برگزیده های پرشین تولز

سوال در مورد شارژر

zeda

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام.
من میخواستم باطری دورببنمو شارژ کنم.سواله من اینه که ولتاژ و امپر باید چقدر باشه؟
2.مدت زمان شارژ؟
3.اگه بترکه خطرناکه؟

کد:
Samsung
7.4 Volt
700mAh
Li-ion
:blink: :blink: :blink:

Electronics Art

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
18
سلام zeda خوبي ؟ :)

خوب ولتاژش بايد با ولتاژ باتري برابر باشه
امپراژش هم 2 آمپر كفايت ميكنه
خوب هر چيزي بتركه خطرناك ميشه :D

shork

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
اين باتريای ليتيوم خيلی زود ميترکن هواست باشه .
اگه شارجر نداره با يه جريان يک دهم يا کمتر شارج کن که زود داق نشه بترکه.

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از shork :
اين باتريای ليتيوم خيلی زود ميترکن هواست باشه .
اگه شارجر نداره با يه جريان يک دهم يا کمتر شارج کن که زود داق نشه بترکه.

ولي ما يه شارژر دستي داشتيم 2 آمپر بود باهاش شارژ كرديم چيزي نشده اين ليتيومي ها رو
upset.gif

ولي zeda شما رعايت كن shork جان اين تجربه رو داشته بهتره سر شما نياد ;)

tkavosh

Registered User
لایک‌ها
71
ولی شما جواب اون بنده خدارو ندادید که
اخه اگه ولتاژ شارژ با ولتاژ باطری یکی باشه که جریانی نداریم دوست عزیز پس ولتاژ شارژر باید یه مقدار کمی بیشتر از باطری باشه تا یه جریانی ایجاد بشه بعد حالا بر فرض یا تنظیم ولتاژ منبع بتونیم یه جریان نیم امپر (و نه دیگه 2 امپر!) درست کنیم ولی تا کی اینکارو ادامه بدیم (همون سوالی که نویسنده تاپیک گفته ) ؟ یعنی از کجا متوجه شارژ کامل باطری بشیم؟

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از tkavosh :
ولی شما جواب اون بنده خدارو ندادید که
اخه اگه ولتاژ شارژ با ولتاژ باطری یکی باشه که جریانی نداریم دوست عزیز پس ولتاژ شارژر باید یه مقدار کمی بیشتر از باطری باشه تا یه جریانی ایجاد بشه بعد حالا بر فرض یا تنظیم ولتاژ منبع بتونیم یه جریان نیم امپر (و نه دیگه 2 امپر!) درست کنیم ولی تا کی اینکارو ادامه بدیم (همون سوالی که نویسنده تاپیک گفته ) ؟ یعنی از کجا متوجه شارژ کامل باطری بشیم؟

نه ديگه دوست عزيز شما فكرت رفت جايه ديگه
همون جايي كه ميگه براي شارش جريان بين دو نقطه بايد بين آن دو نقطه اختلاف پتانسيل باشد
به عبارت ديگر جريان از يك نقطه با ولتاژ بالا به سمت يك نقطه با ولتاژ پايين جاري ميشه اين درست
ولي وقتي يه باطري تخليه كامل ميشه ديگه ولتاژ اسمي كه روش نوشته رو نداره بلكه به مراتب
كمتر هستش پس جريان جاري ميشه و اشكالي پيش نمياد ولي اگه ولتاژ شارژر يكم زياد باشه
هم ايرادي نداره مثلاً اون شارژر دستي كه دوست من ساخته داراي ولتاژ 5 ولت و جريان 2 آمپر هستش
و باهاش سه تا باطري 1.5 ولتي شارژ ميكنه
در مورد جريان هم بايد بگم اگر با روش هاي شارژ باطري آشنايي داشته باشيد تو روش شارژ سريع يا
Boost or Quick Charge باطري رو بمدت كوتاهي با امپراژي بيش از جريان نرمال شارژ تحت شارژ قرار
ميدند تا در وقت صرفه جويي بشه ولي تو شارژ معمولي معمولاً 0.1 ظرفيت جريان دهي باطري بهش
جريان اعمال ميكنند ولي در اين صورت بايد 14 ، 15 ساعت ول معطل باشيم :wacko: :blink:
جريان شارژ رو بر حسب هر آمپر - ساعت ( Ah ) جريان دهي باطري
انتخاب و تعيين ميكنند
در مورد اينكه چطور متوجه بشيم كه باطري به شارژ كامل رسيده بايد بگم كه اين كار رو مدار
نمونه گير جريان و نمونه گير ولتاژ در باطري شارژرها انجام ميده و جريان شارژ رو به طور اتوماتيك
قطع ميكنه اگه باطري شارژ كامل بشه ديگه توش انرژي الكتريكي ذخيره نميشه بلكه بصورت
گرما تلف ميشه و اگه اين گرما از حد مجاز فراتر بده باطري ميتركه :eek:
به نظر من شارژ باطري به صورت دستي اصلاً مناسب نيست مثلاً بعضيا باطري رو به منبع تغذيه
وصل ميكنند و يه مدت نگه ميدارند تا شارژ بشه ولي اصلاً كار درستي نيست و از عمر باطري كم ميكنه
بهتره يه شارژر آماده تهيه كنيد يا مدار يه شارژر رو پيدا كنيد و خودتون بسازيد
من اگه دوستم رو ديدم مدار اون شارژر ( 5 ولت 2 آمپر ) رو ازش ميگيرم و ايجا ميذارم
ولي يه مدتيه كه نديدمش ;)

shork

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
با يک دهم جريان و زمان 12 تا 14 ساعت ، برای احتياط که داق نشه بترکه.
شارژرای ليتوم بر اسّاس دما جريان رو قطع ميکنند.
من يه سلول تکی 3.6 رو ترکوندم شانس من صداش زياد بود ترکشی چيزی نداشت
اگه اين باتری شوما دوتاسلول تو يه بستس که باتريای دوربينا همينطوره
احتمالا مدار برای قطع کردن شارژ داره ولی احتياط کنی بد نيست.
چون بعضيا شارژراشون اينکارو ميکنن.

shork

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
من اين پست شما رو نديدم صفهه باز بود يه چند دقيقی رفرش نکردم ..
يه چيزی فقط ازافه کنم اگه دستی ميخوای شارژ کنی يکم کمتر شارج بکنی بهتره
يعنی همون يکدهم جريان و 12 ساعت .
ولی کلا يا شارژرشو بخوار يا يه شارژر اتومات درست کن باتريای ليتيم مثل
نيکل متال شوخی بردار نيست.

tkavosh

Registered User
لایک‌ها
71
4 باطریهای (Lithium-Ion (Li-Ion
بیشترین چگالی انرژی نسبت به وزن و ابعاد رو نسبت به انواع دیگر باطری داراست بوسیله یک ولتاژ ثابت قایل شارژ هست(توسط سازنده معین میشه) و در مقابل شارژ بیش از اندازه اسیب پذیر و حتی امکان انفجار و احتراق هم وجود دارد با توجه به کاهش جریان هنگام شارژ از مقداری که سازنده باطری معین میکنه میتوان پایان عملیات شارژ را تعیین کرد (در لپ تاپ ها بیشتر از این نوع باطری استفاده میشه)

در مورد شارژ سریع با جریان بالا هم به نظر من بدون کنترل کردن دما اصلا کار درستی نیست هر چند که بخاطر ثابت بودن ولتاژ شارژ برای باطریهای لتیومی پس در ابتدای شارژ جریان زیادی داریم که باید کمش کرد و به مرور جریان کمتر میشه و اصولا در باطریهای لتیومی چیزی به اسم شارژ سریع اون طوری که در باطریهای نیکل هست نداریم چون ولتاژ شارژ ما نباید از یک مقداری بالاتر بره
راستی این ولتاژ رو شاید روی بدنه باطری ها نوشته باشن ها؟

zeda

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با تشکر از جواباتون.:)
یه چنتا سوال دیگه هم داشتم.
اول اینکه باتری تو خود دوربین شارژ میشه.شارژرش هم 8.4 ولت و 1.5 امپر هست.فقط فیشش خرابه نمیتونم بزنم تو دوربین.حالا با همین مستقیم بزنم به باتری؟(باتری هم که گفتم 7.4 ولت و 700mAh)
دوربین مقدار شارژ رو صفر نشون میده ولی با اهمتر میگیرم حدود 6 و خورده ای ولت نشون میده و به راحتی ارمیچرو روشن میکنه.خیلی هم دیر تموم میشه.ولی تو دوربین الکی نشون میده که خیلی سریع داره تموم میشه.
وقتی شارژرش هم سالم بود دوربین بعد از 10 دقیقه نشون میداد باتری کاملا شارژ شده.حالا دوربین ایراد داره یا باتری؟:wacko:
ضمنا اگه ما یه ترانس داشته باشیم امپرش رو چه جوری میشه با امپرسنج فهمید؟

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از zeda :
ضمنا اگه ما یه ترانس داشته باشیم امپرش رو چه جوری میشه با امپرسنج فهمید؟

ميتوني آمپر متر رو به مدت كوتاهي مثلاً 5 ثانيه به طور موازي به دو سر ترانس بزني تا بتوني
حداكثر جريان حالت اتصال كوتاه رو بدست بياري
البته اگه ترانس بزرگ باشه اصلاً اين روش توصيه نميشه چون ممكن جريان بالا باشه و جرقه بزرگي
اتفاق بيافته يا ميتونين ترانس رو به دوسر يه مقاومت يك اهم وات بالا بزنين و از طريق ولت متر
افت ولتاژ دو سر مقاومت رو اندازه بگيرين ميشه همون جرياني كه ترانس ميده
در ضمن فكر كنم رو خود ترانس نوشته باشه جريانش چقدره
شما ولتاژ ترانس رو بگو بعلاوه نوع هسته منظورم ابعاد هسته ترانس هستش
همون آهن سيليكاني كه ورق ورق هستش طول و عرضش رو اندازه بگيره و ولتاژ خروجي
ترانس رو هم بهم بگو من از جدول نگاه كنم بكنم جريانش چقدره :happy:

solarisco

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
در مورد باطریهای Lithium-Ion برای شارژ بر خلاف باطریهای نیکل از یک سقف ولتاژ استفاده میکنیم و در کنار اون جریان رو کنترل میکنیم چون بدلیل اختلاف ولتاژ زیاد در ابتدای شارژ , در ابتدا جریان زیادی وارد باطری خواهد شد به همین دلیل با کاهش ولتاژ , این جریان رو کنترل میکنیم که نهایتا از ظرفیت اسمی باطری ( در مورد باطری شما 700 میلی امپر) تجاوز نکنه و به مرور با کم شدن جریان میتوان این ولتاژ رو بیشتر کرد تا همان جریان ثابت حدود ظرفت شارژ(700 میلی) برقرار باشه تا جایی که ولتاژ دو سر باطری برابر با حداکثر ولتاژ مجاز بشه (که در بیشتر باطریها 4.2 ولت برای هر سلول خواهد بود که برای طولانی تر شدن عمر باطری 4.1 ولت مناسبتر است) هنگامی که ولتاژ به 4.1 ولت رسید ( مرحله1-حدود 1 ساعت) و در این مقدار ثابت ماند جریان شارژ کاهش میابد و هنگامی که این جریان تا%3 از جریان مجاز کاهش یافت(مرحله2- حدود 3 ساعت) میتوان انتهای شارژ را اعلام کرد و البته در بعضی از شارژرها این مرحله برداشته شده است و به ادعای سازندگان شارژر سریعتر عمل میکند در صورتی که در این حالت حدود %70 از باطری شارژ شده است نه کل ظرفیت ان . شکل زیر به خوبی نشان دهنده مکانیزم شارژ در باطریهای
Lithium-Ion هست
partone-12.gif

بر خلاف باطریهای نیکل در Lithium-Ion با اندازه گیری ولتاژ دو سر باطری در حالتی که به مصرف کننده ای متصل نباشد (مدار باز) میتوان مقدار شارژ باطری را تخمین زد که البته با توجه به سازندگان مختلف باطری نمیتوان قاعده و فرمول معینی برای ان در نظر گرفت و بطور مثال یک سلول با 3.8 ولت حدودا %50 شارژ الکتریکی دارد
برای داشتن عمر بیشتر باطری در صورتی که از باطری استفاده نمیشود مقدار شارژ ان حدود %40 و در دمای خنک (کمتر از 40 درجه) نگهداری شود (و در مورد لپ تاپ باطری از دستگاه جدا شود )و همچنین از دشارژ شدن تا کمتر از 2.7 تا 3 ولت جلوگیری شود .
توضیحات کامل رو میتوانید از منبع بطور کامل بخوانید

zeda

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
والا اخرش هم من نفهمیدم چطوری شارژش کنم.
شارژر خودش هست فقط فیشش خرابه نمیتونم به دوربین وصلش کنم.با طری هم تو دوربین شارژ میشه.
حالا نمیدونم مستقیم وصل کنم به باطری.

شما میگیبعد از یه مدت باید ولتاژ رو بالا برد یعنی شارژر ولتشو بیشتر از ولتاژ اسمی میکنه در حالتی که تو دوربین
شارژ میشه؟
:wacko: :wacko: :wacko:

اگه میشه دقیقا توضیح بدید من چکار کنم؟.شارژرش خیلی تو بازار کمه نمایندگیش هم فعلا نداره.جون من یه کمک درست حسابی بکنین.ولتاژ ها رو که گفتم چرا با یه ولتاژ های دیگه مثال میزنین!!!. :( :( :(

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
دوست عزیز زدا جان :)
شما بهتر هستش که فیش دستگاه رو درست کنید و از خود دستگاه برای شارژ کردن استفاده کنید ;)
در ضمن یه عکسی چیزی از این فیش مزبور بذارین ببینیم که چطور فیشی هستش ؟
میشه تعمیر و یا تعویضش کرد یا نه
:rolleyes:

shork

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
4
آره آقاجون بهتره همون فيش رو درست کنی يا شارژرو بخری چون اينجوری
اگه باتری خراب بشه ضرر بيشتری ميکنی.

zeda

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
فیشش خیلی بد فرمه.شارژرش تو بازار بزور گیر میاد چه برسه به فیشش!

Image(011).c03.jpg

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
من نفهمیدم ...
فیشه ماده خراب هستش یا فیشه نر ؟

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از Electronics Art :
من نفهمیدم ...
فیشه ماده خراب هستش یا فیشه نر ؟

منظورم اینه که فیش نر روی بدنه دوربین خراب هستش یا فیش ماده که به سیم وصل هستش
و به دوربین وصل میشه ؟ ;)

zeda

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
فیش دوربین سالمه برای شارژر خرابه.چون نداشتمش عکسشو نزاشتم

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
به نقل از zeda :
فیش دوربین سالمه برای شارژر خرابه.چون نداشتمش عکسشو نزاشتم

خوب فیش نری که به فیش ماده روی دوربین وصل میشه یک فیش عمومی و رایج هستش
و تو بازار موجود یکی بخرید و با رعایت قطب مثبت و منفی سیم سارژر سیم رو به فیش وصل کنید ;)

بالا