برگزیده های پرشین تولز

راه اندازی و مدیریت وب سایت و وبلاگ های محتوا محور

hooman_the1

Registered User
تاریخ عضویت
18 آگوست 2012
نوشته‌ها
103
لایک‌ها
5

قسمت اول

چشم انداز متون دیجیتال

متون دیجیتال ، آینده اینترنت است . با پیشرفت سریع تکنولوژی ما در حال ورود به عصر جدیدی هستیم . محتوا فیزیکی احتمالا تا 5 یا 10 سال آینده فقط در موزه ها قابل دیدن هستند . تمامی محتوا های تولید شده به زودی در قالب رسانه های دیجیتال عرضه خواهند شد .
تصور دنیایی که تمامی اطلاعات در آن بصورت دیجیتال باشد کمی مشکل است ، اما به زودی این اتفاق خواهد افتاد . از طرفی منابع طبیعی ما با ارزش تر از آن هستند که بصورت کاغذ و جوهر در بیایند .
در این مقاله سعی خواهیم کرد اصول راه اندازی وب سایت های محتوا محور را قدم به قدم برایتان توضیح دهیم .
برای موفقیت در این زمینه ، باید زمان و انرژی فراوانی صرف کنید اما در عوض پس از چندین ماه پاداشی که به کار ذهنی تان پرداخت خواهد شد ، غیر قابل تصور است .


اهداف اصلیتان را جمع بندی کنید
قبل از اینکه حتی به راه اندازی وب سایت محتوا محور فکر کنید ، باید اهدافتان را به ترتیب اولویت تعیین کنید . انتظار دارید با راه اندازی وب سایت ، به چه چیزی برسید ؟ طبیعتا در صورت موفقیت اینقدر پول بدست خواهید آورد که زندگی راحتی داشته باشید ، ولی فقط همین ؟!! انگیزه اصلیتان چیست ؟ بیش از همه چیز به چه کار و فعالیتی علاقه مند هستید ؟
مشکل است ، اما 10 دقیقه وقت بگذارید و تصور کنید که با موفقیت وب سایت ، دوست دارید چه اتفاقی بیوفتد ؟ شاید فقط دلتان بخواهد توی گوش رییستان بزنید و از کار استعفا داده و برای خودتان کار کنید . شاید هم بخواهید توضیح کوچکی از این پروژه اینترنتی را در رزومه تان ذکر کنید .

todo-tasks-list.jpg

ممکن است ، پول اصلا برایتان مهم نباشد . در دنیای امروز محبوبیت و تجربه عناصر مهمی هستند .خیلی از کارآفرینان معروف که سایت های اینترنتی برپا کرده اند بخاطر اینکه اتوموبیل پورشه و ویلا در سواحل فرانسه بخرند ، این کار را شروع نکرده اند ، بلکه هدف نهاییشان پرآوازه شدن نامشان و محبوبیت در جامعه بوده است .
حتی ممکن است بعضی افراد به دلیل علاقه شخصی به موضوعی خاص (niche) دست به ساخت وب سایت محتوا محور زده باشند .

موضوع اصلی وب سایت تان را تعیین کنید
تعیین موضوع اصلی وب سایت ، ممکن است همیشه ساده نباشد . موضوع (niche) ، آنچیزی است که سایت شما بر روی آن تمرکز می کند . ممکن است بخواهید در سایت تان در مورد مُد ، موضوعات دیجیتال ، کسب و کار ، بازی های کامپیوتری و یا هر موضوع دیگری مطلب بنویسید .
writing-content.jpg

اگر به موضوع اصلی سایت علاقه عمیقی داشته باشید و در مورد آن بنویسید ، شانس خوبی خواهید داشت که خوانندگان فراوانی پیدا کنید . خیلی به اینکه بازار هدفتان پرجمعیت هست یا نه توجه نکنید ، روی تولید محتوا تمرکز کنید .

موضوعی را انتخاب کنید که مطالب زیادی برای ارائه در موردش داشته باشید.
قاتل نابهنگام بسیاری از وب سایت های محتوا محور ، کمبود محتوا است . خیلی افراد با اشتیاق شروع به ایجاد وب سایت می کنند اما پس از 3 یا 4 ماه خسته شده و از کار دست می کشند .
اطلاعات قبلی شما در مورد موضوع سایت ، تاثیر کمی بر روی موفقیت دارد . امروزه حجم عظیمی از اطلاعات با هزینه چند کلیک و چند ساعت وقت در اختیار شماست که می توانید خود را با آن مسلح کنید. فاکتور مهم در موفقیت شما ، عشق و علاقه به موضوع و نوشتن در مورد آن است .
اشتیاق کم در مورد موضوع ، خود را هنگام نوشتن نشان خواهد داد . موضوع چیزی است که از این به بعد بیشترین وقت از زندگیتان را به خود اختصاص خواهد داد ، پس مطمئن شوید چیزی را انتخاب کرده اید که زندگی کردن بدون آن برایتان سخت باشد .
بهتر است ابتدا با 2 یا 3 موضوع شروع کنید ، سپس زیر هرکدام از موضوعات 20 تا 40 سرفصلی را که می توانید در باب آن موضوع بنویسید ، ذکر کنید . اگر نتوانستید حداقل 20 سرفصل برای موضوعی پیدا کنید ، آن را از یست خود حذف کرده به سراغ گزینه های دیگر بروید. این کار فایده دیگری نیز دارد و آن ایجاد یک نقطه شروع برای نوشتن حداقل 20 مقاله و درج در وب سایت یا وبلاگ است .

ادامه دارد ...

منبع : http://appzweb.ir/articles/webmagazine1.htm
 

hooman_the1

Registered User
تاریخ عضویت
18 آگوست 2012
نوشته‌ها
103
لایک‌ها
5
برنامه ای برای استراتژی رشد وب سایتتان داشته باشید

یکی از فاکتورهای ضروری برای ایجاد وب سایت ، اینست که بدانید خواننده های بالقوه خود را چطور می خواهید به وب سایتتان بکشانید . روش سنتی " کرکره را بکشید بالا ، مشتریها خودشان می آیند " در این کار جواب نمی دهد .یک استراتژی مفید و مختصر می تواند در مدت چند ماه تاثیری شگرفی بر افزایش ترافیک وب سایتتان داشته باشد .

traffic-graph.jpg


گوگل بهترین نقطه برای شروع است . انجمن هایی با موضوعی مشابه با موضوع وب سایتتان را بیابید و کاربرانشان را بررسی کنید . ممکن است ثبت نام در این انجمن ها و ارتباط برقرار کردن با اعضاء برای کشاندن کاربران علاقه مند به موضوع ، به وب سایتتان مفید باشد .

این انجمن ها نه تنها می تواند برای جذب کاربر برایتان مفید باشد بلکه در آنجا می توانید کسانی را پیدا کنید که علاقه مند به تولید محتوا برای وب سایتتان باشند . اداره کردن یک وب سایت محتوا محور و تولید هر روزه مقاله و محتوا ، به تنهایی می تواند کار خسته کننده ای باشد ، داشتن همکارانی که چند وقت یکبار ، وظیفه تولید محتوا را بر عهده داشته باشند می تواند لذت بخش باشد .

از قدرت شبکه های اجتماعی استفاده کنید

وب سایت هایی مانند Digg و ... کار را برای جمع آوری کاربر ساده تر کرده است . در تمامی شبکه های اجتماعی معروف و محبوب حساب کاربری ایجاد کنید . وب سایت خود را معرفی کرده و مترصد فرصت برای جذب کردن کاربران احتمالی باشید .

(برای اطلاع از شبکه های اجتماعی محبوب در ایران به این لینک مراجعه کنید)

البته در این کار زیاده روی نکنید ، لازم نیست در تمامی شبکه های اجتماعی ساخته شده عضو شوید ، فقط آنهایی را انتخاب کنید که فکر می کنید می توانند برایتان مفید باشند . شبکه های اجتماعی بسیار گسترده هستند و می توانند کمک شایانی برای رسیدن به اهدافتان باشند .

digg-sign.jpg


حضور قدرتمند در این شبکه ها ، می تواند به برندینگ وب سایت شما هم کمک کند . برندینگ قوی برای موفقیت یک وب سایت حیاتی است . کاربران باید تصویر خوب و جذابی از نام تجاری (brand) شما در ذهن داشته باشند .

طراحی دلخواه وب سایتتان را ابتدا در ذهنتان تصور کنید

لازم نیست که یک طراح حرفه ای وب سایت باشید تا بتوانید ظاهر وب سایتتان را بسازید ( اگرچه اگر طراح باشید خیلی بهتر است) . یک راه جذاب برای شروع طراحی وب سایتتان ، وب گردی و پیدا کردن سایت هایی با موضوع مشابه است . هر المانی را دوست داشتید همراه با لینک مربوطه در جایی ذخیره کنید تا بعدا نمونه آن را در سایتتان اعمال کنید .

اگر فوتوشاپ بلدید یا جیب پر پولی دارید که با آن می توانید یک طراح استخدام کنید ، حتما یک طرح انحصاری برای وب سایتتان ایجاد کنید . اگرچه در روزهای ابتدایی برپایی وب سایت این کار خیلی واجب و حیاتی نیست . تمامی نظرات و ایده هایتان در مورد طراحی و شکل و شمایل وب سایت را جایی یادداشت و نگه داری کنید تا بعدا که وب سایتتان ثبات کافی را پیدا کرد ، آنها را روی وب سایتتان پیاده کنید .


net-magazine-physical.jpg


از مجلات فیزیکی نیز می توانید ایده بگیرید . بدلیل اینکه می خواهید وب سایت بسازید حتما لازم نیست که فقط از سایر وب سایت ها ایده بگیرید . در حقیقت طرح های مربوط به مجلات فیزیکی به راحتی در وب سایت ها قابل پیاده سازی است .

راه دیگر ، مراجعه به کتاب فروشی ها و کیوسک های فروش مجلات است . به کتاب فروشی ها رفته و با صبر و حوصله کتاب ها و مجلات مختلف را ورق زده و بررسی کنید ، در همین حال می توانید نظرات و ایده هایی را که به ذهنتان می رسد روی دفترچه کوچکی یادداشت کنید که لازم نباشد این کتابها و مجلات را خریداری کنید .


ادامه دارد ...

منبع : http://appzweb.ir/articles/webmagazine1.htm
 

hooman_the1

Registered User
تاریخ عضویت
18 آگوست 2012
نوشته‌ها
103
لایک‌ها
5
حالا به سراغ مراحل اجرایی کار و اقدامات لازم برای مدیریت و نگه داری وب سایت می رویم . در ابتدای برپایی سایت ، همه چیز هیجان انگیز و لذت بخش به نظر می رسد اما پس از چند هفته که شور و شوق اولیه فروکش کند و کارها یکنواخت شوند ، از خودتان خواهید پرسید : " اصلا من چرا این کار را شروع کردم ؟ " . این ، یک مرحله ثابت در تمامی اینگونه پروژه هاست ، پس نا امید نشوید و آتش اشتیاقتان را روشن نگه دارید . برای برپایی امپراطوری دیجیتالتان ، باید صبر و استقامت و ایمان به کار داشته باشید .

بنویسید ، بنویسید ، بنویسید !
نوشتن ، مهمترین کار شما در چند ماهه ابتدایی راه اندازی سایتتان است . تمامی هدف یک وب سایت محتوا محور ، ایجاد مطالبی است که خواندنش برای کاربران وب سایت ، جالب باشد ، و این امر مستلزم وجود حجم زیادی محتوا بر روی وب سایت است .

article-writing-pencil.jpg


بهترین راه دستیابی به مهارت در هر کاری ، تمرین است . هرچقدر بیشتر مقاله بنویسید دایره لغاتتان وسیعتر و قدرت درک مطلبتان افزایش خواهد یافت . به وب سایت ها و وب لاگهایی که موضوعی مشابه با موضوع انتخابی شما دارند سر بزنید و مطالبشان را بدقت بخوانید ، این کار ایده ها و مراجع جدیدی در اختیار شما قرار می دهد .
همیشه چند مقاله نوشته شده برای روزهایی که ممکن است وقت یا حوصله نوشتن نداشته باشید ذخیره کنید ( از من قبول کنید ، این روزها خواهند آمد ! ) ، مواقعی مانند اتفاقات اورژانسی خانوادگی ، تعطیلات و یا حتی روزهایی که " حسش نیست " . داشتن 5 تا 10 مقاله ذخیره ، باعث می شود در اینگونه مواقع ، کاربرانتان وقفه ای احساس نکنند .


منبع : http://appzweb.ir/articles/webmagazine2.htm
 

hooman_the1

Registered User
تاریخ عضویت
18 آگوست 2012
نوشته‌ها
103
لایک‌ها
5
یادداشت های متفکرانه ایجاد کنید

بهترین نویسندگان در دنیا ، با دقت ترین خوانندگان نیز هستند . از این گذشته ، چطور می توانید بفهمید چه چیزی را باید بنویسید ، اگر چیزی نخوانید ؟ من برنامه ای برای خودم دارم و آن اینست که هر روز باید تا جایی که می توانم مطالب مرتبط با کارم را مطالعه کنم ، با این کار هم دامنه اطلاعاتم وسیعتر می شود و هم مهارت های نوشتاریم افزایش پیدا می کند .

خیلی اوقات ، هنگامی که یک یا دو ساعت به خواندن مشغول شوید ، کلمات و عبارات خوشایندی به دایره لغاتتان اضافه می شود . وقتی در حال تولید مقاله برای سایت هستید با بکار بردن این عبارات ، محتوا تولید شده را پربار تر و جذاب تر میکنید .


list-notes.jpg


هنگامی که محتوایی را میخوانم ، اگر به عبارت و یا موضوع جذابی برخورد کنم ، حتما آن را یادداشت خواهم کرد . در صورتی که شما هم این کار را انجام دهید به یک " شکارچی خلاقیت " تبدیل می شوید . هر ایده و یا سرفصل خوبی ، باید برای استفاده در آینده ، یادداشت و ذخیره شود .

برای ویرایش محتوا سایت زمان بگذارید

همیشه برای محتوا ارائه شده روی وب سایت وسواس داشته باشد . پروسه تبدیل یک ایده به محتوا و سرانجام انتشار آن روی وب سخت و زمانبر است پس انتظار نداشته باشید با دوساعت کار ، سر و ته آن هم بیاید ! همیشه بین مراحل مختلف تولید محتوا به خودتان استراحت بدهید تا مغزتان هوایی بخورد و نقطه نظرات جدید به سراغتان بیاید و راندمانتان افزایش بیابد . بعنوان یک تولید کننده محتوا ، برای موفقیت وب سایتتان ، باید سختی هایش را هم به جان بخرید .

برنامه ای روزانه و قابل انجام برای تولید محتوا وب سایت ایجاد کنید . برای مثال ، من صبح ها که مغزم در بالاترین درجه خلاقیت قرار دارد ، مقاله ام را مینویسم . سپس تا بعداز ظهر به خودم استراحت میدهم و به کارهایی غیر از تهیه محتوا مشغول میشوم .

digital-editing-desk.jpg


پس از یک استراحت مفید ، دوباره به سراغ مقاله ام بر می گردم و آن را از ابتدا تا انتها به دقت می خوانم . در این زمان تمامی اشتباهات املایی را تصحیح کرده و ساختارهای ناقص نوشتاری را کامل میکنم . سپس برای بار سوم مقاله را بازخوانی می کنم و اگر همه چیز مطابق استانداردهایم بود ، آن را به مرحله نگارش منتقل می کنم .

ادامه دارد ...

منبع : http://appzweb.ir/articles/webmagazine2.htm
 

hooman_the1

Registered User
تاریخ عضویت
18 آگوست 2012
نوشته‌ها
103
لایک‌ها
5

نگارش مقاله

نگارش مقاله هم به اندازه سایر مراحل تهیه محتوا ، مهم است . این قسمت ، جایی است که انرژی خلاق شما به دنیا معرفی شده و محصول نهایی ( محتوا ) رونمایی میشود . نرم افزارهای وردپرس (Wordpress) و بلاگر (Blogger) امکانات فراوانی برای صفحه بندی آرایش صفحات محتوا و عناوین آن در صفحات وب در اختیارتان قرار می دهد .
همچنین بیاد داشته باشید که مقاله شما باید حاوی تصاویر جذاب و سایدلاین (sideline) مناسب مقاله باشد . هیچ کس از خواندن یک سری متن طولانی و خشک و خالی لذت نخواهد برد و چیزی هم از آن نخواهد فهمید .
تمامی مراحل گفته شده یعنی ، نوشتن ، ویرایش و نگارش به یک اندازه در موفقیت محتوا تولید شده برای وب سایت نقش دارند .


به روز باشید

بدون توجه به میزان دانش تخصص ، پروسه یادگیری شما هیچوقت نباید متوقف شود . در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب ، کسانی را میشناسم که پس از 10 سال آموزش و تجربه ، هنوز تمامی چم و خم کار را یاد نگرفته اند.


research-science.jpg


بهترین توصیه ای که در این زمینه میتوانم به شما بگویم اینست که بدون توجه به دانش و تجربه و حتی سابقه ای که دارید در این کار همیشه فروتن باقی بمانید . اگر به اندازه کافی شور و شوق و انگیزه داشته باشید و زمان کافی هم به این کار تخصیص دهید ضمانت میدهم که وب سایتتان مشهور و محبوب شود . اما این پایان کار نیست ، شما هیچ وقت نباید احساس کنید که نیازی به یادگرفتن در زمینه تخصصتان ندارید .
در RSS feed های وبلاگ ها و وب سایت های مشابه موضوع وب سایتتان ثبت نام کنید . سرفصل ها و اخبار محبوب در زمینه کارتان را دنبال کنید . ارتباط خود را با انجمنهای مربوطه به شدت تقویت کنید ، این کار شبکه ای از بی نهایت افراد متخصص را در اختیارتان می گذارد . در دنیایی که ما زندگی می کنیم ، فرصتهای اتفاقی ، برای افراد فعال بسیار زیاد اتفاق می افتد .

ادامه دارد ...

منبع : http://appzweb.ir/articles/webmagazine2.htm
 

hooman_the1

Registered User
تاریخ عضویت
18 آگوست 2012
نوشته‌ها
103
لایک‌ها
5

نگارش مقاله

نگارش مقاله هم به اندازه سایر مراحل تهیه محتوا ، مهم است . این قسمت ، جایی است که انرژی خلاق شما به دنیا معرفی شده و محصول نهایی ( محتوا ) رونمایی میشود . نرم افزارهای وردپرس (Wordpress) و بلاگر (Blogger) امکانات فراوانی برای صفحه بندی آرایش صفحات محتوا و عناوین آن در صفحات وب در اختیارتان قرار می دهد .
همچنین بیاد داشته باشید که مقاله شما باید حاوی تصاویر جذاب و سایدلاین (sideline) مناسب مقاله باشد . هیچ کس از خواندن یک سری متن طولانی و خشک و خالی لذت نخواهد برد و چیزی هم از آن نخواهد فهمید .
تمامی مراحل گفته شده یعنی ، نوشتن ، ویرایش و نگارش به یک اندازه در موفقیت محتوا تولید شده برای وب سایت نقش دارند .


به روز باشید

بدون توجه به میزان دانش تخصص ، پروسه یادگیری شما هیچوقت نباید متوقف شود . در زمینه طراحی و برنامه نویسی وب ، کسانی را میشناسم که پس از 10 سال آموزش و تجربه ، هنوز تمامی چم و خم کار را یاد نگرفته اند.


research-science.jpg


بهترین توصیه ای که در این زمینه میتوانم به شما بگویم اینست که بدون توجه به دانش و تجربه و حتی سابقه ای که دارید در این کار همیشه فروتن باقی بمانید . اگر به اندازه کافی شور و شوق و انگیزه داشته باشید و زمان کافی هم به این کار تخصیص دهید ضمانت میدهم که وب سایتتان مشهور و محبوب شود . اما این پایان کار نیست ، شما هیچ وقت نباید احساس کنید که نیازی به یادگرفتن در زمینه تخصصتان ندارید .
در RSS feed های وبلاگ ها و وب سایت های مشابه موضوع وب سایتتان ثبت نام کنید . سرفصل ها و اخبار محبوب در زمینه کارتان را دنبال کنید . ارتباط خود را با انجمنهای مربوطه به شدت تقویت کنید ، این کار شبکه ای از بی نهایت افراد متخصص را در اختیارتان می گذارد . در دنیایی که ما زندگی می کنیم ، فرصتهای اتفاقی ، برای افراد فعال بسیار زیاد اتفاق می افتد .

ادامه دارد ...

منبع : http://appzweb.ir/articles/webmagazine2.htm
 

hooman_the1

Registered User
تاریخ عضویت
18 آگوست 2012
نوشته‌ها
103
لایک‌ها
5
ایمانتان را از دست ندهید

حفظ ایمان به موفقیت در تمام زمینه های زندگی ، بخصوص وقتی یک کسب و کار کوچک به راه می اندازید ، بسیار کار مشکلی است . پس از چندین هفته نوشتن محتوا و بازاریابی برای وب سایت ، کم کم شور و شوق اولیه فروکش کرده و ناامیدی به سراغتان می آید . خودتان را ناراحت نکنید ، این یک مرحله اجتناب ناپذیر از رشد کسب و کار شماست که بدون استثناء برای همه وب مسترها اتفاق می افتد .

آمار کاربران همیشه به شکل موج است و هفته به هفته بالا و پایین می شود . این که ثانیه به ثانیه چشم به آمار کاربران بدوزید دردی از شما دوا نمیکند . به همین دلیل است که از شما خواستم موضوعی را برای وب سایتتان انتخاب کنید که عاشقش هستید . علاقه مندی به نوشتن محتوا ، میتواند تاثیر بد بالا و پایین شدن ترافیک سایتتان را بپوشاند .

با گذشت زمان ، شاهد خواهید بود که کاربران جدیدی به شما مراجعه میکنند و آمار کاربرانتان افزایش پیدا می کند . کم کم قسمت نظرات (comments) وب سایتتان با نظرات جذاب پر می شود و یک جامعه کوچک از دنبال کنندگان وب سایتتان بوجود می آید . تا زمانی که هر روز صبح از خواب برخیزید و با علاقه به سراغ تولید محتوا بروید و به رشد وب سایتتان افتخار کنید ، بدانید که راه را درست میروید .

streetlights-night.jpg


اگر احساس کردید انگیزه تان در حال کمرنگ شدن است ، سرگذشت افرادی را مطالعه کنید که کارشان را مانند شما شروع کردند و موفق شدند . در گوگل ، مصاحبه هایی را که با صاحبان وب سایت ها و وبلاگ های موفق انجام شده را بخوانید تا موانع مادی و روحی را که با آن دست و پنجه نرم می کردند را بشناسید . معمولا آنها نیز مشکلاتی مشابه شما داشته اند و آنها را پشت سر گذاشته اند پس می توانند راه حل های مناسبی برای پشت سر گذاشتن موانع و کنار آمدن با شکست ها و عقب نشینی ها ارائه کنند .
کلید موفقیت در این کار ، نوآوری است . زندگی پر از بی نظمی و تغییر است و ما انسانها قادریم با تمام تغییرات خود را تطبیق دهیم . هنگامی که اینترنت و فرهنگ حاکم بر آن متحول میشود ، ما باید با این تغییرات همگام شویم .
اطلاعاتتان را به روز کنید ، تمرین کنید و مهارت های تولید محتوا را در خود تقویت کنید حتی در صورتی که برنامه بازاریابی شما خوب کار نمی کند و طراحی وب سایتتان مشکل دارد ، همیشه باید روی تولید محتوا سرمایه گذاری ویژه کنید . این راه رشد وب سایت های محتوا محور است و با اجراء این نکات می توانید در زمینه کسب و کار دیجیتال و مجلات اینترنتی حرفی برای گفتن داشته باشید . نکاتی که گفته شد نه تنها موفقیت شما را در زمینه وب سایت های محتوا محور تضمین می کند بلکه در سایر زمینه های زندگی نیز می تواند به یاری شما بیاید .

پایان

منبع : http://appzweb.ir/articles/webmagazine2.htm
 
بالا