منتخب بازارچه

سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس

behnam75

کاربر تازه وارد
تاریخ عضویت
5 دسامبر 2015
نوشته‌ها
7
لایک‌ها
0
سن
55
چه کسانی می توانند در بازاربورس سرمایه گذاری کنند؟ آیا صرفا خرید و فروش سهام و نشانه مختص سهامداران حقیقی است؟ یا سهامداران حقوقی نیز می توانند در این بازار معامله کنند؟ منظور از اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس چیست؟ خرید و فروش حقوقی نشانه چیست و چگونه انجام می شود؟ ما قصد داریم در این مطلب به بررسی سوالات مذکور بپردازیم. تا اطلاعات مناسبی در این زمینه به دست آوریم،

سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس چه افرادی هستند؟
به طور کلی سهامدارانی که در بازار بورس سرمایه گذار می کنند، به دو دسته سهامداران حقیقی یا خرد و سهامداران حقوقی یا عمده دسته بندی می شوند. تمامی افرادی که دارای هویت فردی هستند، یک فرد حقیقی به شمار می روند.

سهامداران حقیقی یا خرد:
هر شخص حقیقی که دارای کد ملی باشد، می تواند اقدام به خرید سهام و سرمایه گذاری در بورس نماید. در صورتی که سهامداران حقیقی در بورس سهام خریداری کنند، سهامدار حقیقی به شمار می روند. یعنی هر فردی که کد بورسی دریافت نموده باشد، قادر است در بورس معامله انجام دهد.

سهامداران حقوقی یا عمده:
زمانی که اشخاص حقیقی جدای از شخصیت فردی خود، در کنار هم جمع شوند، نهاد، سازمان یا شرکتی را به وجود می آورند که به صورت مستقل قادر است در بازار بورس اقدام به سرمایه گذاری نماید. این شخصیت در واقع نام و نشان جداگانه ای از اشخاص حقیقی داشته، و هدف خاصی را دنبال می کند. که به آن شخص حقوقی می گویند.

سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس


اشخاص حقوقی در بورس قادر به سرمایه گذاری هستند، زیرا این شرکت ها، نهاد ها و سازمان ها که به ثبت رسیده هستند، می توانند کد بورسی دریافت نموده و در بازار بورس معامله انجام دهند. از این رو سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس دو دسته سهامدار به شمار می روند که هر یک قادر به خرید و فروش سهام در بورس هستند.

تمامی شرکت های سرمایه گذاری، صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های سبدگردانی، کارگزاری ها و … یک شخص حقوقی محسوب شده و در بازار سرمایه می توانند معامله انجام دهند.

خرید و فروش حقوقی نشانه چیست؟
مسلما یکی از مسائل مهمی که در بازار بورس بسیار به آن توجه می شود، نحوه خرید و فروش حقوقی سهام است. این مسئله چنان مورد توجه برخی از سهامداران قرار گرفته است، که تصور می کنند لازم است خودشان را با هر شرایطی با بورس حقوقی همگام نمایند.

به این صورت که هر زمان اشخاص حقوقی اقدام به خرید سهام می نمایند، سهامداران حقیقی نیز باید خرید کنند، و بالعکس در زمان فروش سهام توسط اشخاص حقوقی، اشخاص حقیقی نیز باید سهم خود را بفروشند. این تفکر کاملا غلط است و بدون تردید نتایج مطلوبی به همراه نخواهد داشت.

سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس لازم است بسته به عوامل متعددی فرایند خرید و فروش سهام را در بازار بورس پیگیری کنند. این دسته از اشخاص لازم است ابتدا وضعیت سهم و نوع شرکت حقوقی که سهام خود را عرضه نموده است را بررسی نموده، و پس از آن اقدام به خرید سهام نمایند.

خرید و فروش حقوقی سهام در بورس


اصولا سرمایه گذاران برای بررسی این وضعیت ها به سراغ انجام تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی می روند. تا نقاط ورود و خروج سهم را به خوبی بررسی نموده، و با کسب اطلاعات مناسب اقدام به انجام معامله نمایند. اما پیش از آنکه بدانید چگونه اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس اقدام به معامله می کنند، اجاره دهید با مفهوم خرید و فروش حقوقی آشنا شویم.

منظور از خرید و فروش حقوقی سهام در بورس چیست؟
به طور کلی در بازار بورس سرمایه گذاری به دو مدل کلی انجام می شود. یا سرمایه گذاران حقیقی هستند یا حقوقی. سرمایه گذارانی که در بورس حقیقی به معامله می پردازند، طبق استاندارد سازمان بورس و اوراق بهادار باید کد بورسی دریافت کرده باشند.

اما شرکت های سرمایه گذاری، صندوق ها، سبدگردانی ها و … نیز وجود دارند که سهامداران حقیقی محسوب نمی شوند، اما به عنوان اشخاص حقوقی می توانند در بورس اقدام به سرمایه گذاری نمایند. هر کدام از اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس رفتار خاصی برای معامله در پیش می گیرند.

انواع سهامداران حقوقی


به این صورت که سهامداران حقیقی معمولا برای بازه های کوتاه مدت برنامه ریزی انجام داده و معامله میکنند. در صورتی که سهامداران حقوقی بیشتر به دنبال انجام معامله برای بازه زمانی بلند مدت و میان مدت هستند. اگر به نمایش خرید و فروش افراد حقیقی و حقوقی در تابلو ها توجه کنید، متوجه این مسئله خواهید شد که اشخاص حقیقی در معاملات خود بیشتر درگیر شایعات می شوند.

حتی بیشتر تصمیماتی که برای انجام معامله می گیرند نیز، بسته به همین شایعات است. در حالی که سرمایه گذاران حقوقی هرگز به شایعات اهمیتی نداده و تصمیم احساسی برای انجام معامله نمی گیرند.

پس باید بگوییم رفتار معامله گری اشخاص حقیقی و حقوقی در بورس با یکدیگر متفاوت است. حال اگر شخص حقیقی، الگوی حقوقی را برای معاملات خود انتخاب کند، اقدام به انجام خرید و فروش حقوقی سهام نموده است. یعنی سرمایه گذاری خود را بیشتر بسته به بازه زمانی بلند مدت و میان مدت برنامه ریزی کرده است.

*پیشنهاد میکنم محتوای مجمع بورس را مطالعه کنید
سهامداران حقوقی برای انجام معامله چه دیدگاهی دارند؟
برخلاف اشخاص حقیقی، سهامداران حقوقی تیمی حرفه ای از تحلیلگران دارند، که تمامی کلیات بازار را بررسی می کنند و بسته به آن پیش می روند. به این صورت که در روزهای منفی بازار، اقدام به خرید و در روزهای مثبت بازار اقدام به فروش سهام های خود می کنند.

با این روش به نوعی تعادل در بازار سهام برقرار می کنند. در حالی که این نحوه انجام معامله میان سهامداران حقیقی و حقوقی در بورس نیز با یکدیگر متفاوت است. زیرا سهامداران حقیقی در زمانی که صف خریداران بالاست، اقدام به خرید و در زمانی که صف فروش بالاست اقدام به فروش سهام های خود می نمایند. از این رو این رفتار اشخاص حقیقی به راحتی قادر است به بازار سهام آسیب های جدی وارد کند.

 
بالا