سایت ساز وبزیکسب درآمد

شناسايی نخستين مورد ابتلا به انگل گانگيلونما در ايران

شروع موضوع توسط BRADER SHIAN ‏13 فوریه 2007 در انجمن گفتگوی آزاد

 1. BRADER SHIAN

  BRADER SHIAN Registered User

  تاریخ عضویت:
  ‏19 ژانویه 2006
  نوشته ها:
  1,485
  تشکر شده:
  2
  محل سکونت:
  مینشن
  برای اولين بار در ايران گزارشی مبنی بر وقوع يک مورد بيماری انگلی خاص منتشر شده است که می‌تواند هشداری جدی برای شيوع بيماری‌های کمتر شناخته شده‌ مشترک ميان انسان و دام در ايران به شمار ‌رود.
  نشريه‌ علمی "کرم شناسی" در شماره‌ جديد خود در ماه ژانويه ۲۰۰۷ گزارش مشترکی از دو پژوهشگر ايرانی و يک محقق آمريکايی منتشر کرده که برای اولين بار مراجعه‌ يک بيمار زن ايرانی با نشانه‌های آلودگی به انگل "گانگيلونما" را اعلام کرده‌اند.;)

  انگل گانگيلونما که در حقيقت يک کرم حلقوی به شمار می‌رود به صورت نادر به انسان سرايت می‌کند و بيشترين موارد وقوع آن تاکنون در شوروی سابق، اروپا و بخش‌هايی از خاورميانه گزارش شده است.

  بيمار زن ايرانی که اکنون معالجه شده پيش از آن بارها با احساس خزيدگی در زير پوست به پزشک عمومی مراجعه کرده بوده اما پزشکان به وی می گفتند که او دچار "توهم" است و در نتيجه اين تشخيص نادرست، برای او داروهای روانی تجويز می کرده اند. [​IMG]

  اما مراجعه‌ بيمار به مرکز تحقيقات بهداشت عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران منجر به شناسايی انگل در ناحيه‌ گردن بيمار و در نتيجه گزارش وقوع يک بيماری انگلی نادر در ايران شده است.

  آقايان مولوی و مسعود از دانشگاه علوم پزشکی تهران و آقای گوتيه‌رز از دانشگاه اوهايو در گزارشی که منتشر کرده‌اند از وجود ميزبانان ناقل نظير حشرات و سپس پرندگان برای انگل گانگيلونما نام برده‌اند. با اين حال امکان انتقال مستقيم انگل با خوردن سبزيجات آلوده نيز وجود دارد.


  شيوه انتقال
  محققان از وجود ميزبانان ناقل نظير حشرات و سپس پرندگان برای انگل گانگيلونما نام برده‌اند. با اين حال امکان انتقال مستقيم انگل با خوردن سبزيجات آلوده نيز وجود دارد  به عقيده‌ پژوهشگران آلودگی در ايران به احتمال زياد ناشی از آلودگی دام‌ها و استفاده از گوشت دام‌های آلوده توسط مردم است. بر اساس همين گزارش ۴۵ درصد از گاوها و ۲۱ درصد از گوسفند‌ان در ايران آلوده به انگل گانگيلونما هستند.

  عمده‌ گزارش‌های‌ پزشکی موجود نشان دهنده‌ وجود تنها يک انگل ماده در بدن بيمار بوده است اما بنا به گزارش جديد وجود دو انگل نر و ماده در بدن بيمار ايرانی اثبات شده است که نشان دهنده‌ احتمال شيوع بيشتر آلودگی و در نتيجه تماس بيشتر افراد با منابع آلودگی‌ است.

  آنچه تاکنون در منابع پزشکی از آن به عنوان علائم آلودگی با گانگيلونما نام برده شده احساس وجود جسمی خزنده در زير پوست گردن، حلق و حتی زبان است.

  گانگيلونما به عنوان "کرم نای" نيز شناخته می‌شود و طول انواع نر و ماده‌ آن از ۲ تا ۱۷ سانتيمتر متغير است.
   
 2. بازدیدیار - افزایش بازدید سایت و سیگنال های برندخرید بک لینک
 3. mtm

  mtm کاربر تازه وارد

  تاریخ عضویت:
  ‏26 آپریل 2005
  نوشته ها:
  120
  تشکر شده:
  0
عسل طبیعی و گرده گل ایرانیخرید و فروش اتوماتیک ارزهای الکترونیکی