کیه؟
   
 11. P30Tools

  P30Tools Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏31 می 2005
  نوشته ها:
  1,603
  تشکر شده:
  177
  محل سکونت:
  Shahin Shahr
  رضا پهلوي!!:blush:
   
 12. DariushAgah

  DariushAgah کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏3 جولای 2005
  نوشته ها:
  2,850
  تشکر شده:
  5

  سمت چپی رضا پهلویه که البته چشمش به خارجیهاست همیشه که تاج و تختشو برگردونند مثل سال 1320 اصلال ازش خوشم نمیاد
   
 13. check_shark

  check_shark کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 اکتبر 2005
  نوشته ها:
  901
  تشکر شده:
  7
  محل سکونت:
  تهران
 14. parsbin

  parsbin Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 جولای 2005
  نوشته ها:
  1,157
  تشکر شده:
  2
  محل سکونت:
  كرج- پلاك 10
  در اوايل انقاب ميخواستند براي خودشيريني و چاپلوسي براي اعراب و کشورهاي اسلامي طرحي رو در مجلس تصويب کنند که بر اساس

  آن از اين پس نام خليج فارس رو برداشته و نام خليج اسلامی رو جايگزين آن کنند ولي با آغاز جنگ عراق اين طرح به فراموشي سپرده شد

  و يا بعبارتي بانيان آن جرات مطرح دوباره آن را نداشتند...!!

  یک تصویر دیگه:

  [​IMG]

  اگر کسی تونست حدس بزنه نقشه زیر مربوط به چه چیزیه؟؟!

  [​IMG]
   
 15. parsbin

  parsbin Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏21 جولای 2005
  نوشته ها:
  1,157
  تشکر شده:
  2
  محل سکونت:
  كرج- پلاك 10
  حوصلم سر رفته بود
  دیدم
  تنها تاپیکم که از دست مدیران در رفته و حذف نشده گفتم یک پستی ارسال کنم!
  بالاخره کسی نگفت این نقشه بالایی برای چیه
   
 16. radkish

  radkish کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏30 آپریل 2006
  نوشته ها:
  27
  تشکر شده:
  0
  محل سکونت:
  tehran
  پارس بين گرامي
  نوشته هايت بسيار آموزنده است اما در مورد نقشه اي كه پرسيدي چيست به گمانم نقشه يحمله ي آزادسازي كويت در جنگ خليج فارس باشه . زماني كه عرب ها فهميدن اين سردار قادسيه مثل بقيه ي سرداران عرب در دوران صدر اسلا م هست و جز جنون قدرت و آدم كشي در وجودش نيست كه حتي براي قدرت طلبي حاضر است به همنژادان مفت خورش حمله كند
   
 17. BRADER SHIAN

  BRADER SHIAN Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏19 ژانویه 2006
  نوشته ها:
  1,485
  تشکر شده:
  2
  محل سکونت:
  مینشن
  به نظر من هم نقشه حمله ائتلافه!:)
   
avanak همکاری در فروش عسل طبیعی و گرده گل ایرانی