برگزیده های پرشین تولز

رفع مشكلات گرافيكي/افزايش كارايي كارتهاي گرافيكي

irgamer

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
15
این تاپیکم برگردوندم ;)
به نقل از irgamer :
من اين تاپيك رو براي حل مشكلات گرافيكي و يا معرفي Driver ها و Optimizer ها ساختم و لطفا همه برای این موارد بیایین اینجا
اول از همه میخوام راهنمای حل مشکل کارتهای گرافیک Gefroce FX با Redhat Linux 9 مخصوصا fx 5200 رو بگم.
1-اگر سیستم عامل دیگری دارید و یا به هر نحو دیگر درایور Nvidia برای لینوکس را از اینجا دریافت کنید:
http://www.nvidia.com/object/linux.html
2-اگر در هنگام نصب رابط گرافیکی را default قرار داده اید etc/inittab/ را باز کرده عبارت # Run xdm in runlevel 5 با # Run xdm in runlevel 3 عوض کنید.
3-کامپیوتر را مجددا راه اندازی کرده و با استفاده از دستور "sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-4496-pkg2.run" درایور را نصب کنید.
4-با یک ویرایشگر متنیetc/X11/XF86Config/ را باز کرده و آن را با مشخصات زیر تغییر دهید:
Section "Monitor"
Identifier "mymonitor1"
VendorName "Samsung"
ModelName "S/M 755 DF"
DisplaySize 320 240
HorizSync 30.0 - 85.0
VertRefresh 50.0 - 160.0
Option "dpms"
EndSection

Section "Device"
Identifier "NV AGP"
Driver "nvidia"
VendorName "nvidia"
BoardName "Geforce FX 5200"
EndSection

Section "Screen"
Identifier "Screen0"
Device "NV AGP"
Monitor "mymonitor1"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Depth 24
Modes "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubSection
EndSection
البته مشخصات مانیتور را با مانیتور خود تغییر دهید!
همچنین در module section مطمئن شوید Load "glx" باشد.همچنین این دو خط را حذف کنید:
Load "dri"
Load "GLcore"
5-مجددا etc/inittab/ را به حالت اول بازگردانید.
6-فایل را save کنید و اگر در لینوکس هستید startx را تایپ کنید.
خوب الان شما نه تنها می توانید از محیط گرافیکی استفاده نمایید بلکه بازیهای 3d هم به خوبی اجرا میشن
این نکته رو هم تذکر بدم که لینوکسهایی مانند suse یا mandrake نیاز به این مراحل نداشته و برای کارایی بهتر فقط نیاز به نصب درایور nvidia هست.
به نقل از en2fa :
آقا يک روش بلدی من يک کارت گرافيک 256 رنگ دارم اونو يک جور کنی 32 بيت؟ ؛) )
به نقل از irgamer :
اما براي ويندوز...
2 روز پيش Nvidia نسخه ی جدیدی از درایورهای خودش رو برای ویندوز ارائه داد.
نام و مشخصات آن nVidia ForceWare Drivers v52.16 WHQL بوده و برای تمامی کارت های گرافیکی nvidia قابل استفاده است.
از ویژگیهای آن پشتیبانی از GeForce 5700, GeForce FX 5700 Ultra, وGeForce FX 5950 و افزایش کارایی برای نسل بعدی بازیهای DirectX 9 مانند HalfLife™ 2, XIII است.همچنین افزایش کارایی 58 درصدی برای Halo و 33 درصدی برای Flight Simulator 9 !
برای دیدن مشخصات کامل آن به این فایل pdf نگاهی بیاندازید:
http://download.nvidia.com/Windows/52.16/ForceWare_Release_50_graphics_drivers_Release_Notes_v52.16.pdf
برای دریافتشم برین اینجا:
http://www.nvidia.com/object/winxp_2k_52.16
اگه خواستین راجع به ویژگیهای درایورهای nvidia بعدا اینجا بنویسم
راستی کسایی که Ati دارن بیان ازش دفاع کنن دیگه
به نقل از irgamer :
رنگ رو كه مطمئنم شوخي مي كني اما براي كارايي بهتر داشتن از كارت گرافيك ساسان جان يه برنامه معرفي كرده بود چند وقت پيش
به نقل از mammad :
خيلي عالي بود.مرسي.
اما جدا تا حالا اين نوعش رو نديده بودم : فورس وير!معنيش چيه؟
به نقل از usgroup1 :
ميدونستيد كه درايور هاي nvidia براي 3dmark 2003 توييك شده طوري كه توي 3dmark امتيازهاي كارتهاي nvidia رو بالاتر از حد واقعي نشون ميده بعد اگر فايل exe اصلي 3dmark رو rename كني بعد اجراش كني امتيازهاي واقعي رو نشون ميده كه از قبلي ها خيلي كمتره نميدونم اين سري جديد درايوراشونم اينجوريه يا نه.
به نقل از mammad :
عجب کلکی زدن نامردا
به نقل از en2fa :
يعنی اینهمه بدبختند که نياز به يک مشت جواب benchmark دارند؟؟!!
به نقل از ....P30.... :
اقا دمتون گرم خواهشا بريد اينجا جواب منو بديد
http://forum.persiantools.com/viewtopic.php?t=3226&highlight=
به نقل از kako :
سلام
من ردهت 9 رو توسط تكست نصب كردم . مشكلم هم اينه كه اين ردهت 9 موقع لود كردن ايكس سرور مانيتورم رو خاموش ميكنه .(VGA : GFX5200 )
كارهايي كه در پست اول گفته شد كردم ولي نتوانستم وارد محيط گرافيكي لينوكس شوم .
تنها بخشي كه نميتوانم اجرا كنم خط :
sh NVIDIA-Linux-x86-1.0-4496-pkg2.run
است . كه پيام ميدهد كه اين فايل وجود ندارد.
اين پيام را بايد در root يا / يا etc زد ؟ كجا ؟
يا اينكه بايد درايور تحت لينوكس كارتم رو دانلود كنم ؟
2. با interactive startup كه بالا مي آيم و همه گزينه ها رو نو ميزنم بالاخره مانيتور جاي كلا خاموش شدن چند بار خاموش روشن ميشود و eror ميدهد كه NV AGP شناخته نشد .
خيلي دوست دارم محيط ردهت رو ببينم و با مندريك مقايسه كنم .
ممنون ميشوم اگر جواب بدهيد .
به نقل از irgamer :
شما اگه با دقت ميخوندي متوجه ميشدي كه حتما بايد اون درايور رو دريافت كني
بعدش بقيه كارهارو انجام بدي...
موفق باشي.

irgamer

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
15
مرسي احسان جان ;)
و اما نسخه ي جديد درايور nVidia اینبار برای ویندوز XP/2K/98/ME ارائه شده اما نسخه ی ویندوز 9x آن WHQL Certified نیست...
<p align="left">Download ForceWare 53.03 for Windows 2000/XP
Download Forceware 53.04 for Windows 95/98/ME
:Release Highlights
Increased graphics performance when using nForce3 systems
Improved HDTV Y Pr Pb component out support for 480i, 480p, 720p, and 1080i formats
Added support for GeForce 5900 XT
Microsoft® DirectX® and OpenGL® support
NVIDIA nView 3.0 Multi-display technology
For a complete list of compatibility fixes please consult the v53.03 Release Notes
</p>

Ajabshirkhan

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8
ahvale amoo
baraye in cartaye ati 32mgb az in narm abzarjat sooragh nadari dadash.

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
احوال عمو
برايه اين کارتايه ati 32mgb از اين نرم ابزارجات سراغ نداری داداش

irgamer

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
15
احوال برادرزاده هاي عزيز!!
من اطلاعات زيادي از کارتهاي Ati ندارم اما اينجا خودش راهنماييتون مي کنه: ;)
http://www.ati.com/support/driver.html

ali206speed

Registered User
لایک‌ها
3
آقا مرسي من درايور جديد رو گرفتم به نظر شما چرا تو بازي Pro Evolution Soccer 3 گرفیک من اونو بد میاره یعنی قبل از بازی خوب جواب میده ولی تو بازی خیلی آرومه گرافیکه منم geforce mx 440 se واسه Sprakle هستش من با دوستم کل انداختم گرافیکه اون ATI 9000 64 mbit هستش ولی این بازیرو خیلی قشنگ آورد اشگه میدونی مشکل چیه بگو تا من رویه ATI رو که دوستم داررو کم کنم تا الان من همه بازیهارو اجرا کرده بودم

mammad

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8
به نقل از ali206speed :
آقا مرسي من درايور جديد رو گرفتم به نظر شما چرا تو بازي Pro Evolution Soccer 3 گرفیک من اونو بد میاره یعنی قبل از بازی خوب جواب میده ولی تو بازی خیلی آرومه گرافیکه منم geforce mx 440 se واسه Sprakle هستش من با دوستم کل انداختم گرافیکه اون ATI 9000 64 mbit هستش ولی این بازیرو خیلی قشنگ آورد اشگه میدونی مشکل چیه بگو تا من رویه ATI رو که دوستم داررو کم کنم تا الان من همه بازیهارو اجرا کرده بودم
GMX 440 براي PES3 ضعيفه.حتما رزولوشن هم رو 1024 گزاشتي؟كلا از اين به بعد با اين مشكلات زياد مواجه ميشي به فكر عوض كردن كارتت باش.ATI 9000 از GMX 440 بهتره.رفتي با كي هم كل انداختي حداقل كسي كه 7000 داشت پيدا ميكردي!!

voodoo

Registered User
لایک‌ها
0
داداش من اولا تو خط nvidia بودم اما ديدم كه اي بابا اون كجا و اي تي اي و راديون كجا بفروش برو يه 128 بخر 62000 تومان

ali206speed

Registered User
لایک‌ها
3
آقا دمتون گرم حالا فهميدم كه دارم كم ميارم من امروز رفتم بازار قيمت ATI 9800 رو پرسيدم يارو گفت 420000 من كم بود قش كنم ولي نميدونم چرا دوست دارم Geforce داشته باشم Geforce هم كم الكي نيست هنوز FX 5900 و FX 5950 نيومده ايران كارت FX 5900 با ATI 9800 رقابت خيلي نزديكي با هم دارن ولي مثل اينكه ATI رو Direx 9 بهتر جواب داده حالا بگزريم يه چند تا كارت معرفي كنيد با قيمت ولي فقط 128 باشه اسمه برد و نمايندگيشو هم بگيد كه الان تو بازار 100 مدل گرفيك هست من خودم از Grforce 5600 كه 256 مگابايت رم داره خوشم مياد ولي خيلي گرونه 270000 تومان ولي يه كارت با قيمت مناسب بگيد كه تو بازيهاي 2004 كم نياره Hitman 3 هم چند ماه ديگه مياد من يه كارتي ميخوام كه از FX 5600 قوي تر باشه و اگه ميدونيد كه كودوم بازي بهترين گرافيك رو داره بگيد و تو اين بازيها كه تو 2004 مياد كودوم گرافيكش بالاست من تا الان با Grforce mx 440 همه بازيهارو اجرا كردم فقط همين فوتباله نيومد مرسي از شوما خدا حافظ :)

ali206speed

Registered User
لایک‌ها
3
حيف كه من كل دارم با ATI مگر نه ميخريدم ولي هنوزم ميگم Geforce بهتر يه روزي تو همين روزا معلوم ميشه راستي محمد من اون بازيو رو 640 بازي كردم گير كرد رو 1024 هم زياد فرقي نداشت

mammad

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
8
حيف كه من كل دارم با ATI مگر نه ميخريدم ولي هنوزم ميگم Geforce بهتر يه روزي تو همين روزا معلوم ميشه راستي محمد من اون بازيو رو 640 بازي كردم گير كرد رو 1024 هم زياد فرقي نداشت
اگه اينطوره چند تا از تنظيماتشو بيار پايين شايد بهتر شه اما به هر حال براي اين كارت سنگينه.

در مورد اينكه كه چه كارتي و چه قيمتي خوبه ما قبلا يه بحث خيلي مفصل داشتيم كه متاسفانه همش غيب شده :( :mad:

در كل به اين نتيجه رسيديم كه Ati و Nvidia خيلي با هم فرق ندارن مهم تر از همه وضعيت جيب.يعني اگه ميخواي كارت بخري بايد ببيني كه چقدر ميتوني پول بدي.خلاصه اون بحث اخرش به اين نتيجه رسيد كه با حدود 70-80 تومن GFX 5200 و با حدود 140 تومن Ati 9600 بهترينه اگه بيشتر ميتوني پول بزاري كه ديگه هيچ بحثش جداست.حالا قيمتهاش خيلي يادم نيست مطمئنا تغيير هم كرده اما تو همين مايه هاست.

rammstein_persia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
19
به نقل از mammad :
اون بحث اخرش به اين نتيجه رسيد كه با حدود 70-80 تومن GFX 5200 بهترينه

البته تا اونجا كه جديدا قيمت دارم با 70 تومن بهتريني كه ميشه گرفت Geforce4 Ti 4200/4400 هست كه از FX5200 چند برابر قويتره.و فقط يكم گرونتره.

irgamer

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
15
rammstein جان داشتيم؟
تو که مي دوني من و ممد Geforce FX 5200 داريم پس اينقدر نزن تو سر اين کارت :p

ali206speed

Registered User
لایک‌ها
3
rammstein راست ميگه كه TI قوي تر از fx 5200 هست ولي كارت شما هم بد نيست ولي به نظر من صبر كنيد تا دووم 3 بياد اون وقت معلوم ميشه TI قويتره يا fx 5200 يا همين ATI كه من دشمنشم :D

rammstein_persia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
19
به نقل از irgamer :
rammstein جان داشتيم؟
تو که مي دوني من و ممد Geforce FX 5200 داريم پس اينقدر نزن تو سر اين کارت :p

:D :D ميدوني كه من هم Nvidia رو خيلي دوست دارم.اما چاره اي نيست بايد گفت كه بعضي مدلهاش فقط برا بازار گرمي هست.و مثال بارز اون مدلها هم Geforce4 MX (كه خودم دارم) و Geforce FX 5200 كه شماها داريد.

rammstein_persia

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
19
به نقل از ali206speed :
rammstein راست ميگه كه TI قوي تر از fx 5200 هست ولي كارت شما هم بد نيست ولي به نظر من صبر كنيد تا دووم 3 بياد اون وقت معلوم ميشه TI قويتره يا fx 5200 يا همين ATI كه من دشمنشم :D

دوم 3 و هاف لايف 2 كه بيان متاسفانه نه FX5200 و نه TI ها و نه اون دو سه مدل ATI كه منظورته هيچ كدوم حرفي براي گفتن نخواهند داشت.

ali206speed

Registered User
لایک‌ها
3
ميگم اگه اينجور باشه بايد نصل كارتهاي گرافيك عوض بشه مگه اين دووم 3 چي ميخواد كه گرافيكهاي جديد هم جواب نميدن ؟

ali206speed

Registered User
لایک‌ها
3
به نقل از rammstein_persia :
دوم 3 و هاف لايف 2 كه بيان متاسفانه نه FX5200 و نه TI ها و نه اون دو سه مدل ATI كه منظورته هيچ كدوم حرفي براي گفتن نخواهند داشت.
ميگم اين گرافيكهاي MX يه زماني بهترين گرافيك بازار بودا چرا پس ميگي به خاطر بازار گرمي ساختن به نظر من هنوز هم از خيلي گرافيكها بهتر جواب ميده ولي آخر نگفتي من TI 4280 رو بگيرم يا ATI 9000 pro اي تي آي 64 m bit هست ولي تي آي 128 من به خاطر كپچر كردن بيشتر ميخوام اگه ميشه يه كم منو راهنمايي كن :D

بالا