سایت ساز وبزیخرید بک لینک

رياضيات زنان

شروع موضوع توسط buf ‏18 جولای 2004 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. buf

  buf کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏2 ژانویه 2003
  نوشته ها:
  676
  تشکر شده:
  3
  اين مطلبو بخونين و كپي _ پيست كنين اينجا كه مام بخونيم! چرا كه فيلتر شده و روئيت نميشه سايتش و اعصاب راه هاي فرعي هم نيست...

  با تشكر !
   
 2. بازدیدیار - افزایش بازدید سایت و سیگنال های برندخرید بک لینک
 3. شايان

  شايان مدیران قدیمی

  تاریخ عضویت:
  ‏2 سپتامبر 2003
  نوشته ها:
  4,806
  تشکر شده:
  9
  اكانت منم فيلتر ميكنه !
   
 4. faridbahal

  faridbahal Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏22 دسامبر 2002
  نوشته ها:
  1,508
  تشکر شده:
  15
  محل سکونت:
  تهران بــــــــــــزرگ
  ماله منم فيلتره اما راه فرعي خوشبختانه زود جواب داد:

  رياضيات زنان

  اين خبر قادر است بر چهرهء غالب مردان، تبسم موزيانه ای را افسون كند. اگر يك پيشداوري، سخت جا افتاده باشد اينست كه محاسبات ديفرانسيل در حوزهء ادراك و فهم مردان قرار دارد و رياضيات عالي، رشته ای ست كه كسانی كه در اين رابطه ”ضعيفه“ خوانده می شوند از آن چيزی سر در نمی آورند.

  نوشتهء پيتر بم، نويسندهء آلماني، برگردان: ع- سالك  وزير آموزش و پرورش ايرلند قصد دارد آموزش رياضيات برای دختران را حذف كند. او اظهار داشته كه سر و كله زدن با رياضيات برای دختران، وقت تلف كردن است.

  اين خبر قادر است بر چهرهء غالب مردان، تبسم موزيانه ای را افسون كند. اگر يك پيشداوري، سخت جا افتاده باشد اينست كه محاسبات ديفرانسيل در حوزهء ادراك و فهم مردان قرار دارد و رياضيات عالي، رشته ای ست كه كسانی كه در اين رابطه ” ضعيفه “ خوانده می شوند از آن چيزی سر در نمی آورند. راستش من از ديرباز با شگفتی به رياضی دانان نگريسته ام، همچون مرد كوتاه قد فربه ای با شكمی برآمده، كه از روی زمين صاف، حيرتزده غرق تماشای چهرهء بندبازی ست كه روی طناب بلند، بند بازی می كند. چنين آدمی اصلاً احساس خود كم بينی ندارد و فكر می كند اگر او هم بيست سالی تمام، تمرين كرده بود، اكنون می توانست، خرامان روی طناب بلند نمايش دهد. او از اين كه دست به چنين كاری نزده، خوشحال است. فراورده های حاصل از طناب بلند را مردم از قديم، هنرهائی ناميده اند كه نانی از آن ها در نمی آيد.

  اگر می پرسيديم كه آيا مردان از رياضيات چيزی می فهمند، مثل اين كه می پرسيديم آيا مردان از ورق بازی چيزی می فهمند، آنوقت معلوم می شد كه در اين زمينه عقيدهء ثابتی وجود ندارد. آنچه مسلم است اين ست كه مردان در زمينهء رياضيات زنان، ديدگاهی دارند. اين كه اين ديدگاه چه ارزش و پايگاهی دارد را بزودی خواهيم ديد.

  زمانی كه قرار شده بود سونيا كوالوسكا (۱) را برای كرسی استادی رياضيات دانشگاه گوتينگن (۲) فراخوانند، در سنای دانشگاه بر سر اين موضوع مشاجرات دور و درازی در گرفت. البته بر سر توانائی های رياضی نامزد كرسی مزبور اختلافی وجود نداشت بلكه موضوع بگو مگو اين بود كه آيا شايسته است كرسی استادی رياضيات دانشگاه گوتينگن را به زنی واگذار كنند؟

  اين خانم بدين ترتيب وارد سنای دانشگاه می شد. چنين امری از بدو تأسيس دانشگاه پر آوازهء

  ” گئورگيا آوگوستا “ (۳) هرگز سابقه نداشته.

  اين بگو مگوها توسط ” ديويد هيلبرت “ (۴) - كه جای آن دارد بخاطر روحيهء بذله گوئی پروسی (۵) مادرزادش دستكم همانقدر مشهور شود كه بخاطر نبوغ علمی اش - پايان گرفت.

  ديويد هيلبرت بحث رياضيات زنان را با پراندن اين نكته پايان داد كه: ” اما آقايان اساتيد محترم، واقعيت اين است كه اينجا سنای دانشگاه است، حمام كه نيست! “

  اعضای شورا البته با اكراه سری تكان دادند اما سونيا كوالوسكا به كرسی استادی فراخوانده شد.

  در تجليل از رياضيات بايستی گفته شود كه سخنران نامبرده بزرگترين رياضی دان روزگار ما بود.

  پس می توان گفت كه دستكم آن بخشی از مردان كه چيزی از رياضيات سرشان می شود با مسألهء رياضيات زنان با نوعی عينيت برخورد می كنند.

  اين پرسش اما باقی می ماند كه آيا خود رياضی دانان، با دقت كافی و وافی به مسائل و مشكلاتی كه در اينجا مطرح می شود پرداخته اند يا نه.

  البته به آنچه كه باصطلاح، محاسبات دختر شير فروش خوانده می شود، شاعران پرداخته، مبانی اخلاقی اش را بر رسيده اند (۶). اما در اين كار خود، همواره اين فرض را بديهی گرفته اند كه كوزهء شير در برخوردش به سنگ، خرد می شود. اگر كسی فرض را بر اين بگذارد كه كوزهء شير سالم باقی می ماند، آنوقت روشن خواهد شد كه از نقطهء نظر رياضي، محاسبهء دختر شير فروش كاملاً درست است. يكی از زيباترين نمونه ها را در زمينهء رياضيات زنان، ما به ” ستريندبرگ “ (۷) مديونيم. اين درست است كه رياضيات اصول تصاعد هندسی را طراحی كرده، اما به آن اصل رياضی كه در داستان زير نهفته، تا كنون از سوی علم رياضی اصلاً اشاره ای نشده.

  ” ستريندبرگ “ يكروز صبح، سر ميز صبحانه، روبروی خانمش، بين نامه های رسيده، ظاهراً به صورتحسابی بر می خورد كه يك كلاهدوز زنانه به نشانی خانمش فرستاده بود. نامه را به همسرش می دهد و او هم آن را می گشايد اما حرفی نمی زند.

  سرانجام ” ستريندبرگ “ كمی عصبی می پرسد:

  چقدر است؟

  در پاسخ او همسرش می گويد: ” حدس بزن “.

  او حدس می زند:

  ” ۱۰۰ كرون؟ “

  ” نه، دوبرابرش “.

  ” پس يعنی ۲۰۰ كرون؟ “

  ” نه، ۴۰۰ كرون. “  شايد بشود اين روش محاسبه را اصل تصاعد فضائی ناميد. اگر از بر آشفتگی ستريندبرگ از اين نوع رياضيات، دلخور نمی شديم، چنين اصلی می توانست سخت خوشحالمان كند.

  بی ترديد انواعی از روش های محاسباتی زنان وجود دارد كه درك علمی ما خوابش را هم نمی بيند.

  راستش، اگر پيشداوری های ما، تنها سبب آن می شدند كه به زنان، در زمينهء شهرت كشفيات رياضی شان كلك بزنيم، زياد مسأله ای نبود. زنان دقيقا می دانند كه شهرت چه چيز مشكوكی است كه بخواهند زياد غصهء آن را بخورند. واقعيت اينست كه توانائی زنان به در آوردن چهارصد كرون از صد كرون، با استفاده از تصاعد فضائي، شالودهء تمام زندگی ماست.

  معجزهء توصيف ناپذير اين رياضيات زنانه، كه هنوز هيچ لايب نيتسی (۸) به آن نپرداخته، همه روزه هزاران بار، دور از درك ما مردان، دور از پژوهش های رياضي، دور از شهرت علمي، ميان ما در جريان است. منظور، آن معجزهء رياضی ست كه بتوان با پول خرجی خانه كنار آمد.

  چسترتن (۹) طرح زيبائی ارائه داده از مردی كه در برابر در خانه ايستاده و با بيل بدرون خانه، پول پارو می كند. بی شك كار دشواری ست، مستلزم عرق ريزی فراوان. البته در عين حال كاری هم هست كه نه تنها ارزش عرق ريختن از ما بهتران بلكه ارزش عرق ريختن آدم های ساده را هم دارد.

  اما زن بايستی مواظب صدها سوراخ موشی باشد كه اين پول دوباره از آن ها خارج می شود.

  شايد خيلی از خودمان خوشمان می آمد اگر بيل را در دست زن می گذاشتيم و آنگاه پی می برديم كه او نمی تواند به خوبی ما بيل بزند. اما آنوقت بايستی حفاظت سوراخ موش ها را به عهده می گرفتيم. و اينجا بود كه خيلی زود نه تنها از نفس می افتاديم، بلكه صاف و ساده كاملاًُ ديوانه می شديم.

  زنان در سراسر طول حياتشان از اين كار ديوانه نمی شوند.

  رياضيات سوراخ موش كه ما كوچكترين آگاهی از آن نداريم، به زنان اين امكان را می دهد، با نيمی از آن پولی كه يك مرد، با محاسبه ای محتاطانه برای اين كار لازم داشت، زندگی كاملاً راحتی را سر پا نگهدارند.

  از اين رو ، آنان اين شهرت را به ما وا می گذارند كه بله ما رياضيات را می فهميم و آنان نه. جالب اينجاست كه تبسمی هم تحويل داده و از مازاد آن بعنوان تاج يا اوج لبخندشان يك كلاه مدل بهاری فضائی می خرند كه اگر بخواهيم به زبان رياضی آن را تعريف كنيم، تصوير سه بعدی يك شئی چهار بعدی ست.

  من با وزير آموزش و پرورش ايرلند كاملاً در اين نكته هم نظرم كه سر و كله زدن با رياضيات برای دختران اتلاف وقت است. در اين مسأله آنان نوابغی مادرزادند.  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  (۱) Sonja Kowalewska

  (۲) Goettingen

  يكی از شهر های مشهور دانشگاهی آلمان

  (۳) Georgia Augusta

  نام دانشگاه گوتينگن در آلمان

  (۴) David Hilbert

  (۵) Prussian

  اهل پروسيا، از ايالات سابق شمالی آلمان

  (۶) محاسبات دختر شير فروش: ظاهراً نويسنده به شعر دختر شير فروش اثر ژان لافونتن، شاعر سدهء هفدهم فرانسه نظر دارد. در اين داستان دختركی شير فروش در عالم رؤيا كوزهء شير خود را فروخته با پول آن صد تخم مرغ می خرد و بعد تخم مرغ ها دوباره تبديل به مرغ می شوند كه آن ها را فروخته چند گاو و گوسفند و گوساله می خرد و اين پنداربافی ها ادامه می يابند. او سرگرم خيالبافی های خود است كه كوزهء شير از دستش افتاده به سنگ می خورد و می شكند. اين شعر لافونتن بمنظور بيان اين نكتهء اخلاقی ست كه در اين مصرع فردوسی هم بگونه ای ديگر آمده:

  ” به دشت آهوی ناگرفته مبخش “.

  آنچه در اينجا منظور نظر نويسنده است، حساب و كتاب های خيالی دختر شير فروش است.

  (۷) Strindberg

  نويسندهء سوئدي

  (۸) Leibnitz

  رياضيدان نامدار آلماني

  (۹) Chesterton (۱۸۷۴-۱۹۳۶)

  نويسندهء طنزپرداز انگليسي
  =========================


  اميدوارم مقبول بيفتد!!
   
 5. شايان

  شايان مدیران قدیمی

  تاریخ عضویت:
  ‏2 سپتامبر 2003
  نوشته ها:
  4,806
  تشکر شده:
  9
 6. faridbahal

  faridbahal Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏22 دسامبر 2002
  نوشته ها:
  1,508
  تشکر شده:
  15
  محل سکونت:
  تهران بــــــــــــزرگ
  خواهش!....
   
خرید و فروش ارزهای الکترونیکیخرید و فروش اتوماتیک ارزهای الکترونیکی عسل طبیعی و گرده گل ایرانی