برگزیده های پرشین تولز

bamana

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
21 اکتبر 2017
نوشته‌ها
8
لایک‌ها
0
سن
32
روانشناسی رنگ: هنگامی که صحبت از انتخاب رنگ برای طراحی دکوراسیون داخلی می شود، همه ما به فکر فرو می رویم. انتخاب رنگ مناسب برای دکوراسیون داخلی به صورت تصادفی نیست.(دکوراسیون مغازه)
در نگاه اول به نظر میرسد که انتخاب رنگ برای دکوراسیون داخلی یک خانه اعم از رنگ اتاق نشیمن، اتاق ها یا آشپزخانه کاری بس آسوده باشد، زیرا ما می دانیم که چه چیزهایی را دوست داریم یا دوست نداریم. نتیجه کار در بسیاری از موارد خوب است و در واقع همان چیزی است که ما انتظار داشتیم. گاهی پیش می آید که اطلاعی از رنگ ها نداریم و نمی دانیم چه سبکی مناسب منزل ما است در این گونه موارد نتیجه کار چندان باب میل نمی باشد و ارتباطی با ظاهر حرفه ای مد نظر ما ندارد.
روانشناسی رنگ برای طراحی دکوراسیون داخلی

طراحان داخلی که دانش کاملی در مورد رنگ ها دارند، خیلی خوب می دانند که کدام رنگ ها مناسب برای کدام ترکیب می باشند. این طراحان به خوبی از اثرات روانشناختی یک رنگ آگاهند.
برای رسیدن به نتیجه مورد نظر من همیشه این ایده را دوست داشتم که که با ترکیب یک رنگ خاص یا ترکیبی از رنگ های خاص، می توانید خلق و خوی خود را با این رنگ ها در کنار نور و بزرگنمایی تغییر دهید.
در قدم اول باید بدانیم که ما سه رنگ اولیه و اصلی داریم: آبی، قرمز و زرد. هنگامی که این رنگ های اصلی را باهم ترکیب کنیم، رنگ های ثانویه (زرد + آبی= سبز، زرد + قرمز=نارنجی، آبی + قرمز=بنفش) بدست می آیند.

روانشناسی رنگ برای طراحی دکوراسیون داخلی

با ترکیب کردن رنگ های اصلی با ثانویه نیز رنگ های ترتیبی بدست می آیند. رنگ های تکمیلی در نمودار مقابل هم قرار دارند. هرجفت رنگ، مکمل یکدیگر است و یک رنگ خنثی را بوجود می آورند. هر فردی می تواند رنگ ها را براساس گرم و سرد بودنشان دسته بندی کند. در نمودار رنگی، رنگ های سرد به رنگ های آبی و سبز گویند و رنگ های گرم، رنگ های زرد و نارنجی هستند و به آن سمت می رود.

رنگ ها بر روی ذهن ما تأثیر گذارند و می توانند حالت های مختلفی را در ما ایجاد نمایند. رنگ ها می توانند به ما انرژی ببخشند، ما را تشویق کنند، در ما ایجاد آرامش و استراحت کنند یا باعث یادآوری خاطرات دلپذیر ما شوند.
بعضی رنگ ها هم باعث افسردگی می شوند و در ما باعث یادآوری چیزهای غم انگیز شده و بعد از مدتی ما را خسته می کنند.

زمانی که می خواهیم رنگی را انتخاب کنیم باید تمام این موارد را در نظر بگیریم. زیرا این ما هستیم که در آن خانه ایم پس باید از بودن در آن، احساس خوبی داشته باشیم.
۳ نکته مهم در انتخاب رنگ

باید دقت کنیم که چه مدت زمانی را قرار است در آن اتاق صرف کنیم و چه فعالیت هایی را در آنجا انجام دهیم.
اتاق چه مقدار نور گیر است و چه مواقعی از روز خورشید به اتاق می تابد که همه این ها به موقعیت اتاق بستگی دارد.
به متراژ اتاق توجه کنید اینکه کوچک است یا بزرگ. با توجه به متراژ، شما می توانید از رنگ های سبک تر یا تیره تر استفاده کنید. رنگ های روشن احساس بزرگ بودن فضا را می دهند در حالیکه رنگ های تیره تر و گرم تر باعث می شوند که اتاق کوچک تر دیده شوند.

حتما بخوانید: خانه های نیمه دوبلکس در دکوراسیون داخلی

روانشناسی رنگ برای طراحی دکوراسیون داخلی

درک رنگ توسط هر فردی متفاوت است و پاسخی که به آن می دهند نیز برای همه یکسان نیست. برای مثال؛ یک رنگ مشخصی می تواند ناخودآگاه خاطرات یا احساسات شما را بیدار کند، این رنگ هم می تواند در فرد دیگر باعث بیدار شدن خاطرات شود اما خاطراتی متفاوت. برخی افراد نسبت به رنگ سیاه آلرژی دارند و آن را نماد غم و اندوه می دانند در حالیکه عده ای دیگر ممکن است آن را دوست داشته باشند. روانشناسی رنگ در طراحی داخلی در واقع تضمین نمی کند که هر فرد در خانه دقیقاً همان احساسی را داشته باشد که شما می خواهید. روانشناسی رنگ های خاص را در ادامه برای شما توصیف خواهیم نمود.
رنگ قهوه ای

با رنگ قهوه ای، شما احساس راحتی و طبیعی را به خانه خودتان می آورید. رنگ قهوه ای معمولا از ترکیب رنگ ها و سایه هایی نظیر: سیاه، زرد، خاکستری، سبز، قرمز یا نارنجی و حتی بنفش تشکیل شده است. از آنجایی که رنگ قهوه ای مخلوطی از چند رنگ است در نمودار رنگ ها دیده نمی شود و اغلب جزو رنگ های خنثی محسوب می شود. اگر در فکر شکلات، قهوه و کیک هستید رنگ قهوه ای بسیار خوشایند است. این رنگ اغلب در طبیعت یافت می شود. تقریباً به هر گیاهی که نگاه می کنیم رنگ قهوه ای در آن وجود دارد. در بسیاری از نقاط رنگ قهوه ای رنگ زمین است پس، ثبات و امنیت را در ما بوجود می آورد. در ترکیب داخلی رنگ قهوه ای می تواند عمق و گرما را اضافه کند. طرح های رنگی خنثی را شما با اضافه کردن کمی قهوه ای می توانید دلپذیر نمایید. استفاده از این رنگ در کفپوش مبلمان و پارکت ها حس خوبی به منزلتان می آورد.
رنگ سفید

با استفاده از رنگ سفید نگاهی تازه و تمیز را در خانه خود ایجاد کنید. برای اثرات روانشناسی رنگ سفید خیلی نباید از این رنگ به صورت خالص استفاده کنید چرا که فضا را بی روح می کند اما در ترکیب با رنگ های دیگری نظیر: سیاه و قهوه ای فوق العاده می شود. استفاده از این رنگ در موارد خاصی نظیر میزها باعث می شود که شما آن ها را بالاتر از حد معمول مشاهده کنید.
رنگ خاکستری

رنگ خاکستری حالتی رسمی به فضا می دهد. استفاده از رنگ خاکستری با سایه ای از رنگ های دیگر فضا را کاملاً تغییر می دهد. استفاده از خاکستری با سایه زرد خسته کننده است در حالیکه به کار بردن این رنگ در کنار سفید محیط را با طراوت نشان می دهد. از این رنگ زیاد استفاده نکنید چرا که محیطی خسته کننده را بوجود می آورید.
حتما بخوانید: استفاده از بتن اکسپوز در طراحی داخلی
رنگ سیاه

از این رنگ برای برجسته نشان دادن چیزهایی که دوست دارید استفاده کنید. استفاده از رنگ سیاه با سایه هایی روشن مثل سفید باعث برجسته نشان دادن هر آنچه که به رنگ سیاه است می شود. اما زیاد از این رنگ استفاده نکنید که حالت حزن را به فضا می بخشد.
رنگ زرد

استفاده از جلوه های رنگ زرد در خانه بسیار دلپذیر است و هر طیف از این رنگ حسی متفاوت را به منزلتان می بخشد. استفاده از رنگ زرد روشن در سقف گویی که آفتاب به منزلتان تابیده اما استفاده از رنگ زرد تیره در دیوار ها حسی دمپر مانند را القا می کند.
رنگ قرمز

این رنگ جنبه رزونانس و تحریکی برای اتاق را دارد. رنگ قرمز باعث افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود بنابراین بهتر است با سایه هایی گرم تر استفاده شود که احساس بهتری بدهد. یک اتاق با رنگ قرمز اشتیاق را افزایش می دهد. از آنجایی که رنگ قرمز مثل نارنجی باعث افزایش اشتها می شود، بهتر است به طور گسترده در آشپزخانه به کار برده شود.
رنگ صورتی

از رنگ صورتی برای ایجاد فضایی تازه و زیبا استفاده کنید. این رنگ در اغلب کشورها به عنوان فمینین دیده می شود و با همه چیزهایی که در ارتباط با دختران است، مربوط می شود. در طراحی داخلی اثرات روانشناسی رنگ صورتی تسکین دهنده و راحت است.
رنگ بنفش

برای ایجاد محیطی لوکس و گران قیمت برای خانه تان از اثرات روحی و روانشناسی رنگ بنفش استفاده کنید. این رنگ اگر سایه ای مایل به آبی داشته باشد فضا را آرام و رازگونه می کند. سایه های سرخ مایل به قرمز توجه بیشتری را به خود جلب می کنند. رنگ بنفش دارای قدرت است.
رنگ آبی

با این رنگ می توانید نگاهی سرد و واضح ایجاد کنید. در طراحی دکوراسیون داخلی برای ایجاد فضای کاری و مدیتیشن از این رنگ استفاده کنید. این رنگ ضربان قلب و فشار خون را کاهش می دهد. این رنگ برای بزرگ نشان دادن فضا بسیار مناسب است همچنین فضا را خنک می نماید. برای کاهش وزن از این رنگ در آشپزخانه استفاده کنید که کاهش دهنده اشتها است.
رنگ سبز

برای ایجاد محیطی آرام از این رنگ استفاده کنید. اثرات روحی این رنگ شبیه رنگ آبی است. این رنگ آرامش دهنده چشم و نمادی از طبیعت است.

تیم درسا البرز با داشتن کارشناسان مجرب می تواند شما را در طراحی دکوراسیون داخلی خانه و دکوراسیون مغازه تان با ارائه مشاوره و طرح های مدرن و کلاسیک کمک نماید.
 
Last edited:
بالا