سایت ساز وبزیخرید بک لینک

زندگي و كسب .كار در دبي !!!

شروع موضوع توسط hbm_7052 ‏18 آپریل 2004 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. hbm_7052

  hbm_7052 کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏10 دسامبر 2003
  نوشته ها:
  40
  تشکر شده:
  2
  گروه شهري، سام فرزانه: آنها كه براي رفتن به دبي «امارات ايرلاين» را انتخاب كرده اند، لازم نيست از مركز شهر تا هفتاد كيلومتري جاده ساوه بروند تا سوار هواپيما شوند، چرا كه ديروز اعلام شد هنوز فرودگاه امام خميني براي بهره برداري آماده نيست. شروع انتقال تدريجي پروازها به فرودگاه امام قرار است از نوزدهم ارديبهشت انجام شود. امارات ايرلاين با داشتن سه پرواز در روز بيشترين تعداد پرواز را از تهران به دبي در ميان شركت هاي هواپيمايي دارد و قرار بود نخستين شركتي باشد كه پروازهايش را به فرودگاه جديد تهران منتقل مي كند.

  امارات ايرلاين، ماهان اير، ايران اير و آسمان نيز به دبي پرواز دارند، همان طور كه به جزيره كيش نيز رفت و آمد دارند. اما اين دو مقصد دو قصه جداگانه دارند.خود را در حال پر كردن پرسشنامه اي خيالي فرض كنيد كه از شما براي سفري چهار روزه به دبي يا كيش سئوال شده است و در ادامه از شما خواسته اند كه علت انتخاب دبي را توضيح دهيد. به پرسشنامه نگاه مي كنيد. دستخط خود را مي بينيد كه شبيه دست خط هزاران ايراني است كه در هر ماه سوار هواپيما شده و به آن سوي آب هاي نيلگوني مي روند كه نام قوم پارس را بر آن نهادند؛ جايي كه موطن عرب ها است.

  نوشته ايد: براي تفريح و خريد، براي كار، براي آرامش، براي كنسرت. اگر هم تاجر باشيد، نوشته ايد: براي آنكه امنيت سرمايه گذاري دارد. براي آنكه مي توانم با آرامش كار كنم. خانواده ام راحت هستند.

  آيا باورتان مي شود كه همه اين آرزوها در كشوري تحقق مي يابد كه تنها ۳۴ سال از تاسيس آن گذشته است؟

  بسياري از ما هر روز در يكي از هفت هواپيمايي كه از تهران به دبي مي روند جا مي گيريم تا براي به دست آوردن يكي از چيزهايي كه در بالا آمده است به دبي برويم. چند روزي مهمان همسايه جنوبي خود هستيم، حداقل ۱۸۰ دلار (نزديك به ۱۵۰ هزار تومان) خرج مي كنيم و به درون مرزهاي پرگوهر بر مي گرديم. اين رقم سواي پولي است كه براي شام و خريد و استفاده از كنسرت بايد بپردازيم.

  در روزهاي معمولي دست كم هفتاد درصد صندلي هاي يك پرواز پر است. تعطيلات نوروزي ما اين سي درصد بقيه را نيز پر مي كند و چندين پرواز فوق العاده و چارتر به آن اضافه مي شود كه نيمي از اين پروازها از آن شركت امارات ايرلاين است. شركتي كه در بدو تاسيس براي سه سال متوالي توانست عنوان بهترين خط هوايي را به خود اختصاص دهد و از سويي قرار است تا هشت سال ديگر ۱۲۰ فروند هواپيما از خود داشته باشد. اين هم از آن امارات است و ديگر چه فرقي مي كند بدانيم كارمندان اين شركت هوايي را مردمان يكصد كشور جهان تشكيل مي دهند. كساني كه با پيوستن به اين شركت و اثبات توانايي هاي خود مي توانند امكان آموزش و پيشرفت در رشته خود را داشته باشند.اگر اين امكان رشد و پيشرفت و داشتن حقوق اوليه براي كارمند و كارگري پديد نيايد حق طبيعي او است كه از دست كارفرما شكايت كند. كاري كه چندي پيش به اعتراض گسترده كارگران يك شركت ساختماني منجر شد. همين داشتن حقوق اوليه يك كارمند يا كارگر است كه سبب شده «نازان نوبخت» به دعوت يك شركت اماراتي فعال در امر كشتيراني پاسخ مثبت بدهد و همراه فرزندش به دبي مهاجرت كند تا سر فرصت همسرش نيز به آنها بپيوندد و بگويد: «تنش كار در اينجا كمتر است.

  همچنين براي من به عنوان يك زن بسيار خوشايندتر است كه در محيطي كار كنم كه جايگاه بهتري دارم. با اينكه مردم اينجا عرب هستند و به مردسالار بودن مشهور، اما ديگر از آن درگيري هايي كه به عنوان يك زن با بخش دولتي در ايران داشتم اينجا ندارم.» همين راحتي در محيط كار آنچنان براي نوبخت اهميت دارد كه حاضر است با دوري از وطن و كار كردن به سبك غير ايراني ها كنار بيايد: «اينجا در ساعات كاري ما فقط كار مي كنيم. مثل ايران نيست كه بيشتر وقت به حرف زدن مي گذرد.»نه تنها براي كارمندان كه براي صاحبان سرمايه نيز دبي جذابيت هاي ويژه اي دارد.

  اين بخش را از زبان مهدي كاتبيان كارخانه داري كه براي تاسيس تجارتخانه اي در دبي اخيراً زياد به اين كشور مي رود، بخوانيد: «با خراب شدن بازار هنگ كنگ دبي توانسته جايگاه آن را بگيرد. امارات در حال حاضر به خاطر امنيتي كه در سرمايه گذاري دارد جاي بهتري براي كار است.» كارخانه او به يكي از خودروسازان داخلي قطعه مي فروشد. اما اين بازار خوب براي او امنيتي كه مي خواهد به دست نمي آورد: «اگر يكي از مديران عوض شود، شايد من ديگر نتوانم به آن كارخانه قطعه بفروشم و در همين وضعيت براي آنكه قيمت خودرو هر سال پائين بيايد بايد هر سال با بهاي كمتري قطعه را توليد كنيم. يا اينكه بايد با شهرداري بر سر عوارضي كه وزارت كشور عقيده دارد ما نبايد بپردازيم جنگ كنيم.» به اينها عوارض گمركي بالاي وارد كردن ماشين آلات را نيز اضافه مي كند و خاطره اي از شرايط بد بيمه كارگران در ايران: «همين هفته آخر سال پيش بود كه دست يكي از كارگران ما زير دستگاه پرس رفت. بيمارستان هاي تحت پوشش بيمه حكم به قطع دو انگشت او دادند، اما من با هزينه شخصي در يك كلينيك خصوصي او را درمان كردم. حالا فقط يك بند انگشت او قطع شده است.» سر و كله زدن با اين مسائل است كه او را به مهاجرت و تجارت به دبي وامي دارد.

  البته شرايط مناسب وام هاي آن سوي آب نيز در اين امر دست دارد: «براي ثبت شركت در دبي علاوه بر داشتن مسكن در آنجا بايد يك گواهي از بانك داشت كه سپرده اي در آن بانك داريم. بانك هاي ايراني در دبي با داشتن اين سپرده و با گرو گرفتن سند ملكي در ايران هفتاد درصد بهاي كارشناسي شده ملك را با بهره ۱۲ درصد وام مي دهند.» اين شرايط خوب وام طبق قانون بايد در مناطق آزاد هم اجرا شود، اما به گفته حسين نصيري، دبير شوراي عالي مناطق آزاد، بانك هاي ايراني چنين كاري را در سال گذشته انجام نداده اند و بيشتر از اين امكان براي شعبه هاي خارج از ايران استفاده مي كنند.اين امكان طلايي در بانك هاي غيرايراني تكرار نمي شود، چرا كه آنها براي هر ريالي كه وام مي دهند به مدارك كافي و برنامه هاي مورد تاييد نياز دارند. اما بانك هاي ايراني چنين چيزهايي را نمي خواهند. اگر مي خواهيد بدانيد كه در ازاي اين وام ها چه چيزهايي به ايران وارد مي شود مي توان به انواع قاچاق از سيگار گرفته تا وسايل الكترونيك اشاره كرد و در مجراهاي قانوني به قطعاتي كه تنها كارخانجات آمريكايي مي سازند و بعد از آنكه توسط چند واسطه دست به دست مي شود به دست ما مي رسد.

  وقتي همين امكان وام گرفتن در مناطق آزاد تجاري فراهم نمي شود و توليدكننده و تاجري كه در اين مناطق دم و دستگاهي دارد از عاقبت سرمايه گذاري خود آگاه نيست، طبيعي است كه منطقه تجاري آزاد همسايه داراي چنين كياوبيايي شود، آنچنان كه تنها در شهر كوچكي چون دبي ۱۷ هزار شركت ساختماني فعال هستند و سرمايه گذاري شان ۲۸ ميليارد دلار برآورد شده است.حاصل كار اين ساختمان سازان آشنايي زدايي از صحراهاي شمال شبه جزيره عربستان است، كه امروزش با شش ماه بعدش تفاوتي آشكار دارد. بهاي خانه هم در اين شهر چيزي در حد محله الهيه تهران است. (متري يك ميليون و هشتصد تا دو ميليون)كاتبيان يكي از اين خانه ها را در متراژ ۷۵ متر خريده است تا دختر تازه به دنيا آمده اش را با همسرش به آنجا ببرد. دوست دارد دخترش را در جايي كه فكر مي كند شرايط بهتري دارد، بار بياورد و اضافه مي كند كه دوست ندارد در كشوري بچه اش را بزرگ كند كه به خاطر اشتباه مربي و راننده مدرسه دانش آموزان سوار بر يك ميني بوس جان خود را از دست دهند. نوبخت نيز پسر ۱۰ ساله اش را براي ادامه تحصيل به دبي برده است. او درباره اينكه پسرش در آنجا چه تغييري كرده است، مي گويد: «از آن زمان كه در ايران بوده خيلي آرام تر شده است. از طرفي وقتي ساعت ۳۰:۴ دقيقه بعدازظهر از مدرسه به منزل مي آيد كارهاي مدرسه اش تمام شده است.» «اميروالا» در مدرسه به زبان انگليسي درس مي خواند و هفته اي يك بار زبان عربي مي خواند.

  اينها همه آنچه كه از پس اين مهاجرت به دست آورده نيست: «آخرين باري كه من و همسرم با پسرمان به يكي از پاساژهاي تهران رفتيم ما را مجبور كردند كه گردنبند پسرم را باز كنيم. نمي خواهم كه ديگر چنين چيزي براي ما تكرار شود.» او و كساني چون او به كشوري مهاجرت كرده اند كه در رديف يكصد و بيست و دومين رتبه بندي آزادي بيان سازمان گزارشگران بدون مرز قرار دارد. فاصله آنها با ما كه رتبه يكصد و شصت را داريم زياد نيست، اما آنقدر هست كه برايش از وطن گذشت.اما دبي شهر قانونمندي است و قرار نيست كه براي چيزي كه در قانون نوشته نشده كسي را مجبور به انجام كاري كنند. اما اگر در قانون نوشته شده باشد كه مثلاً نبايد از چراغ قرمز رد شد مردم به آن قانون احترام مي گذارند. قانونمندي در اين شهر احترام يكي از همكاران را برانگيخته است: «من در كشورهاي اروپايي و آمريكا هم رانندگي كردم، اما باورم نمي شد كه در اين شهر اين قدر به قانون احترام بگذارند. حتي ايراني ها» به اين حتي دقت كنيد. ما باورمان نمي شود كه خودمان بتوانيم به قانون احترام بگذاريم.

  آن هم جاهايي كه حتي يك پليس حضور ندارد. قانونمندي هم براي خود عالمي دارد و كيفي كه ما ايراني ها در حسرت آن از اين سوي آب ها به آن سو نگاه مي كنيم. لابد اين حسرت با داشتن امكان خريد مناسب دوچندان مي شود كه ۹۰ درصد تقاضاهاي ويزاي دبي براي گشت و گذار است و البته حضور در كنسرت هايي كه در ايران امكان برپايي آنها وجود ندارد. اين كنسرت ها بهايي چند برابر كنسرت گروه هاي خارجي دارند: نزديك به هفتاد هزار تومان. شركت هاي هواپيمايي و تورهاي مسافري نيز آن طور كه امير اصغري فرد مدير يك آژانس توريستي مي گويد در اين روزها مشتريان بيشتري دارند. اصغري فرد مي گويد: «ايراني ها بيشتر به خريد و كنسرت علاقه دارند .» نصيري امكان برپايي اين كنسرت ها را در جايي مثل جزيره كيش منتفي مي داند. حتي براي آن نوع از موسيقي غربي كه داراي مجوز ارشاد هست نيز منتفي مي داند. در همين ارتباط با مجيد طوسي كه كنسرت گذار است نيز صحبت مي كنيم، او كه تجربه اجراي يك كنسرت در دبي را دارد مي گويد كه صحنه هاي ما به لحاظ امكانات هنوز به آن حد نرسيده اند كه جوابگوي نياز خوانندگان غربي باشند و اضافه مي كند كه در كيش چنين مكاني اصلاً وجود ندارد. حالا كه يك مدير تور پيدا كرده ام از او درباره شايعات مربوط به خروج غيرقانوني دختران و زنان ايراني مي پرسم، اظهار بي اطلاعي مي كند.

  اصغري فرد مي گويد: «اينها احتمالاً از راه دريا به آن سوي آب مي روند.» همكار ما هم به اين نكته اشاره مي كند و مي افزايد كه اين قضيه مايه شرم ايراني ها است. او براي روشن شدن اين قضيه به سال هاي ابتدايي فروپاشي شوروي و شايعات مربوط به زنان روس در دنيا اشاره مي كند. اين همه آن چيزي نيست كه اين شهر را براي ايرانيان جذاب مي كند اما حداقل گوشه اي از آن است. از دست مديران مناطق آزاد نيز كاري برنمي آيد: «ما همه قدرت را براي اصلاح آنجا به شكلي كه مي خواهيم نداريم.»
   
 2. بازدیدیار - افزایش بازدید سایت و سیگنال های برندخرید بک لینک
 3. Kako

  Kako کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏18 اکتبر 2003
  نوشته ها:
  1,160
  تشکر شده:
  8
 4. fotocopy

  fotocopy مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏9 جولای 2003
  نوشته ها:
  2,855
  تشکر شده:
  39
  محل سکونت:
  ايول............
   
 5. iranvig

  iranvig کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏22 می 2003
  نوشته ها:
  407
  تشکر شده:
  4
  آدم غمش ميگيره از اينكه ايراني داره دبي رو آباد ميكنه و ايران رو خراب!!! :(
   
 6. fotocopy

  fotocopy مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏9 جولای 2003
  نوشته ها:
  2,855
  تشکر شده:
  39
  محل سکونت:
  :( :( :( :( :( :( :( :( :( :(
   
 7. Mashaheer

  Mashaheer مدیر بازنشسته کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏5 می 2003
  نوشته ها:
  1,972
  تشکر شده:
  17
  محل سکونت:
  UAE
  جالب بود
  از ماست كه بر ماست
  خود كرده تدبيري نيست
   
 8. Hooman

  Hooman کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏18 دسامبر 2002
  نوشته ها:
  369
  تشکر شده:
  7
  محل سکونت:
  شهر قصه
  از دستاوردهای ریع قرن سریلندی و اسلام ناب محمدی:

  [​IMG]

  [​IMG]  به اونایی که ۲۵ سال پیش انقلاب کردند چه بگوییم؟ ننگ بر همه اونا.
   
 9. Hooman

  Hooman کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏18 دسامبر 2002
  نوشته ها:
  369
  تشکر شده:
  7
  محل سکونت:
  شهر قصه
  طاها جان سخت نگیر

  فرمانبرداری از ج.ا. و ترسیدن از اون و زندگی زیر سایه اش مهم تر از این حرفاست.

  فكر می کنم شما اون جا خوش باشید...
   
 10. Kako

  Kako کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏18 اکتبر 2003
  نوشته ها:
  1,160
  تشکر شده:
  8
  چقدر تهوع آوره ! چقدر وقیحن اینا ! چجوری درباره اینا اینجوری حرف میزنن ؟ این چه متنیه نوشتن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   
 11. Mashaheer

  Mashaheer مدیر بازنشسته کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏5 می 2003
  نوشته ها:
  1,972
  تشکر شده:
  17
  محل سکونت:
  UAE
  نه عزيز من چطوري مي تونم خوش باشم زماني كه آدمهاي پستي مثل اون اشخاص بالا باشند.
  ميدوني وقتي داشتم كه درباره اون عكسهاي كه گذاشته بودي اشكم درامد.
  اگر ممكنه اين عكسها رو برداريد و اگر خواستيد به صورت لينك بذاريد.
   
 12. fotocopy

  fotocopy مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏9 جولای 2003
  نوشته ها:
  2,855
  تشکر شده:
  39
  محل سکونت:
  آره به خداحرومزاده ها خجالت نمیکشن
  التماس دعا هم نوشتن
   
 13. Kako

  Kako کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏18 اکتبر 2003
  نوشته ها:
  1,160
  تشکر شده:
  8
  منم با طاها موافقم هومن جان . لینکشو بزار . اصلا نمیشه تو چش اینا نگا کرد .
  چه عکسایی گذاشتن ازینا ! ....
   
 14. Mashaheer

  Mashaheer مدیر بازنشسته کاربر فعال

  تاریخ عضویت:
  ‏5 می 2003
  نوشته ها:
  1,972
  تشکر شده:
  17
  محل سکونت:
  UAE
  يه چيز يادم رفت بگم
  من چندين ساله كه با اين عربها زندگي مي كنم ولي اينقدر پست نيستند كه با اينجور اشخاصي سكس داشته باشند ولي ...
  وقتي يه آدم ميخواد خراب بشه، ابتدا اين خانواده و اطرافيان هستند كه اون رو بد مي كنند....
  وقتي اين عكسها و وقايع رو مي بينم دوستم دارم همونجا پدر و مادرش رو خفه كنم....
   
 15. fotocopy

  fotocopy مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏9 جولای 2003
  نوشته ها:
  2,855
  تشکر شده:
  39
  محل سکونت:
  اینجور اشخاص معمولن بی پدرمادرند
  پس نمیتونی خفشون کنی!
   
 16. Kako

  Kako کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏18 اکتبر 2003
  نوشته ها:
  1,160
  تشکر شده:
  8
  شایدم قبلا توسط شخص دیگه ای خفه شده اند ؟
   
 17. fotocopy

  fotocopy مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏9 جولای 2003
  نوشته ها:
  2,855
  تشکر شده:
  39
  محل سکونت:
  كار تو اه؟؟؟
   
 18. Kako

  Kako کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏18 اکتبر 2003
  نوشته ها:
  1,160
  تشکر شده:
  8
  شاید ! هر چند زیاد از آدم کشتن خوشم نمیاد !
   
 19. fotocopy

  fotocopy مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏9 جولای 2003
  نوشته ها:
  2,855
  تشکر شده:
  39
  محل سکونت:
  مگه آدمن؟
   
 20. Kako

  Kako کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏18 اکتبر 2003
  نوشته ها:
  1,160
  تشکر شده:
  8
  آره ! عصبانیت ما تاثیری تو این موضوع نداره !
   
 21. fotocopy

  fotocopy مدیر بازنشسته

  تاریخ عضویت:
  ‏9 جولای 2003
  نوشته ها:
  2,855
  تشکر شده:
  39
  محل سکونت:
  بي خيال...
   
عسل طبیعی و گرده گل ایرانیخرید و فروش اتوماتیک ارزهای الکترونیکی