برگزیده های پرشین تولز

شهرستانی - تهرانی

Roham_06

Registered User
لایک‌ها
49
سلام
اول از همه بگم که قصد توهین به کسی رو ندارم :)

نمیدونم شما هم دیدید یا نه ، چرا شهرستانی ها اینقدر عشق تهران هستند؟
طرف 2 ساله اومده تهران بعد تو فیسبوک میزنه hometown : tehran
یا وقتی باهاش صحبت میکنی با اینکه کلی لهجه داره میگه که من بزرگ شده تهرانم
یا کلی زور میزنن که لهجه نداشته باشن!
یا با تهرانی ها لج هستن اکثرا.....
بیشتر تو دانشگاه دیدم این موارد رو.....
اما ما با اینکه 25 ساله مه تهرانیم وقتی یکی میاد ازم میپرسه که کجایی هستی بهش میگم بدون هیچ گونه احساس حقارت یا هرچیز دیگه ای

sinnaa

Registered User
لایک‌ها
3,555
چون مردم ایران دو دسته اند:
1-تهرانی
2-دهاتی

همه دوست دارند از دسته دوم جدا بشن و در زمره دسته اول قرار بگیرند

Roham_06

Registered User
لایک‌ها
49
1-تهرانی
2-دهاتی

کی گفته اینو؟
مگه تهرانی های اصیل چه پخی هستن حالا؟

Nereid

کاربر فعال زبان
کاربر فعال
لایک‌ها
852

روح سگ ولگرد

Registered User
لایک‌ها
394
1-تهرانی
2-دهاتی

سلامتی تازه ازاد شده صلوات....

===

یه نونوایی بربری کنار مغازه ما بوق سال پیش بود. ما با اینا حسابی رفیق شده بودیم همه لهجه در حد تیم ملی داشتن از 10 کیلومتری یه چ می گفتن تابلو بود. بهش گفتم کجایی اید اصالتن... یعنی دقیقن کجا منظورم بود.... و الا ترک بودنشون و که از ثانیه اول نگا کردن بهشون می شد فهمید...

گفت تهرانی ام. گفتم تهرانی؟ می گم ترک کجایید. گفت نه بابا من 5 ساله تو تهرانم... تهرانی ام!

====

این موضوع هم مثل 6 ماه خارج دیده هاست که لهجشون کامل عوض می شه و 70% کلمات فارسی رو یادشون میره. طبیعیه.

hkhafan

Registered User
لایک‌ها
1,341
سیناجان آزادی مبارک باشه

alik

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,232
کی گفته اینو؟

من چند سالی برای دانشگاه خارج تهران درس خوندم ، چندین مورد کاری هم داشتم که به چندتا شهر مختلف ایران سفر کردم

1- دخترها مخصوصا و بعد پسرها سعی دارن لهجه محلی خودشون رو نشون ندن و به قول ما تهرانی ها ! :D سعی دارن که فارسی مدل تهرانی بدون لهجه حرف بزنن !! حالا طرف اتفاقی اگر صدا و حرف زدنش رو بشنوی با دوستاش غلیظ داره با لهجه و کلمه های محلی که ما تو تهران نشنیدیم حرف میزنه ولی وقتی به شما برسه همچین بدون لهجه و .... خلاصه این کارا که رایجه ...

2- کلمه ها و اصطلاح های محلی هر منطقه ای برای تهرانی ها جدید و نا آشنا هست و عجیبه که چرا شهرستانی ها میخوان این کلمه ها رو جلوی ما نگن ! ما که حالا یه لبخندی هم بزنیم چیزی از شما کم نمیشه ! خب بگو ما هم میشنویم میپرسیم معنیش چیه ... کلا اعتماد به نفس ندارن ...

3- متاسفانه ، متاسفانه در اغلب تجربه هایی که خودم از شهرستان ها و خارج تهران دارم 90% تا متوجه بشن تهرانی هستی میخوان هرجوری شده عقده هاشون رو سرت خالی کنن ! اقا ما که اصلا شما رو نمی شناسیم ! بدی به شما نکردیم اخه چرا ؟ نه دیگه راه نداره چون تهرانی هستی حالا یا لباست تابلو میکنه ، یا شماره موبایلت تابلو میکنه بچه تهرانی یا دوکلمه حرف بزنی میگن بچه تهرانه ... خلاصه راه نداره باید حتما یه دشمنی باهات بکنن ! شده یه لیوان اب دستت ندن تا دلشون خنک بشه ! تا بدتر از این ها....

حالا بعدا میگم علتش چیه الان برم نهار بخورم :دی

Roham_06

Registered User
لایک‌ها
49
من چند سالی برای دانشگاه خارج تهران درس خوندم ، چندین مورد کاری هم داشتم که به چندتا شهر مختلف ایران سفر کردم

1- دخترها مخصوصا و بعد پسرها سعی دارن لهجه محلی خودشون رو نشون ندن و به قول ما تهرانی ها ! :D سعی دارن که فارسی مدل تهرانی بدون لهجه حرف بزنن !! حالا طرف اتفاقی اگر صدا و حرف زدنش رو بشنوی با دوستاش غلیظ داره با لهجه و کلمه های محلی که ما تو تهران نشنیدیم حرف میزنه ولی وقتی به شما برسه همچین بدون لهجه و .... خلاصه این کارا که رایجه ...

2- کلمه ها و اصطلاح های محلی هر منطقه ای برای تهرانی ها جدید و نا آشنا هست و عجیبه که چرا شهرستانی ها میخوان این کلمه ها رو جلوی ما نگن ! ما که حالا یه لبخندی هم بزنیم چیزی از شما کم نمیشه ! خب بگو ما هم میشنویم میپرسیم معنیش چیه ... کلا اعتماد به نفس ندارن ...

3- متاسفانه ، متاسفانه در اغلب تجربه هایی که خودم از شهرستان ها و خارج تهران دارم 90% تا متوجه بشن تهرانی هستی میخوان هرجوری شده عقده هاشون رو سرت خالی کنن ! اقا ما که اصلا شما رو نمی شناسیم ! بدی به شما نکردیم اخه چرا ؟ نه دیگه راه نداره چون تهرانی هستی حالا یا لباست تابلو میکنه ، یا شماره موبایلت تابلو میکنه بچه تهرانی یا دوکلمه حرف بزنی میگن بچه تهرانه ... خلاصه راه نداره باید حتما یه دشمنی باهات بکنن ! شده یه لیوان اب دستت ندن تا دلشون خنک بشه ! تا بدتر از این ها....

حالا بعدا میگم علتش چیه الان برم نهار بخورم :دی

حتما بیا علتش رو بگو که چندین ساله تو کفم

Maz!ar

Registered User
لایک‌ها
38
منم ساکن جنوب بودم همش عشق تهران داشتم، اصلاً واسم مث لاس وگاس بود بعدش دیگه زیاد رفتم، الان که میرم حالم از شلوغی و ترافیکش بهم میخوره و چیزای دیگه، الان ساکن اصفهانم و باقاطعیت میگم بهترین شهر ایران هستش.

farzad.sadeshi

Registered User
لایک‌ها
898
فقط آدمای جا نگرفته اینجورن

هر کی اصیل هر جا باشه میگه اونجام

مثلا من شیرازی هستم و جد و آبادم اینجا بودن نمیگم اینو
ولی در کل انسانیت بالاتره اینچیزاس
فقط آدمای جا نگرفته اینجورن
حالا یکی تهران بدنیا اومده یکی شیراز یکی هم روستا
اونی هم که گفته آدما دو دسته ان یا تهرانی یا دهاتی شک نکنید خودش تو کپر بدنیا اومده چون هر کی یجا بدنیا اومده

آدم گاهی نمیخاد بگه تهرانیم و بحث این چیزارو پیش بکشه اما یه موقع میبینی طرف تو گوه بدنیا اومده و میگه تهرانیم و پز میاد آره از این زورش میگه

aliffvfhfhk

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2,924
من به شخصه کلا همه ی ادم ها را دوست دارم .
در ضمن اون ها به نظرم عقده ی هستند که این کار را می کنند .
من خودم امسال امتحان دانشگاه دارم و راحت می توانم در تهران قبول بشوم ولی گفتم برم تهران که چی بشه خوب همین جا در شهر خودم می خوانم و رتبه خودم را زیر 7000 می اورم و هر رشته ای را بخواهم روزانه چهار سال می توانم بخونم چرا چهار سال برم تهران مگر چی داره .
در ضمن افتخار می کنم به شهرستانی بودنم . حالا هر چی می خواهند به ما بگند دهاتی و امثال این
هر چند که از روی کریمان خجلیم غم نیست که پروده ی این اب و گلیم در روی زمین نیست چو کرمان جایی کرمان دل عالم است ما اهل دلیم
در ضمن خود بنده الان 18 سالمه و 9 سالش را در شهر اصلی خودم ماهان زندگی کردم و 9 سال را در کرمان
در ضمن شهر ماهان شهری است که خیلی ها ان را می شناسند . باغ شاهزاده . شاه نمعت الله ولی
ولی واقعا در عجبم چرا می خواهند این کار را بکنند و بگویند ما تهرانی هستیم .
دیدم از این ادم های که تازه به دوران رسیده اند و اصلا هیچ کس را تحویل نمی گیریند .
ولی بازم همه جای ایران سرای من است .

sinnaa

Registered User
لایک‌ها
3,555
کی گفته اینو؟
خوب اگه تهرانی ها هیچ پخی نیستن پس چرا شهرستانی ها به قول خودت دوست دارن خودشونو تهرانی اصیل جا بزنن؟
این دو تا حرفت تناقض داشت
اینم که مردم دو دستن یا تهرانی یا دهاتی من نمیگم اینو تهرانی های اصیل میگن که به همه شهرستانی هایی که تو تهران هستن میگن دهاتی :D
سلامتی تازه ازاد شده صلوات....

===

یه نونوایی بربری کنار مغازه ما بوق سال پیش بود. ما با اینا حسابی رفیق شده بودیم همه لهجه در حد تیم ملی داشتن از 10 کیلومتری یه چ می گفتن تابلو بود. بهش گفتم کجایی اید اصالتن... یعنی دقیقن کجا منظورم بود.... و الا ترک بودنشون و که از ثانیه اول نگا کردن بهشون می شد فهمید...

گفت تهرانی ام. گفتم تهرانی؟ می گم ترک کجایید. گفت نه بابا من 5 ساله تو تهرانم... تهرانی ام!

====

این موضوع هم مثل 6 ماه خارج دیده هاست که لهجشون کامل عوض می شه و 70% کلمات فارسی رو یادشون میره. طبیعیه.
به به ببین کی اینجاست کسی که با روح سگیش روح و روان پی تی رو جلا داده :D
سیناجان آزادی مبارک باشه

مخلصیم حفن جان :)

Kasandra

کاربر افتخاری و فعال خاطرات
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,889
1-تهرانی
2-دهاتی

ديگه همه هم اينطور نيستند ها!!! :rolleyes:

من كه از روز اول كه اومدم اينجا درسته به خيليها نگفتم كجاييم ولي تا كسي حدس زده تهراني باشم در جا گفتم كه نيستم! :rolleyes:

به هر حال طبيعيه يه جورايي چون از وقتي قاجار اومد روي كار، تهران شد پايتخت،در دوره زند شيراز پايتخت بود، پيش از اون اصفهان، تبريز و ...دوره هايي هم تيسفون و پاسارگاد و اينا بوده.خلاصه زمين گرده! :D

balabala

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,745
تهرانی یا هر جای دیگه فرق نمیکنه اگر اصالت داشته باشن از این کارا نمیکنن.
اون مورد آزار رسوندن به تهرانی ها هم تایید میشه :|

ahmad1992

Registered User
لایک‌ها
39
سلام
اول از همه بگم که قصد توهین به کسی رو ندارم :)

نمیدونم شما هم دیدید یا نه ، چرا شهرستانی ها اینقدر عشق تهران هستند؟
طرف 2 ساله اومده تهران بعد تو فیسبوک میزنه hometown : tehran
یا وقتی باهاش صحبت میکنی با اینکه کلی لهجه داره میگه که من بزرگ شده تهرانم
یا کلی زور میزنن که لهجه نداشته باشن!
یا با تهرانی ها لج هستن اکثرا.....
بیشتر تو دانشگاه دیدم این موارد رو.....
اما ما با اینکه 25 ساله مه تهرانیم وقتی یکی میاد ازم میپرسه که کجایی هستی بهش میگم بدون هیچ گونه احساس حقارت یا هرچیز دیگه ای
ایولا. دقیقا" حرف دل منو زدی. من شهرستانیا رو خیلی دوس دارم ولی بعضیاشون فکر میکنن تو تهران پول ریخته رو زمین!!! وقتی میان تازه میفهمن همچنین چیزی نیست، واسه همینه که از بین 10 نفر تو تهران فقط 2 نفر تهرانی هستن. یه چیز دیگه هم مه توش موندم از پسر تهرونی بدشون میاد و فکر میکنن بچه تهرونی دشمنشونه.
قصد توهین ندارم فقط حرف دلم رو زدم.

tiyam 01

Registered User
لایک‌ها
7,552
بابا تهرون خودش یه روستا یوده کنار یه شهر بزرگ به اسم ری ... از خیلیا شنیدم تهرونی اصیل تو روستاهای اطراف هستن یا روستاهایی که الان جر شهر تهرون شدن

بهترین جاهای تهرون مثل فرمالنیه ، نیاوران ، زعفرانیه هم جز شهرستان شمیران هست..

حالا نمیدونم چرا بعضیا اینقدر میخوان خودشون تهرونی جا بزنن

schumi

Registered User
لایک‌ها
155
1-تهرانی
2-دهاتی

اولاً که باید بگم شما اگه تهرانی اصیل دیدی سلام منو بهش برسون
دویوماً کی میگه شهرستانیها دلشون میخواد بیان جز تهرانیها؟؟؟من خودم کرمانی هستم و هیچ وقت دلم نمیخواد بیام تهران برای زندگی از لهجمون هم خیلی خیلی خوشم میاد
اون موقع که تهرانی وجود نداشته کرمان بوده تهرون یه دهکده هم نیست برای ما
ما با 12000 سال قدمت هیچی نمیگیم اون موقع این سینا دم از فرهنگ و این چیزا میزنه

Last edited:

Masoud1363

Registered User
لایک‌ها
17

من خودم بچه مشهد
در رابطه با مورد اولت بگم که من توی سربازی با افراد مختلفی برخورد داشتم از جمله تهرانی
این که میگید سعی میکنند لحجشون رو نشون ندن، شامل همه نمیشه و فقط بعضی ها این طوری اند و فقط جلوی تهرانی ها این سعی رو نمیکنند جلوی منم همینکارو میکرند مثلا ما چندتا یزدی توی آسایشگاهمون بودند که یکیشون وقتی با غیر همشهریاش حرف می زد کاملا بدون لحجه بود
ولی وقتی با همشهریاش حرف میزد کاملا یزدی حرف میزد البته بقیشون همیشه با لحجه حرف میزدند
وبه طور کلی به نظر من وقتی شهرستانی ها میان تهران (حالا یا تفریحی یا برای کار و زندگی)، آره سعی میکنند کمتر لحجه داشته باشند
ولی نه اینکه هر جای ایران تا یک تهرانی دیدند سریع لحجشون رو بخورند!
ضمنا تهران هم لحجه خودشو داره که کاملا مشخص و شناخته شده است
لحجه تهرانی یک چیزه و بدون لحجه (یا کتابی) صحبت کردن یک چیز دیگه

xboy2008

Registered User
لایک‌ها
179
بازم حرفِ اون تاپیک رو کپی میکنم اینجا:

حالا مثلا یه تهرانی بگه من تهروونیم!! احساس میکنه لوس آنجلسیه؟؟

بالا