برگزیده های پرشین تولز

سفرنامه گرجستان

parsayandan

Registered User
لایک‌ها
9
بعد از اینکه با اتوبوس از ارمنستان از مرز گرجستان رسیدیم و ویزا هایمان را چک کردیم با پای پیاده به داخل کشور گرجستان وارد میشوید اگر از مرز زمینی ارمنستان آشنا باشید تقریبا سیر کارها همانطور است . احساس عبور از مرز که دو کشور را از هم جدا میکند حس متفاوت و زیبایی است .

به علت فصل سفر بارش باران زیاد بود اما خوشبختانه باران ها طولانی نبودند و بر سفر ما تاثیر بد نگذاشتند .

8n6lFxBQB.JPG

نمای بشت بام هاستل ما

روز اول حضورمان در گرجستان باران سیل مانندی می آمد و به همین دلیل مستقیما به هاستلی که از قبل رزرو کرده بودیم رفتیم و با کمی چرت زدن خستگی راه طولانی را از تن به در کردیم . بعد از اینکه از خواب بیدار شدم باران آرام تر شده و منظره ای فوق العاده زیبایی و مناسب عکس از پنجره اتاق دیده میشد .

پیشنهاد من به تمام کسانی که به تفلیس می آیند این است که حتما مکان محل اقامت خود را خوب چک کنید چون مانند ایروان تفلیس هم شهر کوچکی است و اگر هتل یا هاستل تان در جای مناسبی باشد همه مکان های دیدنی تفلیس را میتوانید پیاده بروید و از خیابان ها و مناظر زیبای شهر هم لذت ببرید .

به عنوان مثال خیابان Betlemi از خیابان های مناسبی است که هم تعداد زیادی هتل میتوانید در آن پیدا کنید و هم تقریبا به همه جا نزدیک است . از میان هتل ها و هاستل های متنوع این خیابان میتوانم به هاستل ناماسته (Namaste) و هتل 3 ستاره کالانگا (Kalanga ) اشاره کنم که هم قیمت مناسبی دارند و هم از مکان مناسبی برخوردارند . خود من به شخصه در هاستل Namaste حضور داشته ام و با خیال راحت میتوانم بگویم شما هم به اندازه من از آن لذت میبرید . کارکنان هاستل بسیار محترمند و حاضرند همواره به شما کمک کنند . دکوراسیون و نقاشی های روی دیوار بسیار جالب و متفاوت است و محیطی گرم و صمیمانه درست کرده . بالکون هایی که در همه اتاق ها هم هست منظره نفیسی را فراهم میکند . بهتر از همه قیمت هاستل است که بسیار مناسب و ارزان است .

nundN732h.JPG

مثل همیشه از نقشه به دست با اتوبوس های عمومی شهر به راه افتادیم . از نقشه ابتوا سرسری به جاهای مهم و نقاط دیدنی تفلیس نگاهی انداختیم . مسئله جالب این بود که حتی در هتل ها هم نقشه شهر پولی بود و مبلغی در حدود 7-9 لاری گرجستان باید بابت نقشه بپردازید اما همین نقشه را میتوانید از یک آژانس مسافرتی به رایگان بگیرید .

مقصد اولیه مان را پل Metekhi و کلیسای Metekhi انتخاب کردیم که عملا روبرو هاستل مان بود . بعد از بازدید از این منطقه با عبور از پل Baratashvili یک مسیر دایره ای کشیدیم .

کلیسای Metekhi :
Sbd654UJiQDNF.JPG

DWIqUX0F.JPG

کلیسای متخی و پادشاه واختانگ

در انتهای رود کورا (Kura) و بعد از عبور از پل به همین نام در روبروی خود مجسمه پادشاه واختانگ که تصور میشود در قرن 12 اُم ساخته شده و در پایین کلیسا قرار دارد را میتوانید ببینید. بعد از دوران اتحاد جماهیر شوروی کلیسا به عنوان تائتر استفاده میشد که بعد از اعتراض های فراوان و تحصن مردمی بالاخره در سال 1988 بعد از کمی تعمیرات دوباره به عنوان کلیسا مورد استفاده قرار گرفت .

OWKdPMZCHK.JPG

نمای میدان اروپا از حیاط کلیسا

ایستگاه بعدی قرار بود کلیسای جامع سامِبا باشد اما برنامه ها طبق معمول پیش نرفت . کوچه های باریک و بافت تاریخی شهر شما را به سمت خود میکشد و احساس کنجکاوی تان را بر می انگیزد . این منطقه گرجستان بیشتر ارمنی ها اقامت دارند و کلیساهای ارمنی و تائتر های ارمنی و حتی خیابان هایی که نام های ارمنی دارند در این جا وجود دارد .

zVAkAV612qWC.JPG

بعد از کمی پیاده روی متوجه میشوید که کمی خیابان ها شلوغ تر شده اگر در همین مسیر حرکت کنید به بازار محلی میرسید . من هم بدون فکر داخل بازار شدم قسمت بزرگی از وسایلی که در بازار میبینید اجناس ترکیه ای هستند خصوصا بیشتر سبزیجات و میوه ها همگی از ترکیه می آیند .

UZWU5bTvYy6.JPG

zHzsSPKkd1glR.JPG

در گرجستان در بازار ، در رستوران ها ، در بوفه ها و تقریبا در همه جا کارمند زن میبینید و زنان در اقتصاد گرجستان نقش بسیار مهمی دارند . برای مثال شبی تقریبا ساعت 2 صبح به داخل سوپر مارکتی رفتیم که تنها دو زن تنها در آن حضور داشتند البته مانند این اتفاق چند بار دیگر هم اتفاق افتاد .

gqZHOZxm.JPG

در اینجا به سمت کلیسای جامع راه افتادم در اینجا میخواهم درباره چیزی که در راه مکررا با آن روبرو شدم صحبت کنم در راه مردم هر جا که از روبرو یا کنار یک کلیسا رد میشدند ، صلیب خود را در می آوردند و کمی دعا کرده و به راه خود ادامه میدادند این اتفاق را در نزدیکی همه کلیسا ها قابل مشاهده است و این خود گواه قوی بر مذهبی بودن مردم گرجستان است .

کلیسای جامع سامِبا :
IJKLRRfF.JPG

بر خلاف ظاهرش که بیشتر شبیه کلیساهای بسیار قدیمی است ، ساخت کلیسا سامِبا در سال 2004 به پایان رسید و با 98 متر ارتفاع ، یکی از بلندترین کلیساهای ارتدوکس جهان است . کلیسا جامع سامبا به نوبه ای مظهر و نماد دینی شهر تفلیس است و در بسیاری از نقاط شهر میتوانید آن را مشاهده کنید .

0ZLrJ41QUn.JPG

همانطور که از عکس هم مشخص است این کلیسا مورد توجه بسیاری از توریست ها و مردم محلی تفلیس است .

R2o7yIw.JPG

مجسمه ها در سرتا سر شهر دیده میشوند

OHCWkNiX.JPG

اگر چه مثل همه سفر ها اینجا هم مسیر تعیین کردم و برای گردش شهری برنامه ریختم اما باور کنید بهترین شکل گشت و گذار در تفلیس پرسه زدن و پیاده روی در کوچه ها و خیابان هاست . مجسمه های قدیمی و جدید ، بناهای تاریخی ، طبیعت زیبا و ... در اینجا همه چیز در هم آمیخته و معلوم نیست در خیابان بعدی که وارد میشوید چه چیز جالبی منتظر شماست .

برج ساعت :
oTlcTw4wx.JPG

از پل Baratashvili بگذرید و سمت راست ادامه دهید . با یک برج ساعت کج و کوله مواجه خواهید شد سر ساعت درهای بالای ساعت باز شده و یک فرشته از آن بیرون می آید . در این کوچه که بوی گذشته ها را میدهد کمی استراحت کردیم و یک نوشیدنی گرفتیم .

O8wV3fRyLYJi.JPG

همانطور که به راه خود ادامه میدهید به خیابانی میرسید که در کنار آن همه گل میفروشند و عطر گلهای تازه همه خیابان را پر کرده .

میدان آزادی (Tavisupleba ) :
در ادامه همین خیابان به میدان آزادی یا میدان Tavisupleba میرسید .

نکته جالب : نام سرود ملی یا به اصطلاح مارش گرجستان هم به همین نام یعنی Tavisupleba است .

nundN732h.JPG

در میدان آزادی میتوانید مغازه های کادویی ، رستوران ، کافه و دفتر اطلاعات توریستی را پیدا کنید . به طور شانسی متوجه شدیم که در بهترین زمان و بهترین روز در آنجا حضور داشتیم و افراد نظامی در حال تمرین برای مراسم روز جمهوری گرجستان بودند که چند روز بعد برگذار میشد . اگرچه نمیتوانستیم خیلی نزدیک بشویم اما عکس های فوق العاده زیبایی گرفتیم و این اتفاق برایمان خاطره بسیار عالی شد.

نکته جالب : شما هم میتوانید زمان سفر خود را طبق تقویم و مناسبت های هر کشور انتخاب کنید برای مثال روز 26 می عید جمهوری گرجستان است . قطعا اگر آن روز درتفلیس حضور داشتید حتما به میدان آزادی بروید از مراسم دیدن کنید .

خیابان روستاولی :

HEbalhghR.JPG

خیابان بلند روستاولی از میدان آزادی شروع شده و در آن بسیاری از ساختمان های مهم تفلیس قرار دارد که موزه ملی گرجستان ، ساختمان پارلمان گرجستان ، هتل های لوکس ، ساختمان اپرا و چند تا از مهم ترین تائتر های تفلیس تنها قسمتی از آنها هستند .

ظاهر و سبک این خیابان به هیچ وجه مشابه کوچه و خیابان های فرعی و قدیمی تفلیس نیست و از این همه تضاد شگفت زده خواهید شد البته این نکته را ذکر کنم که حتی بعضی از همین بنا های زیبا و شیک خیابان روستاولی هم از پشت منظره ای متفاوت دارند !

v3YOgpArUwUA6.JPG

ساختمان پارلمان گرجستان

B2lTPn5UNhKy.JPG

ساختمان اپرا

jmDRFCH.JPG

m61NOPdsfQ.JPG

متاسفانه در تفلیس تعداد زیادی گدا هست و این وضعیت در بعضی موارد بسیار شبیه کشور خودمان است !

dJLsTK2Co.JPG

هنگام بازگشت از خیابان روستاولی از کوچه G.Chanturai از سراشیبی تندی به سمت پارک " 8 آوریل " رفتیم . در اینجا کمی استراحت کردیم و از منظره سرسبز پارک لذت بردیم .

در مقصد بعدی به جایی رفتم که به شخصه علاقه زیادی به آن دارم و در هر کشوری حتما به آن سر میزنم یعنی بازار دست فروش ها جایی مانند جمعه بازار پارکینگ پروانه خودمان . در اینجا از اشیای قدیمی گرفته تا نقاشی و عتیقه جات و مدال های افتخار و لباس های سربازی میتوانید پیدا کنید .

7mAFikAu72N5.JPG

در گرجستان هم بازی تخته نرد بسیار رواج دارد و در کوچه خیابان مردان پیر و جوانی را میبینید که در حال بازی اند .

باغ گیاه شناسی:
JKwP8m6T.JPG

باغ گیاه شناسی تفلیس از جاهایی است که به شخصه فکر میکنم هر توریستی باید از آن دیدن کند . از نظر موقعیت جغرافیایی اینجا بسیار نزدیک هاستل ما بود و دسترسی به آن بسیار آسان بود . برای همین در طول اقامت مان دوبار به این جای رویایی و زیبا رفتیم . انواع درختان سرسبز و زیبا و مهم تر از همه یک آبشار در محیط باغ قرار دارد . نکته جالبی که توجهم را جلب کرد این بود که در محوطه باغ در هیچ جا چیزی به نام زباله ندیدیم و همین نشان میدهد که به خوبی از این باغ مراقبت میشه و مردم و مسئولان اهمیت آن را میدانند .

قلعه ناریکالا :
zPXpHyF.JPG

نمای دور قلعه از شب

R8jU45Suoq4N.JPG

این قلعه تاریخی در قرن 4 میلادی بنا شده و در طول تاریخ با تغیررات فراوانی روبرو بوده در بنای حال حاضر یک کلیسای کوچک داخل قلعه وجود دارد که به عنوان محل عبادت برای عموم آزاد است . همانجا یکی از جوان های گرجی را گیر آوردیم و از آن خواستیم تا کمی درباره قلعه به ما اطلاعات بدهد او هم اگرچه خیلی مشتاق به نظر نمی آمد اما توضیح داد که ناریکالا (Nari kala) به معنای قلعه کوچک است . منظره از اینجا فوق العاده زیباست و پیشنهاد میدهم کمی در اینجا بایستید و از هوای تازه و منظره بینظیر شهر تفلیس لذت ببرید .

از میدان آزادی میتوانید با تله کابین های کوچک به اینجا بیاید .

نکته : شب ها قلعه تعطیل میشود و دیگر اجازه ورود ندارید پس بهتر است در تور گرجستان بازدید از این مکان زیبا را در برنامه صبحتان قرار دهید .

HOyU1hYgLx.JPG

در نزدیکی قلعه میتوانید از مجسمه "مادر گرجستان" دیدن کنید . اگر به ارمنستان سفر کرده باشید این مجسمه برایتان بسیار آشنا خواهد بود !

پارک Mtatsminda :
8k2FFwgeJ1t.JPG

پارک Mtatsminda در مرتفع ترین نقطه شهر قرار دارد و یک پارک چند منظوره است . داخل پارک جنگل ، شهر بازی ، رستوران ، کافه و ... است . برای رسیدن به اینجا میتوانید از تله استفاده کنید . حتی اگر با ماشین شخصی خودتان هم بیایید از یک جایی به بعد باید ماشین را در پارکینگ بگذارید ئ باقی مسیر را پیاده طی کنید .

t7pLWRqpPh.JPG

مجسمه های حلبی داخل پارک

2- 3 روز برای گشت کامل تفلیس کافی است اگرچه من همه را به طور خلاصه توضیح دادم اما زمان و مسافت بین این مکان ها فاکتور مهمی است .

به عنوان یک نکته باید بگم که در گرجستان مثل ایران چون از تاکسیمتر استفاده نمیکنند برای همین قبل از سوار شدن و حرکت کردن چون هاتون روبزنید تا بعدا مشکلی پیش نیاید . من به شخصه برای مسافتی نسبتا طولانی 5 لاری و برای مسافت هاستل تا فرودگاه که چیزی حدود 17 کیلومتر بود 15 لاری پرداختم .

به عنوان نکته آخر باید بگم که من تنها مهم ترین و برجسته ترین مکان های دیدنی تفلیس را معرفی کردم و در هتل ها میتوانید انواع تور تفلیس را پیدا کنید . همچنین در جای جای شهر مکان هایی با اسم " I love Tbilisi" هست که میتوانید از اینترنت wifi رایگان استفاده کنید .

امیدوارم از سفرنامه گرجستان ما لذت ببرید و بتوانید از این اطلاعات در تور گرجستان تفلیس خود استفاده کنید.

بالا