برگزیده های پرشین تولز

سئو URL - بهترین ساختار پیوند یکتای وردپرس چیست؟

dibawebhost

Registered User
لایک‌ها
137
اینکه صفحات وب شما چگونه آدرس دهی شوند و در واقع ساختار پیوندهای یکتا نوشته های شما به چه شکلی باشد، بحث مهمی در سئو وبسایت است. در این نوشته به بررسی ساختار پیوند یکتا رایج وردپرس در نوشته ها می‌پردازیم.

ساختار پیوند یکتا وردپرس
حتما متوجه منظور ما از بکار بردن پیوند یکتا شده اید ولی در هر صورت توضیح کوتاهی درباره پیوند یکتا به ویژه در وردپرس خواهیم داشت.

پیوند یکتا یا Permalink در همان لینک و URL یک صفحه یا نوشته خاص است می‌بایست منحصربفرد نیز باشد. واژه “پیوند یکتا” را بیشتر در سیستم مدیریت محتوای وردپرس می‌شنویم که در هر نوشته یا برگه امکان تعیین آن توسط سازنده برگه/ نوشته یا حتی بطور خودکار و برگرفته از روی عنوان نوشته وجود دارد.

ساختار ایده آل URL از نظر سئو
قصد نداریم خیلی طولانی توضیح بدهیم بنابراین بطور خلاصه می‌گوییم که از نظر Yoast که یک گروه فعال در زمینه سئو محتواست، URL های شما باید ساختاری باید ساده و مشخص داشته باشد.

نمونه ای از ساختار پیوند یکتا

اینکه URL برگه وبسایت خود را با نام نوشته به پایان برسانید بهترین نوع آدرس دهی است و حال اینکه می‌توانید از پیشوند هایی نیز در URL نوشته خود استفاده کنید.

برای نمونه اینکه در نشانی نوشته شما Category نوشته هم اضافه شود ولی در نهایت پایان دهنده آدرس نام نوشته شما یا چند واژه از کلمات کلیدی نوشته شما باشد.

یعنی یکی از دو حالت /%postname%/ یا /%category%/%postname%/ که می‌توانید در بخش تنظیمات پیوند یکتا وردپرس خود از آن‌ها استفاده کنید.

Yoast بر اینکه کلیدواژه کانونی شما در پیوند یکتا نوشته و همچنین عنوان نوشته شما باشد تاکید بسیاری دارد و این تاکید کاملا از روی افزونه WordPress SEO نیز مشخص است!

آیا افزودن تاریخ نوشته در URL خوب است؟
استفاده از تاریخ نوشته‌ها در URL هیچگاه سودی نداشته است. زمانی که تاریخ نوشته‌ها را به پیوند یکتا نوشته خود اضافه می‌کنید در واقع نوشته‌های خود را محدود به زمان کرده اید!

بسیاری از مواقع کاربران به دنبال نوشته‌هایی با تاریخ انتشار تازه هستند و فکر‌ می‌کنند که حتما نوشته‌های تازه تر اطلاعات بروز تر و بهترین را در اختیار می‌گذارند ولی همیشه این طور نیست و این موضوع باعث کاهش کلیک‌های نوشته های قدیمی شما می‌شود.

آیا از دسته‌ها در ساختار پیوند یکتا استفاده کنیم؟
اگر نام دامنه شما کوتاه است و مطمئن خواهید بود که بعد از اضافه کردن دسته‌های نوشته به ساختار پیوند یکتا همچنان URL نهایی کوتاه و مناسب خواهند ماند، ایده اضافه کردن دسته ها به ساختار پیوند یکتا بد به نظر نمی‌رسد ولی اگر قضیه برعکس این موضوع است، برای جلوگیری از سختی های به اشتراک‌گذاری لینک های خود و همچنین کاهش ارزش لینک‌ها از نظر گوگل بهتر است که از این‌کار خودداری کنید.

اگر اگر تصمیم به این کار گرفتید مطمئن شوید که برای هر نوشته خود یک دسته انتخاب می‌کنید تا آدرس نوشته های شما طولانی نشود.

اضافه کردن html. به ساختار پیوند یکتا خوب است؟
تقریبا می‌توان ادعا کرد که اضافه کردن html. یا هر فرمت دیگری به ساختار پیوند یکتا کمکی به رتبه وبسایت از نظر گوگل نخواهد کرد و شاید تنها از نظر یک کاربر و بازدیدکننده خوب به نظر بیاید تا درباره اینکه آدرس ساخته شده دقیقا چه چیزی را در بر دارد اطلاعاتی داشته باشد.

ولی از سوی دیگر می‌توان گفت که حتی این کار برای شما مشکل ساز خواهد شد چرا که اضافه کردن فرمت هایی مانند exe. حتی می‌تواند باعث کاهش رنگ وبسایت شما شود.

بنابراین به عنوان نتیجه می‌توان پیشنهاد کرد که چنین کاری انجام ندهید!

وبلاگ من در Google News ثبت است آیا باید اعداد را در ساختار URL داشته باشم؟
پاسخ کوتاه “منفی” است. تا چندی پیش Google News از شما می‌خواست که از یک عدد سه رقمی در URL نوشته‌های خود استفاده کنید تا نوشته شما به عنوان یک خبر یا News در فهرست گوگل ثبت شود.

راهکار این موضوع این بود که نقشه سایت XML جداگانه ای داشته باشید. ولی از سپتامبر سال ۲۰۱۵ دیگر نیازی به اعداد سه رقمی یکتا و حتی نقشه سایت XML نیست!

آیا کلیدواژه کانونی باید در ابتدای URL بیاید؟
این‌کار می‌تواند کمک کند ولی حتی اگر کلیدواژه کانونی که برای نوشته خود در افزونه WordPress SEO در نظر گرفته اید جزو چند واژه ابتدایی URL هم باشد باز هم خوب است.

چه تعداد کلمه در URL کافی است؟
به عنوان یک نکته مهم به یاد داشته باشید که طولانی کردن URL نوشته به سود شما نیست و همه چیز باید در یک حالت تعادل باشد.

تعداد کلمات پیشنهادی که برای بکار بردن در URL نوشته شما ۴ یا ۵ عدد است و هر چه که این تعداد بیشتر شود وضعیت بد می‌شود و چیزی نیست که آن را پیشنهاد کنیم!

تعداد کلمات بیشتر در آدرس URL باعث افزایش ارزش نوشته شما نمی‌شود.

آیا لازم است که ساختار URL خود را تغییر دهید؟
پاسخ این سوال خیلی هم ساده نیست. ممکن است شما برای چندین سال است که در URL نوشته های خود از تاریخ نوشته استفاده می‌کنید و حالا با تغییر ساختار آن با آسیب هایی زیادی روبرو شوید.

ولی اگر هنوز چندی نمی‌گذرد که کار خود را شروع کرده اید، ایجاد تغییرات اساسی و البته از روی دانش کار خوبی به نظر می‌رسد.

برای نمونه اگر تابحال URL نوشته های شما به شکل ?p= پیشنهاد می‌کنیم که هر چه زودتر و بدون توجه به عمر وبلاگ این ساختار را تغییر بدید.

برای نمونه اگر تصمیم گرفتید که دیگر در ساختار پیوند یکتای نوشته‌های خود از تاریخ استفاده نکنید، می‌توانید با ویرایش فایل .htaccess با دستور

RedirectMatch 301 /d{4}/d{2}/d{2}/(.*) http://cupcode.ir/$1
در وب سرور آپاچی و با دستور

location ~ /d{4}/d{2}/d{2}/(.*) {
rewrite ^(.*)$ http://cupcode.ir/$1 permanent;
}
در وبسرور انجین ایکس مطمئن شوید که URL های قدیمی شما به شکل /yyyy/mm/dd/%postname%/ به ساختار جدید اشاره خواهند کرد.

البته http://cupcode.ir را با آدرس دامنه وبسایت خود در کدهای بالا جایگزین کنید.

در نهایت پیشنهاد می‌کنیم حتما پیش از انتشار نوشته خود از تعیین یک آدرس و پیوند یکتا درست و مناسب مطمئن شوید و در صورتی که پس از گذشت مدتی تصمیم به تغییر آدرس نوشته ای گرفتید حتما آدرس قبلی را به درستی به آدرس جدید ریدایرکت ۳۰۱ کنید.

سرچشمه : ساختار پیوند یکتا وردپرس

a.ghorbani449

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
14
به نظر من بهترین ساختار پیوند یکتا categoryname/postname/ هستش
ممنون از مقاله خوبتون

talakaran

Registered User
لایک‌ها
15
به نظرم وردپرس از بابت سئو و افزونه ها خوب جلو رفته و به راحتی میشه از آن استفاده کرد

Dark.Knight

Registered User
لایک‌ها
745
برای سایت های موزیک بهترین ساختار پیوند یکتا چیه؟

dibawebhost

Registered User
لایک‌ها
137
برای سایت های موزیک بهترین ساختار پیوند یکتا چیه؟
درود، اگر بخوام از تجربه شخصی خودم بگم به نظر من برای یک سایت موزیک و برای یک مطلب که درباره یک موزیک نوشته میشه نام خواننده و نام موزیک مهمترین واژه های یک نوشته هستند که بهتره از همون هم در ساختار پیوندیکتا استفاده بشه.
بامهر

Dark.Knight

Registered User
لایک‌ها
745
درود، اگر بخوام از تجربه شخصی خودم بگم به نظر من برای یک سایت موزیک و برای یک مطلب که درباره یک موزیک نوشته میشه نام خواننده و نام موزیک مهمترین واژه های یک نوشته هستند که بهتره از همون هم در ساختار پیوندیکتا استفاده بشه.
بامهر
ممنون، به صورت فارسی یا انگلیسی؟

dibawebhost

Registered User
لایک‌ها
137
ممنون، به صورت فارسی یا انگلیسی؟
این موضوع بستگی به خواننده و بازدیدکنندگان شما داره؛ که احتمالا بازدیدکنندگانتون ایرانی هستند و اما خواننده ها میتونن خارجی هم باشند. اگر خواننده ایرانی باشه که بی شک واژه های پارسی پیشنهاد میشه اما انگلیسی بستگی به نوع سرچ این خواننده ها داره اینکه بیشتر به پارسی سرچ میشن یا به همون شکل انگلیسی کلمشون سرچ میشن. این رو میتونید از ابزاری مثل گوگل ترندز متوجه بشید.
بامهر

network.iran

Registered User
لایک‌ها
12
با سلام
دوستان متاسفانه اول که دسته بندی ایجاد کردیم (حدود 5 سال پیش) حدس میزنم دسته مادر کاملا اضافی است و از طرفی خیلی روی سئو همین دسته کار شده و در صفحه اول گوگل می باشد و لینک ورودی زیادی دارد.
اما نظر دارم این دسته که دسته مادر چندین دسته مهم دیگر هست رو حذف کنم!!
site.com/learn
این دسته رو میخواهم حذف کنم که حدود 10 زیر دسته دیگر دارد
site.com/learn/network
site.com/learn/web-design
site.com/learn/android
و... همه زیر دسته این دسته می باشند و اکثرا دارای سئو بالایی می باشند (لینک های داخلی و خارجی زیادی به سمت این دسته ها می اید) و عمر 4-5 ساله دارند.

بنده با اینکه در سئو تجربه زیاد دارم اما در این مورد مردد هستم که ایا با ریدایرکت انجام بدم یا کلا بیخیال بشم، چون از طرفی نمی خوام ساختار لینک ها الکی طولانی باشه (چون مثلا site.com/web-design/html هر زیر دسته باز خودش هم زیر دسته دارد و یک مورد به 4 تا می رسه site.com/1/2/3/4)
لطفا راهنمایی کنید ممنون

dibawebhost

Registered User
لایک‌ها
137
با سلام
دوستان متاسفانه اول که دسته بندی ایجاد کردیم (حدود 5 سال پیش) حدس میزنم دسته مادر کاملا اضافی است و از طرفی خیلی روی سئو همین دسته کار شده و در صفحه اول گوگل می باشد و لینک ورودی زیادی دارد.
اما نظر دارم این دسته که دسته مادر چندین دسته مهم دیگر هست رو حذف کنم!!
site.com/learn
این دسته رو میخواهم حذف کنم که حدود 10 زیر دسته دیگر دارد
site.com/learn/network
site.com/learn/web-design
site.com/learn/android
و... همه زیر دسته این دسته می باشند و اکثرا دارای سئو بالایی می باشند (لینک های داخلی و خارجی زیادی به سمت این دسته ها می اید) و عمر 4-5 ساله دارند.

بنده با اینکه در سئو تجربه زیاد دارم اما در این مورد مردد هستم که ایا با ریدایرکت انجام بدم یا کلا بیخیال بشم، چون از طرفی نمی خوام ساختار لینک ها الکی طولانی باشه (چون مثلا site.com/web-design/html هر زیر دسته باز خودش هم زیر دسته دارد و یک مورد به 4 تا می رسه site.com/1/2/3/4)
لطفا راهنمایی کنید ممنون
درود، به پرسش شما تا حد زیادی در اولین پست همین تایپک پاسخ داده شده به ویژه تیتر "آیا از دسته‌ها در ساختار پیوند یکتا استفاده کنیم؟". و نظر شخصی من هم مشابه همین توضیحات هست. ولی شاید دوستان دیگه دیدگاه دیگه ای داشته باشند.
بامهر

network.iran

Registered User
لایک‌ها
12
بحث طولانی بودن لینک نیست..
فرض کنید سایت هست learn.com بعد دسته learn.com/learn بنظرم بیهوده میشه

dibawebhost

Registered User
لایک‌ها
137
بحث طولانی بودن لینک نیست..
فرض کنید سایت هست learn.com بعد دسته learn.com/learn بنظرم بیهوده میشه
آهان. بله من هم همین دیدگاه رو دارم. بطور کلی من پیوند یکتای با دسته بندی یا چیزی بجزز نام نوشته رو نمی پسندم. البته که وردپرس به شما امکان وارد کردن پیوند یکتا دستی رو هم میده بنابراین میتونید بیخیال اضافه کردن مثلا دسته بندی به پیوند یکتاتون بشید و در عوض هر کجا خواستید بصورت دسته همون واژه رو به پیوندیکتا نوشتتون اضافه کنید.
بامهر

paris2020

Registered User
لایک‌ها
2,233
سلام
اگر سایت چند سال فعالیت داشته باشه و مطالب پر بازدیدی هم داخل سایت موجود باشه که ایندکس شده
ولی پیوند یکتای نامناسبی داره
آیا به ریسک اینکار می ارزه پیوند یکتا رو عوض کنم ؟ بعد ریدایرکت کنم
یا همینطور بمونه

dibawebhost

Registered User
لایک‌ها
137
سلام
اگر سایت چند سال فعالیت داشته باشه و مطالب پر بازدیدی هم داخل سایت موجود باشه که ایندکس شده
ولی پیوند یکتای نامناسبی داره
آیا به ریسک اینکار می ارزه پیوند یکتا رو عوض کنم ؟ بعد ریدایرکت کنم
یا همینطور بمونه
واقعا تصمیم با ریسک بالایی هست. اگر قرار باشه برای وبسایت خودم تصمیم بگیرم. با یک برنامه ریزی دقیق و بررسی کامل ساختار پیوندیکتا رو تغییر میدم و ریدایرکت ها رو هم برای جلوگیری از 404 انجام میدم. یعنی حتی با وجود زیاد بودن مطالب هم این کار رو میکنم و پیشنهاد هم میدم.
بامهر

paris2020

Registered User
لایک‌ها
2,233
واقعا تصمیم با ریسک بالایی هست. اگر قرار باشه برای وبسایت خودم تصمیم بگیرم. با یک برنامه ریزی دقیق و بررسی کامل ساختار پیوندیکتا رو تغییر میدم و ریدایرکت ها رو هم برای جلوگیری از 404 انجام میدم. یعنی حتی با وجود زیاد بودن مطالب هم این کار رو میکنم و پیشنهاد هم میدم.
بامهر

برای این منظور ببنید به ترتیب راه های درستی رو میرم ؟
1-تغییر پیوند یکتا
2-ریدایرکت مطالب
3-حذف نقشه سایت و ثبت مجدد اون در گوگل وبمستر

ایا به این ترتیب هست

dibawebhost

Registered User
لایک‌ها
137
درود، بله دقیقا همینطور هست فقط در مرحله 3 نیازی به حذف نقشه نیست و میتونید resubmit کنید؛ همچنین اگر از بخش Fetch as google هم استفاده کنید خوبه
بامهر

بالا