• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

ساخت اعضای بدن با چاپگر سه بعدی /تصاوير

ellanorouzi

Registered User
تاریخ عضویت
23 ژانویه 2016
نوشته‌ها
230
لایک‌ها
28
سن
41
ا توسعه فناوری چاپ سه بعدی همه تصورات می‌تواند به واقعیت بپیوندد؛ چاپ سه‌بعدی یک عرصه جدید علمی است که محققان اعتقاد دارند دارای پتانسیل قابل توجهی برای رشد و توسعه است. چاپگرهای سه بعدی نسبتا ارزان قیمت هستند و بدون نیاز به یک اهدا‌کننده و یا کارخانه تولید اجزای مصنوعی با هر نوع طراحی قابل برنامه‌ریزی هستند.

گوش
گوش مصنوعی چاپ ۳بعدی ظاهر و عملکردی مشابه یک گوش معمولی انسان دارد که می‌تواند جایگزین گوش در بیماران مختلف شود. یک تصویر ۳ بعدی دیجیتال از گوش تهیه و به چاپگر ۳بعدی برای تولید قالب شکل گوش داده می‌شود؛ سپس ژل ساخته شده سلول‌های زنده گوش گاو و کلاژن به داخل قالب تزریق می‌شوند؛ کل این فرآیند ۲روز به طول می‌انجامد که شامل طراحی، چاپ، تزریق ژل و خشک شدن به مدت ۱۵ دقیقه است؛ سپس گوش مصنوعی تولید شده به پشت موش پیوند زده می‌شود که ظرف سه ماه غضروف کاملا رشد کرده و بزرگ می‌شود.

گوش مصنوعی می‌تواند برای بد شکلی گوش موسوم به میکروتیای مادرزادی که دارای گوش درونی هستند اما بخش خارجی از جمله لاله گوش رشد کامل نداشته است، بیماران مبتلا به سرطان یا تمامی افرادی که به دلیل تصادف قسمتی از گوش خارجی خود را از دست داده‌اند مورد استفاده قرار بگیرد. در صورت صحت عملکرد و ایمنی گوش مصنوعی تولید شده با چاپگر ۳ بعدی می‌توان تا ۳ سال آینده آن را به بدن بیماران پیوند زد.

چشم
طراحی چشم مصنوعی دست‌ساز بسیار زمان‌بر بوده و هزینه تولید هر چشم حدود ۴ هزار و ۹۰۰ دلار است اما با کمک فناوری چاپ ۳ بعدی می‌توان در مدت یک ساعت ۱۵۰ چشم مصنوعی را با هزینه‌ای کمتر از چشم مصنوعی دست ساز تولید کرد؛ در این روش هزینه تولید هر چشم به ۱۶۰ دلار کاهش پیدا می‌کند.

با طراحی دیجیتالی ساختار چشم، نسخه چاپ ۳بعدی به کمک پروتزهای انعطاف‌پذیر تولید می‌شوند که از چشم محافظت می‌کند؛ روش ساخت چشم با فناوری چاپ ۳بعدی بویژه در بخش طراحی سفارشی عنبیه هنوز بطور کامل تکمیل نشده است.

قلب
محققان دانشگاه مهندسی دانشگاه «لوییویل» آمریکا توانستند یک مدل قلب را به صورت ۳بعدی چاپ کنند که با کمک آن پزشکان آمادگی بیشتری برای عمل جراحی یافتند؛ این محققان با استفاده از سی‌تی اسکن‌های قلب یک بیمار که از بدو تولد از چهار مشکل قلبی رنج می‌برد، نمونه از قلب وی را با اندازه واقعی تولید کردند.

این مدل در سه قسمت و از جنس رشته‌های قابل انعطاف ساخته شده است. تولید آن حدود ۲۰ ساعت زمان برده و ۶۰۰ دلار هزینه داشته است. مریضی که با کمک چاپ ۳بعدی عمل شده، در حال حاضر از بیمارستان مرخص شده و حال عمومی وی مطلوب است.
محققان این آزمایشگاه در حال توسعه نسل جدید چاپگر سه‌بعدی با هدف تولید قلب کامل شامل تمامی بخش‌ها از جمله عضلات، عروق خونی، دریچه‌های قلب و بافت‌های الکتریکی هستند.

کلیه
محققان چینی نمونه‌های مینیاتوری کلیه را با استفاده از سلول‌های انسانی و عملکردی مشابه کلیه واقعی تولید کرده‌اند. این فناوری شامل تولید کلیه و سایر نسخه‌های مینیاتوری اندام با کمک سلول‌های انسانی و چاپگر ۳ بعدی است؛ تولید نسخه بزرگ‌تر کلیه چاپ ۳ بعدی می‌تواند جایگزین مناسبی برای بیماران دچار نارسایی کلیوی باشد.

منبع : پرینتر سه بعدی
 
بالا