برگزیده های پرشین تولز

سیستم خودپرداز بانک ها

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
سلام دوستان اطلاعاتی در مورد ساختار سیستم های خود پرداز بانک ها می خوام که عملکردشون به چه صورت ، کتابی داره ؟؟ یا سایتی ؟؟
ممنون میشم راهنمایی کنید :)

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7

Parham

Registered User
لایک‌ها
2
منظورتون از ساختار چیه؟ اونا هم یک سری نرم‌افزار هستند و دقیقا داخل یک خود پرداز یک کامپیوتر قرار داره و به این کامپیوتر یک پرینتر و دستگاه کارت خوان و پول شمار متصل هست. خاطرم هست که یکی از خودپردازهای بانک صادرات بود که برنامه اش خارج شده بود و روی نمایشگر خودپرداز محیط سیستم عامل NT 4 رو میدید!

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
ببینید برای انجام این کار لازمه شما یک شبکه داشته باشید و درونش یک سری اطلاعات بنویسید. مثلا شماره حساب موجودی حساب و....
اون وقت وقتی یک نفر کارتشو داخل دستگاه میذاره دستگاه از روش شماره حساب رو میخونه (البته قبلش به شبکه وصل شده) میزان موجودیش رو چک میکنه و اگر شما توی حسابتون رقم درخواستیتون بود و دستگاه هم این مقدار پول رو داشت از حساب شما این مقدار پول کم میشه و دستگاه این رو در پوشه اطلاعات حساب شما توی شبکه اصلی مینویسه. در حقیقت یک چیز نرم افزاریه.
اگرهم در مورد قسمتهای مکانیکیش سوال داشته باشید اینجا جاش نیست و اگر در مورد مدارهای الکترونیکیش سوال دارید یک بحث کاملا پیچیده و تخصصیه چیزی نیست که بشه توی تالار مطرحش کرد و نتیجه هم گرفت.

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
یه سوال دیگه ، این دستگاه ها آیا به وسیله اینترنت به هم وصل هستند یا نه یک شبکه مخصوص به خودشون داره که همه دستگاههای کشور رو شبکه کرده ؟؟؟

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
شبکه ای هست که از زیرساخت اختصاصی خودش استفاده میکنه که عمدتا بر ارسال و دریافت توسط ماهواره استواره.

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
ببخشيد دوستان: من يك سوال در مورد سيستم هاي بانكي در اين زمينه داشتم گفتم همينجا بپرسم . ميخواستم بپرسم كسي ميدونه چرا اين خود پرداز ها چرا اينقدر سيستمشون تعطيله؟ دليل خواصي داره؟

chia

Registered User
لایک‌ها
2
به نقل از fireboy :
ببخشيد دوستان: من يك سوال در مورد سيستم هاي بانكي در اين زمينه داشتم گفتم همينجا بپرسم . ميخواستم بپرسم كسي ميدونه چرا اين خود پرداز ها چرا اينقدر سيستمشون تعطيله؟ دليل خواصي داره؟
چون این تکنولوژی قدیمی هست و یه عمر کار کرده اینه که اکثرا اشکال میاورند البته مردم هم زیادی از این دستگاهها استفاده میکنند:f34r:

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
من از يكي در بانك مركزي پرسيدم گفت فقط مشكل سيستم مخابراتي هست.

kasra_kh

Registered User
لایک‌ها
4
به نقل از fireboy :
من از يكي در بانك مركزي پرسيدم گفت فقط مشكل سيستم مخابراتي هست.
اتفاقا دیروز پریروز پول لازم داشتم برای یه کار فوری , از ظفر تا دم سینما فرهنگ (5 6 تا یی دستگاه بود حداقل) همه از دم خراب بودن !
روی نمایشگر خودپرداز محیط سیستم عامل NT 4 رو میدید!
آره تایید میشه همچین چیزایی ! نشانگر ماوس رو یکی ازینا دیده میشد !

leadertime

Registered User
لایک‌ها
78
البته یک علت کار نکردن دائمی اینها هم اینه که پول کم میارند.
بعدش هم در زمان هایی که بانک تعطیله این دستگاهها ممکنه خراب شند که اون وقت کسی نیست تعطیلشون کنه. علت بیش از اندازه خراب شدنشون هم اینه که تو ایران خیلی زیاد از این دستگاهها استفاده میشه.

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
ديشب 15 تا - چند شب پيش هم فكر كنم حدود 10 تايي شد همه از دم تعطيل بودن.
در ضمن تلفن بانك هم خراب بود يعني سيستم ارتباطي كلا مشكل داره.
اگر در مخزنش, كلش 2 هزارتومني قرار بدن 2 ميليون جا ميگيره و نميشه به اين راحتي تموم بشه.

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
تایید میشه :D
یه روز هوا برفی بود ( چند روز پیش ) دستگاه هم پر پول بود ( خودم رفتم پرسیدم یارو گفت دستگاه پر ) ولی دستگاه پول نمی داد . یدفعه می داد یدفعه نمی داد فکر کنم بخاطر هوا بد بود و نمی زاشت امواج ماهواره درست تبادل بشه :blink: :D
راستی چند مدت پیش تو تلویزیون گفتن یه نفر 90 میلیون تومن از طریق اینترنت زده خوب این قضیش چیه ؟؟؟ چه جوری ؟؟؟:blink:

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
البته يك چيز ديگه هم هست كه جاي تامل داره: چطور هست كه وقتي ساعت كاري بانكها هست خودپردازها كار ميكنند (اكثر اونها) اما وقتي شب ميشه تقريبا همه تعطيل ميشن!!!

mohandes_milad

Registered User
لایک‌ها
34
به نقل از fireboy :
البته يك چيز ديگه هم هست كه جاي تامل داره: چطور هست كه وقتي ساعت كاري بانكها هست خودپردازها كار ميكنند (اكثر اونها) اما وقتي شب ميشه تقريبا همه تعطيل ميشن!!!
فک کنم تا اون موقع دیگه همشون خالی میشن:)

fireboy

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
34
به نقل از mohandes_milad :
فک کنم تا اون موقع دیگه همشون خالی میشن:)
خير دوست عزيز. امكانش خيلي پايين هستكه شما به حداقل 5 تا خودپرداز سر بزني و نتوني پول دريافت كني.

بالا