آژانس هواپیمایی

رقيب GPS آمد!

شروع موضوع توسط esfandiyar2002 ‏30 دسامبر 2005 در انجمن علم و دانش

 1. esfandiyar2002

  esfandiyar2002 مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏5 آپریل 2004
  نوشته ها:
  8,483
  تشکر شده:
  6
  محل سکونت:
  TABRIZ
  سالهاست که ساکنان تمامی نقاط کره زمین از سیستم مکان‌یابی جهانی GPS که آمریکایی‌ها مبدع آن هستند استفاده می‌کنند، اما اروپایی‌ها به تازگی با پرتاب ماهواره‌ای جدید به مدار زمین درصدد کنار گذاشتن GPS و استفاده از یک سیستم مکان‌یابی جدید هستند تا به انحصار آمریکا در این حوزه هم خاتمه داده شود.
  ماهواره جدید از روز چهارشنبه در مدار زمین قرار گرفته است و با استفاده از آن ناوبری ماهواره‌ای روی زمین دقیق تر و وسیع تر شده و از همه مهمتر از کنترل آمریکا خارج می‌شود.
  این ماهواره که Giove A نام دارد از قزاقستان و توسط راکت روسی سایوز به فضا پرتاب شد. ماهواره مذکور 4 ساعت پس از پرتاب، اولین سیگنال‌های خود را به صورت آزمایشی به سوی زمین ارسال کرد تا سیستم موقعیت یابی جهانی آمریکایی‌ها موسوم به GPS با رقیبی جدی مواجه شود. رقیبی که تاکنون 4 میلیارد دلار هزینه دربرداشته است.
  GPS که در ابتدا تنها توسط نظامیان آمریکایی قابل استفاده بود در سال‌های اخیر کاربردهای تجاری هم پیدا کرده و کاربران غیرنظامی اعم از خلبانان خطوط هواپیمایی در کشورهای مختلف جهان تا راننده‌هایی که مسیرشان را گم کرده‌اند از آن برای جهت یابی و درک دقیق موقعیت جغرافیایی خود استفاده می‌کنند. با این حال کنترل این سیستم کماکان در دست ارتش است و بوش رئیس جمهور آمریکا سال قبل به صراحت اعلام کرد در صورت وقوع بحران‌های ملی در این کشور، آمریکا شبکه GPS را از کار خواهد انداخت تا مانع استفاده تروریست‌ها از آن شود. به نظر می‌رسد اظهارات اینچنینی اروپایی‌ها را نگران کرده و آنان را به طراحی سیستم GPS اختصاصی ترغیب کرده باشد.
  سخنگوی آژانس فضایی اروپا در این مورد می‌گوید: اگر آمریکایی‌ها بخواهند سیستم GPS را از کار بیاندازند، در هر زمان توانایی این کار را خواهند داشت؛ اما سیستم ما به صورت غیرنظامی طراحی شده و اداره آن توسط گروهی غیرنظامی و به صورت کاملا خودکار صورت می‌گیرد.
  مقامات آژانس فضایی اروپا و کمیسیون اروپا همچنین می‌گویند سیستم آنها مشهور به گالیله و با همکاری چین، رژیم صهیونیستی و اوکراین راه‌اندازی شده از GPS بسیار دقیق‌تر است و سطح پوشش آن 2 برابر سیستم GPS است تا مناطق شهر که دارای آسمانخراش‌های بلند هستند را نیز بتوان از این طریق پوشش داد. این در حالی است که ساختمان‌های بلند تبادل سیگنال را با مشکل مواجه می‌کنند.
  اگرچه این سیستم هنوز در مرحله آزمایشی است، اما برخی کشورهای جهان مانند هند، مراکش، کره جنوبی، نروژ و آرژانتین نسبت به استفاده از آن تمایل نشان داده‌اند.
  قرار است برای تکمیل این طرح 78/1 میلیارد دلار دیگر نیز اختصاص داده شود و بخش خصوصی هم مشارکت بیشتری در آن داشته باشد. به علت آن که در گالیله از فناوری پیشرفته تری استفاده شده دقت آن در حدود یک یارد (هر یارد مساوی با 91/0 متر است) خواهد بود. این در حالی است که دقت سیستم GPS در حدود 5 یارد است. قرار است استفاده عملیاتی از گالیله تا سال 2010 آغاز شود و علاقه‌مندان از آن پس می‌توانند دستگاه‌های گیرنده سازگار با این سیستم را خریداری کنند.
  ماهواره Giove A (این عبارت مخفف عبارت گالیله در فضا یا Galileo in orbit است) در فاصله 14300 مایلی از سطح زمین قرار گرفته در زمینه آزمایش ساعت‌های اتمی و سیگنال‌های ناوبری هم فعال خواهد بود.
  قرار است پس از Giove A دومین ماهواره آزمایشی موسوم به Giove B هم تا بهار سال جاری میلادی در مدار قرار گیرد. مقامات آژانس فضایی اروپا می‌گویند با پرتاب 2 ماهواره به فضا تداوم عملکرد آن حتی در صورت وقوع مشکل در یکی از 2 ماهواره تضمین خواهد شد. بد نیست بدانید اگرچه گالیله با سیستم GPS سازگار است اما پنتاگون ابداع آن را غیرضروری و تهدیدکننده امنیت ملی آمریکا دانسته و احتمال می‌دهد سیگنال آن با سیگنال‌های نسل آتی GPS ناسازگار باشد.
   
avanak همکاری در فروش عسل طبیعی و گرده گل ایرانی