آژانس هواپیماییexchanging

سوال درباره عینک های سه بعدی

شروع موضوع توسط ninja-amir ‏9 ژوئن 2010 در انجمن سخت افزار

1. ninja-amir

ninja-amir کاربر تازه وارد

با سلام خدمت دوستان.من میخواستم بدانم که آیا امکان استفاده از این عینکهای سی بعدی که تبلیغ میشود در ویندوز ایکس پی پک سه و روی مانیتور سی آر تی وجود دارد؟با تشکر
    مشخصات سیستم من:
    core2due E7400 2.8
    Gforce 9500 GT 1 gb
    ram 2gig 800 mhz
    monitor LG Flatron 795FT plus

2. Phantom Hive

Phantom Hive کاربر تازه وارد

سلام دوست عزیز، تکنولوژی های مختلفی برای نمایش سه بعدی وجود دارد که هرکدام عینک خاص خود رو دارند. (به غیر از فناوری هایی که نیاز به عینک ندارند)
    سه نوعش رو که خودم می شناسم:

1) روش Anachrome یا همون عینک های Red Cyan قدیمی:

عینک این تکنولوژی ف**ترهای آبی و قرمز دارند. دو تصویر چشم راست و چپ رو طوری ترکیب می کنند که وقتی از داخل عینک دیده می شوند،
    تصویر راست روی چشم راست و تصویر چپ روی چشم چپ بیفتد.

این تکنولوژی هیچ ربطی به نوع مانیتور و حتی کاغذ و ... ندارد و شما اگر از این عینک ها بزنید، تصویر زیر رو سه بعدی می بینید:

2) تکنیک های پلاریزاسیون:

توی این روش نور تصویر چشم راست و تصویر چشم چپ با دو قطبیت متفاوت روی عینک تابیده می شوند. شما با یک مانیتور معمولی نمی توانید از چنین عینک هایی استفاده کنید.

3) عینک های فعال (شاتر):

این همون روشی هست که در ساخت تلوزیون های سه بعدی استفاده می شود. توی این روش عینک با فرکانس 120 بار بر ثانیه، جلوی چشم راست و چپ رو (بصورت یکی در میان) سیاه می کند. تلوزیون به ازای هر 60 فریم فیلم در یک ثانیه، دو تصویر نمایش می دهد، یکی برای چشم راست و یکی برای چشم چپ. (جمعاً 120 فریم بر ثانیه)

شما به دو دلیل نمی توانید با یک مانیتور معمولی از این عینک استفاده کنید:
    اول اینکه فرکانس مانیتور باید 120Hz باشد.
    دوم اینکه عینک باید با استفاده از یک سنسور با تلوزیون Synch شود، درحالی که سخت افزار PC و مانیتور شما امکان چنین کاری را نمی دهد.

شرکت NVIDIA یک پک سخت افزاری ساخته است بنام 3D Vision Kit، شامل عینک شاتر و یک Emitter که همان سنسور لازم برای Synch کردن است. اگر یک سری به System Requirements بزنید، لیست مانیتورها و کارت های گرافیک قابل استفاده را می توانید پیدا کنید.

ولی مهم تر از همه اینکه شما اگر بر فرض از عینک Red Cyan استفاده کنید، باید نرم افزارهایی داشته باشید تا بتوانند تصویری با مشخصات Anachrome تولید کنند.
    این برای 3D Vision Kit هم صادق است. سخت افزار به تنهایی کافی نیست.

3. JEskandari

JEskandari Registered User

دوستان توجه کنند که عینکهای شاتر با مانیتورهای CRT سازگار بوده زیرا که این مانیتورها اصولا بالای 90 درصد شان 120Hz هستند.
    در ضمن به نظر من در سخت افزار ایشان دلیلی وجود ندارد که نتوانند از عینکهای شاتر استفاده کنند.به هر حال مانیتور ایشان تا 150hz
    را پشتیبانی کرده البته پرفورمانس به دلیل پایین بودن کارت گرافیکی یک مقدار پایین است زیرا در تکنولوژی 3D کارت گرافیکی باید دو تصویر
    ایجاد کند لذا اگر شما با تنظیم کنونی 40fps در یک بازی دارید آنگاه در 3D تنها 20FPS دارید.

در مورد نرمافزارهای لازم برای استفاده از عینکهای رنگی آنها را میتوانید بدون هزینه ای از سایت شرکت NVIDIA داونلود کنید

Last edited: ‏9 ژوئن 2010
  4. Phantom Hive

Phantom Hive کاربر تازه وارد

سلام دوست عزیز، درسته حق با شماست.
    من اون موقع فکر کرده بودم منظور این دوستمون عینک های تلوزیون و سینماهای سه بعدی است. :blush: