برگزیده های پرشین تولز

سوالات تخصصی در مورد عکاسی

rtslan

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام به همه دوستان
قبلا این سوالات رو تو قسمت آخرین عکسی که ... پرسیدم ارسلان جان راهنمایی کردند که
تو یه تاپیک جدید سوالاتم رو مطرح کنم و الان همون سوالات رو از اونجا copy , paste کردم:D :D :D

من تو عکاسی یه کم چه عرض کنم کلا آماتور هستم :blush:
من یه دوربین A520 Canon دارم 4 ماه پیش خریدمش که بلد نیستم که چه جوری مثل سایر
دوستان عکسهای خوشکل مشکل بگیرم
اگه دوستان منو به عنوان یه آماتور تو جمع خودتون بپذیرین و هلم بدین تا راه بیفتم :blush:
چند تا سوال داشتم
1 ISO Speed وshuter Speed و یه سری تنظیمات که تخصصیه چی هستند
2 یه سری اصطلاح مثلا عمق و یا فاصله کانونی و ... .

مرسی از همه دوستان:lol:

phoyo_live

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
13
خوب منم بازم خير مقدم ميگم خدمتتون . دوست عزيزم اول از همه بگم که براي تنظيمات دوربين کاتالوگ دوربينتو دقيق بخون (چون کار خنده داريه ادم کاتالوگ دوربينشو نخونه) . عکس خوشگل و مشکل رو بايد تمرين کني ،حتما" به همين زودي ها ميتوني . (يه توضيح هم در مورد اماتور بدم که ديگه اشتباه کسي استفاده نکنه ،آماتور به کسي ميگن که در زمينه يه کاري تخصص داره و اطلاعات خوبي هم براي خودش کسب کرده ولي از اون کار به عنوان دلخوشي استفاده ميکنه و نه بعنوان منبع درامد ،پس آماتور عکاسي يعني يه فرد متخصص که عاشق عکاسيه و از جون براي اينکار مايه ميذاره ، به کسي که تازه شروع کرده مبتدي ميگن).

شروع ميکنيم به حل دادن ببينم حل خورت خوبه يا نه !!!
is or iso speed : به ميزان حساسيت سلولاي نوري در برابر نور ميگن که هر چه مقدار اين عدد بيشتر باشه ميزان حساسيت به نور هم بيشتره . مزايا: استفاده از ايزو اين امکان رو به ما ميده که در شرايطي که نميتونيم به تنظيمات شاتر و ديافراگمون دست بزنيم ولي از لحاظ نوري مشکل داريم ، ميتونيم از ايزو براي افزايش ميزان روشنايي از ايزوي بالاتر استفاده کنيم . معايب: استفاده از ايزو باعث ايجاد نويز در تصوير ميشه که بسته به نوع و سايز سنسور در دوربينهاي مختلف متفاوت هست . مقادير استاندارد ايزو هم به شرح زيره.
40،50،80،100،200،400،800،1600،3200 که در هر نوع دوربين متفاوت هست . به ايزو بالاتر از 400 هم ايزو اسپيد گفته ميشه که براي کارهاي سريع استفاده ميشن مثلا" عکاسي ورزشي و يا تصاويري که ميزان زمان فريز کردن اجسام در حال حرکت در کسر ثانيه زياد باشه. مثلا" بخواهيم با سرعت 1/4000 يا 1/2000 عکاسي کنيم ،چون سرعت شاتر بالاست نور در زمان خيلي کمي به سنسور ميرسه که باعث تاريکي عکس ميشه براي حل مشکل ميايم و از ايزو بالا براي بالابردن حساسيت سلولهاي نوري استفاده ميکنيم.
تو اين عکس ميزان نويز و تاثير ايزو رو روي عکس متوجه ميشي.
amo222.jpg

shuter speed: کسري از ثانيه که به سنسور نور ميرسه .شاتر رو يه پرده فرض کن که مابين ديافراگم و سنسور قرار داده و با کنار رفتنش نور از دريچه دياف ميگذره و به سنسور ميافتده و باعث ميشه که يه فريم عکس گرفته بشه . حالا هر چه سرعت رفت و برگشت اين پرده بالاتر باشه نور زمان کمتري براي تابيدن به سنسور داره و تصوير تاريک تر ميشه . براي کارهاي سريع مثل عکاسي از پرندگان و حيوانات و حشرات و کارهايي چون عکاسي ورزشي مثل فوتبال و ماشينسواري و .... که سرعت و حرکت سوژه در زمان خيلي کمي انجام ميشه از سرعت شاتر زياد استفاده ميکنن . برعکس سرعت شاتر بالا سرعتهاي شاتر پايين هم هست که براي بيشتر نور ديدن سنسور ازش استفاده ميشه مثل عکاسي نجومي و يا عکاسي از مناظر در شب. معايب: در سرعتهاي پايين با عث بلور شدن تصوير ميشه و همينطور در هم پاشيدگي رنگها و نياز به سه پايه هست براي بدست اوردن عکسهاي واضح .

به حد فاصل قبل و بعد از سوژه اصلي که ما رو اون فوکاس رو انجام ميديم ، عمق ميدان گفته ميشه . به مناطقي که يک نقطه در تصوير دقيقا" شکل يه نقطه هستش و اين نقطه رنگش پاشيده نشده . در واقع در مناطقي که ما وضوح تصوير نداريم و رنگها در هم اميخته شده است ما عمق ميدان رو از دست داديم. خوب حالا اين عمق ميدان ب چه کار مياد و کي بدرد ميخوره و کي بدرد نميخوره . بايد بگم براي يه سري از عکسها مثل عکاسي از مناظر و يا عکاسي صنعتي بايد عمق ميدان در بالاترين حد خودش باشه . اما تو موضوع هايي چون عکاسي ماکرو (از گياهان،گلها، حشرات ،حيوانات و اجسام بيجان ) هر چه ميزان عمق ميدان کم باشه باعث ميشه عوامل اغتشاش در عکس از بين بره و تصوير بهتري رو براي ما نتيجه بده . وقتي عمق ميدان کم ميشه در واقع سوژه از پس زمينه (back grand) جدا ميشه و بيشتر جلوه ميکنه . تو عکاسي پرتره اين روش خيلي کاربرد داره . اما روشهاي ديگه اي براي از بين بردن عمق ميدان وجود داره عمق ميدان زماني کم ميشه که فاصله کانوني ما ( اميدوارم فاصله کانوني رو بدونيد در پ.ن اوردم) ما زياد باشه يا در واقع ما از لنزهاي زوم يا لنزهاي تله استفاده ميکنيم عمق ميدان ما کم و کمتر ميشه و بلعکس هرچه لنز ما وايدتر باشه عمق ميدان بيشتر خواهد بود .

به فاصله خروج تصوير از عدسي اول لنز و تصويري که روي شاتر و يا حسگر ميافته فاصله کانوني ميگن که هرچه اين فاصله کانوني بلندتر باشه تصوير بسته ترو و در واقع زوم بيشتري خواهد بود ، هر چه ميزان اين فاصله کم باشد تصوير وايدتري رو روي حسگر خواهيم داشت.

اينا مال همين مقاله اي بود که داشت اماده ميشد . اميدوارم نونسته باشم کمکتون کنم.

SiahSepid

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
آقا ارسلان مبارکه بالاخره این مقاله شما هم حاضر شد .(طبق معمول جامع و کامل), من یکی که استفاده کردم ممنون
83.gif

اما شما دوست عزیز* rtslan * ورودتون به پرشین تولز و بویژه بخش عکاسی رو تبریک میگم.من هم با اینکه ناشی هستم ولی هر از چند گاهی پام رو تو کفش بزرگترهای بخش میکنم و عکسهایی که به نظرم جالبه و یا ارزش نظر دادن داره رو اینجا میزارم ,البته این فقط به لطف بچه های با مرام بخش عکاسی که با جون و دل به همه ریزه کاریها رو یاد میدن و نیز علاقه ای که به عکس دارم برمیگرده.
به نظر من عکس گرفتن رو فراموش نکن , تجربه همینطوری و فقط با مطالعه بدست نمیاد بلکه مطالعه فقط یاری رسانه.
فکر میکنم بد نباشه یه سری هم به امضاء من بزنی ( عکاسی.کام قسمت اصول عکاسی مقاله های واقعا خوبی داره)
برات آرزوی موفقیت میکنم ارادتمند (و منتظر عکسهای زیبای
23.gif
) شما * رضا :)

phoyo_live

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
13
خيلي ممنون دوستان اين بخش خيلي کوچيک و ام پي تري از اين مقاله هست انشا الله بخشهاي مبسوطي خواهد داشت.

rtslan

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام به ارسلان و سایر رفقا:)
از ارسلان تشکر میکنم که راهنمایی کردن
الان هم با توجه به راهنمایی های ایشون باید برم تمرین کنم
یه سوال دیگه
با توجه به تازه کار بودن(آماتور) :D :rolleyes: من میخوام بدونم چه جوری میتونم
تو فروم عکس آپلود کنم :D
چیکار کنم بیسوادم دیگه باید هلم بدین تا راه بیفتم به بابام هم گفتم
برای من کفش جقجقه دار بخره:D :D :D تا ... .

ramin_njf

کاربر فعال دوربین دیجیتال
کاربر فعال
لایک‌ها
5
از لینک زیر برای اپلود کرد استفاده کن

http://www.img.majidonline.com/

با browse عکس رو در کامپیوتر انتخاب کن بعد لود کن بعد لینک قراردادن عکس درانجمنهارو در پستت کپی کن

SiahSepid

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
9
به نقل از rtslan :
من میخوام بدونم چه جوری میتونم
تو فروم عکس آپلود کنم :D
دوست عزیز شما میتونی از سایتهایی نظیر
و یا
استفاده کنی .البته من خودم از ایمیج هاستینگ استفاده میکنم به این دلیل که با ثبت نام در سایت یه فضا بهت میده و میتونی به عکسهایی که قبلا گذاشتی دسترسی داشته باشی و یا اگه دیگه اون عکس رو نخواستی اون رو از فضایی که در اختیار داری حذف کنی.

rtslan

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
راستی چطور میشه تصویر پشت سوژه مات بشه

ramin_njf

کاربر فعال
لایک‌ها
5
به نقل از rtslan :
راستی چطور میشه تصویر پشت سوژه مات بشه

درحالت av دیافراگم رو میشه دستی تنظیم کرد برای مات شدن پشت تصویر در عکاسی ماکرو دیافراگم رو

تا حد امکان باز کنید . یکبار هم بسته عکس بگیرید تا تفاوت رو حس کنید

امضا
از طرف ارسلان

phoyo_live

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
13
rotlaugh.gif
haha.gif
يه راه ديگه هم داره جيگر استفاده از حالتهاي تله دوربين . يکي هر چه فاصله کانوني بيشتر باشه . عمق ميدان هم کم ميشه.
spiteful.gif

rtslan

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ارسلان منظورتون اینه که لنز تله رو دوربین نصب کنم
چون دیگه با این دوربین حال نمیکنم:(
نمیخوام واسه این دوربین لنز و یا چیز دیگه ای بخرم
اخه زور داره

ramin_njf

کاربر فعال
لایک‌ها
5
به نقل از rtslan :
ارسلان منظورتون اینه که لنز تله رو دوربین نصب کنم
چون دیگه با این دوربین حال نمیکنم:(
نمیخوام واسه این دوربین لنز و یا چیز دیگه ای بخرم
اخه زور داره
منظورشون خرید نبود احتمالا منظور اینکه از زوم دوربین استفاده کنید وسوزه رو جلوبیارید تا پشت سوزه مات بشه

درمورد حال کردن با این دوربین من هم موافقم ولی فعلا بد نیست :(

phoyo_live

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
13
بله منظورم فاصله کانوني بود . بهت گفتم براي خريد دوربين عجله نکن تو نيازهات با توانايي هاي اين دوربين نميخورد . من همون موقع گفتم بهت . اما اين دوربين نيستکه عکس ميگيره اين تو هستي که عکس ميگيري.شايد اصلا" عکسات از لحاظ کادر بندي اشکال داشته باشه.

Ehsan Shobeiri

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز ...
سوالی داشتم اگه دوستان راهنمایی کنند ممنون میشم..
بنده 2 ماه پیش دوربین canon 6d + 50mm f1/8 stm و خریداری کردم ..
نمیدونم چرا عکس ها اون کیفیتی که میخوام و نداره ...خودم بیشتر فکر میکنم مال لنزش ...بودجه کم آوردم مجبور شدم این لنز و تهیه کنم
یکی از دوستان گفت این لنزی که گرفتی واسه این دوربین طراحی نشده باید 50mm f1/4 میگرفتی .. حالا اگه بخوام بگیرم باید حدودا یکو خورده ای
هزینه کنم ..بنظر شما مشکل حل میشه؟
باتشکر

mostafa_1366

Registered User
لایک‌ها
3,680
با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان عزیز ...
سوالی داشتم اگه دوستان راهنمایی کنند ممنون میشم..
بنده 2 ماه پیش دوربین canon 6d + 50mm f1/8 stm و خریداری کردم ..
نمیدونم چرا عکس ها اون کیفیتی که میخوام و نداره ...خودم بیشتر فکر میکنم مال لنزش ...بودجه کم آوردم مجبور شدم این لنز و تهیه کنم
یکی از دوستان گفت این لنزی که گرفتی واسه این دوربین طراحی نشده باید 50mm f1/4 میگرفتی .. حالا اگه بخوام بگیرم باید حدودا یکو خورده ای
هزینه کنم ..بنظر شما مشکل حل میشه؟
باتشکر
سلام
صد البته لنز سهم زیادی در کیفیت عکس داره ولی شما هم با علم به این نکته نباید سهم اصلی بودجه تون رو صرف خرید بدنه فولفریم میکردید. البته این لنز هم ef هست و مخصوص دوربین فولفریم اما به به لحاظ کیفیت در رده بالایی قرار نداره. هر چند گفت میشه که در مقایسه با قیمش کیفیت خوبی داره. شما اول از هر چیز دوربنتون رو از لحاظ فوکوس تست کنید ببینید دقیقا روی نقطه مورد نظر وقتی فوکوس میکنید تصویر در اون نقطه واضح هست یا نه چون معمولا این مشکل خیلی پیش میاد مخصوصا تو لنزهای دیاف باز تاثیر زیادی روی کیفیت میزاره.

بالا