برگزیده های پرشین تولز

راهنمایی در مورد آموزش زبان عربی ؟

من

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
167
بچه ها من یه مدتیه دنبال یادگیری زبان عربی هستم . اما انگار این زبان توی ایران برعکس اون چیزی که به نظر میرسه زبان خیلی مهجوری هست و اصلا کتاب و کلاس و یا سی دی مناسبی رو من برای آموزش پیدا نکردم . شما توصیه ای چیزی برای افرادی مثل من که نیاز به آموزش عربی دارن ندارین ؟ :(

در ضمن من به نظرم رسید که بیام اول یه کمی صرف در حد مبتدی و بعد نحو به طور ابتدای بخونم .......
به نظرتون اشتباه نمی کنم ؟ آخه من هدفم اصلیم مکالمه هست ،اما من اصلا منبع و یا کلاس خوبی پیدا نمی کنم :(

bloody

کاربر فعال علم و دانش
کاربر فعال
لایک‌ها
17
كانون زبان ايران تا اونجا كه ميدونم بخش عربي داره با يكي از مدرسين بخش عربي صحبت ميكردم ميگفت چون فارسي و عربي بهم نزديك هستن يادگيريش خيلي راحت هست و بعد از يكسال ميتونيد به راحتي عربي صحبت كنيد ولي قوائدش يكم سخت و وقتگير هست...
البته حوضه هاي علميه هم براي يادگيري عربي خيلي خوبه !!

English Lord

کاربر فعال سریال های تلویزیونی
کاربر فعال
لایک‌ها
97
دوست عزیز متاسفانه کسی مشتاق زبان عربی نیست
بس که این زبون ...........
به هر حال اگه کلاس های آموزشیش برین بهتره

dariushiraz

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
زبان و مکالمه عربی در ایران تدریس می شود . که معمولا عراقی های مقیم ایران این کار را بر عهده دارند.

علاوه بر کانون زبان خیلی از اعراب مقیم ایران می توانند به شما کمک کنند .

یا حق.

من

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
167
دوستان من خدا اجرتون بده

English Lord

کاربر فعال سریال های تلویزیونی
کاربر فعال
لایک‌ها
97
دوست عزیز من چندتا کتاب براتون میگمم ولی نمیدونم کمکتون کنه یا نه:)
.........

Arabic Language Learning Book 1

Arabic Language Learning Book

موفق باشی:)

h-sadiq

Guest
لایک‌ها
0
با نام حق ؛
با سلام و آرزوی قبولی طاعات برای همه عزیزان، من رو هم دعا کنید خصوصا در این شب قدر؛

خوب، بذار یه خورده حرفه ای تر به قضیه نگاه کنیم:
برای شروع یادگیری زبان عربی بطور کلی دو گرایش عمده وجود داره؛
ادبیات عرب؛
مکالمه زبان عربی؛
تو گرایش اول، شما از صرف و نحو شروع می کنی، بعد همینا رو،به ضمیمه علم بلاغت (متشکل از سه علم معانی، بیان و بدیع) تخصصی تر ادامه می دی،اگر بخوای خیلی حرفه ای شی، مبا حث دیگه مثل عروض، قافیه و....رو هم باید اضافه کنی.
تو این قسمت بعید می دونم که بتونی بی استاد و معلم راه به جایی ببری. این رو هم بگم که آنچه در حوزه های علمیه_همانطور که عزیز ما، bloody اشاره فرمود_ جزء دروس مقدماتی محسوب می شود، همین مواد است(صرف، نحو، معانی، بیان، بدیع)

اما قضیه مکالمه_که ظاهرا نظر شما هم همینه_کاملا متفاوته، اینجا گرچه بهتره از آموزشگاه های معتبر زبان بهره ببرید، اما بصورت خود آموز و با استفاده از کتابها و نرم افزارهای متنوعی که دراین زمینه هست هم می تونی با کمی چاشنی پشتکار، به جایی برسی.
از نرم افزارهای معروف تو این بخش،The Rosetta Stone است که برای آموزش زبان های فراوانی، تهیه شده است.
موفق باشی
ما را به دعا کاش فراموش نسازند
رندان سحر خیز که صاحب نفسانند

یا علی!

Muhammadinfo

کاربر فعال علم و دانش
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
72
استاد روزبه خدابیامرز هم یه کتاب آموزش عربی توپ داده بود.
اسم کتاب هم بود "عربی آسان" اگه اون گیر بیاری خیلی کتاب خوبیه

moalla

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام به همه دوستان
دوست عزیز:
بهتره اول هدف خودتون رو مشخص کنید که میخواهید لهجه کدوم کشور رو یاد بگیرید. ما کشورهای عربی زیادی داریم اما شاید این نکته برای خیلی ها جدید باشه که دو عرب از دو کشور به سختی حرف همدیگرو میفهمند. هر عربی در هر کشوری با لهجه ای خاص صحبت میشه(یک چیزی بیشتر از لهجه.) البته همه توی عربی فصیح با هم مشترکند و خیلی از اوقات وقتی دوتا عرب از دو کشور به هم میرسند عربی فصیح صبحت میکنند.
با این توضیحات اگر قصد دارید مکالمه صرف کار کنید بهتره کشور مقصد رو معین کنید و بعد شروع کنید. هر چند من این کار رو توصیه نمیکنم.... عربی فصیح خیلی بهتره و محدود به یک کشور نمیشه... هر چند بعد از اینکه عربی فصیح یادگرفتید وقتی با یک عرب معمولی صحبت میکنید نمیتونه جوابتون رو به فصیح بده....تنها عربهای تحصیل کرده به فصیح حرف میزنند....
عربی در ابتدا خیلی سخته. چون برای ساختن یک فعل کوچولو باید کلی فکر کنید و بعد صیغش رو بسازید. اما رفته رفته راحت میشه مخصوصا برای فارس زبانان. خیلی از کلمات از همدیگه گرفته میشن و میتونید معنیش رو حدس بزنید. در رادیو تلویزیونشون هم شمرده تر صحبت میکنند. (به همون دلیل که بالا گفتم) مثل انگلیسی لازم نیست که دیکشنری دست بگیرید و حتی برای کلمه هایی که معنیشون رو میدونید تلفظشون رو چک کنید.
اما انگلیسی برعکس اولش راحته چون چندتا فاعل رو جاشون رو عوض میکنید فعل معنیش عوض میشه اما هر چی توی انگلیسی جلو میرید کار سخت تر میشه. من حداقل دوبرابر زمان یادگیری عربی برای انگلیسی وقت گذاشتم اما هنوز توی عربی خیلی روان تر صحبت میکنم. (تف به ریا)
اگر کلاس آموزش دم دستتون نیست اون سی سی های rosetta خیلی جالب هستن. البته من عربیش رو ندیدم اما روش همه مجموعش یکیه. زبان دوم رو مثل زبان مادریتون یادتون میده.
اگر فرد متدینی هستید پیشنهاد میکنم حتما ادامه بدید و عربی فصیح رو یادبگیرید چون اون وقت تلاوت قرآن روزانه و خواندن دعا براتون خیلی پر معنا میشه و شیرینیشون رو بیشتر حس میکنید.
من شانسی توی این ترد اومدم و احتمالا اگه پیامی بذارید نمیبینم. اگر امری با من دارید تو یاهو مسنجر پی ام بذارید:
[email protected]

Orpheus

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
76
من هم همين سوال رو دارم لطفا اگر كسي تجربه استفاده از كتاب يا سي دي و اينها رو داره كمك كنه ممنون

آوانگارد

Registered User
لایک‌ها
482
من از روش پیمسلر استفاده کردم و حدود 8-9 سال هست که پکیج MBC رو نگاه میکنم. خیلی راحته عربی و خیلی دوست داشتنی
این توضیح هم بدم که من تو دبیرستان عربی رو با 10-11 پاس میکردم و شدیدا از عربی متنفرم بودم. بعد از نگاه کردم کانالهای MBC خیلی علاقمند شدم به عربی و بعدش پیمسلر رو گوش دادم. میدونم که خیلی ها جبهه گیری های شدید دارند نسبت به زبان عربی ولی حقیقتا دونستن هر زبان خارجی به منزله یک انسان متفاوت بودنه و عربی بخاطر خط الرسم و الفبای متشابه با زبان فارسی و همچنین ریدینگ راحتی که داره برای فارسی زبانان خیلی راحته یاد گرفتنش. یاد بگیرید و از دونستن یه زبان خارجی لذت ببرید.
شاید در آینده یه تاپیک جامع مکالمه عربی هم درست کردم مثل فرانسه. و شاید در آینده آلمانی، اسپانیولی، ایتالیایی... کی میدونه

Last edited:

iranbus

Registered User
لایک‌ها
1,037
دوستان من هم شانسی وارد این تایپیک شدم.
من خودم عرب زبان هستم و باور کنید با اینکه تمام خانوادم عربی حرف میزنند من خودم حرف نمیزنم کلنی عربی صحبت نمیکنم ولی تمام و کمال میفهممش و حتی ترانه های مصری هم ترجمه میکنم و در وبلاگم میذارم.

منتها باید خدمتتون عرض کنم اونطوری که من شنیدم عربی 22 تا لهجه گوناگون داره و هر کشوری برای خودش یه لهجه داره و ما خودمون در جنوب عربهای کشورمون لهجه هاشون باهم متفاوته ولی خب زبان عربی یه خوبی داره شما هر لهجه ای بلد باشی مشکلی در رسوندن پیام به لهجه های دیگه ندارید.

اما این عربی که در مدارس و غیره تدریس میشه عربی حجازی هستش که همون عربی قرآنه این یه کمی سخته به قولی یکی از دوستان نوشته بود عربی فصیح بله حرف دوستمون با توضیحاتش کاملاً درسته.

شیرین ترین لهجه عربی مصری هستش از اونجایی که مصر کلن کشور خوش صداهاست چه قاری های بزرگ قرآن و چه خواننده های بزرگ عربی از مصر بودند و هستند و خواهند بود.
لهجه مغربی یکی از زبانهای سخت عربیه که واقعاً فهمیدن زبونشون کمی مشکله

لهجه لبنانی و سوری تا حدودی شبیه به همه

یه مثال براتون میزنم مثلاً ما خودمون به مرد میگیم -ریل عراقی ها و حجازی ها میگن - رجل مصری ها میگند -رگل

مثلاً تفاوتشون در همین حدوداست چیز سختی نیست یه لهجشو یاد بگیرید به همشون واقف میشید ولی در کل حجازی یه طورایی یعنی عربی ادبی و باسوادهاش اینطور میحرفند.

ولی خیالتون راحت در همشون پ ندارند:D ولی ژ رو لبنانی ها میگند.

ولی من خودم زبان عربی رو خیلی دوست دارم و همیشه میگم از انگلیسی برامون مهمتره چون کشورهای عربی دارند به نوعی قطب های تجاری در خاورمیانه میشند.

و وقتی یاد بگیرید زبان عربی رو و وقتی موسیقی های عربی و اشعار عربی رو میخونید روح و روانتون زنده میشه و اونجاست که وقتی قرآن میخونید و کمی اخلاص داشته باشید هم گریتون میگیره.

Orpheus

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
76
دوستان من هم شانسی وارد این تایپیک شدم.
من خودم عرب زبان هستم و باور کنید با اینکه تمام خانوادم عربی حرف میزنند من خودم حرف نمیزنم کلنی عربی صحبت نمیکنم ولی تمام و کمال میفهممش و حتی ترانه های مصری هم ترجمه میکنم و در وبلاگم میذارم.

منتها باید خدمتتون عرض کنم اونطوری که من شنیدم عربی 22 تا لهجه گوناگون داره و هر کشوری برای خودش یه لهجه داره و ما خودمون در جنوب عربهای کشورمون لهجه هاشون باهم متفاوته ولی خب زبان عربی یه خوبی داره شما هر لهجه ای بلد باشی مشکلی در رسوندن پیام به لهجه های دیگه ندارید.

اما این عربی که در مدارس و غیره تدریس میشه عربی حجازی هستش که همون عربی قرآنه این یه کمی سخته به قولی یکی از دوستان نوشته بود عربی فصیح بله حرف دوستمون با توضیحاتش کاملاً درسته.

شیرین ترین لهجه عربی مصری هستش از اونجایی که مصر کلن کشور خوش صداهاست چه قاری های بزرگ قرآن و چه خواننده های بزرگ عربی از مصر بودند و هستند و خواهند بود.
لهجه مغربی یکی از زبانهای سخت عربیه که واقعاً فهمیدن زبونشون کمی مشکله

لهجه لبنانی و سوری تا حدودی شبیه به همه

یه مثال براتون میزنم مثلاً ما خودمون به مرد میگیم -ریل عراقی ها و حجازی ها میگن - رجل مصری ها میگند -رگل

مثلاً تفاوتشون در همین حدوداست چیز سختی نیست یه لهجشو یاد بگیرید به همشون واقف میشید ولی در کل حجازی یه طورایی یعنی عربی ادبی و باسوادهاش اینطور میحرفند.

ولی خیالتون راحت در همشون پ ندارند:D ولی ژ رو لبنانی ها میگند.

ولی من خودم زبان عربی رو خیلی دوست دارم و همیشه میگم از انگلیسی برامون مهمتره چون کشورهای عربی دارند به نوعی قطب های تجاری در خاورمیانه میشند.

و وقتی یاد بگیرید زبان عربی رو و وقتی موسیقی های عربی و اشعار عربی رو میخونید روح و روانتون زنده میشه و اونجاست که وقتی قرآن میخونید و کمی اخلاص داشته باشید هم گریتون میگیره.

ممنون از توضيحتون.

درسته تفاوت لهجه وجود داره ولي اگه مثلا لهجه حجازي رو فرا بگيرم بقيه لهجه ها هم تا حدود زيادي قابل فهمه .

يه موضوع ديگه هم اينكه وقتي كسي آرام و فصيح عربي صحبت ميكنه تا حدود زيادي متوجه ميشم(مثل سخنراني هاي سيد حسن نصرالله:D)
اما وقتي مثلا يه نفر تند تند حرف ميزنه كار سخت ميشه(مثل معترضين ميدان التحرير :D)

اما به شخصه فكر ميكنم بهتره از ياد گيري لغات شروع كنم اما چطورشو نميدونم .نگاه كردن كانال هاي عربي هم شايد كمك خوبي باشه

iranbus

Registered User
لایک‌ها
1,037
ممنون از توضيحتون.

درسته تفاوت لهجه وجود داره ولي اگه مثلا لهجه حجازي رو فرا بگيرم بقيه لهجه ها هم تا حدود زيادي قابل فهمه .

يه موضوع ديگه هم اينكه وقتي كسي آرام و فصيح عربي صحبت ميكنه تا حدود زيادي متوجه ميشه(مثل سخنراني هاي سيد حسن نصرالله:D)
اما وقتي مثلا يه نفر تند تند حرف ميزنه كار سخت ميشه(مثل معترضين ميدان التحرير :D)

اما به شخصه فكر ميكنم بهتره از ياد گيري لغات شروع كنم اما چطورشو نميدونم .نگاه كردن كانال هاي عربي هم شايد كمك خوبي باشه

بله عزیزم معترضین میدان التحریر مصری حرف میزنند خیلی سریعه ما خودمون هم با کلی دقت میفهمیم چی میگند.

ولی آره همون زبون حجازی رو گوش بده خوبه نگران فعل و فاعل و مفعول نباش مثل فارسی میشه سروتهش و جمع کرد:D

شما که میخوای عربی حجازی کار کنی . کانالهای الجزیره یه طورایی به لغات بین المللی حرف میزنند. شبکات عربی زیاد هستند . کویتی ها هم خلیجی هستند لهجشون متشابه لهجه ما عربهای ایرانیه. بحرینی هارو تا حالا گوش ندادم ولی فکر کنم مثل سعودی ها حجازی حرف بزنند.

یه چی دیگه هم من به شما بگم زبان عربی تنها معنی لغات نیست . مثلاً کسی که دانش آموخته عربی هست و عربی رو کامل میفهمه یه آهنگ که ترجمه میکنه با منی که زبانم عربیه اون ترجمه تفاوتهای آشکاری داره . اون کسی که عربی یاد گرفته میاد لغات رو کلمه به کلمه ترجمه میکنه ولی منی که زبانم عربیه میدونم که این جمله برای چه منظوری به کار میره. اینو میخوام بگم تنها به کلمه به کلمه اکتفا نکنید سعی کنید یه دوست عرب زبان هم داشته باشید میتونید در همین اینترنت با عربهای ایران هم صحبت بشید.

و میتونید وارد سایت Iranian Social Network - جامعه مجازی ایرانیان بشید و بعد از ثبت نام وارد کلوبهای عربی بشید و اونجا عرب زبانها باهم به صورت عربی چت میکنند و میتونید از اونها هم کمک بطلبید

بالا