برگزیده های پرشین تولز

سؤال و جواب در مورد linux

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
آقا این بحث از يک پرسش در مورد نصب linux شروع شد که ديدم بحثه جالبی داره ميشه...
هر کس سؤالی داره بياد و شرکت کنه..اینشلله مورد استفاده همه واقع بشه...

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
حالا کدوم لينوکس از همه طرفدارش بيشتر هستش؟ همه انگار اسم ردهت رو بيشتر شنيدن.. دليلش چي ميتونه باشه؟

ردهت بیشترین پشتیبانی رو داره ، اکثر RPM ها ( مثل برنامه های اینستالی ویندوز ) براش موجوده و خوب ساپورت میشه ولی برای لینوکس های دیگه دردسر کمپایل کردن داری. یک سایت بود خیلی وقت پیش گیرش آوردم تمام لینوکس ها رو باهم مقایسه کرده بود و ردهت هم بیشترین طرفدار رو داشت هم بهترین ساپورت ، الان هرچی میگردم نیست . این سایت رو ببین : <a href='http://www.linuxiso.org/' target='_blank'>http://www.linuxiso.org/</a> برای دانلود لینوکس هاست ولی روی اسمشون که کلیک میکنی تو صفحه دانلود یه مختصر توضیح کوچیک براش نوشته ،همون هم کلی راهنمایی میکنه .

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
اول بگم اینها که دارم quata ميکنم همه از من نيست...نوشتم تا بحث گرم بشه..نييد بگين Copyright رو رعايت نکرد...

یک سوال دارم : ببین X Window رو من دیدم به عنوان GUI میشناسند ، KDE یا Gnome چی میشن پس ؟ به نظرم KDE رو GUI معرفی کنن مناسب تره تا X Window . من درک نکردم ، به امثال KDE چی میگن پس ؟ X Window به خودی خود که چیزی نداره یک مشت لایبراری هست ، این KDE هست که از لایبراریهای اون استفاده کرده و GUI ساخته و برای مثال از امثال Gnome متمیزش کرده . ولی درعمل برعکس چیزی که من فکر میکنمه . دلیش چی میتونه باشه ؟

ببين X Window يک چيزی تو مايه هايه gdi.dll و user32.dll در windows است.

خيلی ارتباطی بين X با KDE و Gnome نيست!!
KDE و Gnome فقط يک enviroment هستند...همين...که برات امکان تغيير دادن مشخصات سيستم و ...ميدند
دقيقاً ميتونی مقيسه کنی با Explorer و Program Manager(در Windows 3.11)و حتا talisman!!!
ينی اینها فقط shell هستند و لا غير!

برای همين در مورد اینکه X فقط library هست اشتباه ميکنی....ميتونی تو يک برنامه بنويسی که از X استفاده کنه و بخوبی هم
هم در KDE و هم در Gnome بالا بياد.X يک GUI برای همه سيستم ها هست...حتا ميتونی X رو در windows/mac/unix/xbox هم نصب کنی و از برنامه هات
در همه جا استفاده کنی...اما من که نشنيدم که مثلاً kde در ويندوز هم باشه...گرفتی؟

ترتيبی هم که نصب کردی خود گويا همچيز هست...برای نصب کردن KDE تو حتماً به x نياز داری...

اگر بخوام توضيح بيشتر بدم x کلاً همه کارهايه سطح پايين رو بر عهده داره...
که خود شامل DPMS system,DRI(direct render interface),DGA(direct graphic architecture),XV(X Video) ميشه....

miladmovie

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
3
بابا اي ول من هم مي خواستم چنين تاپيكي درست كنم كه لطف كردي اين كار رو انجام دادي
خب سوال من
من قبلا لينوكس suse رو نصب كرده بودم راحت نصب شد نه كاري به پارتيشن بندي داشت نه به چيزي ديگه
اما 2 شبه گير نصب كردن redhat هستم خودش بايد يك درايو رو برداره و توي ويندوز هم اون درايو رو نشون نمي ده تازه من نتونستم محتويات داريو ها ديگر هم رو توي اون بينم در حال كه روي suse هيچ مشكلي نداشتم
و آلان اگر بخوام لينوكس رو پاك كنم بايد براي برگشت اون درايو گم شده دوباره اف ديسك كنم
حالا من چه كار كنم!!!چه اشتباهي انجام دادم كه نتيجش از دست رفتن همه زندگيم بود؟

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
جالب بيد!!!
والا من بيشتر با red hat و corel کار کردم و فقط يک نسخه بسيار کوچک شده از Suse دارم...
اما حالا که ديدم اینجور شد ان هم نصب ميکنم اما...
البته يه کم سر گرفتن سؤالت hang کردم!!يعنی خوب منظورت رو نفهميدم اما با همين چيزی که فهميدم...
1.تو احتمالاً suse رو در fat/fat32 نصب کردی که ميتونی ببينی در ويندوز که این کارت از اول بسيار اشتباه بوده
2.آخر سر red hat نصب شد يا نه؟
3.کدوم Linux رو پاک کنی؟اطلاعات suse رفته؟
4.نبايد در ديدن fat/fat32 مشکلی داشته باشه فقط ميد Mount point برشون درست کنی اگر البته در هنگام نصب چنين کاری نکرده باشی
و فقط Mount کنی همين...در مورد Ntfs هم ميتونی از اینترنت پيدا کنی که نسخه 5 هم Support ميکنند و من که هيچ مشکلی تا الان نداشتم

گفتم يه کم شفف تر کن تا شايد همه زندگيت بشه برگرده...توضيح بده که با چی بوت ميشه سيستمت
آخر سر Partitioning کردی يا نه؟چند تا partiton اصلی داری؟

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
در مورد فرق بين X با QT و يا GTK+ هم اگر وقت داشتی یک توضیح بده

ببين همونطور که فهميدی X يک چيز کلی است و نوشتن با ان کمی سخت است و زمان گير هم هست
برای راحتی کار يک مشت toolkit درست کردند که کار نوشتن برنامه رو ساده تر کنه که اینها(most usefulls) هستند:
athena,Motif,LessTif که اینها بيشتر widget ها رو درستر ميکنند و باز هم نميشه گفت خيلی چيز مناسبی برای GUI programming هستند
و gui programming:QT,GTK+
که بيشتر از اینها برای نوشتن رهت تر برنامه هايه سطح بالا استفاده ميکنند
widget در linux تقريباً به هر نوع شی ميگند که قابل نمايش باشه مثل پنجره و اینها امکان MEssaging رو برای اینها پديد ميارند!

Gnome از GTK+ استفاده ميکنه و KDE هم از QT..و در ضمن کلی هم دعوا هميشه بين طرفدارن این دو هست
که البته qt خيلی پنجرهاش شبيه تر به Windows هست...اما هر برنامه ای بايد در هر حالات Desktop که شما انتخاب کرديد بتونه درست نمايش داده بشه
که این به window manager شما ربط داره مثل kde و gnome

miladmovie

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
3
1.چرا كار اشتباهي بود مگه چي؟
2.بله رد هت نصب شد و اون رو ex2 گذاشتم(مشكلي نداره)

بله من سوسه رو 1 سال پيش نصب كردم و باش هيچ مشكلي نداشتم
من آلان ردهت رو نصب كردم و غير از ديدن درايو ها ديگم و خوندن ام پي 3 هيچ مشكل ديگه اي ندارم

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
يه کم از جوبات رو فکر کنم شايد گرفتی(در چت)اما
چرا کار غلتی بوده؟به هر حال من که نديدم کسی توصيه کنه که Linux رو در FAT32 نسب کنيد..خيلی از برنامه ها نياز به
ext2 دارند!

t_mohsen

Registered User
لایک‌ها
1
آقايون عزيز من ميخوام linux نصب کنم اونم از نوع redhat اگه ميشه يکی بم بگه مدمه
منو ميشناسه يا نه؟
مدم من: rockwell 56k يک chip و ميشه گفت قديمی ماله 6 سال پيشه ولی xp ميشناسش
و به طور اتوماتيک نصبش ميکن وقتی نصب ميشه اسمشو مينويسه:
Generic soft 56k

Blueman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
منو ميشناسه يا نه؟
Generic soft 56k
من تابه حال با رد هت کار نکردم ، ولی میدونم 100 درصد میشناسه . البته نه مثل ایکس پی که هیچ کار خاصی لازم نیست برای نصبش انجام بدی . ممکنه مجبور بشی درایور های لینوکسش رو دانلود کنی . برای همین سعی کن جفتش رو داشته باشی ، هم لینوکس هم ویندوز. حداقل برای اوایل لینوکس بازی ضروری هست.

Blueman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
آقا اگه ميشه در باره مندريك و نصبش توضيح بدين
ماندرک توضیح زیادی احتیاج نداره ، اگر ورژن سی دی شو داری کامپیوتریت رو از روی سی دی بوت کن ، خودش راحت تر از ویندوز شروع میشه به نصب شدن . اگر میخوایی هم ویندوز داشته باشی هم لینوکس بایدقبلش یک پارتیشن درست کنی برای لینوکس بعد موقع نصب انتخاب کنی که روی پارتیشن جدیدت نصب بشه . اگر درست یادم باشه اسم هارد اصلیت میشه lba1 . ( چون من 2 تا هارد دارم هیچ وقت جفتش را باهم نصب نکردم ، En2fa یک توضیح برات نوشته بود چرا نمیخونیش؟ توهمون تاپیک قبلی که بحث کشیده شد به اینجا در ادامه یکی از جوابهایی که به من داده جواب تو رو هم نوشته ).

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
منو ميشناسه يا نه؟
Generic soft 56k
من تابه حال با رد هت کار نکردم ، ولی میدونم 100 درصد میشناسه . البته نه مثل ایکس پی که هیچ کار خاصی لازم نیست برای نصبش انجام بدی . ممکنه مجبور بشی درایور های لینوکسش رو دانلود کنی . برای همین سعی کن جفتش رو داشته باشی ، هم لینوکس هم ویندوز. حداقل برای اوایل لینوکس بازی ضروری هست.

يک توضيح اضافه تر!!!

من هيچ وقت rockwell نداشتم شايد واسه همين سؤالم عجيب باشه..external هست يا internal؟
اگر external باشه که هيچ مشکلی نبايد داشته باشی اما اگر internal باشه بايد اول بفهمی که chipsetش چی هست بعد با توجه به اون ميتونی driver های مناسب رو در اینترنت پيدا کنی...موفق باشی!!!

miladmovie

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
3
من آلان ردهت رو نصب كردم و غير از ديدن درايو ها ديگم و خوندن ام پي 3 هيچ مشكل ديگه اي ندارم
با تشکر از en2fa كه توي چت من رو روشن كردنند
حالا براي اونهاي كه مثل من توي اين سوال مشكل دارند يكم توضيح مي دم
شما بايد بريد توي /mnt يك شاخه درست كنيد (به هرنامي كه خواستيد) بعد ميريد توي محيط تكست واين كدها رو مينويسيد
[left:b2ed4cce32] mount /dev/hda1 /mnt/c[/left:b2ed4cce32]
خب توضيح hda1 به هارد ديسك شما اشاره مي كنه و اون a هم به مستر بودن هارد شما(فكر كنم!!!) و اون 1 هم به پارتيشن 1 هارد ديسك شما اشاره ميكنه و اون c هم شاخه است كه خودتون توي mnt ايجاد كرديد
حالا براي ديدن محتويات hda1 كه همون درايو c هست(معمولا) بريد به شاخه /mnt/c و اونجا محتويات اون رو مي بينيد
حالا براي از بين بردن (un mount) بايد اين دستور رو وارد كنيد
[left:b2ed4cce32]umount /mnt/c[/left:b2ed4cce32]
اگر خودتون يكم امتحان كنيد مي فهميد كه شماره درايو هاتون چند است
<span style='font-size:30pt;line-height:100%'>و اما</span>
در مورد mp3 من نتونستم كاري انجام بدم

Blueman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
در مورد mp3 یک برنامه زیر تمام لینوکس هاهست به نام Mplayer ، اگر کارت صدات درست نصب شده باشه ( که اونم برای خودش یک مصیبتیه ) برو تو Shell تایپ کن Mplayer اجرا که شد یک محیط کاملا ویندوزی هست و میتونی پخش کنی . البته اگر میتونی آخرین ورژنش رو دانلود کن ، جدیدش خیلی بهتر از اونایی هست که رو خود پکت لینوکس میدن. برای دیدن فیلم و حتی Divx هم من از همین استفاده میکنم .

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
اگر هم wine داری و نميتونی دل از برنامه های windows بکنی ميتونی با wine از همون ها استفاده کنی...
البته کيفيت صدا هيچ وقت به اندازه برنامه های استاندارد linux نميشه اما خوب.....

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
شما بايد بريد توي /mnt يك شاخه درست كنيد (به هرنامي كه خواستيد) بعد ميريد توي محيط تكست واين كدها رو مينويسيد
[left:b8b2393364] mount /dev/hda1 /mnt/c[/left:b8b2393364]

حتماً نيازی نيست که در /mnt بسازی هر جايی که permision داشته باشی ميتونی...
اگر هم دوست نداريد که هر وقت کامپيوتر بلا مياد mount کنيد تا جايی که يادم هست بايد در فايل fstab دستکاری کنيد
تا هميشه automount بشه هر وقت کامپيوتر بالا مياد...خودتون به فرمت فايل نگاه کنيد ميفهميد بايد چی کار کنيد!!!

t_mohsen

Registered User
لایک‌ها
1
منو ميشناسه يا نه؟
Generic soft 56k

يک توضيح اضافه تر!!!

من هيچ وقت rockwell نداشتم شايد واسه همين سؤالم عجيب باشه..external هست يا internal؟
اگر external باشه که هيچ مشکلی نبايد داشته باشی اما اگر internal باشه بايد اول بفهمی که chipsetش چی هست بعد با توجه به اون ميتونی driver های مناسب رو در اینترنت پيدا کنی...موفق باشی!!!

chipset چی هستش از کجا بفهمم چی هستش؟ driver هارو از کجا بگيرم؟!؟
مرسی

en2fa

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
8
تو ويندوز نگاه کن ببين جلو اسمش چی نوشته این ميتونه کمکت کنه....
والا اطلاعات ما در مورد Modem ها زياد نيست اما چون همه به این zoltrix ها ميگن rockwell 3 chip شايد chipset مال تو هم connexit باشه
برو اینجا <a href='http://www.mbsi.ca/cnxtlindrv/index.html' target='_blank'>http://www.mbsi.ca/cnxtlindrv/index.html</a> شايد کمکی کنه...
اما با يک search با شکل اسم modem و linux حتماً به يک نتيجه ای ميرسی!!!

miladmovie

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
3
اي خدا اين خرابكار رو توسط صاعقه بكشه

اينجا داشت يك مرجع كامل مي شد ها...........................................

irgamer

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
15
ميلاد جان از لج اون كسي كه هك كرده هم شده همه رو بر مي گردونم :)
به نقل از en2fa :
چند تا سؤال جديد در مورد linux پرسيده شده بود که من گفتم بهتر این کوچولو رو بيارم بالا!!!
به نقل از johnsss :
RedHat is not the best version of Linux (Even though its the most popular among users!) the one version i saw and liked very much was Linux SUSE 8.0 (its a german company but there is English version as well
به نقل از Sassan :
<p align="left">I got Redhat 9 and installed it . It's a good OS but the problem ican get a working MSN clone. Does anyone know a good one that works now?</p>
به نقل از Blueman :
ز Gaim استفاده کن ، تا قبل از اینکه مایکروسافت سرور هاشو عوض کنه کار میکرد یعنی 2 هفته پیش .
http://gaim.sourceforge.net/
امتحان کن شاید هنوز کارکنه .
به نقل از miladmovie :
آقا اين دوست ما من رو كچل كرد
هي مي گه كه لينوكس يك سيتما عامل 32 بيتي است؟
به نقل از Sassan :
به نقل از en2fa :
يعنی چی 32 بيتی هست؟
سؤال کردی يا داری اطلاع ميدی؟
به هر حال در پردازنده 32 بيتی قرار هست os 128 بيتی مثلاً کار کنه؟
به نقل از en2fa :
نميتونی از خود msn با wine استفاده کنی؟
اگر نشد از چيز های مشبه باز با wine استفاده کن مثل trilian!
حتماً در internet کس ديگری هم این مشکل رو داشته،يک Search بزن تو رگ!!!
به نقل از t_mohsen :
linux بالا نمياد!؟

من win xp داشتم بعدش رفتم linux نصب کردم و مشکلی نبودش برای ورود
به هر 2 سيستم عامل (در ابتدا ميپرسيد) ولی حالا به دليل مشکلاتی win xp رو
دوباره نصب کردم ولی ديگه نميتونم وارد linux بشم؟ چی کار بايد کرد؟
ديسک بوت بايد چطوری درست کرد؟ برنامه os selector هم linux رو نشناخت؟
به نقل از miladmovie :
خب اينجاست كه حكيمان مي گويند انسان به ... رفت
خب آها يادم اومد يك كار بكن اميدوارم درست بشه
سي دي نصب لينوكس رو بزار داخل ريستارت كن تا با اون بياد بالا در قسمت آپگريدش برو ولي چيزي براي نصب انتخاب نكن
آخرش به تو مي گه كه ديسكت بوت مي خواهي درست كنم؟
بگو بــــــــــــــــله البته اين توي ردت هت 9 ديدم فكر كنم همشون اين كار رو بكنند
بعد
با ديسكت بيا بالا و بوتر ليلو رو فعال بكن
بنويس lilo اگر همه چيز درست باشه كار مي كنه
حالا ممكنه كه اصلا قبلا بوتر ديگه اي فعال بوده؟ خب اميدوارم اينطور نباشه چون نياز به چندتا دستكاري داري اگر اينطور بود بعدا دوباره ميام بگم چه كار بايد بكن
به نقل از black_jack_of_black_city :
آيا پارتيشن بندي لينوكسها با هم فرق ميكنه يا نه ؟ و اصولا چه پارتيشنهايي بايد زد؟
و فرق ردهت و مندريك چيه؟
ممنون
به نقل از Kako :
سلام دوستان
من مندريك 9.0 را نصب كرده ام و چند سوال دارم به هر كدام كه بلديد جواب بدهيد ممنون ميشوم :
1 ) مندريك 9.0 fat 32 , ntfs را مي شناسد ؟ مي توان محتواي اين درايو ها را ديد ؟
2 ) من نرم افزارهايي دارم كه تحت لينوكسش نيست . براي داشتن ويندوز و لينوكس با هم چكار بايد كرد ؟
اين دو سيستم عامل همديگر را خراب نمي كنند ؟
3 ) كلا قضيه درايور ها تحت لينوكس چيست ؟ مثلا درايور مين بورد را بايد نصب كرد ؟
4 ) كارت گرافيكي من all in wonder radeon 7500 است و در سايت رسمي ati درايوري برايش نيست . چكار بايد بكنم ؟
5 ) من در كنفرانس لينوكس شنيدم كه ميتوان در محيط لينوكس يك پنجره ويندوز باز كرد .(درست يادم نيست : يك ساب ويرچوال چي چي ؟ ) آيا ميتوان اينكار را كرد ؟
6) آيا autocad تحت لينوكس هست ؟
7 ) اين چيزهاي شبيه office كه در لينوكس هست همان opensource office است ؟ آيا نميتوان ورد و اكسل را تحت لينوكس ران كرد ؟
8 ) در لينوكس هر وقت روي درايو writer ام كليك مي كنم يهو چند دقيقه قفل ميكند رو رايتر و چراغ رايتر روشن خاموش ميشود و آخرش هم مي گويد كه هيچ ديسكي تو رايتر نيست . (كه خوب راست مي گويد ولي خيلي طول مي كشد ) در ضمن رايترم را درست شناخته .
درباره سرعت خواندن سي دي هم همين طوره ! خيلي كنده نسبت به ويندوز
به نقل از miladmovie :
من مشتي جواب مي دهم بعد en2fa ميگه كه درسته يا نه (8
1.آره فرقي نمي كنه كه چه پارتيشن بندي باشه باشه فقط كافي كه اون رو مونت بكني
2.براي داشتن ويندوز و لينوكس اول بايد ويندوز رو نصب بكني بعد لينوكس رو حالا اگر اول لينوكس رو نصب كرده باشي يك پيغام بالاتر گفتم كه بايد چه كار بكني
3.منظورت چي هست؟ولي اين رو بايد بگم وقتي لينوكس مياد بالا خودش داريو روت رو مونت مي كنه
4.كارت گرافيك من هم radeon 7500 بود و مي شناختش ولي لينوكس من ردهت بود
5.بله راستش اون برنامه رو من هم شنيدم اسم سايتشهم رو ديديم ولي فراموش كردم بعدا ميام مي گم اسمش چي هست در ضمن دانلود اون فكر كنم مجاني باشه
6.نمنه!!!
7.آقا اون opensource office مي تونند فايل ورد واكسل به ورژن هاي مختلف رو باز كنند
8.بله حتي اگر داخل سي دي رايتر سي دي هم باشه و اون رو مونت كني تا زماني كه ان مونتش نكني نمي توني سي دي رو بيرون بياري

همين
en2fa بيا تصحيح بكن
به نقل از Kako :
سلام milad movie
آقا من نوشتم درايور تو ميخوني درايو ! من پرسيدم درايور مين بوردم رو تحت لينوكس از كجا پيدا كنم و آيا اصلا لازم هست يا نه ؟
از توضيحاتت هم ممنون . راستي لينوكس WMA , WMVساپورت ميكنه ؟
به نقل از miladmovie :
به نقل از t_mohsen :
تو رو خدا يکی کمکم کنه من هرچی دنباله driver مدمم ميگردم پيداش نميکنم.
مشخصات دقيقش هم از برنامه pcitree گرفتم که به شرح زيره:
vid: x127 rockwell semiconductor
DID:x2015 r6793-11 conexant soft
Subvid:x127a r6793-11 conexant soft
SubID: x2015 r6793-11 conexant soft
rev:x01 x10&lt;-INTA#
chip set: r6793-11
vendor ID: 2015 127a
هرکی ميتونه يه کمکی کن منم تويه این ماهه مبارک واسش 2a ميکنم.
kernel:2.4.20-8
j686
به نقل از t_mohsen :
من چطور ميتونم در شاخه mnt يه folder باز کنم اخه error ميده:
access denied
به نقل از miladmovie :
دقيقا مشكلت چي هست؟يعني وقتي تايپ مي كني

dir /mnt/cdrom

با مشكل بر مي خوري؟ با كاربر root بالا مياي؟
به نقل از t_mohsen :
وقتی ميزنم creat new>directory mizane access denied
نه چطوری بايد با کاربر روت بلا بيام؟
من ميخوام يه directory درست کنم که بدش بتونم درايو ويندوز رو توش mount کنم.
به نقل از miladmovie :
نگاه كن وقتي داري لينوكس رو نصب مي كني از تو يك كلمه عبور براي كاربر root مي ده
حالا اگر بخواهي مطمئن بشي كه داري با كاربر روت كار مي كني بعد از لوگين شدن
توي خط فرمان تايپ من

su

حالا اگر با كاربر روت بالا نيامده باش ازت يك كلمه عبور مي خواهد(هموني كه هنگام نصب انتخاب كردي) بعد
اين دستور ها رو مي زني

cd /mnt

براي رفتن به شاخه mnt

mkdir folder-name

براي ساختن يك دايركتوري

cd folder-name

براي رفتن به شاخه مورد نظر (روش مونت كردن رو كه بلدي!)
يك نكته:اگر تو فقط با يك نام كاربري بالا مي آيي و كاربر جديد نساخته باشي آلان داري با كاربر روت بالا مياي
به نقل از en2fa :
اول ببخشيد که دير جواب دادم...نبودم.
من البته فعلاً redhat دارم..اما قبلاً corel,manderkate,suse,xandras هم داشتم اما خوب با اطلاعات ناقصم::
Quote:
1 ) مندريك 9.0 fat 32 , ntfs را مي شناسد ؟ مي توان محتواي اين درايو ها را ديد ؟

اکثر kernel ها از fat و fat32 پشتيبانی ميکند و همچنين ntfs اما driverهای ntfs به صورت پيش فرض نيست بايد اونها رو نصب کنی
يک search بزن و پيدا ميکنی...اما به هر حال چون مراقب باش!
Quote:
اين دو سيستم عامل همديگر را خراب نمي كنند ؟

بستگی داره چطور باهاشون کار کنی...اما نه...
Quote:
3 ) كلا قضيه درايور ها تحت لينوكس چيست ؟ مثلا درايور مين بورد را بايد نصب كرد ؟

يک فرق مهم linux با windows در اینه که الکی هی نبايد چيز های عجيب قريب برای درست کار کردن linux نصب کنی
در ساخت kernel سعی ميکنند که همه موارد رو بگنجنند..البته نياز خواهی پيدا کرد به نصب بعضی از چيز ها اما خوب به ندرت...
در مورد مادر برد هم من که نشنيدم نيازی به نصب چيزی باشه...همين الان مگه مشکل داری؟

Quote:
من در كنفرانس لينوكس شنيدم كه ميتوان در محيط لينوكس يك پنجره ويندوز باز كرد .(درست يادم نيست : يك ساب ويرچوال چي چي ؟ ) آيا ميتوان اينكار را كرد ؟

در این مورد 2 بحث هست که يا اینکه منظور این بوده که linux از sub-system حمايت ميکنه که بدين معنی که شما ميتونيد
systemهای متفاوت با پياده سازی مختلف رو داشته باشيد يا اینکه منظورشون همون wine بوده که البته هيچ ارتباط مهندسی با يک ديگر ندارند!
اما خوب چون کنفرانس بوده احتمال اولی رو من ميدم...
يعنی شما ميتونيد يک system ديگه هم داشته باشيد مثل dos و يا os/2 که در زير این linux به خوبی کار کنند و با resource های سيستم ارتباط داشته باشند.
در مورد wine هم خوب يک شبيه ساز windows هست که برنامه های windows رو اجرا ميکنه.
و ورژن های متفوتی هم داره با توجه به focus کردن بر روی موضوع خاصی مثل winex که سعی در اجرا درست بازی ها داره!
Quote:
آيا autocad تحت لينوكس هست ؟

اینو نميدونم اما خوب wine رو که ازت نگرفتند!

Quote:
اين چيزهاي شبيه office كه در لينوكس هست همان opensource office است ؟ آيا نميتوان ورد و اكسل را تحت لينوكس ران كرد ؟

قاعدتاً بايد بتونی همه کار با همون ها کنی اما خوب باز هم wine که هست!!
البته قبل از کار با اینجور برنامه های microsoft بزرگ برو در سايت winehq نگاهی کن و ببين که این برنامه ها چجوری و آيا خوب اجرا ميشند يا نه؟

Quote:
راستي لينوكس WMA , WMVساپورت ميكنه

يک برنامه ديده بودم که اینها رو اجرا ميکرد اما مال suse بود و ديگه ندارم...
يک search کن.
در ضمن wine+winamp يا wine+mediaplayer2 بايد کار کنه!!!

Quote:
تو رو خدا يکی کمکم کنه من هرچی دنباله driver مدمم ميگردم پيداش نميکنم

دقيق بايد نوع chipsetش رو بفهمی.
chipsetش از نوع conexanta هست اما چجور رو نميدنم
يک search به صورت "linux conexant drive"بکن!
يک سايت رسمی conexant برای linux داره!
سؤال؟
به نقل از miladmovie :
miladmovie wrote:
شما با g++296 كار كرده ايد؟اگر بله چرا نمي توني يك فايل اجراي درست بكنه؟ يعني اگر خروجي بده به نام file براي اجرا شدن اون بايد تايپ كرد file/. چه كار بايد كرد كه براي اجرا شدن فقط تايپ كنيم file ؟؟؟؟؟

داداش من چقدر بگم كه اول بگرديد بعد سوال كنيد!!!
شما بايد اول دستور زير رو بنويسد

g++296 -o file file.cpp

خب آلان ديگه خروجي شما اجراي شده اگر هم شما براي اجراي اون فايل تايپ مي كنيد file/. واسه امنيت در لينوكس است(بابا امنيت) نگاه كنيد وقتي شما توي يك شاخه فايل اجراي داشته باشيد به نام ls وقتي مي خواهيد از شاخه ليست بگيريد مي نويسيد ls خوب حالا اين لينوكس بيچار هبايد كدومش رو اجرا بكنه؟ اين /. با مي گه كه در شاخه جاري(.) يك فايل اجراي رو اجرا كن شما اگر نمي خواهيد اين دستور رو اجرا كنيد مي تونيد آدرس كامل فايل رو بنويسيد مثلا :[/left]/root/ls
اين جوري ديگه كار مي كنه
en2fa wrote:
ميلاد جون برو سراغ جواب که من تا چند روز شاياد نباشم...(شرمنده الان اصلاً فرق کامپيوتر با mouse رو نميدونم)

اول بايد بگم كه من اصلا لينوكس بلد نيستم شما فقط كافي كه به اولين پيغام هاي من در همين تاپيك يك نگاهي بيندازيد چقدر مسائل پيش پا افتاده رو بلد نيستم
من 1 ماه و نيم كه لينوكس رو به طور حرفه اي شروع كردم و يك سي دي گيرم اومد پر از آموزش لينوكس من فقط اون رو دارم مي خونم و اون كتاب ها قديمي بودند براي همين زياد از تكنولوژي هاي جديد اون سر در نميارم
و اما جواب به kako
شما چقدر با لينوكس آشنا هستيد؟
براي ما ايراني ها گير اوردن لينوكس ردهت سه سوته پس اگر براي اولين بار مي خواهيد لينوكس رو نصب كنيد سعي كنيد سراغ شركت هاي ديگه نريد چون شما مطمئنا نياز به كمك از بيرون خواهيد داشت و معمولا همه ردهت دارند پس كارتون لنگ مي زنه البته زياد با هم تفاوتي ندارند ولي به هر حال ...
من اين رو نوشتم كه en2fa بدونه هنوز استاد ماست
1.فقط يك چيز چه طور نصب كردي؟ من خودم تا به حال چيز اضافي نصب نكردم فقط مي دونم بايد بنويسي rpm .... بقيش رو بلد نيستم اين طوري نصب كردي؟
2.FreeBSD يك نسخه از لينوكس است توسط دانشگاه بركلي ساخته شده و برخلاف بقيه لينوكس ها كاملا مجاني است(تا اونجا كه من مي دونم)
3.در مورد كندي نمي دونم ولي 6.8 مگابايت براي لينوكس خيلي زياده من ردهت رو كه با تمام پكيج هاش نصب مي كنم حدود 3 مگابايت براش فضا مي گذارم

در پايان يك پيش نهاد دارم برو ردهت رو نصب كن كامل ياد بگير بعد برو هر نسخه اي را خواستي نصب بكن
به نقل از miladmovie :
بعــــــــــــــــــد اين مسول انجمن اگر لطف كند و اين تاپيك رو هميشه بالا بگذاره ممنون مي شويم
انجمن خودآموزان لينوكس
به نقل از kako :
سلام دوستان
من بالاخره با موفقيت مندريك 9.0 را بهمراه ويندوز روي يك هارد نصب كردم.
از كليه راهنمايي هاتون هم ممنونم.
حالا چند سوال ديگه دارم :
1. من از www.winehq.com آخرين نسخه wine رو گرفتم و فكر كنم نصبش هم كردم ولي بلد نيستم اجرايش كنم .
2. free bsd براي همه نسخه هاست ؟ مستقل ار redhat , mandrake , .. يا دارم اشتباه ميكنم؟
3. چرا مندريك من اينقدر كنده ؟ cd rom و writer هر دو سرعت دسترسي پاييني دارند !
روي فولدر mnt هم كه كليك ميكنم حدود 30 ثانيه طول ميكشد تا برود توش
الان يك درايو 6.8 گيگ گذاشته ام براي لينوكس و مابقي رو fat32 كرده ام و xp ريخته ام .
4. بهمراه wine بايد dll يا چيز ديگري نصب كرد ؟ اينطوري كه فهميدم همه برنامه هاي ويندوز را نمي توان اجرا كرد و فقط اونهايي كه wine + XXX هست رو ميشه .
5. ميشه يه توضيح كلي درباره CVS بديد ؟ اين يك راه ديگر نصب برنامه هاست ؟
6. گرفتن binary با tgz , ... چه فرقي داره ؟
7. من هر كاري كردم نتوانستم minitor ام را بهش بشناسونم اصلا در اين زمينه user ENEMY شده و refresh rate مونيتورم را هم بالاي 75 hz نميشناسد . چكار كنم ؟ (monitor : lg - 775FT)
به نقل از en2fa :
ميلاد جون برو سراغ جواب که من تا چند روز شاياد نباشم...(شرمنده الان اصلاً فرق کامپيوتر با mouse رو نميدونم)
به نقل از t_mohsen :
لطف کنيد حداقل 2 تا سايت در این مورد معرفی کنيد
به نقل از en2fa :
http://directory.google.com/Top/Computers/Software/Operating_Systems/Linux/Hardware_Support/Modems/?il=1

www.linmodems.org/

http://www.mbsi.ca/cnxtlindrv/index.html

www.linuxant.com/drivers/
به نقل از irgamer :
آقا اين دوست ما من رو كچل كرد
هي مي گه كه لينوكس يك سيتما عامل 32 بيتي است؟
هم 64 بیت داره هم 32 بیت اما اینا که تو ایرانه 32 بیت هستن فقط...
به نقل از irgamer :
متاسفانه لينوكسهاي خوب و آسون تو ايران كم مياد...
اما هر كي اينارو گير بياره از كلي مسائل خلاص ميشه
1-Xandros Desktop 1 (برای 2 تا دسامبر صبرکنید)
2-Lycoris Desktop/lx 3
3-Mandrake Linux 9.1/9.2
4-Suse Linux 8.2/9
برای کار با یاهو که خودش برای لینوکس ساخته اما برای MSN اینها رو امتحان کنید:
Gaim:http://gaim.sourceforge.net
Kopete:http://kopete.kde.org
که نسخه های جدید این دوتا هم با یاهو هم با MSN(با وجود تغییرات) سازگارن
به نقل از irgamer :
درمورد برنامه های مثل Wine :
1-همون نسخه ی اصلی که باید از winehq گرفت(رایگان)
2- Codeweavers Wine که تقریبا همونه(رایگان)
3-Codewevers Crossover office که امکان اجرای IE 5.5,Office XP,Photoshop 7,Macromedia MX و... رو هم داره اما پولیه.
و اما OpenOffice.Org 1.1 اخیرا امکان تایپ فارسی و RTL هم داره و StarOffice 7 هم که اومده پس MS Office میخوایید چی کار
به نقل از miladmovie :
اين كه گفتي (OpenOffice.Org 1.1) از كجا ميشه گرفتش؟
بعد چه طوري فارسي مي نويسه؟(با آلت و شيفت)
به نقل از irgamer :
فقط كافيه بري Options و بعد Language Settings رو انتخاب کنی و بعد Language و بعد CTL رو enable کنی.
از اینجا میشه دریافت کرد:
www.openoffice.org
به نقل از Kako :
سلام دوستان
از راهنمايي هاتون واقعا ممنونم
آقا من ردهت 9 رو گرفتم (از بس كه گفتيد ردهت خوبه و پشتيبانيش بالاست ) و همزمان باهاش هم كارت vga geforce fx 5200 msi agp 8x گرفتم . نميدانم چرا ولي موقع بالا آمدن gui مربوط به نصب گرافيكي مانيتورم خاموش ميشه . دقيقا همين . out of sync.هم نميده ها ! فقط خاموش . مانيتور موس و vga را هم probe ميكنه . (generic ) دقيقا موقع لود كردن x server مانيتور خاموش ميشه .
cd هاش سالمه . تستش كردم .
با تكست ردهتو نصب كردم ولي دوباره موقع لود ايكس مونيتور خاموش ميشه . يه دفعه استپ بوت كردم و همه گزينه ها رو نو زدم ايندفعه دو سه بار روشن خاموش شد و يه باگ ريپورت داد دستم كه فونت ديفالت پيدا نشده .
refresh rate , resolution را هم در اون مراحل آخر پايين دادم . از توي ويندوز با پارتيشن مجيك چك كردم همه چيز درست نصب شده .
كارت گرافيكي و رم رو هم درست شناخته بود به خدا ! بوترم هم گراب است و درست كار ميكند .
ممكنه از 8 ايكس بودن كارتم باشه ؟
ميشه يه كمكي كنيد ؟
راستي ميلاد من هم نميدانم اون پيام تو چرا رفته بالا بهتره به احسان بگيم .
نكنه يهو يه پيام بزاريم بره صفحه هاي قبلي
به نقل از miladmovie :
راستش من مي دونم كه محيط گرافيكي لينوكس با رم پايين تر از 64 بالا نمي ياد
شايد با كارت گرافيكي 8 هم كار نكنه؟من كه قبلا يك كارت گرافيكي 16 داشتم كار مي كرد
و اما يك سوال!
در ردهت 9 يك گزينه داره كه انتخاب مي كني زبان فارسي باشه خب تا اينجا مشكلي نداره ولي وقتي كليد ها مياند مثلا بله رو اينطور نمايش مي ده ب‏ل‏ه مشکل ازچی هست
ودر ضمن باید یک طوری بشه فارسی نوشت مثلا برای نام شاخه ها و ...
به نقل از Kako :
سلام ميلاد جان
فكر كنم من بد مينويسم . معذرت . منظور من agp 8x بود رمش كه 128 مگه !
راجع به فارسي نويسي در لينوكس بهتره يه سر بري
kavoshgar.blogsky
اطلاعات خيلي خوبي داره
به نقل از irgamer :
مشكل اصلا از AGP 8X نیست!
متاسفانه ردهت 9 و Knoppix 3.2 به دلیل نا معلومی Xfree86-شون خیلی ناسازگاره به خصوص با همین Geforce fx 5200!
راه حلشو اینجا نوشته بودم قبلا:
http://forum.persiantools.com/viewtopic.php?t=3162 (مکان جدید:http://forum.persiantools.com/viewtopic.php?t=3856)
موفق باشید
به نقل از irgamer :
از جدیدترین نسخه ي KDE استفاده کنید!(مانند نسخه ای که در Suse 8.2,Mandrake 9.1,Suse 9 و... استفاده شده)
در هرحال اگه زودتر رسیده بودم همه رو از خریدن ردهت منصرف می کردم
به نظر من ردهت با Suse اصلا قابل مقایسه نیست...
به نقل از irgamer :
اینجا کسی دنبال پخش کننده ی WMA می گشت؟
اگه میگشت بره از اینجا Mplayer رو دانلود کنه:
http://www.mplayerhq.hu/homepage/design5/news.html
اطلاعات بیشتر راجع به این پخش کننده:
http://www.mplayerhq.hu/homepage/design5/info.html
به نقل از mehrdadk :
سلام به بروبچه هاي خوب و دوست داشتني اين سايت
من مي خوام تو كيليكس ( دلفي تحت لينوكس) فارسي بنويسم
خيلي هم سغي كردم كمكم كنيد.
چون كيليكس -- بي دي مود --- را ساپورت نمي كند
مرسي
به نقل از irgamer :
اين سوال ديگه خيلي سخته واسه من
بيا اينجا مطرحش كن:
http://www.linuxiran.org/modules/newbb/
موفق باشي
به نقل از en2fa :
از component هايی که از bidi خوب support میکنند استفاده کن.
اگر ميتونی در linux فارسی بنويسی و فقط مشکلت kylix هست بايد بگردی دنبال اونهايی که bidi دارند اگر هم پيدا نکردی
خوب ناچاری که خودت bidi رو تو برنامه بياری!!!
به نقل از miladmovie :
آقايون با فشار هاي زياد بلك جك و خانومش!!! بالاخره من رفتم مندريك خريدم و نصبش كردم بزودي روش نصب اون رو مرتب مي كنم يك جا مي گم
فکر کنم چیز خاصی نمونده باشه؟!
ببخشید اگه کامل نیست اما از 17 اکتبر تا 18 نوامبر هرچی بود و نبود رو برگردوندم ;)
یه چند وقتی هم که نوشته ی جدیدی پست نشده بود پس فکر کنم غیر از 1-2 تا نوشته همرو برگدوندم :)

بالا