برگزیده های پرشین تولز

سوال در مورد کلاسها و روابط بینشون

resident

Registered User
لایک‌ها
2
سلام.بچه ها من چند تا سوال در مورد کلاسها و روابط بینشون دارم.

سوال اول:

این روابطی که بین کلاسها برقرار کردم، درسته (فایلشو گذاشتم)؟

رابطه بین کلاسهای بخش و واحد Whole_Part است.یعنی نمونه های کلاس بخش تشکیل دهنده نمونه های کلاس واحد است(هرواحد ، شامل n بخش است)

چه نامی برای کلاسهای سمت/واحد و پرسنل/ سمت /واحد بذارم؟

نباید به جای رابطه بین سمت و واحد بین سمت و بخش رابطه برقرار کنم؟
classes & Relationships.JPG

سوال دوم:

بچه ها اگه یه فرمی باشه که مشخصات یه طرحی(کد طرح- نام طرح – نوع زمینه و ...) در اون ثبت شده باشه و به جز اون مشخصات فرم ، دو فیلد کد فرم و تاریخ هم داشته باشه این 2 تا کلاسه یا 1 کلاس؟
خود طرح که 1 کلاسه، از طرفی هم خود فرم 1 کلاسه ، ولی چیزی که هست رابطه بین این دو کلاس 1:1 است. نمیدونم این 2 کلاس رو ادغام کنم و 1 کلاس بگیرم یا نه. اگه ادغام کنم اونوقت کلید اصلی کلاس رو کد فرم بگیرم یا کد طرح؟

ممنون میشم راهنماییم کنید.

amin_lili

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
در مورد سوال اول :
بستگی به تعریف موجودیت ها در سناریوی شما داره .
سمت برای واحد تعریف می شه یا برای بخش ؟ به عبارت دیگه کسی که دارای یک سمت هست اون فرد در یک بخش خاص سمت رو داره و یا در یک واحد ؟ اگر در واحد سمت داره پس لازمه کلاس سمت/واحد نعریف کنی و اگر در بخش سمتی داره باید کلاس سمت/بخش رو تعریف کنی . اما مساله مهم اینه که نباید کلید کلاس بخش و واحد رو تواما در کلاس سمت/بخش و یا سمت/واحد استفاده کنی . در واقع اشتباه طراحی شما همین جاست . چون Cyclic Reference ایجاد شده .
اگه واضح نبود بگید تا بیشتر توضیح بدم

amin_lili

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
در مورد سوال دوم :
از اونجایی که می گید رابطه دو کلاس یک به یک هست در تئوری گفته میشه بهتره دو کلاس رو یکی بگیری . اما در عمل یکم متفاوت هست . در واقع گاهی پیش میاد که کلاس اول مثلا 20 تا فیلد داره و کلاس دوم هم 15 تا فیلد داره . ادغام کردن دو کلاس باعث می شه 35 فیلد ایجاد بشه و شما میای حساب می کنی می بینی در 70 درصد مواقع شما فقط 20 فیلد اولیه کلاس اول رو در بسیاری از کدهای پروژه ات فراخوانی می کنی . و فقط در 20 درصد از مواقع 15 فیلد کلاس دوم رو فراخوانی می کنی و نهایتا در 10 درصد مواقع هر 35 فیلد رو می خوای . پس منطقی نیست همیشه این 35 فیلد رو در درخواست هایی که از کلاست داری حمل کنی . بهتره بیاید همون دو کلاس مجزا رو بگیری . حالا سوال پیش میاد که کلید کلاس رابط بین این دو کلاس روچطور تعریف کنم . تجربه نشون داده بهتره همیشه روابط یک به یک رو با تعریف یک کلاس رابط به دو تا رابطه یک به چند تبدیل کنیم
class1 1_______________n Class1/Class2 n________________1 Class2
برای تعریف کلید در کلاس رابط هم یه فیلد جدید می گیریم و اون رو کلید تعریف می کنیم

امیدوارم گیج نشده باشی ;)

resident

Registered User
لایک‌ها
2
Amin-lili جان از راهنماییهای خوبت ممنون.
در مورد سوال اول شما درست می فرمایید .
حالا سوال پیش میاد که کلید کلاس رابط بین این دو کلاس روچطور تعریف کنم . تجربه نشون داده بهتره همیشه روابط یک به یک رو با تعریف یک کلاس رابط به دو تا رابطه یک به چند تبدیل کنیم
class1 1_______________n Class1/Class2 n________________1 Class2
برای تعریف کلید در کلاس رابط هم یه فیلد جدید می گیریم و اون رو کلید تعریف می کنیم

در مورد سوال دوم هم با توضیحاتتون موافقم اما با اون قسمتی که رابطه 1:1 رو به 2 رابطه n:1 شکستید موافق نیستم. در صورتی میشه این کار رو کرد که رابطه n:n داشته باشیم. در مورد روابط یک به یک باید کلید اصلی یکی از کلاسها رو در کلاس دیگری قرار بدیم.
و اما اون سوالم بی جواب موند که اساساً باید اونا رو 2 تا کلاس بگیرم یا 1 کلاس؟

amin_lili

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
من عرض کردم خدمتتون که در تئوری مطلب شما صحیح هست اما در عمل میایم 1 به 1 ها رو به دو رابطه 1به n تبدیل می کنیم . دلیل فتی مساله رو هم براتون توضیح دادم . این چیزی که براتون میگم صرفا از روی تجربه کد نویسی هست . چون ما در قوانین جامعیت و همین طور در قوانین نرمال سازی به حجم دیتای رد و بدل شده و سادگی و سختی query های نوشته شده هیچ وقت کار نداریم . اما وقتی وارد فاز اجرایی می شیم متوجه این مشکلات می شیم .

H_R

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
از دوستان خواهش میکنم به جز مطالبی که مستقیما مربوط به دستور زبان #C میشود در اینجا پست دیگری نزنند !

ممنونم .

پست به انجمن عمومی دات نت منتقل شد !

بالا