برگزیده های پرشین تولز

سوالات اپتدایی و آماتور من در خصوص Database [SQL]

behnam_2000

Registered User
لایک‌ها
2,016
سلام

1) SQL چی هست ؟ یک فایل EXE یا TXT ؟ پسوند آخر آن چی هست ؟

2)SQL فرقش با MYSQL چس هست ؟

3)با چه نرم افزاری می شود SQL ساخت؟

4)با چه نرم افزاری می شود SQL را خواند ؟ ( آیا نرم افزار مجانی برای دانلود در اینترنت وجود دارد ؟ )

5)معمولا SQL یا Mysql را در کجای وبسایت می شود پیدا کرد ؟ منظورم در FTP هست

6) چه جوری SQL می سازند ؟

7)کلا چند جور SQL داریم ؟ مثلا MYsql یا مثلا MS sql (اگر وجود داشته باشد)

نکته : اگر SQL با Mysql فرق دارد به کلمه SQL "و MYSQL" هم اضافه شود.

با تشکر از شما.

peymanafraz

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوست من با يه مقدار جستجو به جواب تمام سوالات ميرسيدي.

1 - SQL مخفف Structured Query Language که به زبان ساده ميشه گفت ميشه زباني که باهاش ميشه از ديتابيسها اطلاعات رو دريافت کرد يا بهشون ارسال کرد. پس SQL يه فايل يا يه برنامه نيست بلکه يه زبان براي کار با پايگاه داده هاست.

2 - اگه به جواب سوال اول دقت کني گفتم که SQL يه زبانه ولي MySQL‌ يه برنامه مديريت پايگاه داده ( DBMS ) هست. يعني MySQL داده هاي شما رو يه جايي ذخيره ميکنه و شما ميتونين با زبان SQL ازش اين داده ها رو تحويل بگيرين و يا بهش داده هاي جديد بدين.

3 - ما يه سري فايل داريم که پسوندشون sql هست. اين فايلها حاوي يه سري دستورات SQL هستن که با ذخيره کردنشون توي يه فايل ميتونيم همه رو با هم اجرا کنيم. همه DBMS ها ( از جمله SQL Server ، MySQL ، Oracle و ... ) ميتونن اين دستورات رو ايجاد کنن. ولي ساده ترين راه اينه که شما دستورات SQL‌مورد نظرتون رو با Notepad بنويسين و با پسوند SQL ذخيره شون کنين. همين!!!!

4 - بازم ميشه با تمام DBMS ها دستورات درون فايلهاي SQL رو اجرا کرد ولي براي خوندنشون ميتونين از همون Notepad استفاده کنين. در کل همه اديتورهاي متن ميتونن اين فايلها رو باز کنن.

5 - DBMS ها رو روي کامپيوتر سرور نصب ميکنن تا به کاربراشون سرويس بدن. معمولا براي دسترسي به اين DBMS ها يه آدرس بهتون ميدن با يه يوزرنيم و يه پسورد.

7 - اگر منظورتون زبان SQL چند جور داريم بايد بگم کلا ما دو نوع زبان SQL داريم. اوليش زبان SQL استاندارده که براي همه DBMS ها يکسانه و دستوراتش توي همه اينها اجرا ميشن. يه نوع ديگه هم داريم که فقط مخصوص خود DBMS ها هستن و فقط توي اون اجرا ميشن. مثلا براي MySQL يه نوع زبان SQL استاندارد داريم و يه نوع زبان SQL مخصوص خود MySQL.
اگه منظورتون انوع DBMS هاست چند تاش که بيشترين کاربرد رو دارن عبارتند از MS SQL Server , MySQL , Oracle , PostgreSQL , SQL Lite , MS Access , ... .

من نکته شما رو متوجه نشدم بهتر توضيح بدين.

بالا