برگزیده های پرشین تولز

سوال در مورد ساخت یک tube preamp

*Nemesis*

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام. دوستان من می خوام مدار زیر رو بسازم یه چند تا مشکل دارم اگه میشه کمک کنید.
1208038092.jpg

اولیش اینکه ترانسی هست که بشه 220 رو به 125 تبدیل کرد؟ البته خیلی گرون نباشه.
دومی اینکه لامپش با این مشخصات 12AX7A dual triode تو بازار گیر میاد؟
در کل خیلی تو الکترونیک وارد نیستم به نظرتون می تونم این مدارو بسازم چون خیلی بهش احتیاج دارم؟

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
تا همین 14-15 سال پیش انواع لامپها تو بازار فراوون بود از جمله همین 12ax7 - الآن رو نمیدونم. لامپها هم مثل ترانزیستورها مشابه دارن و راحتتر هم جایگزین میشن.

اگر وارد نیستین در شرایط فعلی بهتر هست از مدارهای لامپی شروع نکنین. چه ویژگی در این دیدین که میخواین بسازینش؟

*Nemesis*

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
تا همین 14-15 سال پیش انواع لامپها تو بازار فراوون بود از جمله همین 12ax7 - الآن رو نمیدونم. لامپها هم مثل ترانزیستورها مشابه دارن و راحتتر هم جایگزین میشن.

اگر وارد نیستین در شرایط فعلی بهتر هست از مدارهای لامپی شروع نکنین. چه ویژگی در این دیدین که میخواین بسازینش؟

ممنون دوست عزیز. بیشتر برای این تاکیدم روی لامپ بود چون مدار هایی که توشون از لامپ استفاده میشه صدای گرمتر و زیباتری نسبت به مدارهای ترانزیستوری دارن.
فکر نمی کنم چیزی باشه که گیر نیاد بالاخره باید باشه دیگه بیشتر مشکلم با ولتاژ ورودیشه. باید کل پاور بالاشو تغییر بدم یا اینکه ترانسی هست که 220 رو 125 بکنه؟

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
این صدای گرمتر و زیباتر رو با شما موافقم. بهش میگفتن تونالیته (نمیدونم اصطلاح علمی است یا رادیوآماتوری) و علتش هم این هست که لامپها بنسبت ترانزیستورهای اون موقع هم پاسخ فرکانسی خیلی بهتری داشتن و هم امپدانس ورودی خیلی بالا. این اختلاف با توجه به پیشرفتهایی که هم در سطح ساخت و هم در طراحی مدار و هم عناصر جدید هست خیلی کمتر شده.

اما برای حفظ این ویژگی مورد نظر شما کل مدار باید لامپی باشه یعنی هم پره و هم آمپلی چون اختلاف کیفیت ایندو در طبقه قدرت (سیگنالهای بزرگ) بیشتر نمود داره تا طبقه ورودی.

در مورد ترانس: شما در هر صورت به ترانس احتیاج دارین (ولتاژ 6.3 ولت فیلامان) بنابراین بهتر هست بدین براتون بپیچن.

*Nemesis*

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ممنون دوست عزیز .درسته باید هم قسمت preamp و هم power amp لامپی باشه ولی اگه یک قسمتشم لامپی باشه باز بهتر از اینه که هردو قسمت ترانزیستوری باشه.
برای شروع گفتم اول قسمت pre رو بسازم اگه جواب داد بعد قسمت دومش هم شروع کنم.
در کل این چیزا تو ایران به راحتی گیر نمیاد بیادم کمه کم 2 میلیونه. برای همین قصد دارم بسازمش.
پس من کل پاورشو میدم بیرون بسازن فکر کنم طرفای جمهوری دو سه جا از این کارا انجام بدن جای دیگشم به نظرم مشکلی نداشته باشم.
بازم ممنون از راهنماییتون.

بالا