آژانس هواپیمایی
pop up

سيستم عامل مثلا ملي

شروع موضوع توسط aryagohar ‏5 مارس 2004 در انجمن شبکه

1. aryagohar

aryagohar کاربر تازه وارد

:blink:
    نمرديم و يك كشوري با تموم قدرت گفت من تو دهن اين مايكروسافت مستكبر مي زنم. ( خودمون حتي فكر سوسك كردنش قشنگه حالا ايران مي خواد پوز بيل گيتز رو بزنه ;) )
    مي خوام بدونم به نظر شما آيا بايد از الان به فكر شد و رفت دنبال لينوكس :(
    حقيقتش اينه كه من چشمم از اين دولت دره پيت آقاي خاتمي آب نمي خوره. اومد و فردا دوستان رفتن با آمريكايي ها رفيق گرمابه و گلستان شدن. بعد چي باز همون تف ليسي هاي قديم. اونوقت فوري مايكروسافت يه ويندوز Open Source براي ايراني ها ميده ( همون كاري كه براي چيني ها كرد) اونوقت فقط كساني كه قرار كلي هزينه ياد گيري لينوكسي كه اين آقايون قرار بسازن بكنن ضرر كردن.
    آيا به نظر شما اين پروژه به جايي مي رسه يا نه ؟ يا فقط حرف هاي صد تا يه غاز آقاي جهانگرده.
    ما كه تا حالا از ايشون چيزي نديديم اميد واريم كه آيندگان خيرش رو ببينن.

2. koorosh

koorosh Registered User

قدرتی که مايکروسافت داره انکار ناپذيره و چه در زمينه Client و چه در زمينه Server حرفهای زيادی برای گفتن داره ! (و هيچی از ارزش های ملی بچه های ما کم نميشه!)

وقتی يک نفر مفاهيم پايه رو خوب بلد باشه Platform زياد تفاوتی نميکنه و Switch کردن روی يه Platform ديگه براش خيلی راحته.
    چه ويندوز چه Linux چه Cisco همه شون از TCP/IP استفاده ميکنن. اگه خوب فهميده باشيمش و کامل درک کرده باشيمش با همه سيستمها براحتی ميتونيم کار کنيم.

3. aryagohar

اقا كوروش . هيچ كس منكر ارزش و توانايي علمي بچه ها نيست. ولي مسئله سياست گزاري تو اين امر هست كه ايا ميشه بر اساس صحبت هاي دولتي كه حداكثر تا 6 ماه ديگه با اين كابينه و طرز فكر مي تونه تاثير گزار باشه سرمايه گزاري كرد.
    مسئله دومي كه آيا جهانگرد ندونسته در مورد اون ابراز فضل كردن سيستم عامل هاي شخصي است.( جدا از اينكه مسايل مربوط به سرويس دهنده ها رو هم مد نظر داشتن). يكي از دلايل علاقه مردم نسبت به ويندوز كامل بودنشه. يعني همه چي رو با خودش داره و در حال حاضر تمام سيستم هاي عامل ديگه سعي مي كنن تا مثل ويندوز بشن چه از نظر طراحي چه از نظر امكانات.
    ويندوز در حال حاضر 85% بازار نرم افزار رو به خودش اختصاص داده ( 10 درصد ديگه مال MAC هست ). و همين باعث شده كه تمام شركت هاي اسم و رسم دار در زمينه هاي IT محصولاتشون رو ابتدا بر روي پلت فورم ويندوز ارايه كنن.
    جاي دوري نمي رم يك ويروس ياب مثل Symantec Corporate Edition8 براي لينوكس اصلا گير نمياد.
    و آقاي جهانگرد فرمودن كه بعله ما اگه مثلا كپي رايت رو امضا كنيم ديگه تمام تير خلاص رو به كاربران خانگي زد. ويندوز ال و بل ميشه قيمت نرم افزار ها بالا ميره و از اين جور حرفها. غافل از اينكه ما هنوز براي نرم افزار هاي توليد داخلمون مشكل كنترل حق تاليف داريم و مي تونيم اونها رو حمايت كنيم حالا مي خوام حامي فلان شركت خارجي بشيم.
    مسئله بعدي كه بايد مورد توجه قرار بگيره پشتيباني فني لينوكسه. خودمونيم اگه يه ورم مثل SQL-Slammer براي بانك هاي كه رو لينوكس كار مي كنن يا ورمي مثل بلستر رو لينوكس پيدا بشه چه كسي جوابگو هست چند وقت طول مي كشه تا تازه بتونن درمان براش پيدا كنن.
    درسته ويندوز سيستم امني نيست ولي لينوكس هم چنان مطمئن نيست دليل اينكه مشكلات امنيتي لينوكس تو بوق و كرنا نميشه اينه كه كسي ازش استفاده نمي كنه. اگه لينوكس هم مثل ويندوز اين همه مصرف كننده داشت اون وقت بايد مي ديديم كه كدوم امن تره.
    خلاصه اين حرف ها رو زدم كه اينو بگم.ما اگه خودمون رو هم بكشيم نمي تونيم در شرايط حال كاركنان اداري شاغل رو با سيستم جديد سازگار كنيم حد اقل 10 -15 سال زمان ميخواد. هنوز 50% كارمند هاي دولت بلد نيستن كامپيوتر رو روشن كنن. چه برسه كه بخوايم اتوماسيون هم راه بندازيم.
    به هر صورت همه حرف هاي فعلي در دولت از روي تشنج و شوك بعد از انتخابات هست زياد جدي نگيرين.
    ستاره اقبال آقاي جهانگرد هم تا 2-3 ماه ديگه غروب مي كنه پس تا اون موقع دندون رو جيگر بزاريم

4. ehsan

ehsan Administrator

متاسفانه اين عوض كردن سيستم عامل داستان داره. يعني بيشتر سياسيه تا علمي. فكر كنم همه در جريان باشند. ولي بعيد ميدونم تا صد سال ديگه هم اين كميته سيستم عامل ملي به نتيجه جالبي برسه. بودجه تكفاست ديگه. بايد خرج بشه. نبايد سوال بپرسي!!! :)

5. koorosh

koorosh Registered User

رضا جان همه حرفهات رو قبول دارم. احسان به نکته مهمی اشاره کرد که شايد همه اين بازيها به اون برميگرده!
    بالاخره بايد يه عده نون بخورن ديگه!

اونهايی هم که از Copyright حرف ميزنن و ميگن با اومدنش (؟!) ملت از ويندوز دوری ميکنن از واقعيتهای دنيا بی اطلاع هستند.
    تو خود امريکاش کاربران خانگی برای ويندوز 1 قران هم پرداخت نميکنند!
    توی همه کشورهای اروپايی گروههای مختلفی هستند که به تکثير غير قانونی نرم افزار ها ميپردازند و مثلا ويندوز 2000 رو به قيمت 2 دلار عرضه ميکنن!!!
    اينها همه اش حرفه و حرف هم باد هواست! . . .

6. !!!!!!!!!!!!!!!

!!!!!!!!!!!!!!! Registered User

بله در تآيد سخنان گووهر بار آقاى جهانگرد بايد با تمام وجود گفت زرشك :happy:

7. boxilink
  8. knowhow

knowhow مدیران قدیمی

دليل اينكه كشور ما رفت دنبال سيستم عامل ملي اصلا مساله كپي رايت يا جنگ با آمريكا يا اثبات دانش فني و ... نبود.

دليلش امنيتي است !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    دولت ايران معتقده كه (البته نمي دونم تا چه حد درسته) ويندوز طوري طراحي شده كه نويسندگانش و بالطبع آمريكاي جهان خوار !! مي تونه به راحتي و بدون اينكه كاربر متوجه بشه وارد سيستم كاربرها بشه ! البته وقتي كه به اينترنت وصل هستند.
    از اونجايي كه تمامي سيستمهاي دولتي از ويندوز استفاده مي كنند و همه اونها امروز به نوعي وصل به اينترنت هستند بيم اين ميره كه اطلاعات فوق سري !!!! لو بره !

با اين تفاسير بعيد نمي دونم كه اينها به هر قيمتي كه شده يك سيستم عامل ملي بنويسند !

9. _arash_

_arash_ Registered User

دوست عزيز knowhow
    يك پيشنهاد
    شما ميتونيد به جاي كلمه سرعت خداست از كلمات مشابه و پر معنا مثل سرعت زياد يا سريعترين دسترسي يا ارتباطي فراموش نشدني و .... در تبليغات شركت معظم تون استفاده كنيد. آيا براستي خدا مثل شبكه شماست و يا بالعكس ؟!!!!!!!!

اما در مورد سيستم عامل ملي كاملا با شما موافقم در هر حال مسئله امنيت ملي كشور چيز كمي نيست كه به سادگي بشه از اون گذشت

10. !!!!!!!!!!!!!!!

!!!!!!!!!!!!!!! Registered User

بابا آرش خان كوتا بيا مگه وقطي ميگن يه نفر خداي برنامه نويسيه ما بايد اين جوري برداشت كنيم !!؟

11. knowhow

knowhow مدیران قدیمی

ديگه بعضي ها هم اينجوري برداشت مي كنند ديگه !
    ولي آرش جان چون اين اصطلاح خدا بودن در موردي ديگه تقريبا داره جزو لغت نامه ها مي شه.
    من فكر مي كنم كه هيچ اشكالي نداره ازش اينجوري استفاده بشه.

12. _arash_

_arash_ Registered User

من فقط پيشنهاد كردم
    و به نظر همه شما دوستان هم احترام ميذارم
    اما چه خوبه همه ما از كلمات صحيح استفاده كنيم

صلاح مملكت خويش خسروان دانند

13. MASoft

MASoft Registered User

ولي وقتي نگاه مي كنيم قدرت لينوكس بيشتر از ويندوزه و دست افراد رو بيشتر باز مي زاره ! البته به آسوني ويندوز نيست . ولي اينا نمي تونن كه ويندوز رو سيستم عامل ملي اعلام كنن ميان لينوكس رو اعلام ميكنن كه سورسش هست !

خودروي ملي : سمند و اكنون :
    سيستم عامل ملي : لينوكس :D

14. avajang.com .leftavajang.com.right
  15. aryagohar

خدا به داد ملت برسه

16. davar

davar Registered User

آقايون همه ميدونن كه كشور ما شعار دادن مد هستش و بيشتر متخصصين نظريه پرداز هستن ولي من فكر ميكنم كه چنين پروژه اي براي هر كشوري لازم هستش بخصوص كشور ما كه امنيت در آن حرف اول را مي زند تازه بيشتر متخصصين همين محصولات درپيتي مايكروسافت ايراني هستن و فكر نمي كنم براي ما و امثال توليد چنين محصولاتي مشكل باشد نگران آنتي ويروس هم نباشيد چون كه همين سايت هاي ايراني اولين خبرها را در مورد ويروسها ميدن ! شما همين مجموعه را ببين كه نتيجه فكر و اراده يك نفر هستش كه تا حالا بهترين كارايي را داشته و اگر خدا بخواهد در آينده همين مجموعه ميتواند پروژه هاي ملي بهتري را به مرحله اجرا برساند فقط كافي هست خودمان را در يابيم و جايگاه و وظيفه خويش را دانسته و بدان عمل كنيد فراموش نكنيد متخصصين هستند كه مسائل و سياستهاي فني را بر ديگران مشخص مي كنند و همين مايكرو سافت هم به دولت امريكا ماليات مي دهد مثل من و شما يك شركت غير دولتي هستش يعني مقابله با آن وظيفه من شماست نه به قول شما دولت درپيتي خاتمي يا جهانگرد.!! و اينم را فراموش نكنيد كه در جنگ سرد يا مثلا جنگ الكترونيك شركت مايكروسافت و غيره ابزار دست غربيها بوده و هستش و خواهد بود ديگر اينكه آمريكاييها يا ديگران به فكر من و تو نيستن كه اين همه سر صدا راه انداختن! آنها ميخواهند حق من و شما را ببرن و به مردم خودشان بدهند تا مردمشان از آنها راضي باشند و سياستمداران فعلي امريكا و غيره در دامن مردمشان پرورش يافته اند .
    در اين ميان هر كس بايد با تكيه بر استعداد و غيره از خودش دفاع كند و دفاع متخصصين كامپيوتر داشتن نرم افزارهاي ايراني هست كه دارد در ايران اتفاق مي افتد كه بنده به آن خوشبين هستم و دوست دارم ايرانم بهتر از اين هم باشد و در جهت آن تلاش خواهم كرد.

17. aryagohar

موافق بودي يا مخالف

18. ali-g

ali-g کاربر تازه وارد

حالا بحث سيستم عامل به كنار! Application هاشو کی میخواد بنویسه؟ مثلا این همه اداره که فقط پرسنلشون یه Word زورکی بلدن چیکار میخوان بکنن؟:)

19. aryagohar

جانا سخن از زبان ما مي گويي.

20. davar

davar Registered User

موافقم منتها نه با متخصصين درپيتي دولت كه اكثر آنها متخصص دريافت حقوق بالا هستن!! و ميشه اين پروژه رو به راحتي انجام داد. اما در مورد برنامه هاي كاربردي نگران نباشيد اتوماسيونها را كه همين ايراني ها نوشتن از اين بابت فكر نمي كنم نگراني داشته باشيم ولي در مورد كارمند ها هم ميشه آنها را راه اندازي كرد كافيه 28 نفر داشته باشي و به هر استان يك نفر را بفرستي و در مورد نرم افزارهايي مثل word هم فراموش نكنيم كه زرنگار را ما داشتيم و اگه يادتان باشد نمايشگاه الكامپ شركت ها به نحو احسن داشتد كار مي كردند و اين در حالي بود كه پروژه ملي در كار نبود. فكرش را بكنيد كه اگر پروژه در كار باشد اين شركت چيكار ميكنند. من يه استاد داشتم كه سه سال پيش پروژه ملي فايروال رو مطرح كرده بود و همين استاد هم در حال حاضر در ايران حرفهاي بيشتري براي گفتن دارد چون كه او lan بين استاني را دارد و نرم افزارهايي خوبي را مديريت و توليد كرده اند و خيلي چيزهاي ديگه كه چند سال پيش مطرح كردن انها در حد ادعا بود ولي حالا آنها عملي شده اند پس بهتر واقع بينانه عمل كنيم و در حد خود حداقل ظاهر بشويم از اين بيشتر هم گل كاشتيم! البته من خودم از همين بچه هاي اين مجوعه انتظار بيشتري را دارم چون آنها گل كاشتن و اين مجموعه را راه اندازي و هدايت مي كنند يعني مي توانيم: اگر هركس در هر كجا در تخصص خود حرف بزند و فعاليت كند :wacko: حالا آمديم مهندس عمران را گذاشتيم به عنوان وزير كشاورزي ! خوب اين ديگه مشكل خودمان هستش چون كه مهندس عمران ساخت و ساز ميكند نه كشت و داشت و برداشت و ...!

21. aryagohar

حرف هاتون خوبه. ولي غير قابل اجرا.
    فكر كنيد مثلا شما يه شركت نرم افزاري هستيد. و براي برنامه اتوماسيون اداري تون يه Report Generator مجبور شديد بخريد مثلا ما حداقل قيمت رو در نظر مي گيريم 20000$. كه كاملا مشخصه كه اين برنامه شما براي ويندوز طراحي شده . حالا آيا شما بعد از اين همه هزينه به همين راحتي حاضر هستيد كه از خير اين برنامه بگذريد. پس تصميم دولت در اين زمينه غير منطقي بدون مطالعه و مشاوره بوده. در ضمن مشكل عدم ثبات در مديريت كشور هم باعث دامن زدن به اين مسايل مي شه كه هيچ وقت كارشناسان تصميماتشون رو جدي تلقي نكنن. خلاصه. به عنوان مثال بعيد نيست كه ارتباط تجاري ايران با آمريكا به همين زودي برقرار نشه و به همين راحتي مايكروسافت مي تونه با تزريق يه پورسانت خيلي ناچيز در حد 10% درآمد روزانه خودش به بدنه كاملا سالم مديريت كشور تمام برنامه هاي ضد مايكروسافتي رو حد اقل در ايران كن ف يكون كنه اونوقت تنها كسايي كه ضرر ميكنن من و شمايي هستيم كه سعي در ايجاد تغييرات در برنامه هاي خودمون داشيم.
    پس با طناب پوسيده جناب مهندس جهانگرد تو اين چاه لينوكس فعلا نريم . چون خودشون هم فعلا همچين جايگاه محكمي ندارن حالا نمي گم شايد طناب پاره بشه. ممكنه هم ما هم جناب جهانگرد با هم بيفيم

22. fani

fani کاربر تازه وارد

نظر موافق: اگر ايده سيستم عامل ملي عملي بشه در مورد برنامه نويسي وضع بهتر ميشه براي مثال قبل از ورود Word فارسی شرکت زرنگار برنامه های خوبی رو به بازار عرضه کرد که واقعا کارا بود ولی بعد از اون بیکباره ورشکست کرد و به چندتا شرکت تقسیم شد. در مورد برنامه های تحت لینوکس جای کار زیادی برای برنامه نویسی وجود داره.

نظر مخالف: به نظر من سیستم عامل ملی نتنها هیچ مشتی تو دهن میکروسافت نمیزنه بلکه به نفع میکروسافت هم هست. زیرا بزرگترین ضربه رو ایرانی ها دارن به میکروسافت میزنن که تمام برنامه های ویندوزی رو بدون اینکه یک قرون پول بدن، دارن استفاده می کنن.