برگزیده های پرشین تولز

سرعت زياد فن CPU

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
سلام خدمت دوستان
يكي از دوستان من يك سي پي يو 3.2 اينتل با 2 مگا بايت كش داره . يعني تازه خريده .
برخي مواقع نيم ساعتي كه از روشن بودن دستگاه ميگذره فن با سرعت خيلي زيادي كار ميكنه و صداي خيلي زيادي توليد ميكنه . من اول فكر كردم بايد توي تنظيمات مادر بوردش جايي باشه كه اين مساله را Disable كرد . اما نبود . پيشنهاد كردم كه در كيس را باز بگذارد تا حرارت داخل بالا نرود . اما اين كار هم افاقه نكرد . فن هم اورجينال خودش كه توي جعبه سي پي يو بوده . به نظر دوستان بايد چه كار كرد تا اين صداي زياد از كار بيفتد . ؟؟؟؟؟؟؟

shork

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
سلام
اگه صداش از يه فن مثل خودش تو دور بالا بيشتره به علت بالانس نبودن فن هست که به اين ترتيب
بايد عوض بشه.

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از shork :
سلام
اگه صداش از يه فن مثل خودش تو دور بالا بيشتره به علت بالانس نبودن فن هست که به اين ترتيب
بايد عوض بشه.

دوست عزيز
ممنون از راهنمايي شما
اما يه مساله است . در اول كه روشن ميشه و كار ميكنه صدايش طبيعي است اما بعد از مدتي به صدا مي افتد . انگار كه دور گردش فن بالاتر ميرود . آيا اين مورد هم به بالانس نبودن فن مربوط ميشود ؟؟؟؟؟

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
اين اتفاق بيشتر هم توي بازي هاي سنگين اتفاق مي افتد . در حالت عادي كاركرد دستگاه صدايش نرمال است . اما چند دقيقه كه بازي سنگين اجرا مي شود فن شروع ميكند با دور بالا كار كردن .

shork

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
وقتی که دمای cpu ميره بالا دوره فن زياد ميشه تا خنک بشه که توسط بايوس کنترل ميشه.
که مشکلی نيست دمايه تغيير سرعت فن رو تو بايوس يا تو برنامه مونيترينگ مين ميتونی بالا
پاين کنی.ولی اگه cpu خيلی گرم هست نميشه کاريش کرد.

IKEA

Registered User
لایک‌ها
4
مشکل از خود فنه
چون برای من یه بار شد که فقط یه پره فن شکست(ترک ور داشت شل بود یه پرش) بعد صدای وحشتناکی میداد که حد نداره یعنی از پشت در خونم صداش میومد :D فقط یه پره نداشت تا شعاع 1 متری case هم زمین رو ویبره بود
171.gif

بعد خلاصه cpu سوخت
175.gif

shork

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
گفتم که اگه از صدايه يه فن مثل خودش تو دور بالا بيشتر بود بالانس نيست يعنی مشکل شما.

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
وقتي در كيس هم باز ميشه اما با اين حال دور فن پايين نمياد حتما يه ايرادي تو كار هست ديگه !

one.step.above

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
این طبیعیه تا جایی که می‌دونم، راه حلش هم اینه که یک سیستم سرمایشی(!) کم صدای Zalman یا ThermalTake بخرید و بذارید بجای خنک‌کننده Intel.

ARH

Registered User
لایک‌ها
4
آقا از تمام اين بحث ها كه بگذريم من هم درد شما رو داشتم اما نه روي پنتيوم 4 سري 600 بلكه روي Celeron 64Bit . فني كه از تو جعبه باز كردم اول كه سيستم رو روشن ميكردي عادي كار ميكرد اما بعد از مدتي صداي هواپيماي ايرباس رو شبيه سازي ميكرد . يعني با حداكثر سرعت كار ميكرد . اول فكر كردم خوب CPU بيچاره داغ ميشه ديگه بعد دوزاريم افتاد كه من از اين سلرون ننه مرده كاري نميكشم كه بخواد داغ كنه تازه سلرونه P4 كه نيست آخه . خلاصه كلوم به هر درو ديواري اين كله ي بيچاره ام رو زدم تا CPU رو خنك نگه دارم اما باز هم همون آش و همون كوزه .
نه خير آقا مشكل نه از CPU‌هست نه از FAN !!! پس از چيه ؟ از مادربرد :) معمولا مادربردساز ها از خودشون يك اختراعاتي در ميكنند كه سرعت فن رو تحت كنترل خودش ميگيره علارقم اينكه طراحي استاندارد مادربرد P4 همچين الگوريتمي رو به صورت استاندارد داره اما خوب بايد يك چيزي باسه تفاوت از خودشون در بيارند ديگه . اين مادربرد ASUS‌ ما هم يك تكنولوژي Q-FAN نامي داشت كه اگه فعالش ميكرديم سرعت فن رو با درجه حرارت سي.پي.يو مديريت بهينه ميكرد و اگه Disable اش ميكردي ( كه به حالت Defult اينجوريه) مونيتورينگ فن رو كلا سقط ميكنه :)
اما تو مورد شما اول بگو مادربردت چي چيه ؟ بعدش شما كه اين همه پول دادي و پنتيوم 4 خدا خريدي ديگه نبايد اين حرفا رو بزني . بابا اينتل اين همه زور زده يك EIST از خودش در آورده تا مشكل شما رو برطرف كنه چرا ميزنيد تو سر مال آخه ! EIST نسخه 2 هم تازه توي سري 600 ها گنجونده شده . عملكردش يك چيزي تو مايه هاي Cool'n'Quiet پردازنده هاي AMD‌ هست . تو دفترچه مادربردت اينشاالله نوشته كه چطور بايد اين ويژگي تحصين بر انگيز رو فعال كني .
بابا سري 600 داري حالشو ببر جاي ما بي نوايان رو هم خالي كن .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از ARH :
آقا از تمام اين بحث ها كه بگذريم من هم درد شما رو داشتم اما نه روي پنتيوم 4 سري 600 بلكه روي Celeron 64Bit . فني كه از تو جعبه باز كردم اول كه سيستم رو روشن ميكردي عادي كار ميكرد اما بعد از مدتي صداي هواپيماي ايرباس رو شبيه سازي ميكرد . يعني با حداكثر سرعت كار ميكرد . اول فكر كردم خوب CPU بيچاره داغ ميشه ديگه بعد دوزاريم افتاد كه من از اين سلرون ننه مرده كاري نميكشم كه بخواد داغ كنه تازه سلرونه P4 كه نيست آخه . خلاصه كلوم به هر درو ديواري اين كله ي بيچاره ام رو زدم تا CPU رو خنك نگه دارم اما باز هم همون آش و همون كوزه .
نه خير آقا مشكل نه از CPU‌هست نه از FAN !!! پس از چيه ؟ از مادربرد :) معمولا مادربردساز ها از خودشون يك اختراعاتي در ميكنند كه سرعت فن رو تحت كنترل خودش ميگيره علارقم اينكه طراحي استاندارد مادربرد P4 همچين الگوريتمي رو به صورت استاندارد داره اما خوب بايد يك چيزي باسه تفاوت از خودشون در بيارند ديگه . اين مادربرد ASUS‌ ما هم يك تكنولوژي Q-FAN نامي داشت كه اگه فعالش ميكرديم سرعت فن رو با درجه حرارت سي.پي.يو مديريت بهينه ميكرد و اگه Disable اش ميكردي ( كه به حالت Defult اينجوريه) مونيتورينگ فن رو كلا سقط ميكنه :)
اما تو مورد شما اول بگو مادربردت چي چيه ؟ بعدش شما كه اين همه پول دادي و پنتيوم 4 خدا خريدي ديگه نبايد اين حرفا رو بزني . بابا اينتل اين همه زور زده يك EIST از خودش در آورده تا مشكل شما رو برطرف كنه چرا ميزنيد تو سر مال آخه ! EIST نسخه 2 هم تازه توي سري 600 ها گنجونده شده . عملكردش يك چيزي تو مايه هاي Cool'n'Quiet پردازنده هاي AMD‌ هست . تو دفترچه مادربردت اينشاالله نوشته كه چطور بايد اين ويژگي تحصين بر انگيز رو فعال كني .

ARH عزيز
سلام
مادربوردش Intel 955X BK است .
اگر بتواني در مورد آن قابليت كمي بيشتر توضيح بدي ممنون ميشم دوست عزيز كه مشكل اين رفيقمون هم حل بشه .

one.step.above

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از ARH :

EIST فعال باشه یا نه تفاوت زیادی نداره، اون‌هم وقتی کارایی داره که باری نرفته روی CPU به این ترتیب که برای نمونه 3GHz را می‌کنه 2.8GHz!

اگر Q-Fan و Cooling Precision Technology و هر چیز شبیه این‌ها را ‌هم را از کار بندازید بدتره چون در این صورت حتا وقتی CPU زور زیادی نمی‌زنه، دور فن روی heatsinkش بی‌دلیل بالا می‌مونه و صدای بیش‌تری در می‌کنه! فن‌های اصلی اینطل هنگامی که سرعت‌شون از 2800RPM بیش‌تر بشه، دست کم45-50 dBA سر و صدا راه می‌اندازند که این برای Air Flowی در حد 40 CFM خیلی زیاده! لپ کلام این که بهتره از یه heatsink و فن DCی بهتر که در دور پایین بازدهی بیش‌تر و صدای کم‌تری داره، استفاده کنید. نیازی هم به PWM نیست.

one.step.above

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از behroozsara :
ARH عزيز
سلام
مادربوردش Intel 955X BK است .
اگر بتواني در مورد آن قابليت كمي بيشتر توضيح بدي ممنون ميشم دوست عزيز كه مشكل اين رفيقمون هم حل بشه .

از BIOS Setup فعالش کنید و در ویندوز Power schemes را هر چیزی بجز Home/Office Desk و Always On قرار بدید.

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از one.step.above :
از BIOS Setup فعالش کنید و در ویندوز Power schemes را هر چیزی بجز Home/Office Desk و Always On قرار بدید.
دوست عزيز
اين سیستم سرمایشی(!) کم صدای Zalman یا ThermalTake يا لاقل Heatsink كه كمتر صدا بده از كجا ميشه تهيه كرد ؟؟؟؟؟
اگر جايي را سراغ داريد بفرماييد .

mgh

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از behroozsara :
سلام خدمت دوستان
يكي از دوستان من يك سي پي يو 3.2 اينتل با 2 مگا بايت كش داره . يعني تازه خريده .
برخي مواقع نيم ساعتي كه از روشن بودن دستگاه ميگذره فن با سرعت خيلي زيادي كار ميكنه و صداي خيلي زيادي توليد ميكنه . من اول فكر كردم بايد توي تنظيمات مادر بوردش جايي باشه كه اين مساله را Disable كرد . اما نبود . پيشنهاد كردم كه در كيس را باز بگذارد تا حرارت داخل بالا نرود . اما اين كار هم افاقه نكرد . فن هم اورجينال خودش كه توي جعبه سي پي يو بوده . به نظر دوستان بايد چه كار كرد تا اين صداي زياد از كار بيفتد . ؟؟؟؟؟؟؟

فكر كنم ساده تر از اين حرفا حل شه!
اون برچسب وسط فن رو بردار و چند قطره روغن بريز اون وسط ﴿ ترجيحا در حال چرخش﴾
اين روش خيلي خوب جواب ميده

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
روغن! اونم برای فن نو روغن بریزه کلا بی خیال فنش باید بشه مشکل دوستمون بیشتر بخاطر سری 600 بودن و2 مگ کشه .وتا حدی طبیعی اگه بخواد صدا کم بشه باید از واترکول یا از فنهای گازی استفاده کنه.

روغن برای فنهای جدید پنتیوم 4 اصلا توصیه نمیشه. روغن بزنی فنت صدای جیز و ویز میده

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از one.step.above :
در ام‌القرای جهان اسلام اگر اشتباه نکنم جایی نیست که Zalman داشته باشند ولی سردکننده‌های ThermalTake هست:
http://www.thermaltake.com/coolers/main.htm
دو تا فروش‌گاه را می‌شناسم که یکی‌شون گفته قراره در این هفته بیش‌تر مدل‌های بالا را بیاره، اون یکی هم چند تا مدل را موجود داشت. اگر خواستید پیام خصوصی بدید تا نشانی‌شون را بهتون بگم.

دوست عزيز
برايتان پيام گذاشتم . محبت كنيد آدرس فروشگاه را برايم بفرستيد .
با سپاس از شما

من

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
167
AMD 64 هم همینه ! اگه تمام گزینه های دور فن رو خاموش کنم فن بعد از یه مدت که حداکثر کار میکنه یه دیفعه میره روی فوق حداکثر و صدای موشک میده
من اینو روی دوتا مادربرد 939 که داشتم تجربه کردم

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
به نقل از من :
AMD 64 هم همینه ! اگه تمام گزینه های دور فن رو خاموش کنم فن بعد از یه مدت که حداکثر کار میکنه یه دیفعه میره روی فوق حداکثر و صدای موشک میده
من اینو روی دوتا مادربرد 939 که داشتم تجربه کردم
منم تا قبل از اينكه يكم مشكل سيستم تحويه داخل كيسم رو حل كنم همين مشكل رو داشتم اما الان خوب شده. بر اثر كار زياد ،دور فن كه بالا ميرفت ، خيلي طول ميكشيد كه دورش بخوابه. فكر ميكردم از مادربرد باشه اما مشكل تحويه كيس بود.

mgh

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از amd>intel :
روغن! اونم برای فن نو روغن بریزه کلا بی خیال فنش باید بشه مشکل دوستمون بیشتر بخاطر سری 600 بودن و2 مگ کشه .وتا حدی طبیعی اگه بخواد صدا کم بشه باید از واترکول یا از فنهای گازی استفاده کنه.

روغن برای فنهای جدید پنتیوم 4 اصلا توصیه نمیشه. روغن بزنی فنت صدای جیز و ویز میده

من همين مشكل رو داشتم و مشكلم با همين چند قطره حل شد.
در واقع تجربه كردم كه ميگم
حالا هم با همون كامپيوتر دارم تايپ ميكنم صداش هم خيلي كمه و پي۴ هم هست

بالا