آژانس هواپیمایی
tanki

راهنماي کامپيوتر

شروع موضوع توسط خوبی کن ‏7 دسامبر 2003 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  نحوه انتخاب یک DVD
  DVD از کلمات Digital Versatile Disc ، اقتباس شده است .با استفاده از درایوهای DVD می توان اطلاعاتی بالغ بر7 / 4 گیگابایت را بر روی یک دیسک ذخيره نمود.اطلاعات فوق ، تقریبا" هفت برابر داده ئی است که می توان بر روی یک CD-R (ديسک های با قابليت نوشتن يک مرتبه ) و یا CD-RW ( ديسک هائی با قابليت نوشتن چندين مرتبه ) ذخيره نمود. درایوهای DVD ، نظیر رايتر امکان استفاده از ديسک هائی با قابليت نوشتن يک مرتبه و ديسک هائی با قابليت نوشتن چندين مرتبه را فراهم می نمايند. از ديسک هائی با قابليت نوشتن يک مرتبه ، اغلب در رابطه با ايجاد ديسک های ويدئوئی DVD استفاده می گردد . ( قابل استفاده در DVD Player های استاندارد ). از ديسک هائی با قابليت نوشتن چندين مرتبه بمنظور ذخيره سازی حجم بالائی از داده و Backup اطلاعات موجود بر روی هاردديسک ، استفاده می شود.نرخ انتقال اطلاعات در درايوهای DVD بمراتب بيشتر از درايوهای CD-ROM است .يک DVD که دارای سرعتی بالغ بر 1X می باشد ، سريعتر از يک CD معمولی با سرعت 8X ( سرعت يک درايو DVD بين هشت تا نه برابر سرعت يک CD-ROM می باشد) می باشد. DVD از مدل فشرده سازی MPEG-2 در رابطه با ويدئو وصوت استفاده می نمايد . بدين ترتيب ،تصاوير با کيفيت و شفافيت بيشتری ايجاد و امکان استفاده از پتانسيل های صوتی Dollby Digital و DTS) Dollby Theater Systems) نيز فراهم می گردد. با استفاده از تکنولوژی MPEG-2 در هر فريم ، 480 خط افقی عرضه می گردد . ( در ديسک های ليزری 425 و در VHS بين 250 تا 270 ) .
  تکنولوژی DVD ، با کاهش طول موج از 780mm به 625 تا 650mm ، ظرفيت ذخيره سازی را افزايش می نمايد . يکی از قابليت های جالب درايوهای DVD ، توانائی آنان در حمايت از انواع متفاوتی از رسانه های ذخيره سازی نظير: CD-ROM,CD-R و CD-RW است . در صورتيکه قصد تهيه يک درايو DVD وجود داشته باشد ، می بايست با انواع رسانه ذخيره سازی حمايت شده توسط DVD ، آشنا شويم . ديسک های DVD به دو گروه عمده + و - تقسيم می گردند . درايوهای DVD می توانند از يک و يا هردو گروه فوق ، استفاده نمايد. پس از مشخص نمودن نوع درايو DVD ، می توان ازديسک های DVD سازگار با آن ، استفاده نمود.

  انواع DVD

  DVD - RAM . روش دستيابی در اين نوع ديسک ها بصورت تصادفی بوده و امکان خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی آنان وجود خواهد داشت . رسانه ذخيره سازی فوق ، دارای ويژگی های زير می باشد :
  - برخلاف رسانه ذخيره سازی Tape که داده ها بصورت ترتيبی خوانده می شوند ،در ديسک های DVD-RAM ، داده ها نظيرهارد ديسک بصورت تصادفی خوانده می شوند.اين نوع ديسک های DVD ، رسانه ای ايده آل بمنظور ذخيره سازی حجم بالائی از اطلاعات و Backup می باشند .
  - می توان بيش از يکصد هزار مرتبه اطلاعات را بر روی آنان نوشت ( بازنويسی مجدد )
  - عمر مفيد آنان يکصد سال برآورد می شود .
  - بمنظور خواندن و نوشته اطلاعات بر روی اين نوع DVD ، می بايست از درايوهای DVD-R/RAM استفاده گردد .

  DVD-R يا DVD+R . بر روی اين نوع DVD ، می توان صرفا" يک مرتبه اطلاعاتی را ذخيره نمود ( نوشتن يک مرتبه ) . از رسانه ذخيره سازی فوق ، بمنظور ذخيره داده های گرافيکی با ظرفيت بالا، ويدئوهای موزيک ، صوت و فيلم استفاده می گردد. امکان نوشتن اطلاعات بر روی اين نوع DVD صرفا" يک مرتبه وجود دارد .
  خصوصيات DVD-R : بمنظور نوشتن اطلاعات بر روی اين نوع DVD می بايست از درايوهائی با نوع R - وبرای خواندن اطلاعات از درايوهای R - و R + استفاده گردد .
  خصوصيات DVD+R : بر روی اين نوع DVD می توان يک ويدئو به مدت دو ساعت در حالت SP و يا چهار ساعت در حالت EP را ذخيره نمود. بمنظور نوشتن بر روی رسانه ذخيره سازی فوق ، می بايست از درايوهائی با نوع R + و برای خواندن اطلاعات از درايوهای R - و يا R + استفاده گردد .

  DVD-RW يا DVD+RW .بر روی اين نوع DVD ، امکان نوشتن اطلاعات بدفعات وجود دارد( نوشتن چندين مرتبه ) .از رسانه ذخيره سازی فوق ، بمنظور ذخيره داده های گرافيکی با ظرفيت بالا، ويدئوهای موزيک ، صوت و فيلم استفاده می گردد. بر روی اين نوع DVD می توان تا يکهزار مرتبه اطلاعاتی را ذخيره نمود .
  خصوصيات DVD-RW : بمنظور نوشتن اطلاعات بر روی اين نوع DVD می بايست از درايوهای R - و برای خواندن اطلاعات از درايوهائی R - و يا R+ استفاده گردد .
  خصوصيات DVD+RW : اين نوع DVD قادر به ذخيره سازی دو ساعت اطلاعات MPEG2 می باشند . بمنظور نوشتن اطلاعات بر روی اين نوع DVD می بايست از درايوهای R + و برای خواندن اطلاعات از درايوهائی R - و يا R+ استفاده گردد .

  DVD-ROM . از اين نوع DVD می توان صرفا" بمنظور خواندن استفاده گردد . فيلم ها ئی که خريداری و يا اجاره می شوند ، بر روی اين نوع رسانه ذخيره می گردند.

  لازم است به اين نکنه نيز اشاره گردد که روش دستيابی به اطلاعات ذخيره شده بر روی يک رسانه ذخيره سازی از نوع DVD-RAM بصورت تصادفی بوده و مکانيزم دستيابی به اطلاعات ذخيره شده بر روی رسانه های ذخيره سازی DVD-R ,+R ,-RW و يا ROM بصورت ترتيبی است .

  جایگاه DVD
  تعداد درایوهای DVD استفاده شده تا پايان سال 2003 بالغ بر 2 / 1 میلیون دستگاه برآورد می شود. پیش بینی می شود که در سال 2004 ، بیش از 3 / 14 میلیون دستگاه از درایوهای فوق بفروش برسد . درایوهای DVD تا رسيدن به وضعيت موجود رایترها ( عموميت يافتن ) ، راهی طولانی را در پیش دارند، ولی با توجه به قابلیت ذخیره سازی بالای ديسک های DVD (هفت برابر) و ذخيره حجم بمراتب بیشتری از اطلاعات ، استفاده از آنان روندی کاملا" صعودی را طی می نمايد قیمت درایوهای DVD در شش ماه گذشته کاهش زیادی را داشته و پیش بینی می گردد که این روند همچنان ادامه داشته باشد .
  شايد اين سوال مطرح شود که فرمت ذخيره سازی اطلاعات بر روی ديسک های DVD به چه صورت است و آيا در اين رابطه استانداردی وجود دارد؟ در پاسخ می توان گفت که در حال حاضر از دو فرمت DVD-RW و DVD+RW ( بهمراه نمونه های متفاوت آن : DVD-R و DVD+R ) استفاده می گردد . تکنولوژی های فوق با يکديگر سازگار نبوده و رقابتی نزديک را بمنظور استانداردشدن جهانی ، دنبال می نمايند. با استفاده از هر يک از فرمت های فوق ، امکان نوشتن داده و ايجاد ویدئوهای DVD وجود خواهد داشت ( امکان استفاده از آنان توسط تعداد زیادی ( نه تمام آنان ) از درایوهای DVD-ROM وDVD Players وجود خواهد داشت ) . لازم است به اين نکته نيز اشاره گردد که DVD-RAM فرمت ديگری در اين راستا بوده که بدنبال دو فرمت اشاره شده بوده ولی اکثر دستگاههای Player و درایوهای DVD از آن حمایت نمی نمايند. در زمان انتخاب یک درايو DVD ، نوع فرمت اطلاعات حمایت شده توسط آنان حائز اهميت بوده و می بايست در اينخصوص با دقت تصميم گيری شود. توليد کنندگان درايوهای DVD هر يک محصولاتی را توليد نموده اند که از فرمت های فوق حمايـت می نمايند . مثلا" شرکت سونی درايوهائی را عرضه نموده است که از دو فرمت اشاره شده ، حمايـت می نمايند، در حاليکه شرکت پاناسونیک و LG اقدام به تولید و عرضه درايوی نموده اند که از فرمت های DVD-R/-RW و DVD-RAM ، حمایت می نماید . در حا ل حاضر، بالاترین سرعت نوشتن اطلاعات بر روی ديسک هائی با قابليت نوشتن يک مرتبه ، 4X بوده و پیش بینی می شود که سرعت فوق تا پایان سال 2003 تغییر نگردد .

  ویژگی ها ی مهم
  از مهمترین ویژگی های مرتبط با DVD ، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  DVD با قابليت نوشتن يک مرتبه . درايو DVD انتخابی، می بايست قادر به ذخیره سازی اطلاعات بر اساس یکی از دو فرمت رقابتی موجود باشد : DVD-R ( حمايت شده توسط درايوهای DVD-RAM و DVD-R و تمامی درايوهای DVD-RW ) و DVD+R ( حمايـت شده توسط آخرين تکنولوژی مربوط به درايوهای DVD+RW ) . در حال حاضر بالاترین سرعت برای درایوهای DVD-R و DVD+R معادل 4X می باشد. در درایوهای DVD-R قبلی ، حداکثر سرعت 2X و در درایوهای DVD+R حداکثر سرعت 4 / 2 بوده است . رسانه ذخيره سازی با قابليت نوشتن يک مرتبه ، بهترين گزينه برای ايجاد ويدئوی های DVD بمنظور استفاده در يک player می باشند. کارشناسان فنی برآورد نموده اند که DVD های با قابلیت نوشتن یک مرتبه ، با 85 درصد player های مطرح ، سازگار می باشند. دیسکهائی که دارای سرعت 4X می باشند را نمی توان در درایوهای قدیمی DVD-R/-RW با سرعت 2X ،استفاده نمود. تعداد زیادی از درایوهای فوق ، تولیده شده توسط Pioneer ، در زمان استفاده از دیسک های 4X دچار مشکل می گردند. بدین منظور، می توان fireware مربوطه را از سایت Pioneer دریافت و با ارتقاء سیستم ، مشکل فوق را برطرف نمود .

  DVD با قابلیت نوشتن چندين مرتبه . فرمت این نوع دیسک ها DVD+RW ، DVD-RW و DVD-RAM می باشد . فرمت DVD-RAM دارای سازگاری بمراتب کمتری نسبت به دو فرمت ديگر بوده ولی برای گرفتن Backup مناسب می باشد. .DVD -RAM به دو صورت با محافظ ( بصورت کارتريج ) و بدون محافظ در دسترس می باشد. اکثر درايوهای DVD-RW دارای سرعت کمتری نسبت به DVD+RW می باشند. سرعت ذخیره ( نوشتن ) اطلاعات که بر روی رسانه های ذخيره سازی DVD-R بالغ بر 4X می باشد در ديسک های DVD-RW به 2X كاهش پیدا می كند.کارشناسان بر آورد نموده اند که بيش از شصت درصد از دیسك های DVD-RW و DVD+RW با DVD Player و داریوهای DVD ، سازگار می باشند.

  درایوهای داخلی در مقابل درايوهای خارجی : قیمت درایوهای داخلی كمتر از درایوهای خارجی می باشد.درایوهای خارجی از اينترفيس های( FireWire(IEEE1394 و یا USB 2.0 بمنظور ارتباط با کامپيوتر استفاده می نمايند .برخی توليد کنندگان از دو اينترفيس فوق در محصولات خود استفاده می نمايند.

  ذخیره اطلاعات بر روی دیسك های CD-RW : اکثر درايوهای DVD با قابليت نوشتن مجدد ، قادر به نوشتن اطلاعات بر روی دیسك های CD-R و CD-RW می باشند( قابلیت فوق ، در درایوهای DVD-RAM و DVD-R وجود ندارد).سرعت ذخیره سازی در درايوهای فوق پائين می باشد ، مثلا" درایوDVD-RW مدل DVR-A04 ،مربوط به شرکت Pioneer اطلاعات را بر روی دیسك های CD-R با سرعت 8X ذخیره می نماید.درايوهای مدل DRU-510A توليد شده توسط شرکت سونی ، قادر به ذخيره سازی اطلاعات با سرعت 24X می باشد .

  نرم افزار : بهمراه تمامی درايوهای عرضه شده ، نرم افزارهای لازم نظير: Sonic's MY DVD (ايجاد منوها و تبديل ويدئوهای آنالوگ به MPEG2 تا بتوان از آنان در يک DVD Player استاندارد، استفاده نمود) نيز ارائه می گردد. تمامی درايوها امکان ايجاد DVD های داده را با استفاده از نرم افزارهای ارائه شده نيز فراهم می نمايند. ( نظير برنامه RecordNow Max که امکان نوشتن داده بر روی يک ديسک با قابليت نوشتن را فراهم می نمايد ) . برخی از توليد کنندگان نظير HP و سونی نرم افزارهائی را بمنظور ويرايش و Backup گرفتن از اطلاعات بهمراه محصول خود ارائه نموده اند .

  تشریح مشخصات

  در زمان تهيه يک درايو DVD ، مشخص نمودن فرمت هائی که درايو مورد نظر قادربه حمايت از آنان است يکی از مسائل مهم بوده و اغلب اولين پرسشی است که از جانب تهيه کنندگان مطرح می گردد . درايوهای DVD همانند درايوهای CD-RW که از ديسک هائی با قابليت نوشتن يک مرتبه و ديسک هائی با قابليت نوشتن چندين مرتبه استفاده می نمايند ، از دو گزينه متداول در اين زمينه يعنی DVD-R و DVD+R استفاده می نمايند ( مدل های فوق، ديسک هائی با قابليت نوشتن يک مرتبه را شامل می شوند) . ديسک های DVD-RW و DVD+RW و DVD-RAM سه گزينه متداول در رابطه با ديسک هائی با قابليت نوشتن مجدد می باشند . درايوهای DVD با قابليت نوشتن مجدد ، نظير DVD-Rom دارای چندين سرعت متفاوت می باشند:
  - درايوهای DVD-RW : از 1X تا 2X
  - درايوهای DVD+RW ، دارای سرعت 2.4X و 4X می باشند.
  - درايوهای DVD-R : از 1X تا 4X
  - درايوهای DVD+R، دارای سرعت 2.4X و 4X می باشند .
  پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یک DVD در نظر گرفت :

  سرعت نوشتن اطلاعات بر روی DVD با قابليت نوشتن يک مرتبه
  حداقل : 1X or 2X DVD-R پیشهادی : 2.4X DVD+R or 4X DVD-R, 4X DVD+R
  ديسک های DVD با قابليت نوشتن يک مرتبه که دو نوع DVD-R و DVD+R را شامل می شود ، سازگارترين فرمت DVD در حال حاضر می باشد .ويژگی فوق ،زمانيکه قصد استفاده از آنان در DVD Player ها وجود داشته باشد ، حائر اهميت می باشد.در زمان انتخاب درايو DVD لازم است به اين نکته دقت شود که درايو انتخابی از نسل قديمی( نسل اول ) درايوهای DVD+RW نباشد. سرعت ، معیار دیگری در انتخاب یك درایو بوده و می بايست درایو انتخابی قادر به حمايت از سرعت 4X باشد.

  سرعت نوشتن اطلاعات بر روی DVD با قابليت نوشتن چندين مرتبه
  حداقل : 1X DVD-RAM, 2X DVD-RW, 2.4X DVD+RW
  پیشنهادی : 2X DVD-RAM, 2X DVD RW, 2.4X DVD+RW, 4X DVD+RW
  در ديسک های DVD-RAM ، امکان ذخيره اطلاعاتی بالغ بر 4 / 9 گيگابايت وجود خواهد داشت ( دو طرف ديسک - کارتريج های ديسک ) .مشكل ديسک های فوق ،عدم سازگاری اكثريت آنان با درایوهای DVD-ROM می باشد. ديسک های DVD-RW و DVD+RW با اكثر درايوهای DVD-ROM ها و DVD PLAYER ها سازگار می باشند .سرعت ذخیره سازی در DVD-RW بمراتب كمتر از DVD+RW می باشد .

  اينترفيس
  حداقل : IDE پیشنهادی :( FireWire(IEEE1394 يا USB 2.0
  درایوهای داخلی نسبت به درايوهای مشابه خارجی دارای قيمت مناسبتری می باشند. در صورتيکه قصد تهيه يک درايو خارجی وجود داشته باشد ، از سازگاری اينترفيس های آن با سيستم موجود، می بايست مطمئن گرديد . در اين رابطه می توان درايوی را انتخاب نمود که دارای اينترفيش های USB 2.0 و FireWire باشد .

  نکاتی دررابطه با تهیه DVD

  بررسی سرعت : سرعت درايوهای DVD-R می تواند با توجه به رسانه ذخيره سازی استفاده شده متغير باشد .اكثر درایوهای DVD-R دارای سرعت ذخیره سازی معادل 4X می باشند.در مدل های قدیمی و یا درايوهای قابل حمل ، صرفا" سرعت 1X و یا 2X حمايت می گردد. در حال حاضر درايوهای DVD-RW و DVD-RAM دارای سرعتی معادل 2X می باشند .

  سازگار بودن : در بين فرمت های استفاده شده بمنظور نوشتن اطلاعات ( يک مرتبه ) ، DVD-R و DVD+R دارای سازگاری مطلوبی با DVD Player و درايوهای DVD-ROM موجود ، می باشند . با توجه به جديد بودن ديسک های DVD+R ( قدمت DVD-R بمراتب بیشتر می باشد ) ، ممكن است برخی از درايوهای DVD-ROM و يا DVD Player قدیمی، قادر به خواندن آنان نباشند. با توجه به ماهيت تغيير پذيری ديسک های DVD با قابليت نوشتن مجدد ، سازگاری آنان کمتر بوده و استفاده از آنان در برخی از درايوهای DVD-ROM و يا DVD Players ميسر نمی باشد.

  لحاظ نمودن مدت زمان فرمت :تمامی دیسك های نوری با قابليت نوشتن مجدد،می بایست قبل از استفاده ، فرمت گردند.ولی درایو های DVD+RW بدليل ارائه امکانات لازم و پيش بينی شده در Firmware ، بصورت on the fly فرمت شده و در اين رابطه زمان بسيار اندکی صرف خواهد شد . بديهی است بموازات کاهش زمان فوق ، مدت زمان فرآيند نوشتن نيز کاهش خواهد يافت .در مقابل ، يک درايو DVD-RW نيازمند استفاده از نرم افزار خاصی بمنظور فرمت نمودن ديسک می باشد (قبل از اقدام به نوشتن بر روی ديسک ) . فرآيند فرمت نمودن با توجه به نرم افزار و شماره نسخه مربوطه ، می تواند تا يکساعت بطول انجامد. نرم افزارهای جديد،رسانه ذخيره سازی DVD-RW را بصورت on the fly ، فرمت می نمايند .

  استفاده از درايوهای داخلی بهمراه يک اينترفيس IDE در کامپيوترهای شخصی : با توجه به اينکه درايوهای DVD با قابليت نوشتن مجدد، امکان خواندن DVD-ROM و CD را دارا می باشند ، می توان CD-ROM و يا DVD-ROM خود را بدون از دست دادن قابليت خاصی ، جايگزين نمود.

  استفاده از اينترفيس های ديگر در صورت عدم وجود اتصالات IDE کافی :برای درایوهای خارجی می توان ، از پورت های FireWire و یا USB2.0 استفاده نمود. پورت های فوق ، سرعت مناسبی را در اينخصوص ارائه می نمايند . نوع پورت حمايت شده توسط يک درايو تاثير مستقيمی بر قيمت آن داشته و می توان در صورت ضرورت و نياز ، درايوی را تهيه نمود که از دو پورت اشاره شده حمايت می نمايد . در برخی از سيستم ها ممکن است بدليل عدم وجود شرايط لازم بمنظور استفاده از پورت های فوق ، نيازمند تهيه يک کارت FireWire و يا USB 2.0 باشيم .

  اطيمنان از ارائه نرم افزارهای ضروری :تمامی تولید كنددگان بهمراه محصول توليدی خود ، نرم افزارهائی را نيز ارائه می نمايند. از نرم افزارها ی فوق می توان بمظنور ايجاد و ويرايش ويدئوهای DVD ، استفاده نمود. برخی از تولید كنندگان علاوه بر نرم افزارهای فوق، اقدام به ارائه نرم افزارها ی لازم بمنظور Backup و انجام عمليات حرفه ای در ارتباط با فایل های ویدئوئی نیز می نمایند.
   
 2. آموزش لینک سازی 2018
 3. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  نحوه انتخاب یک دوربین دیجیتال
  اکثر پيشرفت ها و تحولات چشمگير در عرصه دستگاههای الکترونيکی در بيست سال گذشته ، مديون پيشرفت های مهم و عظيم تری در صحنه های ديگر تکنولوژی است. بررسی عملکرد دستگاههای الکترونيکی نظير : CD ، DVD ، MP3s و DVR ، توجه ما را به اين واقعيت مهم معطوف می نمايد که تمامی آنان از يک پردازش پايه مشابه استفاده می نمايند : تبديل اطلاعات آنالوگ به ديجيتال ( صفر و يک ) . رويکرد فوق، تغييرات گسترده ای را در رابطه با نحوه برخورد با اطلاعات صوتی و تصويری ، بدنبال داشته است . دوربين ديجيـتال ، يکی از نمونه های قابل توجه در اين زمينه بوده که نسبت به مدل های قبل از خود ، بصورت اساسی تغيير نموده است( تفاوت عمده نسبت به با دوربين های سنتی ) . تمامی فرآيندها در دوربين های سنتی، مبتنی بر فعاليت های شيميائی و مکانيکی می باشد. تمامی دوربين های ديجيتال دارای يک کامپيوتر از قبل تعبيه شده بوده وتصاوير را بصورت الکترونيکی ذخيره می نمايند.
  فرض کنيد ، قصد تهيه يک عکس و ارسال آن از طريق نامه الکترونيکی برای دوست خود را داشته باشيم . در اين رابطه می بايست تصوير اخذ شده ، بصورتی نمايش و مشخص گردد که کامپيوتر قادر به شناسائی آن باشد ( بيت ها و بايت ها ) . در حقيقت يک تصوير ديجيتال، رشته ای طولانی از صفر و يک بوده که تمامی نقاط رنگ شده که پيکسل ناميده می شوند را مشخص می نمايد. ترکيب و اجتماع تمامی نقاط فوق با يکديگر ، تصوير ديجيتالی مورد نظر را ايجاد می نمايد. در صورتيکه قصد تهيه يک عکس را داشته باشيم ، می توان از دو گزينه زير استفاده نمود :

  استفاده از دوربين های فيلم سنتی . در اين روش با استفاده از يک دوربين عکسبرداری ، عکس مورد نظر گرفته شده و پس از پردازش فيلم بصورت شيميائی، امکان چاپ آن با استفاده از کاغذ ها ی مخصوص ، فراهم می شود. در ادامه ، عکس آماده شده توسط اسکنر ، اسکن و بصورت ديجيتال تبديل می گردد .

  استفاده از يک دوربين ديجيتال : در اين روش ، با استفاده از يک دوربين ديجيتال و تابش نور به شی مورد نظر و دريافت فيدبک های مربوطه و تبديل آنان به مجموعه ای از پيکسل ها ، تصوير مورد نظر مستقيما" بصورت ديجيتال تبديل می گردد .

  يک دوربين ديجيتال ، همانند يک دوربين سنتی دارای امکانات متعددی نظير : مجموعه ای از لنزها می باشد . اين نوع دوربين ها در مقابل تمرکز نور بر روی بخشی از فيلم ، نور را بر روی يک دستگاه نيمه هادی تابانده که ضبط الکتريکی نور راانجام خواهد داد . در ادامه، يک کامپيوتر اطلاعات الکترونيکی را به داده ديجيتال تبديل می نمايد . مهمترين تفاوت بين يک دوربين ديجيتال و يک دوربين مبتنی برفيلم ، عدم استفاده از فيلم در دوربين های ديجيتال می باشد. در مقابل ، دوربين های ديجيتال دارای يک سنسور بوده که نور را به سيگنال های الکتريکی تبديل می نمايد . سنسورهای استفاده شده در اکثر دوربين های ديجيتال ، از نوع CCD)Charge Coupled Device) می باشد . در تعدادی ديگر از دوربين های ديجيتال از تکنولوژی نيمه هادی CMOS)complementary metal oxide semiconductor) استفاده می شود. با اينکه سنسورهای CMOS ، تصاوير ديجيتال با کيفيت مطلوبتر را ارائه می نمايند و در آينده متداولتر خواهند شد ، ولی نمی توان ادعا نمود که تکنولوژی فوق جايگزين سنسورهای CCD در دوربين های ديجيتال خواهد شد . CCD ، مجموعه ای بسيار کوچک از ديودهای حساس به نور بوده که مسئوليت تبديل تصوير ( نور ) به الکترون ( سيگنال های الکتريکی ) را برعهده دارند . ديودهای فوق ، photosites ناميده می شوند . هر photosite ، حساس به نور می باشد.

  جایگاه دوربین دیجیتال
  همانگونه که اشاره گرديد، تصاوير اخذ شده با استفاده از دوربين های ديجيتال ، به رشته ای طولانی از پيکسل تبديل می گردند. با توجه به نقش حياتی پيکسل ها در دوربين های ديجيتال ، توليد کنندگان و تهيه کنندگان توجه بسيار خاصی نسبت به پارامتر فوق دارند .مگا پيکسل ، واحد اندازه گيری بزرگتری نسبت به پيکسل است .مگا ، به معنی يک ميليون و پيکسل نقاط بسيار کوچکی می باشند که يک عکس را ايجاد می نمايند. تمامی تصاوير از نقاط بسيارريزی به نام پيکسل تشکيل می گردند . يک تصوير حاوی ميليون ها نقطه و يا پيکسل بوده که تشخيص آنان بدون چشم مسلح عملا" غير ممکن می باشد. بديهی است ، هر اندازه که دوربين ديجيتال دارای پيکسل های بيشتری باشد ، قادر به آگاهی جزيئات بيشتری از تصوير خواهد بود. بموازات افزايش اطلاعات مربوط به جزئيات يک تصوير ، می توان براحتی ابعاد و اندازه تصوير را بزرگتر و عمليات مربوطه را در ارتباط با آنان انجام داد . برخی از دقت ها ی ( وضوح ) متداول که در دوربين های ديجيتال استفاده می گردد ، بشرح زير می باشد :

  256 در 256 پيکسل : دقت فوق در اکثر دوربين های ديحيتال ارزان قيمت ارائه می گردد . دقت فوق پائين بوده و معمولا" کيفيت تصاوير اخذ شده توسط اين نوع از دوربين ها نيز مطلوب نخواهد بود . مجموع تمامی پيکسل ها 65،000 می باشد .

  640 در 480 پيکسل : دقت فوق نيز پائين بوده و در اکثر دوربين های ديجيتال از آن استفاده می گردد . در صورتيکه قصد گرفتن تصوير و ارسال آن برای دوستان و يا استفاده از آنان در صفحات وب ، وجود داشته باشد ، دقت فوق می تواند در اين رابطه پاسخگو باشد . مجموع تمامی پيکسل ها 307،000 می باشد .

  1216 در 912 پيکسل : در صورتيکه قصد چاپ تصاوير اخذ شده توسط دوربين های ديجيتال وجود داشته باشد، دقت فوق مطلوب خواهد بود مجموع پيکسل ها ، 1،109،000 می باشد( مگاپيکسل ).

  1600 در 1200 پيکسل . دقت فوق بالابوده و می توان تصاوير اخذ شده را با ابعاد بزرگتر چاپ نمود( يک تصوير 8 در 10 اينچ ). مجموع تمامی پيکسل ها تقريبا" دو ميليون می باشد . امروزه دوربين هائی با 2 / 10 ميليون پيکسل نيز عرضه شده است .

  ضرورت استفاده از دقت بالا در دوربين های ديجيتال ، به نوع عملياتی که می بايست بر روی تصوير انجام شود،بستگی دارد. در صورتيکه ، هدف استفاده از تصاوير در صفحات وب و يا ارسال آنان از طريق نامه الکترونيکی برای دوستان باشد،می توان از دوربينی که دارای دقت 640 در 480 پيکسل است ،استفاده نمود.تعداد تصاويری را که دوربين می تواند در خود نگهداری نمايد ، متناسب با افزايش وضوح تصوير ، کاهش می يابد. در صورتيکه تصميم به چاپ تصاوير اخذ شده وجود داشته باشد ، می بايست از دوربين هائی که دارای تعداد پيکسل بيشتری می باشند، استفاده گردد. در حال حاضر، دوربین های چهار و پنج مگا پیكسلی متداول شده اند .
  ویژگی ها ی مهم
  از مهمترین ویژگی های مرتبط با دوربین دیجیتال، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  دقت: تمامی دوربین های ديجيتال موجود، قادر به ايجاد تصاوير با کيفيت مناسب بمنظور ارسال بهمراه نامه های الكترونیكی و یا در اندازه های كوچك می باشند.همانطور که اشاره گردید، هر اندازه تعداد پیكسل های يک تصویربیشتر باشد، تصویر مذكور واضح تر بوده و می توان آنرا در اندازه بزرگتری چاپ كرد. دوربین هایی كه دارای وضوح دو مگاپیكسل می باشند ، قادر به ايجاد تصاویری به ابعاد 7*5 ، دروبین هایی با دقت سه مگاپيکسل قادر به توليد تصاويری در ابعاد 8 در 10 و دوربين های با دقت چهار مگاپیكسل ، می توانند تصاويری با ابعاد 11 در 17 را ايجاد نمايند.

  اندازه،‌وزن و طرح: برای برخی از كاربران اندازه و وزن دوربین ببشتر از میزان دقت آن اهمیت دارد( حمل آسان دوربين ) .استفاده از دوربین های كوچك آسان می باشد ولی بدليل كوچك بودن صفحه و دكمه های كنترل كننده آن ، ممکن است به مرور زمان تبعات و مشکلات خاص خود را بدنبال داشته باشد .

  عدسی زوم : دوربین های ارزان قیمت، اغلب فاقد لنزهای نوری می باشند. اگر مجبور به انتخاب بین دوربین های دارای لنزهای نوری و يا دوربین های با دقت بالا می باشيم ، پیشنهاد می گردد ، دوربینی انتخاب گردد كه دارای لنز نوری باشد. در چنين مواردی ضرورتی ندارد که سوژه مورد نظر جهت عکاسی، بزرگ انتخاب گردد و پس از گرفتن تصاوير با بکارگيری نرم افزار ، برداشت ها و پردازش های مورد نظر بر روی آن را انجام داد. لازم است به تبليغاتی که در رابطه با لنزهای دوربين های ديجيتال و ميزان عملکرد آنان می شود ، دقت لازم نيز صورت پذيرد. تعداد زيادی از توليد کنندگان ، زوم ليزری ( حرکت لنز بمنظور بزرگنمائی تصوير ) را با زوم ديجيتال ( تعداد اندکی پيکسل را می تواند capture نمايد ) ، ترکيب و اعلام می نمايند .

  تمركز دستی: برای گرفتن تصاویر از فاصله بسیار نزدیك و یا در موارديکه امكان تتنظیم اتوماتیك وجود ندارد ،استفاده از پتانسيل های ارائه شده بمنظور تنظیم دستی دوربین ،کمک مناسبی بمنظور اخذ تصاوير واضح را ارائه می نمايد. در برخی دوربین ها امکان استفاده از تنظیم دستی وجود نداشته و در چنين مواردی می توان از دوربين مورد نظر صرفا" در فواصل محدودی استفاده بعمل آورد .

  ذخیره سازی: دوربین های دیجیتال دو مگاپیكسلی كه اكثرا" دارای هشت مگابایت حافظه ( کارت حافظه اوليه ) می باشند ، قادر به نگهداری هشت تا ده تصوير با بالاترين دقت خواهند بود. ظرفیت كارت حافظه همراه یك دوربین دیجیتال زیاد حائز اهميت نمی باشد و می توان در ادامه و متناسب با نياز، ازكارت هائی با ظرفیت بيشتر استفاده نمود.شركت سونی همچنان دوربين هائی را توليدمی نمايد که می توانند تصاوير را بر روی فلاپی ديسک و يا ديسک نوری ذخيره نمايند . فراموش نکنيم که سرعت فلاپی ديسک ها کند بوده و بيش از يک و يا دو تصوير با دقت بالا را نمی توان بر روی آنان ذخيره نمود. با استفاده از ديسک های نوری می توان تصاوير بمراتب بيشتری راذخيره نمودولی دوربين هائی که از ديسک نوری استفاده می نمايند کند و حجيم می باشند.

  باطری ها: در دوربين های ديجيتال از یك و یا چند نوع باطری استفاده می گردد. باطری نوع AA، هم بصورت قلیایی غیر قابل شارژ و هم بصورت قابل شارژ موجود می باشد . باطری های ظرفیت بالا CRV3 و یا باطری های قابل شارژ ، نمونه هائی ديگر از باطری های قابل استفاده در دوربين های ديجيتال می باشند.

  فیلم و صدا: بسیاری از دوربین های ديجيتال قادر به گرفتن ( اخذ) تصاوير ویدئوئی مناسب می باشند ( به همان خوبی که عکس می گيرند ). حافظه این نوع از دوربین ها ، قادر به ذخيره سازی فيلم زيادی نخواهند بود . ويژگی فوق ، در موارديکه امكان دسترسی به دوربین های فیلمبرداری جهت ضبط تصاویر مربوط به یك صحنه وجود ندارد، بسیار مفید می باشد .

  تنظیمات نوردهی: تمامی دوربين های ديجيتال ، امکان استفاده اتوماتيک را فراهم می نمايند ، در چنين مواردی کافی است از يک دکمه از قبل تعبيه شده که تمامی پارامترهای لازم بمنظور اخذ تصاوير را بصورت پيش فرض در نظر می گيرد ، استفاده گردد. استفاده از دوربین هایی كه دارای دیافراگمی جهت تنظیم میزان ورود نورمی باشند ، بمراتب مطلوبتر خواهد بود. با استفاده از دوربین های فوق و تنظیم فاصله لنز و یا مدت زمان باز بودن دیافراگم ، بقیه تنظیمات بصورت اتوماتیك در نظر گرفته خواهد شد.

  منوها: در زمان انتخاب يک دوربين ديجيتال ، لازم است به امکانات ارائه شده بمنظور تنظيم دقت ، حالت و ساير موارد ديگر نيز دقت گردد . وجود امکانات مناسب در خصوص مشاهده سريع تصاوير گرفته شده نيز از مزايای يک دوربين ديجيتال محسوب می گردد. وجود دكمه های زیاد بر روی دوربین علاوه بر اتلاف زمان ، تنظیم و دسترسی به تصاویر گرفته شده را مشكل می سازد.هر اندازه تعداد دکمه های يک دوربین بیشتر باشد ،منوهای مرتبط با آن نيز افزايش خواهد يافت .

  White Balance : تقريبا " تمامی دوربین های دیجیتال،امكان انتخاب يک تنظيم White Balance از قبل تعيين شده را فراهم می نمايند.ويژگی فوق ، به دوربين ديجيتال اعلام خواهد کرد که کدام عنصر در تصوير می بايست سفيد بوده و يا برداشتی معادل آن داشته باشد .(قابلیت تشخيص بخش هائی از يک عکس که می بايست سفید ،‌سیاه و یا بین این دو رنگ بنظر آیند). در صورتيکه کيفيت رنگ تصاوير، پارامتری مهم بمنظور استفاده از دوربين ديجيتال می باشد، پيشنهاد می گردد، دوربينی با قابليت فوق انتخاب گردد .

  LCD : برخی از دوربين های ديجيتال دارای نمايشگر LCD می باشند .با استفاده از نمايشگرهای فوق ، می توان تصاوير اخذ شده را بلافاصله مورد بازبينی مجدد قرار داد. كیفیت LCD های موجود بسيار متنوع و متفاوت می باشد . تصوير نمايش داده شده توسط آنان در برخی مدل ها در مقابل نورخورشيد از بين رفته و يا تصاوير بصورت نقطه به نقطه نمايش داده خواهند شد .در برخی موارد ممکن است تصاوير نمايش داده شده با خم نمودن دوربين ، تغيير نمايند. در صورتيکه قصد تهيه يک دوربين با نمايشگر LCD وجود داشته باشد ، پيشنهاد می گردد قبل از خريد ، کيفيت LCD آن در عمل امتحان گردد .

  تشریح مشخصات
  مگاپیكسل ارائه شده توسط یك دوربین ديجيتال ، روشی بمنظور نشان دادن دقت یك دوربین می باشد. هر اندازه تعداد مگاپیكسل بيشتر باشد، دقت دوربین نیز بيشتر بوده و امکان گرفتن تصاویر بزرگترو با كیفیت چاپ مطلوب،فراهم می گردد. یك دوربین دو مگا پیكسلی، می تواند تصاویری با دقت 1600 در 1200 پیكسل را ایجاد نماید.دقت فوق ، امکان گرفتن تصاویر را در اندازه های 7*5 با بالاترین كیفیت ارائه می نمايد. در دوربین های سه مگا پیكسلی ، می توان تصاویری با كیفیت 2048 در 1536 پیكسل را ایجاد نمود (تصاویر 8*10 با كیفیت مطلوب ) . هر اندازه تصاویر دارای كیفیت بهتری باشند، حافظه بمراتب بیشتری در دوربین اشغال شده و متناسب با آن تعداد عكس هایی كه دوربین می تواند در حافظه خود نگهداری نماید، كاهش پیدا می نمايد. در اين راستا ، می توان از كارت های حافظه بمنظورافزایش میزان حافظه دوربین ، استفاده نمود.در صورتيکه قصد استفاده از تصاوير گرفته شده توسط دوربين های ديجيتال در نامه های الكترونیكی و يا صفحات وب وجود داشته باشد ، به دوربین های پیشرفته ای كه دقت آنان بیش از دو مگا پیكسل است ، نياز نخواهد بود ولی در صورتيکه قصد تهيه تصاوير با اندازه های متفاوت وجود داشته باشد ، پيشنهاد می گردد دوربين هائی با حداقل سه مگاپيکسل انتخاب گردد .
  پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یک دوربین دیجیتال در نظر گرفت :

  طول عمر باطری : حداقل :كمتر از 200 عكس ، پیشنهادی : بین 200 تا 400 عكس ، حداکثر : بیش از 400 عكس
  باطری دوربین های دیجیتال بسرعت مصرف و استفاده می گردد. ( خصوصا" باطری های قليائی ) . طول عمر باطری دوربین های دیجیتال ارتباط مستقيمی با قيمت آنان ندارد . مثلا" ممکن است دوربین هایی با قیمت ارزان ، دارای باطرهائی با عمر مفيد بمراتب بيشتری نسبت به دوربين های گرانقيمت باشند.

  مگاپیكسل(دقت) : حداقل : 2 مگا پیكسل یا كمتر ، پیشنهادی : 3 مگاپیكسل، حداکثر : 4 مگاپیكسل یا بیشتر
  مگاپیكسل ، واحدی بمنظور اندازه گیری میزان دقت ثبت تصاویر توسط دوربین های دیجیتال است .هر اندازه تعداد مگاپیكسل یك دوربین بيشتر باشد ، تصاویر ایجاد شده توسط آن را می توان در ابعاد و اندازه های بزرگتر و با کيفيت مطلوبتر ، چاپ نمود.

  کنترل ميزان نوردهی : حداقل : -- ، پیشنهادی :ارائه برخی امکانات برای دورنما ، حداکثر:تنظيم دهانه دیافراگم و نور بمهراه کنترل دستی همه جانبه
  با استفاده از کنترل های ارائه شده، می توان عملياتی همچون تنظیم لنز و سرعت عبور نور را انجام داد( حائز اهميـت برای عكاسان حرفه ای ).

  محدوده کانونی : حداقل : ثابت یا زوم دیجیتالی ، پیشنهادی : 2X تا 3X زوم نوری ، حداکثر : 4Xزوم نوری یا بهتر
  دوربین هایی كه محدوده کانونی آنان بيشتر باشد ، قادر به گرفتن تصاوير از فواصل دورتر با کيفيت مناسب می باشند.دوربین های با قابلیت زوم نوری ، قادر به ايجاد تصاوير بهتر نسبت به دوربین هائی با قابلیت زوم دیجیتالی ، می باشند .

  قابليت تمرکز دستی : حداقل : خير ، پیشنهادی : تمرکز مرحله ای ، حداکثر : بلی
  با استفاده از قابليت فوق ، می توان عمليات تمرکز دوربين را بصورت دستی انجام داد ( تمرکز دستی در برخی حالات بمراتب دارای کارآئی و صحت بيشتری نسبت به تنظيم اتوماتيک است ) .دوربین هایی كه دارای قابليت تمرکز مرحله ای می باشند،قادر به تمرکز بر روی اشياء مورد نظر صرفا" درفواصل از قبل مشخص شده ای خواهند بود.

  ظرفيت ذخیره سازی : حداقل : 8 مگابایت یا كمتر، پیشنهادی : 8 تا 16 مگابایت ، حداکثر : 16مگابایت یا بیشتر
  ويژگی فوق ، حجم اطلاعاتی (برحسب مگابايت) را که يک دوربين می تواند در حافطه همراه خود و يا کارت حافظه قابل تعويض و يا هردو ، ذخيره نمايد، مشخص می نمايد .تعداد تصاویری را که می توان در حافظه يک دوربين ديجيتال ذخيره نمود به دقت تصاوير گرفته شده ، بستگی خواهد داشت .

  نکاتی دررابطه با تهیه دوربین دیجیتال

  انتخاب يک دوربين با مگاپيکسل موردنظر با توجه به نوع نياز :دوربین هایی که دارای دقت دو مگاپیكسل می باشند ، برای گرفتن عكس مناسب هستند.در صورتيکه قصد تهيه تصاویری به ابعاد 8 در 10 و چاپ آنان وجود داشته باشد ، به دوربینی با حداقل دقت سه مگاپیكسل، نياز خواهد بود. دوربین هایی كه دارای دقت چهار و يا پنج مگاپیكسل می باشند، بمنظور چاپ تصاویر در ابعاد بزرگ مناسب خواهند بود.

  استفاده از دوربين هائی با قابليت شارژ مجدد باطری و يک شارژر : قیمت باطری متناسب با طول عمر آنان ، افزايش می يابد. برخی از دوربین ها قادر به استفاده از باطری های AA ( قابل شارژ و يا غيرقابل شارژ) می باشند. قابليت شارژ مجدد باطری ، علاوه بر مقرون بصرفه بودن ، عدم اتلاف زمان را نيز بدنبال خواهد داشت .

  استفاده از دوربينی با حداقل توان زوم نوری 2X : كیفیت تصاویر گرفته شده توسط دوربین هائی با زوم دیجیتالی ، بمراتب پایین تر ازتصاویر اخذ شده توسط دوربین های شامل زوم نوری، می باشد.

  استفاده از دوربين هائی با قابليت تمرکز در نور کم : برخی از دوربین ها دارای لامپ کمکی ( فلش ) برای تامین نور كافی جهت گرفتن تصاویر در نقاط تاریك می باشند. ويژگی فوق ، در موارديکه تصاویر در داخل اتاق گرفته می شود، کارساز خواهد بود.

  استفاده از دوربين هائی که امکان استفاده از کارت حافظه اضافی را دارا می باشند : با اينکه تمامی دوربین های دیجیتال دارای حافظه می باشند ولی با استفاده از کارت حافظه می توان ظرفيت ذخيره سازی يک دوربين ديجيتال را افزايش داد.

  عدم استفاده از دوربین هایی كه اطلاعات را بر روی فلاپی ديسک و يا ديسک نوری ذخيره می نمايند: فلاپی ديسک ها ارزان می باشند ولی نمی توان بر روی آنان تصاوير زيادی را ذخيره نمود. دوربين هائی که از اين نوع ديسک ها استفاده می نمايند، اغلب تصاوير را با دقت پائين ايجاد می نمايند. دوربين هائی که از ديسک های نوری استفاده می نمايند ، کند و حجيم می باشند .

  امتحان دوربين قبل از خريداری آن : برخی از دوربین ها دارای دستورات و منوهائی می باشند که استفاده از آنان نسبت به ساير دوربين ها ساده تر می باشد . بررسی عملی برخی از امکانات فوق و مقايسه با ساير دوربين ها می تواند در عمل کارآئی يک دوربين را نشان دهد. دراينخصوص لازم است به موارد متعددی توجه گردد. فاصله زمانی بین فشردن كلید دوربین تا زمان ذخيره سازی تصوير، بررسی عملکرد لنز ارائه شده همراه دوربين ، بررسی مدت زمان انتظار برای گرفتن تصاوير ، بررسی عملکرد نمایشگر LCD دوربین در زیر نور خورشید ، از جمله مواردی می باشند که می بايست قبل از خريداری يک دوربين ديجيتال ، بدقت بررسی گردند.

  استفاده از دوربين هائی که بهمراه آنان نرم افزارهای ویرایش تصاویرعرضه شده است : در اين رابطه می توان از نرم افزارهایی نظیر Adobe Photoshop Elements و Ulead PhotoImpac استفاده نمود.

  استفاده از دوربين هائی که دارای LCD می باشند : دوربين های فوق ، امکان مشاهده تصاوير را فراهم می نمايند( بمحض گرفتن تصاوير).

  عدم تاکيد بر قابلیت فیلمبرداری دوربین ديجيتال : برخی از دوربين ها دارای قابليت ضبط تصاوير متحرک به ميزان اندکی می باشند . در صورت عدم نياز به ويژگی فوق ، می توان در زمان تهيه يک دوربين ديجيتال ، آن را ناديده گرفت .

  وجود يک کارت خوان حافظه : عملکرد کارت خوان ها ، مشابه يک هارد ديسک خارجی است که به کامپيوتر متصل می گردد . با استفاده از پتانسيل فوق ، می توان تصاوير را مستقيما" از رسانه ذخيره سازی که دوربين ديجيتال از آن استفاده می نمايد ، Download نمود . ويژگی فوق ، علاوه بر صرفه جوئی در زمان ، افزایش طول عمر باطری را نیز بدنبال خواهد داشت .

  .
   
 4. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  نحوه انتخاب يک هارد ديسک
  از: srco
  هارد دیسک (Hard disk ) ، يکی از مهمترين عناصر سخت افزاری درکامپيوتر پس از پردازنده و حافظه است. از هارد دیسک ، بمنظور ذخیره سازی اطلاعات استفاده می گردد . اطلاعات مربوط به راه اندازی سیستم ، برنامه ها و داده ها، جملگی بر روی هارد دیسک ذخیره می گردند. در زمان انجام برخی عملیات خاص توسط کامپیوتر، نظیر ویرایش فیلم ها ، بازی های کامپیوتری و یا پخش موزيک ، استفاده از یک هارد دیسک با ظرفيت بالا، سرعت مناسب و قابل اطمينان ، بطرز محسوسی بهبود محيط عملياتی خصوصا" ذخيره و بازيابی اطلاعات را بدنبال خواهد داشت .
  در ساليان اخير تکنولوژی ساخت هارد دیسک بسرعت و در ابعاد متفاوت رشد و گسترش يافته است . در اين مقاله ، به بررسی پارامترهای لازم در خصوص انتخاب يک هارد ديسک خواهيم پرداخت .

  جايگاه هارد ديسک
  با توجه به رشد چشمگیر تکنولوژی ساخت هارد دیسک ، ظرفيت آنان درفواصل زمانی بين دوازده تا هيجده ماه ، دو برابر می شود . بدين ترتيب ،عملا" کامپيوترهای شخصی بسمت ماشين های چند رسانه ای حرکت نموده که می توان حجم بالائی از اطلاعات شامل صوت ، تصوير و گرافيک را بر روی آنان ذخيره نمود. بيشترين ظرفيت هارد ديسک قابل نصب بر روی کامپيوترهای Desktop ، معادل 250 گيگابايت می باشد. طرفیت فوق ، ده برابر بیش از ظرفیت هارد دیسک های سه سال پیش است . در اوایل سال 2003 میلادی ، هارد دیسک های با ظرفیت 320 گیگا بایت مطرح شده اند.
  تولید کنندگان در صدد ارائه اینترفیس های سريال ATA بوده که نسبت به مدل های پیشین ( اینترفیس های موازی ATA ) دارای سرعت بمراتب بیشتری می باشند. محصولات توليد شده در سال آينده ، از تکنولوژی فوق استفاده خواهند کرد. عملکرد تمامی هارد ديسک ها در زمان اجرای يک برنامه مشابه يکديگر بوده و استفاده از درايوهای با سرعت بالا، مزايا و امتيازات متعددی را برای کاربرانی که قصد پردازش داده هائی با حجم بالا ( تصاوير و ويدئوهای ديجيتال ) را دارند ، بدنبال خواهد داشت.بر اساس آزمایشات متعدد انجام شده توسط برنامه Photoshop ، مشخص شده است که انجام عمليات پيچيده ای نظير : اعمال فیلترها ، گردش و ویرایش تصاویر در هارد دیسک های با سرعت بالا ، شصت درصد سریعتر از سیستم هائی است که دارای درایوهائی با سرعت پائین می باشند.

  ويژگی ها ی مهم
  از مهمترين ويژگی های مرتبط با هارد ديسک ، می توان به موارد زير اشاره نمود :
  ظرفيت : اغلب کامپیوترهای شخصی در حال حاضر از هارد ديسک هائی با ظرفيت معادل بیست گیگابایت ، استفاده می نمايند. ظرفیت فوق ، بمراتب بیش از انداره مورد نياز کاربرانی است که صرفا" از هارد دیسک بمنزله ابزاری بمنظور ذخیره سازی اطلاعات استفاده می نمایند . ظرفیت هارد دیسک برای کاربرانی همچون طراحان آثار گرافیکی و یا افرادیکه بر روی فیلم های ويدئويی کار می کنند ، از اهمیت بیشتری برخوردار است . مثلا" ضبط تصاویردر مدت زمان محدود از یک دوربین فیلم برداری ، چندين گیگابایت ظرفیت هارد دیسک را اشغال خواهد کرد .
  در صورت ضرورت استفاده از فضای ذخیره سازی بالا ، می توان از یک هارد با ظرفیت بالا و یا دو هارد دیسک ،استفاده نمود. در چنین حالتی می توان هارد موجود را نگهداری و متناسب با نیاز، اقدام به تهیه و نصب هارد دوم نمود. مثلا" در صورتیکه به یک هارد با ظرفیت 160 گیگابایت نیاز باشد و هارد دیسک موجود 80 گیگابایت ظرفيت داشته باشد ، می توان با تهیه يک هارد ديسک ديگر و با ظرفيت 80 گیگابایت ، نياز خود را مرتفع نمود ( تامين 160 گيگابايت فضای ذخيره سازی ، مشروط به وجود پتانسيل لازم ازلحاظ توانائی حمايت برد اصلی سيستم ) .
  سرعت دورانی :.سرعت دوران ( چرخش ) هارد دیسک های ATA موجود ، 5400 یا 7200 دور در دقیقه ( rpm ) می باشد . درایوهائی که دارای سرعت 7200 دور در دقیقه می باشند، معمولا" ( در تمامی موارد صادق نخواهد بود ) دارای سرعت بيشتری در ارتباط با بازيابی اطلاعات ، می باشند . در آزمایشاتی که بر روی يک نمونه درایو با سرعت 5200 دور در دقیقه انجام شده است ، مشاهده شده است که سرعت تکثیر اطلاعاتی به اندازه 1/2 گیگابایت ، حدود 33 % سریعتر از سرعت درایوهای 7200 دور در دقیقه می باشد! در بعضی موارد، پارامترهای دیگری نظیر نوع الگوریتم استفاده شده بمنظور بازیابی اطلاعات، تاثير مستقيمی بر کارآئی يک درايو دارد.
  اينترفيس : تقریبا" تمامی کامپیوترهای Desktop از اینترفیس موازی ATA استفاده می نمایند.. حداکثر سرعت انتقال داده در این نوع اینترفیس ها ، 100 و يا 133 مگابایت در ثانیه است. بر اساس مجموعه تست های انجام شده بر روی اينترفيس های ATA/133 ، مشخص شده است که سرعت آنان تاثير مشهودی را در افزايش کارائی بدنبال نداشته است ، چراکه درایوهای موجود امکان استفاده مناسب از سرعت بالای انتقال داده در باندهای عریض را دارا نمی باشند. ( درایوهای موجود در سرعت بالای 100 و یا بیشتر ممکن است دچار مشکل شوند ). اکثر مادربردهای قديمی ( MotherBoard ) از ATA/133 حمایت نمی نمایند.بنابراین برای استفاده از این نوع درایوها ، می بایست کارت های جانبی بر روی سیستم نصب گردد . خوشبختانه درایوهائی که دارای استاندارد ATA/133 می باشند ، امکان حمایت از استاندارد ATA/100 را نیز دارا می باشند .

  درایوهائی که از اینترفیس های سریال ATA ( در مقابل اينترفيس های موازی ) استفاده می نمايند ، بتدریج متداول می گردند .از اینترفیس های فوق در مواردیکه با مشکل سرعت در ارتباط با اينترفيس های موازی برخورد می شود ، استفاده می گردد(اینترفیس های سریال ATA مشكل کمبود سرعت را برطرف می نمایند) . این نوع درایوها ، قادر به انتقال 150 مگابايت در ثانیه بوده و اين ميزان در ساليان آينده به مرز 600 مگابايت در ثانيه خواهد رسيد . بر اساس تست های انجام شده ،استفاده از يک اینترفیس سریال ATA بر روی سیستم هائی که شامل یک درایو می باشند ، مزايای عمده ای را بدنبال نداشته است ( از پهنای باند اضافه عملا" استفاده نمی گردد) .
  در صورت استفاده از چندين درايو بر روی يک اينترفيس مشابه ، از پهنای باند اضافی بطور مطلوب استفاده و نتايج مثبتی را بدنبال خواهد داشت . استفاده از درایوهای ATA با اينترفيس سريال ، طی ساليان آينده در اکثر کامپيوترهای شخصی بکار گرفته خواهد شد .

  حافظه موقت ( بافر ) : زمانيکه يک سيستم
  درخواست اطلاعاتی را می نمايد ، هارد ديسک علاوه بر اينکه می بايست بازيابی داده درخواستی ر ا انجام دهد بلکه مسئوليت استقرار ( load ) داده در بافر مربوطه به خود را نيز برعهده دارد .
  بدين ترتيب در صورتيکه پردازنده درخواست مجدد همان اطلاعات قبلی را داشته باشد ، اطلاعات مورد نياز آن از طريق بافر هارد ديسک تامين خواهد شد . استفاده از دو مگابايت بافر، ظرفيت مناسبی در اين رابطه می باشد . در موارديکه از برنامه های خاصی نظير فتوشاپ ، استفاده می شود ، ظرفيت هشت مگابايت برای بافر ، منظقی بوده و اثرات مثبتی را در رابطه با افزايش کارائی سيستم بدنبال خواهد داشت .

  تشریح مشخصات
  تعيين ظرفيت ، يکی از اولين و در عين حال مهمترين تصميات در رابطه با انتخاب يک هارد ديسک می باشد .هارد ديسک های با ظرفيت بالا همیشه از لحاظ قيمت گرانتر می باشند،چرا كه توزيع آخرین مدل ها و ظرفیت ها در ماه های نخست تولید بسيار اندک بوده و همین عامل افزایش قیمت آنان را بدنبال خواهد داشت.برای تهيه يک هارد ديسک با ظرفيت مطلوب می توان پس از کاهش قيمت آخرين مدل های ارائه شده ، اقدام لازم را انجام داد .( تامين هارد ديسک مورد نظر پس از فروکش نمودن جو ايجاد شده در ماه های نخست توليد ) . پارامترهای زير را می توان در زمان انتخاب يک هارد ديسک در نظر گرفت :
  ظرفیت : حداقل ( بیست تا چهل گیگابایت ) ، پيشنهادی ( شصت تا هشتاد گیگابایت ) ، حداکثر ( یکصد تا دویست و پنجاه گیگابایت ) تهیه هارد دیسك هایی با ظرفیت بالاتر از نياز موجود، تصميمی منطقی می باشد . قیمت هارد دیسك های با ظرفیت بیشتر همواره بالاتر از ظرفیت های پائین تر می باشد ( تفاوت زیاد نمی باشد) بعنوان نمونه،تفاوت ظرفیت هاردیسك های 60GB با 80GB چیزی در حدود 20GB می باشد كه این ظرفیت قابل توجهی است اما از نظر قیمتی این هاردیسك ها اختلاف چندانی با هم ندارند.

  سرعت دوران : حداقل ( 5400 دور در دقیقه)
  ،پیشنهادی ( 5400 تا 7200 دور در دقیقه ) ، حداکثر ( 5400 تا 7200 دور در دقیقه )
  بالا بودن سرعت دوران یك هاردیسك نشاندهنده بالا بودن سرعت ذخيره و بازيابی اطلاعات است.
  درصورتيکه از كامپیوتر بمنظور انجام کارهای چندرسانه ای استفاده می گردد ، بالا بودن تعداد دور در دقیقه یك هاردیسك بسیار حائز اهمیت است. این خصوصیت هارددیسك در برنامه هایی نظیر word و يا استفاده از اينترنت ، چندان مشهود نخواهد بود .هارددیسك ها ی با ظرفيت بالا ، اغلب دارای سرعت دوران کمتری می باشند ( 5400rpm ) .

  سرعت اینترفیس : حداقل ( Ultra ATA/100 or ATA 133) ، پیشنهادی (Ultra ATA/100 or ATA 133 ) ، حداکثر ( Ultra ATA/100 or ATA 133) تفاوت سرعت بین درایوهای ATA/100 و ATA/133 برای اكثر كاربران مشهود و قابل ملاحظه نخواهد بود. برای اینکه از سرعت درایوهای انتخابی بطرز موثری استفاده شود، می بايست سرعت آنان با كامپیوتر سازگار باشد ، در غیر اینصورت می بايست ار کارت هائی استفاده شود که سرعت درایو را با سرعت كامپیوتر هماهنگ نمايد.
  سرعت جستجو : حداقل (8ms و یا پائین تر) ، پیشنهادی ( 8ms تا 9ms ) ، حداکثر ( 9ms ) متوسط سرعت جستجو ( بر حسب میلی ثانیه اندازه گیری می گردد) در واقع به سرعت پیدا نمودن اطلاعات ( يک بخش خاص از داده ) ذخيره شده در یك درایو اطلاق می شود.اكثر کاربران در زمان انتخاب يک هارد ديسک به موضوع فوق توجه نکرده و حتی در فعاليت های روزمره خود با کامپيوتر کمبودی از اين بابت را حس نمی نمايند . در موارديکه اطلاعات در بخش های متفاوت هارد ذخيره شده باشد، يافتن هر بخش از اطلاعات ذخيره شده و ارتباط بين آنان ، زمان مختص خود را خواهد داشت .

  اندازه بافر : حداقل (دو مگابایت) ، پیشنهادی (دو مگابایت و یا هشت مگابایـت ) ، حداکثر (دو مگا بایت و یا هشت مگابایت) بافر ،‌ يک حافظه Cache بر روی درايو بوده که بطور موقت اطلاعات در آن ذخيره شده تا در صورتيکه پردازنده مجددا" درخواست آنان را داشته باشد ، اطلاعات از محل فوق و با سرعت بيشتری در اختيار پردازنده قرار داده شوند. اكثر هارددیسك ها به طور معمول دارای بافری به ظرفیت دو مگابايت می باشند(درایوهایی با بافر بالاتر نیز وجود داشته كه از آنان برای اهداف خاصی استفاده می گردد).

  نکاتی دررابطه با تهيه هارد ديسک
  استفاده از كامپیوترهای جدیدتر. کامپيوترهای جديدتر قادر به استفاده مطلوب از مزايای يک درايو با ظرفيت بالا می باشند ( افزايش کارائی ) . سیستمی كه دارای پردازنده ای با سرعت پائین و یا ميزان اندکی حافظه اصلی می باشد ، نمی تواند از تمام ظرفیت و پتناسيل های هارددیسك انتخابی ، بنحو احسن استفاده نماید. در صورتيکه يک کامپيوتر ارزش ارتقاء را داشته باشد ( سيستم موجود دارای کارآئی لازم می باشد ) می توان بمنظور دستيابی به ظرفيت ذخيره سازی بيشتر ، هارد آن را بتنهائی ارتقاء داد.
  اطمينان از وجود فضای كافی درون كیس .اكثر کيس های استفاده شده در كامپیوترهای شخصی حداقل دارای يک و يا چندين محل برای نصب هارد می باشند.با استفاده از دفترچة‌ راهنما و یا با باز نمودن كیس ، می توان بررسی لازم در خصوص وجود فضای کافی را انجام داد( خصوصا" در موارديکه قصد استفاده از يک هارد جديد و نگهداری هارد قديم وجود داشته باشد ).
  تهيه هارد ديسک با ظرفيت بيشتر از نياز اوليه .پیشنهاد می گردد همواره هارد ديسکی با ظرفیت بيش از نياز اوليه ، انتخاب گردد. ظرفيت انتخابی می بايست پاسخگوی نيازهای آينده بوده و لازم است باتوجه به نوع استفاده از کامپيوتر در حال و آينده ، تصميم مناسبی در اينخصوص اتخاذ گردد.
  سازگاری سرعت هارد انتخابی با سرعت اينترفيس كامپیوتر. سرعت درایوهای ATA/100 و ATA/133 بمراتب از سرعت اينترفيس های كامپیوتر بيشتر است ( خصوصا" اگر از زمان خرید كامپیوتر یك سال گذشته باشد). قبل از انتخاب هارد ديسک ،می بايست با استفاده از دفترچه های راهنمای كامپیوتر كه فروشندگان ارائه می نمايند، سرعت اينترفيس های كامپیوتر را مشخص نمود.
  تهيه هارد ديسک با قیمت مناسب .رقابت تنگانتنگی بین تولید كنندگان درایوها وجود داشته و اكثر فروشندگان كاربران را بدليل اختلاف ناچيز قيمت ، ترغيب به تهيه هارد ديسک های با ظرفيت بالاتر می نمايند. این امر در خصوص درایوهایی با ظرفیت پایین تر صادق است چرا كه آخرین ظرفیت های موجود در بازار به علت تولید كم دارای قیمت بالاتری هستند. بنابران پیشنهاد می گردد هرگز به دنبال آخرین ظرفیت موجود در بازار نباشید.
  تهيه بسته كامل( کيت ) درایو .این نوع بسته ها شامل قطعه سخت افزاری،‌كابل ها ،‌دفترچه راهنما و در برخی موارد درايور مورد نظر برای نصب می باشد.
  استفاده از درایوهای external در صورت لزوم .با استفاده از این نوع درایوها می توان اطلاعات مهم و حياتی را در زمانيکه در محل کار خود نمی باشيم ، حفاظت نمود. در موارديکه نيازمند جابجائی حجم بالائی از اطلاعات می باشيم ، استفاده از درايوهای external می تواند يکی از گزينه های موجود باشد .قیمت درايوهای فوق ، نسبت به درایوهای معمولی كه در درون كیس نصب می شوند، بيشتر بوده و جهت ارتباط با سيستم از پورت های USB2.0 استفاده می نمايند.
  .
   
 5. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  نحوه انتخاب يک اسکنر
  اسکنر يکی از تجهيزات جانبی مهم در کامپيوتر محسوب می گردد . کاربرانی که با تصاوير سروکار داشته و تمايل به نشر حرفه ای آنان را دارند، می توانند با استفاده از اسکنر تصاوير مورد نظر خود را اسکن و در ادامه پس از ايجاد محتوی ديجتال ، با بکارگيری نرم افزارهای ويرايش تصاوير،عمليات دلخواه خود را بر روی تصاوير انجام دهند . در صورتيکه قصد ارسال يک عکس که توسط دوربين های معمولی ( غيرديجيتال ) گرفته شده است را برای دوستان خود از طريق يک نامه الکترونيکی داشته باشيم ، می بايست در ابتدا عکس مورد نظر را بکمک اسکنر ، پويش و پس از تبديل به محتوی ديجيتال ، آن را بعنوان يک فايل ضميمه همراه نامه الکترونيکی ارسال نمود. در موارديکه قصد ايجاد يک نسخه ديجيتال از اطلاعات را داشته باشيم ( مثلا" جزوات درسی ، کتب و ... ) ، می توان از اسکنر استفاده نمود. ( پس از اسکن متون و تبديل آن به محتوی ديجيتال ، امکان ويرايش آنان نيز فراهم می گردد ). در این مقاله قصد داریم به برخی از پرسش های متداول در زمینه انتخاب یک اسکنر پاسخ داده و از این رهگذر با ضوابط و معيارهای انتخاب مناسب يک اسکنر بيشتر آشنا شويم .

  جايگاه اسکنر
  انتخاب يک اسکنر به عواملی متفاوتی نظير : کيفيت خروجی ، سرعت و قيمت بستگی دارد. خوشبختانه اکثر اسکنرهائی که دارای قيمت متعادل و مناسبی می باشند از امکانات پيشرفته ای نظير: دقت 2400 نقطه در اينچ ( dpi ) ، آداپتورهای transparency و پورت های USB 2.0 بهره می گيرند . اغلب اسکنرهائی که با کاربرد خانگی و غيرحرفه ای طراحی شده اند، دارای دقت تصويری معادل 2400 نقطه در اينچ بوده که کاربران را قادر می سازد با کيفيت مناسب، تصاوير مورد نظر خود را اسکن نمايند. توليد کنندگان در مقابل ايجاد تغييرات در عناصر سخت افزاری استفاده شده در اسکنرها( عناصر کليدی ) ، سعی می نمايند با ارائه امکانات جانبی، زمينه استفاده آسان از آنان را فراهم نمايند . مثلا" شرکت HP ، با افزودن يک تغذيه کننده عکس 4 در 6 اينچ ، امکان اسکن سريع تصاوير را در اختيار کاربران قرار داده است . اکثر سيستم های عامل جديد ، دارای امکانات مناسب نرم افزاری بمنظور حمايت و بکارگيری پتانسيل های ارائه شده توسط اسکنرها می باشند .

  ويژگی ها ی مهم
  از مهمترين ويژگی های مرتبط با اسکنر ، می توان به موارد زير اشاره نمود :

  دقت لامپ تصوير : بمنظور اسکن و استفاده از تصاوير در صفحات وب و يا چاپ تصاوير 3 در 5 و يا 4 در 6 ، دقت 100 نقطه در اينچ کافی خواهد بود. برای اسکن متن با استفاده از OCR)Optical character recognition ) ، دقت 300 نقطه در اينچ استاندارد بوده و کفايت خواهد کرد .در صورتيکه قصد ايجاد تصاوير بزرگتر ( 8 در 10 اينچ ) و يا بزرگنمائی تصاوير کوچکتر وجود داشته باشد ، می بايست اسکنری با دقت 1200 يا 2400 نقطه در اينچ انتخاب گردد . تصاويری که دارای دقت بيشتری می باشند ، از انعطاف مناسبی در زمان ويرايش برخوردار بوده و فضای بمراتب بيشتری را در زمان ذخيره شدن بر روی هارد ديسک، اشغال خواهند کرد. مثلا" يک تصوير 4 در 6 اينچ که دارای دقت 1200 نقطه در اينچ می باشد ، فضائی معادل 25 مگابايت را اشغال خواهد کرد . بمنظور اسکن اينگونه تصاوير، زمان زيادی نيز صرف خواهد شد .

  آداپتور transparency . در زمان اسکن اسلايد و يا فيلم به يک آداپتور transparency نياز خواهد بود ( يک منبع نور که در بين فيلم تابانده می شود ). آداپتورهای فوق ، می توانند بهمراه اسکنر( جزء لاينفک در زمان ساخت ) و يا بعنوان يک ماژول جداگانه ارائه گردند .

  تغذيه کننده اتوماتيک سند ( ADF ) : بمنظوراسکن متون با حجم بالا و يا تصاويری که طول آنان زياد می باشد( بيش از سطح اسکنر ) ، استفاده از يک تغذيه کننده اتوماتيک سند ، مفيد خواهد بود. شرکت های HP و ميکروتک ، در برخی از مدل های جديد خود از ADF)Automatic document feeder) استفاده نموده اند .

  اينترفيس : بموازات ارائه مادربردهائی که دارای پورت USB 2.0 می باشند ، توليد کنندگان اسکنر نيز اقدام به ارائه اسکنرهائی نموده اند که از پورت فوق بمنظور ارتباط با کامپيوتر استفاده می نمايند . ( در صورت عدم وجود پورت USB 2.0 می توان از پورت USB 1.0 استفاده نمود ) . در آزمايشات انجام شده بر روی برخی از اسکنرهائی که از پورت USB 2.0 جهت ارتباط با کامپيوتر استفاده می نمايند ، تفاوت سرعت مشهودی ، ملاحظه نگريده است . سرعت و قيمت اسکنرهائی که امکان استفاده از پورت های Firewire را دارا می باشند ، بمراتب بيشتر می باشد.

  عمق رنگ : تعداد رنگ داده که اسکنر قادر به تشخيص و ذخيره سازی آنان می باشد را عمق رنگ گفته و بر حسب بيت در هر پيکسل ، اندازه گيری می گردد . با توجه به اينکه ، اسکنر معمولا" قادر به اخذ داده ئی بمرابت بيش از ميزانی است که درايو آن می تواند ذخيره نمايد ،يک شناسه ديگر به مشخصه عمق بيت اضافه می شود . نظير : 48 بيت داخلی و يا رنگ سخت افزاری ، که مشخص کننده ميزان داده ئی است که اسکنر قادر به تشخيص آنان می باشد و خارجی يا True Color که مشخص کننده ميزان داده ئی است که درايو اسکنر قادر به ذخيره سازی آنان می باشد. در اکثر موارد ، استفاده از 24 بيت خارجی عمق رنگ ، کفايت خواهد کرد.

  تکنولوژی سنسور : اسکنرهای صفحه تخت ، دارای يکی از دو نوع تکنولوژی سنسور می باشند : تکنولوژی اول ، Charge couple device)CCD) و تکنولوژی دوم Contact Image sensor)CIS) ، ناميده می شود . CCD يک تکنولوژی قديمی تر بوده که از آن در دوربين های ديجتال نيز استفاده می گردد . تکنولوژی CIS اخيرا" در اسکنرها استفاده و يک رويکرد جديد در اين زمينه می باشد .کيفيت تصاوير اسکن شده توسط تکنولوژی CIS ، پائين تر است بوده ولی در مقابل ، اسکنرهائی که از تکنولوژی فوق استفاده می نمايند ، کوچکتر شده و ميزان برق مصرفی آنان بمراتب کمتر از اسکنرهائی است که از تکنولوژی CCD استفاده می نمايند.

  نوع اسکنر : اکثر اسکنرهای موجود ،از نوع تخت می باشند . علت اين نامگذاری بدليل اين است که سطح اسکن بصورت تخت می باشد . در اسکنرهای فوق ، تصوير مورد نظر برای اسکن بر روی سطحی تخت و بين صفحه ای شيشه ای و درب اسکنر قرار می گيرد . ( نظير دستگاه کپی ) . علاوه بر اسکنرهای تخت ، اسکنرهای ديگری نيز وجود دارد . اسکنرهای Sheet-fed ، اسکنرهای دستی ، اسکنرهای عکس و تجهيزات جانبی چندکاره شامل ترکيب چاپگر ، اسکنر و فاکس درون يک دستگاه ، نمونه هائی از ساير اسکنرهای موجود می باشد . اسکنرهای Sheet-fed با توجه به نياز کاربران مطرح و بسرعت متداول گرديدند. کاربرد اصلی اسکنرهای فوق ، اسکن متون می باشد .

  نرم افزار : تمامی اسکنرها بهمراه نرم افزارهای لازم بمنظور خواندن يک شی ، گرفتن تصوير و انتقال آن به درون کامپيوتر عرضه می گردند . پس از ارسال يک تصوير به درون کامپيوتر ، ممکن است با توجه به نوع نياز خود ( تغيير اندازه ، ويرايش ، افکت ، تنظيم نور و رنگ ) ، به نرم افزارهای ديگری نياز باشد . اکثر اسکنرها بهمراه نسخه هائی از نرم افزارهای ويرايش تصاوير ارائه شده اند. تعداد زيادی از اسکنرها نيز بهمراه يک نرم افزار OCR ارائه می گردند . با استفاده از نرم افزار فوق ، می توان يک متن نوشته شده را اسکن و آن را به متن مورد نظر بمنظور ويرايش در کامپيوتر تبديل نمود .

  تشریح مشخصات
  پارامترهای زير را می توان در زمان انتخاب يک اسکنر در نظر گرفت :

  دقت و وضوح تصوير
  حداقل : 600 در 1200 نقطه در اينچ پيشنهادی : 1200 در 2400 تا 2400 در 4800 حداکثر : 1200 در 2400 تا 2400 در 4800
  دقت ، نشاندهنده جزئيات محتوی ديجيتال می باشد . ميزان دقت هر اندازه که بيشتر باشد ، تصوير از کيفيت و شفافيت بيشتری برخوردار خواهد بود. اهميت دقت در يک تصوير ، زمانی بيشتر هويدا می گردد که قصد بزرگ نمودن يک تصوير وجود داشته باشد .

  ناحيه اسکن
  حداقل : 5 / 8 در 7 /11 اينچ پيشنهادی : 5 / 8 در 7 / 11تا 5 / 8 در 14 ا ينچ حداکثر : 5 / 8 در 7 /11 تا 5 / 8 در 14 اينچ
  اکثر کاربران حرفه ای ممکن است نيازمند اسکن تصاوير بزرگتر باشند. بديهی است که وجود يک ناحيه بزرگتر اسکن ، امکان اسکن کتب بزرگتر ، نقشه ها ، روزنامه ها و ساير موارد مشابه را فراهم می نمايد

  تکنولوژی هد اسکن
  حداقل : CIS يا CCD پيشنهادی : CCD حداکثر : CCD
  اسکنرهائی که از تکنولوژی CCD استفاده می نمايند ، متداولتر بوده و کيفيت تصاوير اسکن شده توسط آنان نيز بمراتب بهتر می باشد . اسکنرهائی که از تکنولوژی CIS استفاده می نمايند ، کوچکتر از اسکنرهای CCD بوده و اغلب دارای کابل جداگانه برق نبوده و از کابل USB برای ارتباط با کامپيوتر استفاده می نمايند . در صورتيکه اسکنرهای فوق را از طريق يک کابل جداگانه و مختص اين کار به کامپيوتر متصل نمائيم ، سرعت آنان بيشتر بوده و شفافيت تصوير نيز بهبود خواهد يافت . اين نوع اسکنرها دارای تغديه کننده اتوماتيک نيز می باشند.

  پورت های اسکنر
  حداقل : USB1.1, Parallel پيشنهادی : USB1.1, USB 2.0 Parallel, IEEE1394 حداکثر : USB2.0, IEEE 1394, SCSI
  کامپيوترهای شخصی می بايست دارای يک پورت سازگار بمنظور اتصال به اسکنر می باشند . اکثر اسکنرها بهمراه يک پورت USB 1.1 عرضه می گردند( پورت فوق سرعت مناسب برای کارهای با حجم کوچک را دارا می باشد ) . برخی ديگر از اسکنرها ، دو نوع اينترفيس پورت USB و موازی را حمايت می نمايند( بمنظور امکان کار با کامپيوترهای قديمی ) . صرفا" کامپيوترهائی که دارای مادربردهائی با پورت USB 2.0 می باشند ، می توانند از اسکنرهای شامل پورت USB 2.0 استفاده نمايند ( سرعت پورت های USB 2.0 بمراتب بيشتر از USB 1.1 است ) .

  نکاتی دررابطه با تهيه اسکنر

  اسکنرهای نخت پاسخگوی اکثر کارها می باشند . استفاده از اسکنرهای تخت آسانتر بوده و دارای قابليت لازم در رابطه با اکثر کاربردها ،می باشند .

  استفاده از اسکنرهای دستی در جايگاه خاص خود . اسکنرهای دستی برای کاربرانی که قصد اسکن مطالب کوتاه خود را دارند، بسيار مناسب می باشند. مثلا" دانشجويان و وکلا می توانند با استفاده از اين نوع از اسکنرها ،اطلاعات مورد نظر خود را بسرعت اسکن نمايند.

  استفاده از اسکنرهائی با دقت 1200 نقطه در اينچ . قيمت اين نوع اسکنرها در مقايسه با ساير اسکنرهای اندکی بيشتر بوده ولی قابليت آنان زمانی مشخص می گردد که قصد اسکن نمودن تصاوير و در ادامه چاپ آنان وجود داشته باشد. در چنين مواردی رنگ ها ی استفاده شده در تصاوير دارای کيفيت بسيار مناسبی خواهند بود.

  بررسی لازم در خصوص پورت های USB . تقريبا" تمامی اسکنرها قادر به برقراری ارتباط با کامپيوتر از طريق پورت USB می باشند . تمامی کامپيوترهای عرضه شده در دو سال اخير ، دارای يکی از انواع پورت های USB می باشند . در کامپيوترهای قديمی اين نوع پورت ها وجود ندارد. در صورتيکه کامپيوتر دارای پورت USB نباشد ، می بايست از اسکنرهائی استفاده نمود که از طريق پورت موازی به کامپيوتر متصل می گردند. بديهی است که در چنين مواردی سرعت اسکنرها نسبت به اسکنرهائی که از پورت USB استفاده می نمايند ، کمتر خواهد بود. اسکنرهائی که دارای پورت USB 2.0 می باشند ، دارای سرعت بمراتب بالاتری می باشند . در صورتيکه سيستم موجود قابليت استفاده از پورت USB 2.0 را دارا نمی باشد ، می توان در صورت امکان اقدام به تهيه يک سيستم جديد نمود و در صورتيکه شرايط فوق عملی نمی باشد ، می توان از کارت های USB 2.0 موجود استفاده تا شرايط استفاده از اسکنرهای شامل پورت USB 2.0 فراهم گردد .

  استفاده از اسکنرهائی که دارای دکمه کنترلی اسکن می باشند . استفاده از اسکنرهائی که دارای قابليت فوق ( دکمه از قبل برنامه نويسی شده ) می باشند، صرفه جوئی در زمان را بدنبال خواهند داشت . ( در موارديکه تعداد اسناد مورد نظر برای اسکن زياد می باشد ) .

  مشخصات پيشرفته يک اسکنر زمينه تحقق کارهای بزرگ را فراهم می نمايد . وجود مشخصات پيشرفته ای نظير: تغذيه کننده اسناد ، تعديل کننده شفافيت ، ابعاد مناسب صفحه اسکن، برای کاربرانی که از اسکنر بعنوان يک ابزار حياتی در جهت انجام کارهای خود استفاده می نمايند، امری ضروری است . با استفاده از اسکنرهائی که دارای ابعاد بزرگتر می باشند ( ابعاد اسکن ) ، می توان تصاوير بزرگ ، روزنامه ها و ساير موارد مشابه را براحتی اسکن نمود . بنابراين لازم است با توجه به نوع استفاده ، اقدام به تهيه اسکنری نمود که تامين کننده تمامی اهداف حرفه ای باشد . بديهی است بمنظور انجام کارهای بزرگ ، می بايست اسکنر پتاسيل های لازم را دارا باشد .
  .
   
 6. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  نحوه انتخاب یک چاپگر
  چاپگر از متداولترین دستگاههای خروجی در کامپیوتر است که از آن بمنظور چاپ اطلاعات استفاده می شود . کاربران کامپیوتر صرفنظر از نوع استفاده ، ممکن است در مقاطع زمانی خاصی نیازمند استفاده از چاپگر باشند. چاپگرها دارای انواع متفاوتی می باشند. چاپگرهای جوهر افشان،لیزری تک رنگ و لیزری رنگی ، سه گروه عمده از چاپگرهای موجود می باشند. هر یک از چاپگرها ( از چاپگرهای جوهر افشان تا چاپگرهای لیزری ) دارای طراحی منحصربفرد خود بوده و بمنظور اهداف و کاربردهای خاصی ، طراحی شده اند .

  جایگاه چاپگر
  در زمان انتخاب یک چاپگر ، اکثر متقاضیان علاوه بر در نظر گرفتن قیمت ، به پارامترهای دیگری نظیر سرعت و کیفیت نیز دقت داشته و تصمیم آنان برخاسته از توازن بین پارامترهای فوق ، می باشد . تولید کنندگان با ارائه چاپگرهای پیشرفته و تغییر در مدل های قبلی خود ، سعی در جلب رضایت مشتریان می نمایند .چاپگرهای جوهر افشان با امکان اتصال به دوربین های دیجتال ، تحولی بزرگ را در زمینه چاپ تصاویر ایجاد نموده اند. در مواردیکه از جوهر و کاغذ مخصوص چاپ تصاویر در چاپگرهای جوهر افشان استفاده گردد ، تصاویر چاپ شده دارای کیفیت بسیار بالائی خواهند بود.کیفیت چاپ در چاپگرهای لیزری تک رنگ ، یکی از نکات مهم و برجسته این نوع از چاپگرها محسوب می گردد. با توجه به امکانات ارائه شده توسط این نوع از چاپگرها نظیر حافظه وسینی محل استقرار کاغذ ، می توان از آنان در مواردیکه حجم عملیات چاپ بالا باشد،استفاده نمود. از چاپگرهای ليزری رنگی می توان بمنظور چاپ متن و تصاوير با کيفيت و سرعت مناسب ، استفاده نمود. بموازات کاهش قیمت چاپگرهای لیزری رنگی ، تعداد بیشتری از کاربران تمایل به استفاده و بکارگیری این نوع چاپگرها را پیدا نموده اند .

  ویژگی ها ی مهم
  از مهمترین ویژگی های مرتبط با چاپگر ، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  سرعت : افزایش سرعت چاپگرها یکی از مهمترین عوامل حضور موفقیت آمیز در صحنه رقابت تجاری بین تولید کنندگان است . تعداد صفحاتی را که یک چاپگر می تواند در واحد زمان( دقیقه ) چاپ نماید ، همواره مورد نظر تولید کنندگان بمنظور افزایش توان رقابتی محصولات تولیدی خود و پاسخگوئی به نياز متقاضيان می باشد. سرعتی كه تولیدكنندگان بر روی آن متمركز و آن را بعنوان یکی از شاخص های چاپگرهای تولیدی خود عنوان می نمایند ، صرفا" به چاپ اسناد متنی ساده و یا سرعت چاپ در حالت پیش نویس ، مربوط می گردد( مدت زمان ارسال اطلاعات از کامپیوتر برای چاپگر در محاسبات اعلام شده ، لحاظ نمی گردد ) . سرعت اعلام شده توسط تولید كنندگان با آن چیزی که در عمل محقق می گردد ، در برخی حالات دو و یا سه مرتبه (در بعضی موارد بیش از دو و یا سه مرتبه ) بیشتر بوده و عملا" در زمان چاپ به محدوده و میزان اعلام شده نمی رسد.مثلا" در بررسی انجام شده بر روی تعدادی از چاپگرهای جوهر افشان که تولید کنندگان سرعت آنان را در حالت چاپ متن ، بین 2 / 5 تا 21 صفحه در دقیقه(ppm ) اعلام کرده بودند ، در عمل سرعت بین 9 / 1 تا 2 / 7 صفحه در دقیقه ، محقق شده است . در وضعیتی مشابه در مواردیکه تولید کنندگان سرعت چاپ تصاویر را بین 2 / 2 تا 15 صفحه در دقیقه عنوان نموده بودند درعمل وبا توجه به تست های انجام شده،محدوده فوق به 5 / 0 تا 5 /1 تنزل پیدا کرده بود. وضعیت فوق مختص چاپگرهای جوهر افشان نبوده و در رابطه با چاپگرهای لیزری تک رنگ و رنگی نیز صدق می کند.در بررسی انجام شده بر روی تعدادی از چاپگرهای لیزری تک رنگ ، سرعت بین 10 تا 18 صفحه در دقیقه در عمل برای چاپ متن ، محقق شده است . سرعت فوق ، بین یک تا سه مرتبه کمتر از تعداد صفحاتی است که توسط تولید کنندگان اعلام می شود وضعیت فوق در چاپگرهای لیزر رنگی و در هنگام چاپ تصاویر بدتر نیز می شود . مثلا" در چاپگرهای لیزری رنگی سرعت چاپ تصاویر بين 1 تا 3 صفحه در دقیقه بوده و این میزان 8 مرتبه كمتر از آن چیزی است كه تولید كنندگان در آگهی های تبلیغاتی خود اعلام می نمایند .

  كیفیت چاپ : تقریبا" تمامی چاپگرهای لیزری رنگی و تك رنگ، متن را با بالاترین كیفیت و سرعت چاپ می نمایند. چاپگرهای لیزرزی رنگی ، نمودارهای رنگی و تصاویر گرافیكی دو بعدی را بخوبی چاپ می نمایند،ولی کیفیت عكس های چاپ شده توسط آنان ، قابل قیاس با چاپگرهای جوهر افشان نمی باشد.(در صورت استفاده از کاغذهای مخصوص گلاسه بهمراه چاپگرهای جوهر افشان ، کیفیت چاپ تصاوير وضعیت بمراتب مطلوبتری را پیدا خواهد کرد ) . کيفيت چاپ متن در اكثر چاپگرهای جوهر افشان مشابه چاپگرهای لیزری نبوده و در برخی موارد تشخیص یك متن با جزئیات واضح بر روی تصاویر ، مشکل می باشد.

  دقت چاپ : چاپگرهای جوهر افشان معمولا" دارای حداكثر دقت 2400 در 1200 نقطه در اینچ (dpi) می باشند. دقت چاپ در چاپگرهای جدید جوهر افشان به مرز 4800 در 1200 نقطه در اینچ رسیده است. .بهترین روش بمنظور بررسی کيفيت چاپ یک چاپگر ، مشاهده نمونه خروجی تولیده شده توسط آن است . چاپگرهای لیزر تک رنگ ، معمولا" دارای دقتی بین 600 در 600 یا 1200 در 1200 نقطه در اینچ می باشند . وضعیت فوق در چاپگرهای لیزر رنگی به 1200 در 1200 و یا 2400 ر 2400نقطه در اینچ ، می رسد . دقت فوق ، برای چاپ متون و تصاویر گرافیکی ساده بسیار مناسب می باشد .

  قیمت چاپ هر صفحه: قيمت کارتريج در چاپگرهای جوهر افشان بالا می باشد. قیمت تولید كنندگان برای کارتريج های سه رنگ ، بین 21 تا 38 دلار و برای جوهرهای مشكی تك رنگ 12 تا 34 دلار می باشد. معمولا" کارتریج هائی که دارای قیمت مناسبتری می باشند از جوهر کمتر استفاده می نمایند. هر كارتریج قادر به چاپ 300 تا 800 صفحه می باشد . لازم است در زمان انتخاب چاپگرهای جوهر افشان، قیمت تمام شده هر صفحه تک رنگ و رنگی را محاسبه کرده و از آن بعنوان یک پارامتر در تصمیم گیری استفاده گردد .بیشتر تولید كنندگان استفاده از كارتریج های با كیفیت بالا را توصیه می نمایند.قیمت كارتریج های فوق از كارتریج های معمولی كمی گرانتر بوده ولی حجم جوهر استفاده شده در آنان دوبرابر است . بدیهی است در چنین مواردی قیمت تمام شده چاپ یک صفحه کاهش پیدا خواهد کرد . تولید كنندگانی مانند Canon،‌Epson و HP كارتریج هایی را وارد بازار كرده اند كه هر رنگ دارای کارتریج اختصاصی خود می باشد ( در مقابل استفاده از یک کارتریج برای تمامی رنگ ها ) . قیمت كارتریج ها ی فوق نسبت به كارتریج های معمولی اندکی بیشتر است .چاپگرهای لیزر رنگی از يک تونر کارتريج جداگانه برای هر رنگ استفاده می نمايند. در بررسی اوليه بنظر می آيد با توجه به قیمت بالای كارتریج این نوع چاپگرها ، قیمت تمام شده چاپ هر صفحه بيشتر از چاپگرهای جوهر افشان باشد، ولی چون هر کارتريج در این نوع از چاپگرها قادر به چاپ 6000 تا 12000 صفحه می باشد ، قیمت تمام شده چاپ یک صفحه در آنان پایین تر از چاپگرهای جوهر افشان خواهد بود.

  امكانات : تقریبا" تمامی چاپگرهای جوهر افشان، امکانات یکسانی را ارائه و دارای حداقل حافظه ( بافر) می باشند . چاپگرهای فوق دارای امکانات لازم بمنظور اتصال به شبکه نمی باشند. تعدادی اندک از تولید کنندگان ، اقدام به ارائه چاپگرهای جوهر افشان با کاربرد تجاری نموده که دارای امکانات بیشتر نظیر :حافظه بیشتر ، امکان اتصال به شبکه و سینی اختیاری محل قرار دادن کاغذ می باشند . چاپگرهای لیزری معمولا" دارای امكانات بیشتری نسبت به چاپگرهای جوهر افشان می باشند. چاپگرهای لیزری تك رنگ ، قادر به نگهداری 150 تا 700 برگ می باشند ( مقدار فوق در چاپگرهای ليزر تک رنگ حرفه ای ، 600 برگ است) . چاپگرهای لیزری رنگی، قادر به نگهداری 200 تا 1200 برگ را دارا می باشند. بر روی این چاپگرها امكان نصب سینی كاغذ بمنظور افزایش تعداد كاغذها تا 5000 برگ نیز وجود دارد. اكثر چاپگرهای لیزری ،دارای حداقل 8MB حافظه( بافر) می باشند.افزایش میزان حافظه چاپگر،امکان چاپ همزمان تعداد صفحات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد . میزان حافظه چاپگر برای کاربرانی که حجم عملیات چاپ آنان بالا می باشد ، 32 مگابایت پيشنهاد می گردد .

  چاپ عكس : برخی از چاپگرهای جوهر افشانی كه قابلیت چاپ عكس را دارا می باشند از یک پورت اختصاصی USB ، بمنظور اتصال مستقیم چاپگر به دوربین دیجیتالی استفاده می نمایند. با استفاده ازپورت فوق ، دوربین دیجیتال به چاپگر متصل و امکان ارسال تصاویر انتخابی برای چاپگر فراهم می گردد( ضرورتی به استفاده از کامپیوتر وجود ندارد ) . با استفاده از چاپگرهای جوهر افشان و بکارگیری مناسب کاعذهای مخصوص چاپ عکس ، می توان کیفیت چاپ تصاویر را در مقیاس بالائی افزایش داد .

  تشریح مشخصات

  چاپگرهای جوهر افشان
  اين نوع از چاپگرها دارای سرعت چاپ پائين بوده ولی قیمت آنها نسبت به سایر چاپگرها مناسب می باشد .چاپگرهای فوق ، نقاط كوچك رنگی را بر روی کاغذ افشانده و سپس در صورت نیاز رنگ های دیگر نیز روی این نقاط پاشیده شده تا رنگ مورد نظر بدست آید. حداكثر دقت چاپ در این نوع چاپگرها 4800 در 1200 نقطه در اینچ بوده که برای چاپ تصاوير با کیفیت مطلوب ، مناسب می باشد. سرعت چاپ این نوع چاپگرها نسبت به چاپگرهای لیزری رنگی و تك رنگ کمتر می باشد .چاپگرهای جوهر افشان ، بمنظور استفاده كاربران خانگی، دانش آموزان و افراديکه انتظار بسیار بالائی در ارتباط با كیفیت و سرعت چاپ را ندارند، طراحی شده اند. همواره قیمت بالای یک چاپگر، نشاندهنده كیفیت بالای چاپ تصاویر نمی باشد . ممکن است برخی از چاپگرها دارای قيمت بالائی باشند ولی کيفيت چاپ تصاوير توسط آنان مناسب نباشد و يا ممکن است برخی چاپگرهای ارزان قيمت دارای کيفيتی مطلوب بمنظور چاپ تصاوير باشند . قیمت اصلی یك چاپگرجوهر افشان صرفا" محدود به قطعات استفاده شده در تولید چاپگر نبوده و هزینه کارتريج های مصرفی آن نيز می بايست مورد توجه قرار گيرد. تولید كنندگان به منظور موفقیت در بازاریابی ، اقدام به طراحی و عرضه چاپگرهای جوهر افشانی نموده اند که می توان آنان را با قیمت بسیار مناسب تهیه نمود . در زمان انتخاب اين نوع از چاپگرها، می بايست بررسی لازم در خصوص هزینه کارتريج های مصرفی آنان انجام شود( دربرخی موارد قيمت کارتريج مصرفی از قيمت چاپگر بيشتر می باشد ).
  پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یک چاپگر جوهر افشان در نظر گرفت :
  - کیفیت چاپ : با اينکه قيمت در چاپگرهای جوهر افشان همواره نشاندهنده کيفيت چاپ نمی باشد ولی در مواردی می تواند با آن نيز مرتبط گردد. پيشنهاد می گردد قبل از انتخاب چاپگر مورد نظر خود ، بررسی لازم در خصوص قيمت و کيفيت چاپ صورت پذيرد .
  - حداکثر دقت چاپ :( حداقل : از 1200 در 1200 تا 2400 در1200 نقطه در اینچ حداکثر : از 2400 در 1200 تا 4800 در 1200 نقطه در اینچ ) . دقت چاپ هر چاپگر بر حسب نقطه در اینچ اندازه گیری می گردد. واحد فوق ، نشاندهنده تعداد نقاط چاپ شده در یك اینچ مربع می باشد .بنابراین هر اندازه تعداد نقاط چاپ شده در یك اینچ مربع بيشتر باشد ، كیفیت چاپ نیز بالا می رود.
  - سینی كاغذ و ظرفیت کارتريج :( حداقل : 50 تا 100 برگ حداکثر: 100 تا 250 برگ ) .اكثر چاپگرهای طراحی شده برای مصارف خانگی، فاقد سینی كاغذ بوده وكاربران ملزم به قرار دادن مكرر كاغذ درون چاپگر می باشند. در اكثر چاپگرهای ارزان قیمت به ازای چاپ هر 50 تا 100 صفحه ، می بايست کارتريج تعویض گردد. در صورتيکه از چاپگر بمنظور چاپ تصاویر تمام رنگی استفاده گردد ، تعداد صفحاتی را که می توان چاپ نمود از مقدار فوق نيز کمتر است ( تعویض زود هنگام كارتریج ) .
  - بررسی هزينه تعويض کارتريج : در زمان انتخاب اين نوع از چاپگرها، می بايست بررسی لازم در خصوص هزینه کارتريج های مصرفی و تعداد صفحاتی را که می توان با هر کارتريج چاپ نمود ،انجام شود( دربرخی موارد قيمت کارتريج مصرفی از قيمت چاپگر بيشتر می باشد ).


  چاپگرهای لیزری تك رنگ
  چاپگرهای لیزری تك رنگ دارای بهترین شرایط از نظر قیمت ، كیفیت چاپ و سرعت بوده و از آنان اغلب در منازل و ادارات استفاده می گردد.اكثر كاربرانی خانگی كه نیازمند سرعت مناسب بمنظور چاپ متون خود می باشند، چاپگرهای لیزری تك رنگ را به چاپگرهای جوهرافشان ترجیح می دهند. قیمت چاپگرهای لیزری تك رنگ نسبت به چاپگرهای جوهر افشان بیشتر است .متون چاپ شده توسط چاپگرهای لیزری تك رنگ دارای كیفیت بهتری بوده و قیمت تمام شده چاپ هر صفحه توسط این چاپگرها نیز پایین تر از چاپگرهای جوهر افشان است.قیمت تونرچاپگرهای فوق ، نسبت به كارتریج چاپگرهای جوهر افشان دارای قیمت مناستری بوده و تعداد صفحات چاپ شده توسط این تونرها بیش از صفحات چاپ شده توسط كارتریج های چاپگرهای جوهر افشان است.در صورت ضرورت چاپ متون بصورت رنگی ، استفاده از چاپگرهای جوهر افشان پیشنهاد می گردد . درصورتیکه بودجه لازم برای تهیه چاپگر وجود داشته باشد ، می توان هر دونوع چاپگر را تهیه نمود . در چنین مواردی می توان بمنظور چاپ متون از چاپگر لیزری استفاده و طول عمر كارتریج های چاپگر جوهر افشان را افزایش داد.
  پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یک چاپگر لیزر تک رنگ در نظر گرفت :
  - سرعت چاپ متن :( حداقل : 9تا 12 صفحه در دقیقه حداکثر : 11 تا 18 صفحه در دقیقه ) . سرعت های فوق ، نشاندهنده سرعت چاپ اين نوع از چاپگرها در رابطه با صفحاتی است که صرفا" شامل متن می باشند( کاربرد اوليه چاپگرهای ليزری تک رنگ بمنظور چاپ متن می باشد ) . چاپگرهای لیزری تجاری دارای توانی معادل دو برابر توان چاپگرهای كوچك و خانگی می باشند.
  - حداکثر دقت چاپ :( حداقل : 600 در 600 تا 1200 در 1200 حداکثر: 1200 در 1200 ) .دقت چاپ هر چاپگر بر حسب نقطه در اینچ اندازه گیری می گردد. واحد فوق ، نشاندهنده تعداد نقاط چاپ شده در یك اینچ مربع می باشد .بنابراین هر اندازه تعداد نقاط چاپ شده در یك اینچ مربع بيشتر باشد ، كیفیت چاپ نیز بالا می رود.
  - حافظه :( حداقل : 2 تا 8 مگابایت حداکثر: 16 تا 64 مگابایت ) . چاپگرها ، فايل های ارسال شده برای چاپ را در حافظه خود ذخيره (صف بندی ) و در ادامه به ترتیب آنان را چاپ می نمايند. هر اندازه میزان حافظه چاپگر بیشتر باشد سرعت چاپ افزايش می يابد .
  - اینترفیس :( حداقل : Parallel, USB, Optional ethernet حداکثر : Parallel, USB, ethernet, optional IrDA ) . اکثر کاربران از پورت های USB و یا موازی بمنظور اتصال چاپگر به کامپيوتر استفاده می نمايند. چاپگرهای حرفه ای که از آنان در ادارات و سازمان های بزرگ استفاده می گردد ، دارای يک پورت ethernet بوده و امکان فعال نمودن آنان در شبکه بصورت يک گره مستقل فراهم می گردد. برخی چاپگرهای لیزری جديد ، دارای يک پورت IrDA بوده که Notebook و يا PDA را قادر می سازد با استفاده از پورت های مادون قرمز ( Infrared ) با آنان مرتبط و اقدام به چاپ فايل های مورد نظر خود نمايند .
  - ظرفیت سینی كاغذ :( حداقل : 150 تا 350 برگ حداکثر : 350 تا 650 برگ ) . چاپگرهای حرفه ای بمنظور استفاده در سازمان ها و ادرات بزرگ طراحی شده اند . در مراکز فوق ، کاربران متعددی از چاپگر بصورت مشترک استفاده می نمايند . ظرفیت سینی كاغذ چاپگرهای حرفه ای ، دو تا سه برابر چاپگرهای معمولی می باشد.


  چاپگرهای لیزر رنگی
  چاپگرهای ليزر رنگی برای اشخاص و سازمانهائی که نیازمند چاپ رنگی تصاویر و متون می باشند ، طراحی شده اند. چاپگرهای فوق ، از جمله ‌گرانترین چاپگرهای موجود بوده و کاربران خانگی بندرت به این نوع از چاپگرها نیاز خواهند داشت.
  پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یک چاپگر لیزر رنگی در نظر گرفت :
  - سرعت چاپ رنگی (صفحات شامل تصاویر) :( حداقل : كمتر از 1 تا دو صفحه در دقیقه حداکثر : 5/1 تا 3 صفحه در دقیقه ) . سرعت چاپ اين نوع از چاپگرها ، یكی از عوامل اساسی در انتخاب آنان محسوب می گردد. چاپگرهای فوق ، علاوه بر دارا بودن كیفیت مطلوب دارای سرعت بالائی نیز می باشند. برخی از مدل های ارزان قيمت اين نوع از چاپگرها دارای سرعت مناسب نبوده و لازم است در زمان انتخاب آنان به اين نکته دقت گردد.
  پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یک چاپگر لیزر رنگی در نظر گرفت :
  - كیفیت چاپ : کيفيت اين نوع از چاپگرها در زمان چاپ تصاویر گرافیكی بسيار مناسب بوده و همين امر يکی از دلايل اصلی انتخاب آنان بشمار می آيد. چاپگرهای لیزر رنگی و چاپگرهای لیزر تك رنگ ، صفحات حاوی متن را با كیفیت بسیار مناسب و سرعت مطلوب چاپ می نمايند.
  - حداكثر دقت چاپ :( حداقل : 1200 در 600 تا 2400 در 1200 حداکثر : 2400 در 1200 تا 2400 در 2400 ) دقت چاپ هر چاپگر بر حسب نقطه در اینچ اندازه گیری می گردد. واحد فوق ، نشاندهنده تعداد نقاط چاپ شده در یك اینچ مربع می باشد .بنابراین هر اندازه تعداد نقاط چاپ شده در یك اینچ مربع بيشتر باشد ، كیفیت چاپ نیز بالا می رود.
  - سرعت چاپ تك رنگ (متن) :( حداقل : 5 تا 10 صفحه حداکثر : 11 تا 15 صفحه ) .معمولا" سرعت چاپ چاپگرهای لیزر رنگی ، بيشتر از سرعت چاپ چاپگرهای لیزر تك رنگ است.

  نکاتی دررابطه با تهیه چاپگر

  چاپگرهای جوهر افشان :
  - علیرغم قیمت مناسب چاپگرهای جوهرافشان، قیمت کارتریج مصرفی آنان در برخی موارد از قیمت چاپگر بیشتر می باشد . قبل از انتخاب این نوع از چاپگرها لازم است بررسی لازم در خصوص قیمت كارتریج های مصرفی،انجام و مشخص گردد که هر كارتریج جوابگوی چاپ چند صفحه می باشد. پس از مشخص شدن پارامتر فوق ، می توان هزینه مصرف کارتریج در طی یک سال را مشخص نمود.در صورتيکه امکان پیش بینی و حدس رنگ مصرفی وجود داشته باشد ، پیشنهاد می گردد رنگ مذكور بصورت جداگانه تهیه گردد (صرفه جوئی در هزینه تهیه كارتریج ) . مثلا" در صورتیکه می بايست بر روی تمامی صفحات آرمی به رنگ قرمز چاپ گردد، می توان بهمراه چاپگر دو كارتریج اضافی به رنگ قرمز نیز تهیه نمود.
  - تمامی تولید كنندگان همواره بمنظور جذب خریداران بیشتر، حداكثر سرعت چاپگر را بعنوان یک برگ برنده تبلیغاتی مطرح می نمایند . در آزمایشات متعدد انجام شده بر روی تعداد زیادی چاپگر مشخص شده است که سرعت های ذكر شده همواره بیش از سرعت واقعی چاپگر می باشد. موتور چاپ چاپگرهای جوهر افشان به طور معمول قادر به چاپ دو تا چهار صفحه در دقیقه به صورت متن تمام صفحه و یا 5/8 تا 11 اینچ تصاویر گرافیكی در طی دو تا سه دقیقه می باشند.
  - برخی از چاپگرهای جوهر افشان قادر به چاپ عكس با كیفیت بسیار مناسب می باشند. اگر قصد استفاده از چاپگر جوهر افشان بمنظور چاپ عكس وجود دارد، پیشنهاد می گردد از چاپگرهای مختص اين کار استفاده گردد. به این نوع چاپگرها Photo Printer گفته شده و دارای یک پانل LCD و پورت USB بمنظور اتصال مستقیم یک دوربین دیجیتال به کامپیوتر می باشند( عدم نياز به کامپيوتر) .
  - قیمت یک چاپگر نشاندهنده کیفیت و سرعت چاپگر نمی باشد. مثلا" ممكن است بابت یك چاپگر جوهر افشان هزینه زیادی پرداخت گردد ولی كیفیت آن ، پاسخگوی خواسته های موجود نباشد ، در حالیکه ممکن است يک چاپگر با قيمت کمتر دارای کیفیت مطلوبتری باشد .

  چاپگرهای لیزر تک رنگ
  - در صورت استفاده از چاپگر برای چاپ متن ، چاپگرهای لیزری تک رنگ، پیشنهاد می گردند . چاپگرهای فوق در مقایسه با چاپگرهای حرفه ای جوهر افشان، دارای كیفیت بهتری بمنظورچاپ متن می باشند.
  - با توجه به قیمت مناسب برخی از چاپگرهای لیزری تك رنگ، استفاده از آنان برای مصارف خانگی مناسب می باشد .
  - در صورت نیاز به چاپ تصاویر با كیفیت مناسب،استفاده از چاپگرهای جوهر افشان حرفه ای توصیه می گردد.
  - اكثر چاپگرهای لیزری تك رنگ جدید ، دارای قابلیت اتصال به شبکه از طریق پورت های ( اترنت ) مربوطه می باشند. در صورتیکه قصد استفاده از چاپگر بهمراه یک کامپیوتر وجود داشته باشد، پیشنهاد می گردد که هزينه ای اضافه در ارتباط با پورت های شبکه پرداخت نگردد .

  چاپگرهای لیزر رنگی
  - بر اساس آزمایشات متعدد انجام شده بر روی چاپگرهای لیزری رنگی، مشخص شده است که سرعت چاپ آنان بمراتب پائین تر از سرعتی است كه تولیدكنندگان به آن اشاره می نمایند . بنابراین در صورتیکه سرعت چاپ یكی از معیارهای مهم در انتخاب چاپگر مورد نظر می باشد ، پیشنهاد می گردد قبل از تهیه چاپگر مورد نظر ، سرعت چاپ آن بررسی گردد.
  - قیمت کارتریج های رنگی چاپگرهای لیزری رنگی یكی از گرانترین مواد مصرفی موجود است. بازده و کارآئی کارتریج های مربوط به چاپگرهای لیزر رنگی بمراتب بیشتر از كارتریج های چاپگرهای جوهر افشان بوده و در صورت محاسبه صحیح ، قیمت تمام شده چاپ هر صفحه توسط چاپگرهای لیزر رنگی ، ارزانتر از چاپگرهای جوهر افشان خواهد بود.
  - تونر چاپگرهای لیزری رنگی برای محیط زیست خطرناك می باشند. بنابراین لازم است تهمیدات زیست محیطی لازم درخصوص آنان پس از مصرف اتخاذ گردد.
  - در صورت اصرار و تمایل به چاپ تصاویر بصورت رنگی علیرغم وجود ضرورت های لازم در محیط کار ، می توان از چاپگرهای جوهر افشان در مقابل چاپگرهای لیزری رنگی گران قیمت، استفاده نمود.
  .
   
 7. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  نحوه انتخاب یک کارت گرافیک
  کارت گرافیک یکی ازعناصر مهم در کامپیوتر است که با توجه به نوع استفاده و نياز کاربران، دارای مدل های متفاوت با پتانسيل های مختلف می باشد. کاربران با توجه به امکانات کارت گرافيک قادر به استفاده از بازی های کامپیوتری پيشرفته ، مشاهده فیلم و انجام عملیات حرفه ای نظير ضبط و ويرايش فیلم ، می باشند. در زمان استفاده از تصاوير گرافيکی حجيم و يا برخی بازی های کامپيوتری، ممکن است تصاوير بصورت منقطع نمايش داده شوند، در چنين مواردی استفاده از يک کارت گرافيک مطلوب و با سرعت مناسب ، علاوه بر افزايش کارآئی سيستم ، امکان پردازش تصاوير دو بعدی و يا تصاوير سه بعدی استفاده شده در بازی های کامپيوتری را با سرعت بيشتر فراهم می نمايد .برخی از کارت های گرافيک دارای امکانات متنوعی نظير پورت های ورودی و خروجی برای اتصال به دوربين های ديجيتال و تلويزيون بوده و در برخی از مدل های ديگر امکان اتصال بيش از يک نمايشگر به کامپيوتر ، وجود دارد. کارت های گرافیک در مقایسه با گذشته دارای امکانات بيشتر، کيفيت بهتر و توانائی مطلوب بمنظور بازخوانی تصاوير می باشند.

  جایگاه کارت گرافیک
  توليد کنندگان کارت ها و تراشه های ( Chip set ) گرافيک ، سخت افزار خود را هر شش ماه تغيير و بهنگام می نمايند . طراحان و پياده کنندگان محصولات نرم افزاری با اتکاء به پتانسيل های ارائه شده توسط کارت های گرافيک ، قادر به توليد محصولات متنوعی نظير بازی های کامپيوتری پيچيده و با گرافيک بالا می باشند .بازی های کامپيوتری تنها دليل ارائه کارت های گرافيک جديد نبوده و در اين راستا دلايل ديگری همچون استفاده از امکانات جانبی ارائه شده توسط آنان نيز موردنظر می باشد.امکان دسترسی به دو و یا سه تصویر بطور همزمان ، استفاده از پورت DVI ( اينترفيس ديجيتالی ويدئو) ، اینترفیس های S-Video و پورت های( Firewire (IEEE 1394 ، نمونه هائی از امکانات ارائه شده در کارت های گرافیک جدید می باشند .

  ویژگی ها ی مهم
  از مهمترین ویژگی های مرتبط با کارت گرافيک ، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  پردازنده : امروزه به برکت وجود پردازنده های استفاده شده در کارت های گرافيک ، امکان مشاهده تصاوير سه بعدی متحرک بطور کامل فراهم شده است . کارت های گرافیک قادر به پشتیبانی از تصاویر ویدئوئی سه بعدی و بازی های کامپیوتری بنحو مطلوب و با بهترین وضعیت نمایش می باشند . زمانيکه بازی های کامپيوتری با سرعت شصت فريم در ثانيه و يا بيشتر نمايش داده شوند ، وضعيت مطلوبی فراهم و تصاوير فاقد هر گونه لرزشی خواهند بود(چشم انسان در این سرعت قادر به تشخیص لرزش تصاویر نمی باشد). کارت های گرافیک ارزان قیمت بخوبی جوابگوی بازیهای قدیمی می باشند . کارت هائی که قادر به توليد فريم ها با سرعت بيشتری باشند ، امکان مشاهده تصاوير و بازی های کامپيوتری در Resolution بالاتررا بخوبی فراهم می نمايند. بمنظور اجرای بازی های کامپيوتری که از تکنولوژی DirectX 8 استفاده می نمايند ، می بایست از کارت هائی که تکنولوژی فوق را حمايت می نمايند ، استفاده گردد.


  حافظه . در موارديکه از کامپيوتر بمنظور انجام عمليات حجيم گرافيکی نظير بازی های کامپيوتری و يا ويرايش تصاوير ويدئوئی استفاده می گردد ، اطلاعات مورد نياز بمنظور نمايش تصاوير در حافظه RAM کارت گرافيک ذخيره می گردد . کارت های گرافيک بمنظور انجام مطلوب و سريع اينگونه فعاليت ها به حجم بالائی از حافظه نياز خواهند داشت . بموازات افزايش پيجيدگی بازی های کامپيوتری يا حجم عمليات گرافيکی به حافظه بيشتری نياز خواهد بود. استفاده مناسب و بهينه از حافظه کارت گرافيک می تواند تضمين لازم در خصوص نمايش بدون نقص تصاوير را ارائه نمايد.اكثر كارت های گرافیكی دارای 32Mb تا 64Mb حافظه از نوع DDR SDRAM می باشند. مدل های پيشرفته تر و در عين حال گرانتر، دارای حافظه ای بین 64MB تا 128MB می باشند.برای بازی های قدیمی ، حافظه ای به ميزان 32MB كافی بوده ولی كیفیت و سرعت انتقال تصاویر در آنان نسبت به كارت های جدید خصوصا" در Resolution 1600 * 1200 ، مطلوب نخواهد بود. بمنظور استفاده از بازی های گرافيکی پيشرفته و Resolution بالاتر ، پیشنهاد می گردد از كارت های گرافیكی که دارای حداقل 128Mb حافظه می باشند ، استفاده گردد .اكثر بازی های جدید به حافظه ای بیش از 128MB نياز نخواهند داشت . در صورت تمايل و ضرورت می توان از كارت ها ئی که دارای حافظه بیشتری هستند، استفاده نمود( عدم ضرورت ارتقاء کارت گرافيک در موارديکه يک بازی کامپيوتری با حجم بالای گرافيک عرضه می شود ) .
  تراشه های گرافیكی كه بر روی مادر برد كامپیوتر قرار دارند ( OnBorad) از حافظه اصلی سیستم استفاده می نمایند( با توجه به اشغال بخشی از حافظه توسط کارت گرافيک موجود بر روی مادربرد ، فضای کمتری در حافظه اصلی برای ساير عمليات باقی خواهد ماند ) . در اغلب كامپیوترهای ارزان قيمت که از پردازنده هائی با توان عملياتی کمتر استفاده می شود ( نظير پردازنده های Celeron محصول شركت Intel و یا Duron محصول شركت AMD ) ، كارت گرافیكی بر روی مادربرد تعبیه شده است. كامپیوترها ی فوق ، دارای توانایی قابل قبولی بوده و برای كاربران معمولی كه از كامپیوتر به عنوان یك ابزار كار معمولی استفاده می نمایند، بسیار كارآمد بوده ولی در صورتيکه کاربرانی نيازمند انجام عمليات گرافیك سنگین بوده و يا قصد استفاده از بازی هائی را داشته باشند که دارای گرافيک بالا می باشد ، سيستم های فوق کارآئی مناسبی نخواهند داشت .


  امکانات جانبی: برخی از كارت های گرافيک دارای امكانات جانبی اضافه ای بوده که امکان استفاده از آنان توسط سخت افزار و يا نرم افزارهای مربوطه در اختيار کاربران قرار می گيرد. در ادامه به برخی از اين امکانات ، اشاره می گردد :

  - خروجی DVI: از كارت های گرافیك كه دارای اينترفيس ويژوال دیجیتال می باشند ، بمنظور اتصال به مانیتورهای دیجیتال استفاده می گردد. با استفاده از اينترفيس DVI و پورت خروجی DVI، امکان اتصال کارت های گرافيک به انواع مانیتورهای دیجیتال و آنالوگ ، فراهم می گردد .

  - ورودی / خروجی S-Video: پورت خروجی S-Video ، امکان ارسال سیگنالهای ویدئویی را به تلویزیون، VCR و سایر دستگاههای مشابه فراهم می نمايد. با استفاده از پورت ورودی S-Video ، می توان تصاوير ویدئویی را از وسایلی نظیر VCR، دوربین های فیلمبرداری به كامپیوترتان تغذيه نمود.

  - ورودی/ خروجی مركب: پورت های مرکب دارای عملکردی مشابه پورت های S-Video بوده با اين تفاوت که امکان اتصال به تجهیزات قدیمی كه دارای پتانسيل لازم بمنظور ارتباط و استفاده از پورت S-Video نمی باشند را فراهم می نمايد .اكثر كارت های گرافیك كه دارای پورت های S-Video می باشند ، دارای يک کابل لازم بمنظور تبديل پورت فوق به پورت های مرکب می باشند .

  - نمایش دو تصویر: بمنظور اتصال کامپيوتر به يک مانيتور ديگر و يا تلويزيون ( مشاهده دو و یا حتی سه تصویر جداگانه ) ، می بايست از يک کارت گرافيک که دارای پورت های اضافه و RAMDAC (تراشه هائی که تصاویر دیجیتال را به سیگنالهای آنالوگ تبدیل می كنند) اضافی ، استفاده گردد

  - Overclocking: اجرای پردازنده موجود بر روی يک کارت گرافيک سريعتر از سرعت مشخص شده توسط توليد کننده ، به امری متداول توسط برخی بازی های کامپيوتری تبديل شده است . وضعيت فوق ، باعث فشار بيش از حد مجاز به کارت گرافيکی در ارتباط با توليد خروجی شده و در نهايت می تواند سوختن كارت گرافیكی را بدنبال داشته باشد .برخی از تولید كنندگان نظير Gainward ، كارت هایی را ارائه نموده اند كه دارای ويژگی Overclocking می باشند . برخی ديگر از توليد کنندگان نرم افزارهای Overlocking را بهمراه کارت گرافيکی خود عرضه نموده و تعدادی ديگر از توليد کنندگان نظير ATI از ويژگی فوق حمايت نمی نمايند . قبل از فعال نمودن ويژگی Overlocking می بايست دستورالعمل های ارائه شده توسط توليدکنندگان مربوطه به دقت مطالعه گردد .

  -Anti-aliasing ، در گرافیك كامپیوتری به هموار نمودن ( صاف و يکدست ) ظاهر ناهموار و پلکانی اشكالی چون خطوط مورب،‌منحنی ها و دوایر اطلاق می گردد . استفاده از ويژگی فوق در موارديکه دارای يک Resolution پائين می باشيم ، مفيد خواهد بود. علت بروز اين ناصافی ها ، به دلیل پایین بودن كیفیت تفكیك پذیری بوده و می توان بمنظور برخورد با مشکل فوق ، از امکانات سخت افزاری و يا نرم افزاری خاصی استفاده نمود . برخی از کارت های گرافيک جديد از ويژگی فوق حمايت می نمايند.در صورت فعال نمودن ويژگی فوق ، سرعت نمایش فريم ها در يک ثانيه كاهش خواهد يافت .بنابراین استفاده کنندگان بازی های کامپيوتری ، می بايست بین نمایش سریعتر و استفاده از تصاویر هموار، یكی را انتخاب نمايند .


  تشریح مشخصات
  در زمان تهيه يک کارت گرافيک می بايست موارد متعددی همچون میزان حافظه ، نوع اينترفيس ها ، تعداد پورت های ورودی و خروجی به دقت بررسی و مشخص گردد . قيمت يک کارت گرافيک با ميزان کارآئی آن ارتباط مستقيم دارد . کارت های گرافيک موجود که از تراشه های ATI و NVida استفاده می نمايند ، دارای کارآئی مناسب در ارتباط با نمايش تصاوير سه بعدی می باشند . استفاده از کارت های گرافيک قدرتمند ، صرفا" مختص کاربرانی است که نوع فعاليت آنان بگونه ای است که به پتانيسل های بالای اين نوع از کارت ها نياز دارند. جايگاه و نقش حافطه در کارت های گرافيک ، بسيار حائز اهميت بوده و اولويت آن نسبت به ساير پارامترهای موجود بمنظور گزينش يک کارت گرافيک، بيشتر است ( بازی های گرافيکی پيچيده و با گرافيک بالا ، نيازمند استفاده از حافظه بالائی می باشند ) . در صورتيکه قصد اتصال کامپيوتر به يک نمايشگر ، تلويزيون و يا دوربين فيلمبرداری وجود داشته باشد ، می بايست کارت گرافيکی انتخابی دارای پورت های مورد نظر باشد .
  پارامترهای زير را می توان در زمان انتخاب يک کارت گرافيک در نظر گرفت :

  حافظه
  حداقل : 32MB پیشنهادی : 64MB حداکثر : 128MB و یا بیشتر
  ميزان حافظه موجود بر روی کارت گرافيک ارتباط مستقيم با کيفيت و سرعت نمايش اطلاعات داشته و حجم بيشتری از اطلاعات در حافظه ذخيره خواهد شد. سرعت تفسير و نمایش تصاویر خصوصا" تصاویر سه بعدی با افزایش ميزان حافظه، بهبود و افزایش خواهد يافت . اكثر کارت های گرافيکی موجود از حافظه های DDR استفاده می نمایند.

  سرعت Clock پردازنده گرافیک :
  حداقل : 166 مگاهرتز پیشنهادی : 200 تا 250 مگاهرتز حداکثر : 250 تا 325 مگاهرتز
  سرعت Clock پردازنده کارت گرافیك ، يکی از مهترين عوامل افزايش کارآئی يک کارت گرافيک بوده که بيشترين تاثير را در رابطه با انجام عمليات مرتبط با تصاویر سه بعدی ،بدنبال خواهد داشت .

  نوع اینترفیس :
  حداقل : PCI يا AGP پیشنهادی : AGP حداکثر : AGP
  تقريبا" تمامی سيستم های جديد دارای يک اسلات AGP بمنظور اتصال كارت گرافیكی می باشند . سیستم هایی كه طول عمر آنان بیش از چهار سال بوده و يا سيستم هائی که دارای کارت های گرافيکی Onboard می باشند ، ممکن است صرفا" دارای اسلات های PCI بوده که سرعت آنان بمراتب کمتر از اسلات ها ی AGP است .کارت های گرافيکی که از اسلات های AGP استفاده می نمايند ، قادر به حمايت از سرعتی بالغ بر 4X می باشند. در کارت های گرافيک جديد، سرعت فوق به مرز 8X رسيده است. در صورتيکه سیستمی دارای اسلات AGP با سرعت 2X یا 1X باشد ، امکان استفاده از كارت های گرافیكی با سرعت 4X یا 8X وجود نخواهد داشت (متفاوت بودن ولتاژ آنان ) .

  کانکتورهای نمایشگر :
  حداقل : یك کانکتور VGA برای نمایشگر CRT
  پیشنهادی : یك یا دو کانکتور VGA برای نمایشگرهای CRT
  حداکثر : یك یا دو کانکتور VGA یا یك خروجی دیجیتال اضافه برای نمایشگرهای تخت
  بمنظور استفاده از کارت گرافيکی ، می بايست کارت گرافيکی دارای کانکتورهای لازم بمنظور ارتباط با مانيتور باشد . كارت های گرافیك ، حداقل دارای یك پورت VGA بمنظور اتصال مانیتورآنالوگ به كامپیوتر می باشند (مانیتورهای فوق در زمره مانیتورهای CRT یا LCD آنالوگ تخت محسوب می گردند ) . كارت هایی كه دارای يک کانکتور می باشند ، امکان استفاده از چندين تصوير و بالطبع چندين عمليات را فراهم می نمايند مثلا" می توان بر روی یك صفحه برنامه حسابداری را فعال و بر روی صفحه دیگر برنامه Word را فعال نمود.

  پورت های ورودی و خروجی .
  حداقل : موجود نیست پیشنهادی : S-Video یا مركب حداکثر : تنوع اينترفيس ها
  در صورتيکه قصد ويرايش تصاویر ویدئویی وجود داشته باشد و يا بخواهيم از کامپيوتر بمنظور ذخيره تصاوير ویدئويی استفاده نمائيم و يا تمايل به استفاده از تلویزیون برای انجام بازی های كامپیوتری وجود را داشته باشيم ، می توان از يک کارت گرافيک پيشرفته که دارای مجموعه ای از پورت های ورودی ، خروجی و يا يک TV Tuner است ، استفاده نمود.

  نکاتی دررابطه با تهیه کارت گرافیک
  پارامترهای زیر را می توان در زمان انتخاب یک کارت گرافیک در نظر گرفت :

  انتخاب کارت های گرافيک با توان متوسط .استفاده از يک کارت گرافيک پيشرفته صرفا" در موارد خاصی نظير بازی های کامپيوتری پيچيده و يا کاربردهای خاص تجاری، توصيه می گردد. در ساير موارد ، می توان با مشخص نمودن دقيق خواسته خود نسبت به تهيه يک کارت گرافيک با توان مناسب (الزاما" جديدترين نوع نخواهد بود ) ، اقدام نمود

  افراديكه به بازی های كامپیوتری علاقمندند نیازمند كارت های قويتری می باشند .يکی از مهمترين دلايلی که اغلب کاربران اقدام به تعویض كارت های گرافیكی می نمایند،استفاده از امكانات DirectX 8 مایكروسافت می باشد. تکنولوژی فوق پس از گذشت مدت زمانی اندک به يک تکنولوژی فراگير در اکثر بازی های کامپيوتری جديد تبديل شده است . هم اينک ،كارت ها ئی ارائه شده است که DirectX 9 را نیز پشتیبانی می نمایند. در صورتيکه تصميم به استفاده از جديدترين بازی های كامپیوتری وجود داشته باشد ، می بايست يک کارت گرافيک قويتر انتخاب گردد که قادر به حمايت از DirectX 9 API بوده و دارای حداقل 64MB حافظه از نوع SDDDR باشد .

  اطمينان از وجود حافظه DDR در کارت گرافيک اكثر كارت های گرافیك پيشرفته دارای حافظه ای از نوع DDR می باشند .( تعداد اندکی از کارت های گرافيک از حافظه فوق ، استفاده نمی نمايند).حافظه ها ی فوق ، سرعت كارت گرافیكی را افزايش خواهد داد.

  بررسی کارت های گرافيک متفاوت. بهترین روش برای انتخاب یك كارت گرافیكی، تست و بررسی مدل های متفاوتی از آنان و در نهايت انتخاب بهترين نمونه موجود است . در اين راستا می توان از سايت های متعددی بر روی اينترنت که بصورت مستمر کارت های گرافيک را بررسی ونتايج را منتشر می نمايند ، استفاده گردد .

  بررسی نحوه ارتباط كارت گرافیكی با كامپیوتر. اكثر كامپیوترهایی كه در طی ساليان اخير ارائه شده اند ، دارای يک اسلات AGP می باشند. برخی از مادربردها دارای اسلات AGP نمی باشند ( خصوصا" در مادربردهای ارزان قيمت که كارت گرافیكی بصورت OnBoard می باشد ، اسلات AGP وجود ندارد ) .قبل از تهیه هر نوع كارت گرافيک لازم است از وجود اسلات AGP بر روی مادربرد اطمينان حاصل نمود .

  تهيه کارت گرافيک متناسب و منطبق بر خواست ها . هرگز پول خود را برای ويژگی ها و پتانسيل هائی که به وجود آنان نياز نداريم ، نبايد هزينه نمود . در صورت عدم ضرورت ذخیره سازی و ويرايش تصاویر دیجیتال ، می توان کارت های گرافيکی را انتخاب نمود که صرفا" دارای پورت های اساسی و اوليه می باشند . قطعا" قيمت اين نوع از کارت ها بمراتب کمتر از کارت هائی است که دارای پورت های متنوع ورودی و يا خروجی بمنظور انجام عمليات حرفه ای می باشند . بنابراين می توان در مقابل پرداخت هزينه بيشتر برای امکاناتی اضافه که ممکن است هرگز از آنان استفاده نگردد ، كارتی با میزان حافظه بیشتر را انتخاب تا سرعت و كیفیت تصاویر بر روی سیستم وضعيت مطلوبتری پيدا نمايد .
  .
   
 8. خرید بیت کوین
 9. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  نحوه انتخاب یک رایتر
  امروزه رايتر،به يکی از امکانات ضروری بر روی کامپيوترهای شخصی تبديل شده است . با استفاده از رايترها ، می توان در مدت زمان چند دقيقه اطلاعات متفاوتی نظير داده ، تصاوير و موزيک های دلخواه را بسادگی بر روی يک CD ارزان قيمت ( CD-R) ذخيره نمود. قابليت نوشتن مجدد اين نوع از درايوها ، امکان حذف و نوشتن مجدد اطلاعات بر روی CD هائی با قابليت نوشتن مجدد ( CD-RW ) را تا بيش از يکهزار مرتبه فراهم می نمايد. با استفاده از درايوهای فوق ، امکان انجام عمليات سه گانه خواندن ، نوشتن و نوشتن مجدد بر روی CD های متفاوت ( CD-R , CD-RW) فراهم می گردد . با توجه به نقش محوری عمليات نوشتن در درايورهای فوق ، از آنان با نام " رايـتر" نيز ياد می شود. قيمت درايوهای فوق ، نسبت به گذشته کاهش و امکان استفاده از آنان در مقياس گسترده ای برای عموم کاربران کامپيوتر فراهم شده است . در اين مقاله قصد داريم به بررسی پارامترهای مهم در رابطه با انتخاب يک رايتر پرداخته و از اين رهگذر با ضوابط و معيارهای انتخاب صحيح آنان بيشتر آشنا شويم .

  جایگاه رایتر
  تکنولوژی ساخت رايـترها در طی ساليان اخير خصوصا" سال گذشته، رشد و متناسب با آن سرعت درايوهای فوق، افزايش يافته است . کاهش مدت زمان نوشتن اطلاعات بر روی CD ، مهمترين دستاورد تکنولوژی فوق در ساليان اخير است. سرعت نوشتن در رايـترهای موجود نسبت به مدل های پيشين افزايش و هم اينک آنان در وضعيتی مطلوب قرار دارند . بررسی تفاوت سرعت نوشتن در مدل های موجود ، صحت گفته فوق را تائيد می نمايد. مثلا" تفاوت سرعت نوشتن يک درايو بيست و چهارسرعته ( 24X ) با يک درايو چهل و هشت سرعته ( 48X ) بر روی يک CD-R، کمتر از دو دقيقه و نيم می باشد . همچنين تفاوت سرعت بين درايوهای 48X و 52X ، به کمتر از چندين ثانيه رسيده است . در زمان انتخاب يک رايتر می بايست به نکات متعددی توجه گردد . سرعت خواندن ، نوشتن ، نوشتن مجدد ، اينترفيس درايو و توانائی نرم افزارارائه شده ، از جمله مواردی می باشند که در زمان انتخاب يک رايتر می بايست موردتوجه قرار گيرد .

  ویژگی ها ی مهم
  از مهمترین ویژگی های مرتبط با رايتر، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  سرعت نوشتن CD- R: بهبود و افزايش سرعت نوشتن اطلاعات بر روی CD ، همواره يکی از اهداف مهم توليد کنندگان رايتر بوده است . رايترها ازمقدار X كه نماینگر سرعت خواندن و نوشتن است ، استفاده می نمايند( 1X معادل 150KB اطلاعات در هر ثانیه است ). سرعت اعلام شده توسط توليد کنندگان ، نشاندهنده حداكثر سرعت نوشتن و يا خواندن اطلاعات از ديسک بوده و بيانگر سرعت متوسط آنان( Burn Speed) نمی باشد ( سرعت فوق، معمولا" 4X تا 6X کمتر از سرعت اعلام شده است) .اکثر درايوهای موجود دارای سرعت 48X و يا 50X می باشند . حداكثر سرعت اين نوع درايوها در حال حاضر ، 52X می باشد.اکثر کارشناسان اين صنعت اعتقاد دارند که با توجه به محدوديت های تکتولوژی موجود ، سرعت 52X آخرین سرعت قابل ارائه در اين زمينه می باشد.عدم وجود تفاوت محسوس سرعت بين درايوهای ارائه شده يکی از دلايل عدم تمايل توليد کنندگان بمنظور برخورد با محدوديت فوق است . مثلا" سرعت دستيابی در درايوهای 48X کمتر از دو نيم دقيقه می باشد و در صورتيکه سرعت درايو به 52X افزايش يابد ، سرعت دستيابی صرفا" چندين ثانيه بهبود پيدا خواهد کرد .

  سرعت نوشتن CD-RW: يکی از تحولات مهم ساليان اخير ، افزايش سرعت نوشتن به روی CD با قابليت نوشتن مجدد( CD-RW ) است .افزايش سرعت از 12X به 24X مهمترين دستاورد در اين زمينه بوده است . افزايش سرعت به 24X در درايوهای فوق ، به آن اندازه که تصور می شود ، بهبود سرعت نوشتن را در عمل بدنبال نداشته است . مثلا" اگر اطلاعاتی بالغ بر يکصد مگابايت برروی CD-RW نوشته گردد ، صرفا" بين ده تا بيست ثانيه در زمان صرفه جوئی می شود .

  سرعت خواندن CD-Rom : سرعت خواندن دیسك ها ( CD-ROM) در سریعترین درایوهای موجود، حداكثر 52X است .(سرعت فوق ، در مقابل درایو هایی كه سرعت خواندن آنان 48Xاست ، پیشرفت قابل توجه ای محسوب نمی شود ) بر اساس مطالعات و تست های انجام شده ، مشخص شده است که سرعت نوشتن بر روی يک درايو با آنچه اعلام می شود نزديک به واقعيت است ولی در ارتباط با سرعت خواندن ، تفاوت های مهمی از نظر ميزان کارآئی وجود دارد. مثلا" بر اساس آزمايشات انجام شده بر روی درايوهائی که سرعت خواندن آنان 48X می باشد ، چهل ثانيه تفاوت مشاهده شده است .

  اندازه بافر: بافر به مكانی در حافظه بمنظور ذخیره سازی اطلاعات موقت، اطلاق می گردد. رايترها عموما" دارای بافری به اندازه دو مگابايت بوده که باعث اطمینان از انتقال کامل و بدون وقفه اطلاعات به دیسك می گردند. بديهی است هر اندازه که ظرفيت بافربيشتر باشد، با مشکلات کمتری از نظر سرعت انتقال اطلاعات به حافظه و برنامه مورد نظر ، مواجه خواهيم بود . برخی از درایو ها، بافری معادل 4 تا 8 مگابایت را پشتيبانی نموده که مقدار اندکی از آن بمنظور حفاظت درایو و از اكثر آن در جهت افزايش کارآئی استفاده می گردد .

  اینترفيس : درایو های IDE داخلی ، ارزانترين نوع رايتری می باشند که می توان آنان را تهيه نمود .نصب و راه اندازی اين نوع درايوها نيز بسادگی انجام می شود.درایو هایی كه بصورت External استفاده می گردند،از طريق ( FireWire(IEEE394 و یا پورت USB2.0 به سيستم متصل و کارآئی آنان مشابه درايوهای Internal است .قیمت درایو هایی كه از FireWireجهت ارتباط با كامپیوتر استفاده می نمایند نسبت به درايوهائی با پورت USB2.0، گرانتر می باشد (كامپیوتر،می بايست دارای پورت FireWire باشد،درغیراینصورت نصب يک کارت مخصوص بر روی سيستم بمنظور حمايـت از پورت فوق ، الزامی است ) . در موارديکه از پورت USB 1.1 برای درایوی شامل پورت USB 2.0 ، استفاده می گردد ، سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات بر روی ديسک،حداکثر 4X خواهد بود( صرفنظر از حداکثر سرعت درايو ) . برخی از توليد کنندگان همچنان درايوهائی را برای استفاده از پورت USB 1.1 طراحی و توليد می نمايند. در زمان استفاده از اين نوع درايوها می بايست به اين نکته توجه گردد که سرعت آنان از 4X تجاوز نخواهد کرد . برخی از درايوهای External برای ارتباط با کامپيوتر چندين اينترفيس را ارائه می دهند ( Fireware ، PC Card ، پورت USB 2.0 و حتی پورت موازی ) . قيمت اين نوع از درايوها ، نسبت به مدل های External استاندارد، اندکی بيشتر است .

  نرم افزار: تمامی رايترها بهمراه يک و يا چندين CD-RW و نرم افزار لازم بمنظور نوشتن اطلاعات بر روی CD ، ارائه می گردند . برخی از نرم افزارهای ارائه شده نظير Ahead's Nero Burning Rom 5.5 كه به آن اختصارا" Nero 5.5 گفته می شود، دارای امکانات و قابليت های بيشتری نسبت به ساير نرم افزارهای موجود بوده و برخی ديگر نظير Oak Technology's SimpliCD و Roxio's Easy CD بدليل ارائه تسهيلات لازم جهت استفاده ، دارای محبوبيت بيشتری در بين کاربران می باشند.

  تكنولوژی Mt. Rainier: درایو هایی كه دارای قابليت استفاده از تکنولوژی فوق می باشند ، قادر به نوشتن اطلاعات بر روی CD بدون نياز به نرم افزارهای اضافه ای می باشند(مانند Roxio DirectCD). در حال حاضر ، صرفا"نسخه هائی از لينوکس از تکنولوژی فوق ، حمايت می نمايند .نسخه آتی ويندوز ( Longhorn ) که طی دو سال آينده ارائه خواهد شد ، از تکنولوژی فوق حمايت می نمايد. برخی از درايوهای ارائه شده ، ادعا می نمايند که از تکنولوژی فوق حمايت می نمايند ، با اينکه گفته فوق در اکثرموارد صحيح می باشد ولی در اغلب موارد لازم است Firmware سيستم ارتقاء يابد .برخی از درايوهائی که با امکان حمايت از تکنولوژی Mt.Rainier بفروش می رسد ، شامل نرم افزارهای لازم بمنظور حمايت از تکنولوژی فوق نبوده و لازم است نرم افزار موجود به نسخه ای جديد که قادر به حمايت از تکنولوژی فوق است، ارتقاء يابد .برخی از نرم افزارها نظير DirectCd از تکنولوژی فوق حمايت می نمايند ولی ديسک های نوشته شده با استفاده از تکنولوژی Mt. Rainier با سيستم های عامل قديمی سازگار نبوده و می بايست از نرم افزارهائی خاص بمنظور خواندن ديسک ها استفاده گردد ( نرم افزارهائی که از تکنولوژی Mt. Rainier حمايت می نمايند) .


  تشریح مشخصات
  رايتر، امکان خواندن و يا نوشتن بر روی CD را فراهم می نمايد ( CD-R و CD-W ) . مهمترين ويژگی مرتبط با درايوهای فوق ، سرعت نوشتن اطلاعات بر روی CD است . از سه عدد برای نشان دادن سرعت درايو استفاده می شود: سرعت نوشتن ، سرعت نوشتن مجدد و سرعت خواندن . بيشترين ميزان سرعت مربوط به سرعت خواندن اطلاعات و پائين ترين سرعت مربوط به نوشتن مجدد اطلاعات است . عددی که معمولا" بين دو عدد فوق قرار می گيرد، نشاندهنده سرعت نوشتن اطلاعات است ( عدد فوق ، هرگز از سرعت خواندن اطلاعات بيشتر نخواهد بود ) . لازم است به اين نکته اشاره گردد که سرعت نوشتن اطلاعات بر روی CD در درايوهائی با سرعت 48X ، می بايست از لحاظ تئوری دو برابر سرعت درايوهائی با سرعت 24X باشد ولی در عمل تفاوت اندکی در اين راستا مشاهده می گردد.
  پارامترهای زير را می توان در زمان انتخاب يک رايتر در نظر گرفت :

  سرعت نوشتن
  حداقل : 32X تا 48X پيشنهادی : 48X تا 52X حداکثر : 48X تا 52X
  پارامتر فوق ، بيانگر سرعت نوشتن اطلاعات بر روی CD-R است .بديهی است هر اندازه سرعت فوق بيشتر باشد، مدت زمان کمتری صرف نوشتن اطلاعات بر روی CD خواهد شد .

  سرعت نوشتن مجدد
  حداقل : 16X يا کمتر پيشنهادی : 24X حداکثر : 32X
  پارامتر فوق ،بيانگر سرعت نوشتن بر روی يک CD-RW است ( CD با قابليت نوشتن مجدد اطلاعات بر روی آن ) . مشخصه فوق ارتباطی با سرعت نوشتن بر روی ديسک های CD-R ( نوشتن يک مرتبه ) نخواهد داشت .

  سرعت خواندن
  حداقل : 24X به بالا پيشنهادی : 40X تا 52X حداکثر : 52X
  پارامتر فوق ، بيانگر سرعت خواندن اطلاعات ذخيره شده بر روی يک ديسک است .

  نرم افزارنوشتن CD
  حداقل : برخی اوقات ارائه می گردد . پيشنهادی : همواره با محصول ارائه می گردد. حداکثر : همواره با محصول ارائه می گردد .
  پارامتر فوق ، اشاره به نرم افزارهای مورد نياز بمنظور ذخيره داده ، موزيک و فرمت نمودن ديسک های CD-RW دارد . تمامی توليد کنندگان اصلی بهمراه محصول توليدی خود ، نرم افزار خاصی را نيز ارائه می نمايند. برخی از توليد کنندگان علاوه بر ارائه نرم افزار اختصاصی نوشتن اطلاعات ، نرم افزارهای ديگری را نيز بهمراه محصول خود ارائه می دهند ( نظير نرم افزار ويرايش تصاوئر ) .

  اينترفيس برای درايوهای داخلی
  حداقل : IDE پيشنهادی IDE حداکثر : IDE و SCSI
  اينترفيس های IDE ، در اغلب کامپيوترهای شخصی بعنوان يک استاندارد پذيرفته شده اند . برای استفاده از اينترفيس های SCSI می بايست بر روی کامپيوتر يک کارت اضافی نصب گردد( با فرض عدم پتانسيل ارائه شده توسط مادربرد ) .

  اينترفيس برای درايوهای خارجی
  حداقل : USB 2.0 يا PC Card پيشنهادی : USB 2.0 ، PC Card و يا Firewire حداکثر : USB 2.0 ، PC Card و يا Firewire
  درايوها ی خارجی در کامپيوترهای Notebook ممکن است از يک اتصال USB 2.0 ، يک اتصال سريعتر PC Card و يا يک FireWire استفاده نمايند . قبل از انتخاب يک درايو خارجی ، می بايست از وجود اينترفيس لازم در کامپيوترمطمئن گرديد . در صورتيکه سيستم دارای پورت USB 2.0 نمی باشد ،می توان درايو USB 2.0 را از طريق پورت USB 1.1 به سيستم متصل نمود ، در چنين حالتی پورت فوق صرفا" قادر به حمايـت از سرعت 4X خواهد بود.

  با فر حافظه
  حداقل : دو مگابايت تا چهارمگابايت پيشنهادی : دو تا هشت مگابايت حداکثر : دو تا هشت مگابايت
  بافر ، مسئوليت ذخيره سازی داده در زمان نوشتن اطلاعات بر روی CD را برعهده دارد. هر اندازه که ظرفيت بافر بيشتر باشد ، با اشکالات کمتری مواجه بوده و پيشگيری لازم در ارتباط با خرابی CD انجام می شود.

  نکاتی دررابطه با تهیه رایتر

  انتخاب يک درايو با سرعت مناسب . در صورت انتخاب يک رايتر با سرعت کم ، زمان بيشتری برای نوشتن و خواندن اطلاعات صرف خواهد شد . بنابراين می توان پس از بررسی درايوهای موجود ، نسبت به تهيه يک درايو با سرعت مناسب و از يک توليد کننده معتبر ، اقدام نمود

  استفاده از رايترهائی با اينترفيس IDE . درايوهای فوق دارای قيمت و سرعت مناسب بوده و بسادگی نصب می گردند.

  استفاده از چهار مگابايت حافظه و يا بيشتر . ظرفيت بافر ارتباط مستقيمی با کارآئی سيستم دارد .

  انتخاب مناسب اينترفيس در درايوهای خارجی با توجه به نسبت سرعت و هزينه . درايوهائی که از پورت Firewire حمايت می نمايند ، دارای بالاترين سرعت بوده و استفاده از آنان مشروط به حمايت از پورت فوق توسط سيستم است .سرعت درايوهائی که از پورت USB 2.0 استفاده می نمايند نيز مناسب بوده و در عين حال قيمت آنان کمتر از نوع Firewire می باشد . درايوهائی که دارای پورت USB 2.0 می باشند را می توان از طريق پورت USB 1.1 نيز بخدمت گرفت و لی لازم است به اين نکته توجه شود که در چنين حالتی سرعت نوشتن حداکثر 4X خواهد بود . دستگاههای PC Card دارای سرعت کمتری نسبت به Firewire می باشند.

  اطمينان از تطبيق نرم افزار ارائه شده با خواسته های موجود . کاربران بمنظور نوشتن اطلاعات نیازمند استفاده از نرم افزارها ی خاصی می باشند. تمامی توليد کنندگان بهمراه محصول خود ، نرم افزارهای مورد نیاز را نيز ارائه می دهند .کاربران می توانند علاوه بر نرم افزارهای ارائه شده بهمراه درايو خريداری شده از ساير نرم افزارهای موجود نيز استفاده نمايند .

  حمايت از تكنولوژی Mt. Rainer . در صورت استفاده از نسخه های لينوکس و يا ارتقاء سيستم به نسخه جديد ويندوز ، می توان از رايتری استفاده نمود که از تکنولوژی Mt. Rainer حمايت می نمايد . ( عمليات نوشتن بر روی اين نوع درايوها مشروط به حمايت سيستم عامل، مشابه استفاده از يک فلاپی درايو می باشد . عدم نياز به نرم افزارهای خاص بمنظور نوشتن بر روی CD ) .
  .
   
 10. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  نحوه انتخاب یک مادربرد
  انتخاب مادربرد ، يکی از تصميمات مهم در زمان تهيه و يا ارتقاء يک کامپيوتر است .انتخاب فوق ، علاوه بر تاثير مستقيم بر عملکرد فعلی سيستم ، بيانگر انعطاف سيستم در زمان ارتقاء نيز می باشد . قابليت های فعلی يک کامپيوتر و پتانسيل های ارتقاء آن در آينده ، جملگی به نوع مادربرد انتخابی بستگی خواهد داشت . امروزه بر روی مادربردها ، پورت های پیشرفته ای نظیر( Fireware(IEEE 1394و یا USB 2.0 و حتی کارت های ( تراشه ) صدای شش کاناله و کنترل های RAID وجود داشته که می توان از آنان در زمان ارتقاء سیستم و بدون نياز به نصب امکانات جانبی ديگر ، استفاده بعمل آورد.
  درزمان انتخاب یک مادربرد همواره سوالات متعددی در ذهن تهیه کننده ( خريدار ) مطرح می گردد: مادربردها چگونه با يکديگر مقايسه می گردند؟ پارامترها ی سنجش و وزن هر کدام چیست؟ ( پردازنده ها ، نوع تراشه ها ، نحوه ارتباط با دستگاههای ذخیره سازی ). معيار انتخاب یک مادربرد چیست ؟ Chip set های يک مادربرد بيانگر چه واقعيت هائی می باشند ؟ امکانات یک مادربرد چه تاثیراتی را در حیات فعلی و آتی سيستم بدنبال خواهد داشت؟ميزان کارایی و کيفيت یک سیستم تا چه میزان وابسته به پتانسیل های مادربرد می باشد ؟ موارد فوق ، نمونه سوالاتی است که در زمان انتخاب يک مادربرد در ذهن تهيه کنندگان مطرح می گردد. در این مقاله قصد داریم به برخی از پرسش های متداول در زمینه انتخاب یک مادربرد پاسخ داده و از این رهگذر با ضوابط و معيارهای انتخاب صحيح يک مادربرد بيشتر آشنا شويم .

  جایگاه مادربرد
  مادربرد ، پردازنده و حافظه سه عنصرحیاتی در کامپیوتر بوده که در زمان انتخاب مادربرد، سرنوشت پردازنده و حافظه نیز بنوعی رقم خواهد خورد.انتخاب مناسب یک مادربرد از جمله تصمیمات مهمی است که دامنه آن گريبانگير تجهيزات سخت افزاری ديگر نيز خواهد شد. انتخاب یک مادربرد قديمی و از رده خارج ( ولو اینکه در حال حاضر پاسخگوی نیازها و خواسته ها باشد ) می تواند زمينه بروز مسائل متعددی در ارتباط با ارتقاء و افزايش توان عملياتی کامپيوتر در آينده را بدنبال داشته باشد . فراموش نکنيم ما کامپيوتر را نه بخاطر خود بلکه بخاطر اجرای برنامه ها ( در حال حاضر و آينده ) تهيه می نمائيم .

  ویژگی ها ی مهم
  از مهمترین ویژگی های مرتبط با مادربرد، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  Chip Set مادربرد ، عملياتی حياتی و مهم نظير روتينگ داده از هارد ديسک به حافظه و پردازنده را انجام و اين اطمينان را بوجود می آورد که تمامی دستگاههای جانبی و کارت های الحاقی ، قادر به گفتگو ( ارتباط ) با پردازنده می باشند . تولید کنندگان مادربردها ، با افزدون چیپ ست های متفاوت بر روی مادر برد تولیدی خود نظير کنترلر RAID و پورت های Fireware ، قابليت ها ی مادربرد توليدی خود نسبت به ساير محصولات مشابه را نشان می دهند .
  چیپ ست های موجود بر روی یک مادربرد ، باعث اعمال محدودیت در رابطه با انتخاب نوع پردازنده ، حافظه و ساير تجهيزات جانبی ديگر نظیر کارت گرافیک ، کارت صدا و پورت های USB 2.0 می گردد. ( برخی از امکانات فوق نظير کارت صدا ، می تواند بعنوان پتانسيل های ذاتی همراه مادربرد ارائه گردد). اغلب مادر بردهائی که از یک نوع مشابه Chip set استفاده می نمایند ، ویژگی های متعارفی را به اشتراک گذاشته ( به ارث رسیده از Chip set) و کارآئی آنان در اکثرموارد مشابه می باشد. آگاهی از نوع پردازنده ، حافظه ، سرعت کنترل کننده IDE ، کارت گرافیک و صدا ، می تواند کمک مناسبی در خصوص انتخاب مادربرد را ارائه نمايد (خصوصا" در موارديکه از Chip set مشابه استفاده می گردد ) .

  پردازنده :تولید کنندگان مادربرد در برخی حالات ، فهرست مادربردهای تولیدی خود را بر اساس نوع سوکتی که مادربرد حمایت می نماید ، ارائه می نمایند. مثلا" سوکت 478 برای P4 و سوکت A برای Athlon . در اکثر کاربردهای تجاری ، کاربران تفاوت مشهودی را در ارتباط با سرعت بین دو پردازنده Athlon و P4 مشاهده نمی نمایند در حاليکه ممکن است تفاوت قيمت آنان مشهود باشد.بهرحال نوع و سرعت پردازنده ای که می تواند همراه يک مادر برد استفاده شود ، يکی از نکات مهم در رابطه با انتخاب مادربرد است .

  حافظه : امروزه اکثر مادربردها از حافظه های SDRam DDR )Double Date Rate) استفاده می نمایند . البته هنوز مادر بردهائی نیز وجود دارد که از RDRAM یا Rambus استفاده می نمایند. ( تعداد این نوع از مادربردها اندک است ).حافظه های DDR دارای سرعت های مختلفی بوده و پیشنهاد می شود که سریعترین نوعی را که مادربرد حمایت می نماید ، انتخاب گردد . تولید کنندگان مادربرد ،حافظه های DDR را بر اساس سرعت Clock و یا پهنای باند تقسیم می نمایند . سرعت این نوع از حافظه ها ( DDR ) به ترتیب از کندترین به سریعترین نوع ، بصورت زیر می باشد :

  DDR200 ( aka PC1600) , DDR266 ( PC2100) , DDR333(PC2700) , DDR400(PC3200)

  بردهایی كه از RDRAM استفاده می نمايند دارای Chip set اینتل 850 یا 850E می باشند. این نوع از حافظه ها ( RDRAM ) می بایست بمنظور افزایش کارآئی ، بصورت زوج بر روی مادربرد استفاده شده و اسلات های خالی توسط CRIMM تکميل ( پر) گردند.حافظه ها ی RDRAM، قادر به تامین پهنای باند بالای مورد نياز برنامه هائی با حجم عملیات سنگین در ارتباط با حافظه، می باشند.( برنامه های ویرایش فیلم های ویديوئی و یا بازیهای سه بعدی گرافیکی) . قیمت حافظه های RDRAM نسبت به حافظه های DDR دو برابر است .حافظه های RDRAM در حال حاضر با دو سرعت متفاوت ارائه می گردند : PC800 و PC1066 . در صورت انتخاب پردازنده ای از نوع P4 که بر روی BUS با سرعت 533 مگاهرتز اجراء می گردد، سرعت بيشتر پردازنده معيار اصلی انتخاب قرار گيرد . در زمان انتخاب حافظه ، می بايست تعداد سوکت های DIMM و RIMM موجود بر روی مادربرد بهمراه حداکثر حافظه قابل نصب بر روی آن دقيقا" بررسی گردد.

  صدا و گرافیک :اكثر مادربردهای موجود دارای كارت صدا بوده و بندرت می توان مادربردی را يافت که فاقد اين قابليت باشد. آخرین مدل مادر بردها دارای چیپ ست دیجیتالی صدای 6 كاناله بوده كه برای بازی ها و فايل های MP3 مناسب تر می باشد. در صورتيکه قصد نصب يک کارت صدا بر روی مادر برد بمنظور افزايش کيفيت صدا وجود داشته باشد ، می توان با استفاده از Jumper و يا BIOS سيستم ، کارت صدای موجود بر روی مادربرد ( OnBoard ) را غير فعال و از کارت صدای مورد نظر خود استفاده نمود .در صورتيکه بخواهيم از بازی های کامپيوتری استفاده نمائيم که دارای گرافيک سه بعدی می باشند ، می بايست كارت گرافیك موجود بر روی مادربرد را غيرفعال و يک کارت گرافيک متناسب با نوع نياز را بر روی مادر برد نصب نمود.در اين رابطه لازم است به اين نکته دقت شود که مادربرد انتخابی دارای اسلات AGP باشد .امروزه اکثر كارت های گرافیكی موجود از اسلات AGP بمنظور ارتباط با كامپیوتر استفاده می نمایند.

  نحوه ارتباط با دستگاههای ذخیره سازی : اكثر مادربردها، با استفاده از یك كنترلر IDE از درایوهای ATA/100 یا ATA/133 پشتیبانی می نمایند. بر اساس مطالعات انجام شده، تفاوت بین دو استاندارد فوق ، بسیار ناچیز بوده و اين امر نمی تواند تاثیر چندانی در رابطه با انتخاب يک مادربرد را داشته باشد.انتخاب مادربردهایی كه توانایی پشتیبانی از RAID را دارند بسیار حائز اهميت است . با استفاده از كنترلر فوق ، می توان بر روی یك كامپیوتر از دو هارددیسك بطور همزمان استفاده نمود. بدين ترتيب ، اطلاعات بر روی دو هارددیسك ذخيره و در صورت خرابی يک هارد ديسک ،می توان از هارددیسك دیگر استفاده نمود. (تهیه یك كنترلر RAID بتنهائی مقرون بصرفه نبوده و لازم است درزمان انتخاب ، مادربردی برگزيده شود که از RAID حمايت می نمايد).

  ارتباطات ( اتصالات ) : اکثر مادربردها دارای پورت هایی نظير : اترنت،‌USB2.0 و FireWire می باشند .برخی از مادربردهای جديد ، دارای امکاناتی بمنظور خواندن Flash Memory می باشند. اخیرا"‌ مادر بردهایی به نام Legacy free مطرح شده اند که نیازی به پورت های جداگانه نداشته و تمامی پورت ها بطور مختصر در یك پورت تعبیه شده اند.

  تشریح مشخصات
  در اكثر موارد تهیه یك مادربردجديدهمراه با خرید پردازنده و حافظه اصلی نیز می باشد. بدين دليل لازم است بررسی لازم در خصوص تاثير اين قطعات بر کارآئی مادربرد نيز مورد بررسی و توجه قرار گيرد .فراموش نکنيم که همواره پردازنده های جديد و با سرعت بالا دارای قيمت بمراتب بالاتری نسبت به نمونه های قبل از خود بوده و در صورتيکه ضرورتی به استفاده از پردازنده های جديد ، سريع و در عين حال گران وجود ندارد ، می توان با توجه به نوع نياز خود از پردازنده های ديگر( با سرعت کمتر نسبت به آخرين مدل های موجود ) که با مادربرد انتخابی نيز مطابقت می نمايند، استفاده نمود.
  يکی از اجزاء مهم هر مادربرد ، Chip set می باشد که اطلاعات متنوعی را در ارتباط با توانائی مادربرد مشخص می نمايد . نوع پردازنده و حافظه ای که مادربرد می تواند حمايت نمايد ، برخاسته از نوع Chip set يک مادربرد است . در برخی حالات نوع Chip set موجود بر روی يک مادربرد ، بيانگر نوع پورت های صدا، ويدئو و کارت شبکه نيز می باشد ( عناصر فوق بصورت onboard بر روی مادربرد تعبيه می شوند ) . در زمان انتخاب يک مادربرد لازم است به اين نکته دقت شود که تفاوت بسيار بالائی بين مادربردها از لحاظ قيمت وجود نداشته و می توان با در نظر گرفتن تمامی جوانب مادربردی را انتخاب نمود که دارای امکانات جانبی نظير کارت شبکه و کنترلر RAID باشد. ( تفاوت قيمت بين اين نوع از مادربردها با مادربردهائی که فاقد امکانات فوق ، می باشند زياد نمی باشد) .
  پارامترهای زير را می توان در زمان انتخاب يک مادربرد در نظر گرفت :

  حمایت از پردازنده :
  حداقل : قادر به حمایت از پردازنده های رایج نمی باشد .
  پیشنهادی : قادر به حمایت از پردازنده های AMD و يا اینتل باشد .
  حداکثر : قادر به حمایت از پردازنده های AMD و يا اینتل باشد.
  توانائی مادربرد انتخابی در رابطه با حمايت از پردازنده های موجود ، يکی از تصميمات مهم در زمينه انتخاب يک مادربرد است ( حمايت ازپردازنده های خانواده AMD و يا اينتل ) .

  نوع حافظه :
  حداقل : DDR 200/266
  پیشنهادی : DDR266/333 یا PC800/1066 Rambus
  حداکثر : DDR333/400 یاPC1066Rambus
  نوع و سرعت حافظه ای که بهمراه يک مادربرد نصب می گردد ، تاثير مستقيمی بر کارآئی و در عين حال قيمت يک کامپيوتر دارد. حافظه های Rambus ، قابل استفاده بر روی تعداد اندکی از مادربردها بوده و قيمت آنان بمراتب بيشتر از حافظه های SDRAM می باشد .

  اتصالات جانبی :
  حداقل : USB 1.1
  پیشنهادی : USB 2.0 در صورت امكان FireWire
  حداکثر : USB 2.0 و FireWire
  در صورتيکه تصميم به تهيه تجهيزات جانبی نظير چاپگر، دوربين های ديجيتال و درايوهای خارجی CD-RW وجود داشته باشد ( درآينده ) ، پيشنهاد می گردد مادربردی تهيه گردد که دارای پورت های USB2.0 و Firewire باشد .

  عناصر مجتمع و پیوسته :
  حداقل : كارت صدا
  پیشنهادی : كارت صدای دیجیتالی، كارت شبكه و در صورت امكان پشتیبانی ازویدئو
  حداکثر : كارت صدای دیجیتالی و كارت شبكه
  اكثر مادربردها دارای امکانات از قبل تعبيه شده ای در رابطه با کارت صدا می باشند ( Onboard ) . در مادربردهای پيشرفته تر امکانات لازم در خصوص كارت های صدای 6 كاناله دیجیتال و كارت شبكه نيز پيش بينی شده است .برخی از مادربردها دارای تراشه های لازم بمنظور حمايت از گرافیك بوده که كه باعث کاهش هزينه ها خصوصا" در رابطه با کاربرانی می گردد که نوع استفاده آنان از کامپيوتر ، ضرورت وجود کارت های گرافيک قدرتمند را کم رنگ می نمايد .

  نحوه ارتباط با دستگاههای ذخیره سازی :
  حداقل : ATA /100
  پیشنهادی : ATA/133 در صورت امكان RAID
  حداکثر : ATA/133. RAID در صورت امكان Serial ATA
  سرعت اينترفيس هارد ديسک و ساير دستگاههای IDE استفاده شده را مشخص می نمايد.استاندارد جدید Serial ATA در مادربردهای جدید استفاده می شود(افزايش سرعت اينترفيس ).برخی از مادربردها امکان استفاده از RAID را فراهم می نمايند. در چنين مواردی می توان از دو هارددیسك در یك سیستم استفاده بعمل آورد. بدين ترتيب کارآئی سيستم افزايش و در موارديکه يکی از هاردديسک ها با مشکل مواجه شود ، امکان استفاده از هارد ديسک دوم وجود خواهد داشت .

  نکاتی دررابطه با تهیه مادربرد

  بررسی Chip sets . تولید كنندگان متعددی اقدام به توليد Chip set می نمايند .شركت هائی مانند Intel، Via،‌SIS، و NVida اكثر چیپ های موجود در بازار را تولید نموده و می توان تمامی آنان را به دو گروه عمده تقسیم نمود: چیپ هائی كه از پردازنده های اينتل حمايت می نمايند و چیپ هائی كه از پردازنده های AMD پشتیبانی می نمایند.Chip sets ، مشخص كننده نوع حافظه ،‌ سرعت پردازنده و نوع تجهیزات جانبی نظیر صدا و ويدئو می باشد که مادربرد قادر به حمايت از آنان می باشد.

  عدم تهيه سريعترين پردازنده :تهيه سریعترین پردازنده موجود، مستلزم پرداخت هزينه بالائی خواهد بود . سرعت آخرين پردازنده با يک و يا دو مدل پائين تر، تفاوت محسوسی نخواهد داشت .

  تهيه سريعترين حافظه ای که ماربرد قادر به حمايت از آن می باشد . تفاوت مشهودی در ارتباط با کارآئی سيستم و در موارديکه از حافظه های با سرعت پائين تر استفاده می شود ، وجود نخواهد داشت ولی در صورتيکه تصميم به افزايش حافظه در آينده گرفته شود ، پیدا نمودن حافظه ای با همان ظرفیت بسیار راحت تر خواهد بود( با توجه به اين واقعيت که ممکن است در زمان افزايش حافظه ، پيدا نمودن حافظه های قديمی مشکلات خاص خود را دارا باشد ).

  توجه به بروز برخی از مشکلات مرتبط با کارت های گرافيک همراه مادربرد . چیپ ست هائی كه امکانات گرافيک را بهمراه مادربرد ارائه می نمايند ( Onboard ) ، بخشی از حافظه سیستم را جهت ذخیره اطلاعات گرافیكی ، استفاده نموده که همين موضوع می تواند کاهش کارآئی سيستم را بدنبال داشته باشد. پیشنهاد می گردد در صورت تهيه مادربردی با قابليت فوق ، چیپ گرافیكی آنرا غیر فعال و از یك كارت گرافیكی ارزان قیمت استفاده گردد. درصورتيکه در آینده قصد استفاده از گرافیك بالا وجود داشته باشد ، می توان مادربردی را انتخاب که دارای ايننترفيس AGP باشد.

  تهيه مادربردی با مشخصات بيش از نياز فعلی . در زمان انتخاب يک مادربرد سعی گردد ، مادربردی انتخاب گردد که امکان حمايت از RAID ،‌ كارت شبكه ،پورت USB2 و FireWire را دارا باشد. استفاده از چنين مادربردهائی از لحاظ اقتصادی نيز مقرون بصرفه بوده و در صورت نياز به استفاده از قابليت های فوق ، می توان از پتانسيل های مادربرداستفاده نمود( بدون هزينه مجدد)
  .
   
 11. Pixar

  Pixar مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏10 اکتبر 2003
  نوشته ها:
  1,400
  تشکر شده:
  16
  محل سکونت:
  َِChocolate's City
  دمت گرم ;)
   
 12. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  :) :) :) :) :)
   
 13. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  نکاتی دررابطه با تهیه مانیتور
  شنبه,22 آذر 1382
  منبع: SAKHA RAVESH CO  موارد عمومی

  بررسی قبل از انتخاب : مانيتور از جمله تجهيزات سخت افزاری است که پس از انتخاب ، چندين سال در کنار ما بوده و از آن استفاده خواهد شد ، بنابراين لازم است در زمان انتخاب آن بررسی لازم و جامعی صورت پذيرد. انتخاب نامناسب يک مانيـتور می تواند در درازمدت آسيب جدی را متوجه چشمان کاربر نمايد. در زمان انتخاب يک مانيـتور ، لازم است از ضمانت نامه آن اطمينان حاصل نموده و کيفيت آن بصورت عملی بررسی گردد .

  انتخاب يک مانيتور با محدوده ديد مناسب : مانـيتور انتخابی ، می بايست دارای محدوده ديد قابل قبول و متناسب با نوع نياز کاربران باشد . مانيتورهای نوزده اينچ CRT و هفده اينچ CRT دارای محدوده قابل ديد مناسبی در ارتباط با اکثر کاربردها می باشند .

  استفاده از فضای بيشتر با استفاده از دو مانيتور. در صورتيکه نوع استفاده از کامپيوتر بگونه ای است که ضرورت وجود يک محدوده ديد بيشتر وجود داشته باشد، می توان از دو مانیتور كوچك در مقابل یك مانیتور بزرگ استفاده نمود. در اين رابطه می بايست كارت گرافیك دارای پتانسيل ارسال دو تصوير همزمان بر روی دو مانيـتورباشد .بدين ترتيب ،می توان دو تصویر جداگانه از یك كامپیوتررا بر روی دو مانیتورمشاهده نمود.

  استفاده از پورت های USB: با استفاده از پورت های USB ، می توان بسادگی و بسرعت تجهيزات جانبی رابه کامپيوتر متصل نمود.در برخی مانيتورها ، تعدادی پورت USB از نوع USB 1.1 یا USB 2 تعبيه شده است .پورت های USB 1.1 دارای سرعت انتقال کمتری نسبت به USB 2.0 بوده و از آنان بمنظور اتصال تجهيزاتی نظير صفحه کليد و موس استفاده می گردد. از پورت های USB 2.0 ، می توان بمنظور اتصال تجهیزاتی نظير رايتر و يا هارد ديسک ها استفاده نمود . ( امکان استفاده از تجهيزات فوق توسط پورت USB 1.1 نيز وجود خواهد داشت ، در چنين موادی سرعت کاهش پيدا خواهد کرد ).

  استفاده از مانيتورهای دارای بلندگو در صورت نياز. استفاده از مانيتورهائی که دارای بلندگو می باشند ، صرفه جوئی در فضای ميز کاری شما را بدنبال خواهد داشت. کيفيت صدا در بلندگوهای فوق ، بسيار بالا نمی باشد . بنابراين در صورتيکه از جمله کاربرانی می باشيد که کيفيت صدا برای شما حائز اهميت است، می توانيد اين نوع از مانيتورها را انتخاب نکرده و از بلندگوهایی كه دارای Sub Woofer می باشند ، استفاده نمائيد (قیمت آنان بيشتر از بلند گو های معمولی است ) .

  موارد مرتبط با مانیتورهای LCD :

  انتخاب مانیتورهای هيفده اينچ با توجه به کاهش قيمت مداوم مانيتورهای پانزده اينچ . مانيتورهای هيفده اينچ LCD دارای صفحه نمایش متناسب با اکثر نيازهای موجود( تجاری ، خانگی ) بوده و قيمت آنان نيز مناسب است.

  انتخاب يک مانيتور با زاويه ديد مناسب : به زاويه افقی و يا عمودی که کاربر قادر به مشاهده تصاوير بدون کاهش کيفيت رنگ و شفافيت تصوير می باشد ، زاويه ديد( مشاهده ) گفته می شود. عدم وجود استاندارد لازم بمنظور محاسبه زاويه ديد ، باعث شده است که توليد کنندگان اندازه پارامتر فوق را بدلخواه خويش تعريف و مشخص نمايند . در زمان انتخاب يک مانيتور LCD و بمنظور اطمينان از ميزان زاويه ديد ، پيشنهاد می گردد که توانائی فوق در عمل بررسی گردد.

  موارد مرتبط با مانیتورهای CRT :

  استفاده از مانيتـورهای مسطح : .در مانيتورهای مسطح ، تصاوير با وضوح و کيفيت مطلوبی نمايش داده می شوند. مانیتور های مسطح هيفده و يا نوزده اينچ ، عليرغم اشغال فضای زياد، دارای شرايط مطلوبی بمنظور استفاده در اکثر موارد می باشند .

  توجه به ميزان برق مصرفی : مانيتورهای CRT برق بيشتری را نسبت به مانيـتورهای LCD مصرف نموده و لازم است مانيتوری انتخاب گردد که ميزان برق مصرفی آن کم می باشد ( تائيديه TCO 99 ) .

  توجه به مواد سمی موجود در مانيتور در صورت دورانداختن يک مانيتور : مانيتورهای CRT دارای چهار ( 1816 گرم ) تا شش پوند( 2724 گرم ) سرب و ساير مواد سمی بوده که در صورت عدم بازيافت مناسب می تواند صدمات جدی رامتوجه محيط زيست نمايد

  iritn
   
 14. black_jack_of_black_city

  black_jack_of_black_city Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏19 سپتامبر 2003
  نوشته ها:
  1,449
  تشکر شده:
  55
  محل سکونت:
  با قلبی شکسته در انتظار مرگ گوشه ای نشستم . به آرز
  خيلي باحال بود
   
 15. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  آيا مي‌خواهيد WebCam بخريد؟
  دوربين هاي اينترنتي دوربين هاي كوچك ديجيتالي هستند كه مي توانند به كامپيوترها متصل شوند. اين دوربين ها مي توانند عكس هاي ديجيتال را با سرعت بالا بگيرند كه ميتوانند در اينترنت براي تله كنفرانس يا يك ارتباط زنده در وب استفاده شوند در چند سال گذشته وب كم ها به طور قابل توجهي ارزان شده اند ( تعداد زيادي از آنها زير 100 دلار قيمت دارند ) و كيفيت و سهولت استفاده و سازگاري با نرم افزار در آنها ارتقاء يافته است. اندازه ي تصوير عمومآ 640در480 پيكسل است. نرم افزار لازم براي عملكرد ابزار و تنظيمات تصوير و كنفرانس از راه دور ( تلكنفرانس ) اغلب با خود وب كم همراه است.

  زمانيكه Web Cam ها را ارزيابي مي كنيد.

  شما بايد آن را از نظر كميتهاي اندازه تصوير ( image size ) و كيفيت تصوير ( image quality ) و سرعت فريم ( frame speed ) سبك، سنگين كنيد. بخصوص شما بايد به موارد زير توجه داشته باشيد:

  پهناي باند ( Bandwidth ) اگر شما تصاويرتان را از طريق يك خط تلفن مي فرستيد يا كسي كه قرار است عكس شما را ببيند با يك مودم و يك خط تلفن معمولي به اينترنت متصل است شما پهناي باند زيادي نخواهيد داشت. بنابراين تصاوير بزرگ با رزولوشن بالا به راحتي و سرعت مناسب با يك خط تلفن معمولي نمايش داده نخواهند شد. تصاوير با قطع و وصل زياد و همراه با پرش خواهند بود. در نتيجه رزولوشن بالاتر ترجيح داده نمي شود بنابراين شما احتياج نخواهد داشت كه يك دوربين با قيمت بالا كه رزولوشن بالايي دارد بخريد در حاليكه از رزولوشن بالاي آن نتوانيد استفاده كنيد.

  اتصال: بيشتر web com ها به كامپيوتر شما از طريق پورت USB متصل مي شوند بنابراين مطمئن باشيد يكي از اين پورتها در كامپيوترتان در دسترس باشند. ( اگر همه ي پورتهاي USB سيستم شما استفاده شده است ممكن است بخواهيد از يك hub براي افزايش تعداد پورتهاي در دسترسي خود استفاده كنيد. )

  نرم افزار: انواع مختلفي از نرم افزارها با دوربين هاي مختلف عرضه مي شود بعضي از پكيچ ها شامل نرم افزار ويرايش تصوير هستند كه به شما اجازه مي دهند كنتراست و درخشندگي ( brightness ) و اشباع ( saturation ) و رنگ ( hue ) يك تصوير را تغيير دهيد و همچنين نرم افزار تلكنفرانس مي تواند همراه با web cam موجود باشد.

  همچنين ويژگيهاي ديگري وجود دارند كه ممكن است شما بخواهيد از آنها استفاده كنيد به عنوان مثال شما مي توانيد بعضي از webcamها را از كامپيوتر جدا كنيد و با آنها عكس بگيريد به عبارت ديگر از آنها به عنوان يك دوربين ديجيتال ارزان قيمت استفاده كنيد البته به خاطر داشته باشيد رنج رزولوشن دوربينهاي ديجيتال از يك مگا پيكسل آغاز مي شود در حاليكه يك webcam در رنج 0/3 مگا پيكسل كار مي كند. بنابراين كيفيت عكس در webcam به طور قابل ملاحظه اي كمتر است
   
 16. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  بخوانيد تا كامپيوترتان نسوزد
  هنگامي كه قصد داريد يك سيستم كامپيوتري را نصب و راه اندازي كنيد به احتمال فراوان محافظ الكترونيكي از اجزايي است كه خواهيد خريد. كاربرد ثانويه محافظ الكتريكي براي انشعاب است، يعني مي توان چندين دستگاه را از طريق يك پريز به برق متصل كرد بدون آنكه با كمبود جريان مواجه شويم و خطري دستگاه ها را تهديد كند، ولي كاربرد ديگر محافظ الكترونيكي كه اهميت فراواني نيز دارد محافظت از اجزاء و قطعات الكترونيكي درون كامپيوتر شماست.

  اين محافظت در مقابل نوسان هاي الكتريكي انجام مي گيرد بنابراين ابتدا تعريف كامل تري از نوسان را ارائه مي كنيم. نوسان ولتاژ يا ولتاژ ناپايدار و به عبارتي powersurge به افزايش و يا كاهش ولتاژ خارج از محدوده استاندارد و قراردادي اطلاق مي شود. در سيم كشي هاي خانگي و اداري در ايران ولتاژ استاندارد 220 ولت است.

  اگر سطح ولتاژ از 220 ولت تجاوز كند و يامقدار زيادي كمتر از آن باشد آنگاه محافظ الكتريكي يا Surge protector از نابود شدن كامپيوترتان جلوگيري مي كند. براي فهم بهتر مسأله مفيد است تا ولتاژ را بهتر بشناسيد. ولتاژ مقياسي براي اندازه گيري انرژي پتانسيل الكتريكي محسوب مي شود. جريان الكتريسيته از نقطه اي به نقطه اي ديگر جريان مي يابد زيرا انرژي پتانسيل دو نقطه تفاوت دارند. مي توانيد اين مسأله را مشابه جريان آب در نظر بگيريد كه از جايي با فشار و سطح بيشتر به محلي با فشار و سطح كمتر حركت مي كند. در واقع مي توان ولتاژ را فشار الكترونيكي نيز ناميد. افزايش ولتاژ را مي توان به دو گروه تقسيم كرد:

  1 ـ Surge: هنگامي كه افزايش ولتاژ حداقل 3 ثانيه طول بكشد.
  2 ـ Spike: هنگامي كه تنها يك يا دو نانو ثانيه طول بكشد.

  در هر دو حالت اگر افزايش ولتاژ قابل توجه باشد مي تواند باعث بروز خسارات زيادي در دستگاه الكترونيكي شود. همانطور كه اگر فشار آب پشت سد خارج از محدوده افزايش يابد سد مي شكند. براي سيم حامل جريان برق هم چنين اتفاقي مي افتد و سيم از بين مي رود. حتي اگر افزايش ولتاژ بلافاصله قطعه را نابود كند در طول زمان آن را از بين خواهد برد.

  يك محافظ الكتريكي استاندارد جريان الكتريكي ورودي از پريز را به خروجي ها از طريق اجزاء مختلفي هدايت مي كند و در صورت وجود جريان اضافي آن را از طريق سيم زمين خارج مي كند. در متداول ترين نوع اين محافظ قطعه اي به نام Metal.Dxide Varistor ولتاژ اضافي را Divert مي كند. عملكرد اين Mov چندان پيچيده نيست ولي با توجه به تخصصي بودن آن از عنوان روش عمل آن صرفنظر مي كنيم
   
 17. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  :rolleyes: :rolleyes:
   
 18. black_jack_of_black_city

  black_jack_of_black_city Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏19 سپتامبر 2003
  نوشته ها:
  1,449
  تشکر شده:
  55
  محل سکونت:
  با قلبی شکسته در انتظار مرگ گوشه ای نشستم . به آرز
  شرمندتم به مولا
   
 19. iranvig

  iranvig کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏22 می 2003
  نوشته ها:
  407
  تشکر شده:
  4
  خيلي عالي بود بخصوص قسمت نحوه خريد يه ... اما يه چيزي فراموش شده بود آونم پول توي جيب :)
   
 20. black_jack_of_black_city

  black_jack_of_black_city Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏19 سپتامبر 2003
  نوشته ها:
  1,449
  تشکر شده:
  55
  محل سکونت:
  با قلبی شکسته در انتظار مرگ گوشه ای نشستم . به آرز
  اونيكه پول تو جيبش نداره خب مثه من نميخونه
   
 21. خوبی کن

  خوبی کن کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 نوامبر 2003
  نوشته ها:
  1,271
  تشکر شده:
  11
  راهنماي خريد يك Laptop


  دوشنبه,13 بهمن 1382
  لپ‌تاپ‌ها(كامپيوترهاي قابل حمل) به دليل افزايش توانايي‌ها و نيز قابليت جابجايي روز به روز در بين مردم محبوبيت بيشتري پيدا مي‌كنند. اين راهنما شما را در يافتن بهترين Laptop متناسب با نيازتان ياري مي‌كند.
  اين راهنما از هشت قسمت تشكيل شده است كه در صورت نياز به راهنمايي بيشتر در هر كدام از قسمت‌ها مي‌توانيد با ما تماس بگيريد تا راهنمايي‌هاي بيشتر را به شما بدهيم.

  اندازه و وزن
  مطمئناً اندازه و وزن يك كامپيوتر همراه مهمترين موضوع در انتخاب يك Laptop مي‌باشد. تعداد زيادي Laptop بسيار كوچك و سبك وجود دارند. اما بخش‌هايي از رايانه (مانند درايوهاي نوري) نيز فداي اندازه مي‌شوند. Laptopهايي كه به جاي كامپيوتر روميزي استفاده مي‌شوند(به اصطلاح Desktop replacements) داراي همان قدرت كامپيوترهاي روميزي هستند. اما مطمئناً جابجايي اين سيستم‌ها به علت بزرگ و سنگين بودن مشكل‌افرين است. هنگاميكه قصد انتخاب يك Laptop را داريد، به اين نكته به خوبي توجه كنيد كه امكانات و لوازم جانبي براي شما مهمتر است يا حجم و اندازه دستگاه. هر چند در حال حاضر و با استفاده از تكنولوژي موسوم به Centrino محصول اينتل شما مي‌توانيد در يك Laptop هر دو گزينه را در اختيار داشته باشيد. پيشنهاد ما به شما اينست كه در صورت توان حتماً از Laptopهاي داراي تكنولوژي Centrino استفاده نمائيد. در قسمت‌هاي بعد باز هم به توضيح مزيت‌هاي اين تكنولوژي مي‌پردازيم.

  پردازشگر(CPU)
  سرعت Cpuهاي Laptop همواره با اندكي فاصله به دنبال سرعت كامپيوترهاي روميزي حركت مي‌كند. اما با اين قابليت كه توان استفاده بهينه از انرژي را دارند. انتخاب سرعت CPU ، بسته به هدف شما از خريد Laptop دارد.
  اگر قصد شما از خريد يك Laptop استفاده از اينترنت، دريافت نامه‌هاي الكترونيكي(E-Mail)، استفاده از يك واژه‌پرداز و حتي تماشاي يك فيلم DVD باشد، استفاده از يك CPU با سرعت 800مگاهرتز و يا اندكي بيشتر نياز شما را رفع خواهد نمود. ولي اگر قصد جايگزيني آن را به عنوان كامپيوترتان داريد، نبايد به سرعت‌هاي زير 2گيگاهرتز فكر كنيد.توضيح اينكه CPUهاي Centrino در هنگام نوشتن اين مقاله داراي سرعت 1.6 مي‌باشند


  حافظه(RAM)
  حافظه قابل نصب در سيستم‌هاي قابل حمل(Laptop) به طور كلي كمتر از سيستم‌هاي روميزي است. هنگام خريد يك Laptop حتماً در مورد حداكثر RAM پشتيباني شده در دستگاه اطلاعات لازم را از فروشنده دريافت كنيد.
  در ضمن بد نيست ببينيد كه آيا خودتان هم مي‌توانيد RAM دستگاه را افزايش دهيد، يا حتماً بايد توسط آن شركت و متخصصينش انجام شود.

  نمايشگر(Display)
  هنگامي كه قصد خريد يك Laptop را داريد به قدرت تفكيك‌پذيري(Resolution) صفحه نگاه كنيد. معمولاً صفحه‌نمايش بزرگتر ترجيح داده مي‌شود. اما بعضي از صفحه نمايش‌هاي بزرگ كه داراي Resolution بالاتري نيز هستند، خواندن متن را دشوار مي‌كنند. در ضمن اندازه صفحه نمايش رابطه مستقيمي با اندازه Laptop خواهد داشت. سيستم‌هاي جديد با مونيتور 17 اينچ نياز به دقت بيشتر در نگهداري خواهند داشت. علاوه بر اينكه جابجايي آنها نيز مشكل‌تر خواهد بود.

  درايو‌ها
  اندازه Hard Drive يك موضوع مهم تلقي مي‌شود. اما انتخاب يك درايو نوري نيز به همان اندازه مهم است. يكي از قابليت‌هاي مهم Laptopهاي موجود قابليت استفاده به عنوان يك پخش‌كننده DVD قابل حمل است. بوسيله يك درايو DVD-ROM و يا يك درايو Como CD-RW هر شخصي مي‌تواند يك فيلم DVD را به مثابه يك تئاتر كوچك بر روي سيستمش تماشا كند. تعداد زيادي از سيستم‌هايي كه تحت عنوان Ultraportable شناخته مي‌شوند، قابليت استفاده از يك درايو نوري داخلي را ندارند. كه اين عمل به خاطر كاهش وزن و اندازه دستگاه صورت گرفته است.

  شبكه
  توانايي اتصال به شبكه نيز يكي از خصوصيت‌هايي است كه هنگام خريد يك Laptop بايد مد نظر داشته باشيد. به دنبال سيستم‌هاي بگرديد كه حداقل داراي يك مودم 56Kbps و يك اترنت(Ethernet) سريع باشند. اين‌ها به شما اجازه مي‌دهند تا با اكثر سيستم‌ها اتصال برقرار كنيد و به تبادل اطلاعات بپردازيد.
  اگر نياز به بيشترين بازده از شبكه را داريد، مي‌توانيد به دنبال Laptopهايي با مشخصه (802.11b wireless adapter) باشيد. با انتخاب سيستم‌هاي داراي اين گزينه به راحتي و بدون نياز به سيم قابليت اتصال و تبادل اطلاعات را خواهيد داشت.

  طول عمر باطري
  به نظر شما سيستمي كه با هر بار شارژ كردن فقط 30 دقيقه مي‌تواند كار كند چطور است؟ طول عمر باطري نيز به نياز شما بستگي دارد. ولي به دنبال سيستم‌هايي بگرديد كه حداقل 2 ساعت بدون نياز به شارژ مي‌توانند كار كنند. در صورت نياز بيشتر مي‌توانيد به دنبال Laptopهايي باشيد كه امكان استفاده از باطري جانبي را براي شما فراهم مي‌كند. ولي يك‌راه ديگر...
  باز هم استفاده از تكنولوژي جديد اينتل موسوم به Centrino. اين تكنولوژي به دليل مصرف كم باطري قابليت استفاده تا 6 ساعت را براي شما فراهم مي‌كند.

  گارانتي
  و آخرين مورد (نه كم ‌اهميترين مورد) نوع و طول مدت گارانتي سيستم خريداري شده مي‌باشد. Laptopها ممكن است بيشتر از سيستم‌هاي روميزي دچار مشكل شوند و اين مورد نيز به خاطر قابليت جابجايي آن‌ها است. هنگام خريد يك سيستم مطمئن باشيد كه حداقل از 1 سال گارانتي بهره‌مند مي‌شويد. اگر قصد استفاده زياد و يا ناشيانه از Laptop را داريد سيستم‌هايي با 3 سال پشتيباني (با وجود قيمت بالاتر) انتخاب بهتري براي شما محسوب مي‌شود. سيستم‌هايي كه توسط شخص ثالث (فروشنده) گارانتي مي‌شود، انتخاب خوبي نيست مگر اينكه به نمايندگي از شركت سازنده دستگاه باشد.

  .iritn
   
 22. ehsaan

  ehsaan کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏21 دسامبر 2002
  نوشته ها:
  78
  تشکر شده:
  11
  لطفا در مورد "مانیتور TV " ها هم توضيح دهيد .
   
avanak همکاری در فروش عسل طبیعی و گرده گل ایرانیتبلیغات در گوگل