آژانس هواپیمایی
pop up

سؤال و جواب در مورد linux

شروع موضوع توسط en2fa ‏15 اکتبر 2003 در انجمن بایگانی

1. en2fa

en2fa Pocket PC کاربر فعال کاربر فعال

آقا این بحث از يک پرسش در مورد نصب linux شروع شد که ديدم بحثه جالبی داره ميشه...
    هر کس سؤالی داره بياد و شرکت کنه..اینشلله مورد استفاده همه واقع بشه...

2. en2fa

ردهت بیشترین پشتیبانی رو داره ، اکثر RPM ها ( مثل برنامه های اینستالی ویندوز ) براش موجوده و خوب ساپورت میشه ولی برای لینوکس های دیگه دردسر کمپایل کردن داری. یک سایت بود خیلی وقت پیش گیرش آوردم تمام لینوکس ها رو باهم مقایسه کرده بود و ردهت هم بیشترین طرفدار رو داشت هم بهترین ساپورت ، الان هرچی میگردم نیست . این سایت رو ببین : <a href='http://www.linuxiso.org/' target='_blank'>http://www.linuxiso.org/</a> برای دانلود لینوکس هاست ولی روی اسمشون که کلیک میکنی تو صفحه دانلود یه مختصر توضیح کوچیک براش نوشته ،همون هم کلی راهنمایی میکنه .

3. en2fa

اول بگم اینها که دارم quata ميکنم همه از من نيست...نوشتم تا بحث گرم بشه..نييد بگين Copyright رو رعايت نکرد...

ببين X Window يک چيزی تو مايه هايه gdi.dll و user32.dll در windows است.

خيلی ارتباطی بين X با KDE و Gnome نيست!!
    KDE و Gnome فقط يک enviroment هستند...همين...که برات امکان تغيير دادن مشخصات سيستم و ...ميدند
    دقيقاً ميتونی مقيسه کنی با Explorer و Program Manager(در Windows 3.11)و حتا talisman!!!
    ينی اینها فقط shell هستند و لا غير!

برای همين در مورد اینکه X فقط library هست اشتباه ميکنی....ميتونی تو يک برنامه بنويسی که از X استفاده کنه و بخوبی هم
    هم در KDE و هم در Gnome بالا بياد.X يک GUI برای همه سيستم ها هست...حتا ميتونی X رو در windows/mac/unix/xbox هم نصب کنی و از برنامه هات
    در همه جا استفاده کنی...اما من که نشنيدم که مثلاً kde در ويندوز هم باشه...گرفتی؟

ترتيبی هم که نصب کردی خود گويا همچيز هست...برای نصب کردن KDE تو حتماً به x نياز داری...

اگر بخوام توضيح بيشتر بدم x کلاً همه کارهايه سطح پايين رو بر عهده داره...
    که خود شامل DPMS system,DRI(direct render interface),DGA(direct graphic architecture),XV(X Video) ميشه....

4. miladmovie

miladmovie مدیر بازنشسته کاربر فعال

بابا اي ول من هم مي خواستم چنين تاپيكي درست كنم كه لطف كردي اين كار رو انجام دادي
    خب سوال من
    من قبلا لينوكس suse رو نصب كرده بودم راحت نصب شد نه كاري به پارتيشن بندي داشت نه به چيزي ديگه
    اما 2 شبه گير نصب كردن redhat هستم خودش بايد يك درايو رو برداره و توي ويندوز هم اون درايو رو نشون نمي ده تازه من نتونستم محتويات داريو ها ديگر هم رو توي اون بينم در حال كه روي suse هيچ مشكلي نداشتم
    و آلان اگر بخوام لينوكس رو پاك كنم بايد براي برگشت اون درايو گم شده دوباره اف ديسك كنم
    حالا من چه كار كنم!!!چه اشتباهي انجام دادم كه نتيجش از دست رفتن همه زندگيم بود؟

5. en2fa

جالب بيد!!!
    والا من بيشتر با red hat و corel کار کردم و فقط يک نسخه بسيار کوچک شده از Suse دارم...
    اما حالا که ديدم اینجور شد ان هم نصب ميکنم اما...
    البته يه کم سر گرفتن سؤالت hang کردم!!يعنی خوب منظورت رو نفهميدم اما با همين چيزی که فهميدم...
    1.تو احتمالاً suse رو در fat/fat32 نصب کردی که ميتونی ببينی در ويندوز که این کارت از اول بسيار اشتباه بوده
    2.آخر سر red hat نصب شد يا نه؟
    3.کدوم Linux رو پاک کنی؟اطلاعات suse رفته؟
    4.نبايد در ديدن fat/fat32 مشکلی داشته باشه فقط ميد Mount point برشون درست کنی اگر البته در هنگام نصب چنين کاری نکرده باشی
    و فقط Mount کنی همين...در مورد Ntfs هم ميتونی از اینترنت پيدا کنی که نسخه 5 هم Support ميکنند و من که هيچ مشکلی تا الان نداشتم

گفتم يه کم شفف تر کن تا شايد همه زندگيت بشه برگرده...توضيح بده که با چی بوت ميشه سيستمت
    آخر سر Partitioning کردی يا نه؟چند تا partiton اصلی داری؟

6. en2fa

ببين همونطور که فهميدی X يک چيز کلی است و نوشتن با ان کمی سخت است و زمان گير هم هست
    برای راحتی کار يک مشت toolkit درست کردند که کار نوشتن برنامه رو ساده تر کنه که اینها(most usefulls) هستند:
    athena,Motif,LessTif که اینها بيشتر widget ها رو درستر ميکنند و باز هم نميشه گفت خيلی چيز مناسبی برای GUI programming هستند
    و gui programming:QT,GTK+
    که بيشتر از اینها برای نوشتن رهت تر برنامه هايه سطح بالا استفاده ميکنند
    widget در linux تقريباً به هر نوع شی ميگند که قابل نمايش باشه مثل پنجره و اینها امکان MEssaging رو برای اینها پديد ميارند!

Gnome از GTK+ استفاده ميکنه و KDE هم از QT..و در ضمن کلی هم دعوا هميشه بين طرفدارن این دو هست
    که البته qt خيلی پنجرهاش شبيه تر به Windows هست...اما هر برنامه ای بايد در هر حالات Desktop که شما انتخاب کرديد بتونه درست نمايش داده بشه
    که این به window manager شما ربط داره مثل kde و gnome

7. boxilink
  8. miladmovie

1.چرا كار اشتباهي بود مگه چي؟
    2.بله رد هت نصب شد و اون رو ex2 گذاشتم(مشكلي نداره)

بله من سوسه رو 1 سال پيش نصب كردم و باش هيچ مشكلي نداشتم
    من آلان ردهت رو نصب كردم و غير از ديدن درايو ها ديگم و خوندن ام پي 3 هيچ مشكل ديگه اي ندارم

9. en2fa

يه کم از جوبات رو فکر کنم شايد گرفتی(در چت)اما
    چرا کار غلتی بوده؟به هر حال من که نديدم کسی توصيه کنه که Linux رو در FAT32 نسب کنيد..خيلی از برنامه ها نياز به
    ext2 دارند!

10. t_mohsen

t_mohsen Registered User

آقايون عزيز من ميخوام linux نصب کنم اونم از نوع redhat اگه ميشه يکی بم بگه مدمه
    منو ميشناسه يا نه؟
    مدم من: rockwell 56k يک chip و ميشه گفت قديمی ماله 6 سال پيشه ولی xp ميشناسش
    و به طور اتوماتيک نصبش ميکن وقتی نصب ميشه اسمشو مينويسه:
    Generic soft 56k

11. Blueman

Blueman کاربر تازه وارد

من تابه حال با رد هت کار نکردم ، ولی میدونم 100 درصد میشناسه . البته نه مثل ایکس پی که هیچ کار خاصی لازم نیست برای نصبش انجام بدی . ممکنه مجبور بشی درایور های لینوکسش رو دانلود کنی . برای همین سعی کن جفتش رو داشته باشی ، هم لینوکس هم ویندوز. حداقل برای اوایل لینوکس بازی ضروری هست.

12. Blueman

Blueman کاربر تازه وارد

ماندرک توضیح زیادی احتیاج نداره ، اگر ورژن سی دی شو داری کامپیوتریت رو از روی سی دی بوت کن ، خودش راحت تر از ویندوز شروع میشه به نصب شدن . اگر میخوایی هم ویندوز داشته باشی هم لینوکس بایدقبلش یک پارتیشن درست کنی برای لینوکس بعد موقع نصب انتخاب کنی که روی پارتیشن جدیدت نصب بشه . اگر درست یادم باشه اسم هارد اصلیت میشه lba1 . ( چون من 2 تا هارد دارم هیچ وقت جفتش را باهم نصب نکردم ، En2fa یک توضیح برات نوشته بود چرا نمیخونیش؟ توهمون تاپیک قبلی که بحث کشیده شد به اینجا در ادامه یکی از جوابهایی که به من داده جواب تو رو هم نوشته ).

13. en2fa

يک توضيح اضافه تر!!!

من هيچ وقت rockwell نداشتم شايد واسه همين سؤالم عجيب باشه..external هست يا internal؟
    اگر external باشه که هيچ مشکلی نبايد داشته باشی اما اگر internal باشه بايد اول بفهمی که chipsetش چی هست بعد با توجه به اون ميتونی driver های مناسب رو در اینترنت پيدا کنی...موفق باشی!!!

14. avajang.com .leftavajang.com.right
  15. miladmovie

با تشکر از en2fa كه توي چت من رو روشن كردنند
    حالا براي اونهاي كه مثل من توي اين سوال مشكل دارند يكم توضيح مي دم
    شما بايد بريد توي /mnt يك شاخه درست كنيد (به هرنامي كه خواستيد) بعد ميريد توي محيط تكست واين كدها رو مينويسيد
    [left:b2ed4cce32] mount /dev/hda1 /mnt/c[/left:b2ed4cce32]
    خب توضيح hda1 به هارد ديسك شما اشاره مي كنه و اون a هم به مستر بودن هارد شما(فكر كنم!!!) و اون 1 هم به پارتيشن 1 هارد ديسك شما اشاره ميكنه و اون c هم شاخه است كه خودتون توي mnt ايجاد كرديد
    حالا براي ديدن محتويات hda1 كه همون درايو c هست(معمولا) بريد به شاخه /mnt/c و اونجا محتويات اون رو مي بينيد
    حالا براي از بين بردن (un mount) بايد اين دستور رو وارد كنيد
    [left:b2ed4cce32]umount /mnt/c[/left:b2ed4cce32]
    اگر خودتون يكم امتحان كنيد مي فهميد كه شماره درايو هاتون چند است
    <span style='font-size:30pt;line-height:100%'>و اما</span>
    در مورد mp3 من نتونستم كاري انجام بدم

16. Blueman

Blueman کاربر تازه وارد

در مورد mp3 یک برنامه زیر تمام لینوکس هاهست به نام Mplayer ، اگر کارت صدات درست نصب شده باشه ( که اونم برای خودش یک مصیبتیه ) برو تو Shell تایپ کن Mplayer اجرا که شد یک محیط کاملا ویندوزی هست و میتونی پخش کنی . البته اگر میتونی آخرین ورژنش رو دانلود کن ، جدیدش خیلی بهتر از اونایی هست که رو خود پکت لینوکس میدن. برای دیدن فیلم و حتی Divx هم من از همین استفاده میکنم .

17. en2fa

اگر هم wine داری و نميتونی دل از برنامه های windows بکنی ميتونی با wine از همون ها استفاده کنی...
    البته کيفيت صدا هيچ وقت به اندازه برنامه های استاندارد linux نميشه اما خوب.....

18. en2fa

حتماً نيازی نيست که در /mnt بسازی هر جايی که permision داشته باشی ميتونی...
    اگر هم دوست نداريد که هر وقت کامپيوتر بلا مياد mount کنيد تا جايی که يادم هست بايد در فايل fstab دستکاری کنيد
    تا هميشه automount بشه هر وقت کامپيوتر بالا مياد...خودتون به فرمت فايل نگاه کنيد ميفهميد بايد چی کار کنيد!!!

19. t_mohsen

t_mohsen Registered User

chipset چی هستش از کجا بفهمم چی هستش؟ driver هارو از کجا بگيرم؟!؟
    مرسی

20. en2fa

تو ويندوز نگاه کن ببين جلو اسمش چی نوشته این ميتونه کمکت کنه....
    والا اطلاعات ما در مورد Modem ها زياد نيست اما چون همه به این zoltrix ها ميگن rockwell 3 chip شايد chipset مال تو هم connexit باشه
    برو اینجا <a href='http://www.mbsi.ca/cnxtlindrv/index.html' target='_blank'>http://www.mbsi.ca/cnxtlindrv/index.html</a> شايد کمکی کنه...
    اما با يک search با شکل اسم modem و linux حتماً به يک نتيجه ای ميرسی!!!

21. miladmovie

اي خدا اين خرابكار رو توسط صاعقه بكشه

اينجا داشت يك مرجع كامل مي شد ها...........................................

22. irgamer

irgamer مدیر بازنشسته

ميلاد جان از لج اون كسي كه هك كرده هم شده همه رو بر مي گردونم :)
    فکر کنم چیز خاصی نمونده باشه؟!
    ببخشید اگه کامل نیست اما از 17 اکتبر تا 18 نوامبر هرچی بود و نبود رو برگردوندم ;)
    یه چند وقتی هم که نوشته ی جدیدی پست نشده بود پس فکر کنم غیر از 1-2 تا نوشته همرو برگدوندم :)