برگزیده های پرشین تولز

ساخت یک CMS ایرانی ؟

آریامرد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
درود

دوستان ، اینجا کسی هست که پایه ساخت یک CMS باشه ؟

البته نوشتن که تنها بخش کوچکی از کل کار است ، پشتیبانی، گسترش، وووو همه اینها کلی وقتگیر است !

ولی این هم نمی شه که ملت ما یک CMS درست و درمون که حرفی برای زدن داشته باشه ، نداشته باشه!!

من هم نمی گم همین فردا کل MT یا Wordpress رو یکبار دیگه بنویسیم ، اصلاً هم قرار نیست دوباره کاری کنیم، یک CMS کوچولو با یک سری ایده های جالب و قشنگ ، چیزی که ساده و کم وزن و روان باشه ...

زیاد هم کار نداره ، شاید کمتر از 1 ماه برنامه نویسی نیاز داشته باشه ، یک سایت و چند تا الگو (تمپلیت) ، چند تا ماژول برای ارتباط با فروم های شناخته شده و چند تا ویدجت کوچولو واسه ساعت و بازدید و این چیز ها ...

من دست کم به کمک 2 نفر نیاز دارم، کسی هست ؟

TheMohammad

Registered User
لایک‌ها
18
نوشتنش کاری نداره ولی باید یکی رو پیدا کنید تا استفاده کنه ازش
با بودن سیستم هایی مثل وردپرس یا ام تی کسی نیازی نمیبینه که بیاد از CMS ایرانی استفاده کنه
خیلی سایت ها هستن که هنوز مشابه ایرانی ندارن، بد نیست در مورد اون ها اقدام بشه

آریامرد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ببین؛ آخه هدف این نیست که انتظار داشته باشیم از فرداش همه CMS ایرانی رو نصب کنند. مهم این هست که ما با این همه برنامه نویس یک CMS ایرانی هنوز نداریم! این خیلی زشت است، من هر نمونه ای که دیدم ، کد های دستکاری شده Joomla و PHPNuke و این چیز ها بود!!!

حالا به فرض اگر بخوایم دیگران رو تشویق به نصب این CMS کنیم، می تونیم با هاستینگ های بزرگ ، مثل پارس داده ، همین پرشنتولز ، ایران هاست، میهن هاست وووو قرار بگذاریم که لینک نصب این CMS رو توی پنل هاشون بگذارند ... مهم هم نیست چند نفر، شاید کلاً 5 تا سایت این CMS رو نصب کردند .. مهم این هست که چنین چیزی وجود داشته باشد!

البته من CMS هایی دیدم که کاملاً ایرانی بودند، ولی در حد پایینی بودند همه و برای این ادارات و اینها درست شده بودند ...

behnam666

همکار بخش سبک زندگی
همکار انجمن
لایک‌ها
754
یه ضرب المثل هست که میگه ::: مرغ همسایه غازه :D بنظر من بد نیست که همچین کاری شروع بشه ولی 100% یه تیم میخواد که تو پشتیبانیش کمک کنه.. بهترینش که تا الان فارسی کردنیه سیستم مدیریت محتوا بوده.

آریامرد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
کار بزرگی نیست ، من که هستم ، دو نفر دیگه هم که باشند می شه 3 نفر . در آینده هم شاید چند نفر دیگه هم دوست داشتند و آمدند جلو ، شدیم 10 15 نفر ... یک فروم واسه پشتیبانی هم گذاشته می شه مانند همه CMS های دیگه ، تجربیات و پرسش ها و این چیزها اونجا بررسی می شند ...

واقعاً کار بزرگی نیست، هزار یک جور خوبی و سود داره ، به نظرم همین حالا کلنگش رو بزنیم خیلی خوبه .. کسی هست ؟ در ضمن نام ؟ نام چی بذاریم ؟ PersiaCMS خوبه ؟ یا BahaarCMS ؟ یا AshaCMS ... یا هر پیشنهادی که خودتون بدید ...

Mehdi

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
49
بعد نوشته شدن اگه خوب نوشته شده باشه , که استفاده میکنن ملت , ولی اصل کار پیدا کردن برنامه نویس هست
که در راه خدا برنامه بنویسه , از کجا میخواید یکی پیدا کنید که اینطوری وقت بزاره ؟ :D

ITLine

Registered User
لایک‌ها
1
اینهمه cms فارسی هست به چه درد میخورن همشون کپی کاری ، اما اگه یک یاده جالب باشه چرا که نه میتونه موفق بشه
حالا شما کارتون رو شروع کنید اسم پسدا کردن مشکلی زیادی نیست

morison

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
درود

دوستان ، اینجا کسی هست که پایه ساخت یک CMS باشه ؟

البته نوشتن که تنها بخش کوچکی از کل کار است ، پشتیبانی، گسترش، وووو همه اینها کلی وقتگیر است !

ولی این هم نمی شه که ملت ما یک CMS درست و درمون که حرفی برای زدن داشته باشه ، نداشته باشه!!

من هم نمی گم همین فردا کل MT یا Wordpress رو یکبار دیگه بنویسیم ، اصلاً هم قرار نیست دوباره کاری کنیم، یک CMS کوچولو با یک سری ایده های جالب و قشنگ ، چیزی که ساده و کم وزن و روان باشه ...

زیاد هم کار نداره ، شاید کمتر از 1 ماه برنامه نویسی نیاز داشته باشه ، یک سایت و چند تا الگو (تمپلیت) ، چند تا ماژول برای ارتباط با فروم های شناخته شده و چند تا ویدجت کوچولو واسه ساعت و بازدید و این چیز ها ...

من دست کم به کمک 2 نفر نیاز دارم، کسی هست ؟

سلام

راستش من قصد انجام اين كار رو داشتم و مستنداتي رو آماده كردم.
در واقع ليستي از امكاناتي كه يه سيستم مديريت محتوا مي تونه داشته باشه.
و اندكي هم الگوريتم سيستم به طوري كه قابل توسعه باشه.
اين كار خيلي پيچيده است كه با نگاه كردن به بقيه سيستم ها مي‌شه راهكارهاي جالبي پيدا كرد.

ولي به نظر من اين سيستم حداقل بايد يه خصيصه‌ي تابلو داشته باشه كه اونو از بقيه متمايز كنه.
البته همين فارسي بودنش خودش يه خصيصه‌ي بارز هست.

مهمترين موضوع به نظر من سادگي بيش از اندازه هست.
البته سادگي در استفاده نه برنامه نويسي.
و موضوع دوم امنيت.
و بعدش هم حداقل يه قابليت كه تو هيچيك از ساير CMS هاي رايگان متن باز فارسي شده يا فارسي نباشه.

به هر حال اگر تمايل داشتين مي تونيم كار رو شروع كنيم.

خيلي موارد هست كه بايد بگم البته نه اينجا.
مثلاً يكيش اينه كه كسي قصد حق خوري نداشته باشه و زحمت هيچكس پايمال نشه.(من تجربشو داشتم.)
اين باعث مي‌شه در آينده ديگران راحت‌تر عضو تيم بشن و مطمئن باشن كه زحمتاشون به اسم يكي ديگه تموم نميشه.
و...

اگر خواستيد شماره تماس بديد.

يا با اين ايميل مكاتبه كنيد.
a d m i n [at] e n t o f a [dot] c o m

در ضمن به دوستان بگم كه اين كار براي خود برنامه نويس هم خالي از لطف نيست و مزاياي زيادي داره.
البته شايد به وقتي كه ازمون مي‌گيره نيارزه و بايد به جنبه معنويش هم فكر كرد.

آریامرد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از ITLine :
اینهمه cms فارسی هست به چه درد میخورن همشون کپی کاری ، اما اگه یک ایده جالب باشه چرا که نه میتونه موفق بشه
حالا شما کارتون رو شروع کنید اسم پسدا کردن مشکلی زیادی نیست

به به به حسن جان ! خوبی آقا ؟ یه قرار بذار ببینمت پسرک !

به نقل از Morison :
سلام

راستش من قصد انجام اين كار رو داشتم و مستنداتي رو آماده كردم.
در واقع ليستي از امكاناتي كه يه سيستم مديريت محتوا مي تونه داشته باشه.
و اندكي هم الگوريتم سيستم به طوري كه قابل توسعه باشه.
اين كار خيلي پيچيده است كه با نگاه كردن به بقيه سيستم ها مي‌شه راهكارهاي جالبي پيدا كرد.

ولي به نظر من اين سيستم حداقل بايد يه خصيصه‌ي تابلو داشته باشه كه اونو از بقيه متمايز كنه.
البته همين فارسي بودنش خودش يه خصيصه‌ي بارز هست.

مهمترين موضوع به نظر من سادگي بيش از اندازه هست.
البته سادگي در استفاده نه برنامه نويسي.
و موضوع دوم امنيت.
و بعدش هم حداقل يه قابليت كه تو هيچيك از ساير CMS هاي رايگان متن باز فارسي شده يا فارسي نباشه.

به هر حال اگر تمايل داشتين مي تونيم كار رو شروع كنيم.

خيلي موارد هست كه بايد بگم البته نه اينجا.
مثلاً يكيش اينه كه كسي قصد حق خوري نداشته باشه و زحمت هيچكس پايمال نشه.(من تجربشو داشتم.)
اين باعث مي‌شه در آينده ديگران راحت‌تر عضو تيم بشن و مطمئن باشن كه زحمتاشون به اسم يكي ديگه تموم نميشه.
و...

در ضمن به دوستان بگم كه اين كار براي خود برنامه نويس هم خالي از لطف نيست و مزاياي زيادي داره.
البته شايد به وقتي كه ازمون مي‌گيره نيارزه و بايد به جنبه معنويش هم فكر كرد.

حق خوری که هرگز نمی گذارم انجام بشه ! اصلاً !!!!

در مورد ویژگی های جالب هم، ما می تونیم روی یک چیزهایی سرمایه گذاری کنیم ! مانند : نخستین CMS با توان نمایش نوشته ها به خط نستعلیق !!! ( خوشنویسی)
یا SEO رو می تونیم خیلی خوب کار کنیم .
وارد کردن (Import) پست ها از Wordpress و MT اینجور چیزها
توان کار به صورت وبلاگ ، پرتال ، و سایت شخصی ... یا هر سه با هم ( که این یه مورد می تونه خیلی ساده CMS رو تبدیل به یک ابزار social networking کنه ! )
توانایی ارتباط با فروم های phpbb، vB، MyBB و ....
توانایی چت آنلاین ، کامنت ، پی ام ، و ....

چند تا الگو ( تمپلیت) خیلی خیلی خیلی تووووووووپ ( در حد :O) درست می کنم که دنیا مثل و مانندش رو هیچ کجا ندیده باشه !

باز هم البته تاکید می کنم ، اگر هیچ کسی هم نصب نکرد این مهم نیست ، ما یک چیزی بنویسیم که آبرویمان نرود ، بگن یک ملت یک CMS فکسنی درست و درمون تا به حال درست نکردند !!
باز ماجرای پیکان و اینچیزاست ، ما تا 30 سال دیگه که نمی تونیم بشینیم و Wordpress و MT و .... رو دستکاری کنیم ! آخرش هم دست از پا دراز تر هیچی برای افتخار کردن نداشته باشیم !

من دامین و هاست و اینچیز ها رو بگیرم ؟ AshaCMS یا PersiaCMS ؟؟؟

پی نوشت : اشا = راستی و درستی (یکی از آیین های زردشتیان هست)

Mehdi

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
49
همیشه همینطوری بوده , یکی میاد یه تاپیک میزنه میگه یه تیم تشکیل بدیم , یه برنامه بنویسیم .
بعد یکی مثل من میاد میگه , تجربه چندین ساله نشون داده , کار گروهی تو ایرانی جماعت امکان نداره :(
بعد بقیه به حرفش گوش نمیدن , میگن اگه بخوایم میشه و فلان و فلان .
دو سه ماه بعد کلا همه چی فراموش میشه :D
--
کلا فروم رو بگردید , چندتا تاپیک این شکلی پیدا میکنید, حتی یکیشون رفت سایت هم زد که تیم جمع کنه (اسمشم ویکی نمیدونم چی چی بود ) , اخرش هیچی :D
=
میخواید واقعا نشون بدید که پروژه جلو میره , اول شروع بکنیدش , یکمش رو بنویسید بعد بیاید تاپیک بزنید :D

آریامرد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوب پس ما ...

ساز مخالف می زنیم
حرف از حقایق می زنیم

بر سنگ خارای زمان
نقش ظرایف می زنیم

voltan1

Registered User
لایک‌ها
7
این سایت یه سی ام اس ایرانی
http://www.persism.com
این هم یکی دیگه
http://www.opensourceclub.com/

ببینید وقتی ما میتونیم مثلا یک سیستم اخبار رو دریافت کنیم و ازش استفاده کنیم ( توی زوپس جملا دروپال و ... ) دلیلی نداره بخوایم بنویسیمش . باید بتونیم چیزی رو که بهش نیاز داریم به این سیستم اضافه کنیم

ولی همینطور که دوستان گفتن چیزی که مهمه پشتیبانی مثلا همین سایت میتونه پشتیبانی کاملی در مورد چند تا از سی ام اس ها به شما بده

آریامرد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
این قدر حالم گرفته می شه ... این قدر ضد حال می خورم ... این قدر انرژی از دست می دم وقتی می بینم یک نفر بدون خوندن پست های پیشین ، یهو جفت پا می پره وسط بحث و باید از آ یا ی ماجرا رو واسش توضیح داد ....

قربان ، ولتان جان ...

بحث بر سر این است که نداریم ، اینها هم که گذاشتی خیلی خوب هستند . ولی با چیزی که انتظار داریم تفاوت دارند ... البته من که درون کدها را ندیدم ولی چیزی که می انتظار داریم یک سر و گردن باید بالاتر اینها باشد بدون شک .

voltan1

Registered User
لایک‌ها
7
یه سوال
چرا شما میخوای اول کار بزرگ رو انجام بدی بعد بیای سراغ خورده کاری ها و کار های کوچیک؟

بگذار یه مثال برات بزنم

یه مدرسه میخواد با سی ام اس یه سایت بسازه
کلی امکانات میخواد
از بخش خبر رسانی و فرم و صفحات استاتیک و گالری و ... خوب این ها همه در دسترسه . ولی یه چیزی لازم داره که به طور کامل در دسترس نیست

یه سیستم که بتونه یه پروفایل شخصی به هر دانش آموز بده . مثلا توش ایمیل والدینش باشه که مسئولین مدرسه بتونن باهاش تماس بگیرین . نمره هاش اونجا اعلام بشه و ...

این یه نمونه کوچیکه این سیستم رو یه نفر شخصا توی چند ماه میتونه برای یک سی ام اس که مناسب تشخصی میده آماده بکنه. ولی اگه بخواد از پایه بشینه سی ام اس بنویسه 5 سال دیگه تازه میرسه به این . خوب مشخصه که تا اون مقع سیستم های دیگه ای وجود دارن که ملت دارن ازش استفاده میکنن

در ضمن یه پروژه اوپن سورس مال یه شخص یا یه کشور خاص نیست که شما بخوای سی ام اس ایرانی بدی بیرون؟
ما سی ام اس آمریکایی داریم؟ یا سی ام اس ژاپنی؟

مثلا توی زوپس (www.xoops.org) لیدر تیم توصعه هسته چینیه . وب مستر سایت ( وظیفه وب مستر رسیدگی به کار های سایته ) آمریکایی هر کشوری ( زبانی) یه سایت ساپروت محلی داره . تعداد زیادی سایت طراحی تم وجود داره ( که هم تم رایگان دارن هم تم پولی) تعداد زیادی سایت ساخت ماژول وجود داره که سازنده یا تیم سازنده ماژول اونجا هم ماژول رو توصعه میده هم ساپروت میکنه این سایت ها زاپنی هست . انگلیسی هست . فرانسوی هست. چینی هستی و ...

این مجموعه تونسته 3 تا هسته مختلف با قابلیت های متفاوت بده بیرون ماژول های که در زمینه کار خودش در سطح اول قابلیت های دنیاست

مثلا شما میخوای چند ماه وقت بگذارین و یک سی ام اس بدین بیرون وقتی همچین چیز های وجود داره؟ بهتر نیست اگه میتونید کاری بکنید توی توصعه یکی از این ها مشارکت کنید؟ ( کنیم) حتی در بعضی بخش ها تنها مشارکتی که از شما میخوان دادن یه فکر جدیده یا مطرح کردن یک نیاز جدید . که اون ها آمادش میکنن نام شما رو هم به عنوان کسی که اینجا مشارکت داشتی میگذارن

کل حرف من اینه . سی ام اس اوپن سورسه و اوپن سورس رو نمیشه توی قالب یک کشور قرار داد

آریامرد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوب ما می خواهیم کلاً این به زبان "پارسی" باشه !

یعنی چی ؟ یعنی چینی و هندی و روسی ؟ یخدو بابا !

من که از همین فردا صبح پیگیر این قضیه نمایش خط نستعلیق می شم.

.

morison

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0

من هنوز از شما ايميلي دريافت نكردم آريامرد جان.

نمایش نوشته ها به خط نستعلیق !!!
SEO رو می تونیم خیلی خوب کار کنیم .
چند تا الگو ( تمپلیت) خیلی خیلی خیلی تووووووووپ

ايده هاي جالبين.
البته SEO رو بايد به عنوان يه نياز غير قابل اغماز در نظر داشت.
براي اينكه اين كار حداقل مورد توجه عده اي قرار بگيره بايد امكانات آس داشته باشه. نه اينكه كامل باشه.
چون مورد دوم به قول دوستمون 5 سال ديگه هم قابل دسترسي نيست.

من دامین و هاست و اینچیز ها رو بگیرم ؟ AshaCMS یا PersiaCMS ؟؟؟

الان؟!!!
نه قربونت برم.
بذار حداقل هسته اصلي نوشته بشه، بعد.
نگران اسم و دامين نباش. چون زياد مهم نيست. بالاخره يه چيزي ميشه. نمي گم اسم اصلاً مهم نيستااا...

من با نظر دوستمون كه ميگه بنويس بعد تاپيك بزن موافق نيستم. (اينطوري چطور تيم تشكيل بشه)
ولي با اينكه الآن دامين و هاست گرفته بشه هم موافق نيستم. (يه مقدار عجولانس)

اگه ميخواي كارو شروع كنيم يه جايي رو بگو Onشيم بحث كنيم.
فكر نمي كنم كار تيمي رو بشه به همين راحتي شروع كرد. (شما از امروز صبح بري دنبال خط نستعليق منم برم دنبال خط كوفي._<-- اين شوخيه ها ناراحت نشي -- نه من شما رو ميشناسم نه شما منو نه زبان مشخص شده نه پايگاه داده نه امكانات اوليه نه الگوريتم كلي نه وظايف نه...)

الآن يكي نياد بگه تو فلان سيستم nميليون نفر مشاركت دارن خيلياشون همو نميشناسن و از اين حرفا...

زبانش هم مشكلي نداره. البته بعيد مي دونم كار اونقدر خفن بشه كه بخواد با CMS هايي مثه XOOPS رقابت كنه.
بذاريد فارسيش راه بيفته انگليسيشم اضافه مي شه.

بعضي از دوستان انگار كاملاً متوجه منظور نشدن.
ببينيد، قرار نيست سيستمي نوشته بشه كه تمامي نيازهاي طراحي وب رو برطرف كنه و با ساير CMSها رقابت كنه.
قراره CMSي نوشته بشه كه:
1- از ابتدا (از صفر) به دست ايراني نوشته شده باشه. (مال ايران و ايراني باشه)
2- بعضي از نيازهايي رو كه مخصوص فارسي زبان ها و ايراني هاست و CMSهاي ديگه ندارن برطرف كنه.
3- محيطي رو فراهم كنه كه برنامه نويس هاي ايراني توش تجربه كسب كنن و كار تيمي رو تجربه كنن.

آقاي آريامرد من منتظر ايميل يا پيام شما هستم.

Shemshad

Registered User
لایک‌ها
32
کار به کجا کشید ؟ ؟؟؟ من حاضرم ساپورتتون کنم از جمله هاست و ...

بالا