برگزیده های پرشین تولز

091209130914

Registered User
لایک‌ها
1,920
چرا؟ میشه توضیح بدین

یکسری سفته باز چند ماهه که شروع کردن به بالا بردن سهام کوچک بازار پایه . مردم بی خبر از همه جا هم شنیدن که فلان سهم داره روزی ده درصد مثبت میخوره ، هجوم بردن به این سهام . سفته بازهای حرفه ای هم سهام باد شده رو در قیمتهای بالا میندازن به مردم و میرن سراغ سهم بعدی جالبه خیلی از این سهام هم زیانهای سنگین دارند . خدا میدونه چند نفر توی این فاجعه سرمایه خودشون رو از دست میدن .
بنظر من باید از سهام زیانده و سهامی که صورتهای مالی شفاف ندارند دوری کرد . 500 شرکت در بورس هست نمیدونم چرا عده ای میرن سراغ پر ریسک ترینها . خوب بگردید از بین سهام سود ساز و شفاف چند سهم برای سر مایه گذاری پیدا کنید .

mohammad200

Registered User
لایک‌ها
1,341
یکسری سفته باز چند ماهه که شروع کردن به بالا بردن سهام کوچک بازار پایه . مردم بی خبر از همه جا هم شنیدن که فلان سهم داره روزی ده درصد مثبت میخوره ، هجوم بردن به این سهام . سفته بازهای حرفه ای هم سهام باد شده رو در قیمتهای بالا میندازن به مردم و میرن سراغ سهم بعدی جالبه خیلی از این سهام هم زیانهای سنگین دارند . خدا میدونه چند نفر توی این فاجعه سرمایه خودشون رو از دست میدن .
بنظر من باید از سهام زیانده و سهامی که صورتهای مالی شفاف ندارند دوری کرد . 500 شرکت در بورس هست نمیدونم چرا عده ای میرن سراغ پر ریسک ترینها . خوب بگردید از بین سهام سود ساز و شفاف چند سهم برای سر مایه گذاری پیدا کنید .
اسم چند تاشون رو میگین ؟

behsen69

Registered User
لایک‌ها
2,179
توی پاییز یا نهایتا زمستون احتمالا صدای این فاجعه ای که گفتید در میاد

در واقع بورس 98 رو میشه با دلار و سکه 97 مقایسه کرد. خیلی ها الان تو بورس در حال خریدن دلار 14 15 تومنی هستن و عده ای هم در روزها و هفته های آینده دلار 17 18 تومنی میخرن.

از اول اسفند 97 تا الان دقیقا 6 ماه تمام شاخص کل بورس در حال صعود بوده و در این 6 ماه فقط 3 4 تا اصلاح کوچیک داشته و در مقابل اکثر روزهای هفته در حال صعود و سقف زنی جدید بوده.

حالا بماند که بعضی سهام 2 3 برابر شاخص کل رشد کردن و به 6 7 برابر قیمت رسیدن

دوره قبل هم بعد از یک سال صعود مداوم از دی ماه 92 بازار با ریزش و سقوط های پیاپی مواجه شد به شکلی که شاخص از 90 هزار در اواخر سال 92 واحد به 60 هزار واحد در اخر سال 93 رسید

/HO3EIN/

Registered User
لایک‌ها
446
این اصلاح شاخص که باید باشه واتفاق میوقته
اما نگاه اصلی به سهامی که دارید باشه از اونایی که رشدشو کرده سر تایم باید خارج شد

armin321

Registered User
لایک‌ها
41
خکاوه شمواد شپلی ودی سباقر لکما و ...

البته خودتون استادید و میدونید که نمیشه یه حکم کلی داد برای کل بازار پایه، با تمامی مواردی که مثال زدید موافقم ولی در مورد لکما قضیه فرق داره. احتمال هم داره بیاد بازار بالاتر. یا شلرد توی بازار پایه واقعا میشه بهش ایرادی گرفت؟ و یا زنجان و کیسون.
من خودم با بازار سوم پایه یعنی ج اصلا کار نکردم و هیچ شناختی ندارم احتمالا این بادکنک بازی ها توی اونجا خیلی بیشتر باشه مخصوصا با رنج 20

راستی در همین بازار اول اصلی یعنی خود بورس هم سفته بازی داریم یادتون هست پدرخش و یا شکربن رو؟

در مورد اصلاح شاخص هم به عقیده من اصلاح وجود داره ولی نه مثل مهرپارسال و یا 5 سال قبل، اصلاح میکنه تادوباره بره بالا برای تارگت 300 هزار بعد 300 هزار دوباره باید تحلیل کرد البته نه تکنیکال بلکه تحلیل کلی از همه جوانب

behsen69

Registered User
لایک‌ها
2,179
این اصلاح شاخص که باید باشه واتفاق میوقته
اما نگاه اصلی به سهامی که دارید باشه از اونایی که رشدشو کرده سر تایم باید خارج شد
قضیه اینجاست که صحبت از خریداران خونگیه نه نوسان گیرای روزانه و هفتگی. اصلا اگه اینهمه نقدینگی توسط خونگی به بورس تزریق نمیشد که سهام اینقدر رشد نمیکرد.

خریدار خونگی میخواد یکی دو تا یا نهایتا 3 4 تا سهم بخره و بندازه یه گوشه(مثل زمین و ملک) که بعد از یه مدت سود گیرش بیاد. وگرنه دلارم از 4 تومن رفت رو 18 بعد اومد رو 10 و دوباره رفت تا 15800. حالا ریز موج های 500 تومنی و هزار تومنی رو هیچ کاری نداریم که اگه مجموعش رو حساب کنی نزدیک 1000 درصد نوسان کرد تو 18 ماه گذشته. اما خیلیا دلار 8 9 10 و 12 تومنی خریدن و رو 18 19 نفروختن. دوباره رفت رو 16 نفروختن، دوباره رفت رو 15500 نفروختن تا الان که اومده رو 11600 و میگن این دفه اگه دلار بره رو 13 میفروشیم و سمت دلار نمیایم. که نمیره و چند وقت دیگه اگه بره تو کانال 10 همه فروشنده میشن و یه ریزش شارپی دیگه رو میبینیم. مثل همین یه ماه پیش که دلار کانال 12 رو شکست و خونگی ریخت تو بازار چنان فروشی زد که دلار تو 2 روز از 12 تا 11200 ریزش کرد، سکه هم از 4500 تا 3800 ریخت.

من دقیق اطلاعات بورس و اینکه قبلا روزانه چند میلیارد معامله میشد و الان چقدر معامله میشه ندارم. ولی اگه اختلاف میزان معامله روزانه سال 98 با سال 96 بیشتر از 2 3 برابر باشه(یعنی مثلا 96 در روز عادی 500 میلیارد معامله، سال 98 در روز عادی 1500 میلیارد) این قضیه عینا تو بورسم اتفاق میفته و ریزش های سنگینی رو میبینیم در ماه های اینده. نه فقط بورس همه بازارهایی که افراد غیر حرفه ای و غریبه وارد بشن سرانجامش همینه.

091209130914

Registered User
لایک‌ها
1,920
البته خودتون استادید و میدونید که نمیشه یه حکم کلی داد برای کل بازار پایه، با تمامی مواردی که مثال زدید موافقم ولی در مورد لکما قضیه فرق داره. احتمال هم داره بیاد بازار بالاتر. یا شلرد توی بازار پایه واقعا میشه بهش ایرادی گرفت؟ و یا زنجان و کیسون.
من خودم با بازار سوم پایه یعنی ج اصلا کار نکردم و هیچ شناختی ندارم احتمالا این بادکنک بازی ها توی اونجا خیلی بیشتر باشه مخصوصا با رنج 20

راستی در همین بازار اول اصلی یعنی خود بورس هم سفته بازی داریم یادتون هست پدرخش و یا شکربن رو؟

در مورد اصلاح شاخص هم به عقیده من اصلاح وجود داره ولی نه مثل مهرپارسال و یا 5 سال قبل، اصلاح میکنه تادوباره بره بالا برای تارگت 300 هزار بعد 300 هزار دوباره باید تحلیل کرد البته نه تکنیکال بلکه تحلیل کلی از همه جوانب

اینکه تمام بازار پایه فرابورس مشکل دار نیستند رو موافقم . مثلا همین مثال شما شلرد که بنظر من هم یک سهم عادی هست و بادکنکی نشده . اما عرض من جریانی هست که راه افتاده و تعداد زیادی تازه کار هجوم بردن بازار سوم و ممکنه هم ضرر های شدید بدن و هم کلا از بورس زده بشن .
بله در بورس هم سفته بازی زیاد بوده و هست . مثل وپترو و شکربن و کنتور و صدرا و مداران و فاراک و ...
ولی ریسک بورس کمتر هست . تنوع صنعت و شرکت هم که واقعا زیاده . خوب چرا از بین شرکتهای سود ده و شفاف بورس انتخاب نکنیم ؟ ویا حداقل کم ریسکهای فرابورس ؟

mohammad200

Registered User
لایک‌ها
1,341
خکاوه شمواد شپلی ودی سباقر لکما و ...
والا همشون هم بد نیستن
مثلا فاهواز رفیقم تو همین هفته گذاشته چند میلیون تومن روی 10 میلیونش سود کرده !
منم الان پشیمونم که کاش منم مبلغی رو این سهم خریده بودم

azzaa

Registered User
لایک‌ها
1,330
سلام
نظر دوستان راجب امروز بورس چی هستش
بازار داره سیگنال خروج میده؟

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,210
والا همشون هم بد نیستن
مثلا فاهواز رفیقم تو همین هفته گذاشته چند میلیون تومن روی 10 میلیونش سود کرده !
منم الان پشیمونم که کاش منم مبلغی رو این سهم خریده بودم
داداش حرفت درسته اما منم سه سال پیش که تازه کار بودم از این فکرا زیاد می کردم ولی بعدا با چشم دیدم که چه سهمایی که دو سال بسته شدن و بعد یک سوم و یک چهارم باز شدن (وبصادر) چه سهمایی بسته شدن و کلا سرمایه رو به باد دادن (آکنتور) چه سهمایی باز شدن و دیگه باز نشدن (برخی کاشی سازها)
از قدیم گفتن یه بار جستی ملخک ...
بادش بخیر چندین سال پیش بت میزدم با کسی آشنا شده بودم که خدای شرط بندی بود یه بار بهم گفت که هر شرطیو میخوای ببندی اول ببین اون ضریب (چیزی که به دست میاری و میبری) ارزش ریسکشو داره یا نه
این جمله خیلی مهمه مثلا در مورد بت، بنگاه های شرط بندی بر مبنای همین اصل دارند کار میکنند!!!
در مورد اینجور سهمایی که میگی، باید ریسک یک چندم شدن سرمایه و چند سال بسته بودن سهم رو هم بذاری یه کنار
بگی خب این سهم اینقدر سود میده - ریسکاش هم اینه بعد ببینی میصرفه به خاطر n درصد سود این سهم ها رو خرید
وقتی اینجوری قضیه رو نگاه کنی یا کلا نمیخری یا اگه هم تصمیم به خرید بگیری یه درصد کمی از سرمایه ات رو اختصاص میدی

پ.ن: البته منظور این نیست که اصلا اینجور سهم ها رو نخریم

Last edited:

فترمه

Registered User
لایک‌ها
288
یک راه دیگه هم دارید بعضی ها بهش میگند روش پیرمردی (اتفاقا افرادی مثل وارن بافت همین روش را استفاده می کنند و اکثرا بهتر از نوسان گیری جواب میده امااااااااا نیاز به صبر داره )3-4تا سهم با بنیاد خوب که هنوز خیلی رشد نداشته پیدا کنید بخرید .بندازید کنار و برید دنبال زندگیتون .نهایت ماهی یکبار برید ببنید چه خبره و چند شده .اگر سهم خوب پیدا کنید و کمی شانس هم یاریتون کنه احتمالا از صندوق بازدهی خیلی بیشتری خواهید داشت .
من خودم تو 4تا صندوق قدیما پول گذاشتم .اکثرا با شاخص حرکت می کنند و در سالهایی که بورس نزولی هست اکثرا بازدهی مناسبی ندارند به 97 یا الان نگاه نکنید .برید سابقه صندوق ها از حدود 15مهر تا اول بهمن را دربیارید ببنید در بازار نزولی بازدهشون چقدر بوده اگر بازده خوبی داشتند بدونید صندوق خوبی انتخاب کردید .اگر نه تو بازار صعودی سود کردن هنر نیست .

به نظر نمیاد اینطور باشه!
اگه به بازدهی کلی بعضی از این صندوقها نگاه کنیم، می بینیم از اول تأسیس تا حالا که بورس بسیار نوسان داشته، بازدهی های خیلی بالایی داشتند.
مثلا "مشترک آگاه" توی حدود 12 سال که از تأسیسش میگذره حدود 7000% یعنی 70 برابر بازدهی داشته!
یا مثلا "مشترک بورسیران" 5000% درصد یعنی 50 برابر!
چند تا سهم توی این مدت 70 برابر شدند؟!

خوب یعنی من جایی اشتباه میکنم یا ...؟

mohammad200

Registered User
لایک‌ها
1,341
داداش حرفت درسته اما منم سه سال پیش که تازه کار بودم از این فکرا زیاد می کردم ولی بعدا با چشم دیدم که چه سهمایی که دو سال بسته شدن و بعد یک سوم و یک چهارم باز شدن (وبصادر) چه سهمایی بسته شدن و کلا سرمایه رو به باد دادن (آکنتور) چه سهمایی باز شدن و دیگه باز نشدن (برخی کاشی سازها)
از قدیم گفتن یه بار جستی ملخک ...
بادش بخیر چندین سال پیش بت میزدم با کسی آشنا شده بودم که خدای شرط بندی بود یه بار بهم گفت که هر شرطیو میخوای ببندی اول ببین اون ضریب (چیزی که به دست میاری و میبری) ارزش ریسکشو داره یا نه
این جمله خیلی مهمه مثلا در مورد بت، بنگاه های شرط بندی بر مبنای همین اصل دارند کار میکنند!!!
در مورد اینجور سهمایی که میگی، باید ریسک یک چندم شدن سرمایه و چند سال بسته بودن سهم رو هم بذاری یه کنار
بگی خب این سهم اینقدر سود میده - ریسکاش هم اینه بعد ببینی میصرفه به خاطر n درصد سود این سهم ها رو خرید
وقتی اینجوری قضیه رو نگاه کنی یا کلا نمیخری یا اگه هم تصمیم به خرید بگیری یه درصد کمی از سرمایه ات رو اختصاص میدی

پ.ن: البته منظور این نیست که اصلا اینجور سهم ها رو نخریم

میشه بیشتر توضیح بدی من زیاد اطلاع ندارم
یعنی چه جوری بسته شدن و بعد یک سوم باز شدن !؟ و یا کلا بسته شدن !؟ مگه میشه همچین چیزی !؟
ودر مورد این سهم ، خب اون سودشون میکنه و بعد میره تو یه سهم دیگه قرار نیست که تا اخرش تو این سهم بمونه !

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,210
میشه بیشتر توضیح بدی من زیاد اطلاع ندارم
یعنی چه جوری بسته شدن و بعد یک سوم باز شدن !؟ و یا کلا بسته شدن !؟ مگه میشه همچین چیزی !؟
ودر مورد این سهم ، خب اون سودشون میکنه و بعد میره تو یه سهم دیگه قرار نیست که تا اخرش تو این سهم بمونه !
ببین داداش اینجا ایرانه
یه موقع سهمو میبندن دیگه باز نمیکنند برات مثال زدم چکشون کن
یه مثال دیگه که همین چند ماه پیش بسته شد و فعلا باز نشده معیارهست که اتفاقا در مورد جمله آخرت صدق می کنه چک کن

091209130914

Registered User
لایک‌ها
1,920
با وجود اینکه امروز بازار مثبت بود و مخصوصا بازار پایه فرابورس دوباره مورد اقبال واقع شده بود ، اما باز هم من کاملا اعتقاد دارم که داره تو بازار پایه فرابورس فاجعه رخ میده . دوستانی که این نوشته رو میخونید لطفا احتیاط کنید .

091209130914

Registered User
لایک‌ها
1,920
۳۰۰۰ تن بنزین در بورس فروخته شد

امروز ۳۰۰۰ تن بنزین با اکتان ۹۵ از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران به قیمت هر تن ۶۴۰ دلار در بازار صادراتی بورس انرژی عرضه شد که ۲۰۰۰ تن آن طی دو محموله و هزار تن دیگر طی دو محموله ۵۰۰ تنی به صورت نقدی با همین قیمت پایه به فروش رفت.

به گزارش ایسنا، دقایقی قبل با آغاز عرضه انواع فرآورده‌های نفتی در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران برابر با ۱۰۰۰ تن نفت گاز (گازوئیل) به قیمت پایه هر تن ۵۶۷ دلار از سوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران روانه میز فروش رینگ صادراتی بورس انرژی شد که ۵۰۰ تن از این محموله به ارزش ریالی سه میلیارد و ۱۹۹ میلیون و ۱۹۸ هزار و ۲۷۵ تومان فروخته شد.

https://www.isna.ir/news/98060502642/۳۰۰۰-تن-بنزین-در-بورس-فروخته-شد

deremel400

Registered User
لایک‌ها
3,750
به نظر نمیاد اینطور باشه!
اگه به بازدهی کلی بعضی از این صندوقها نگاه کنیم، می بینیم از اول تأسیس تا حالا که بورس بسیار نوسان داشته، بازدهی های خیلی بالایی داشتند.
مثلا "مشترک آگاه" توی حدود 12 سال که از تأسیسش میگذره حدود 7000% یعنی 70 برابر بازدهی داشته!
یا مثلا "مشترک بورسیران" 5000% درصد یعنی 50 برابر!
چند تا سهم توی این مدت 70 برابر شدند؟!

خوب یعنی من جایی اشتباه میکنم یا ...؟
چندتا مطلب هست شما 12 سال صبر داری و به پولت دست نزنی؟؟؟؟از طرفی 12سال دیگه دوباره این بازدهی تکرار میشه؟؟؟مثلا حدود 5 سال پیش بیت کوین کمتر از یک میلیون تومن بود الان 110برابر شده حالا من بیت کوین بخرم 5سال دیگه پولم بازم 110برابر شده؟؟؟جوابش اینه که بستگی به شانس داره اون صندوق هم بستگی به شانس داره اما سهام تا حد ی قابل تحلیله و شما مثلا ماهی یکبار سهامت را بررسی می کنی و در صورت نیاز می فروشی و با سهم دیگه عوض می کنی.
همین طور که خودتون گفتید بعضی از این صندوقها بازدهی خیلی خوبی داشتند ممکنه درآینده بازی عوض بشه و صندوق انتخابی شما بازدهی کمی پیدا کنه .کلا میخوام بگم این نوع سرمایه گذاری ها با فرض اینکه شما صبر چندین ساله داشته باشید تقریبا 90 درصد بر اساس شانس است
اما بورس بالای 50 درصد تحلیل جواب میده (مخصوصا در بلند مدت)و کمتر از 50درصد شانس .

سالی 50درصد از بورس سود گرفتن کار خیلی سختیه(امسال یا سالهای خوب بورس را نگاه نکنید بلند مدت نگاه کنید)اما اگر شما سالی 50درصد سود کنید بعد از 12سال پول شما حدود 129برابر میشه .پس کسی که تو بورسه نیاز نیست یه سهم بخره 12سال صبر کنه تا70 برابر بشه می تونه سالی یکبار یا چند ماه یکبار سهم عوض کنه و از طرفی تا اوضاع بورس خوب نیست کلا نقد بشه .این که من میگم بلند مدت منظورم این نیست سهم فلان شرکت را بخرید 12سال بعد بیایید سراغش منظورم اینه که مثل بعضی افراد نوسانات روزانه و.....نگیرید چون نوسانگیری اولا سواد و تجربه نیاز داره دوما عموما(نه همیشه)سودش کمتر از سهم خریدن و مثلا 6ماه صبر کردنه.
درآخرم بگم من تو بورس مبتدی هستم ادعایی هم ندارم خودتون بررسی کنید شاید من کلا در اشتباه باشم .(فردی را میشناسم حرفه اصلیش بورسه 22ساله تو بورسه هنوز تا حرف میزنه میگه احتمالا فلان میشه حالا بعضی ها یدونه کانال زدند 2ساله اومدند تو بورس سیگنال میدند میگند 100درصد به هدفی که ما میگیم میرسه:D)

بالا