• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

سرو ابرکوه کهن سال ترین سرو جهان

saman 93

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
23 دسامبر 2014
نوشته‌ها
6
لایک‌ها
4
سن
35
سرو ابرکوه کهن سال ترین سرو جهانسرو ابرکوه در قسمت جنوب غربی شهر ابرکوه و در مختصات جغرافیایی ۵۳ ۱۶ ۴۸ طول شرقی و ۳۱ ۷ ۱۲عرض شمالی در استان یزد واقع است و شهرت و اهمیت تاریخی بسیاری به شهر ابرکوه داده است. سرو کهنسال ابر کوه با نام فارسی «زربین» و نام علمی «Cupresus Sempervirens Var.horizontalis» در حوزه استحفاظی استان یزد و در شهر ابر کوه واقع شده است.معرفی شهر ابرکوه
شهرستان ابر کوه با وسعت ۶ هزار کیلومتر مربع و در فاصله ۱۴۰ کیلومتری غرب یزد و در مسیر اصلی یزد،شیراز قرار دارد. فاصله این شهر تا شیراز ۳۰۰ کیلومتر و تا اصفهان ۲۸۰ کیلومتر است.
سرو کهن سال ابرکوه :
این درخت از گونه سرو شیراز و از سروهای مدیترانه و با نام علمی cuppresus sempervirens می باشد. در منابع نقل شده است : دارای تنه ای با قطری در حدود ۳/۶ متر، محیط تنه آن در روی زمین به یازده و نیم متر می رسد، شاخه هایی با قطر ۸۵/۱ متر ، ارتفاع ۲۵ متر و محیط آن ۱۸ متر است.سرو ابرکوه برابر مصوبه ۲۵۴ مورخ ۱۳۸۲/۱۲/۲۷ شورای عالی حفاظت محیط زیست بعنوان اثر طبیعی ملی اعلام و صیانت از این گنجینه ژنی در حوزه اختیارات محیط زیست قرار گرفت و در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده است.دانشمندان و کارشناسان داخلی و خارجی، از این درخت به عنوان کهنسال ترین درخت جهان یاد می کنند و نظرشان این است که دیدن این درخت برای هر کسی جالب و شگفت آور است. در اوایل سال ۲۰۱۰ میلادی چاینادیلی درگزارشی ویژه، نام ده درخت کهنسال دنیا را اعلام کرد که در میان آنها، «سرو ابرکوه» با ۴هزار سال قدمت در استان یزد در رده دوم این لیست به چشم می خورد و به عنوان دومین اورگانیسم زنده روی زمین است. طبق این لیست درختی با نام «مسوسلاه» در کوهستان‌های «کالیفرنیا- آمریکا» با سنی معادل ۴هزار و ۸۰۰ ساله به عنوان کهنسال ترین میراث طبیعی دنیا قرار گرفته است همچنین درختی به نام « آلرک» در «پارک ملی شیلی» با ۳۶۰۰ سال عمر در ردیف سوم و درخت سروی به نام «سناتور» با ۳۴۰۰ سال عمر در «پارک ملی فلوریدا» در رده چهارم کهن سال ترین درختان دنیا قرار دارند.به طور حتم درخت سرو ابرکوه خاطرات زیادی را در لابلای شناسنامه چندین هزارساله اش به یادگار دارد. اخیرا هم دانشمندان و پژوهشگرانی از ژاپن و روسیه از این درخت دیدن کردند و عمرش را تا هشت هزار سال برآورد کرده اند. پیشتر “الکساندر روف” دانشمند روسی، عمر آن را به ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ سال برآورد کرده بود. “حمدالله مستوفی” هم در کتاب “نزهت القلوب” که در سال ۷۴۰ هجری قمری تالیف شده است، درباره این سرو آورده است: در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد چنانچه سرو کشمیر و بلخ، شهرتی داشته و اکنون این از آن بلندتر و بزرگتر است.زنگ خطر برای سرو کهنسال ابرکوه نواخته شد :کارشناسان می گویند بی برنامگی هایی که قبل از قرار گرفتن این درخت سرو تحت سرپرستی سازمان محیط زیست در اطراف سرو حاکم بوده است و اجرای طرح هایی غیرکارشناسی, مشکلات بسیاری را به دنبال آورده است.

یکی از این برنامه ها حذف درختان باغات اطراف سرو بود که خود نوعی محافظ برای سرو کهنسال به شمار می آمد. به هرحال انتظار این است که طرح جامع حمایت از این سرو کهنسال هر چه زودتر اجرایی شود و دیگر شاهد آسیب به این یادگار تاریخ کهن نباشیم.

هر درختی که فرو می افتد ، نفس گرم زمین است که در سینه می شکند


حمایت از محیط زیست ، وظیفه ای همگانی است

منبع : وب سایت آفرود چهار در چهار
 
بالا