برگزیده های پرشین تولز

راهنمایی درمورد سفته و ضمانت

Business plan

کاربر فعال کسب درآمد از اینترنت
کاربر فعال
لایک‌ها
13,996
سلام
درمورد سفته, چطوری باید ازش استفاده کرد؟ منظورم این هست که هیچ گونه سوءاستفاده ای انجام نشه
تمام مراحل کار چی هست؟ من باید به کارفرما ضمانت بدم حالا ضمانت من از کارفرما چی هست اگه سرم کلاه بزاره؟
سفته ای که من بهش میدم کجا ثبت شده و چطوری میتونه استفاده کنه؟ شماره ای چیزی ازش روی برگه و قراردادی مینوسه یا همینطوری مستقیم بدم و بهش و هیچی؟
چند تا کار پیدا کردم ولی نرفتم برای سفته و ضمانت, همه جا هم ضمانت میخوان
از اونجایی هم که سفته و ضمانت هیچ کاربردی بجز روی میز دادگاه نداره هیچ وقت سراغ این چیزا نرفتم
آخرین باری که برای یه نفر کار کردم حساب کار دستم اومد که اگه من از اونا ضمانتی نداشته باشم راجت سرم کلاه میزارن پس میخوام کار دوطرفه باشه بدون امکان سوءاستفاده

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,236
شماره سفته رو حتما توی قرارداد بنویس و توی قرارداد هم درج کن که بابت فلان کار و ...
تا جایی که میدونم قبلا در موردش بحث شده یه سرچ بزن

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
13,996
از آرشیو فروم یه عکس پیدا کردم
بعضی ها گفتن اعتبار سفته از چک قوی تره و توقیف اموال داره و سریع هم انجام میدن و طرف رو میکنن تو گونی
ولی به قانون امروز نمیدونم قانونش چیه
نکته بعدی اینکه * چطور میتونه ثابت کنه من بهش خسارت زدم؟ * چطور سفته رو اجرا کنه و بگیره؟ * اگر سفته اجرا شد این میشه حکم کیفری و ترتیب طرف رو دادن یا اجرا شد پول رو میگیرن و تمام؟
و بعد هم باقی سوالات یعنی تعهد دو طرف نه اینکه فقط مسئولیت رو بکنه تو یون من و آخر کار ول کنه بره...
safte1.jpg

GamesWorld

کاربر فعال ارزهای دیجیتال
فروشنده معتبر
لایک‌ها
6,705
از آرشیو فروم یه عکس پیدا کردم
بعضی ها گفتن اعتبار سفته از چک قوی تره و توقیف اموال داره و سریع هم انجام میدن و طرف رو میکنن تو گونی
ولی به قانون امروز نمیدونم قانونش چیه
نکته بعدی اینکه * چطور میتونه ثابت کنه من بهش خسارت زدم؟ * چطور سفته رو اجرا کنه و بگیره؟ * اگر سفته اجرا شد این میشه حکم کیفری و ترتیب طرف رو دادن یا اجرا شد پول رو میگیرن و تمام؟
و بعد هم باقی سوالات یعنی تعهد دو طرف نه اینکه فقط مسئولیت رو بکنه تو یون من و آخر کار ول کنه بره...
اگه مال و اموال داری سفته برای طرف مقابل ارزش داره ولی اگر مال و اموال خاصی نداری با خیال راحت برو زندگیتو کن

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
13,996
چطور میتونه ثابت کنه من بهش خسارت زدم؟ * چطور سفته رو اجرا کنه و بگیره؟
؟
safte1-jpg.1159037
اینجا, تاریخ اعتبار سفته رو کجا میزنن؟
که بعدش کار تموم شد رفتی جای دیکه کار کنی طرف نتونه از این استفاده کنه
بعدش اگر رودتر خواست کار رو ترک کنه چطوری سفته رو پس بگیره؟
مبلغ به حروف نداره؟ چطوری میشه جلوی جعل مبلغ رو گرفت؟

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
13,996
درمورد انتقال سفته و تاریخ اعتبار سفته کسی چیزی میدونه؟
کارفرما سفته رو نده دست یکی دیگه...
بعدش اگر رودتر خواست کار رو ترک کنه چطوری سفته رو پس بگیره؟
در این مورد یه جا دیدم نوشته:
در قرارداد کار خود از کارفرما بخواهید در صورت عدم ثبت ، حتما شماره سفته را در قرارداد درج کند . پس از صدور سفته ضمانت انجام کار یک نسخه از آن را کپی و نزد خود نگه دارید تا در صورت امتناع کارفرما از استرداد آن بعد از قطع روابط کاری ، بتوانید از طریق مراجع قضایی اقدام کنید .
یعنی حتما باید در قرار داد قید بشه و با یه کپی میشه سفته رو پس گرفت؟!!!

دوستان ، میخوام سفته ضمانت بدم 1-بدون قرار داد (هر جایی قرار داد نمیبندن مگر اینکه کارفرما شرکت یا سازمان باشه) 2-بعدا بتونم سفته رو پس بگیرم 3-سفته تاریخ انقضا/تاریخ اعتبار داشته باشه نه تا چند سال بتونن ازش استفاده کنن 4-کارفرما چطور میتونه ثابت کنه من بهش خسارت زدم؟ 5-اگر قرارداد بست بعدا من از کار منصرف شدم چطور باید قرارداد رو خودم باطل کنم؟ ممکنه کارفرما بگه تو طبق این قرار داد و این سفته تعهد رسمی دادی که تا فلان تاریخ کار کنی منم قبل از این کارخ کار بهتری پیدا کنم یا از کار منصرف بشم اون وقت تکلیف چی هست؟ چون قرار داد دست کارفرما هست اون میتونه عله من اقدادم کنه ولی منم میخوام زودتر از موعد ول کنم برم ، تکلیف چی هست که بدون ریسک و بدون مشکل شرر این تعهد من کم بشه؟ 6- اگر بدون قرار داد از کار منصرف شدم چطور سفته رو پس بگیریم؟

با این شرایط اگر نتونم توجیه بشم که این سفته خطرساز نیست ، بی کار میمونم ولی تحت هیچ شرایطی سراغ کار برای کارفرما نمیرم! این همه آدم رفتن دادگاه فقط برای یه کاغذ باطله (چک، سفته، قرارداد، تعهد و...) اینا باید برای ما تجربه باشه ، نمردیم ولی از قبرستون که رد شدیم! ، منم سراغ این موارد نمیرم...
آدم مسئولیت پذیری هستم ولی هیچ وقت علیه امنیت خودم ریسک نمیکنم
ندونستن قوانین برای دادگاه پذیرفته نیست ولی دونستن قانون، معلوم نیست خود قانون کجا هست! اجراش هست خودش نیست... کسی بخواد بفهمه از کجا مطلع بشه؟
ممنون میشم اگر در این مورد راهنمایی کنید ، الان یه کار دارم ولی چند روز دیگه ازم سفته میخواد ، مجبورم کار رو کنار بزارم

light67

Registered User
لایک‌ها
282
من یه سفته از یکی دارم مال حدود 10 سال پیشه ، پول دادم قرار بود بهم سود بده که بعدش دیگه سر خیلیا همینطوری شیره مالید
سفته فقط ادرس داره ، میشه کاری کرد ؟

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
13,996

light67

Registered User
لایک‌ها
282
نه
کیفری تا چند سال و مالی تا یه مدت محدود میتونی پیگیری کنی
کسی گفت سود میده همون اول کار باید میفهمیدی چه خبره
تا یکسال سود میداد ، یهو دیگه بعدش جواب نداد

Business plan

کاربر فعال
لایک‌ها
13,996
برای کار تا حالا قرار داد بستید؟
من تا حالا ضمانت ندادم قرار داد هم نبستم
توی هر قرار دادی یه مدت تعیین میکنن . اگه من وسط کار منصرف بشم چطوری چک یا سفته ضمانت رو پس بگیرم؟
یه کار پیدا کردم با حقوق یک میلیون و دویست هزار تومن در ماه!!! بیشتر فقط برای بیمه و سابقه کار بیمه ای میخوام برم . خب حالا اگه وسط کار دیدم نمیصرفه با این حقوق کار کنم، بخوام برم . اون قرار داد و ضمانت رو چی کار کنم؟ سفته و چک فقط برای روی میز دادگاهه قرار داد هم که دیگه بدتر . بعدا اگه نخواستم چطوری از کار بکشم بیرون؟
الان که دارم تایپ میکنم آخر سال 99 هست و این حقوق یک میلیون و دویست در حد خرج رفت آمده نه حقوق و درآمد
پیشنهادتون چی هست که چطوری قرارداد بی خطر باشه، اگه نخواستم راحت بیام بیرون و سفته رو تحویل بگیرم

این یه نمونه قرار داد کاره
shenasname.ir/contracts/6811-c42
نوشته
" فسخ قرارداد: به استناد ماده ۲۵ قانون کار و تبصره آن در قرارداد کار موقت و یا برای انجام کار معین هیچ یک از طرفین به تنهایی حق فسخ آن را ندارند و رسیدگی به اختلافات ناشی از این نوع قرارداد در صلاحیت هیات‌های تشخیص و حل اختلاف می باشد "

یعنی اگه من نخواسم ادامه بدم طرف راحت میتونه شکایت کنه
هیچ کاری نیست که قرارداد نخواد مجبورم آخرش ریسک کنم ولی این دیگه با حقوق یک میلیون و دوست هزار تومن میخواد همچین قرار دادی بنده . میگه بعدش حقوق میره بالا تا نهایتش یک میلیون و نهصد هزار تومن نه بیشتر!!!
کلا هیچ قراردادی حق فسخ نداره یا میشه طوری تنظیمش کرد که از طرف من به تنهایی قرار داد فسخ بشه و خودش بیاد سفته رو تحویل بده؟

dream ocean

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
57
طرف سفته نرو که همش دردسره

بالا