منتخب بازارچه

سرمایه گذاری در بورس و اخبار مرتبط

forsoh

Registered User
@mehrdadb3

بله عزیز، شما درست می فرمایید. از بس تعداد کدهای معاملاتی زیاد شده که چندین عرضه اولیه است که به تعداد اعلام شده سهم نمی رسد. حالا نکته جالب سهم #دتوزیع امروز صبح بود که اصلا در پرتفوی سرمایه گذاری مرکزی نمایش داده نمی شد :D

در مورد #تپکو برایم یک چیز سوال شده. شما چه علاقه ای به سهام بازار پایه داری :p به نظرم ریزش هپکو نهایتا تا 81 تومان باشد. از لحاظ نموداری خوب است. اما از لحاظ بنیادی نمی دانم. در کل فکر می کنم وقتی کارگران یک شرکتی دست به شورش می زنند یعنیاوضاع شرکت خوب نیست. تصمیم با خودتان....

در خصوص خرید #کویر هم اگر خواستی مقایسه ای با #فولاد انجام بده بعد تصمیم بگیر کدام را بخری ....

@mohammad200
@mehrdadb3

به نظرم فولاد یک سهم بنیادی خوب است که جا برای بررسی بیشتر دارد. نکات زیر را از گوشه و کنار اینترنت گردآوری کردم ....

1) فولاد روی حمایت 453 تومان قرار دارد و محتمل است تا 434 تومان بریزد، اما روندش مثبت است.

2) رانت خوار است و این به نفع شرکت تمام می شود :D

3) قرار است یک افزایش سرمایه 61 درصدی از محل سود انباشته داشته باشد. ضمن اینکه فولاد مبارکه مالک 96 درصد از فولاد هرمزگان با نماد#هرمز است و این شرکت هم قرار است افزایش سرمایه ای 100 درصدی داشته باشد. نگاهی که به گزارش توجیهی افزایش سرمایه می کردم نشان می داد که با انجام افزایش سرمایه سود خالص سال 99 نسبت به سود خالص سال 98 اگر افزایش سرمایه ای انجام نگیرد 3000 میلیارد تومان بیشتر می شود.

4) نسبت p/e کم که خیلی عالی است.

5) فروش شهریور ماه نسبت به متوسط فروش پنج ماه گذشته بالاتر بوده است. طی سه ماه سال جاری هم تولید محصول نهایی شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل 6 درصد رشد داشته است.

6) مصرف فولاد جهان در سال 2018 نسبت به سال 2017 چهار درصد رشد داشته و ایران هم جزو ده تولید کننده برتر فولاد جهان است. تولید فولاد ایران در سال 2019 نسبت به 2018 هم افزایشی بوده است. در بحث صادرات باید بگویم که مقدار فروش تغییر نکرده اما ارزش فروش به لطف نرخ تسعیر ارز در سه ماهه سال 98 هشتاد و یک درصد رشد داشته است و شرکت این رشد را تا پایان سال متصور است.

7) مدیرعامل #فولاد هم گفته که در شش ماهه سال 98 نسبا به کل سال گذشته فروش داخلی داشتند. ضمن اینکه قرار است پروژه نوردم گرم 2 ظرف سه سال آینده به بهره برداری برسد.

8) وزارت صمت روی صادرات سنگ آهن تعرفه وضع کرده! نمی دانم این به نفع فولادسازان است یا خیر :rolleyes:

7) افزایش نرخ گندله به ضرر شرکت تمام شده اما به نظر می رسد که #فولاد + #ومعادن در حال لابی گری برای متوقف نمودن این روند هستند.

7) نسبت بدهی سه ماه سال 98 به 97 کاهشی بوده و نسبت حاشیه سود خالص در همین دوره افزایشی که هر دو خبر خوبی است.

forsoh

Registered User
خدا شانس بده .... یعنی من *** تو هرچی تحلیل :(

تو رو خدا بازار رو ببینید. همه سهم ها منفی 4 5 هستند. بعد یه مشت گوسفند رفتند روی نماد#غنوش صف خرید تشکیل دادند. غنوشی که 900 درصد فقط ظرف 6 ماه گذشته سود داده.... غنوشی که p/e = 100 داره :oops: آقا چجوریاس ............

-------------

مدیر عامل شستا گفته بعد از #دتوزیع هنوز 24 تا شرکت دیگه داریم که اون ها رو هم تو بورس عرضه اولیه می کنیم.

behsen69

Registered User
خدا شانس بده .... یعنی من *** تو هرچی تحلیل :(

تو رو خدا بازار رو ببینید. همه سهم ها منفی 4 5 هستند. بعد یه مشت گوسفند رفتند روی نماد#غنوش صف خرید تشکیل دادند. غنوشی که 900 درصد فقط ظرف 6 ماه گذشته سود داده.... غنوشی که p/e = 100 داره :oops: آقا چجوریاس ............
استراتژی عوام الناس در هر بازاری صعود صعود تا بی نهایته. وقتی میشنون فلان بازار سود خوبی میده فکر میکنن منظور اینه که از الان تا 30 سال دیگه همینطور یکسره میره بالا. این رفتار به ترتیب تو بازارهای دلار و سکه، خودرو و ملک مشاهده شده و نشانه هاش از یکی دو هفته قبل در بورس مشهود بود(کاهش مداوم ارزش معاملات روزانه از 3 مهر، اشباع خرید در تمام تایم فریم ها، رفتارهای هیجانی و ورود بی سابقه نقدینگی جدید و ...)

پ.ن: تا این لحظه 10 هزار واحد سقوط که فکر کنم بزرگترین سقوط کل تاریخ بورس به واحد باشه. اگه بورس مثل طلا و سکه دامنه نوسان نامحدود داشت همین امروز 50 هزار واحد سقوط میکرد.

mohammad200

Registered User
دوستان یه سوال
اتفاقی امروز داشتم نماد ذوب رو میدیدم
تاریخ 20 دی 95 قیمتش 267 تومن بوده و از اون تاریخ تا تاریخ 28 فروردین 96 بسته بوده و بعد از بازگشایی قیمتش 83 تومن شده !
میخوام بدونم دلیلش چی بوده ؟ افزایش سرمایه ؟ و چرا 3 ماه بسته بوده ؟ سه ماه خیلی زیاده
و ایا اونایی که این سهم رو داشتن تو این مدت سودی هم کردن اصلا ؟

mohammad200

Registered User
@mehrdadb3

@mohammad200
@mehrdadb3

به نظرم فولاد یک سهم بنیادی خوب است که جا برای بررسی بیشتر دارد. نکات زیر را از گوشه و کنار اینترنت گردآوری کردم ....

1) فولاد روی حمایت 453 تومان قرار دارد و محتمل است تا 434 تومان بریزد، اما روندش مثبت است.

2) رانت خوار است و این به نفع شرکت تمام می شود :D

3) قرار است یک افزایش سرمایه 61 درصدی از محل سود انباشته داشته باشد. ضمن اینکه فولاد مبارکه مالک 96 درصد از فولاد هرمزگان با نماد#هرمز است و این شرکت هم قرار است افزایش سرمایه ای 100 درصدی داشته باشد. نگاهی که به گزارش توجیهی افزایش سرمایه می کردم نشان می داد که با انجام افزایش سرمایه سود خالص سال 99 نسبت به سود خالص سال 98 اگر افزایش سرمایه ای انجام نگیرد 3000 میلیارد تومان بیشتر می شود.

4) نسبت p/e کم که خیلی عالی است.

5) فروش شهریور ماه نسبت به متوسط فروش پنج ماه گذشته بالاتر بوده است. طی سه ماه سال جاری هم تولید محصول نهایی شرکت نسبت به مدت مشابه سال قبل 6 درصد رشد داشته است.

6) مصرف فولاد جهان در سال 2018 نسبت به سال 2017 چهار درصد رشد داشته و ایران هم جزو ده تولید کننده برتر فولاد جهان است. تولید فولاد ایران در سال 2019 نسبت به 2018 هم افزایشی بوده است. در بحث صادرات باید بگویم که مقدار فروش تغییر نکرده اما ارزش فروش به لطف نرخ تسعیر ارز در سه ماهه سال 98 هشتاد و یک درصد رشد داشته است و شرکت این رشد را تا پایان سال متصور است.

7) مدیرعامل #فولاد هم گفته که در شش ماهه سال 98 نسبا به کل سال گذشته فروش داخلی داشتند. ضمن اینکه قرار است پروژه نوردم گرم 2 ظرف سه سال آینده به بهره برداری برسد.

8) وزارت صمت روی صادرات سنگ آهن تعرفه وضع کرده! نمی دانم این به نفع فولادسازان است یا خیر :rolleyes:

7) افزایش نرخ گندله به ضرر شرکت تمام شده اما به نظر می رسد که #فولاد + #ومعادن در حال لابی گری برای متوقف نمودن این روند هستند.

7) نسبت بدهی سه ماه سال 98 به 97 کاهشی بوده و نسبت حاشیه سود خالص در همین دوره افزایشی که هر دو خبر خوبی است.
ممنون از وقتی که گذاشتی و جواب دادی
نظرت درباره نوری تا میان مدت 6 ماه اینده چیه ؟
pe عالی داره
قیمتش هم امروز قیمت عرضه اولیش شده بود !
به نظرم خیلی کم ریسکه با این وضعیت
تو فکرشم درصد زیادی از پورتفویم رو نوری بگیرم حالا نمیدونم درسته این کار یا نه
ولی حداقل میدونم ضررش از همه کمتره

ARIAEI

Registered User
سنگین‌ترین سقوط شاخص بورس در 50 سال گذشته
شاخص بورس اوراق بهادار تهران امروز سه شنبه 23 مهر ماه، 10 هزار و 892 واحد (3.41 درصد) افت کرد
و به قله 308 هزار و 979 واحد رسید که در 50 سال گذشته بی سابقه بوده است
این در حالی است که بر حسب میزان درصد افت شاخص در 26 اسفند 93 شاخص کل 5.5 درصد افت کرد
البته در آن روز سقوط رقم شاخص بورس فقط 3589 واحد بود که قابل مقایسه با رقم افت امروز نیست.

الفی

کاربر تازه وارد
من با اینکه شاخص ریزش کرد اما اصلا توی ضرر نیستم ....
اما اگه کسی به فکر اون سه تا نماد بانک ملت و صادرات و تجارت نباشه سقوط بورس حتمی هست ! علت سقوط هم اون هاست !
بعد هسته کشش 900 هزار نفر رو نداره ! که اکثر معاملات هم روی اون بانک هاست ! به نظر من معمالات بانک ها رو باید محدود کرد !

بعد بازار باید دوطرفه باشه مثل خارج !
الان که ایران بازارش یک طرفه هست و ریزش ها خطر ناک هست

Last edited:

tiyam 01

Registered User
این سامان باز صف فروش بود. 16 میلیون سهم برای 200 نفر
امروز نظر حسابرس برای افزایش سرمایه منتشر شده.
P/E شده 2.21
EPS هم 123 تومن
صورتهای مالی میاندوره ای 3 ماهه منتهی به 31/03/1 ، سود پایه هر سهم 39 ریال

اینا مگه مثبت نیست چرا هی پایین میاد؟

----------------------------------------

این سود سهم چطور پرداخت میشه؟ به حساب بانکی واریز میکنن ؟؟

----------------------------------------

کارگزاری ها API دارن که بشه به صورت خودکار سفارش زد؟

Last edited:

farzadsadeghi5

Registered User
شاخص فردا برمیگرده کمی
صندوق توسعه حمایت خواهد کرد
از یکشنبه بازار سراسر مثبت
و بعد از عرضه اولیه اول آبان شروع رشدهای شارپی

forsoh

Registered User
کمی اعصابم خرد است. واقعا در حق خیلی از سهام دارها اجحاف شد. هم حقوقی ها در حق ما اجحاف کردند و هم نیش و کنایه اهالی بازار .......

هی می گویند #دزهراوی حباب بود و قس علی هذا. اصلا گیریم حباب، باید اینگونه حبابش را خالی کنید؟ به معاملات امروز #دزهراوی نگاه کنید. امروز هم منفی 5 خورد اما چگونه؟ تنها 9 فروشنده داشت. یعنی 8 عدد حقیقی+ یک حقوقی آمده اند 21 میلیون سهم را در کف قیمت گذاشته اند برای فروش که تنها 630 هزار سهم را توانستند بفروشند. این قضیه بو دار نیست؟ رفتار داروسازی حکیم در #دزهراوی را ببینید.

زنگ زدم شرکت، به امور سهام می گویم تنها 6 نفر (وقتی که زنگ زدم 6 نفر بودند) دارند 21 میلیون سهم را در کف قیمت روزانه می دهند. خب بیا و حمایت کن .... به من می گوید به ما ربطی ندارد. خب پس به که ربط دارد؟ چطور یک عده می آیند و راحت قیمت شرکت را پایین می آورند ولی شرکت کاری نمی کند؟ هرچند می دانستم از #دزهراوی آبی گرم نمی شود. هنوز تابستان را به یاد دارم که در کف قیمت چطور آبشاری عرضه می کرد و خیلی ها دادشان در آمده بود.

از این سهم ها در بازار زیاد است. رفتارها حرفه ای نبود. به ناحق خیلی از سهم ها را پایین کشیدند. خدا ازشان نگذرد......

e h s a n

فروشنده معتبر [؟]
شاخص کل و اغلب سهام ها از تیر ماه امسال در سه ماه یه رشد شدید رو در سایه سکوت رسانه ها تجربه کرده اند و دو سه برابر و گاها برخی سهام 5 برابر شده اند

اکنون که اکثر سهام در اشباع خرید هستند و حقوقی ها عرضه های سنگین انجام می‌دهند، مردمی که از همه جا بی خبر هستند و هیچ اطلاعاتی ندارند حتی در وارد کردن کلمه عبور و وارد شدن به صفحه معاملات عاجز هستند، تحت تاثیر جو روانی و تبلیغاتی وارد بورس می‌شوند،
کاملا مشخص هست بازنده بازی چه کسانی خواهند بود

بازارهای مالی نیاز به تخصص و یادگیری وسیع دارند
بدون شرح

pool

Registered User
چیزی که مشخص دارن با دست کردن تو جیب مردم امورات میگذرونن بلکم ترامپ رای نیاره یا فرجی بشه 4 تا شرکت ورشکسته که درصد بالایی از سهامشون دست نهادهای حکومت 2 زار هم ارزش ندارن, پول بریزی تو مستراح بهتره تا وارد بورس کذایی کنی

mohammad200

Registered User
کمی اعصابم خرد است. واقعا در حق خیلی از سهام دارها اجحاف شد. هم حقوقی ها در حق ما اجحاف کردند و هم نیش و کنایه اهالی بازار .......

هی می گویند #دزهراوی حباب بود و قس علی هذا. اصلا گیریم حباب، باید اینگونه حبابش را خالی کنید؟ به معاملات امروز #دزهراوی نگاه کنید. امروز هم منفی 5 خورد اما چگونه؟ تنها 9 فروشنده داشت. یعنی 8 عدد حقیقی+ یک حقوقی آمده اند 21 میلیون سهم را در کف قیمت گذاشته اند برای فروش که تنها 630 هزار سهم را توانستند بفروشند. این قضیه بو دار نیست؟ رفتار داروسازی حکیم در #دزهراوی را ببینید.

زنگ زدم شرکت، به امور سهام می گویم تنها 6 نفر (وقتی که زنگ زدم 6 نفر بودند) دارند 21 میلیون سهم را در کف قیمت روزانه می دهند. خب بیا و حمایت کن .... به من می گوید به ما ربطی ندارد. خب پس به که ربط دارد؟ چطور یک عده می آیند و راحت قیمت شرکت را پایین می آورند ولی شرکت کاری نمی کند؟ هرچند می دانستم از #دزهراوی آبی گرم نمی شود. هنوز تابستان را به یاد دارم که در کف قیمت چطور آبشاری عرضه می کرد و خیلی ها دادشان در آمده بود.

از این سهم ها در بازار زیاد است. رفتارها حرفه ای نبود. به ناحق خیلی از سهم ها را پایین کشیدند. خدا ازشان نگذرد......
منم مثل شما اعصابم خرد هست
4 ماه تو بورس هستم و حدود 7 میلیون سود کرده بودم
با منفی های دیروز 7 میلیون سودم که کلا رفت ، 500 هزار تومن از اصل پولم هم رفت
نمیدونم چی بگم واقعا ...

forsoh

Registered User
منم مثل شما اعصابم خرد هست
4 ماه تو بورس هستم و حدود 7 میلیون سود کرده بودم
با منفی های دیروز 7 میلیون سودم که کلا رفت ، 500 هزار تومن از اصل پولم هم رفت
نمیدونم چی بگم واقعا ...
ببین من از ریزش واقعی ناراحت نیستم. از ریزش مصنوعی ناراحتم. شما سهم #ونوین رو ببین، #وساخت همینجوری داره عرضه می کنه....

اگه نگاه کنید من چند روز قبل در مورد #شبندر از دوستان پرسیدم. فردای روزی که سوال کردم #شبندر 40 میلیون صف خرید شد. من گفتم اه فرصت از دست رفت. باور کنید فرداش حقوقی تنها مونده بود مادرش رو عرضه کنه... صف رو قیچی کرد. حالا شاپور محمدی میگه زنگ زدیم به حقوقی ها گفتیم حمایت کنید. البته چهارشنبه حمایت شد.

من #کپشیر دارم. به خدا تا چهارشنبه حقوقی وارد خرید شد سهم +4 شد - 5. من اصلا مانده بودم....

دزهراوی را 5-6 نفر هستند که چند روزه منفی کردند وگرنه این سهم اینقدر نمی ریزید.

به هر حال حرومشون....

farzadsadeghi5

Registered User
سلام
در مورد سهام حق تقدم سوال داشتم

سهام حق تقدم وقتی قابل معامله میشه بخوایم بخریم بعد چه مدت تبدیل به سهم اصلی میشه ؟
و وقتی قیمت و زده ۲۰۰ تومن آیا باید بعدن هم بابت هر سهم ۱۰۰تومن پولی واریز شود ؟
اگه میشه یکم راهنمایی کنید

saxp

Registered User
در مورد دزهروای باید بگم که این سهم با افزایش سرمایش نزدیک به 20 برابر شده (حالا جالبه باز یه عده میگن بازار پایه زیاد رشد کرده بود ) معلومه کسانیکه این سهم رو باد کردن با ریزش بازار اولین نفر خودشون در صف فروش میرن اینها نمودار تعدیل شده سهم رو پس از افزایش سرمایه به ملت نشون میدن و میگن سهم رشدی نکرده و از بازار عقب هست ومردم از همه جا بیخبر هم با یک ذوق و شوقی سهم رو در هر قیمتی میخرن از این دست سهامها زیاد بوده و هست این روند رشد سهم پس از افزایش سرمایه غیر معقول هست حتی در آخرین گزارش دزهراوی همچنان پیش بینی زیان کرده پس سهمی که زیانده هست چطور قیمتش 1100 شده برای نمونه هم نمودار تعدیل شده هم نمودار تعدیل نشده دزهراوی را میزارم

Screenshot_2019-10-18 بر فراز بورس.pngScreenshot_2019-10-18 بر فراز بورس(1).png

بالا