آژانس هواپیماییexchanging
dakhlestan

سينما ماوراء ، سينما يك ، سينما 4 ...

شروع موضوع توسط solmazzz ‏8 ژوئن 2007 در انجمن بایگانی

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.
  1. solmazzz

solmazzz کاربر تازه وارد

نظرتون راجع به برنامه هايي مثل " سينما ماوراء " ، " سينما يك " ، " سينما 4" و ... چيه؟
    فكر مي كنيد واقعاً نقد هايي كه توي اين برنامه ها روي فيلم هاي سينمايي ارايه مي شه سودمند هست؟
    من يادمه چند وقت پيش سينما ماوراء فيلم 21 گرم رو پخش كرد و نقدش تقريباً انقدر خنده دار از آب در اومد كه يك نفر بخواد فيلم سانسور شده ي كوبريك ( كه معمولاً ايكس - ريت هست) رو نقد كنه:wacko:

2. HAMIDMA

HAMIDMA کاربر تازه وارد

من به سینما یک علاقمند هستم و بیشتر فیلمهای این برنامه رو می بینم . در مورد نقد برنامه ها هم خوب من نظرم با شما یه مقدار متفاوته . من نقد فیلمها رو بسیار می پسندم. مخصوصا در سینما یک که بارها شده است که در بخش نقد فیلم دقیقا جاهایی که فیلم سانسور شده و موضوعاتی که ممکنه بر اثر سانسور اشتباه شده رو به بیننده متذکر می شند. می شه گفت که برای من بخش بررسی فیلمها خیلی از خود فیلمها مهمتره.
    در مورد سینما ماورا هم در اولین فیلمی که پخش کرد به نام کنستانتین که من فیلم اصلیش رو هم دیدم و زیاد سانسور نداشت یه نکته که به صحبت شما نزدیک بود در نقدش دو نفر از مفسرین این فیلم رو یک فیلم ماورایی می دونستند ولی یکی دیگه که شخصیتی مذهبی داشت شدیدا این فیلم رو فقط یه فیلم تخیلی می دونست و این یک بحث بسیار جالب در مورد دو دیدگاه در مورد سینما ماورا هست.
    خیلی دیگه از فیلمهایی که سینما ماورا پخش شد رو من نپسندیدم ولی خوب قرار امشب فیلم "راز " از این مجموعه پخش بشه که فکر کنم فیلم جالبی باشه.
    در مورد سینما 4 هم من احساسم اینه که این برنامه بیشتر به درد افرادی میخوره که به صورت اماتور و یا حرفه ای به سینما می پردازند. فیلمهایی که عمدتا عامه پسند نیستند از مشخصات ویژه این مجموعه هست.
    در مورد سینما 2 هم که فقط به درد خانواده ها و سرگرمی می خوره هر چند شاید در این میان فیلمهای قابل توجه هم پخش کنه.

به هر حال من سینما یک رو بیشتر می پسندم و پیگیری می کنم.

3. solmazzz

solmazzz کاربر تازه وارد

حميد من نظرتون رو در مورد سينما يك قبول دارم
    ولي چيزي كه مي خوام بگم اينه كه توي صدا و سيماي ايران و با شرايطي كه حاكم هستش مسئله ي انتخاب فيلم خيلي مهم هستش واسه برنامه هايي در اين سطح . اين ها بايد سعي كنن فيلمي رو انتخاب كنن كه تا جاي ممكن سانسور نشه كه اين اساساً اجتناب ناپذيره و بنابراين بايد فيلمي انتخاب بشه كه سانسور اون به موضوعات محوري و پيام اصلي فيلم لطمه نزنه يا حداقل به قول شما از بخش هاي سانسور شده صحبت بشه (كه اين البته هميشه اتفاق نمي افته. ) چون فيلم از اين برنامه ها و اسه ي سرگرمي صرف كه پخش نمي شه و در سطحي بالاتر قراره كه فيلم نقد بشه و مخاطب خاص خودش رو داره.
    درثاني مسئله ي مهم ديگه اي كه هست انتخاب منتقد هست . گاهي در همين "سينما يك " اساتيد دانشگاه و مثلاً يك دكتر بايولوژيست و براي مثال مي يارن كه با توجه به تخصصش راجع به فيلم حرف بزنه . بدون توجه به اين نكته كه هر متخصصي كه " منتقد" نميشه. منتقد سينما بايد دانش خودش رو كلاً از چيزي به اسم " صنعت سينما" داشته باشه و در كنار اون اگه روانشناس خوبي هم باشه فيلم رو مي تونه از منظر روانشناسي هم مورد نقد و بررسي قرار بده. بنابراين شرط اول "منتقد" بودنه . اين اصل معمولاً – مثل مورد اول – رعايت نميشه و ما شاهد حضور اساتيد و دكترهايي هستيم كه علي رغم تخصص شون ، شايد 4تا فيلم بيشتر نديده باشن و اين در حالتي هستش كه ما توي ايران به وفور منتقدهاي خوب سينمايي داريم.

4. solmazzz

solmazzz کاربر تازه وارد

خيلي وقت ها اتفاق هاي خوبي هم مي افته. مثلاً توي همون سينما يك فيلم " هواشناس " پخش و نقد شد كه من خيلي هم لذت بردم . يه انتخاب خوب و منتقدهاي خوب . مثلاً همين اقاي امير پوريا كه واسه ي نقد اين فيلم دعوت شده بود، ايشون علي رغم سن كمش يه صاحب نظر هستش و منتقد شناخته شده اي هستش .
    ولي مثلاً پخش همون فيلم 21 گرم به يه مضحكه ي بزرگ تبديل شد چرا؟؟ موضوع محوري فيلم ديلماي مذهبي يكي از شخصيت هاي فيلم با بازي بنسيو دل تورو بود كه به طرز خنده داري ديالوگ هاي مربوط به اين بخش مهم از فيلم عوض شده بود !!! (هه هه در كنار سانسور " صحنه " هاي فيلم كه اون هم نقش مهمي در روند قصه داشت ) و بعد موضوع خوشحال كننده اين بود كه يك منتقد تپل و سيبيلو :blink: واسه ي نقد فيلم اوردن كه ايشون هم خيلي شيك همه اين ها رو ايگنور كرد . اين يعني توهين به شعور مخاطبي كه يه برنامه ي تخصصي رو واسه ي تماشا انتخاب كرده . به خدا! و مثال از اين دست انقدر زياده كه نميشه دونه دونه بهش اشاره كرد

5. live for what?

live for what? مدیر بازنشسته مدیر انجمن

وضعیت موضوع:
موضوع بسته شده است.
عسل طبیعی و گرده گل ایرانیavanak