منتخب بازارچه

سرمایه گذاری در بورس و اخبار مرتبط

saxp

Registered User
سلام
در مورد سهام حق تقدم سوال داشتم

سهام حق تقدم وقتی قابل معامله میشه بخوایم بخریم بعد چه مدت تبدیل به سهم اصلی میشه ؟
و وقتی قیمت و زده ۲۰۰ تومن آیا باید بعدن هم بابت هر سهم ۱۰۰تومن پولی واریز شود ؟
اگه میشه یکم راهنمایی کنید
به ازای هر حقتقدمی که دارید 100 تومان واریز میکنید تا مهلتی زمانیکه در سایت کدال شرکت گفته بعضی شرکتها 2-3 ماه بعد تبدیل به سهم میشن بعضیها هم 6 ماه بعد اگه تازه وارد در بورس هستید هیچوقت وارد بازیهای حق تقدم نشید که ریسک زیادی داره

farzadsadeghi5

Registered User
به ازای هر حقتقدمی که دارید 100 تومان واریز میکنید تا مهلتی زمانیکه در سایت کدال شرکت گفته بعضی شرکتها 2-3 ماه بعد تبدیل به سهم میشن بعضیها هم 6 ماه بعد اگه تازه وارد در بورس هستید هیچوقت وارد بازیهای حق تقدم نشید که ریسک زیادی داره
ممنون
ریسک زیادش بخاطر که تا زمانی که تبدیل به سهم اصلی بشه قیمت سهم اصلی چقدر تغییر کنه هست ؟
اگر انتظار داشته باشیم مثلن تا همون سه ماه بعد سهم اصلی قیمتش بالا میره خریدش پیشنهاد نمیشه ؟ مگه قیمتش تقریبن به موازات سهم اصلی بالا یا پایین نمیره ؟
ممنون

saxp

Registered User
ممنون
ریسک زیادش بخاطر که تا زمانی که تبدیل به سهم اصلی بشه قیمت سهم اصلی چقدر تغییر کنه هست ؟
اگر انتظار داشته باشیم مثلن تا همون سه ماه بعد سهم اصلی قیمتش بالا میره خریدش پیشنهاد نمیشه ؟ مگه قیمتش تقریبن به موازات سهم اصلی بالا یا پایین نمیره ؟
ممنون
ریسک بستگی به شرایط بازار و قیمت سهمی که خریدید و پیش بینی قیمت سهم در آینده داره ممکنه شما حق رو در بالاترین قیمت بخرید اما امروز فکر کنید که قیمت کمی خریدید قیمت حق همیشه 20-30 تومان کمتر از سهم اصلی است اما ممکنه زمانیکه تبدیل به سهم میشه قیمت سهم هم افت کرده باشه در این صورت شما سرمایتون چند ماه خوابیده و متضرر هم میشد ممکن هم هست که برعکس باشه همه اینها بستگی به شناخت کافی شما از سهمی که میخرید داره

forsoh

Registered User
در مورد دزهروای باید بگم که این سهم با افزایش سرمایش نزدیک به 20 برابر شده (حالا جالبه باز یه عده میگن بازار پایه زیاد رشد کرده بود ) معلومه کسانیکه این سهم رو باد کردن با ریزش بازار اولین نفر خودشون در صف فروش میرن اینها نمودار تعدیل شده سهم رو پس از افزایش سرمایه به ملت نشون میدن و میگن سهم رشدی نکرده و از بازار عقب هست ومردم از همه جا بیخبر هم با یک ذوق و شوقی سهم رو در هر قیمتی میخرن از این دست سهامها زیاد بوده و هست این روند رشد سهم پس از افزایش سرمایه غیر معقول هست حتی در آخرین گزارش دزهراوی همچنان پیش بینی زیان کرده پس سهمی که زیانده هست چطور قیمتش 1100 شده برای نمونه هم نمودار تعدیل شده هم نمودار تعدیل نشده دزهراوی را میزارم

مشاهده پیوست 1150388مشاهده پیوست 1150389
لطف می کنید و نظرتان را در مورد گروه #دارویی هم بگویید؟ مستحضر هستید که تمام تحلیل گران بازار سرمایه معتقد هستند که در سبدمان حتما نمادهای دارویی داشته باشیم. p/e گروه دارو چند است؟ 15.44. این یعنی چه؟ یعنی اگر فردی در صنعت دارو سرمایه گذاری کند بعد از 15 سال سودهایی که دریافت می کند برابر با مبلغ سرمایه گذاری اش می شود. نسبت p/e به ما می گوید این صنعت گران است. به درد سرمایه گذاری نمی خورد. پس چرا همه بر سرمایه گذاری بر روی نمادهای #دارویی اتفاق نظر دارند؟ #دزهراوی هم از صنعت دارو جدا نیست. بله #دزهراوی هم مانند بقیه هم گروهی هایش بر اساس p/e نسبت به پولی که می دهید گران است.

اما ..........

اما شما تنها با p/e نمی توانید یک صنعت را ارزیابی کنید. شما تنها با p/e نمی توانید یک نماد را ارزیابی کنید. در تمام دنیا در دوران رکود (که ما در آن قرار داریم) بهترین صنعت داروسازی است. داروسازها افزایش نرخ گرفتند. مقدار فروش #دزهراوی با سال قبل قابل مقایسه نیست. چندین داروی استراتژیک هم دارد که در سال های بعد وارد بازار می شوند. شما این موارد را هم لحاظ کنید.

نکته بعد. نحوه رفتار حقوقی ها را دیدید؟ رفتار حقیقی های گنده را دیدید؟ من نمونه هایی از زذالت این افراد را در پست های قبل گفتم. آقا سهامت هست، دوست داری بفروشی، نوش جانت. اما نه اینگونه .... نه در این روزها ...... سازمان باید جلوی این کارها را بگیرد. حقوقی ها باید حمایت کنند.

saxp

Registered User
لطف می کنید و نظرتان را در مورد گروه #دارویی هم بگویید؟ مستحضر هستید که تمام تحلیل گران بازار سرمایه معتقد هستند که در سبدمان حتما نمادهای دارویی داشته باشیم. p/e گروه دارو چند است؟ 15.44. این یعنی چه؟ یعنی اگر فردی در صنعت دارو سرمایه گذاری کند بعد از 15 سال سودهایی که دریافت می کند برابر با مبلغ سرمایه گذاری اش می شود. نسبت p/e به ما می گوید این صنعت گران است. به درد سرمایه گذاری نمی خورد. پس چرا همه بر سرمایه گذاری بر روی نمادهای #دارویی اتفاق نظر دارند؟ #دزهراوی هم از صنعت دارو جدا نیست. بله #دزهراوی هم مانند بقیه هم گروهی هایش بر اساس p/e نسبت به پولی که می دهید گران است.

اما ..........

اما شما تنها با p/e نمی توانید یک صنعت را ارزیابی کنید. شما تنها با p/e نمی توانید یک نماد را ارزیابی کنید. در تمام دنیا در دوران رکود (که ما در آن قرار داریم) بهترین صنعت داروسازی است. داروسازها افزایش نرخ گرفتند. مقدار فروش #دزهراوی با سال قبل قابل مقایسه نیست. چندین داروی استراتژیک هم دارد که در سال های بعد وارد بازار می شوند. شما این موارد را هم لحاظ کنید.

نکته بعد. نحوه رفتار حقوقی ها را دیدید؟ رفتار حقیقی های گنده را دیدید؟ من نمونه هایی از زذالت این افراد را در پست های قبل گفتم. آقا سهامت هست، دوست داری بفروشی، نوش جانت. اما نه اینگونه .... نه در این روزها ...... سازمان باید جلوی این کارها را بگیرد. حقوقی ها باید حمایت کنند.
بنده نظرم روی گروه دارویی مثبت هست به خصوص سهام دزهراوی که از 4 سال پیش روش شناخت داشتم دزهراوی رو به عنوان مثال عرض کردم چون افزایش سرمایه داده بود و نمودار تعدیل شده داشت اما سود شما در معامله زمانی هست که سهم را در قیمت معقولی بخرید چون میدونم وقتی افراد تو ضرر گیر میکنن دیگه نگاه بلندمدت و منطقی ندارند و طوری اعصابشون بهم میریزه که قید همه چی رو میزنن و سهم رو میفروشن اینکه من برم سهمی که پیشبینی زیان میده را 1000 بخرم قاعدتا باید ریسک ریزش هم پذیرا باشم مگر اینکه افزایش سرمایه داشته باشه حقوقی و اونهایی که سنگین خریدن هم روی این قیمت میرن رو صف فروش چون 20 برابر سود کرده و میدونه که داره قیمت خوبی میفروشه و پایینتر میتونه بخره و یا اینکه میره روی سهمی که ریسک به ریواردش کمه سرمایه گذاری میکنه
مورد بعدی که میگید چرا اونها سنگین میفروش باید بدونید تو این بازار کسی دلش برای شما نمیسوزه این بازار بورس خیلی بی رحمتر از این حرفهاست اینجا حرف پول و سرمایه است چیزی که بخاطرش آدم میکشن شما خوش شانس بودید که در روزهای خوب بورس طی این دوسال وارد شدید بنده به شخصه آدمهایی رو دیدم که سکته کردن و ناراحتیهای اعصاب گرفتن و زندگیشون رو توی بورس از دست دادن برید ببینید ذهنیت اونها هنگام خرید سهم چی بوده اونها هم وقتی میخریدن که سودهای آنچنانی برای سهمشون متصور بودن
مورد دیگه میگید چرا سازمان جلو اینها رو نمیگیره باید بگم اینها از خداشونه که من و شما ضرر کنیم و هدف پشت پرده اینها هم همینه چون با این کار حجم زیادی از نقدینگی رو یکجا جم کردن و طی یک فرایند اون نقدینگی رو از بین میبرن و یااسیر میکنن

forsoh

Registered User
@saxp

لطف می کنید بگویید چند سال است که در بورس فعالیت دارید؟ آیا سود ده است؟ می توان به عنوان شغل اول نگاهش کرد؟ درآمدتان از بورس کافی بوده؟

لطفا از تجاربتان بگویید، زیرا من و امثال بنده سابقه حضور طولانی در بورس را نداریم.

saxp

Registered User
@saxp

لطف می کنید بگویید چند سال است که در بورس فعالیت دارید؟ آیا سود ده است؟ می توان به عنوان شغل اول نگاهش کرد؟ درآمدتان از بورس کافی بوده؟

لطفا از تجاربتان بگویید، زیرا من و امثال بنده سابقه حضور طولانی در بورس را نداریم.
تقریبا 4 سال غیر حرفه ای و تقریبا 5 سال هم کمی حرفه ای تر با مطالعه و یادگیری . به طور کلی درآمد خوبی داشته و سود همیشه تو دل بورس بوده ولی نه برای هر کسی . به عنوان شغل اول میشه انتخابش کرد ولی هر کسی نمیتونه ورود به این بازار مثل مثال قیف میمونه که همه میتونن وارد بشن ولی فقط 10درصد هستند که با سود ازش بیرون میان . درابتدا شما باید ذهن خالی داشته باشی و یادبگیری احساساتت و هیجانات رو کنترل کنی درصد کمی از افراد هستند که این توانایی را به طور کامل دارند البته با آموزش و تمرین میشه به اونها رسید. به هر چیزی که میبینی و میخونی اعتماد نکنی تکنیکهای معامله گری رو یاد بگیری پیش از خرید برنامه داشته باشید بسیار ریزبین و نکته سنج باشید باید بگم یکی ازسختترین شغلها در دنیا هست برای کسی که میخواد به عنوان شغل اول و تنها شغل این کار رو ادامه بده چون در حین بازار باید هزاران قانونی که خوندی یادت باشه و دائما با احساساتت درگیری احتمال اینکه اطلاعاتی که داری فریبت بده یا بازار فریبت بده زیاده مهمترین رکن در این بازار تصمیم گیری هست که در یک لحظه انجام میشه الان بخری ؟یا بفروشی ؟یا نگه داری؟ هر شغلی توش مشکلات و شکستهایی داره باید تحملتون رو بالا ببرید و همیشه براش برنامه داشته باشید برای بردن همیشه باید فکر کنید و شما تا با همه اینها آشنا بشی و مهارتها رو یادبگیری چندسال باید زمان بدی مثل کسی که بخواد مهندس یا دکتر بشه باید 4 الی 8 سال ابتدا درس بخونه بعد وارد کار بشه بهتره هر کسی وارد این کار به عنوان شغل اصلی میشه با صبر حوصله این مدت زمان رو با مطالعه و یادگیری بگذرونه و هر روز با پول کم معامله کنه زمانی که حرفه ای تر شدید میبینید که اصلا تو این بازار نیازی به داشتن پول زیاد نبوده و شما با پول کم تونستید تو یک روندی پیشروی کنید و سودتون از افرادی که 100 برابر شما پول آوردن اما توانایی معامله گری رو ندارن هم بیشتر خواهد بود رازش صبر و تحمل شما و رشد فکری و توانایی معامله گری شماست شما باید به جایی برسید که با توجه به روحیات خودتون روش معاملاتی طراحی کنید و این کار برای خود من 3 سال زمان برده در مورد تجربه هم بگم در اون حد نیستم که چیزی بخواهم به کسی یاد بدم فقط یک مواردی رو شرح دادم که مسیر براتون روشن بشه . هیچکس تجاربی بهتر از ویلیام دلبرت گن رو نداره بهتره قوانین این استاد بزرگ رو مطالعه کنید.امیدوارم که موفق باشید.

mohammad200

Registered User
در مورد دزهروای باید بگم که این سهم با افزایش سرمایش نزدیک به 20 برابر شده (حالا جالبه باز یه عده میگن بازار پایه زیاد رشد کرده بود ) معلومه کسانیکه این سهم رو باد کردن با ریزش بازار اولین نفر خودشون در صف فروش میرن اینها نمودار تعدیل شده سهم رو پس از افزایش سرمایه به ملت نشون میدن و میگن سهم رشدی نکرده و از بازار عقب هست ومردم از همه جا بیخبر هم با یک ذوق و شوقی سهم رو در هر قیمتی میخرن از این دست سهامها زیاد بوده و هست این روند رشد سهم پس از افزایش سرمایه غیر معقول هست حتی در آخرین گزارش دزهراوی همچنان پیش بینی زیان کرده پس سهمی که زیانده هست چطور قیمتش 1100 شده برای نمونه هم نمودار تعدیل شده هم نمودار تعدیل نشده دزهراوی را میزارم

مشاهده پیوست 1150388مشاهده پیوست 1150389
من متوجه حرف شما نشدم
اینجا که گفتین نمودار تعدیل شده رو پس از افزایش سرمایه نشون ملت میدن و میگن رشدی نکرده یعنی چی ؟

saxp

Registered User
من متوجه حرف شما نشدم
اینجا که گفتین نمودار تعدیل شده رو پس از افزایش سرمایه نشون ملت میدن و میگن رشدی نکرده یعنی چی ؟
واضح هست در نمودار تعدیل نشده میبینید که 4 سال قبل سهم 6000 تومان قیمت داشته و امسال کمترین قیمتش حدود 300 تومان بوده خب 4 سال پیش که دلار 3.5 بود قیمت سهم هم 6000 تومان بوده با افزایش قیمت دلار و افزایش قیمتها به نظر خودتون این سهم به قیمت 300 مناسب خرید نبوده اصلا میگیم 1000 و حتی همون 6000 برای خرید عالی نیست ؟ اینجاست که ذهن شما میپذیره سهم رو تو هر قیمتی با قدرت بخره و کسی هم که خریده براحتی فروشنده نیست حالا یه سهمی رو به شما میگن از 100 تومان رسیده 1000 و خبری هم توش نیست اینجا ذهن شما دائم آلارم میده که این سهم گرون شده و نباید بخرید اینها مربوط به روانشناسی بازار هست

forsoh

Registered User
وی [وزیر اقتصاد و امور دارایی جناب آقای فرهاد دژپسند] در پاسخ به پرسش دیگری درباره ریزش‌های شاخص بورس و علت آن، اظهار کرد: در بازار بورس نوسانات در حد فعلی به نظرم باید قابل قبول باشد؛ چرا که می دانید آن زمانی که بورس داشت رشد پیدا می کرد برخی از صاحب نظران دلسوز با من تماس می گرفتند و نگرانی خود را اعلام می کردند که این رشد خیلی سریع، تند و مستمر دارد رخ می‌دهد که البته آن هم واقعا حباب نبود؛ چرا که ما با عرضه سهام تلاش کردیم که عمق بازار را افزایش دهیم و الان هم موضوع مدیریت می شود تا به یک سطح قابل قبول در بازار بورس برسیم.
بله جناب دژپسند، می دانیم. دست شما درد نکند. عمیق فرو کردی :D

نوسانات بورس طبیعی است

mohammad200

Registered User
واضح هست در نمودار تعدیل نشده میبینید که 4 سال قبل سهم 6000 تومان قیمت داشته و امسال کمترین قیمتش حدود 300 تومان بوده خب 4 سال پیش که دلار 3.5 بود قیمت سهم هم 6000 تومان بوده با افزایش قیمت دلار و افزایش قیمتها به نظر خودتون این سهم به قیمت 300 مناسب خرید نبوده اصلا میگیم 1000 و حتی همون 6000 برای خرید عالی نیست ؟ اینجاست که ذهن شما میپذیره سهم رو تو هر قیمتی با قدرت بخره و کسی هم که خریده براحتی فروشنده نیست حالا یه سهمی رو به شما میگن از 100 تومان رسیده 1000 و خبری هم توش نیست اینجا ذهن شما دائم آلارم میده که این سهم گرون شده و نباید بخرید اینها مربوط به روانشناسی بازار هست
خب حالا واقعیت چیه ؟
یعنی به نظرتون اون 1000 خیلی گرون بوده یا با توجه به قیمت چند سال پیش 6000 تومن ارزون بوده !؟
( شرمنده اماتور هستم )

saxp

Registered User
خب حالا واقعیت چیه ؟
یعنی به نظرتون اون 1000 خیلی گرون بوده یا با توجه به قیمت چند سال پیش 6000 تومن ارزون بوده !؟
( شرمنده اماتور هستم )
جواب سئوالتون و نظرم در پست اولی که درمورد دزهراوی بود گفتم بهتره راجب افزایش سرمایه ها و محاسبه قیمت سهم پس از افزایش سرمایه ها تحقیق کنید تا به اطلاعات و مثالهای کاملتری برسید

tiyam 01

Registered User
سامان بعد از چند روز صف خرید تشکیل شده بود 2 حقوقی 3 میلیون 600 هزار سهم فروخت... این حقوقی ها خود بانک سامان هستن؟ یا شرکتهای سهامدار، توله ها نمیخوان قیمت بره بالا
همین 2 دقیقه زمان ویرایش پست فروش حقوقی شد 4 میلیون 500 هزار

-------------------------------------------------------

تو سهام یاب نوشتن
وقتی سودی تقسیم نمیشه
حتی پی به ای ١ هم كشكه
پارسال از سود ٦٤٣ ریال مجمع چقدر تقسیم كرد صفر ریال
یعنی پارسال باید به هر سهم 643 ریال (تو کدال 543 هست) سود می دادن اما سودی ندادن؟ چطوریاس؟ :rolleyes:
برای دوره منتهی به 31 شهریور 98، 53 ریال هست

Last edited:

forsoh

Registered User
چند روزی است دسترسی به اینترنت ندارم. متاسفانه این روند ادامه هم پیدا خواهد کرد.

بگذریم. بازار ریخت. من با اینکه در سودهای خیلی خوبی بودم اما طمع باعث شد تا نقد نکنم و سودهایم از بین برود. حس می کنم واقعا کسی پیش بینی افت بازار را نکرده بود. عده ای دیگران را بابت ربط دادن ریزش بورس در اوایل مهر به سال گذشته مسخره می کردند، اما حالا یک چیز دیگر می گویند. از این موارد در کانال های تلگرامی معتبر زیاد دیدم. خلاصه چه می شود کرد، ریخت دیگر :D

#دزهراوی از نظر من گزارش قابل قبولی داد اما بعضی ها این گزارش را خوب نمی دانستند. علی ایحال p/e گروه دارو به شدت کاهش پیدا کرد. ببینیم آینده چه می شود.

#کپشیر نازنین گل کاشت. هم گزارش 6 ماهه و هم گزارش مهرماه عالی بودند. قرار است ظرفیت کارخانه دو برابر شود و کارخانه هم به منطقه ویژه اقتصادی شیراز برود و زمین کارخانه قبلی + زمین تهران فروخته گردد. تجدید ارزیابی بزرگی در راه است. ما به یک عزیزی این سهم را معرفی کرده بودیم. اگر خریده باشدش در ضرر است. شرمنده ام دوست عزیز اما واقعا کل بورس ریخت و #کپشیر هم اسثتناء نبود. حداقل خیالت از بنیاد شرکت راحت باشد.

#کاما به معنی واقعی کلمه رید!

مصاحبه آقای سلیمانی و آقای رحمتی با خبرگزاری جمهوری اسلامی را هم بخوانید. خالی از لطف نیست.

سلیمانی به صنایع برتر در ماه آبان تاکید کرد و افزود: با توجه به گزارش مثبت فلزات اساسی و معدنی و نیز ارزندگی بالایی که نسبت به دیگر صنایع دارند این دو گروه برای جذب نقدینگی از اولویت بیشتری برخوردارند و بعد از آن نقدینگی به سمت هلدینگ‌های سرمایه گذاری، پالایشی ها و پتروشیمی ها خواهد رفت.
طوفان بورس در ماه مهر

091209130914

Registered User
سامان بعد از چند روز صف خرید تشکیل شده بود 2 حقوقی 3 میلیون 600 هزار سهم فروخت... این حقوقی ها خود بانک سامان هستن؟ یا شرکتهای سهامدار، توله ها نمیخوان قیمت بره بالا
همین 2 دقیقه زمان ویرایش پست فروش حقوقی شد 4 میلیون 500 هزار

-------------------------------------------------------

تو سهام یاب نوشتن

یعنی پارسال باید به هر سهم 643 ریال (تو کدال 543 هست) سود می دادن اما سودی ندادن؟ چطوریاس؟ :rolleyes:
برای دوره منتهی به 31 شهریور 98، 53 ریال هست
چند صفحه اول این متن درباره تقسیم سود در ایران هست . البته فکر میکنم چند قانون جدید هم اومده ولی این هم نسبتا کامل هست :

بالا