• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

iranmct

Registered User
تاریخ عضویت
23 آگوست 2014
نوشته‌ها
164
لایک‌ها
40
سن
44
تیم مشاوران مدیریت ایران :

اگر به انتخاب یک نام برند(انتخاب نام تجاری) خیلی خوب برای محصولات، خدمات و یا انتخاب اسم شرکت نیاز دارید، باید به مسائلی توجه نمایید که بعدا بر بازاریابی، برندینگ و کمپین تبلیغاتی شما اثر مستقیم مثبت و یا منفی خواهد گذاشت. نام تجاری(اسم تجاری) بخشی از برند می‌باشد. باید در انتخاب این نام بسیار زیرکانه و خردمندانه عمل نمود، زیرا که می‌تواند موجب افزایش و تقویت ارزش برند و یا آسیب به ارزش برند گردد.

%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D9%86%D8%A7%D9%85-%D8%B4%D8%B1%DA%A9%D8%AA-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%AE%D8%A7%D8%A8-%D8%A7%D8%B3%D9%85-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C.jpg

انواع روش‌های انتخاب نام:

در تلاش برای انتخاب اسم شرکت، نام محصول یا خدمت، روش‌های زیر در مسیر انتخاب اسم مدنظر می‌باشد:

 1. انتخاب اسم شرکت/نام برند با استفاده از نام بنیان‌گذار یا سرمایه‌گذار Hewlett-Packard : HP
 2. انتخاب اسم شرکت/نام برند بر اساس کاری که انجام می‌دهد. پاک فوم : فوم پاک‌کننده
 3. انتخاب اسم شرکت/نام برند بر اساس تجربه یا تصویری که می‌خواهیم ایجاد نماییم. بادپا
 4. انتخاب اسم شرکت/نام برند بدون ارتباط با ماهیت کسب‌وکار. Apple
 5. ایجاد یک نام که پیش‌تر وجود نداشته : Hofman

ضروریست که تصمیم و برنامه‌ای وجود داشته باشد که اسم شرکت، اسم خدمت یا اسم محصول انتخاب‌شده، باید چه معنایی و یا چه خصوصیاتی را در ذهن مخاطب تداعی نماید. مثال : پیک بادپا، نام یک خدمت از شهرداری تهران است (پیک‌های موتوری). آیا نام خدمت، معرف نوع کار و تداعی‌کننده خصوصیات آن است. اگر بله. درنتیجه نام خدمت به‌درستی انتخاب‌شده است.

فرض که اسم چندین شرکت که در حوزه مشاوره مدیریت برند فعال هستند، پیش روی شماست و برای انتخاب نام برند خود میخواهید به یکی از اینان مراجعه نمایید؛ کدام‌یک را برمی‌گزینید؟

طلایه‌داران نام وفاپیشگان ارشمیدس محمدفراباسادی نامباز اسم زیبا انتخاب کن نام‌آوران سعید و شیما نامیکارش شرکت انتخاب نام اسدالله مقبلی

تحقیقات تیم مشاوران مدیریت ایران نشان داده که شانس شرکتی که خود اسمی منحصربه‌فرد داشته باشد، بالاتر از 60% میباشد. اسمی که در اولین لحظه بیشترین اثر را بر شما بگذارد، شانس انتخاب شدنش بالاتر خواهد بود. انتخاب نام برند به زبان فارسی، چالش بزرگی است، زیرا لغات مجاز محدود، و تعداد تقاضا بالا است و از طرف دیگر انتخاب نام به زبان‌های دیگر نیز با مشکلاتی در خصوص مدارک قانونی روبرو بوده و همچنین نام انتخاب شده نباید توسط یک برند بین‌المللی بزرگ قبلا ثبت‌شده باشد.

مثلا تاکنون در حدود 25 میلیون شرکت در آمریکا ثبت‌شده که نام‌های آنان تحت حفاظت نام‌های تجاری است USPTO ، درنتیجه انتخاب یک نام و توانایی استفاده از آن نام، دو داستان متفاوت خواهد بود.

نتایج جستجوی ایرانیان در موتورهای جستجو نشان می‌دهد که ریشه اغلب اشتباهات در انتخاب اسم شرکت یا انتخاب نام محصول در کجاست. آیا گوگل، مشاور شماست؟

نامی که پیش‌تر درجایی نوشته‌شده است حتما توسط دیگران نیز دیده‌شده و حتما دیگران پیش از شما در خصوص ثبت آن اقدامات نافرجامی انجام داده‌اند. این عناوین تنها در جهت جذب مخاطب و افزایش بازدید سایتشان میباشد و ارزش دیگری ندارند :
 • پیشنهاد رایگان بهترین نام برند
 • انتخاب رایگان بهترین اسم شرکت
 • بهترین اسم وب‌سایت
 • اسامی زیبا شرکت
 • نامهای زیبا شرکت
 • انتخاب نام تجاری پسرانه برای شرکت
 • انتخاب نام تجاری دخترانه برای شرکت
 • انتخاب نام تجاری شاد برای محصول
 • انتخاب اسم شرکت غیرتکراری
 • اسم جالب شرکت
 • اسم آماده شرکت
 • اسم رایگان برند
 • اسم رایگان شرکت
 • انتخاب اسم شرکت رایگان
از سوی دیگر علاوه بر انتخاب نام تجاری باید به آدرس دامین وب‌سایت نیز توجه نمایید. در حدود 900 میلیون وب‌سایت ثبت‌شده وجود دارد. برخی از متخصصان بر این باورند که در حدود 99% کلمات دیکشنری انگلیسی به‌عنوان نام دامین، ثبت‌شده‌اند. اما این تنها کار انتخاب اسم را کمی سخت می‌نماید، اما غیرممکن نخواهد بود.

منبع : روش انتخاب اسم شرکت – انتخاب نام تجاری

تیم مشاوران مدیریت ایران : مطالب سایت شامل حمایت از حق مؤلف و مترجم میباشد و هرگونه کپی برداری بدون درج لینک منبع پیگرد قانونی دارد.​
 
بالا